جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/03/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4173

مي‌توانيم نگذاريم که قيمت سکه بيش از اين بالا برود
كسي حق ندارد لايحه بودجه را بررسي مجدد كند !


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


اخبار اقتصادي


 مي‌توانيم نگذاريم که قيمت سکه بيش از اين بالا برود
 كسي حق ندارد لايحه بودجه را بررسي مجدد كند ! 

اقتصاددانان مجلس شوراي اسلامي در جلسه مشترک با وزيران صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد و رئيس بانک مرکزي از سياست هاي جمع آوري نقدينگي، مصاحبه هاي نسنجيده رئيس کل بانک مرکزي، عدم نظارت بانک مرکزي بر موسسات مالي و اعتباري، نا امني فضاي کسب و کار انتقاد کردند. به گزارش مهر، حجت الاسلام محمد حسين حسين زاده بحريني نماينده مشهد و کلات در مجلس شوراي اسلامي گفت: قانون بانکداري بدون ربا از سال 62 در کشور ما در حال اجراست. سئوال ما اين است که اين قانون پس از 29 سال اجرا در جامعه ما چه کرده است؟در ادامه نماينده محمد رضا پورابراهيمي نماينده کرمان در مجلس شوراي اسلامي با انتقاد از نرخ تامين مالي در فعاليت هاي اقتصادي کشور، گفت: بزرگترين چالش براي توليد ما نرخ تامين مالي است.ابراهيمي خطاب به وزير اقتصاد گفت: کدام طرح يا توليد بازده 40 درصدي براي توليد کنندگان دارد که بتواند سود وام ها را پرداخت کنند.در ادامه علي محمد احمدي ديگر نماينده مجلس با تاکيد بر اينکه در سال توليد ملي بستر مناسب براي رشد توليد و سرمايه فراهم نشده است، گفت: آنچه مي تواند به شکل عملياتي در سال توليد ملي خيز قابل توجهي به اقتصاد ايران بدهد توسعه فضاي کسب و کار است.

وي خطاب به وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: هدف اصلي ادغام دو وزارتخانه صنايع و معادن و بازرگاني اين بود که فضاي کسب و کار لازم را براي روان سازي جريان توليد در اقتصاد کشور فراهم کنيم تا اين فضا فراهم نشود دستيابي به نرخ رشد اقتصادي 8 درصدي امکانپذير نيست.

در ادامه الياس نادران خطاب به وزير اقتصاد گفت: شما در راستاي اجراي ماده 7 براي کاهش مراجع تصميم گيري که بايد مجوز خصوصي سازي صادر کنند چه کارهايي انجام داده ايد؟ چه مقدار اطمينان بخشي در سرمايه گذاري در حوزه هاي صنعتي ايجاد کرده ايد؟نادران افزود: افزايش روند قيمت ها و تورم فشار زيادي را به توليد کنندگان وارد مي کند.همچنين غلامرضا مصباحي مقدم نماينده تهران در مجلس با تاکيد بر اينکه تورم منابع پولي کشور را منحرف مي کند، گفت: تورم تخصيص منابع را نامتناسب ساخته و جلوي رشد اشتغال را مي گيرد.در ادامه غلامرضا تاجگردون نماينده مردم گچساران در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه بر اساس قانون برنامه نرخ ارز بايد در طول برنامه شناور و مديريت شده باشد، گفت: نرخ فعلي ارز خطر جدي است و باعث ايجاد مشکلاتي براي توليد کنندگان شده است.معاون سابق سازمان برنامه و بودجه تاکيد کرد: سياست هاي پولي ما جهت گيري حمايت از توليد ندارد.

تاجگردون خطاب به بهمني گفت: اينجا بحث حرف زدن يا حرف نزدن يا مصاحبه کردن يا مصاحبه نکردن مطرح است. رئيس کل بانک مرکزي نبايد مصاحبه کند اگر هم مصاحبه کرد سالي يک بار و حرفهايش هم بايد حرف هايي مورد تاييد اقتصاددانان باشد.رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد: اقتصاد كشور دلاري شده و اين موضوع حساسيت نسبت به تصميمات سياسي را افزايش داده است. به گزارش ايسنا، احمد توكلي وي افزود: براي بهبود اين فضا، محيط كسب و كار بايد بهبود يابد، سياست‌ها بايد به ثبات برسند، رانت‌ها لغو شود، فساد از بين برود، بازار ارز به ثبات برسد و سياست‌هاي پولي و مالي كشور منضبط شود. توكلي با اشاره به شاخص توسعه فضاي كسب و كار تصريح كرد: بين 183 كشور، در شاخص توسعه فضاي كسب و كار 144 هستيم و اين يعني بدتر شدن وضعيت كارآفريني در كشور؛ در مطالعات انجام شده از سوي صاحبان كسب و كار، تعطيلات بيش از حد بانك‌ها و ضعف نقدينگي از عمده مشكلات اين بخش بيان شده است. رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي افزود: آخرين نقض قانون در لايحه بودجه است، تاكيد رييس‌جمهور بر ناسازگار بودن بودجه با قانون اساسي بر عهده‌ وي نيست بلكه بر عهده شوراي نگهبان است، به تازگي فرزين به صراحت گفته است لايحه بودجه سال جاري را در كارگروه تحول اقتصادي بررسي مي‌كنيم. لاريجاني در اين هنگام با قطع سخنان توكلي، با قاطعيت گفت: كسي حق ندارد لايحه بودجه را در جايي بررسي مجدد كند و طبق تاكيد مقام معظم رهبري، قانون پس از تصويب در مجلس بايد اجرا شود. رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت كه نقض مداوم و مستمر قانون از سوي برخي متوليان اقتصادي چه پيامي به جامعه مي‌دهد؟ لاريجاني بار ديگر با قطع سخنان توكلي، گفت: هيچ كس حق ندارد نص قانون را تغيير دهد. توكلي در ادامه گفت: با تخلفات پي در پي متوليان دولتي اقتصاد، يقينا وضعيت سرمايه‌‌گذاري بدتر مي‌شود.

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي،‌ اقتصاد كشور را اقتصادي دلاري و از اين رو داراي حساسيت بالا نسبت به تصميمات سياسي عنوان كرد. وي خاطرنشان كرد: همين تخلفات موجب كاهش رشد كشور در حوزه‌هاي مختلف شده است، نرخ رشد، سه سال است كه نزولي است و پيش‌بيني‌ام براي سال آينده نيز همين‌طور است.

پيش از آغاز صحبت هاي نماينده شيراز علي لاريجاني رئيس مجلس خطاب به وزير اقتصاد خواستار ارائه توضيحات وي در خصوص مسئله گراني نان شد.در ادامه جعفر قادري نماينده شيراز در مجلس با انتقاد از حجم نقدينگي موجود در کشور گفت:حجم نقدينگي کشور به اندازه اي است که مي تواند پاسخگوي واحدهاي توليدي باشد اما امروز واحدهاي توليدي با کمبود نقدينگي مواجه هستند.وي با تاکيد بر اينکه نرخ رشد نقدينگي بسيار بالاست، گفت: هنر بانک مرکزي سوق دادن نقدينگي به سمت واحدهاي توليدي است اما بانک مرکزي در قضيه پيش فروش سکه افتخار مي کرد که با اين شيوه نقدينگي ها را جمع کرده است.

قبول داريم تورم زياد ‌است

محمود بهمني رئيس بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران در جلسه بررسي وضعيت اقتصادي کشور در صحن علني مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه ما بايد شرايط فعلي خودمان را با شرايط اقتصادي کشور در مقابل هم قرار دهيم، گفت: آمار مقدماتي ما در بخش واقعي اقتصاد نشان‌دهنده اين است که توليد ناخالص داخلي ما با قيمت‌هاي ثابت در سال 89 معادل 5.8درصد بوده است.وي افزود: اگر ما بخش نفت را از اقتصاد کشور خارج کنيم، رشد اقتصادي کشور به حدود 6.9درصد افزايش پيدا مي‌کند.رئيس بانک مرکزي ادامه داد: با توجه به شرايط جهاني ميزان متوسط رشد اقتصادي کشورها در سال 89، 4.1درصد بوده است.وي افزود: در سال 88 رشد اقتصادي ما 3.3 درصد بود اما ما توانستيم در سال 89 اين رشد را افزايش دهيم و به رقم 6.1درصد رسيديم.

رئيس بانک مرکزي با اشاره به نحوه افزايش شاخص‌هاي قيمت‌ها گفت: تغييرات قيمتي در طول 12ماه گذشته و طي سال‌هاي قبل نيز همواره روند کاهشي داشته است.

بهمني گفت: از اسفند سال 87 تا مرداد 89 اين روند نزولي ادامه داشت و به 8.8 درصد رسيد اما ‌از شهريور 89 مجدداً روند ميزان تورم تغيير کرد و به 12.4دهم درصد رسيد.رئيس بانک مرکزي در ادامه تصريح کرد: روند صعودي تورم در سال 90 ادامه يافت و به 20.5درصد در پايان سال 89 رسيد، ‌در ارديبهشت‌ماه سال 91 نيز ميزان تورم به 22.8درصد افزايش پيدا کرد.بهمني با اشاره به روشن بودن تمام آمارهاي بانک مرکزي گفت: ميزان تغييرات تورم به صورت نقطه به نقطه از 10.3درصد در سال 89 به 19.9درصد در اسفندماه سال89 افزايش يافته است.وي افزود: ميزان تورم در پايان سال 90 بر اساس سيستم نقطه به نقطه به 21.5درصد افزايش يافته است.

بهمني گفت: ما در شرايطي اين عمل را انجام داديم که براي کنترل بازار مداخلات فراواني کرديم به عنوان مثال اگر ما در بازار در پايان دو ماه پاياني سال مداخله نمي‌کرديم، ميزان تورم 19.4نبود بکله بسيار بيشتر از اين رقم بود، چراکه ما توانستيم تورم را در اين رقم تثبيت کنيم.وي افزود: در شرايطي که بازار طلا با تلاطم بسيار سنگين روبرو بود، ما نزديک به 9.6ميليون قطعه سکه در بازار وارد کرديم. رئيس بانک مرکزي ادامه داد: ما 57هزار و 600ميليارد ريال نقدينگي جامعه را جمع ‌و اين رقم بعلاوه نقدينگي سرگردان را جمع‌آوري کرديم.وي افزود: برخي از دوستان در آن زمان اين نگراني را داشتند که اگر قيمت سکه به 1ميليون‌ تومان برسد، ما چکار خواهيم کرد اما ما آن زمان مي‌دانستيم که با توزيع 9.6ميليون قطعه سکه قطعاً اين قيمت به اين سطح نمي‌رسد.رئيس بانک مرکزي ادامه داد: ما امروز مي‌بينيم که بيش از 3ميليون سکه از سوي خريداران بازپس داده شده است و به جاي آن ابزارهاي ديگري را براي دريافت پول خود انتخاب کردند، ‌به اين ترتيب ما نزديک به 5ماه توانسته‌ايم از نقدينگي بازار استفاده کنيم.وي افزود: ما در مجموع 215هزار ميليارد ريال از نقدينگي را جمع کرده‌ايم که البته اين به غير از مبالغي بود که از جمع‌آوري نقدينگي ناشي از بالا رفتن سود سپرده‌ها ناشي مي‌شد که ‌اگر ما اين مبلغ را رها کرده بوديم، مشخص نبود چه اتفاقي روي مي‌داد، ‌البته ما اعتقاد داريم که تورم ما مانند بسياري از کشورها بايد در حدود 2درصد باشد اما ما چه کنيم عامل افزايش تورم تنها نرخ سود نمي‌تواند باشد، چراکه ‌نرخ سود است که زيرمجموعه نرخ تورم قرار دارد.رئيس بانک مرکزي ادامه داد: ما براي کنترل بخش بازار سکه نزديک به 3ميليون و 500قطعه سکه را تحويل داده‌ايم و نزديک به 3ميليون و 400قطعه سکه ديگر را با ابزارهاي ديگر جايگزين کرده‌ايم و 2ميليون سکه ديگر ما تعهد داريم.

بهمني گفت: ما مي‌توانيم اين تعداد سکه را به راحتي تحويل دهيم و نگذاريم که قيمت سکه بيش از اين بالا برود.

درخواست جلسه غير علني

وزير صنعت، معدن و تجارت از اختصاص 40 هزار ميليارد تومان منابع جديد به حوزه توليد در سال جديد خبر داد و تاکيد کرد : کنترل موضوع گراني در بازار غير ممکن است بايد گراني در فضاي اقتصادي کشور کنترل شود. به گزارش مهر، در جلسه مجلس شوراي اسلامي که به بررسي وضعيت اقتصادي و توليد در کشور اختصاص داشت، مهدي غضنفري وزير صنعت، معدن و تجارت به بيان توضيحاتي در خصوص فضاي اقتصادي کشور پرداخت.


 تريبون اقتصادي 

 8 ميليون وام ازدواج براي مهريه کمتر از 110 سکه

رئيس بانک مرکزي اعلام کرد: زوج هاي جواني که مهريه آنها کمتر از 110 سکه باشد مي توانند تا سقف 8 ميليون تومان وام ازدواج دريافت کنند. به گزارش مهر، محمود بهمني رئيس کل بانک مرکزي که به منظور بررسي مشکلات اقتصادي کشور و پاسخ به سوال نمايندگان در صحن علني مجلس حاضر شده بود اعلام کرد: علاوه برسه ميليون وام ازدواج براي هر نفر، زوج هاي جواني که مهريه آنها کمتراز110 سکه باشد مي توانند دو ميليون ديگر نيز وام دريافت کنند.وي همچنين در خصوص وام هاي زير 10 ميليون از سوي بانک ها اظهار داشت: براي اينگونه وام ها يک ضامن کارمند يا کاسب کافي است.بهمني خاطرنشان کرد: مردم مي توانند در صورت مشاهده تخلف در شعب بانک ها موارد را با بانک مرکزي اطلاع دهند.

استفاده وايتكس در شير تهمت بزرگي براي دامداران است

رييس اتحاديه مركزي دامداران با رد استفاده وايتكس در شير سنتي و صنعتي تصريح كرد: اين تهمت در شان دامداران نيست و از كساني كه چنين موضوعي را مطرح كرده‌اند، ادعاي حقوقي خواهيم كرد.

سيروس روستا در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: با توجه به اين كه دامداران با شرايط سخت كمبود علوفه، افزايش قيمت نهاده‌هاي توليد و همچنين پايين بودن قيمت فروش محصولشان به ميزان كمتر از هزينه تمام شده شير خام را توليد و به بازار عرضه مي‌كنند لذا سزاوار نيست در چنين شرايطي به جاي همكاري و همدلي با توليدكننده، اتهامات گوناگون زده شود. وي با تاكيد بر وجدان كاري دامداران تصريح كرد: تاكنون چنين موضوعي گزارش نشده و اصلا امكان‌پذير نيست و اين موضوع هيچ گونه منطق وعقلانيتي ندارد. روستا تصريح كرد: شيري كه در آن هر گونه آنتي‌بيوتيك يا ماده اسيدي ديگري استفاده شده باشد در كيفيت آن تاثيرگذار بوده و كاملا مشهود است. از سوي ديگر محصولي كه به آن چنين موادي اضافه شده باشد به فرآورده‌هاي ديگر تبديل نمي‌شود. به عنوان مثال اگر در شير خام آنتي‌بيوتيك مصرف شده باشد قوام نيامده و به ماست تبديل نخواهد شد. رييس اتحاديه مركزي دامداران تاكيد كرد: شير خامي كه از دامداران تحويل گرفته مي‌شود در كارخانه‌هاي لبني ابتدا مورد آزمايش بهداشت، سلامت، ميزان بارميكروبي و چربي و موارد ديگر قرار مي‌گيرد لذا كارخانه‌ها نيز از تحويل محصولاتي كه بهداشت و سلامت مناسبي نداشته باشند خودداري خواهند كرد.

توافق براي دو نرخي‌ شدن قيمت بليت هواپيما

براي دو نرخي‌ شدن قيمت بليت‌هاي بخش حمل و نقل هوايي توافق‌هاي لازم صورت گرفته است.به گزارش ايسنا، براي دو نرخي‌ شدن قيمت بليت بعد از اجراي فاز دوم طرح هدفمند‌سازي يارانه‌ها، بين وزارت راه و شركت‌هاي ذي‌ربط از جمله انجمن شركت‌هاي هواپيمايي كشور توافق‌هاي لازم صورت گرفته است. در اين باره دكتر شهريار افندي‌زاده نماينده تام‌الاختيار وزارت راه و ستاد هدفمند‌سازي يارانه‌ها به ايسنا گفت: پيشنهاد دو نرخي‌شدن قيمت بليت هواپيما پس از اجراي فاز دوم طرح هدفمند‌سازي يارانه‌ها به ستاد هدفمند‌سازي يارانه‌ها ارائه شده است. او ادامه داد: براي اين منظور طي جلسه‌اي مشترك بين وزارت راه، انجمن شركت‌هاي هواپيمايي و شركت بزرگ هواپيمايي كشور جلساتي برگزار شد و طي آن تمامي حاضران در جلسه با دو نرخي‌بودن بليت هواپيما در ساعات پيك و غيرپيك پرواز‌ها موافقت كردند.

به اين منظور سازمان هواپيمايي كشور، شركت فرودگاه‌ها و نيز انجمن شركت‌هاي هواپيمايي نسبت به اجراي موارد موجود در پيشنهاد ما به ستاد هدفمندي يارانه‌ها موظف شدند. به گفته‌ي او، بعد از افزايش قيمت سوخت به دنبال اجراي فاز دوم طرح هدفمند‌سازي يارانه‌ها به خاطر حمايت از مشتريان تصميم گرفته شده قيمت بليت در دو زمان اوج ترافيك هواپيماها و نيز ساعت‌هاي غيراوج با دو نرخ متفاوت، بليت هواپيما فروخته شود. وي افزود: در اين راستا تصميم‌ بر آن شد در ساعات‌هاي غيراوج بليت هواپيما با تخفيف 15 درصد فروخته شود تا به اين ترتيب هم در حمل‌ونقل هوايي استفاده شود و هم بتوان از ظرفيت فرودگاه‌ها، در طول روز به‌طور يكنواخت بهره برد. وي با تاكيد بر اين‌كه بعد از اجراي مرحله‌ دوم طرح هدفمند‌سازي يارانه‌ها قيمت سوخت افزايش يافته و به تبع آن شاهد اين افزايش قيمت سوخت هواپيما و بليت آنها خواهيم بود، گفت: دو نرخي‌كردن قيمت بليت در ساعت‌هاي اوج پرواز‌ها و ساعت‌هاي غيراوج قصد حمايت از مصرف‌كننده را داريم كه البته به كاهش‌نيافتن مسافرين و حمايت از شركت‌هاي هواپيمايي نيز منجر خواهد شد. به گفته‌ي نماينده تام‌الاختيار وزارت راه و ستاد هدفمند‌سازي يارانه‌ها اوج ترافيك پرواز‌هاي هوايي 6 تا 10 صبح و 5 تا 9 شب است كه قيمت اين پرواز‌ها در صورت پذيرش ستاد هدفمند‌سازي يارانه‌ها مطابق با پيشنهاد ما براي بعد از افزايش نرخ سوخت خواهد بود.

اين پيشنهاد به ستاد ارائه شده است و اعلام آنكه چه مقدار افزايش را شامل مي‌شود، به ستاد هدفمند‌سازي يارانه‌ها بستگي دارد. افندي‌زاده هم‌چنين اظهار كرد: براي ساعات غيراوج شركت‌هاي هواپيمايي توافق كردند قيمت بليط 15 درصد نسبت به ساعات اوج كاهش داشته باشد. وي معتقد است: براي اعمال اين تخفيف به‌طور قطع از سوي ستاد هدفمند‌سازي يارانه‌ها با مشكلي مواجه نخواهيم شد، زيرا مسوولين در اين ستاد با كاهش قيمت مخالفت نخواهند كرد. معاون وزير راه و شهرسازي تاكيد كرد: دو نرخي‌شدن قيمت بليت به ساعات اوج و تخفيف 15 درصدي براي ساعت‌هاي غيراوج مربوط به تمامي پرواز‌هاي داخلي مي‌شود. وي هم‌چنين اظهار كرد: براي پرواز‌هاي خارجي چنين فرمولي وجود ندارد و نرخ بليط در اين پرواز‌ها در محيط رقابتي مشخص مي‌شود.


 نهادهاي مالي 

 صدور کارتهاي اعتباري از اقدامات موثر بانك توسعه تعاون

بانک توسعه تعاون جهت‌گيري ارائه خدمات خود را با اولويت و محوريت اشتغال بانوان، مددجويان، ايثارگران، مشاغل خانگي و تعاوني‌هاي دانش‌بنيان قرار داده است. ماشاالله عظيمي در گفتگو با ايسنا اظهار كرد:رويكرد تسهيلات اعطايي بانك توسعه تعاون را به سمت عقود مبادله‌اي ذكر كرد و اين امر را ناشي از فلسفه حمايت و پشتيباني از بنگاههاي تعاوني دانست. عظيمي سرعت خدمتگزاري و تمركز منابع بانك توسعه تعاون را در افزايش 66 درصدي پرداخت تسهيلات اين بانك موثر خواند و بيش از 30 درصد تسهيلات پرداختي اين بانك را مربوط به بخش كشاورزي ذكر كرد.

جلسه هم انديشي مديران بانك صنعت و معدن برگزار شد

جلسه هم انديشي مديران بانك صنعت و معدن جهت يافتن راهكارهاي عملي اجراي سياست هاي مبتني بر شعار سال 91 سال توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني با حضور مهندس دانيالي رئيس هيئت مديره و مديرعامل اين بانك برگزار شد .به گزارش روابط عمومي مهندس دانيالي با اشاره به اين كه در هرسازمان مجموعه اي از امكانات سخت افزاري ، نرم افزاري و نيروي انساني وجود دارد گفت:تجربه سازمان ها نشان داده است كه بدون گره خوردن خواسته هاي نيروي انساني و سازمان هدف هاي هيچ سازماني تحقق پيدا نخواهد كرد.

برگزاري مجمع عمومي بيمه آسيا

مجمع عمومي عادي ساليانه بيمه آسيا ساعت 15 در سالن آمفي تئاتر مرکز مطالعات بهره وري و منابع انساني برگزار مي شود. روابط عمومي بيمه آسيا در اطلاعيه اي ضمن دعوت از سهامداران، دستور جلسه مجمع عمومي عادي ساليانه بيمه آسيا استماع گزارش هيئت مديره، حسابرس و بازرس قانوني در مورد عملکرد سال مالي ، بررسي و تصويب ترازنامه و سود و زيان سال مالي ، اتخاذ تصميم در خصوص تقسيم سود سال مالي 1390، انتخاب اعضاي هيئت مديره، بازرس قانوني و حسابرس، تعيين روزنامه کثيرالانتشار و ساير مواردي که در صلاحيت مجمع عمومي عادي ساليانه مي باشد، اعلام کرد.


 اخبار اقتصادي 

 به دليل مغايرت با استاندارد؛

شهربازي قلعه سحرآميز پلمپ مي‌شود

مديركل استاندارد استان تهران اعلام کرد: تجهيزات شهربازي قلعه سحرآميز تهران غيراستاندارد و خطرآفرين است. مسلم بيات در گفت‌وگو با ايسنا، توضيح داد: به دليل بي‌توجهي شهربازي قلعه سحرآميز به اخطار اداره کل استاندارد استان تهران مبني بر غيراستاندارد بودن تجهيزاتش، اين شهربازي توسط بازرسان، کارشناسان و واحد حقوقي استاندارد تهران پلمپ مي‌شود. وي افزود: براساس گزارش نتايج آزمون تجهيزات شهربازي فوق مشخص شد تجهيزات اين شهربازي غيراستاندارد و خطر آفرين است. وي خاطرنشان كرد: اداره استاندارد تهران با پلمپ شهربازي قلعه سحرآميز از ادامه فعاليت تجهيزات غيراستاندارد آن جلوگيري و مراتب را نيز از طريق مراجع قضايي پيگري مي‌كند. بيات اظهار كرد: مطابق ماده 9 قانون اصلاح مجموعه قوانين و مقررات استاندارد ايران، شهربازي مشمول مقررات استاندارد اجباري است و با توجه به مغايرتهاي ذکر شده، بهره‌برداري از تجهيزات فوق ممنوع بوده و هرگونه خسارات وارده مالي و يا جاني به عهده آن مديريت است.

سكه طرح جديد 678 هزار تومان شد

دلار در سراشيبي سقوط

قيمت تمام سکه طرح قديم 683 هزار تومان و طرح جديد 678 هزار تومان است، فعالان بازار ارز از کاهش نرخ دلار و رسيدن آن به 1796 تومان خبر دادند. به گزارش مهر، قيمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح قديم در بازار 683 هزار تومان، طرح جديد 678هزار تومان، نيم سکه 340 هزار تومان و ربع سکه 183 هزار و 500 تومان است. اين نرخها روز دوشنبه به ترتيب 691 هزار تومان، 684 هزار تومان، 342 هزار تومان و 184 هزار و 500 تومان بود.نرخ سکه گرمي در بازار 106 هزار و 500 تومان است که نسبت به روز دوشنبه تغييري نکرد. قيمت هر گرم طلاي زرد 18 عيار در بازار داخلي 69 هزار و 160 تومان و هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 1589 دلار اعلام شد.نرخ هر گرم طلاي زرد 18 عيارروز دوشنبه در بازار داخلي 69 هزار و 940 تومان و هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 1595 دلار بود.فعالان بازار ارز قيمت هر دلار آزاد را با روندي کاهش نسبت به روز دوشنبه 1796 تومان اعلام کردند، اين در حالي است که نرخ دلار طي دو روز اخير روندي نزولي را طي کرده است. نرخ دلار روز دوشنبه 1812 تومان و روز يکشنبه 1824 تومان بود.نرخ هر يورو در بازار آزاد با روندي افزايشي نسبت به روز دوشنبه به 2295 تومان رسيد، اما نرخ پوند کاهش يافت و 2835 تومان شد. اين نرخها دوشنبه به ترتيب 2315تومان و 2846 تومان اعلام شد.

تسهيلات نوسازي براي200هزار واحد مسکوني فرسوده

معاون وزير راه و شهرسازي از ارائه تسهيلات نوسازي به 200 هزار واحد مسکوني در بافت فرسوده از منابع داخلي بانک‌ها و خط اعتباري مسکن مهر خبر داد و گفت: سهم تهران از اعطاي تسهيلات بانکي براي بافت‌هاي فرسوده 80 هزار واحد مسکوني است.مجيد کيان پور در گفت‌وگو با فارس افزود: نمايندگان ويژه رئيس جمهور در کارگروه مسکن با پرداخت تسهيلات براي ساخت و نوسازي 200 هزار واحد مسکوني در بافت‌هاي فرسوده کشور موافقت کردند.وي ادامه داد: ‌در اين مصوبه پيش بيني شده است 100 هزار فقره تسهيلات جديد از منابع داخلي شش بانک مختلف تجارت، رفاه، سپه، صادرات،ملت و ملي به متقاضيان و سازندگان مسکن اعطا شود.کيان‌پور با بيان اينکه تسهيلات ياد شده 20، 22 و 25 ميليون تومان است، گفت:‌ميزان سود تسهيلات در بافت‌هاي فرسوده در دوران فروش اقساطي 15 درصد است.

کولر گازي Maldives سامسونگ

شرکت سامسونگ الکترونيک در راستاي حمايت از مصرف کننده و پيشبرد سياستهاي دولت در زمينه صرفه جويي انرژي، محصولات کم مصرف خود را به بازار معرفي نموده است. اين محصولات جديد ضمن حفظ بهره وري و کارايي حداقل انرژي ممکن را مصرف مي کنند.در همين راستا، امسال محصول جديد کولر گازي سامسونگ با نام Maldives ، به بازار ايران عرضه شده است. اين کولر جديد با داشتن رتبه A مصرف انرژي، تا 60 درصد صرفه جويي در مصرف برق را به همراه دارد. تکنولوژي Smart Inverter که در اين کولر استفاده شده است، ضمن صرفه جويي در انرژي، باعث نگه داشتن دما در شرايط ايده آل بدون نياز به روشن خاموش شدن هاي متوالي کمپرسور مي گردد. اين تکنولوژي توان دستگاه را بصورت خودکار با هر دمايي تنظيم مي کند تا شرايط آسايش ايده آل را براي شما به ارمغان آورد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته