جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/03/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4173

رويترز گزارش داد:
موافقت ايران با بررسي تعليق غني سازي 20 درصدي در مذاکرات مسکو

مهمان‌پرست:
خاوري درخواست ما براي ملاقات را رد كرد
سوريه و نشست مسكو از موضوعات مذاكرات با لاوروف در تهران است

بررسي گزينه حمله نظامي به سوريه


هيچ کشوري هژموني ايران را نمي پذيرد


برگزاري هرگونه راهپيمايي ممنوع


افزايش اعتراضات پوتيني در مسکو


اخبار روز


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

احمدي نژاد با اشاره به کمک مشروط آمريکا به مصر:
ايران بدون هيچ پيش شرطي به مصرکمک مي‌کند


رؤساي 12 كميسيون تخصصي مجلس نهم انتخاب شدند


سرمقاله

وزير امورخارجه:
باگذار سياسي مصر از اين مرحله قطعاً شاهد تحکيم روابط دو کشورخواهيم بود


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي


 رويترز گزارش داد:
 موافقت ايران با بررسي تعليق غني سازي 20 درصدي در مذاکرات مسکو 

خبرگزاري رويترز به نقل از مقامات اتحاديه اروپا مدعي شد که ايران با پيشنهاد بررسي موضوع توقف غني سازي 20 درصدي اورانيوم خود در مذاکرات مسکو موافقت کرده است. به گزارش عصر ايران اين خبرگزاري ضمن اشاره به اين خبر به نقل از ديپلمات هاي اروپايي نوشت که موافقت ايران در گفتگوي تلفني يک ساعته بين سعيد جليلي و کاترين اشتون به اطلاع مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا رسيده است. رويترز به نقل از يک ديپلمات اروپايي که نخواسته نامش فاش شود نوشت : ايران آماده رفتن به مسکو و مذاکره بر سر پيشنهادهاي گروه 1+5 است.

سخنگوي کاترين اشتون نيز در اين باره گفت : " ايران توافق کرد که پيشنهادهاي گروه 1+5 در مذاکرات مسکو مورد بحث قرار گيرد ؛ پيشنهادهايي که رفع کننده نگراني اين کشورها از ماهيت برنامه هسته اي ايران است." گفتني است در دو هفته گذشته ايران و کشورهاي 1+5 بر سر دستور کار مذاکرات مسکو ( 29 و 30 خرداد) اختلاف نظر داشتند.کشورهاي غربي عضو گروه 1+5 تاکيد دارند که موضوع توقف غني سازي اورانيوم ( دستکم غني سازي 20 درصدي) محور مذاکرات با ايران باشد در حالي که ايران بر حق طبيعي و قانوني غني سازي اورانيوم خود تاکيد دارد و اين حق را غير قابل معامله مي داند.

در سوي ديگر تهران بيشتر مايل است تا مساله لغو تحريم ها موضوع گفتگو باشد .در مذاکرات بغداد کشورهاي عضو 1+5 در زمينه لغو يا کاهش تحريم ها پيشنهادهاي جذابي به مذاکره کنندگان ايراني ارايه نکردند و تنها به ايران پيشنهاد لغو تحريم هاي آمريکا درباره فروش هواپيماهاي مسافربري و لوازم يدکي اين نوع هواپيماها ارايه شد .به همراه اين پيشنهاد 1+5 به ايران تضمين دادند که در صورت توقف غني سازي 20 درصدي و تعطيل کردن سايت فردو اين کشورها سوخت مورد نياز راکتور اتمي تهران را در اختيار ايران قرار دهند.


 مهمان‌پرست:
 خاوري درخواست ما براي ملاقات را رد كرد 
 سوريه و نشست مسكو از موضوعات مذاكرات با لاوروف در تهران است

سخنگوي وزارت امور خارجه گفت: مذاكرات نمايندگان كشور ما و 1+5 براساس توافي كه در بغداد صورت گرفت قرار است 29 و 30 خرداد برگزار شود.به گزارش ايسنا، رامين مهمان‌پرست كه در نشست هفتگي خود با خبرنگاران سخن مي‌گفت، افزود: زمينه‌هاي موفقيت اجلاس مسكو بستگي به نحوه همكاري و رويكرد مثبت و سازنده كشورهاي عضو 1+5 دارد. هر ميزان كه آنها آمادگي جدي‌تري براي ورود به مذاكرات داشته باشند و حقوق مسلم كشورمان را به رسميت بشناسند، زمينه‌هاي توفيق اجلاس بيشتر خواهد بود.

براي مذاكرات كاملا جدي و آماده هستيم

سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان خاطرنشان كرد: ما براي مذاكرات كاملا جدي و آماده هستيم. دو طرف پيشنهاد‌هايي را ارائه كرده‌اند. اميدواريم تاخيري در نشست معاونين آقاي جليلي و خانم اشتون براي بررسي دستور كار پيش نيايد و سريع‌تر در مورد دستور كار و محتواي اين جلسه گفت‌وگو انجام شود. دستيار ويژه وزير امور خارجه كشورمان با اشاره به توافق برگزاري نشست معاونين پيش از نشست مسكو نيز گفت: اعلام آمادگي مجدد از طرف آقاي باقري اعلام شده است. اميدواريم اين نشست هر چه سريعتر برگزار شود و در مورد چارچوب مذاكرات و محتواي آن به توافق برسيم تا زمينه نتيجه‌بخش بودن مذاكرات مسكو آماده شود. مهمان‌پرست افزود: ظاهرا توافقي در حال انجام است تا نشست بين باقري و اشميد برگزار شود. اميدواريم در اين نشست كه قبل از اجلاس مسكو خواهد بود پيشنهادهاي طرفين مورد بررسي قرار گيرد و با چارچوب مورد توافق وارد اجلاس مسكو شويم.

سوريه و نشست مسكو از موضوعات مذاكرات با لاوروف در تهران است

سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان در پاسخ به پرسش ديگري در مورد اقدام آمريكا نسبت به خروج چند كشور از ليست تحريم‌هاي ايران، گفت: تحريم‌ها اقدام ناكارآمدي هستند و به حل مسائلي كه بين برخي از كشورهاي غربي و جمهوري اسلامي ايران وجود دارد، كمك نمي‌كند. ريشه‌هاي اتخاذ چنين تصميماتي بر اساس منطق و مستند بر مسائلي نيست كه درست باشد. كشورهاي غربي گرفتاري‌هاي زيادي دارند و مشكلات جدي اقتصادي و اجتماعي را در پيش‌روي خود دارند. هر روز شاهد وضعيت نگران‌كننده يكي از كشورهاي اروپايي به خاطر مسائل اقتصادي و تبعات آن هستيم. در چنين شرايطي تحريم‌ها بيشتر خسارت‌هايي را متوجه منافع اين كشورها در غرب خواهد كرد.

تحريم‌ به عنوان عامل فشار براي گفت‌وگو، كارآمد نيست

مهمان‌پرست افزود: اگر تحريم‌ها به عنوان عامل فشار براي گفت‌وگو به كار گرفته شود كارآمد نيست و تاثير منفي خواهد داشت. به تدريج راه اصلاح سياست‌هاي غلط گذشته را بايد دنبال كنند. بهترين شرايط براي كشورها اين است كه منافع ملي خود را در نظر بگيرند و به خاطر اهداف سياسي يك كشور،‌ منافع خود را به خطر نيندازند آن هم با توجه به شرايط سخت اقتصادي و اجتماعي كه با آن روبرو هستند.

احضارکاردار سعودي درارتباط اعدام اتباع ايران

وي همچنين در مورد اعدام چند ايراني در عربستان نيز گفت: اين افراد پنج سال پيش به جرم حمل موادمخدر در عربستان بازداشت و محاكمه شدند. پنج سال پيش اين حكم اعلام شد در اين فاصله تمام تلاش مقامات سياسي در رياض و تهران در جهت توقف اجراي اين حكم و رسيدگي عادلانه به وضعيت اين افراد انجام شد.

دستيار ويژه وزير امور خارجه كشورمان با بيان اينكه در اين رابطه كاردار عربستان در تهران به وزارت خارجه احضار شده است،‌ خاطر نشان كرد: متاسفيم از اينكه دولت سعودي با اظهارات متناقضي كه در پيگيري‌هاي ما ارائه مي‌كرد وضعيت بغرنجي به وجود آورد و شاهد چنين حادثه‌اي هستيم.

دولت كانادا موظف است خاوري را به ايران بازگرداند

وي همچنين در مورد دادگاه فساد مالي بزرگ در آخرين پيگيري‌ها براي بازگرداندن خاوري، مديرعامل پيشين بانك ملي به ايران نيز گفت: همكاري بسيار نزديكي ميان وزارت خارجه و دادستاني و ناجا در رابطه با اين پرونده وجود دارد. فعاليت‌هاي زيادي تاكنون صورت گرفته است. از طريق اينترپل حكم بازداشت خاوري گرفته شده است،‌ با سفارت كانادا در تماس بوده‌ايم،‌ افسر پليس رابط كانادا را در اسلام‌آباد به تهران دعوت كرديم و موضوع پرونده را به طور كامل در ميان گذاشتيم و وي مسئوليت پيگيري آن را بر عهده گرفت. از طرق مختلف اين كار را دنبال مي‌كنيم. منتظر پاسخ طرف كانادايي هستيم. از طريق سفارت نيز پيگيري‌هايي شد كه ملاقاتي با خاوري صورت گيرد و زمينه‌هاي برگشت وي را فراهم كنيم. متاسفانه وي در ملاقات حاضر نشد.

براي پيگيري خبر ترك كانادا از سوي خاوري، كاردار كانادا در تهران را احضار كرديم

مهمان‌پرست اضافه كرد:‌ پيگيري‌ها به شدت در حال انجام است. بحث تابعيت دوگانه آقاي خاوري به عنوان نقض اساسي مربوط به حقوق ما است و ما تابعيت مضاعف را به رسميت نمي‌شناسيم. بر همين اساس دولت كانادا موظف است كه وي را به ايران بازگرداند. مباحثي مطرح شد در ارتباط ابا اينكه ممكن است وي كانادا را ترك كرده باشد ،‌ در همين رابطه كاردار كانادا احضار شد و از وي توضيح خواسته شد. مساله در دست پيگيري است.

وزارت خارجه طبق روال معمول همه تلاش خود را خواهد كرد. با همكاري همه‌ي ارگان‌هاي مختلف، مقامات قضايي و انتظامي اين موضوع را دنبال مي‌كند اما اين مساله به هر حال ابعاد مختلفي دارد كه همه آن توسط ارگان‌هاي مختلف در حال پيگيري است.


 بررسي گزينه حمله نظامي به سوريه  

 خبرآنلاين: محافل امنيتي رژيم صهيونيستي به بهانه نگراني از احتمال تسلط گروه‌هاي سوري بر سلاح‌هاي شيميايي در اين كشور گزينه مداخله نظامي در سوريه را بررسي مي‌كنند. به گزارش سايت اينترنتي محيط، منابع امنيتي رژيم صهيونيستي اعلام كردند كه نيروهاي امنيتي اسرائيل به دليل ترس از تسلط برخي گروه‌ها بر سلاح‌هاي شيميايي گزينه حمله به اين كشور را بررسي مي‌كنند. اين محافل اسرائيلي مدعي هستند كه سلاح‌هاي شيميايي در سوريه وجود دارد.ايهود باراك، وزير جنگ رژيم صهيونيستي پيش از اين با بيان خواسته خود مبني بر حمله نظامي به سوريه اعلام كرده بود بي‌توجهي به اوضاع كنوني سوريه و آماده نبودن اسرائيل بسيار خطرناك است و تل‌آويو نمي‌تواند اين مساله را ناديده بگيرد. باراك اظهار كرد: ارتش اسرائيل بايد براي مقابله با اين گونه خطرات آمادگي كامل داشته باشد.


 هيچ کشوري هژموني ايران را نمي پذيرد 

 ايلنا: شيمون پرز در ديدار با لئون پانتا ايران را به تلاش براي توليد سلاح هسته اي متهم كرد.شيمون پرز، رئيس رژيم صهيونيستي در ديدار با مقامات نظامي آمريكا ايران را به تلاش براي استيلا بر منطقه متهم كرد و در اظهاراتي بي‌اساس گفت: هيچ كشور مسوولي در جهان نمي‌تواند موقعيتي را كه در آن خاورميانه قرباني هژموني ايران شود، بپذيرد.وي كه رژيم متبوعش دارنده صدها كلاهك هسته اي است و بارها ايران را به اقدام نظامي تهديد كرده است مدعي شد كه به روند ديپلماتيك احترام مي‌گذارد. بنابر گزارش روزنامه‌ي هاآرتص، وي در ديدار با لئون پانتا، وزير دفاع آمريكا با متهم كردن ايران به تلاش براي توليد سلاح هسته اي مدعي شد كه زمان در حال گذر است و ايران به سرعت به سمت سلاح هسته اي پيش مي‌رود.


 برگزاري هرگونه راهپيمايي ممنوع  

 ايسنا: نوري المالكي با تاكيد بر ممنوعيت برگزاري راهپيمايي و تظاهرات با لباس و ادوات نظامي در عراق نسبت به مداخله نظاميان در سياست و سياست‌مداران در مسائل امنيتي هشدار داد. نوري المالكي، نخست وزير عراق به مسئولان و افسران وزارت كشور و وزارت دفاع نسبت به پيامدهاي مداخله نيروهاي امنيتي در امور سياسي هشدار داد و از آنان خواست تا از دستاوردهاي عراق در برهه كنوني محافظت كنند. وي در ادامه تاكيد كرد: سياستمداران نيز نبايد در امور امنيتي مداخله كنند و اين دو حوزه بايد از يكديگر تفكيك شود.نوري المالكي هم‌چنين تاكيد كرد كه برگزاري هرگونه راهپيمايي و تظاهراتي كه رنگ و بوي نظامي داشته باشد كاملا ممنوع است.

اخيرا هواداران جريان صدر به رهبري مقتدي صدر راهپيمايي‌هاي مختلفي برگزار كرده‌اند كه گرچه نظامي نبوده ولي رنگ و بوي نظامي داشته و شركت كنندگان لباس نظامي بر تن داشتند.


 افزايش اعتراضات پوتيني در مسکو 

ده‌ها هزار تن از مردم روسيه به خيابان‌هاي مسكو آمدند تا در اولين تظاهرات عليه ولاديمير پوتين پس از به قدرت رسيدن مجدد وي شركت كنند. اين در حالي است كه بازجويان روسي چندين چهره مهم اپوزيسيون را احضار كرده بودند تا به نوعي مانع گسترش تظاهرات شوند. به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، بازجويان روسيه چند چهره مهم اپوزيسيون را تنها چند ساعت پيش از برگزاري تظاهرات احضار كردند تا مانع حضور آن‌ها در تظاهرات شوند.گزارش‌هاي جديد حاكي از آن است كه منازل مسكوني اين افراد مورد بازرسي قرار گرفته است.

يك معترض 25 ساله گفت: افرادي كه قدرت را در دست دارند بايد اين فشار را احساس كنند ما با هر وسيله‌اي اعتراض مي‌كنيم چه صلح‌آميز و چه غيرصلح‌آميز.يك معترض 20 ساله ديگر نيز اظهار داشت: تلاش مقامات روسيه براي بر هم زدن تظاهرات تنها به شعله‌ورتر شدن آتش اعتراضات كمك مي‌كند. تظاهرات پيشين در روسيه قبل از مراسم تحليف رياست جمهوري ولاديمير پوتين در ماه مه برگزار شد كه در آن معترضان و نيروهاي پليس با يكديگر درگير شدند.


 اخبار روز 

 آمريکا 7 کشور ديگر را از تحريم هاي ايران استثنا کرد

ايالات متحده آمريکا 7 کشور ديگر آسيايي را از اعمال تحريم هاي نفتي عليه ايران استثنا کرد.به گزارش عصر ايران اين کشورهاي آسيايي که از عمده ترين خريداران نفت ايران هستند در ماه هاي گذشته اعلام کرده بودند که واردات نفت خود را از ايران کاهش مي دهند. اين 7 کشور هند ، کره جنوبي ، ترکيه ، تايوان ، مالزي ، آفريقاي جنوبي و سريلانکا هستند.اين اقدام آمريکا در حالي است که واشنگتن در ماه مارس سال جاري ميلادي نيز 10 کشور عمدتا اروپايي به همراه ژاپن را از اعمال مجازات در چارچوب تحريم هاي يکجانبه نفتي عليه ايران مستثني کرده بود.

بنا به ادعاي مقامات آمريکايي تحريم هاي يکجانبه اين کشور عليه ايران در يک سال گذشته از صادرات روزانه نفت ايران به ميزان 700 هزار بشکه کاسته است ، اين ادعا مورد تاييد ايران نيست. تاکنون بسياري از کشورهاي آسيايي از جمله ژاپن ، کره جنوبي و هند در برابر فشارهاي واشنگتن براي قطع واردات نفت از ايران مقاومت کرده اند و مستثني کردن اين کشورها از اعمال مجازات بدان معنا است که واشنگتن عملا از اعمال مجازات عليه کشورهايي که نزديک ترين متحدان اين کشور در آسيا هستند ، عاجز است. هيلاري کلينتون وزير امور خارجه آمريکا در اظهار نظري در اين باره گفت : " ما با اين کار پيامي صريح به مقامات ايران مي فرستيم و آن اين است که تا زماني که اين کشور نگراني هاي جامعه جهاني از برنامه اتمي خود را مرتفع نسازد همچنان با انزوا و فشار بيشتر مواجه خواهد بود."

وي افزود که اين 7 کشور به دليل کاهش واردات نفت از ايران از عواقب مجازات هاي آمريکا معاف شده اند .

گفتني است از ميان عمده ترين وارد کنندگان آسيايي نفت ايران هنوز دو کشور چين و سنگاپور از ليست مجازات هاي آمريکا مستثني نشده اند . چين بزرگ ترين وارد کننده نفت از ايران به شمار مي رود. بر اساس برخي گزارش ها واشنگتن هم اکنون با پکن در حال رايزني است تا اين کشور را به کاهش واردات نفت از ايران ترغيب کند. بر اساس قانوني که در دسامبر سال گذشته ميلادي به تصويب کنگره آمريکا رسيده است تا پايان ماه جاري ميلادي کشورهايي که همچنان به واردات نفت از ايران را ادامه دهند از تاريخ 28 ژوئن مورد تحريم هاي يکجانبه آمريکا قرار مي گيرند و از دسترسي به نظام مالي آمريکا محروم مي شوند. واشنگتن تا کنون با معاف کردن 17 کشور از اعمال مجازات در واقع به نوعي از اعمال اين تحريم خود عليه ايران عقب نشيني کرده است.


 يک نکته از هزاران 

يکي از مسائلي که امروزه جوانان را از ترغيب به سمت ازدواج هراسان کرده است، بحث درخواست مهريه هاي سنگين از سوي خانواده دخترمي باشد که البته باعث افزايش زندانيان مهريه نيز گرديده است. در همين راستا مجلس شوراي اسلامي با وضع قانون نسبت به مهريه هاي بالاي 110 سکه، محدوديت هايي را اعمال کرد که مي توان آن را اقدامي موثر در کاهش تعداد زندانيان مهريه دانست.

اما اقدام مثبت ديگراين که براساس تصميم بانک مرکزي به زوج هايي که مهريه زير 110 سکه داشته باشند، وام ازدواج 8 ميليون توماني پرداخت خواهد شد.درحالي که وام ازدواج براي عموم 6 ميليون تومان مي باشد.


 ميز خبر 

 ترکيه نفت عربستان را جايگزين نفت ايران مي کند

وزير انرژي ترکيه اعلام کرده است که ترکيه مذاکرات خود را با عربستان براي مراودات بلند مدت نفتي آغاز کرده است. اين درحالي است که پيش از اين اين کشور اعلام کرده بود که با کاهش واردات نفت از ايران، نفت ايران را به تدريج با منابعي ديگر جايگزين خواهد کرد. به گزارش تابناک، وزير انرژي ترکيه اعلام کرده است که اين کشور مذاکرات با عربستان براي مراودات نفتي بلند مدت را آغاز کرده است. تانر ييلديز اعلام کرده است که اين مذاکرات در راستاي کاهش اتکا به نفت ايران است.وي به خبرنگاران گفته است که: ايران براي ما يک کشور معمولي نيست، بلکه يک همسايه مهم است که ما در پي اتخاذ سياستهاي صحيح در قبال آن هستيم.در ماه مارس پالايشگاه توپراس ترکيه اعلام کرده بود که واردات نفت از ايران را کاهش خواهد داد و نفت ايران را از طريق منابع ديگر جايگزين خواهد کرد که البته نامي از اين منابع ذکر نکرده بود.

مرسي، شفيق را در خارج از مصر شکست داد

«محمد مرسي» نامزد حزب «آزادي و عدالت» شاخه سياسي اخوان‌المسلمين موفق شد 75 درصد آراي راي‌دهندگان مصري خارج از کشور را از آن خود کند.به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه اينترنتي الوفد، آخرين نتايج شمارش آراي مصري‌هاي مقيم خارج که در دور دوم انتخابات رياست‌جمهوري شرکت کردند، نشان مي‌دهد که مرسي موفق شد با كسب 75 درصد آرا، «احمد شفيق» آخرين نخست‌وزير دوران «حسني مبارک» رئيس جمهوري مخلوع اين كشور را شكست دهد.بنا بر اين گزارش، مرسي موفق شد 90 درصد از آراي مصري‌هاي مقيم عربستان را از آن خود کند و شفيق فقط توانست 10 درصد اين آرا را به دست آورد.

نولاند خبر داد:

آمريکا علاقه اي به مداخله نظامي در سوريه ندارد

سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در اظهارتي اعلام کرد : در شرايط فعلي آمريکا علاقه اي به مداخله نظامي خارجي در سوريه ندارد.به گزارش مهر به نقل از شينهوا، "ويکتوريا نولاند" که در جمع خبرنگاران سخن مي گفت با بيان اين مطلب در ادامه گفت : بر اساس شرايطي که اکنون در آن قرار داريم و براساس نگراني در خصوص مداخله نظامي خارجي در سوريه که مشخصا به حل مشکل اين کشور و نجات جان مردم نخواهد انجاميد و فقط موجب افزايش سطح خشونت ها مي شود ما اکنون ترجيح مي هيم که به همکاري خود با ناظران سازمان ملل متحد در سوريه ادامه بدهيم.سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در ادامه افزود : نگراني ما از آن است که در شرايط فعلي مداخله نظامي در سوريه موجب شود که درگيري هاي داخلي اين کشور به يک جنگ تمام عيار تبديل شود. به نوشته شينهوا، کشورهاي غربي فشار زيادي را بر دولت امريکا وارد مي کنند تا اين کشور را وادار به اتخاذ گام هاي جديد براي سرنگون کردن دولت بشار اسد کنند اما واشنگتن هنوز به جمع بندي درستي از آغاز يک جنگ ديگر در خاورميانه نرسيده و از همين رو درخصوص مداخله نظامي در سوريه با احتياط عمل مي کند.در همين رابطه دولت سوريه بارها اعلام کرده که گروه هاي مسلح شورشي که برخي از آنها از کشورهاي ديگر وارد سوريه شده اند مسئول کشتار مردم در شهراي مختلف هستند و دمشق تلاش مي کند تا امنيت را در تمام کشور مستقر کند.

لئون پانتا:

معجزه اي براي حل بحران سوريه وجود ندارد

وزير دفاع آمريکا در اظهاراتي ضد سوري مدعي شد که هيچ راه حل معجزه آسايي براي برون رفت سوريه از بحران فعلي وجود ندارد.به گزارش مهر به نقل از النشره، لئون پانتا با سخنراني در برابر اعضاي شوراي آمريکا و ترکيه (مرکز پژوهش هايي که در زمينه تقويت روابط 2 کشور فعاليت مي کند) مدعي شد: هيچ راه حل معجزه آسايي براي حل بحران سوريه و اوضاع پيچيده اين کشور وجود ندارد.وي خاطرنشان کرد: اوضاع سوريه بيش از حد پيچيده و غم انگيز است و معجزه اي براي پايان اين وضعيت وجود ندارد. وزير دفاع آمريکا در ادامه اظهارات ضد سوري خود گفت: بشار اسد رئيس جمهور سوريه اقدامات خشونت آميز بيشرمانه اي را مرتکب شده است. اظهارات لئون پانتا در حالي مطرح مي شود که مقامات اطلاعاتي واشنگتن پيش از اين اعلام کرده بودند القاعده در وراي اقدامات تروريستي سوريه دست دارد. علاوه براين آمريکا خود يکي از کشورهايي است که از خشونت در سوريه و تجهيز سلاح مخالفان اين کشور حمايت مي کند.

وزارت خارجه چين تاکيد کرد؛

مخالفت پکن با رويکرد يکجانبه آمريکا عليه ايران

در آستانه اجرايي شدن تحريمهاي نفتي آمريکا عليه ايران، دولت چين از واردات نفت از ايران دفاع کرد. به گزارش مهربه نقل از "رويترز" ، سخنگوي وزارت امور خارجه چين ضمن دفاع از ادامه واردات نفت چين از ايران گفت روابط تجاري ايران و چين در قالب چارچوبهاي بين المللي صورت مي گيرد. "ليوويمن" گفت : ما مخالف رويکرد آمريکا در خصوص اعمال تحريمهاي يکجانبه عليه ايران هستيم. وي در کنفرانس خبري امروزش گفت : چين از طريق کانال هاي عادي از ايران نفت وارد مي کند که شفاف است، و ناقض تحريمهاي شوراي امنيت نيست و آسيبي به منافع هيچ کشوري نمي رساند.


 ماندگار بر جريده عالم  

 اجلاس دوم مجمع عمومي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام – کوالالامپور-

 مالزي 23 تا 25 محرم 1422- برابر 17تا19 آپريل 2001 ميلادي

قسمت دوم

4- دکتر عبدالعزيز عثمان التويجري دبيرکل اتحاديه ومديرکل سازمان آموزشي، علمي وفرهنگي در سخنراني خود ابتدا از جناب آقاي دکتر مهاتيرمحمد نخست وزير مالزي بخاطر حمايتش از کنفرانس مجمع عمومي و افتتاح اجلاس دوم تشکرکرد. اوهمچنين از رياست دانشگاه بين المللي اسلامي در مالزي و مديردانشگاه بخاطرميزباني اجلاس (شوراي اجرايي و مجمع عمومي) و پذيرايي گرم او تشکر نمود. آقاي دکتر تويجري هدف ها و مقاصدي که زيربناي تاسيس اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام را تشکيل مي دهند ارتقاي وظيفه، رسالت و شأن دانشگاه وافزايش نقش اجتماعي واقتصادي در محيط جانبي آن براي جهش در ارتقاي تمدن همراه با معنويت را مطرح کردند. ايشان در نتيجه گيري ازسخنراني خود متذکر شد که الزام به وحدت وبرادري مارا وادار مي کند که به شدت حملات وحشيانه زشت و وحشيانه اعمال شده توسط نيروهاي اشغالگر فلسطين که عليه مردم فلسطين وعليه موسسات آموزشي، فرهنگي وعلمي آنها انجام مي گيرد را محکوم کنيم او در انتها تشکر مجدد خود را از جناب آقاي دکتر مهاتيرمحمد نخست وزير مالزي ودولت مالزي بيان کرد وآرزوي موفقيت و دستاوردهاي کنفرانس را نمود.

5- آقاي دکتر عبدالاوحد بلقزيز ، دبيرکل سازمان کنفرانس اسلامي، رئيس اولين مجمع عمومي اتحاديه، و رئيس شوراي اجرايي اتحاديه سخنران بعدي بود که در صحبت خود تشکر صميمانه خودرا از دانشگاه بين المللي اسلامي که ميزبان دومين اجلاس مجمع عمومي و ششمين اجلاس شوراي اجرايي اتحاديه بود ابراز نمود.او قدرداني عميق خودرا از ابتکار عمل محبت آميز اين دانشگاه که يکي از موفق ترين دانشگاه ها درجهان اسلام درسطح علمي، آکادمي، حرفه اي، فني واداري است ابراز نمود، وآرزوي پيشرفت بيشتربراي دانشگاه بين المللي اسلامي درمالزي نمود. او همچنين اهميت حياتي اين کنفرانس را که نخبگان جامعه دانشگاهي از آموزش و آموزش عالي به موازات متفکرين، علما و مردان فرهنگ از جهان اسلام که مسئوليت هاي بزرگي در ساختن وتجديد حيات آموزش و آموزش عالي که ما آرزوي آنها را داريم درآن جمع شده اند يادآوري کرد. او همچنين متذکر گرديد که وضعيت هريک از دانشگاه ها و وضعيت محيط اقتصادي اجتماعي آنها براي کمک به پيشرفت وخوشبختي جامعه بارزتر ونتيجه بخش تر خواهدبود. چرا که دانشگاه ها نيروي محرک براي آينده اي است که ما تلاش مي کنيم با تمام توانايي ها و ظرفيت هايمان بسازيم.

6- آنگاه جناب آقاي دکترمهاتير محمد نخست وزيرمالزي در جايگاه قرار گرفت و سخنان خود را آغاز کرد. او تشکر فراوان خود را از براي دعوتي که بصورت رسمي براي افتتاح دومين اجلاس مجمع عمومي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام و افتتاح فضاي جديد دانشگاه بين المللي اسلامي مالزي بعمل آمده ابراز نمود. آنگاه او عوامل اصلي راکه بايد مورد حمايت واقع شود تا توسعه جهاني امت اسلامي تحقق پيدا کند مشخص کرد وآنها را کسب دانش ومهارت در همه حوزه ها و انتشار روح برادري و وحدت ناميد. او همچنان مشخص کردکه دانشگاه بين المللي اسلامي مالزي خودش را وقف نه تنها اعتقادات مذهبي در اسلام بلکه آماده سازي مسلمانان در تمام حوزه هاي يادگيري نمايد تا مسلمانان توانايي ساختن يک امت اسلامي و توسعه کشورهاي خود را براساس اصول اسلامي پيدا کنند. اوسپس دومين مجمع عمومي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام را، و محل دانشگاه هاي بين المللي اسلامي مالزي را رسما افتتاح کرد و مدارک مجمع را که نماد افتتاح دومين مجمع عمومي اتحاديه بود تقديم آقاي دکتر عبدالعزيز عثمان التويجري دبيرکل اتحاديه، کرد.

7- درانتهاي جلسه افتتاحيه، جناب آقاي دکتر عبدالعزيز عثمان التويجري دبيرکل اتحاديه، به عنوان مديرکل سازمان آموزشي، علمي و فرهنگي، نماد آيسيسکو (ISESCO) را به جناب آقاي دکتر مهاتيرمحمد نخست وزير مالزي، ونماد اتحاديه را به جناب آقاي دکتر عبداله بداوي معاون نخست وزير،جناب آقاي موسي بن محمد وزير آموزش مالزي و آقاي سانوسي جونيد رئيس دانشگاه بين المللي اسلامي مالزي تقديم کرد.


 احمدي نژاد با اشاره به کمک مشروط آمريکا به مصر:
 ايران بدون هيچ پيش شرطي به مصرکمک مي‌کند 

محمود احمدي نژاد رئيس جمهور ايران گفت: در مصر مقاماتي وجود داشتند که حضور من را در قاهره نمي پذيرفتند اما آنها هم اکنون رفته اند.به گزارش عصر ايران به نقل از روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن، احمدي نژاد در ملاقات با شماري از خانواده هاي شهداي انقلاب مصر که به تهران سفر کرده اند گفت که ايران بدون پيش شرط به مصر کمک مي کند.روزنامه الشرق الاوسط مي نويسد که اشاره احمدي نژاد به مقامات حکومت حسني مبارک که با انقلاب يک سال پيش، از قدرت کناره گيري کرد. با اين حال مقامات مصر بعد از انقلاب نيز تاکنون براي ازسرگيري روابط با ايران روي خوش نشان نداده اند.روابط ديپلماتيک ايران و مصر از سال 1979 قطع شد و تاکنون نيز از سرگرفته نشده است.احمدي نژاد در اين ملاقات در پاسخ به سوالي درباره اينکه آيا به قاهره سفر خواهد کرد يا خير؟ در مصر مقاماتي وجود داشتند که حضور من را در قاهره نمي پذيرفتند اما آنها هم اکنون رفته اند. منتظريم که دعوتنامه رسمي برايمان ارسال شود و در زمان مناسب، به صورت فوري از قاهره بازديد خواهم کرد.

يک مقام آگاه در وزارت امور خارجه مصر در اين باره گفت: ايران در چند ماه اخير هيئت هاي غيررسمي را به ويژه از ميان جوانان و جنبش هاي انقلاب مصر براي سفر به ايران دعوت کرده تا براي از سرگيري روابط ميان دو کشور اعمال فشار کند.

اين منبع آگاه اضافه کرد: از سرگيري روابط ميان دو کشور، تحت شرايطي است که قبل از اين به دولت ايران گفته شده است. از جمله آنها مي توان به توقف تمجيد و تعريف از قاتلان انور سادات رئيس جمهور پيشين مصر و توقف دخالت در امور داخلي کشورهاي عربي به ويژه در سوريه، لبنان و کشورهاي جنوب خليج فارس اشاره کرد."کرم من الله السيد" عضو ائتلاف جوانان انقلاب و از حاضران در هيئت شهداي مصر در سفر به تهران درباره ملاقات هيئت با احمدي نژاد گفت: احمدي نژاد در اين ملاقات اظهار داشت توطئه هاي غربي به دنبال تجزيه جهان عرب و اسلام است و توانمندي هاي نظامي و استراتژيک اين کشورها را مورد هدف قرار مي دهد.

احمدي نژاد درباره رابطه ايران و مصر هم گفت: از سرگيري روابط ميان دو کشور قطعا انجام مي شود و راهي غير از اين نيست. همبستگي ميان ايران و مصر براي محو تجاوزهاي رژيم صهيونيستي کافي است. کشورهايي مانند آمريکا براي کمک و وام دادن به مصر به مبلغ دو ميليارد دلار، شرط هايي را اعلام کرده اند ولي ما در ايران براي ارائه کمک به مصر، شرط نمي گذاريم. من شخصا آماده هستم در يکي از کارخانه هاي مصر کار کنم تا اين کشور از وضعيت فعلي خارج شود.

احمدي نژاد درباره تلاش هاي آمريکا و غرب براي افزايش تحريم هاي ايران گفت: آمريکايي ها آرزوي حمله به ايران را دارند اما نمي توانند.او درباره حوادث سوريه هم گفت: اسرائيل در پشت پرده حوادث سوريه است. آمريکا به دنبال هدف قرار دادن سوريه براي نابودي مقاومت ضداسرائيل است.

احمدي نژاد در عين حال گفت: به هيچ عنوان به قتل ملت سوريه و ناديده گرفتن حق اين ملت راضي نيستم. غربي ها اميدوار به حمله نظامي به سوريه به مانند ليبي هستند اما ملت و دولت سوريه بايد به تفاهمي درباره اصلاحات برسند. مسئولان سوريه هم بايد به دور از راه حل خشونت آميز و خون ريزي، راه حلي پيدا کنند.قبل از اين وزير امور خارجه وقت مصر گفته بود که پارلمان اين کشور درباره از سرگيري روابط ميان تهران و قاهره، تصميم خواهد گرفت.احمدي نژاد بارها در ملاقات با هيئت هايي از مصر، تمايل و علاقه خود را براي سفر به قاهره اعلام کرده است.او قبل از اين گفته بود عبور هواپيمايش از آسمان مصر را به چند بار سفر به آمريکا ترجيح مي دهد.


 رؤساي 12 كميسيون تخصصي مجلس نهم انتخاب شدند 

رييسان 12كميسيون تخصصي مجلس نهم در نشست هاي جداگانه انتخاب شدند.به گزارش ايرنا، رييسان 12 كميسيون برنامه و بودجه و محاسبات، اقتصادي، صنايع و معادن، عمران، انرژي، فرهنگي، آموزش و تحقيقات، بهداشت و درمان، اجتماعي، قضايي و حقوقي، شوراها و امور داخلي كشور و نيز كشاورزي، آب و منابع طبيعي انتخاب شدند. كميسيون هاي تخصصي مجلس نهم نشست هاي جداگانه به رياست روساي سني اين كميسيون ها داشتند كه در اين نشست ها علاوه بر رييس، ساير اعضاي هيات رييسه اين كميسيون ها نيز انتخاب شدند.

رييسان 12 كميسيون تخصصي مجلس نهم به اين شرح است:

غلامرضامصباحي مقدم رييس كميسيون برنامه،بودجه ومحاسبات ، ارسلان فتحي پور رييس كميسيون اقتصادي، رضا رحماني رييس كميسيون صنايع ومعادن مجلس، مسعود ميركاظمي رييس كميسيون انرژي، علي اكبر آقايي رييس كميسيون عمران، مرتضي آقا تهراني رييس كميسيون فرهنگي، محمد مهدي زاهدي رييس كميسيون آموزش و تحقيقات، ‌ حسينعلي شهرياري رييس كميسيون بهداشت و درمان، عبدالرضا عزيزي رييس كميسيون اجتماعي، الله يار ملك شاهي رييس كميسيون قضايي و حقوقي، امير خجسته رييس كميسيون شوراها و امور داخلي ،عباس رجايي رييس كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي.

انتخاب رييس و ساير اعضاي هيات رييسه كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس نهم نيز به دليل به حد نصاب نرسيدن تعداد اعضاي اين كميسيون، به نشست بعدي اين كميسيون موكول شد. كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس داراي 29 عضو است كه بايد 19 يا 20 نفر از اعضا براي انتخاب هيات رييسه حضور مي‌يافتند اما تنها 13 نفر از نمايندگان عضو اين كميسيون در نشست امروز كميسيون حاضر شدند. نشست كميسيون اصل 90 قانون اساسي مجلس نيز تشكيل نشد. هيات رييسه كميسيون 'تدوين آيين نامه داخلي مجلس' نيز پس از تعيين هيات رييسه 14 كميسيون تخصصي ياد شده مجلس، انتخاب مي شود.


 سرمقاله 

 ساده اما تاثير گذار

يادآوري مسائل جزيي اما موثر در برگزاري آزمون‌هاي كشوري

فائزه رفيعي طباطبائي

برگزاري يك آزمون سراسري فرآيند پيچيده، زمان بر، پر هزينه و پر مسئوليتي است كه مستلزم توجه و برنامه ريزي هاي دقيق و حساب شده اي براي متوليان برگزاري اين آزمون ها است. در مقابل، شركت در امتحانات كشوري و وسيع نيز براي جوانان و شركت كنندگان در آن بسيار دشوار، هزينه بر، پر اضطراب و سرنوشت ساز است. داوطلبي كه ماه ها و گاه، سال ها براي ساخت آينده و زندگي خود وقت صرف كرده و براي ساخت آينده شغلي و اجتماعي خود به نتيجه اين آزمون ها چشم دوخته است، بسيار حساس و زود رنج خواهد شد.

اوج اين حساسيت ها و اضطراب ها زمان حضور در جلسه آزمون و پاسخگويي به سوالات است. و هنگامي كه داوطلب پا به سالن برگزاري امتحان مي گذارد، كمترين محرك هاي بيروني برايش شديد و استرس زا مي شود، از شكل سالن و مزه شكلات تا بوي عطر بغل دستي اش.

و كسي هميشه موفق تر و اميدوار تر خواهد بود كه با آرامش و تمركز بالا به اين عوامل خارجي بي توجه باشد و به سوالات بهترين پاسخ را دهد. در اين مواقع، ساده ترين اتفاقات و تغييرات به شدت آزار دهنده است. مسائلي مثل يك ساعت انتظار براي آغاز فرآيند آزمون در حالي كه در حوزه هاي امتحاني صبح ساعت 7:30 بسته مي شود اما دفترچه ها ساعت 8:30 توزيع مي شود و اين موجب اغتشاش و ايجاد سر وصدا و نگراني در داوطلبان مي شود.

شركت كنندگان عموما توقع دارند تا برگزار كنندگان آزمون هاي وسيع كشوري، يعني سازمان سنجش آموزش كشور، مركز آزمون دانشگاه آزاد، سازمان سنجش آموزش پزشكي، موسسات برگزار كننده آزمون هاي زبان بين المللي و ساير متوليان امر، متوجه شرايط پيچيده و دشوار افراد داوطلب باشند. داوطلباني كه ماه ها انرژي و روحيه و هزينه را صرف اين آزمون كرده اند با دقت و وسواس سوالات را مي خوانند و تمام آموخته هاي ماه هاي گذشته را مرور مي كنند. تمام چيزهايي كه احتمال دارد به كمك شان بيايد را از پستوي ذهنشان بيرون مي كشند و اين تمركز زيادي مي خواهد كه همه چيز، حتي دماي محيط وجهت وزش باد در آن اثر دارد.

موارد به ظاهر ساده اي مانند شيوه پذيرايي و صداي كفش مراقبان حاضر در جلسه مي تواند تمام تلاش هاي فرد را بي ثمر كند. سرماي صندلي ها يا گرماي سالن تمركز داوطلبان را پايين مي آورد و شايد نتيجه را كاملا تغيير دهد. يا صف‌هاي طولاني باجه هاي امانات كه ترس از دير رسيدن به جلسه امتحان را به جان شركت كنندگان مي اندازد. در برخي رشته ها مانند زبان و ادبيات فارسي، معماري، زبان و ادبيات عربي، گرافيك و ... غلط هاي تايپي ساده و كيفيت پايين چاپ، بسيار آزار دهنده و تاثير گذار است. صداي زياد و ناخوش بلند گو كه مراحل برگزاري امتحان را اعلام مي‌كنند، گاه بسيار گوش خراش است.

برخي از داوطلبان و حاضرين در جلسات كنكور كه چند دفترچه دريافت مي‌كنند، از اغتشاش هنگام جمع آوري دفترچه اول و توزيع پر سر و صداي دفترچه‌هاي بعدي شكايت دارند و اين شيوه نادرست را باعث ناآرامي و پريشاني فكر خود مي‌دانند كه موجب اتلاف وقت و انرژي حاضرين در جلسه مي شود.

شايد مسئولان برگزاري آزمون هاي كشوري برنامه ريزي هاي كوتاه مدت و بلند مدت زيادي داشته باشند تا سطح كنكور هاي كشور را ارتقا دهند و امنيت، سطح استاندارد سوالات را بالا ببرند. اما نبايد اين نكته را از خاطر دور كرد كه گاهي مسائلي به سادگي صداي صندلي هاي ناراحت و فرسوده سالن ها بيش از مسائل بزرگ و مهم چون شخصي سازي دفترچه ها و ميزان تاثير سوابق تحصيلي و ضريب مواد امتحاني در موفقيت و آينده ي شركت كنندگان اين آزمون ها نقش آفرين است.

البته واضح است كه نمي توان بهبود قابل توجه وضعيت آزمون هاي سراسري كشور را در چند سال اخير ناديد گرفت و نبايد تلاش هاي سازمان هاي ذيربط را براي ارتقاي كيفيت محل برگزاري آزمون ها فراموش كرد. ولي يادآوري و تذكر اين نكات ساده و جزيي براي بهبود سطح آزمون هاي كشور و بهبود نحوه برگزاري كنكورهاي كشوري تا سطح بهترين دانشگاه هاي جهان لازم و ضروري ست.


 وزير امورخارجه:
 باگذار سياسي مصر از اين مرحله قطعاً شاهد تحکيم روابط دو کشورخواهيم بود 

دکتر علي‌اکبر صالحي، وزير امور خارجه ميزبان تعدادي از اقشار مختلف مردم مصر شامل جمعي از خانواده شهداء و نيز متخصصان و پزشکان مصري بود. به گزارش ايسنا، وزير امور خارجه کشورمان در ابتداي اين ديدار با ابراز خرسندي از حضور در ميان جمع صميمي خانواده شهداي انقلاب مصر و نيز تعدادي از پزشکان و متخصصان مصري، ياد و خاطره شهداي عزيز انقلاب مصر را که جان خود را در راستاي تحقق آزادي، عزت و کرامت کشور و مردم خود در مسير جهاد و مقاومت عليه استبداد نثار کردند، گرامي داشت و از درگاه خداوند متعال براي آنان آرزوي علو درجات و براي خانواده‌هاي‌شان صبر و اجر مسالت کرد.

او دو کشور مصر و ايران را دو تمدن بزرگ بشري با ريشه‌هاي عميق تاريخي و مشترکات فراوان ديني، فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي توصيف کرد و افزود: دولت و ملت ايران هرگز فراموش نخواهند کرد که مردم مصر جزو نخستين ملت‌هايي بودند که از پيروزي انقلاب اسلامي در ايران استقبال و ابراز خرسندي کردند و مشاهده صحنه‌هاي تظاهرات ضد رژيم مبارک در خيابان‌هاي مصر، مردم ايران را به ياد روزهاي انقلاب خود عليه ديکتاتوري شاه در ايران مي‌انداخت.

وزير امور خارجه هم‌چنين تاکيد کرد: با وجود قطع روابط سياسي بين تهران و قاهره بعد از پيروزي انقلاب اسلامي و به‌دليل تغيير رويکرد دولت وقت مصر به برقراري روابط با رژيم صهيونيستي، هرگز علاقه و روابط بين مردم دو کشور برادر و مسلمان قطع نشد و شاهد مبادلات و همکاري‌هاي در بخش‌هاي فرهنگي و نيز اقتصادي، سرمايه‌گذاري و تجاري بوديم.

صالحي انقلاب مردم مصر عليه ديکتاتوري حسني مبارک را نقطه عطف و تحولي مهم در سطح داخلي، منطقه‌يي و جهاني توصيف کرد و ابراز اميدواري كرد که با عبور مصر از مرحله گذار سياسي کنوني و روي کار آمدن دولتي مردمي و منتخب شاهد مرحله جديدي از تحولات مصر در راستاي مصالح و منافع ملي مردم مسلمان اين کشور و نيز مصالح جهان اسلام و در راس آن قضيه فلسطين باشيم.

وي با ابراز خرسندي از روند تحولات جاري و موج بيداري اسلامي در منطقه به نفع ملت‌هاي مسلمان و به ضرر دولت‌هاي استکباري و در راس آن‌ها آمريکا و رژيم صهيونيستي خاطرنشان کرد: بدون شک دشمنان مشترک مردم ايران و مصر و در راس آن‌ها آمريکا و رژيم غاصب صهيونيستي در توطئه‌هاي خود در مقابل اراده و خواست ملت‌هاي مسلمان و موج بيداري اسلامي عليه استبداد و استکبار و اذناب آن در منطقه و در جهت وحدت صفوف آحاد امت اسلامي شکست خواهند خورد و ناکام خواهند ماند و به‌‌زودي شاهد تکميل شدن حلقه پيروزي انقلاب‌هاي مردمي با خروج اشغالگران از سرزمين‌هاي اشغالي و پيروزي مردم فلسطين در قدس شريف خواهيم بود.

صالحي با اشاره به ظرفيت‌هاي متعدد و متنوع دو کشور بزرگ و اسلامي منطقه يعني ايران و مصر براي توسعه و گسترش روابط در همه زمينه‌ها، به پيشرفت‌ها و دستاوردهاي انقلاب اسلامي و جمهوري اسلامي ايران در عرصه‌هاي مختلف از جمله در مسير توسعه و پيشرفت و تحقق پيشرفت‌هاي برجسته علمي و فن‌آوري از جمله در بخش‌هاي فن‌آوري نانو، هوا و فضا، سلول‌هاي بنيادين و درمان ناباروري و موفقيت‌هاي پزشکي دانشمندان و متخصصان کشورمان اشاره کرد و همه اين پيشرفت‌ها و دستاوردها را در خدمت آحاد امت اسلامي به‌خصوص مردم مصر دانست.

وي ابراز اميدواري کرد سفر طيف‌هاي مختلف مردم مصر به ايران گامي در جهت شناخت واقعيت‌هاي ايران وگشايش صفحه جديدي در روابط پيشرفته و شکوفا بين مردم دو کشور باشد.


 سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود در اين‌باره، در طول اين هفته هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي منتشر مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته