جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/03/10 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4164

با اعلام آمار شركت كنندگان؛
تاريخ توزيع كارت آزمون سراسري سال 91 اعلام شد


خبر

سازمان سنجش اعلام كرد؛
نكات مهم در روند انتخاب رشته آزمون كارشناسي ارشد


آشنايي با رشته‌‌ها


 با اعلام آمار شركت كنندگان؛
 تاريخ توزيع كارت آزمون سراسري سال 91 اعلام شد 

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش كشور آخرين تغييرات و جزييات كنكور 91 را اعلام كرد. گروه آزمون و سنجش: حسين توكلي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به برگزاري كنكور سراسري 91 براي دوره‌هاي روزانه، نوبت دوم، نيمه حضوري دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي، پيام نور، غيرانتفاعي و غيردولتي و دانشگاه‌هاي ويژه فرهنگيان از 8 تيرماه، گفت: براي شركت در اين آزمون يك ميليون و 66 هزار و 141 نفر ثبت‌نام كرده‌اند. وي با اشاره به ثبت‌نام بيش از يك ميليون داوطلب در كنكور 91، گفت: از اين تعداد 639 هزار و 982 داوطلب زن و 426 هزار و 159 داوطلب مرد ثبت نام كرده‌اند.

توكلي با اشاره به مقايسه تعداد داوطلبان كنكور 91 نسبت به سال گذشته و سال 89 ، اظهار كرد: تعداد داوطلبان كنكور امسال نسبت به سال گذشته 66 هزار و 839 نفر و در مقايسه با سال 89 حدود 220 هزار و 672 نفر كاهش داشته است. توكلي در خصوص تعداد داوطلبان كنكور 91 به تفكيك گروه‌هاي آزمايشي مختلف، گفت: در گروه آزمايشي علوم رياضي و فني 260 هزار و 55 نفر، گروه آزمايشي علوم تجربي 449 هزار و 955 داوطلب، گروه آزمايشي علوم انساني 325 هزار و 335 داوطلب، گروه آزمايشي هنر 17 هزار و 858 داوطلب و گروه آزمايشي زبان‌هاي خارجي 13 هزار و 138 داوطلب ثبت نام كرده‌اند. وي با بيان اينكه هر يك از گروه‌هاي آزمايشي رياضي، تجربي، انساني و زبان‌هاي خارجي مي‌تواند علاقمندي خود را براي شركت در گروه آزمايشي هنر اعلام كند تصريح كرد: بر اين اساس 28 هزار و 922 داوطلب علاقمندي خود را براي شركت در گروه هنر علاوه بر گروه آزمايشي اصلي خود اعلام كرده‌اند. بر اين اساس براي 46 هزار و 760 داوطلب گروه آزمايشي هنر كارت ورود به جلسه صادر مي‌شود.

مشاور عالي سازمان سنجش با اشاره به امكان شركت داوطلبان گروه‌هاي آزمايشي علوم رياضي، تجربي، انساني و هنر در گروه زبان‌هاي خارجي، گفت: حدود 97 هزار و 230 داوطلب علاقمندي خود را براي شركت در آزمون گروه زبان علاوه بر گروه آزمايشي اصلي خود اعلام كردند. بنابراين با توجه به تعداد داوطلبان واقعي آزمون زبان، براي 110 هزار و 368 داوطلب كارت ورود به جلسه صادر مي‌شود. وي با بيان اينكه براي هر گروه آزمايشي مختلف كارت ورود به جلسه جداگانه صادر مي‌شود، خاطر نشان كرد: بر اين ا ساس براي يك ميليون و 192 هزار و 293 داوطلب كارت ورود به جلسه صادر خواهد شد.

توكلي با اشاره به آغاز توزيع اينترنتي كارت ورود به جلسه كنكور 91 از روز يكشنبه 4 تيرماه از طريق سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org گفت: داوطلبان مي‌توانند تا هفتم تيرماه نسب به دريافت كارت ورود به جلسه خود اقدام كنند بنابراين داوطلباني كه در دو يا سه گروه آزمايشي ثبت نام كرده‌اند بايد پرينت هر گروه را به طور جداگانه دريافت كنند.

وي با اشاره به برگزاري آزمون گروه آزمايشي علوم رياضي و فني در صبح روز پنج شنبه 8 تيرماه، گفت: گروه آزمايشي هنر در بعدازظهر روز پنجشنبه هشتم تيرماه، آزمون گروه آزمايشي علوم تجربي در صبح روز جمعه 9 تيرماه، آزمون گروه آزمايشي زبان‌هاي خارجي در بعد از ظهر روز جمعه 9 تيرماه و گروه آزمايشي علوم انساني در روز صبح شنبه 10 تيرماه در سراسر كشور به صورت متمركز برگزار مي‌شود.

توكلي با بيان اينكه پس از قرائت پاسخنامه‌ها در قرنطينه و محاسبه نمرات خام و تراز شده هر داوطلب نتايج آنان به صورت كارنامه از 15 مردادماه اعلام مي‌شود، اظهار كرد: داوطلبان مجاز به انتخاب رشته ميتوانند از 17 تا 23 مردادماه نسبت به انجام انتخاب رشته به ترتيب تقدم علاقه اقدام كنند.

مشاور سازمان سنجش در خاتمه از اعلام نتايج نهايي كنكور از 15 تا 17 شهريور ماه در طريق سايت سازمان سنجش خبر داد و افزود: همچنين فهرست اسامي معرفي شدگان رشته‌هاي نيمه متمركز در نيمه اول مهرماه به منظور شركت داوطلبان در مرحله دوم تا چند برابر ظرفيت اعلام مي‌شود.


 خبر 

 رييس مركز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي:

خاطيان نتوانستند به گارد امنيتي مرکز آزمون وارد شوند

گروه آزمون و سنجش: پرونده ارسال پستهاي الکترونيک مشکوک براي برخي داوطلبان دانشگاه آزاد اسلامي به گفته رئيس مرکز آزمون اين دانشگاه هم اکنون با همکاري پليس فتا در دست بررسي است و با آنکه در اين زمينه نتايجي حاصل شده اما به زودي مراجع ارسال اين ايميلها اطلاع رساني خواهد شد. به گزارش مهر، پس از ارسال پستهاي الکترونيک براي برخي از داوطلبان کنکورهاي دانشگاه آزاد اسلامي،‌ دكتر عبدالله سجادي جاغرق - رئيس مرکز آزمون دانشگاه آزاد به برخي ابعاد اين موضوع اشاره کرد.وي درباره ارسال ايميلهاي مشکوک قبولي به داوطلبان آزمونهاي دانشگاه آزاد اسلامي با يادآوري اين موضوع که از مدتي قبل يعني پيش از آغاز سال 91، برخي گزارشها مبني بر ارسال پستهاي الکترونيک براي داوطلبان کنکور دريافت شد و با بيان اينکه اين پستهاي الکترونيک حاوي نکات عدم قبولي متقاضيان است، ادامه داد: شکل و ظاهر ايميلها به گونه اي است که داوطلب تصور مي کند از سوي مرکز آزمون اين پستها را دريافت کرده و اوايل احساس کرديم ممکن است يک سري دشمنيهاي شخصي باشد که البته با دقت پيگيري شد و به تازگي هم با مشاهده ايميلها شکايت و رسيدگي کرديم.

وي با بيان اينکه موضوع از طريق حراست مرکز آزمون و سازمان مرکزي دانشگاه آزاد پيگيري شد، تاکيد کرد که اين موضوع هم اکنون توسط پليس فتا در دست بررسي است.دكتر جاغرق از مکاتبه اخير فتا با مرکز آزمون اين دانشگاه خبر داد و گفت: در اين زمينه پليس فتا يک سري اطلاعات مورد نياز دارد تا بتواند افراد را رديابي کند و هم اکنون اين اطلاعات در حال تهيه است که به زودي ارسال مي شود.رئيس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي با تاکيد بر اينکه ارسال چنين ايميلهايي موضوع اصلاً پيچيده اي نيست و قطعاً پس از شناسايي عوامل با آنان برخورد شديدي خواهد شد زيرا مرکز آزمون را هدف قرار داده، خطاب به داوطلباني که اين ايميلها را دريافت کرده اند اعلام کرد که اين موضوع کار زمان‌بر و تخصصي است و مراجع ذيربط در حال رديابي هستند و مطمئن باشند که اين پستهاي الکترونيک از سوي مرکز آ‍زمون ارسال نشده است.

دكتر سجادي جاغرق که اعتقاد دارد ايميل هنوز در ايران جايگاه رسمي خود را پيدا نکرده خاطرنشان کرد که ايميل نمي تواند کانال رسمي يک مرجع براي ارتباط با مخاطب خود باشد و تنها در شرايط خاص در مرکز آزمون استفاده مي‌شود. از سوي ديگر مرکز آزمون از طريق ايميل تحت هيچ شرايطي با داوطلب ارتباط ندارد.به گفته اين مقام مسئول دانشگاه آزاد اسلامي، تعداد کمي از داوطلبان اين پستها را دريافت کرده اند که عمدتاً متوجه داوطلبان سال 89 است و اگر يک نفر هم اين ايميلها را دريافت کرده براي مرکز آزمون مهم است. اما بايد اجازه داد تا مراحل شناسايي عوامل ارسال اين پستها شوند و اطلاع رساني به هنگام در اين باره به زودي اعلام خواهد شد.

رئيس مرکز آ‍زمون دانشگاه آزاد اسلامي همچنين به مکانهايي از جمله کافي‌نت‌ها، مراکز ثبت نام و يا آموزشگاههايي ياد کرد که ممکن است داوطلبان براي ثبت نام در آزمونهاي دانشگاه آزاد به آن مراجعه کرده باشند که اين مراکز تمام اطلاعات داوطلبان را دريافت مي کنند و در فضاي مجازي نيز ممکن است با نفوذ يا هک به آدرسهاي الکترونيک دست يافت.دكتر سجادي جاغرق در ادامه سخنان خود به داوطلبان اين اطمينان را داد که خاطيان به هيچ عنوان نتوانستند به گارد امنيتي مرکز آزمون دانشگاه آزاد وارد شوند،‌ زيرا مهمتر از پستهاي الکترونيک متقاضيان کنکور، اطلاعات و نمرات آنان است که هيچ دسترسي از سوي متخلفان به اين موارد صورت نگرفته و به علت امنيتي که در مرکز آزمون وجود دارد، اين افراد امکان نفوذ ندارند.

شيوه‌هاي آموزش و پژوهش محور كارشناسي ارشد تشريح شد

گروه آزمون و سنجش: مشاور عالي سازمان سنجش شيوه‌هاي آموزش محور و پژوهش محور در دوره كارشناسي ارشد را تشريح كرد و گفت: ادامه تحصيل فارغ‌التحصيلان دوره آموزش محور در مقاطع تحصيلي بالاتر منعي ندارد. دكتر حسين توكلي در گفت‌و‌گو با ايسنا، ادامه داد: شيوه آموزشي و پژوهشي، روشي است كه محتواي برنامه آن مشتمل بر واحدهاي درسي و پايان‌نامه است. اين شيوه تا سال 1389 تنها شيوه آموزشي در مقطع كارشناسي ارشد در ايران بوده و پذيرش دانشجو در كليه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي كشور فقط به اين روش انجام مي‌شد.

وي افزود:‌ تحصيل در شيوه آموزش محور با محوريت آموزش و به صورت واحدهاي درسي و بدون پايان نامه بوده كه گذراندن حداقل دو و حداكثر 4 واحد سمينار، تحقيق و تتبع نظري الزامي است و در ساير موارد عيناً مطابق آئين‌نامه آموزشي دوره كارشناسي ارشد ناپيوسته است، البته بايد توجه داشت كه فارغ‌التحصيلان اين دوره هيچ منعي براي ادامه تحصيل در دوره دكتري ندارند. توكلي ادامه داد: بر اين اساس داوطلبان تحصيل در رشته محل‌هاي شيوه آموزش محور نسبت به درج كد رشته محل هاي مربوط، در فرم انتخاب رشته اينترنتي به ترتيب علاقه به همراه ساير كد محل هاي انتخابي اقدام كنند. وي در تشريح شيوه پژوهش محور، گفت:‌ دوره‌اي با محوريت پژوهش است كه دستاورد آن ارائه فناوري جديد، ارائه نظريه و ايده جديد، توليد دانش فني، ثبت اختراع و غيره است كه مشتمل بر اخذ واحدهاي درسي محدود و الزام به ارايه پايان‌نامه است. تعداد واحدهاي درسي در اين شيوه 6 تا 10 واحد است و دانشجو مي‌تواند هم زمان با واحدهاي آموزشي، واحدهاي پژوهشي خود را انتخاب كند.

به گفته دكتر توكلي طول مدت دوره در هر سه شيوه حداكثر 2 سال مشتمل بر 4 نيمسال تحصيلي است، البته در موارد استثنايي افزايش طول مدت دوره با تشخيص شوراي تحصيلات تكميلي دانشگاه مجاز است و در هر صورت مدت دوره در هر سه شيوه نبايد از2/5 تجاوز كند. مشاور سازمان سنجش در خاتمه تاكيد كرد:‌همچنين انتقال، تغيير رشته و مهمان در هر سه شيوه ممنوع است. مهلت انتخاب رشته مجازين آزمون كارشناسي ارشد تا فردا پنجشنبه 11 خرداد ادامه دارد.

نتايج هفدهمين المپياد علمي دانشجويي كشور هفته سوم خرداد اعلام مي شود

گروه آزمون و سنجش: نتايج هفدهمين المپياد علمي دانشجويي كشور هفته سوم خرداد اعلام خواهد شد.به گزارش ايسنا، مرحله اول هفدهمين المپياد علمي دانشجويي غيرمتمركز در 16 رشته (به جز طراحي صنعتي) برگزار شد. در اين آزمون كه از ساعت 8 صبح روز پنج‌شنبه آغاز شد و ساعت 17 روز جمعه 8 ارديبهشت پايان يافت، حدود 2 هزار نفر باهم رقابت پرداختند. نتايج هفدهمين المپياد علمي ـ دانشجويي كشور، هفته سوم خردادماه 1391 از طريق سايت مركز المپياد به نشاني http://olympiad.sanjesh.org به اطلاع مي‌رسد. مرحله نهايي اين المپياد در روزهاي 20 تا 22 تيرماه در تهران برگزار خواهد شد. همچنين المپياد رشته‌هاي شيمي و رياضي در سطح بين‌المللي با حضور داوطلباني از ساير كشورها برگزار خواهد شد؛ لذا مرحله نهايي اين دو رشته در روزهاي 24 تا 26 تيرماه برگزار مي‌گردد. هفدهمين المپياد غيرمتمركز علمي دانشجويي كشور در روزهاي پنج‌شنبه 7 و جمعه هشتم ارديبهشت‌ماه 1391 در مراكز هشت قطب دانشگاهي برگزار شد.

زمان انتشار نتايج نهايي آزمون دستياري اعلام شد

گروه آزمون و سنجش: وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي از زمان انتشار نتايج نهايي آزمون دستياري خبر داد. دكتر مرضيه وحيد دستجردي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به تحولات آزمون دستياري دوره سي‌و‌نهم نسبت به دوره‌هاي قبل، اظهار كرد: براي ايجاد تحول در آزمون دستياري بانك سوال تهيه شد در حالي كه در سالهاي گذشته بانك سوالي وجود نداشته است.

وي با بيان اينكه براي طراحي سوالات آزمون دستياري تعداد دفعاتي كه اعضاي هيات علمي دعوت شدند افزايش يافت، اظهار كرد: تنوع اساتيد در دانشگاه‌هاي مختلف كشور براي طراحي سوال اين دوره مورد توجه بوده است. وي با تاكيد بر رعايت مسائل امنيتي در آزمون اين دوره خاطر نشان كرد: سيستم‌هاي امنيتي ناظر بر طراحي سوالات، توزيع دفترچه‌ها و ديگر موارد در اين دوره توسعه يافت و سعي شد كه از استانداردهاي جهاني براي آزمون سازي لحاظ شود.وزير بهداشت در خاتمه با بيان اينكه آزمون‌هاي وزارت بهداشت با آرامش و با كمترين ميزان شكايت برگزار مي‌شود، گفت:‌ نتيجه نهايي سي‌و‌نهمين دوره آزمون دستياري كه 31 فروردين برگزار شد، از اول تير ماه در سايت مركز سنجش پزشكي اعلام مي شود.

برگزاري آزمون باليني با ساختار عيني (OSCE) در دانشگاه آزاد اسلامي ساري

گروه آزمون و سنجش: آزمون باليني با ساختار عيني (OSCE) با حضور دانشجويان پرستاري و مامايي در دانشكده علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي ساري برگزار شد در اين شيوه ارزيابي ، داوطلب از چند ايستگاه گذشته و در هر ايستگاه از او خواسته مي شود وظايفي را انجام دهد و در اين ايستگاهها ممتحن به كمك چك ليست از پيش تهيه شده وي را مورد ارزيابي قرار
مي دهد. به گزارش خبرنگار آفرينش، حميرا طهماسبي رئيس گروه پرستاري دانشگاه آزاد اسلامي واحد ساري كه از نحوه برگزاري آزمون باليني با ساختار عيني در دانشكده علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي ساري بازديد مي كرد گفت : امروزه آموزش پرستاري مدرن از الگوهاي گوناگوني بهره مي برد كه همگي آنها آموزش باليني را جزء اصلي آموزش پرستاري به حساب مي آورند و هدف نهايي در اين آموزشها ، تربيت پرستاران شايسته و اطمينان از اين است كه بيماران ، سطوح بالايي از مراقبت را دريافت مي كنند.

وي افزود : از آنجا كه نقش هاي باليني پرستاران مطابق با محيط ها و بيماران مختلف ، ابعاد متعددي پيدا مي كند در نتيجه سنجش توانايي انجام تمام ابعاد چنين نقش هايي دشوار است. طهماسبي تاكيد كرد : ارزشيابي باليني در پرستاري و مامايي به عنوان يكي از اركان مهم آموزش ، بايد شايستگي و توانمندي هاي دانشجويان پرستاري و مامايي را اندازه گيري كند. وي تصريح كرد : امتحان باليني با ساختار عيني يكي از بهترين روشهاي سنجش است كه مي تواند ميزان تحقق اهداف آموزشي در زمينه هاي شناختي، عاطفي و رواني حركتي دانشجويان پرستاري و مامايي را مورد ارزيابي قرار دهد و در فرايند اين امتحان اعتبار ، پايايي و عملي بودن مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد.


 سازمان سنجش اعلام كرد؛
 نكات مهم در روند انتخاب رشته آزمون كارشناسي ارشد 

گروه آزمون و سنجش: مهلت انتخاب رشته 307 هزار داوطلب مجاز آزمون كارشناسي ارشد تا پايان فردا پنجشنبه يازدهم خرداد ماه ادامه خواهد داشت. به گزارش آفرينش، نكاتي در رابطه با نحوه انتخاب رشته در سايت سازمان سنجش منتشر شده كه دريافت رسيد 15 کاراکتري يكي از اين نكات است، بر اين اساس تنها در صورتي اطلاعات داوطلب بدست سازمان رسيده که از سيستم يک رسيد 15 کاراکتري دريافت كرده باشد، اين رسيد پس از انجام مراحل تکميل و ارسال اطلاعات در يک صفحه مجزا دريافت مي‌شود.

در اين توضيحات در رابطه با معدل آمده است: داوطلبانيكه در حال حاضر دانشجوي ترم آخر بوده و حداكثر تا تاريخ 31 شهريور 91 فارغ التحصيل خواهند شد لازم است معدلي را كه تا تاريخ 31 شهريور 90 اخذ نموده‌اند را به عنوان معدل وارد كنند و در صورتيكه قبلا اين نكته را رعايت نكرده‌اند بايد نسبت به تصحيح معدل خود در صفحه انتخاب رشته اقدام كنند. همچنين تاكيد شده كه در طي مراحل انتخاب رشته از کليک برروي دکمه Back مرورگر خود و باز کردن بيش از يک صفحه مرور گر برروي کامپيوتر خود جدا خودداري نماييد در غير اينصورت به صفحه اصلي بازگشته و مراحل انتخاب رشته را دوباره انجام دهيد. در اين توضيحات آمده است: هر داوطلب فقط يکبار مجاز به انتخاب رشته مي‌باشد. داوطلبان در صورت مواجه شدن با هر گونه مشکل و يا داشتن سوال مي‌توانند به ترتيب ذيل عمل كنند: در صورت مشکل در روند انتخاب رشته اينترنتي مراجعه به بخش ارتباط با بخش فني از منوي سمت راست و هر گونه سوال در مورد شرايط و ضوابط انتخاب رشته تماس با شماره تلفن‌هاي 99تا 88923595 - 021. مجازين بايد توجه داشته باشند كه داوطلباني که قبلا انتخاب رشته کرده‌اند و ويرايش را نيز انجام داده‌اند به هيچ عنوان امکان تغيير مجدد و يا اضافه کردن رشته‌هاي پيام نور و غير انتفاعي را ندارند. همچنين داوطلباني که تاکنون انتخاب رشته نکرده‌اند، براي انتخاب رشته با کليک بر روي دکمه تاييد و ادامه در پايين صفحه، مي‌توانند نسبت به انتخاب رشته اقدام نمايند. داوطلباني که قبلا انتخاب رشته کرده‌اند و قصد ويرايش اطلاعات خود را دارند براي ويرايش انتخاب رشته مي‌توانيد از منوي سمت راست صفحه انتخاب رشته اينترنتي اقدام كنند.

همچنين داوطلباني که قبلا علاقمند پيام نور و غير انتفاعي نبوده‌اند ولي مجاز به انتخاب رشته‌هاي غير انتفاعي و پيام نور شده و اکنون تمايل دارند آنها را انتخاب نمايند بايد به ترتيب گفته شده اقدام كنند: در صورتي که کارت اعتباري علاقه مندي ندارند براي خريد کارت اعتباري از منوي سمت راست صفحه انتخاب رشته اقدام كنند و همچنين ثبت کارت علاقه‌مندي از منوي سمت راست مرحله بعدي كار است.

براين اساس در صورتيکه داوطلبان قبلا انتخاب رشته انجام نداده‌اند مي‌توانند پس از انجام مرحله 2 رشته‌هاي پيام نور و غير انتفاعي را نيز در گرايش‌هاي که مجاز بوده‌اند را انتخاب كنند، همچنين در صورت ثبت انتخاب رشته و در صورتي که قبلا ويرايش نکرده‌اند، نسبت به ثبت رشته‌هاي پيام نور و غير انتفاعي اقدام كنند. که براي اين کار مي توانند بر روي ويرايش اطلاعات از منوي سمت راست اقدام نمايند.


 آشنايي با رشته‌‌ها 

 امورگمركي

نقش مهم و حساس گمرك در حمايت از صنايع و توليدات داخلي و اجراي مطلوب سياست‌هاي تجارت خارجي ايجاب مي‌كند كه نيروي انساني سازمان گمرك جمهوري اسلامي ايران با گذراندن دوره‌هاي آموزشي عالي،‌ دانش و تجربه مورد نياز گمرك را براي توانايي انجام وظايف محوله و كارآيي مطلوب كسب نمايند.

دوره كارداني امور گمركي با برنامه‌اي كه پاسخگوي نيازهاي روز جامعه گمركي جمهوري اسلامي ايران است، مي‌تواند كادر كارآمد و ورزيده گمركي را در بخش دولتي و بخش خصوصي تربيت كند. در واقع هدف اين دوره تربيت افرادي است كه بتوانند قسمتي از نيروي انساني مورد نياز بخش دولتي را به ويژه در ارتباط با اجراي قانون امور گمركي و آئين‌نامه اجرايي آن،‌مقررات صادرات و واردات و ديگر قوانين و مقررات مرتبط با گمرك تأمين‌كنند.

موقعيت شغلي در ايران:

فار‎غ‌التحصيلان دوره كارداني امور گمركي قادر به انجام فعاليت‌هاي زير خواهند بود:

ارائه خدمت مفيد در مشاغل ارزياب گمرك، مدير امور گمركي، كارشناسي امور گمركي (در صورت كسب تجارب و احراز شرايط) و ساير امور فني و اجرائي مربوط، جهت اجراي وظايف اصلي گمرك ايران.

درس‌هاي اين رشته در طول تحصيل :

دروس پايه و اصلي: اقتصاد خرد، اقتصاد كلان، رياضيات پايه، كليات حقوق، حقوق و مقررات مدني ، حقوق تجارت، حقوق اساسي و آشنائي با تشكيلات جمهوري اسلامي ايران، مباني سازمان و مديريت، ماليه عمومي و خط‌مشي مالي دولت‌ها، مسائل بانكي و اعتبارت اسنادي، مكاتبات بازرگاني به زبان انگليسي، اصول بيمه.

دروس تخصصي: قوانين و مقررات گمركي، طبقه‌بندي كالا، شيمي كاني‌ها و فلزات، شناخت الياف‌سنجي و مصنوعات آنها، سازمان‌ها و كنوانسيون‌هاي بين‌المللي گمركي، آشنايي با صنعت حمل و نقل، مقررات عمومي صادرات و واردات، زبان انگليسي متون تخصصي،‌ سازمان و وظايف گمرك.

برگرفته از: motaleat.sanjesh.org

تهيه و تنظيم : فائزه رفيعي طباطبائي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته