جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/03/10 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4164


پيامد‌هاي کم خوني


تاثير غذا بر جسم و روح


افت شنوايي درپي جراحي باي پاس قلبي


خبرها از عالم علم


 پيامد‌هاي کم خوني  

بيمار اين مطلب خانمي 21 ساله است كه از 18 سالگي هر سال يك بار خون اهدا مي‌كرده، اما آخرين دفعه‌اي كه براي اهداي خون به يكي از پايگاه‌هاي سازمان انتقال خون مراجعه كرده متوجه شده است به علت پايين بودن سطح هموگلوبين خونش نمي‌تواند اين كار را بكند.به گزارش جام جم آنلاين، نتايج آزمايش‌هاي انجام شده روي نمونه خون او نشان داده كه سطح فريتين بدنش كاهش يافته و او به كم‌خوني ناشي از فقر آهن مبتلا شده است.اين در حالي است كه در آزمايش‌هاي دوره‌اي سال گذشته كه در پرونده پزشكي بيمار وجود دارد هيچ علائمي از كم‌خوني ديده نمي‌شود و همين موضوع موجب نگراني او شده است.

از تشخيص تا درمان

فريتين نشان‌دهنده ميزان ذخيره آهن در بدن است. معمولا بدن از طريق مواد غذايي مختلف مانند گوشت قرمز و غذاهاي دريايي آهن مورد نيازش را تامين مي‌كند.بنابراين ترديدي نيست كه كاهش مصرف اين گروه از مواد غذايي در برنامه غذايي روزانه افراد بتواند با پيامدهايي مانند كمبود آهن همراه باشد كه به‌تبع آن ميزان ذخيره آهن در بدن نيز به ميزان قابل توجهي كاهش مي‌يابد. خونريزي‌هاي شديد بويژه در دوران قاعدگي نيز سطح فريتين خون را كاهش مي‌دهد.اغلب خانم‌ها بين 20 تا 40 سالگي دچار فقر آهن مي‌شوند و در دوران يائسگي سطح فريتين موجود در خون آنها به حالت طبيعي باز مي‌گردد. به عبارت ديگر فريتين فرم ذخيره آهن در بدن است كه حدود 30 درصد كل آهن موجود در بدن را تشكيل مي‌دهد. اين پروتئين حياتي آهن را در كبد و مغز استخوان كه محل ساخت گلبول‌هاي خوني است ذخيره مي‌كند و نخستين تغيير ناشي از كاهش سطح آهن بدن در فريتين ايجاد مي‌شود كه اغلب در مراحل اوليه هيچ اثر و نشانه‌اي را به همراه ندارد. تجويز مكمل آهن مستلزم تعيين ميزان ذخيره فريتين است، زيرا تجويز بيش از اندازه مكمل آهن موجب ناراحتي فرد بيمار مي‌شود. نشانه‌هاي كم‌خوني ناشي از فقر آهن بندرت پيش از اين‌كه سطح هموگلوبين خون به كمتر از 10 برسد نمايان مي‌شود. اما معمولا كاهش سطح فريتين علاوه بر عوارض و نشانه‌هاي اوليه مانند خستگي مزمن، ضعف و بي‌حالي، سرگيجه و سردرد با علائم ديگري نظير تنگي نفس، افزايش قدرت تحريك‌پذيري، وزوز گوش و درد قفسه سينه نيز همراه است.تشخيص فقر آهن بر پايه اندازه‌گيري فريتين است. چنانچه مقدار فريتين خون به كمتر از 14 ميكروگرم در ليتر برسد نشانه از بين رفتن كامل ذخيره آهن در بدن است البته بايد توجه داشت كه خونريزي‌هاي شديد معده، پركاري تيروئيد ، ابتلا به بيماري‌هاي مزمن كبدي مانند هپاتيت، سؤتغذيه و ايجاد اختلال در جذب مواد غذايي در بدن نيز مي‌تواند منجر به كاهش سطح فريتين خون شود.

ابتلا به چنين بيماري‌هايي با علائم ديگري نيز همراه است. در افرادي كه مستعد ابتلا به كم‌خوني هستند، اهداي مكرر خون به كم‌خوني ناشي از فقر آهن و كاهش ذخيره آهن در بدن منجر مي‌شود. در خانم‌ها در مقايسه با آقايان، جبران ذخيره آهن از دست رفته كندتر انجام مي‌شود. اگر كاهش سطح فريتين با كاهش شديد هموگلوبين خون همراه باشد به اين معني است كه فرد با كم‌خوني جزيي مواجه شده كه در اين صورت مصرف مكمل‌هاي آهن، بهترين راهكار براي كاهش عوارض ناشي از آن است.

اگر كاهش سطح فريتين ناگهاني باشد لازم است بيمار تحت معاينات و آزمايشات كامل قرار گيرد، چراكه ابتلا به بعضي بيماري‌ها مانند بيماري‌هاي كبد، عفونت‌هاي شديد و همچنين بيماري‌هاي اتوايمني زمينه‌اي براي ابتلا به كم‌خوني و كاهش ذخيره آهن بدن است. به هر حال بايد توجه داشت در نظر گرفتن يك برنامه غذايي مناسب كه غني از سبزيجات سبزبرگ مانند اسفناج باشد و مصرف غلات، گوشت، ماهي و مرغ سطح فريتين بدن را افزايش مي‌دهد.با مصرف مكمل‌هاي غذايي حاوي آهن پس از گذشت هفت تا 10 روز وضعيت خونسازي در بدن به حالت طبيعي بازمي‌گردد اما جبران ذخاير آهن بدن مستلزم تكميل دوره شش ماهه درمان است.


 تاثير غذا بر جسم و روح  

 قسمت اول

غذا مانند دارويي است كه بر جسم و روح‌ ما اثر مي‌گذارد. طبق نظريه زيست‌شناسان در انستيتو تكنولوژي ماساچوست بوستون، هيدرات‌هاي كربن مشتق از سبوس‌ها، توليد سروتونين (ماده شيميايي كه در بدن توليد مي‌شود و ضدافسردگي است)‌ را تحريك كرده و باعث افزايش تمركز حواس و بهبود خواب مي‌شود. بنابراين خوردن اين هيدروكربن‌ها در شب مناسب‌تر است.

به گزارش جام جم آنلاين، در نقطه مقابل از آنجا كه دوپامين، نور آدرنالين و نوراپي نفرين در پي مصرف فرآورده‌هايي كه حاوي مقدار زيادي پروتئين حيواني (گوشت و ماهي)‌ هستند افزايش ‌مي‌يابد. به همين دليل مصرف اين‌گونه غذاها در صبحانه و ناهار مناسب‌تر است البته بهترين حالت براي بدن، حفظ تعادل نسبي ميان سروتونين و دوپامين است. برقراري چنين تعادلي، با تغذيه متناسب و متنوع و زندگي متعادل امكان‌پذير است.براي اجتناب از بيخوابي و بدخوابي بايد سعي كرد تا حد امكان در طول روز در معرض روشنايي طبيعي قرار گرفت. بهتر است غذاهاي پروتئيني مانند پنير، تخم‌مرغ، ماهي و لوبيا در صبح و غذاهاي محتوي هيدرات كربن مانند سيب ‌زميني و برنج سبوس‌دار در شب مصرف شود و از نوشيدن مواد كافئين‌دار در شب پرهيز كرد.ثابت شده مواد غذايي كه حاوي پروتئين است به دليل داشتن اسيدهاي آمينه‌ به عنوان مواد هدايت‌كننده علامت‌هاي عصبي در بين سلول‌هاي مغزي و ديگر سلول‌هاي بدن عمل مي‌كند. خواص مختلف اسيدهاي آمينه توجه دانشمندان قرن اخير را به خود جلب كرده است.

عده‌اي از پزشكان و متخصصان معتقدند ملاتونين نيز نوعي غذاي مغز است كه باعث بهبود خواب و كاهش اضطراب و جلوگيري از فرسودگي بدن مي‌شود. تيروكسين از خستگي‌ مزمن، استرس و افسردگي جلوگيري مي‌كند.همچنين فنيل‌آلانين خاصيت ضد درد و تسكين‌دهنده دارد بنابراين كمبود اسيدهاي آمينه باعث اختلالات جدي در سلامت مي‌شود.همان‌طور كه موقع بروز بيماري‌هاي فيزيكي از قبيل سرماخوردگي، دل درد، كمردرد، سردرد، ناراحتي‌هاي گوارشي و... به پزشك مراجعه مي‌كنيم، بايد هنگامي كه مبتلا به بيماري‌هاي روحي نيز مي‌شويم، به روان‌شناس يا روانپزشك مراجعه كنيم.

چرا كه با افزايش يا كاهش هريك از مواد شيميايي مانند آدرنالين، نورآدرنالين، سروتونين، دوپامين و... بدن دچار اختلالاتي حتي مخرب‌تر از بيماري‌هاي فيزيكي مي‌شود.پروفسور الكساندر شاوس، در عرض 25 سال فعاليت علمي در مركز تحقيقات بيوشيمي تاكوما در واشنگتن به بررسي رابطه بين مواد مغذي، عملكرد مغز و چگونگي رفتار پرداخته و درخصوص چگونگي تغذيه و ناراحتي‌هاي روحي، كتاب‌هاي بسياري منتشر كرده است. او موفق شده است نشان دهد رابطه‌اي مستقيم بين كمبود عنصر روي با بيماري آنوركسي و بولمي وجود دارد. كمبود عنصر روي باعث بداشتهايي و تضعيف حس چشايي مي‌شود. اين ويژگي نزد خانم‌هاي باردار باعث پيدا كردن ميل زياد آنها به مواد خاصي مي‌شود كه آن را به اصطلاح ويار مي‌نامند.

خانم‌هاي بين 12 تا 25 سال جزو اشخاصي هستند كه خطر مبتلا شدن به آنوركسي و كمبود روي آنان را تهديد مي‌كند، البته عامل اين ناراحتي‌ها تغييرات هورموني، رژيم غذايي و فشارهاي روحي و جسمي است.پروفسور شاوس معتقد است با اين كه كمبود عنصر روي در افراد مبتلا به آنوركسي موجب لاغري زياد در اين بيماران جوان مي‌شود، ولي اختلال مغزي كه به علت همين كمبود به وجود مي‌آيد، قدرت تشخيص را از آنان سلب كرده و اين بيماران به رژيم غذايي خود براي لاغر شدن ادامه مي‌دهند.پروفسور شاوس براي معالجه چنين بيماراني برنامه مشخصي ارائه كرده كه شامل تجويز عنصر روي، تغذيه متعادل و ورزش به ميزان كافي و صحبت كردن با نزديك‌ترين اشخاص بيمار مي‌شود و نتيجه بسيار موفقي به همراه داشته است. اعتياد به الكل نيز رابطه مستقيمي با كمبود عنصر روي و ويتامين B6 دارد.الكل به نوبه خود مقدار زيادي از عنصر منيزيم موجود در بدن كه خاصيت آرامبخشي دارد را مورد استفاده قرار مي‌دهد.

ادامه دارد...


  افت شنوايي درپي جراحي باي پاس قلبي  

يک شنوايي شناسي گفت: افت شنوايي به دنبال عمل باي پاس عروق کرونر نسبتا شايع است.

دکتر محمدرضا طالع در گفت وگو با ايسنا، گفت: عمل باي پاس عروق قلبي يکي از شايع‌ترين اعمال جراحي است که امروزه در بسياري از بيمارستان‌ها انجام مي‌شود و حدود 50 درصد از بيماران طي اين عمل دچار عوارض جراحي مي‌شوند، يکي از اين عوارضي که امروزه مورد توجه قرار گرفته افت شنوايي به دنبال اين عمل است. وي افزود: مطالعه‌اي روي 200 بيمار با معدل سني 57 سال که طي سالهاي 89 و 90 تحت عمل باي پاس قلبي قرار گرفتند انجام داديم اين بيماران روز قبل و بعد از عمل و در صورت وجود افت شنوايي مجددا به فاصله يک هفته تحت آزمون اتواکوستيک اميژن قرار گرفتند. اين شنوايي شناس تصريح کرد: بيماراني که سوابقي از بيماري‌هاي گوشي و يا کم شنوايي داشتند و يا در تست قبل از عمل احتمال وجود افت شنوايي براي آنان مطرح مي‌شد از طرح خارج مي‌شدند. وي خاطرنشان کرد: افت شنوايي به دنبال عمل باي پاس عروق کرونر نسبتا شايع است و اين عارضه در مورد گروه با پمپ ريوي شايعتر است. به علاوه افت شنوايي به دنبال عمل باي پاس معمولا در فرکانس‌هاي بالاتر رخ مي دهد، بنابراين ضرورت دارد بررسي‌هاي شنوايي شناختي در اين گروه از بيماران بيش از پيش انجام شود.


 خبرها از عالم علم 

 نقش ويتامين A در تقويت سيستم دفاعي بدن

برليانت بزرگمهر، مشاور تغذيه و رژيم درماني در ارتباط با تقويت سيستم ايمني بدن گفت: براي تقويت سيستم ايمني بدن انرژي لازم بايد به بدن برسد چون براي واکنش هاي داخلي و تمام فعاليتهاي سيستمي بدن از جمله سيستم ايمني بدن انرژي بايد به ميزان لازم وجود داشته باشد. در ادامه وي به باشگاه خبرنگاران، افزود: پروتئين ها از مواردي هستند که بي تاثير نيستند اما چند ماده همانند ويتامين A ،C، روي و آهن تاثيرات مهمي در حفظ تقويت سيستم ايمني بدن ايفا کنند. بزرگمهر تصريح کرد: سيستم ايمني بدن باعث دفاع بدن در برابر ميکروب ها، عفونت ها و بيماري ها مي شود. وي با اشاره به راهکارهاي موجود براي تقويت سيستم ايمني بدن اظهار کرد: تغذيه مناسب، ورزش که يکي از عوامل بسيار موثر در افزايش قدرت ايمني است و آرامش اعصاب اگر بدن دچار استرس و اضطراب باشد اصولا در کار سيستم ايمني بدن خلل ايجاد مي کند و باعث مي شود که دستگاه هاي بدن نتوانند به خوبي وظيفه خود را ايفا کنند.مشاوره تغذيه و رژيم درماني در خصوص نقش ويتامين A در سيستم ايمني بدن خاطر نشان کرد: از سويي ويتامين A تاثير مستقيمي روي سلامت مخاط ها دارد و از سوي ديگر يکي از وظايف مهم آنان افزايش ايمني بدن و مقابله با ميکروب‌ها را بر عهده دارد.

نيم ساعت پياده‌روي روزانه براي بيماران قلبي

دكتر زهرا مدني، متخصص پزشكي ورزشي ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت: انجام پياده روي با سرعت متوسط به دليل تقويت عملکرد قلب و عروق و جلوگيري از ابتلا به بيماري هايي مانند ديابت و فشار خون براي بيماران قلبي مفيد است . وي افزود: انجام حرکت هاي ناگهاني به خصوص در افرادي که مبتلا به تنگي عروق کرونر هستند احتمال بروز سکته قلبي را افزايش مي دهد بنابراين به اين بيماران توصيه مي شود از انجام حرکات ناگهاني خودداري کنند.به گزارش باشگاه خبرنگاران، دكتر مدني ادامه داد: بيماران قلبي در صورت تمايل به انجام ورزش هايي با تحرک بيشتر حتما با متخصص قلب مشورت کنند . وي با اشاره به اهميت انجام فعاليت هاي ورزشي در حفظ سلامت جسماني گفت: انجام ورزش به صورت مستمر و منظم در افراد سالم نيز از اهميت بسزايي برخوردار است و از بروز بيماري ها، عوارض و مرگ و مير ناشي از آن جلوگيري مي کند .كارشناس دفتر سلامت جمعيت، خانواده مدارس تصريح كرد:‌ پياده روي يکي از ورزش هايي است که از بروز بيماري هاي مزمن و غير واگير جلوگيري مي کند بنابراين به تمامي افراد پيشنهاد مي شود روزانه نيم ساعت تا 45 دقيقه ورزش پياده روي را انجام دهند.

بيماري لك و پيس

دكتر عباس انتظاري، متخصص پيشگيري از بيماري ها و عضو هيئت علمي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و عضو آكادمي زيبايي آمريكا در گفتگو با باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: بيماري لك و پيس يك بيماري خود ايمن است كه در اثر وجود آنتي بادي عليه سلولهاي ملانوسيت پوست ايجاد مي شود.

وي تصريح كرد: در بيماري لك و پيس سلولهاي رنگدانه ساز پوست به علل خود ايمني از بين مي روند. انتظاري خاطر نشان كرد: لازم به ذكر است، افراديكه مبتلا به بيماري لك و پيس هستند به دليل ماهيت خود ايمني بيماري مستعد انواع بيماري ها نظير بيماري ديابت و اختلالات تيروئيد، لوپوس، آرتريت روماتوئيد و نظاير آن هستند كه اين مسئله بسيار حائز اهميت است و بايد به آن توجه كرد.وي اشاره كرد: بر اثر اين بيماري لكه هاي سفيد بر روي پوست ايجاد مي شود. اين متخصص به افراد مبتلا به اين بيماري توصيه كرد، كه هر چه سريعتر براي درمان به متخصص مراجعه كنند تا مورد درمان قرار گرفته و به بيماري هاي ديگر مبتلا نشوند.

عامل چاقي بسيار شديد در کودکان

نبود بخشي از کروموزوم 16 اشتهاي سيري ناپذير مي آورد.

به گزارش واحد مرکزي خبر، نتايج پژوهشي در دانشگاه کمبريج نشان مي‌دهد چاقي شديد در برخي کودکان با نقص در بخش خاصي از دي.ان.اي آن ها ارتباط دارد. بر اساس نتايج اين پژوهش که در نشريه نيچر منتشر شد، نقص در بخش خاصي از دي.ان.اي که معمولا روي کروموزوم 16 قرار دارد، اشتهاي اين کودکان را بشدت افزايش مي دهد. اين پژوهشگران با بررسي دي.ان.اي 300 کودک ده ساله بسيارچاق حدود 100 کيلويي، به اين نتيجه رسيدند که نبود بخشي از دي.ان.اي ممکن است موجب چاقي شود؛ به نظر مي رسد ناقص بودن کروموزوم 16 مشکل زا است زيرا مربوط به ژني است که مغز با هماهنگي آن يک هورمون کنترل کننده به نام لپتين، leptine، ترشح مي کند و به کمک آن هورمون، ذخاير چربي بدن را تنظيم مي کند. دکتر صدف فاروقي از پژوهشگران دانشگاه کمبريج و عضو گروه تحقيق گفت: کودکاني که کروموزوم 16 ناقص دارند، اشتهاي سيري ناپذيري براي خوردن دارند. اريک راووسين يک متخصص چاقي در ايالت لوئيزياناي امريکا که در اين پژوهش شرکت نداشته است، نتايج آن را بسيار ارزشمند دانست. اين تحقيق بخش هايي خاص از کروموزوم ها را مشخص کرده است که پژوهشگران مي توانند بوسيله آن ژن هاي مربوط به چاقي را کشف کنند.

عوارض بي‌شمار کاشت ناخن

بهتر است بدانيد سلامتي و بهداشت ناخن ها، صرف نظر از زيبايي، نشانگر سلامت جسم است.بنابراين استفاده از ناخن هاي مصنوعي يکي از روش هايي است که زنان براي زيبا کردن ناخن هاي خود بکار مي برند. اما آيا استفاده کنندگان از خطرات اين روش ها هم باخبرند؟

دکتر فارسي نژاد متخصص پوست و مو در گفت و گو با مجله پزشکي مادر گفت: علاوه بر هزينه بر بودن کاشت ناخن، افراد بايد بدانند که ناخن هاي مصنوعي و کاشت آنها مي تواند عوارض بسياري را براي فرد بوجود آورد. کاشت ناخن در زماني حدود 2 ساعت انجام مي شود. براي اين منظور سطح ناخن به وسيله سوهان هاي برقي تراشيده مي شود تا جايي که تنها لايه بسيار نازکي از ناخن باقي بماند.ناخن هاي کاشته شده در مواردي که قابل تشخيص از ناخن طبيعي نيستند و به اصطلاح عامه خوب کاشته شده اند خطرناک ترند و در صورت شکستن ناگهاني، آسيب جدي تري را براي فرد به دنبال دارند. وي در ادامه يادآور شد: در قسمت بالاي اتصال صفحه ناخن به پوست انگشت، يک محافظ مهم وجود دارد به نام کوتيکول که مانع ورود رطوبت و باکتري و قارچ بين پوست و ناخن مي شود. اگر در زمان کاشت ناخن يا مانيکور کردن، اين سد دچار اختلال شود فرد شاهد رخداد عفونت هاي ميکروبي و قارچي دردسرزا خواهد بود.اين متخصص پوست و مو از عوارض ديگر کاشت ناخن گفت: تحريک واگزماي پوستي و همچنين ابتلا به عفونت هاي قارچي و از بين رفتن صفحه اصلي ناخن از ديگر عوارضي است که در کاشت ناخن ايجاد مي شود. فارسي نژاد معتقد است خانم هايي که از ناخن هاي مصنوع و کاشته شده براي زمان طولاني استفاده مي‌کنند، ممکن است مشاهده کنند که ناخن هاي طبيعي آنها نازک تر و مات تر شده است و در مواردي منجر به عوض شدن جهت و محور ناخن مي‌شوند.وي با بيان توصيه هايي افزود: اگر اصراري براي استفاده از ناخن هاي مصنوعي وجود دارد، اين ناخن ها بايد هر 3 ماه يک بار برداشته شوند تا اجازه داده شود ناخن هاي طبيعي استراحت کنند. تغذيه و رژيم غذايي صحيح در رشد و سلامت ناخن ها نقش مهمي دارد. غذاهاي حاوي آهن، کلسيم، ويتامين B و پتاسيم براي ناخن ها مفيدند. اگر مي خواهيد ناخن هايي سالم و محکم داشته باشيد ماست، تخم مرغ، سويا، کلم، زردآلو و ماهي بخوريد. ماهي هاي غني از اسيدهاي چرب هستند که ناخن ها را تقويت مي کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته