جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/03/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4173


هيپنوتيزم


خونريزي گوارشي


افزايش انرژي بدن


خبرها از عالم علم


  هيپنوتيزم  

 قسمت دوم و پاياني

اين جاست که اهميت هيپنوتيزم علمي آشکار مي‌شود زيرا فقط درمانگر آموزش ديده است که مي‌تواند قدرت هيپنوتيزم پذيري واقعي فرد را تشخيص دهد. البته بايد گفت تعدادي از افراد جامعه هم هستند که قدرت هيپنوتيزم پذيري ندارند مثل مبتلايان به عقب ماندگي ذهني و کودکان اوتيستيک که قدرت تصويرپردازي ندارند و هيپنوتيزم نمي شوند. بنابراين مي توان اين گونه نتيجه گيري کرد که هر مغزي که توان تصويرپردازي داشته باشد، هيپنوتيزم مي شود.از سوي ديگر ميزان هيپنوتيزم پذيري فرد به کاراکتر شخصيتي هم مرتبط است. در آزمون MMPI که ارزيابي شخصيتي چند وجهي است، تلاش مي شود فاکتورهاي مختلف روان شناختي افراد شناسايي و قدرت هيپنوتيزم پذيري فرد ارزيابي شود. به عنوان مثال گفته مي شود افرادي که رفتارهاي نمايشي بيشتري دارند، زودتر هيپنوتيزم مي شوند و در مقابل افرادي که افکار منفي زيادي دارند، ديرتر هيپنوتيزم مي‌شوند.با نتايج اين تست ها، درمانگر درمي يابد که نوع برخوردش با بيمار در ايجاد تصاوير چگونه بايد باشد.وي درباره گام بعدي پس از تشخيص قدرت هيپنوتيزم پذيري افراد توضيح مي دهد: پس از اين مرحله بسته به هدفي که مد نظر داريم، بايد سطح هيپنوتيزم فرد را شناسايي کنيم. اين سطوح طبقه بندي خاصي ندارد و بستگي به حالات روحي افراد در موقعيت هاي مختلف دارد. زيرا ممکن است فردي در يک جلسه به سطح خوبي برسد اما در جلسه بعد نتواند اين کار را انجام دهد.درباره هيپنوتيزم بايد دانست که مانند ديگر روش‌هاي درماني ارتباط بين درمانگر و بيمار بسيار اساسي است. اگر بيمار نتواند به درمانگر اعتماد کند و ارتباط صحيحي بين آن‌ها ايجاد نشود، هيپنوتيزم موثر واقع نخواهد شد.

ترس از هيپنوتيزم

نکته مهم ديگر اين است که درمانگر هيپنوتيزم بايد به حفظ اصول اخلاق حرفه اي پاي بند باشد و براي هدف مورد نظر از اين شيوه استفاده کند. همچنين مردم بايد بدانند که تفکر و قضاوت فرد در هنگام هيپنوتيزم مختل نمي شود و اين تصور که فرد هيپنوتيزم شده هر کاري بگويند انجام مي دهد، از اساس نادرست است. ترس ديگر مراجعان اين است که پس از حالت هيپنوتيزم به وضع عادي برنگردند. اين امر ناممکن است زيرا هيپنوتيزم همچنان که ذکر شد حالت طبيعي مغز است و همه افراد چندين بار در طول روز ممکن است هيپنوتيزم شوند و با خلسه هاي خود به خودي هيپنوتيزمي روبه رو شوند. به عنوان مثال وقتي از محل کار به منزل برمي گرديم و ناگهان مي‌بينيم به منزل رسيده ايم بدون اين که به خاطر بياوريم مسير را چگونه گذرانده ايم، دچار خلسه خودبه خودي هيپنوتيزمي شده ايم.يک درمانگر موفق کسي است که بتواند تجسمات هيپنوتيزمي را هدايت کند و از آن به نفع بيمار استفاده کند.دکتر فتحي با بيان اين که يکي از ترس هاي رايج مراجعان ابتلا به بيماري پس از تجربه هيپنوتيزم است، تصريح مي کند: اگر هيپنوتيزم توسط درمانگر ماهر و با تجربه انجام شود، بيماري‌زا نيست و اين پديده ربطي به قدرت و ضعف شخصيت افراد ندارد. ثابت شده است که سطح هيپنوتيزم با سطح ضريب هوشي ارتباط مستقيم دارد و هر قدر ضريب هوشي فرد بالاتر باشد، بهتر هيپنوتيزم مي شود زيرا قدرت تصويرپردازي افراد باهوش بالاتر است.نبايد فراموش کرد که باور به درمان از طريق هيپنوتيزم توسط مراجع اصلي اساسي است. در اين درمان ارتباط بين ذهن و بدن تعيين کننده است به نحوي که اگر بيمار از نظر ذهني به باور و تاثير هيپنوتيزم نرسيده باشد، درمان وي ناکارآمد خواهد بود. اين ارتباط بسيار قوي است و تحقيقات هم اين امر را ثابت کرده است. در يک تحقيق جالب مشخص شد آموزش خودهيپنوتيزمي به دسته‌اي از بيماران مبتلا به ايدز باعث افزايش تعداد سلول‌هاي دفاعي بدن آن ها شده است.

تجربه، اصل اساسي

به گفته دکتر فتحي علاوه بر تمامي نکاتي که درمانگر و بيمار بايد به هنگام استفاده از هيپنوتيزم در نظر داشته باشند، تجربه درمانگر نقش بسيار مهمي ايفا مي کند. فقط يک درمانگر با تجربه است که مي تواند دريابد بيمار در چه سطحي از عمق هيپنوتيزم قرار دارد و چه درمان هايي براي وي قابل اجراست. خوب است بدانيد هيپنوتيزم در کودکان هم امکان پذير است و از سني که بچه ها قادر به تصويرپردازي ذهني باشند، مي‌توان اين عمل را روي آن ها انجام داد. اما بهترين سن هيپنوتيزم 10 تا 18 سال است زيرا باورهاي ذهني افراد بکر است و فرد در اين سن بهتر مي تواند خود را به درمان بسپارد. از طرفي مسائل فرهنگي در هيپنوتيزم تاثيرگذار است و 2 نفر از 2 فرهنگ متفاوت به 2 شيوه متفاوت هيپنوتيزم مي شوند. همچنين درمانگر بايد با تجربه اي که در اختيار دارد بدبيني و باورهاي نادرستي را که در اين باره وجود دارد، از ذهن بيمار پاک کند. تجربه نشان داده است که هيپنوتيزم يک روش خشک نيست بلکه مهارت و هنري است که درمانگر باتجربه و کارآزموده مي تواند از آن به نفع بيمار استفاده کند.دکتر فتحي با اشاره به ناآگاهي و ناآشنايي با هيپنوتيزم در رشته هاي پزشکي تصريح مي کند از طرف ديگر هيپنوتيزم وقت گير است و باورها و بدبيني هاي زيادي درباره آن وجود دارد. به همين دليل هيپنوتيزم پا به پاي ديگر رشته هاي پزشکي رشد نکرده و اين موضوع در تمام دنيا صادق است.


 خونريزي گوارشي  

يكي از دلايل مراجعه به اورژانس‌هاي داخلي و جراحي، خونريزي از دستگاه گوارش است. زماني كه فرد دچار استفراغ خوني مي‌شود تشخيص آسان است.به گزارش جام جم آنلاين، مشكل زماني بروز مي‌كند كه فرد دچار خونريزي مي‌شود، اما نشانه‌ها واضح و آشكار نيست. تصور كنيد كه مرد مسني را به اورژانس آورده‌اند كه دچار سنكوپ شده است.در بررسي بيمار مشكلي در قلب و مغز وي پيدا نمي‌شود، اما در آزمايش خون متوجه كم‌خوني شديد بيمار مي‌شوند. در حين شرح حالي كه از بيمار گرفته مي‌شود، عنوان مي‌كند كه مدفوعش از دو هفته قبل به رنگ سياه و به مانند قير شده است.در بررسي نمونه ارسالي به آزمايشگاه از نظر بررسي خون در مدفوع پاسخ مثبت گزارش مي‌شود. اگر بيمار مطلع بود كه رنگ مدفوع سياه به معناي خونريزي است هيچ‌گاه دچار سنكوپ نمي‌شد.

هميشه خونريزي گوارشي با دفع خون روشن همراه نيست. گاهي فرد دچار استفراغي به رنگ قهوه‌اي مي‌شود كه به اشتباه آن را به غذاي مانده در معده ارتباط مي‌دهد.بعضي افراد به دليل خونريزي آهسته و تدريجي، علامتي مثل تغيير رنگ مدفوع ندارند و ممكن است با علائمي به پزشك مراجعه كنند كه از تشخيص خونريزي بسيار به دور باشد.بسياري از افراد مسن دچار سنكوپ، سرگيجه و حتي درد قفسه سينه مي‌شوند. ممكن است اين افراد با سرگيجه به پزشك مراجعه كنند و تنها يافته در معاينه آنها فشار خون پايين باشد. در اين شرايط معمولا فشار خون پايين با ضربان قلب بالا و تپش همراه است.

علل بروز خونريزي گوارشي شامل زخم يا التهاب در لوله گوارشي، تورم و پرخوني در مبتلايان به نارسايي كبد(سيروز)، استفراغ مكرر و شديد، مصرف الكل يا داروهاي مسكني همچون بروفن، مفناميك اسيد، پيروكسيكام و آسپيرين است.شناسايي علت خونريزي: اگر پزشك به خونريزي شك كند بايد محل خونريزي را تشخيص داده و درمان را بر اساس محل خونريزي تعيين كند. براي شناسايي محل خونريزي بهترين روش استفاده از دستگاه براي مشاهده دستگاه گوارش است.براي مشاهده بخش فوقاني دستگاه گوارش از دستگاه آندوسكوپ و براي مشاهده بخش انتهايي دستگاه گوارش از كولونوسكوپ استفاده مي‌شود. گاهي اين وسايل علاوه بر امكان تشخيص، توانايي درمان علت مولد را هم دارند. برفرض در بيماران با نارسايي كبدي علاوه بر شناسايي محل خونريزي در مري، خونريزي عروقي را توسط آندوسكوپ كنترل مي‌كنند.

درمان: مهم‌ترين نكته در درمان خونريزي گوارشي احياي فوري بيماران با مايعات تزريقي و حتي در موارد شديد با خون است. بسياري از بيماران به دليل خونريزي شديد و يا مداوم نيازمند تجويز فوري خون هستند. اين بيماران بايد فورا تحت بررسي جهت تشخيص محل خونريزي قرار بگيرند.پس از تشخيص و درمان اوليه جهت پايدار سازي بيمار و جبران خون از دست رفته بايد درمان دارويي يا جراحي براي بيمار شروع شود. بسياري از بيماران نيازمند درمان با چندين دارو هستند كه عدم رعايت دقيق دارويي مي‌تواند به عود بيماري منجر شود. افرادي كه از داروهاي مسكني كه نامبرده شد استفاده مي‌كنند يا افرادي كه مصرف الكل دارند بايد مصرف اين داروها و الكل را قطع كنند.


 افزايش انرژي بدن  

صفرمحمديان اظهار داشت: آموزش صحيح تنفس کردن به منظور افزايش انرژي بدن و سلامت تن و روان و نظم در حرکات بدني براي افزايش تمرکز و قواي دروني بسيار اهميت دارد. وي در گفتوگو با فارس، افزود: روشهاى صحيح تنفس کردن براى اين است که افراد بتوانند از فشارهاى جسمانى و روحى که بر اثر کارهاى روزمره بر هر شخص تحميل ميشود بکاهند.

محمديان تصريح کرد: دانش اساسى و حياتى تن و روان از انضباط خاص در صحيح نفس کشيدن و فکر کردن نهادينه شده است.وي با اشاره به اينکه بهترين نوع تنفس از راه بيني بايد صورت گيرد، افزود: متأسفانه افراد به دليل عادتهاي غلط بيشترين تنفس را از دهان انجام ميدهند که اين مسئله باعث ميشود تا حجم مناسب ريه نتواند اکسيژن لازم را دريافت کند.

اين کارشناس اصلاحي ورزشي ادامه داد: بر اساس موارد علمي در زير ريه 6 ليتر فضاي گنجايش هوا وجود دارد و وقتي افراد با دهان نفس ميکشند اين گنجايش حجم هوا کامل نميشود و افراد نميتوانند اکسيژن براي فعاليتهاي روزمره خود که به انرژي احتياج دارد ذخيره کنند.

محمديان گفت: عادت غلط تنفس باعث ميشود که ريه افراد نتواند اکسيژن لازم را ذخيره کند و در نهايت و به مرور زمان اين فضاي خالي به کانون بيماريها تبديل ميشود.اين کارشناس حرکات اصلاحي ورزشي خاطرنشان کرد: تنفسهاي کوتاه و ناقص باعث ميشود که ريه افراد به طور کامل اکسيژن ذخيره نکند و افراد ميتوانند براي تمرين تنفسهاي کامل و صحيح از راه بيني، دست خود را روي شکم گذاشته و آن زمان متوجه ميشوند که تنفس از راه بيني باعث تکان شکم ميشود همان طور که طبيعي‌ترين تنفس را نوزادان دارند که به آن تنفس شکمي ميگويند.


 خبرها از عالم علم 

 خطر کمبود يد در بدن

فهيمه راستباف کارشناس مسئول بيماري هاي غيرواگير معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکي فسا ضمن بيان اين مطلب گفت: يد يک ماده غذايي مورد نياز براي زندگي است که بايد به طور روزانه مصرف شود. کمبود يد باعث بزرگي غده تيروئيد که در جلوي گردن قرار دارد مي شود که به اين علامت (گواتر ) مي گويند. راستباف افزود: بهترين روش پيشگيري از عوارض ناشي از کمبود يد استفاده از نمک هاي تصفيه شده يد دار است. به گزارش برنا، وي با بيان اينکه در زنان باردار ابتلاء به کمبود يد، موجب مرده‌زايي و سقط جنين مي شود، گفت: اگر مادر کمبود يد شديد داشته باشد نوزاد او دچار عقب ماندگي رشد مغزي و جسمي شديد مي شود و قادر به راه رفتن، صحبت کردن، فکر کردن و کار کردن به طور طبيعي نخواهد بود. اگر کمبود خفيف باشد کودک در مدرسه توانايي لازم در يادگيري را نخواهد داشت و ممکن است قادر به انجام فعاليت هاي روزانه خود نيز نباشد.

اين کارشناس گفت: اکثر اختلالاتي که در اثر کمبود يد به ويژه در کودکان به وجود مي آيند دائمي و غيرقابل برگشت هستند و مهمترين کار در برابر آنها پيشگيري است.بهترين روش پيشگيري از عوارض ناشي از کمبود يد استفاده از نمک‌هاي تصفيه شده يد دار است. کارشناس مسوول بيماري هاي غيرواگير معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکي فسا اظهار داشت: نگهداري و ذخيره کردن نمک يددار به مدت طولاني ( بيش از يکسال ) موجب از دست رفتن بخشي از يد آن مي شود. براي حفظ يد در نمک بايد نمک را دور از نور و رطوبت و در ظرف دربسته پلاستيکي، چوبي، سفالي و يا شيشه اي رنگي نگهداري کرد و جهت اضافه کردن آن به غذا در زمان طبخ نمک را در انتهاي پخت اضافه نمود تا يد آن در حداکثر مقدار حفظ شود. گفتني است.

خشم غير قابل کنترل

دکتر سيد محمد حسين اجاقي، کارشناس مسئول بهداشت روان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکي فسا گفت: خشم نوعي هيجان روحي است که اغلب بر اثر واکنش شخص نسبت به رفتار ناشايست ديگران بروز مي کند.به گزارش باشگاه خبرنگاران، دکتر سيد محمد حسين اجاقي گفت: خشم مي‌تواند يک رنجش و ناراحتي زودگذر باشد و يا يک عصبانيت تمام عيار، در هر حال پديده اي کاملا طبيعي است و مانند ساير احساسات نشانه سلامت و تندرستي و عواطف انساني است.

اما هنگامي که از کنترل خارج شود مي تواند به يک حس مخرب و ويرانگر تبديل شود و پيامدهاي ناگوار در محيط کار، روابط شخصي ودرتمامي عرصه هاي زندگي شما به وجود آورد.دکتراجاقي افزود: احساس خشم يک احساس طبيعي است همانگونه که سيل يک پديده طبيعي است ما در طول تاريخ ياد گرفته ايم که در مسير سيل سد بزنيم و از انرژي آن در جهت توليدبرق، آب آشاميدني و آبياري زمين هاي کشاورزي استفاده کنيم اگر ما ياد نگيريم که چگونه خشم خود را کنترل کنيم خشم ما را کنترل مي کند.اين کارشناس اولين گام در راه کسب مهارت کنترل خشم، را شناخت عوامل موثر در خشونت دانست و گفت: اعتقاد بر اين است که معمولا توسط ديگران و با محرک هاي بيروني خشمگين و عصباني مي شويم وقتي از کسي عصباني مي‌شويم خود به خود ديگري را مسئول احساسات ناخوشايند خود مي دانيم ولي واقعيت اين است که احتمالا ديگران جرقه اول را زده باشند.ولي اين خود ما هستيم که مي توانيم آتش آن را شعله ور کنيم و يا آن را خاموش کنيم.

بي‌اختياري ادراري

دکتر حسن جمشيديان پيرامون انواع بي اختياري ادراري گفت: چهار نوع بي اختياري ادرار وجود دارد که يکي از آنها بر اثر استرس و اظطراب شديد رخ مي دهد.وي در گفت‌وگو با ايسنا، درخصوص تاثير استرس بر بي اختياري ادرار بيان داشت: اين نوع بيماري بيشتر در زنان رايج است و به علت به هم خوردن زاويه طبيعي گردن مثانه رخ مي دهد.اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در ادامه تصريح کرد: استرس موجب شل شدن مجاري ادرار مي شود و زايمان ها هم مي تواند باعث آسيب به مثانه شوند.

وي يادآور شد: بي اختياري ممکن است درهنگام سرفه، عطسه، خنده هاي شديد، راه رفتن، پريدن و يا حتي در حالت هاي خوابيده و نشسته نيز رخ دهد.وي با اشاره به درمان اين نوع بي اختياري ادرار گفت: معمولا براي درمان اين نوع بي اختياري ادرار از جراحي استفاده مي شود و جديد ترين روش، درمان اسلينگ است که از طريق واژن انجام مي گيرد و زاويه گردن مثانه تصحيح مي‌شود.

دکتر جمشيديان پيرامون انسداد مجاري ادرار اظهار کرد: در اين نوع از بيماري، فرد به محض احساس، سريعا کنترل خود را از دست مي دهد و کنترلي بر مجاري ادراري خود ندارد.وي تصريح کرد: اين افراد به دليل عدم تخليه به موقع ادرار دچار اين مشکل مي شوند، جدار مثانه شکل غير طبيعي دارد و انقباض هاي غير طبيعي در مثانه صورت مي گيرد.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در خصوص راه درمان اين نوع بي اختياري ادرار بيان داشت: در اين نوع از بي اختياري ادرار از درمان دارويي استفاده مي شود و نياز به جراحي وجود ندارد.اين متخصص ارولوژي در خصوص نوع ديگري از بي اختياري ادرار گفت: در اين نوع خاص، که غالبا پس از جراحي پروستات رخ مي دهد، کنترل بر ادرار از بين مي رود و اين بي اختياري متاسفانه دائمي است .وي درخصوص بي اختياري ادرار حقيقي بيان داشت: اين نوع بيماري در زنان به علت دستکاري مجاري ادرار ايجاد مي شود و ارتباط غير طبيعي مثانه و واژن و يا مثانه و مقعد بوجود مي‌آيد و ادرار خود به خود از واژن خارج مي شود. دکتر جمشيديان درباره درمان اين نوع بي اختياري اظهار کرد: در اين نوع بيماران درمان جراحي است، درمان دارويي وجود ندارد و بايد راه غير طبيعي مثانه را ترميم کنيم و در مردها از دريچه هاي مصنوعي براي درمان استفاده مي‌شود.اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در مورد نوع سر ريز کننده (OVERFLOW) يا پارودوکسيکال گفت: اين نوع بي اختياري به دليل کوچک بودن مثانه است و بيشتر در ميان مردها شايع است، اين بيماران هميشه احساس مي کنند که مثانه آنها پر است.

وي درمورد راه درمان اين نوع بي اختياري بيان کرد: در بيشتر موارد بيماران بايد جراحي کنند و درمان دارويي در اين نوع بيماري نيز موثر نيست.اين متخصص ارولوژي در مورد بروز اين شکل از بيماري در جوانان گقت: جوانان به خاطر رعايت طهارت و يا وسواس شديدي که دارند ممکن است دچار اين بيماري شوند و علت ايجاد آن، توجه بيش از حد به تميزي و پاک بودن و شستن زياد مي باشد.وي افزود: در اين نوع، عامل ژنتيکي و يا عمل هاي قبلي تاثير ندارد و بيشتر به دليل رفتار بيمارگونه بيمار است که سعي مي کند کاملا مثانه را تخليه کند.دکتر جمشيديان در پايان بيان کرد: بي اختياري ادرار ارثي نيست و عمل هايي که براي درمان اين بيماري صورت مي گيرد هيچ عارضه اي به همراه ندارد و البته تغذيه و داروهاي گياهي موثر و مفيد نيستند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته