جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/02/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4152

با اعلام مهلت ويرايش اطلاعات؛
تمديد مهلت ثبت‌نام آزمون كارداني فني و حرفه‌اي تا پايان وقت امروز


زمان مصاحبه پذيرفته شدگان آزمون دكتري سال 91 اعلام شد

با اعلام مهلت انتخاب رشته؛
نتايج اوليه آزمون دستياري شنبه اعلام مي شود


خبر


آشنايي با رشته‌‌ها


 با اعلام مهلت ويرايش اطلاعات؛
 تمديد مهلت ثبت‌نام آزمون كارداني فني و حرفه‌اي تا پايان وقت امروز  

گروه آزمون و سنجش: آخرين مهلت ثبت‌نام در آزمون ورودي دوره‌هاي كارداني نظام جديد آموزشكده‌هاي فني و حرفه‌اي و موسسات آموزش عالي غير دولتي غير انتفاعي سال 1391 اعلام شد. به گزارش خبرنگار آفرينش، به منظور فراهم آوردن تسهيلات لازم براي داوطلبان آزمون ورودي دوره‌هاي كارداني نظام جديد آموزشكده‌هاي فني و حرفه‌اي و موسسات آموزش عالي غير دولتي غير انتفاعي سال 91، مهلت ثبت نام تا پايان وقت امروز چهارشنبه 27 ارديبهشت تمديد شد.

بر اين اساس با همكاري شركت پست ترتيبي اتخاذ شده كه تا امروز چهارشنبه 27 ارديبهشت 91 منحصرا در باجه‌هاي مركزي شهرستان‌هاي مختلف كشور از ساعت 8 صبح تا ساعت 19 هر يك از روزهاي مذكور، نسبت به توزيع مدارك ثبت نام اينترنتي اقدام شود. در شهرستان تهران نيز از ساعت 8 صبح تا ساعت 19 امروز چهارشنبه 27 ارديبهشت منحصرا در مناطق پستي 11، 13، 14، 15، 16، 17، 18 و 19 نسبت به توزيع مدارك ثبت نام اينترنتي داوطلبان متقاضي ثبت نام اقدام شود. لازم به ذكر است داوطلبان متقاضي ثبت‌نام در آزمون مذكور كه كارت اعتباري ثبت‌نام اينترنتي را تا امروز 27 ارديبهشت 91 دريافت مي‌دارند، مي‌توانند تا ساعت 24 امروز چهارشنبه با مراجعه به نشاني پايگاه الكترونيكي سازمان سنجش آموزش كشور
www.sanjesh.org، نسبت به ثبت نام اينترنتي در آزمون مذكور اقدام كنند.

آن دسته از داوطلباني كه در زمان مقرر، نسبت به ثبت‌نام خود اقدام نموده‌اند، مي‌توانند به منظور اطمينان از اطلاعات ثبت‌نامي خود به سيستم ويرايش اطلاعات ثبت‌نامي كه حداكثر تا 29 ارديبهشت بر روي سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org قرار دارد، مراجعه و پس از مشاهده اطلاعات ثبت نامي، در صورت لزوم نسبت به ويرايش اطلاعات بر اساس دستور‌العمل مندرج در سايت اقدام كنند و از هرگونه اقدام ديگري اكيدا خودداري نمايند،‌ كه به هيچ عنوان به درخواست آنان عمل نخواهد شد.


 زمان مصاحبه پذيرفته شدگان آزمون دكتري سال 91 اعلام شد 

گروه آزمون و سنجش: مشاور عالي سازمان سنجش گفت: نتايج آزمون دکتري تا 3 خرداد 91 به صورت کارنامه تنظيم مي‌شود و بر روي سايت قرار داده مي‌شود و زمان مصاحبه قبول شدگان در اين آزمون، بعد از اعلام نتايج، از اواخر خردادماه به بعد
خواهد بود. حسين توکلي در گفت‌وگو با آنا در خصوص زمان اعلام نتايج آزمون دکتري اظهار داشت: طبق برنامه زماني که براي دکتري در نظر گرفته شده و در دفترچه نيز اعلام شده است، انشاءالله نتايج اين آزمون تا 3 خرداد 91 به صورت کارنامه تنظيم مي‌شود و بر روي سايت قرار داده خواهد شد.

وي ادامه داد: داوطلباني که مجاز به انتخاب رشته خواهند شد دفترچه راهنماي انتخاب رشته که بر روي سايت قرار خواهد گرفت را مي‌توانند مشاهده کنند و پس از مطالعه آن فرصت خواهند داشت تا 7 خرداد ماه انتخاب رشته محل را انجام داده و در سايت، تقاضانامه را تکميل کنند.توکلي افزود: با توجه به ظرفيت پذيرش دانشجو در دوره دکتري در هر کد رشته، محل گزينش انجام مي‌شود و تا 3 برابر ظرفيت به عنوان معرفي شدگان براي مصاحبه و حداکثر در 3 کد رشته محل به دانشگاه‌ها معرفي شده و اواخر خرداد ماه فهرست آنها بر روي سايت قرار مي‌گيرد.

مشاورعالي سازمان سنجش عنوان کرد: بعد از ارسال اعلام نتيجه مصاحبه توسط دانشگاه‌ها به سازمان سنجش (مصاحبه با ضريب 2) و تعيين تراز نمره آزمون کتبي که 80 درصد کتبي و 20 درصد معدل کارشناسي و کارشناسي ارشد با ضريب يک، نمره نهايي داده شده و اسامي قبول شدگان نهايي در 20 شهريورماه بر روي سايت سنجش قرار خواهد گرفت.وي در خصوص زمان مصاحبه آزمون دکتري بيان کرد: خرداد اسامي قبول شدگان را اعلام مي‌کنيم و ما سعي مي‌کنيم طوري برنامه‌ريزي کنيم که يک فرد در يک روز در 2 مکان حضور نداشته باشد که نتواند به مصاحبه‌اش برسد. توکلي ادامه داد: زمان مصاحبه قبول شدگان در آزمون دکتري بعد از اعلام نتايج آزمون دکتري از اواخر خردادماه به بعد خواهد بود.


 با اعلام مهلت انتخاب رشته؛
 نتايج اوليه آزمون دستياري شنبه اعلام مي شود 

گروه آزمون و سنجش: رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي گفت: نتايج اوليه آزمون دستياري تخصصي پزشکي روز شنبه 30 ارديبهشت اعلام مي‌شود و داوطلبان تا چهارشنبه 3 خرداد مي توانند رشته - محل خود را انتخاب کنند. دکتر جبرائيل نسل سراجي در گفتگو با مهر افزود: نتايج اوليه سي و نهمين دوره آزمون دستياري علوم پزشکي روز شنبه 30 ارديبهشت بر روي سايت www.sanjeshp.ir قرار مي گيرد.وي افزود: بيش از 8 هزار نفر مجاز به انتخاب رشته هستند و هر يک از داوطلبان مي توانند 100 کدرشته - محل انتخاب کنند.نسل سراجي تاکيد کرد: داوطلبان مجاز به انتخاب رشته تا ساعت 24 روز چهارشنبه سوم خرداد فرصت دارند که رشته محل خود را انتخاب کنند و فرم انتخاب رشته را به صورت اينترنتي تکميل کنند.14 هزار و 807 داوطلب در سي و نهمين دوره براي رقابت در 25 رشته تخصصي و 350 رشته محل در 19 حوزه امتحاني حضور يافتند. بيش از 2 هزار و 500 داوطلب در اين دوره پذيرفته مي شوند. به گزارش ايسنا، به گفته دکتر نسل سراجي هنوز زمان دقيق نتايج نهايي آزمون دستياري علوم پزشکي معلوم نيست.


 خبر 

 امروز؛

آخرين مهلت دريافت و رفع نقص كارت آزمون جامع و ارزيابي حرفه اي علمي کاربردي

گروه آزمون و سنجش: توزيع کارت‌ شرکت در آزمون جامع و ارزيابي حرفه اي دانشگاه جامع علمي - کاربردي تا پايان وقت امروز چهارشنبه ادامه دارد و آزمون در فردا پنجشنبه 28 ارديبهشت برگزار مي شود. به گزارش مهر، کارت شرکت در آزمون جامع و ارزيابي حرفه اي دانشگاه جامع علمي - کاربردي بر روي سايت سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني www.snajesh.org قرار گرفته است و داوطلبان درصورت وجود نقص احتمالي بايد از ساعت 8 تا 12 و 14 تا 18 امروز چهارشنبه 27 ارديبهشت به حوزه هاي‌ رفع نقص کارت مراجعه کنند.براساس برنامه زماني پيش بيني شده، شروع فرآيند برگزاري آزمون جامع وارزيابي حرفه اي دانشگاه جامع علمي- کاربردي راس ساعت 8:30 صبح فردا پنجشنبه 28 ارديبهشت در 34 شهرستان مختلف کشور خواهد بود و نام و آدرس حوزه امتحاني بر روي کارت شرکت در آزمون داوطلبان مشخص شده است.داوطلبان براي حضور در جلسه آزمون بايد علاوه بر کارت ورودي، شناسنامه عکسدار يا کارت ملي و چند مداد سياه نرم پر رنگ، مداد پاکن، مدادتراش و سنجاق به همراه داشته باشند. اين آزمون نمره منفي ندارد.

توزيع كارت آزمون مهندسي فناوري ارشد دانشگاه علمي كاربردي آغاز شد

گروه آزمون و سنجش: توزيع كارت ورود به جلسه داوطلبان آزمون دوره‌هاي مهندسي فناوري ارشد دانشگاه فني حرفه‌اي از امروز آغاز و تا فردا 28 ارديبهشت ماه ادامه خواهد داشت. به گزارش ايسنا، پذيرش اولين دوره دانشجوي تحصيلات تكميلي دانشگاه جامع علمي كاربردي از امسال انجام مي‌شود و پذيرفته‌شدگان نهايي دوره‌هاي مهندسي فناوري ارشد كه معادل دوره‌هاي كارشناسي ارشد هستند، از مهر ماه تحصيل خود را آغاز مي‌كنند. پذيرش دانشجويان اولين دوره مهندسي فناوري ارشد علمي كاربردي در 16 رشته صورت‌ مي گيرد. داوطلبان مي‌توانند در مهلت مقرر با مراجعه به پايگاه اطلاع رساني سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org از كارت ورود به جلسه آزمون خود پرينت تهيه كنند. بر اساس اين گزارش، با توجه به آنكه پذيرش دانشجوي مهندسي فناوري ارشد علمي كاربردي به صورت نيمه متمركز صورت مي گيرد، افراد پس از موفقيت در آزمون كتبي بايد براي گزينش نهايي و شركت در مرحله مصاحبه به مراكز علمي كاربردي محل قبولي خود مراجعه كنند. آزمون دوره مهندسي فناوري ارشد دانشگاه جامع علمي كاربردي روز جمعه 29 ارديبهشت ماه برگزار مي‌شود و شروع كلاس‌هاي درس پذيرفته‌شدگان اين دوره‌ها از مهر ماه خواهد بود.

زمان آغاز ثبت‌نام دور جديد فراگير پيام نور اعلام شد

گروه آزمون و سنجش: معاون آموزشي دانشگاه پيام نور با بيان اينكه دور جديد ثبت‌نام آزمون فراگير پيام نور در مهر ماه آغاز مي‌شود، تاكيد كرد: تبليغ و فعاليت موسسات فراگير تا قبل از انتشار دفترچه فراگير غير قانوني است. دكتر معتمدي در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: ثبت‌نام دوره‌هاي فراگير پيام نور در مهر ماه انجام و امتحان اين دوره‌ها در دي ماه برگزار مي‌شود. وي تصريح كرد: موسسات آموزشي آزاد دوره‌هاي فراگير مي‌توانند پس از توزيع دفترچه‌ها تبليغات و كلاس‌هاي آمادگي خود را آغاز كنند. معاون دانشگاه پيام نور با بيان اينكه در حال حاضر هنوز رشته‌ها و منابع دوره‌هاي فراگير مشخص نيست،گفت:‌ اين موسسات بايد پس از انتشار دفترچه‌هاي فراگير و اطلاع از منابع دوره‌هاي آمادگي خود را برگزار كنند.

با اعلام زمان انتشار نتايج مرحله قبل؛

تكميل ظرفيت جذب اعضاي هيات علمي دانشگاه‌ها آغاز شد

گروه آزمون و سنجش: رييس مركز جذب وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به آغاز مرحله تكميل ظرفيت گفت: مشكلات فني به وجود آمده در سايت مركز جذب رفع شد و متقاضيان مي‌توانند هم اكنون در سايت ثبت نام كنند. محمدرضا مرداني در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به رفع شدن مشكلات فني سايت مركز جذب وزارت علوم گفت: متقاضيان هم اكنون مي‌توانند براي مرحله تكميل ظرفيت اقدام نمايند. وي با اشاره به متقاضياني كه تا اين لحظه نتايج مرحله قبل آنان اعلام نشده بود گفت: اين متقاضيان تا سوم خردادماه صبر كنند، اگر نتايج آنان اعلام نشده بود سپس مي‌توانند اولويت جديدي انتخاب كنند. مرداني با اشاره به اعلام نياز 2 هزار و 400 رشته محل از سوي دانشگاه‌ها گفت: متقاضياني كه جزو سه دسته اعلامي بودند مي‌توانند در اين مرحله ثبت نام كنند.

با اعلام مهلت ثبت نام؛

پذيرش دانشجوي پژوهشي در 33 مرکز تحقيقاتي علوم پزشکي تهران

گروه آزمون و سنجش: مدير دفتر هماهنگي مراکز تحقيقاتي دانشگاه علوم پزشکي تهران از پذيرش 80 دانشجوي دکتري تخصصي پژوهشي خبر داد و گفت: اين تعداد دانشجو در 33 مرکز تحقيقاتي پذيرفته مي شوند. به گزارش مهر، دکتر آفرين رحيمي در نشست خبري در دانشگاه علوم پزشکي تهران با اعلام اين خبر افزود: داوطلبان ورود به دوره دکتري تخصصي همراه با پژوهش (PhD by Research) تا 20 خرداد فرصت دارند با ورود به سايت http://etr.tums.ac.ir نسبت به تکميل فرم ثبت نام و اسکن مدارک مورد نياز اقدام کنند. وي تربيت پژوهشگر نخبه در دوره عالي ترين تربيت پژوهشگر در کشور را هدف اين دوره برشمرد و گفت: افرادي که وارد اين دوره مي شوند بايد يکسال دوره عالي پژوهش را بگذرانند و پس از گذشت موفقيت آميز دوره، در پژوهشي که انتخاب کرده اند به مدت سه سال پژوهش مي کنند.

رحيمي اظهار داشت: داشتن حداقل دانشنامه کارشناسي ارشد، دکتري عمومي در رشته هاي پزشکي، دندانپزشکي و داروسازي، سطح زبان انگليسي متناسب، داشتن سابقه پژوهشي و داشتن دو مقاله تحقيقي ايندکس شده در ISI و PubMed از جمله شرايط ورود به دوره است.وي اضافه کرد: 43 مرکز تحقيقاتي و پژوهشکده در دانشگاه علوم پزشکي تهران داراي مجوز پذيرش دانشجوي دکتري تخصصي پژوهشي هستند که در دو دوره گذشته 50 نفر و در دوره سوم پذيرش 80 دانشجو در اين مراکز پذيرفته مي‌شوند و 100 استاد راهنما وظيفه تربيت اين پژوهشگران را برعهده مي گيرند.مدير دفتر هماهنگي مراکز تحقيقاتي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: 500 پروژه تحقيقاتي در مراکز تحقيقاتي قرار دارد که افراد واجد شرايط مي توانند يکي از اين پروژه ها را انتخاب کنند و چهار سال بر روي آن تمرکز کنند.وي از درمان هاي سرطان با روشهاي بيومولکولي، کارآزمايي باليني فرآورده‌هاي دارويي و بهداشتي، مطالعه حيواني بر روي آلزايمر را نمونه اي از اين پروژه‌هاي تحقيقاتي برشمرد و افزود: تحصيل در اين دوره تمام وقت است و هر استاد دو نفر را مي تواند پذيرش کند. رحيمي اظهار داشت: اعتبارات پژوهشي توسط مراکز تحقيقاتي، دانشگاه و مراکز مالي پشتيبان دانشگاه تامين مي شود و به متقاضيان توصيه کرده ايم که پس از انتخاب مرکز تحقيقاتي مربوطه با استاد راهنما تماس بگيرند و در رابطه با پروژه تحقيقاتي مورد نظر خود تبادل نظر کنند.


 آشنايي با رشته‌‌ها 

الهيات و معارف اسلامي

هدف از رشته الهيات و معارف اسلامي قدم گذاشتن در مسير قرب‌الهي است.

قدم گذاشتن در مسيري كه به ياري مطالعه، تحقيق،‌ پژوهش و تلاش و توكل مي‌توان به شناخت خود و خداوند دست يافت. اين رشته‌ داراي‌ شش‌ گرايش‌ است‌:

گرايش‌ علوم‌ قرآن‌ و حديث:

در گرايش‌ علوم‌ قرآن‌ و حديث‌ دانشجويان‌ 12 واحد تفسير قرآن‌ كريم‌ مي‌گذرانند كه‌ در اين‌ 12 واحد با شأن‌ نزول‌، مفهوم‌ آيات‌ و تفسيرهاي‌ مهم‌ قرآن‌ كريم‌ آشنا مي‌شوند. همچنين‌ دانشجويان‌ 12 واحد درسي‌ در زمينه‌ علوم‌ قرآني‌ مطالعه‌ مي‌كنند كه‌ در اين‌ 12 واحد با علوم‌ خاصي‌ كه‌ هر پژوهشگر قرآن‌ بايد با آنها آشنا باشد مثل‌ مبحث‌ مجمل‌ و مبين‌، منطوق‌ و مفهوم‌، آشنا مي‌شوند كه‌ لازمه‌ فهم‌ و درك‌ قرآن‌ و تفسير و تبيين‌ آن‌ است.

علاوه‌ بر مباحث‌ قرآني‌ دانشجويان‌ اين‌ گرايش‌ در بخش‌ حديث‌، با علم‌الحديث‌، درايـه‌الحديث‌، فقه‌الحديث‌، مجامع‌ حديثي‌ شيعه‌ و اهل‌ تسنن‌ و اصطلاحات‌ حديث‌ آشنا مي‌شوند؛ يعني‌ دانشجويان‌ به‌ طور اجمالي‌ تاريخ‌ تطور، تحول‌ و پيدايش‌ علم‌ حديث‌ از ديدگاه‌ اهل‌ تشيع‌ و تسنن‌، معنا و مفهوم‌ اصطلاحات‌ علم‌ حديث‌ و مفهوم‌ و محتواي‌ احاديث‌ را مطالعه‌ مي‌كنند.

گرايش‌ فقه‌ و مباني‌ حقوق‌ اسلامي‌:

گرايش‌ فقه‌ و مباني‌ حقوق‌ اسلامي‌، وظايف‌ و حقوق‌ انسان‌ را از ديدگاه‌ تشريعات‌ الهي‌ بيان‌ مي‌كند، حقوقي‌ كه‌ از روي‌ حكمت‌ و بر روي‌ محور مصالح‌ خردمندانه‌ است‌ و در زمينه‌ رابطه‌ ميان‌ انسان‌ و خدا، رابطه‌ انسان‌ها با يكديگر يا وظايف‌ انسان‌ نسبت‌ به‌ خود و طبيعت‌ مي‌باشد. از همين جا مي‌توان متوجه تفاوت ميان رشته فقه و مباني حقوق اسلامي و رشته حقوق در مفهوم عام آن شد. زيرا رشته حقوق، اصولي را بيان مي‌كند كه از نظر عقل و عرف بشري، رعايت آنها در زندگي براي ايجاد نظم و امنيت لازم است. اصولي كه امكان دارد طبق تشخيص عقل، مصلحت موقت اما فوري داشته باشد. اما فقه بيانگر مصالحي است كه در تكامل انسان تأثير دارد. بنابراين از نظر حقوق اسلامي، اصول و قوانين نبايد تنها عامل نظم و امنيت باشد، بلكه بايد انسان را نيز به كمال برساند. از اين بابت احكام فقهي ممكن است كه اعتبار جاودانه داشته باشند.

گرايش‌ فقه‌ شافعي‌:

بسياري‌ از دروس‌ اين گرايش با گرايش‌ فقه‌ و مباني‌ حقوق‌ اسلامي‌ يكسان‌ است. در گرايش‌ فقه‌ شافعي‌ احكام‌ عملي‌ اسلام‌ مانند عبادت‌، معاملات‌، مناكحات‌، جزا، قضا و شهادت‌ و همچنين‌ اصول‌ از ديدگاه‌ مذهب‌ شافعي‌ آموزش‌ داده‌ مي‌شود. گفتني‌ است‌ كه‌ گرايش‌ فقه‌ شافعي‌ تنها از بين‌ داوطلبان‌ اهل‌ سنت‌، دانشجو مي‌پذيرد.

گرايش‌ تاريخ‌ فرهنگ‌ و تمدن‌ ملل‌ اسلامي‌:

گرايش‌ تاريخ‌ فرهنگ‌ و تمدن‌ ملل‌ اسلامي‌، دانشجويان‌ را با تاريخ‌ و جغرافياي‌ ممالك‌ اسلامي‌ آشنا مي‌كند؛ يعني‌ دانشجويان‌ با فرهنگ‌، عادات‌ و رسوم‌ مسلمان‌هاي‌ نقاط‌ مختلف‌ جهان‌ از جمله‌ مسلمان‌هاي‌ آسياي‌ جنوب‌ شرقي‌، شمال‌ آفريقا، اروپا و آمريكا آشنا مي‌شوند. همچنين‌ با تاريخ‌ اسلام‌ از زمان‌ ظهور پيامبر اكرم‌ تا زمان‌ حال‌، تاريخ‌ تشكيلات‌ اسلامي‌ (آشنايي‌ با نظام‌ و تشكيلات‌ دولت‌هاي‌ مسلمان‌ اعم‌ از نظام‌ مالي‌، نظام‌ اداري‌، تشكيلات‌ سياسي‌ و ...) تاريخ‌ علوم‌ (علوم‌ عقلي‌ و نقلي‌ كه‌ از اسلام‌ زاده‌ شده‌ است‌) تاريخ‌ ناحيه‌اي‌، تاريخ‌ سال‌ شمار، مآخذ شناسي‌ تاريخي‌ (شناخت‌ منابع‌ و مآخذ تاريخي‌)، تاريخ‌ نگاري‌ (آشنايي‌ با شيوه‌هاي‌ تاريخ‌ نگاري‌ در اسلام‌ و انواع‌ تاريخ‌نگاري‌ اعم‌ از وقايع‌ نامه‌، معاجم‌ الرجال‌، طبقات‌، احوال‌ بلاد، احوال‌ امم‌ و ...) تاريخ‌ هنر معماري‌ اسلامي‌ و تاريخ‌ آموزش‌ و پرورش‌ اسلامي‌ آشنا مي‌گردند.

گرايش‌ فلسفه‌ و حكمت‌ اسلامي‌ :

در تاريخ‌ علم‌ و انديشه،‌ ما براي‌ رسيدن‌ به‌ حقيقت‌ و آگاهي‌ از راز هستي‌ و آفرينش‌ به‌ دو راه‌ اصلي‌ و اساسي‌ بر مي‌خوريم‌، راه‌ عقل‌ و راه‌ عشق‌. در تاريخ‌ فلسفه‌ و عرفان‌ اسلامي‌ نيز اين‌ دو راه‌ وجود دارد و براي‌ كشف‌ حقيقت‌، هر دو روش‌ كشف‌ و شهود و استدلال‌ و منطق‌ مورد توجه‌ بوده‌ است‌.

در اين‌ ميان‌ طرفداران‌ اصالت‌ عقل‌ معتقدند كه‌ مي‌توان‌ با استدلال‌ و برهان‌ به‌ معرفت‌ و شناخت‌ رسيد و از راز آفرينش‌ آگاهي‌ يافت‌. اعتقادي‌ كه‌ در گرايش‌ فلسفه‌ و حكمت‌ اسلامي‌ نيز با آن‌ روبرو مي‌شويم‌ و در واقع‌ دانشجويان‌ اين‌ گرايش‌ به‌ مطالعه‌ و پژوهش‌ در اين‌ زمينه‌ مي‌پردازند و نظام‌ آموزشي‌ آنها برپايه‌ مطالعه‌ مكاتب‌ فلسفي‌ مثل‌ مشّاء، اشراق‌ يا ملاصدرا استوار است.

گرايش‌ اديان‌ و عرفان‌:

در گرايش‌ اديان‌ و عرفان‌ دانشجويان‌ با تاريخ‌ ظهور و گسترش‌ اديان‌ زنده‌ (ادياني‌ كه‌ هنوز پيروان‌ بسياري‌ دارند) آشنا مي‌شوند و سه‌ بخش‌ اساسي‌ احكام‌ و آداب‌، عقايد و اخلاق‌ را در هر ديني‌ مطالعه‌ مي‌كنند. البته‌ در اين‌ مطالعه‌ شخص‌ پژوهشگر در صدد اثبات‌ حقانيت‌ يا بطلان‌ دين‌ خاصي‌ نيست‌ بلكه‌ در صدد شناسايي‌ و درك‌ مواضع‌ مشترك‌ مي‌باشد. اديان‌ زنده‌اي‌ كه‌ دانشجويان‌ مطالعه‌ مي‌كنند، براساس‌ خاستگاه‌ آنها به‌ سه‌ گروه‌ زير تقسيم‌ مي‌شود:

الف‌) اديان‌ خاورميانه‌ ب‌) اديان‌ خاور دور ج‌) اديان‌ شبه‌ جزيره‌ هند

دروس‌ مشترك‌ در گرايش‌هاي‌ مختلف‌ الهيات‌ و معارف‌ اسلامي‌:

تاريخ‌ اسلام‌ ، منطق‌ ، صرف‌ و نحو عربي‌ كاربردي‌، اعراب‌ قرآن‌، ترجمه‌ عربي‌ به‌ فارسي‌ و فارسي‌ به‌ عربي‌ ، قرائت‌ و درك‌ مفاهيم‌ متون‌ فقهي‌ و تفسيري‌، قرائت‌ و درك‌ مفاهيم‌ متون‌ عرفاني‌، قرائت‌ و درك‌ مفاهيم‌ متون‌ معاصر، قرائت‌ مطبوعات‌ واستفاده‌ از راديو و تلويزيون‌، مكالمه‌ و محاضره ، علوم‌ بلاغي‌، تاريخ‌ زبان‌ وفرهنگ‌ عربي‌، روش‌ تحقيق‌ ، مباني‌ جامعه‌شناسي‌، زبان‌ تخصصي‌ ، مبادي‌ فقه‌، مبادي‌ اصول‌، آشنايي‌ با علوم‌ اسلامي‌ (عرفان‌ و فلسفه‌)، فقه‌ مقدماتي‌ ، آشنايي‌ با اديان‌ بزرگ‌، تفسير .

توانايي‌هاي‌ لازم :

هر دانشجوي‌ رشته‌ الهيات‌ و معارف‌ اسلامي‌ بايد به‌ زبان‌ و ادبيات‌ عرب‌ مسلط‌ بوده‌ و به‌ آن‌ علاقه‌مند باشد چرا كه‌ براي‌ ورود به‌ وادي‌ قرآن‌ و حديث‌ و مطالعه‌ تاريخ‌ و تمدن‌ كشورهاي‌ مسلمان‌ و كتب‌ عرفاني‌ و فلسفي‌ اسلامي‌ يا تحقيق‌ و مطالعه‌ بر روي‌ فقه‌ و مباني‌ حقوق‌ اسلامي‌ آشنايي‌ با عربي‌ يك‌ ضرورت‌ اجتناب‌ناپذير است‌.

دانشجوي‌ اين‌ رشته‌ لازم‌ است‌ كه‌ با زبان‌ انگليسي‌ آشنا باشد تا بتواند معارف‌ اسلامي‌ را بسط‌ و گسترش‌ دهد و در اين‌ زمينه‌ تبليغ‌ كند. در ضمن‌ دانشجوي اين رشته بايد مسائل‌ و مباحث‌ يا وقايع‌ تاريخي‌ را به‌ خوبي‌ تجزيه‌ و تحليل‌ كند نه‌ اينكه‌ تنها به‌ حجم‌ محفوظات‌ خود بيفزايد.

موقعيت‌ شغلي‌ در ايران :

فارغ‌التحصيل گرايش‌ علوم‌ قرآن‌ و حديث‌ مثل‌ فارغ‌التحصيلان‌ ساير رشته‌ها با مشكل‌ بازار كار روبرو است اما با اين‌ وجود يك‌ فارغ‌التحصيل‌ توانمند مي‌تواند در مراكز پژوهشي‌ مثل‌ دائر¸‌المعارف‌ها و پژوهشگاه‌ علوم‌ انساني‌ يا مراكز آموزشي‌ فعاليت‌ كند. فارغ‌التحصيل گرايش‌ فقه‌ و مباني‌ حقوق‌ اسلامي‌ موقعيت‌ كاري‌ بيشتري‌ دارد. چرا كه‌ اين‌ گرايش‌ جنبه‌ كاربردي‌ دارد. براي‌ مثال‌ مي‌تواند به‌ عنوان‌ وكيل‌ دادگستري‌، مشاور حقوقي‌ و كارشناس‌ حقوقي‌ فعاليت‌ كند يا دفترخانه‌ اسناد رسمي‌ و دفتر ازدواج‌ و طلاق‌ داير نمايد.

فارغ‌التحصيل‌ خوب‌ و توانمند گرايش‌ تاريخ‌ و تمدن‌ اسلامي‌ نيز مي‌تواند در وزارت‌ امور خارجه‌ و وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامي‌ مشغول‌ به‌ كار گردد و اگر اهل‌ قلم‌ باشد به‌ كارهاي‌ پژوهشي‌ و نوشتن‌ كتاب‌هاي‌ تاريخي‌ روي‌ آورد. با توجه‌ به‌ نوع‌ دروس‌ گرايش‌ اديان‌ و عرفان‌، فارغ‌التحصيل اين‌ گرايش‌ نيز بايد در وزارت‌ امور خارجه‌، وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامي‌، سازمان‌ تبليغات‌ اسلامي‌ و سازمان‌هاي‌ مشابه‌ فعاليت‌ كند اما متأسفانه‌ اكثر مسؤولان‌ با اين‌ رشته‌ و توانمندي‌ فارغ‌التحصيلان‌ آن‌ آشنا نيستند و تصور مي‌كنند كه‌ نيازي‌ به‌ شناختن‌ اديان‌ ديگر و گفتگو با آنها نيست‌ و اگر هم‌ در بعضي‌ از مراكز در اين‌ زمينه‌ تلاش‌ مي‌شود، اين‌ گفتگوها عميق‌ و بنيادي‌ نيست‌ و در نتيجه‌ اثر بخش‌ نمي‌باشد. البته‌ در حال‌ حاضر بعضي‌ از مراكز پژوهشي‌ غيردولتي‌ مثل‌ "مؤسسه‌ گفتگوي‌ اديان‌" در اين‌ زمينه‌ فعاليت‌ مي‌كنند و تعدادي‌ از فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ گرايش‌ نيز جذب‌ مراكز فوق‌ شده‌اند، اما در بخش‌ دولتي‌ در اين‌ زمينه‌ كار چشمگيري‌ انجام‌ نشده‌ است‌.

تهيه و تنظيم : فائزه رفيعي طباطبائي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته