جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/03/10 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4164

آيت الله هاشمي با اشاره برضعف احزاب در جهان سوم تاکيد کرد:
قرار نيست تا قيامت با آمريكا قهر باشيم

بروجردي:
مذاکره درباره غني‌سازي منوط به رفع تحريم هاي ايران است


مرد شماره دو القاعده کشته شد


پدر بمب هسته‌اي: با ايران معامله نداشتم


جايزه 450 هزار دلاري براي قتل اسد!

هشدارکاخ سفيد به اسد:
ارتش آمريكا آماده است در صورت لزوم به سوريه حمله نظامي كند


ماندگار بر جريده عالم


يک نکته از هزاران


ميز خبر

احمدي نژاد:
ظلم است كه ملت ايران در اين تراز زندگي كند


سرمقاله


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي

معاون اول قوه قضاييه
در نظام اسلامي براي هيچ فرد متخلف حاشيه امني وجود ندارد

فيروزآبادي:
از سوريه حمايت مي‌كنيم، نه دخالت

ولايتي:
1+5 براي مذاکرات مسکو مشورت بيشتري داشته باشند


 آيت الله هاشمي با اشاره برضعف احزاب در جهان سوم تاکيد کرد:
 قرار نيست تا قيامت با آمريكا قهر باشيم 

آيت الله هاشمي رفسنجاني با اشاره به نقش دين در انقلاب‌هاي منطقه خاطرنشان کرد: البته نمي‌توان گفت که تنها دين در انقلاب‌ها موثر است. طبعاً در انقلاب خود ما نيز همه به اسم اسلام مبارزه نمي‌کردند. توده‌اي‌ها، فدائيان، مجاهدين خلق آن ‌روز و ملي‌گراها در ايران يک مجموعه بودند اما اکثريت بيش از 90 درصد مردم پيرو امام و روحانيت بوده و نقش اصلي در انقلاب را روحانيت و مراجع داشتند. حرف مراجع براي مردم حجت بود.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه تحولات منطقه در دراز مدت براي منطقه و دنيا بسيار مفيد خواهد بود، گفت: تاکيد بر روي نام تحولات منطقه و اينکه بيداري اسلامي، بهار عربي يا انقلاب‌هاي مردمي باشد چندان ضرورتي ندارد و اين امر به هر حال مبارک است.به گزارش مهر، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در همايش تحولات خاورميانه و آينده نظم منطقه‌اي که در مرکز تحقيقات استراتژيک برگزار شد، گفت: بايد بپذيريم که تحولات منطقه اسلامي و آفريقايي تحولات بسيار مهمي در عصر ماست و مي‌توان با اطمينان پيش بيني کرد که اين تحول در دراز مدت براي منطقه و دنيا بسيار مفيد خواهد بود.وي با اشاره به اينکه اين مسير افت و خيزها و فراز و نشيب‌هايي مانند همه انقلاب‌ها و تحولات دنيا خواهد داشت بيان کرد: نبايد بر روي اسم اين تحولات زياد پافشاري کرد. بيداري اسلامي، بهار دنياي عرب يا انقلاب‌هاي مردمي هر اسمي که داشته باشد مبارک است.آيت الله هاشمي رفسنجاني تصريح کرد: اسم ابعاد مختلفي دارد و هر اسمي مي‌تواند دليلي داشته باشد. اين تحولات مي‌تواند هم بيداري در امت اسلامي باشد و هم اين که حرکت مهمي در دنياي عرب و هم تحولي در رفتار مردم در منطقه است.

به گفته وي عوامل شروع اين نهضت بي‌شباهت به شروع نهضت در خود ايران نيست.وي افزود: در آن زمان مانند امروز در کشورهاي عربي مساله اين طور بود که نارضايتي و خشم مردم از حکومت و رژيم دليل اين تحولات بود.رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: طبيعت ديکتاتوري اين است که با مردم سازگار نيست و بايد به خارج وابستگي داشته باشد. ديکتاتوري داخلي و سلطه خارجي نيز مانند قيچي دايماً منافع مردم را از هم جدا مي‌کند.

وي ادامه داد:‌ در کشورهايي که روحيه ديني دارند بي‌اعتنايي رژيم‌ها به دين و عقايد مردم اگرچه شعار ديني مي‌دهند و در صحنه حضور پيدا مي‌کنند باعث عصبانيت قشر متدين مي‌شود چرا که مي‌بينند آنها از مذهب نيز به نفع خود استفاده مي‌کنند.

آيت الله هاشمي رفسنجاني تصريح کرد: نکته مشترک ديگر بين همه اين کشورها اين است که احزاب نيرومند در آنها شکل نمي‌گيرد. ممکن است حزب دولتي مانند رستاخيز وجود داشته باشد اما نقطه ضعف همه کشورهاي جهان سوم اين است که اجازه نمي‌دهند احزاب در آنها شکل بگيرند. اگر احزاب در اين دولت‌ها شکل مي‌گرفت و مردم وارد صحنه مي‌شدند و اصلاحات به وجود مي‌آمد ديگر انقلابي صورت نمي‌گرفت. در اين شرايط نيروهاي سياسي و فرهيخته عميقاً ناراضي هستند که به بازي گرفته مي‌شوند.

وي با اشاره به اينکه انقلاب ايران الهام بخش است گفت: اگر بعضي از اشکالات را نداشتيم شايد با سرعت خيلي بيشتري انقلاب‌مان تبديل به الگو مي‌شد البته اکنون نيز انقلاب ما الگويي است و بسياري از اين انقلاب‌ها بعد از انقلاب اسلامي شکل گرفته است.

آيت الله هاشمي رفسنجاني با اشاره به نقش دين در انقلاب‌هاي منطقه خاطرنشان کرد: البته نمي‌توان گفت که تنها دين در انقلاب‌ها موثر است. طبعاً در انقلاب خود ما نيز همه به اسم اسلام مبارزه نمي‌کردند. توده‌اي‌ها، فدائيان، مجاهدين خلق آن ‌روز و ملي‌گراها در ايران يک مجموعه بودند اما اکثريت بيش از 90 درصد مردم پيرو امام و روحانيت بوده و نقش اصلي در انقلاب را روحانيت و مراجع داشتند. حرف مراجع براي مردم حجت بود.

وي تصريح کرد:‌ در ايران نيروهاي مذهبي به تبع روحانيت انقلابي در اکثريت مردم نفوذ داشتند اما نيروهاي مسلح با تبليغ مسلحانه مبارزات را گرم نگه مي‌داشتند. بيانيه ما تنها در مساجد مطرح مي‌شد اما ترور و انفجارهاي آنها جنبه بين‌المللي داشت و همان ها کمک کردند که انقلاب را در ذهن مردم نگه داشته و ادامه دادند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام عامل عمده ديگري را که در زمان انقلاب ايران وجود نداشت اما امروز هست را انفجار اطلاعات عنوان کرد و افزود: قيام 15 خرداد را که مردم ما انجام داده‌ اند و شهداي بسياري داشت در دنيا بسيار کم مطرح شد. روزنامه‌هاي خارجي تنها چند کلمه‌اي و آن هم حرف‌هاي رژيم را مي‌نوشتند اما اکنون وقتي يک خبرنگار به زندان مي‌رود در کل دنيا پخش مي‌شود. رسانه‌هاي آزاد و مخصوصاً سايت‌ها که درگير دولت نيستند گاهي هم با اغراق و بزرگ‌نمايي اين موضوعات را مطرح مي‌کنند.

وي ادامه داد: اين گونه انفجار اطلاعات ديگر بسته نمي‌شود البته عوارض بدي هم دارد اما ما برخلاف عده‌اي که فکر مي‌کنند اين جريان‌ها خطرناک است فکر مي کنيم اين جريان به سعادت بشريت کمک مي‌کند و چيز مبارکي در دنياست.

قرار نيست تا قيامت با آمريكا قهر باشيم

همچنين آيت الله هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در مصاحبه با روزنامه جمهوري اسلامي درباره امکان مذاکره ايران و آمريکا گفت: بالاخره ما بايد يك حسن نيتي از آمريكايي‌ها ببينيم. اگر آنها بخواهند در عين خصومت از مذاكره هم استفاده كنند جواب نمي‌دهد، معكوس جواب مي‌دهد، واقعاً اگر يك روز آمريكا حسن نيت نشان دهد وضع فرق مي‌كند.

وي افزود: به فرموده امام اگر آمريكا آدم بشود، آن وقت مي‌توانيم مشكلات را حل كنيم، قرار نيست تا قيامت با آمريكا قهر باشيم. الان آمريكائيها از موضع تحريم و فشار مي‌خواهند كار بكنند. در مذاكره هم آنها دست بالا دارند. تحريم‌ها را كرده‌‌اند. فشارها را بر ما آورده‌اند. تحريم‌هاي سازمان ملل را اعمال كرده‌اند. حالا وقتي مي‌نشينيم براي مذاكره مي‌گويند شما اين كار را بكنيد تا ما تحريم‌ها را كم كنيم. اين كه مذاكره نيست!


 بروجردي:
 مذاکره درباره غني‌سازي منوط به رفع تحريم هاي ايران است 

رئيس کميسيون امنيت ملي در مجلس هشتم،اصل غني‌سازي براي جمهوري اسلامي ايران را اصلي ثابت خواند و گفت: هرگونه همکاري ايران با 1+5 در زمينه غني‌سازي 20 درصدي ؛منوط به همکاري و تعامل 1+5 با ايران و رفع تحريم‌هاست.

علاءالدين بروجردي در گفت وگو با خانه ملت، با بيان اينکه مذاکرات مسکو در امتداد مذاکرات بغداد خواهد بود، افزود: بر اساس توافق صورت گرفته در بغداد قرار است محور مذاکرات مسکو از سوي معاونان دو طرف يعني خانم اشميت و آقاي باقري مشخص شود. منتخب مردم بروجرد در مجلس نهم، يادآور شد: با توجه به اينکه مدت زمان زيادي از اجلاس بغداد نگذشته هنوز چارچوب و محورهاي مذاکرات مشخص نشده است، واقعيت آن است که ابتدا بايد پيش مذاکرات از سوي معاونان دو طرف شکل گيرد ولي تاکنون توافقي صورت نگرفته است.

رئيس کميسيون امنيت ملي در مجلس هشتم، انتظار ملت ايران از 1+5 را رعايت حق غني‌سازي خواند و گفت: همان طور که خانم آشتون در کنفرانس خبري بغداد بر حق جمهوري اسلامي ايران در استفاده از فناوري هسته‌ا‌ي و حق غني‌سازي اورانيوم تاکيد کرد، ملت ايران از 1+5 انتظار دارد که در مذاکرات مسکو نيز بر حق مسلم قانوني و بين‌المللي ملت ايران توجه داشته باشد. بروجردي ادامه داد: ضرورت دارد 1+5 براي اثبات حسن‌نيت خود در مذاکرات مسکو، قطعنامه‌هايي که در سازمان ملل و شوراي امنيت عليه ايران صادر شده است را از دستور کار خارج کرده و شرايطي ايجاد کند که جمهوري اسلامي ايران بتواند به توافق نهايي با گروه 1+5 دست پيدا کند.

نماينده مردم بروجرد در مجلس هشتم،‌ با تاکيد بر اينکه اصل موضوع غني‌سازي براي جمهوري اسلامي ايران اصلي لايتغير و ثابت است، گفت: جمهوري اسلامي ايران در زمينه غني سازي بر اساس نيازها و به صورت مقطعي عمل مي‌کند که نياز فعلي کشورمان هم 20 درصد است.وي با تاکيد بر اينکه هرگونه همکاري و مذاکره در زمينه غني‌سازي منوط به ميزان همکاري 1+5 با جمهوري اسلامي ايران است، ‌افزود: 1+5 بايد اشتباهات گذشته خود را تصحيح کرده که در اين مسير اصلي‌ترين گام آن است که رفع تحريم‌ها را در دستور کار قرار دهد.رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي در مجلس هشتم، ادامه داد: 1+5 بايد شرايط تعامل طرفين را براي وصول به يک تفاهم بر اساس منافع متقابل فراهم کند.


  مرد شماره دو القاعده کشته شد 

مهر: رهبرشماره دو القاعده در افغانستان که فرماندهي حملات به نيروهاي ناتو در افغانستان را بر عهده داشت در حمله نيروهاي ناتو کشته شد.

به گزارش روزنامه آمريکايي "واشنگتن پست" ، "صخر الطايف" رهبر شماره دو القاعده در حمله هوايي نيروهاي ناتو در استان کنار واقع در شمال شرق افغانستان کشته شد.ناتو با صدور بيانيه اي اعلام کرد اين شهروند سعودي که با نام هاي "مستق" و "نسيم" هم شناخته مي شد رهبر شماره 2 القاعده در افغانستان بوده و حملات به نيروهاي خارجي مستقر در افغانستان و نيروهاي دولت افغانستان را فرماندهي و هدايت مي کرده است. در اين بيانيه آمده است "سخر الطايف" مرتبا بين افغانستان و پاکستان رفت و آمد مي کرده ودستورات رهبران ارشد القاعده را اجرا مي کرده است.از ديگر وظايف وي مسلح کردن مهاجمان و سازماندهي نقل و انتقال افراد القاعده از خارج به داخل افغانستان بوده است.


  پدر بمب هسته‌اي: با ايران معامله نداشتم 

ايسنا: عبدالقدير خان دانشمند هسته‌اي پاکستان به شبهاتي درباره رابطه با ايران اشاره کرد.در ادامه عبدالقديرخان به سئوال و جواب رسانه پاکستاني درمورد انرژي هسته اي و انتقال آن به ساير کشورها پاسخ داد.اردو پواينت: آيا واقعا پاکستان انرژي هسته‌اي را به هيچ کشوري نفروخته است؟

قدير خان: پاکستان انرژي هسته‌اي خود را دراختيار هيچ کشوري قرار نداده بلکه اين تجار غربي بودند که انرژي هسته‌اي به کشور‌هاي مختلف فروخته و من را متهم کردند.در حقيقت شرکت‌هاي اروپايي که براي پاکستان دستگاه‌ها و ابزار هسته‌اي فراهم مي‌کردند براي ايران و ليبي نيز ابزار هسته‌اي فراهم مي‌کردند اما امريکا با کمک يک ديکتاتور به جاي محکوم کردن اين شرکت‌ها پاکستان را قرباني اهداف شوم خود کرد.


 جايزه 450 هزار دلاري براي قتل اسد! 

 جام جم آنلاين: يک مبلغ وهابي سعودي در ادامه مواضع تحريک آميز مسئولان برخي کشورهاي عربي منطقه بويژه عربستان و قطر عليه سوريه جهت تشديد بحران اين کشور و توجيه دخالت خارجي، جايزه‌اي 450 هزار دلاري را براي قتل بشار اسد رييس جمهوري سوريه تعيين کرد. به گزارش شبکه العالم، چند ساعت پس از جنايت هولناک عناصر مسلح و تروريست در منطقه "حوله" سوريه، "علي الربيعي" مبلغ وهابي در پايگاه خود در شبکه هاي اجتماعي اينترنتي براي قتل بشار اسد جايزه اي 450 هزار دلاري، تعيين کرد. در جنايت هولناک منطقه "حوله" حدود 100 شهروند سوري از جمله بيش از 30 کودک زير 10 سال به صورت کاملا وحشيانه و بي رحمانه کشته شدند. درحاليکه طبق اذعان شاهدان و ساکنان منطقه حوله، اين جنايت به دست عناصر مسلح و تروريست صورت گرفته، اين مبلغ وهابي در راستاي جريان سازي هاي تبليغاتي غرب و برخي کشورهاي منطقه، دولت و ارتش سوريه را متهم معرفي کرد.


 هشدارکاخ سفيد به اسد:
 ارتش آمريكا آماده است در صورت لزوم به سوريه حمله نظامي كند 

رئيس ستاد مشترك ارتش آمريكا افزايش فشارهاي ديپلماتيك بر بشار اسد را خواستار شد و هشدار داد ارتش آمريكا آماده است در صورت لزوم به سوريه حمله نظامي كند.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه گاردين، ژنرال مارتين دمپسي، رئيس ستاد مشترك ارتش آمريكا به سوريه هشدار داد: همزمان با افزايش عصبانيت‌هاي بين‌المللي به خاطر كشتار زنان و كودكان با تانك و توپخانه در منطقه "الحوله" ممكن است آمريكا به اين كشور حمله نظامي كند.

ژنرال مارتين دمپسي اظهار داشت: به دنبال محكوميت كشتار حوله از سوي شوراي امنيت سازمان ملل، بايد فشارهاي ديپلماتيك بر دمشق افزايش يابد.وي افزود: آمريكا آماده است اگر از او درخواست شود، به سوريه حمله نظامي كند. در كشتار منطقه حوله بيش از 100 تن كشته شدند كه اكثر آنها زنان و كودكان بودند.رئيس ستاد مشترك ارتش آمريكا به شبكه خبري فاكس نيوز گفت: هميشه يك گزينه نظامي وجود دارد. شما هميشه شاهد آن هستيد كه رهبران نظامي براي استفاده از نيروي نظامي محتاط هستند زيرا ما هرگز نمي‌توانيم اطمينان يابيم كه در آن طرف چه اتفاقاتي مي‌افتد اما ممكن است در مورد سوريه به خاطر شرارت‌هايي كه در اين كشور صورت مي‌گيرد ما به يك نتيجه قطعي برسيم.اين ژنرال در حالي هشدار حمله نظامي به سوريه را مي‌دهد كه باراك اوباما رئيس جمهوري آمريكا با فشارهاي فزاينده‌اي از سوي مخالفان جمهوري خواه خود مواجه است.ميت رامني، كانديداي جمهوري خواه انتخابات رياست جمهوري 2012 آمريكا اوباما را به عملكرد ضعيف در قبال سوريه متهم كرد. وي اظهار داشت: واشنگتن بايد گروه‌هاي مخالف در سوريه را مسلح كند.رامني خاطرنشان كرد: پس از يك سال و نيم كشتار در سوريه هنوز آمريكا تصميمي براي پايان بخشيدن به رژيم بشار اسد اتخاذ نكرده است.


 ماندگار بر جريده عالم  

 دانشگاه آزاد اسلامي و اتحاديه دانشگاه‌هاي جهان اسلام

بررسي سه دوره رياست دکتر عبدالله جاسبي بر شوراي اجرائي اتحاديه

قسمت پنجم

محور ششم: اساتيد و دانشجويان

1- مبادله اساتيد:

در برنامه عمليات اتحاديه براي سال هاي 2000- 1998 ، برنامه اي براي تشويق مبادله و ديدار اساتيد بين دانشگاه هاي عضو با ارائه هزينه بليط سفر و ساير هزينه ها حداقل براي يک ترم بين دانشگاه هاي اعزام کننده و دانشگاه ميزبان طراحي شده است. دبيرخانه اتحاديه با اعضا براي بهره برداري از اين پيشنهاد ها اطلاع رساني کرد و فهرستي شامل شرايط و سوالاتي را که بايد براي اينکار تهيه کنند دراختيار آنها قرار داده است.

دبيرخانه اتحاديه تعداد اندکي درخواست براي اين مبادله دريافت کرد که با هدف طراحي شده مطابقت نمي کرد، لذا مقرر گرديد بررسي بيشتري به عمل آيد وانتخاب هاي بيشتري با شرايط متفاوت اعلام گردد که امکان تبادل اساتيد با هزينه هاي دانشگاه هاي عضو براي تدريس يا تحقيق ويا شرکت در کنفرانس هاي علمي فراهم گردد.

2- اردوي تابستاني براي هدايت و تشويق دانشجويان:

در شوراي اجراي چهارم از دانشگاه جرش اردن براي برگزاري اردوي تابستاني و اجراي برنامه هاي دانشجويي دعوت به عمل آمد. دبيرخانه اين دعوت را براي دانشگاه هاي عضو ارسال نمود تا آمادگي خود را براي دانشجوياني که داراي شرايط باشند اعلام نمايند.

اردوي تابستاني، دانشجويان 63 دانشگاه را از 14 تا 25 اوت 1999 گردهم آورد.

بسياري از آنها از 35 اتحاديه دانشجويي دانشگاهها بودند که 14 اتحاديه وابسته به آيسيسکو، دو دانشجوي ترک و يک دانشجوي هلندي از دانشگاه اسلامي روتردام که عضو اتحاديه بود قرار داشتند.

افتتاحيه اردو توسط برخي از مقامات عالي رتبه اردن انجام شد برنامه اردو شامل کلاس هاي درس وسخنراني اساتيد و مسئولين و فعاليت هاي ورزشي، هنري و ديدار از آثار و تاريخ تمدن کهن اردن بود. نتيجه اين اردو که موفقيت آميز بود براي اطلاع به دانشگاه هاي عضو ارسال شد.

محور هفتم: اطلاعات و انتشارات

خبرنامه اطلاعاتي اتحاديه:

دبيرخانه اتحاديه سومين خبرنامه تحت عنوان « الجامعه» به سه زبان عربي، انگليسي وفرانسه را چاپ کرده که براي اعضاي اتحاديه ارسال نمود. اين خبرنامه، اخبار اتحاديه و فعاليت آن و شوراي اجرايي چهارم را پوشش داده است.

دبيرخانه اتحاديه علاوه بر فعاليت هاي برنامه عملياتي 1999 ، فعاليت هاي زير را نيز انجام داده است.

اول: دعوت از دانشگاه ها براي ملحق شدن به اتحاديه

پيرو پيشنهاد اجلاس چهارم شوراي اجرايي در مورد لزوم توسعه عضويت دانشگاه ها در اتحاديه ، دبيرخانه اتحاديه تصويري از گزارش نهايي چهارمين اجلاس شوراي اجرايي را همراه با خبرنامه الجامعه و اولين سالنامه الجامعه را براي دانشگاه هاي سراسر جهان اسلام ارسال نمود. در نتيجه 14 دانشگاه از کشورهاي اردن، انگلستان،ايران، پاکستان، ليبي، مالزي و يمن درخواست عضويت کرده اند.

دوم: پيش نويس اصلاح اساسنامه

پيرو تصميم شوراي اجرايي چهارم، دبيرخانه موظف گرديد اصلاحيه ماده 5 از اساسنامه اتحاديه براي بحث در شوراي اجرايي بعدي شامل شرايط کامل قبول عضويت را قبل از طرح در مجمع عمومي ارائه نمايد. دبيرخانه اين اصلاحيه را به همه دانشگاه هاي عضو براي اعلام نظر ارسال کرده است.

دبيرخانه اتحاديه از 22 دانشگاه پاسخ دريافت کرده است که 17 دانشگاه عينا اصلاحيه را تاييد کرده اند و 5 دانشگاه اعلام نظر و ملاحظاتي را مطرح نموده اند که دراختيارشوراي اجرايي قرار گرفته است.

سوم: بورسيه هاي دانشگاه هاي عضو

براي تشويق در مبادله دانشجو بين دانشگاه هاي عضو اتحاديه، دبيرخانه نامه مفصلي به دانشگاه هاي عضو فرستادند تا تعدادي بورسيه براي دانشجويان سايردانشگاه ها اخصاص دهند. 31 دانشگاه با تخصيص 104 بورسيه در تخصص هاي مختلف به اين نامه پاسخ مثبت دادند.

دبيرخانه اتحاديه اطلاعات مربوط به بورسيه ها را دراختيار دانشگاه هاي عضو قرار دادند. متاسفانه بيشتر بورسيه ها فقط شامل معافيت ازپرداخت شهريه مي گرديد که مورد استقبال چنداني قرار نگرفت. البته بايد از دانشگاه الازهر در مصر که 18 بورسيه کامل و دانشکده داوا در ليبي که 10 بورسيه کامل براي مطالعات اسلامي و يا زبان عربي (شامل غذا و مسکن) پيشنهاد کردند تشکر کرد.

چهارم: جمع آوري حق عضويت ساليانه از دانشگاه هاي عضو

دبيرخانه اتحاديه در سپتامبر هرسال ودرشروع سال تحصيلي جديد نامه اي به همه دانشگاه هاي عضو با يک مهلت دوماهه ارسال وبراي پرداخت حق عضويت ارسال مي کند. در شوراي اجرايي چهارم تعداد دانشگاه هايي که حق عضويت خودرابراي سال 1998 پرداخت کرده انداز 40 دانشگاه تجاوز نمي کرد، درحاليکه مجموعه اعضا به 129 دانشگاه و موسسه مي رسد.

رئيس شوراي اجرايي مجددأ نامه اي رأسأ به اين دانشگاه ها ارسال داشت که 20 دانشگاه ديگر حق عضويت خودرا حواله نمودند که سرانجام 62 دانشگاه حق عضويت 1998 خودرا پرداخت کردند.

در موردسال 1999، تعداد دانشگاه هايي که حق عضويت خودرا پرداخت کرده اند به 34 دانشگاه مي رسد.

پنجم: وب سايت مجمع عمومي اتحاديه در اينترنت

مرکز اطلاعات و مستندسازي سازمان آموزشي، علمي و فرهنگي ( آيسيسکو)، وب سايت اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام را روي اينترنت به زبان هاي انگليسي، فرانسوي وعربي قرار داد. سايت، شامل متن کامل اساسنامه، فهرستي از دانشگاه هاي عضو وآدرس آنها، نمودار سازمان دبيرخانه، تقاضاها براي الحاق به اتحاديه، برنامه عمليات درسال هاي 1998 تا 2000 ، انتشارات اتحاديه شامل مجله « الجامعه« و خبرنامه « الاتحاد » مي باشد.

ششم: حمايت آيسيسکو از اتحاديه

سازمان اسلامي آموزشي، علمي و فرهنگي (آيسيسکو) حمايت خود را از دبيرخانه اتحاديه با دادن دفتر، پرسنل وتجهيزات تقويت کرده است. اين سازمان تسهيلات لازم را براي کمک هاي اداري و فني ، هم چنين حمل و نقل و ارتباطات داخلي مثل پست، تلفن و فاکس را به دبيرخانه ارائه مي دهد.

بخش اطلاعات سازمان مجله « الجامعه» و خبرنامه اتحاديه را چاپ ودراختيار اتحاديه قرار مي دهد.


 يک نکته از هزاران 

آماري تکان دهنده از مهاجرت نخبگان علمي کشور به دانشگاه هاي غربي نشان مي دهد از مجموع 225 دانش‌آموز ايراني كه طي سال‌هاي 1372 تا 1386 در 53 المپياد جهاني شركت كردند بيش از140 نفر معادل 2/62 درصد آنها هم‌اكنون در يكي از دانشگاه‌هاي مطرح دنيا در آمريكا و كانادا تحصيل مي‌كنند.

هم‌اكنون 2/69 ‌درصد مدال‌آوران در المپياد فيزيك، 6/76 ‌درصد رياضي، 50‌درصد كامپيوتر و 50‌درصد شيمي خارج از مرز جغرافيايي كشور و اكثرا عضو دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي برتر و تاثير‌گذار در دنيا همچون دانشگاه هاروارد، استنفورد، ام‌آي‌تي، كاليفرنيا، كمبريج، جان هاپكينز و پرينستون در آمريكا و دانشگاه تورنتو و سايمون فريز در كانادا هستند.

تاکي بايد شاهد برباد رفتن ثروت هاي بي بديل کشورمان باشيم!.


 ميز خبر 

 هيات دولت: شنبه 13 خرداد تعطيل نيست

معاون پارلماني رئيس‌جمهور اعلام کرد: بر اساس تصميم هيات وزيران، روز شنبه ـ 13 خرداد ـ که مابين 4 روز تعطيل قرار گرفته است، تعطيل نيست.به گزارش ايسنا، لطف‌الله فروزنده با اعلام اين خبر افزود: با وجود چند روز تعطيلي، دستگاه‌ها و ادارات دولتي موظفند با مرخصي کارمنداني که در اين روز درخواست مرخصي دارند، موافقت کنند.

وزير اطلاعات: بايد جلوي موازي‌كاري‌هاي اطلاعاتي گرفته شود

وزير اطلاعات گفت: بايد جلوي موازي‌كار كردن‌ها و به تيپ هم زدن‌ها در كارهاي اطلاعاتي گرفته شود.به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين حيدر مصلحي در حاشيه همايش سراسري امنيت پايدار در جمع خبرنگاران افزود: مقوله امنيت پايدار مقوله‌اي است كه جزء نيازهاي جدي نظام قلمداد مي‌شود؛ چرا كه ما در نظام‌مان مجموعه‌هاي اطلاعاتي قابل توجه و سرمايه بزرگي داريم.وي افزود: لازم است ثمره و خروجي اين اقدامات و مجموعه حركاتي كه حركات پژوهشي و علمي است، بكار گيري دستگاه‌هاي امنيتي با تعريف موضوعات مختلف باشد، يعني جلوي نوع‌ موازي‌ كار كردن‌ها و به تيپ هم زدن‌ها در كارهاي اطلاعاتي گرفته شود و در واقع توانمندي‌هاي بالايي كه در مباحث اطلاعاتي در نظام‌مان داريم و هيچ كشوري حتي بزرگترين كشورها كه ادعاي ابرقدرتي در مقوله اطلاعاتي را دارند، داراي اين توان نيستند، در راستاي اهداف انقلاب به كار گرفته شود.

ايهود باراک: ايران تمايلي براي پيشرفت مذاکرات هسته‌اي ندارد

وزير جنگ رژيم صهيونيستي ايران را به عدم تمايل براي پيشرفت مذاکرات هسته اي با 1+5 و فريب جامعه بين‌الملل متهم و در عين حال از اقدام اخير ضد سوري شوراي امنيت استقبال و اعلام پشتيباني کرد.به گزارش فارس به نقل از روزنامه صهيونيستي "يديعوت آحارنوت"، "ايهود باراک" وزير جنگ رژيم صهيونيستي در ديدار با هيئتي از سناتورهاي آمريکايي مدعي شد که دور اخير مذاکرات 1+5 با ايران در بغداد يک بار ديگر ثابت کرد که ايران صرفا به اين دست و آن دست کردن علاقه مند است و در عين حال تلاش مي کند تا جهانيان را فريب دهد.

اين اظهارات باراک درباره نتايج مذاکرات هسته اي 6 کشور قدرتمند جهان با ايران پيرامون برنامه هسته اي تهران در شرايطي گزارش مي شود که اين دور از مذاکرات به دليل موضع انعطاف ناپذير واشنگتن در قبال ايران و تعظيم آمريکا به خواسته هاي ضد ايراني اسرائيل مانع از پيشرفت اين مذاکرات شد؛ کشورهاي غربي از ايران خواستند تا غني سازي اورانيوم 20 درصد خود را متوقف کند و اين در حاليست که چنين خواسته غربي ها در شرايطي مطرح شد که خود آنها حاضر نشدند درباره درخواست ايران مبني بر کاهش تحريم هاي اقتصادي اعمال شده عليه اين کشور قدمي بردارند.

عربستان در صدد ايجاد توازن نظامي با ايران و عراق

عربستان سعودي براي برقراري توازن منطقه اي با ايران، در آستانه خريد 300 دستگاه تانک ساخت مشترک اسپانيا و آلمان است.به گزارش عصر ايران ، به گزارش روزنامه القدس العربي چاپ لندن ، اسرائيل با اين اقدام مخالفتي نکرده زيرا به اين جمع بندي رسيده که اين قرارداد تسليحاتي براي ايجاد "توازن منطقه اي با عراق آينده و ايران فعلي" است.روزنامه اسپانيايي "ال پاييس" در اين باره نوشت: تانک لئوپارد آلمان که عربستان خواهان آن است تحت ليسانس شرکت اصلي در اسپانيا ساخته مي شوند.قبل از اين کشورهاي فرانسه، آلمان و آمريکا قراردادهاي مشابهي را با عربستان سعودي امضا کرده بودند.قيمت يک دستگاه تانک لئوپارد هشت و نيم ميليون يورو است ولي با اعمال تغييرات درخواستي عربستان، قيمت اين وسيله به 10 ميليون يورو مي رسد. با اين حساب قيمت خريد 300 دستگاه تانک به سه ميليارد يورو مي رسد.قطر تنها کشور منطقه است که در سال 2009 قراردادي را براي خريد 36 دستگاه تانک لئوپارد امضا کرد.

رييس‌جمهور آلمان: درباره‌ ايران بر اساس رفتار و نه گفتارش قضاوت مي‌كنيم

رييس‌جمهور آلمان مدعي شد كه فشار تحريم‌ها ايران را به ميز مذاكرات كشانده است.به گزارش ايسنا يواخيم گوك، رييس‌جمهور آلمان كه اولين سفر رسمي خود به اراضي اشغالي را آغاز كرد، در مصاحبه‌اي با روزنامه‌ي هاآرتص ضمن ابراز نگراني از برنامه‌ هسته اي ايران، ادعا كرد: با توجه به اظهارات مقامات ايران، اين كشور نه تنها تهديدي ملموس براي اسراييل است بلكه تهديدي بالقوه براي منطقه و نيز براي ما در اروپا است.اين در حالي است كه رژيم صهيونيستي كه تنها دارنده‌ كلاهك‌هاي هسته اي در خاورميانه است در سايه سكوت غرب اجازه‌ي ورود هيچ بازرس بين‌المللي به تاسيسات هسته اي خود را نداده و هم‌چنان با پنهان شدن در پست «هولوكاست» و مظلوم‌نمايي خواسته‌هاي خود را دنبال كرده است.رييس‌جمهور آلمان مدعي شد كه فشار تحريم‌ها ايران را به ميز مذاكرات كشانده است و ابراز اميدواري كرد كه با حمايت تحريم‌ها امكان راه حل ديپلماتيك موضوع هسته اي ايران فراهم شود.گوك افزود: ما درباره‌ي تهران بر اساس رفتار و نه گفتارش قضاوت مي‌كنيم.

درخواست رهبران عراقي از رئيس جمهور براي بركناري المالكي

رهبران گروه‌هاي سياسي عراق كه در اربيل گردهم آمده‌اند در نامه‌اي به رئيس جمهوري اين كشور از وي خواستند نخست وزير را بركنار كند.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه اماراتي الاتحاد، يك منبع آگاه در نشست اربيل كه با مشاركت اعضاي ارشد فهرست العراقيه به رهبري اياد علاوي، ائتلاف كردستان و جريان صدر برگزار شده است، اعلام كرد كه شركت‌كنندگان در اين نشست با ارسال نامه‌اي به ائتلاف‌ ملي عراق كه قدرت را در اين كشور به دست دارد از اعضاي اين ائتلاف خواستند تا ظرف يك هفته جايگزيني براي نوري المالكي، نخست وزير عراق پيدا كنند.بنا به گفته اين منبع كه خواست نامش فاش نشود، رهبران احزاب عراق در نامه‌اي جداگانه به جلال طالباني، رئيس جمهوري عراق با اعلام اينكه نوري المالكي ديگر صلاحيت نخست وزيري كشور را ندارد از وي خواستند تا نخست وزير را از پست خود بركنار كند.

اين منبع همچنين اعلام كرد: شركت‌كنندگان در نشست اربيل با اشاره به اينكه دو نامه قبلي آن‌ها به اعضاي ائتلاف ملي عراق بي‌جواب مانده در نامه سوم به اين ائتلاف تاكيد كرده‌اند كه ظرف يك هفته بايد جايگزيني براي نوري المالكي پيدا كنند.


 احمدي نژاد:
 ظلم است كه ملت ايران در اين تراز زندگي كند 

رييس جمهور با اشاره به سابقه غني فرهنگي، اعتقادي و تاريخي ايران تصريح كرد :به خدا ظلم است كه ملت ايران در اين تراز زندگي كند.به گزارش ايسنا محمود احمدي‌نژاد طي اظهاراتي در مراسم رونمايي از دو طرح كلان ملي فناوري و نوآوري كه در سالن شهيد بهشتي رياست جمهوري برگزار شد، اظهار كرد: به نتيجه رسيدن اين دو طرح كلان ملي بسيار ارزشمند است و در همين جا ياد امام و شهدا را گرامي مي‌داريم كه با نگاه‌هاي آرماني خود هويت حقيقي را به ما نشان دادند و انرژي به ملت دميدند كه ان‌شاءالله سال‌هاي سال با شتاب به سمت قله‌ها حركت مي‌شود.

رييس‌جمهور تصريح كرد: خدا عالم را براي انسان خلق كرده است و انسان به همه‌ موجوديت عالم مفهوم مي‌دهد و در حقيقت مي‌توان گفت انسان دروازه‌ي شناخت خداست كه سرشار از استعدادها و توانمندي‌ها است.وي با بيان اين‌كه خدا خواسته كه انسان به جايي برسد كه جلوه‌ي خدا باشد، افزود: دروازه‌ي رسيدن به قله‌ي انسانيت، علم است و هنوز از همه‌ي ظرفيت‌هاي انسان استفاده نشده است. جرقه‌اي زده شد و فضاي مجازي ايجاد شد. اين فضا لايتناهي است كه تا كنون يك قطره از آن را مورد استفاده قرار داده‌ايم. اگر همه‌ي استعدادهاي انسان شكوفا شود چه خواهد شد؟

احمدي‌نژاد با بيان اين‌كه بشريت در استفاده از علم هنوز در نقطه‌ي صفر به سر مي‌برد، ادامه داد: هنوز از ظرفيت‌هاي عقل به طور كامل استفاده نشده است. حضور ابن سينا جرقه‌اي بود و مي‌توان او را يك اعجوبه‌ي بشريت عنوان كرد.رييس‌جمهور با ابراز خرسندي از اين‌كه سرعت اول رشد علمي را در دنيا داريم، گفت: اگر به لحاظ علمي در دنيا اول شويم، اما باز هم در پله‌ي نخست قرار داريم و انسان بايد تلاش كند كه مظهر علم خدا شود و اميدواريم به نقطه‌اي برسيم كه دروازه‌هاي همه‌ي علوم هستي به روي ما گشوده شود.رييس‌جمهور، كشور ايران را ثروتمند توصيف و اظهار كرد: كشور ايران واقعا ثروتمند است، اگر منابع در يك نقطه و با يك مديريت واحد اداره شود. اكنون يك خزانه داريم كه پنج نفر براي آن برنامه‌ريزي مي‌كنند. براي خزانه بايد در يك نقطه برنامه‌ريزي كنيم.

البته محدوديت‌هايي را براي ما ايجاد كردند كه اينها از نظر ما داراي اهميت نيست. اقتصاد ما متكي به خود است و اكثر نيازهاي ما در كشور تامين مي‌شود و ان‌شاءالله مابقي نيز تامين خواهد شد. البته من قائل به قطع رابطه با دنيا نيستم ،بلكه ما به دنبال جهاني شدن اسان هستيم، اما يك نقطه است كه ما از نظر اعتقادي قبولش نداريم.رييس قوه مجريه، ايران را فرهنگ و تمدن توصيف كرد و گفت: وجه مميزه ملت ايران با ساير نقاط دنيا همين فرهنگ و تمدن است.احمدي‌نژاد در ادامه با اشاره به عرضه‌ي صحيح، تصريح كرد: عرضه به اندازه‌ي توليد محتوا داراي اهميت است. منابع عظيمي داريم كه روش عرضه‌ي آن ضعيف است و برخي از آنها در حال خاك خوردن است. بايد از اين فضا بهترين استفاده را بكنيم و اين راهي است كه نمي‌توان جلوي آن را بست. هنر اين است كه در دنيا آرمان و اخلاق برتر داشته باشيم و ما اين ظرفيت را داريم؛ زيرا خزانه‌ي فطري و الهي در اختيار ما قرار دارد.

وي در ادامه‌ي اظهارات خود به طرح «تورين يا گريد محاسباتي ملي» اشاره كرد و به مزاح گفت: البته فرهنگستان فارسي باز هم بايد اين نام تورين را به فارسي تبديل كند.رييس‌جمهور ادامه داد: تورين محاسباتي ملي اقدامي ارزشمند است و مي‌تواند پايه‌ي يك شبكه‌ي اطلاعاتي باشد و در بسياري از كارهاي تحقيقاتي و در مقاطع بالاتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اميدواريم در دولت دهم تمام دانشگاه‌ها به تورين محاسباتي ملي متصل شوند.احمدي‌نژاد در پايان اظهارات خود گفت: به خدا ظلم است كه ملت ايران در اين تراز زندگي كند؛ زيرا ملت ايران داراي فرهنگ، اعتقادات و سابقه‌ي تاريخي بسيار غني است.

ما بايد به سرعت پرچمدار شويم و اين امر شدني است و هيچ چيز كم نداريم. اين نژادپرستي و ناسيوناليستي نيست، بلكه بيان يك ماموريت است. امام راحل به ما نشان داد كه اين امر شدني است.


 سرمقاله 

 گراني کاغذ در گروي کاغذ بازي

حميدرضا عسگري

اکثر ناشران و اهالي مطبوعات گراني کاغذ که پيش از آغاز سال 91 حاصل شده بود را به گردن نوسانات قيمت و تورم ناشي از قرار گرفتن در آستانه سال جديد قرار دادند و به اين اميد که پس از گذار از اين مرحله ثبات به بازار کاغذ بازخواهد گشت، به تعطيلات نوروزي رفتند. اما غافل از اينکه گراني کاغذ در اين مدت لحظه اي از پا ننشست و سير صعودي را پيمود.

اين گراني تاثيرات خود را در نمايشگاه بين المللي کتاب به رخ کشيد و قدرت خريد را از اکثر مخاطبان يارمهربان گرفت. نارضايتي ناشران به سبب کاهش فروش به رغم درنظر گرفتن تخفيف هاي چشمگير تاييدي بود بر نقش افزايش قيمت کاغذ.

پيش از نمايشگاه و درحين برگزاري آن مسولان وعده داده بودند که ظرف سه ماه آينده 20 درصد از قيمت کاغذ کاسته شود و ظرف شش ماه در قيمت اوليه آن ثابت بماند. اما اين امر نه تنها محقق نشده بلکه ظرف سه ماه گذشته قيمت کاغذ تا تقريباً دوبرابر شده است. مشکل گراني کاغذ مسئله تازه اي نيست و همواره تخصيص کاغذ سوبسيتدار به ناشران و مطبوعات مورد حمايت دولت، نارضايتي هاي فراواني را به وجود مي آورد. اما هم اکنون اين مشکل از نارضايتي فراتر رفته و به رکود چاپ ناشران و تعطيلي مطبوعات رسيده است.

وزير محترم صنعت و تجارت در مراسم تجليل از پيشنگاران عرصه مطبوعات در باغ روزنامه نگاران حضورداشتند و در سخنراني خود رسانه هاي خبري را "بي اطلاع از سازوکارهاي موجود در عرصه واردات و تخصيص بودجه 24 ميليارد دلاري براي تامين نيازهاي داخلي دانستند" و اعلام کردند يکي از اين اقلام خريد کاغذ با ارز مرجع براي رفع نيازهاي اهالي نشر و مطبوعات مي باشد. اما شواهد حاکي از آن است که فقط در هفته گذشته قيمت انواع کاغذ از جمله کاغذ تحرير، گلاسه، کاغذ رل و... حداقل 40 درصد افزايش داشته است.

کاهش قدرت خريد مردم در عرصه کتاب و مطبوعات ضربات سنگيني را به جامعه وارد خواهد کرد. ميزان مطالعه در کشورما بسيار پايين است و بر اساس آمار 8 تا 20 دقيقه در روز عنوان شده است، اگر اين روند گراني ادامه پيدا کند همين آمار نيز کاهش پيدا مي کند. درحال حاضر قشر دانشجويان کشور براي تهيه کتاب هاي مورد نياز با گراني رو به رو شده اند و اين امر به طور مستقيم با ارتقاي سطح آموزش کشور در ارتباط است. گراني کاغذ باعث مي‌شود قدرت خريد مخاطب کاهش يافته و مردم سراغ کتابهاي زيراکسي، ديجيتالي و اينترنتي بروند و با عالم کتاب و روزنامه خواني فاصله گيرند.

اهالي مطبوعات نيز از آسيب ديدگان جدي اين سونامي گراني کاغذ هستند. روزنامه ها به عنوان بخش اعظم رکن چهارم دموکراسي از ديرباز در رشد و بيداري افکار عمومي نقش تاثير گذار داشته اند. درحال حاضر بسياري از آنها از حرکت و همراهي مردم در عرصه روشن سازي فضاي کشور باز ايستاده يا دست به عصا شده اند و تيراژ خود را به پايين ترين حد رسانده اند.

صاحبان مطبوعات کشور از عهده پرداخت کارمندان و خبرنگاران خود بازمانده اند و اگر سهميه کاغذ خود را در بازار آزاد بفروشند و روزنامه را تعطيل کنند، سود بيشتري خواهند برد و يا حداقل ضرر نخواهند کرد تحمل اين روند براي صاحبان مطبوعات بسيار سخت و ملال آور است و درحال حاضر صرفاً براي دست نکشيدن از رسالت مردمي خود ايستادگي مي کنند تا پرچمي از جامعه رسانه اي کشور پايين کشيده نشود.در کنارآنها نيز بسياري از اهالي چاپ و چاپخانه ها بيکار شده اند و بسياري از کارکنان خود را اخراج کرده اند. عرصه کاغذ در زندگي و اشتغال بسياري از اقشار جامعه دخيل است و چالش در آن باعث بيکاري خيل کثيري از مردم مي گردد.

ضمن اينکه كارخانه‌هاي كاغذسازي داخلي براي ورود مواد اوليه با مشكلاتي مواجهند كه دليل آن برخي پيچيدگي‌هاي مربوط به نرخ ارز و بوروکراسي هاي گمرکي است كه امکان حل اين مشکل با مساعدت و همکاري مسولين و نهادهاي مربوطه امکان پذير است. حل معضل کاغذ نيازمند حمايت هاي مستقيم دولت از کارخانجات داخلي و تسريع در امر واردات مواد اوليه و کاغذ مورد نياز کشور مي‌باشد.


 سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود در اين‌باره، در طول اين هفته هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي منتشر مي‌شود.


 معاون اول قوه قضاييه
 در نظام اسلامي براي هيچ فرد متخلف حاشيه امني وجود ندارد 

معاون اول قوه قضاييه با اشاره به دادگاه رسيدگي به فساد بزرگ مالي گفت: در نظامي اسلامي ايران براي هيچ فرد متخلف حاشيه امني وجود ندارد.به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين سيد ابراهيم رييسي در حاشيه همايش امنيت پايدار در جمع خبرنگاران افزود: اساس اين دادگاه بر اين استوار است كه برابر قانون همه يكسان هستند و اگر اتهامي متوجه كسي در اين پرونده و يا ساير پرونده ها باشد موضوع مورد رسيدگي قرار مي گيرد. وي در پاسخ به اين سوالي در باره مقاماتي كه در اين دادگاه به عنوان متهم از آنها نام برده شده است افزود: بناي قوه قضاييه و اين دادگاه بر آن است كه بدون اغماض به پرونده متهمان رسيدگي شود و آنچه را كه اقتضاي حق و عدل است برخورد شود. معاون قوه قضاييه افزود: به مردم اين اطمينان را مي دهيم كه دستگاه قضايي و اراده اين دستگاه بر آن است تا به موارد اتهامي همه كساني كه در اين پرونده دست داشته اند حتي اگر صاحب هر مقام و مسووليتي باشند رسيدگي شود.

وي ادامه داد: تفاوتي نمي كند كه اين مقام در داخل يا بيرون زندان باشد و قوه قضاييه به اتهام اين افراد رسيدگي مي كند.رييسي گفت: اصحاب رسانه و مردم نيز از طريق سخنگوي قوه و يا از طريق بيانيه هاي رسمي در جريان نتايج اين رسيدگي ها قرار خواهند گرفت. حجت الاسلام والمسلمين رييسي در ادامه خواستار آن شد كه رسانه ها و مردم پيش از رسيدگي به پرونده ها در دادگاه و قبل از اعلام نظر رييس دادگاه پيش داوري نكنند و هر گونه تصميم گيري در اين زمينه را نيز بر عهده دادگاه بگذارند.


 فيروزآبادي:
 از سوريه حمايت مي‌كنيم، نه دخالت 

رييس ستادكل نيروهاي مسلح گفت:‌ با شاخص‌هاي مكتب امام(ره)، من امروز به امنيت در كشورمان نمره خوبي مي‌دهم. مرزهاي ما امن است و همه فعاليت‌هاي مختلف به خوبي در حال انجام است. به گزارش ايسنا، سرلشكر حسن فيروزآبادي، در حاشيه همايش امنيت پايدار در جمع خبرنگاران، در پاسخ به پرسشي درباره اتهامات غرب عليه ايران در زمينه دخالت ايران در سوريه نيز اظهار كرد: غرب با ما دشمن است و به دنبال بهانه‌اي عليه ما مي‌گردد. ما در مسائل سوريه دخالت نمي‌كنيم اما در عين حال از سوريه به عنوان خط مقدم مبارزه با اسرائيل حمايت مي‌كنيم، چراكه يكي از اصول ما مساله فلسطين است. صهيونيست‌هاي خونخوار با حمايت آمريكا و اروپا، فلسطين را غصب كردند و هر روز آنجا جنايت مي‌كنند و بر ما واجب است از جبهه مقاومت عليه اسراييل حمايت كنيم. وي ادامه داد: سوريه تنها كشوري است كه در طي دهه‌هاي قبل در برابر صهيونيست‌ها ايستاده و مقاومت كرده است و بر همين اساس هم ما از آن حمايت مي‌كنيم اما در كار اين كشور دخالت نمي‌كنيم. ما دشمن سوريه و مردم آن نيستيم و دولت اين كشور را نيز به اصلاحات و گوش دادن به خواسته‌هاي مردمش ترغيب كرده‌ايم؛ در عين حال ما خواهان برقراري امنيت در سوريه هستيم.

رييس ستادكل نيروهاي مسلح در پايان خاطرنشان كرد: جنايتكاران مدعي حقوق بشر، مردم منطقه و در كشورهاي مختلف را مي‌كشند و در سوريه هم همان‌ها هستند كه دخالت مي‌كنند، از اسراييلي‌ها سلاح مي‌گيرند و به دست مزدوران استكبار مردم سوريه را قتل‌عام مي‌كنند.


 ولايتي:
 1+5 براي مذاکرات مسکو مشورت بيشتري داشته باشند 

مشاور مقام معظم رهبري گفت: 1+5 تا پيش از مذاکرات مسکو با يکديگر مشورت بيشتري انجام دهند تا اجلاس مسکو نتايج ملموس تري را براي طرفين به همراه داشته باشد.به گزارش مهر علي اکبر ولايتي مشاور مقام معظم رهبري در حاشيه همايش تحولات خاورميانه و آينده نظم منطقه اي در جمع خبرنگاران گفت: در بغداد همانطور که انتظار مي رفت طرف مقابل مايل به ادامه مذاکره بود اما طرح مشخص و جامعي نداشت. وي افزود: برعکس طرف غربي، ايران از ابتدا طرح مشخصي داشت که در اين اجلاس حاضر شده بود نقش نمايندگان ايران در جهت هدايت و جهت دهي به اجلاس کاملا روشن بود.وي با اشاره به اينکه دو طرف توافق کردند که در آينده نزديک در مسکو جمع شوند تصريح کرد: اين امر نشان مي دهد که طرفين مايل هستند از طريق مذاکره به سرانجام برسند. ولايتي خاطرنشان کرد: اميدواريم که طرحهاي 1+5 قبل از اينکه به اجلاس بيايند حداقل بين خود هماهنگي داشته باشند که بتوانند در مذاکره با انسجام و هدف مشخص شرکت کنند.

وي با اشاره به اجلاس مسکو خاطرنشان کرد: فکر مي کنم در صورتي که اعضاي 1+5 بر مدعاي خود مبني بر به رسميت شناختن حق ايران براي استفاده از انرژي صلح آميز هسته اي بر اساس قرارداد ان پي تي پايبند باشند، بايد در عمل نشان دهند.ولايتي تاکيد کرد: به نظر مي رسد در مذاکرات استانبول بيشتر و در بغداد تا حدود کمتري بر اين خواسته خود حداقل در قول پايدار بودند.به گفته ولايتي 1+5 در بغداد بيش از اينکه با ايران براي رسيدن به نتيجه لازم، مذاکره کنند بين خود ساعات متمادي وقت گذاشتند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته