جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/03/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4176

رييس جمهور:
ملت مصر امروز پيشگام حركت عمومي مطالبه آزادي و عدالت در جهان است

مشاور امور بين الملل رئيس مجلس:
انحلال پارلمان کودتايي خزنده برعليه انقلاب مصر بود


تهديد نظامي ايران،جنگ رواني است


تعليق ماموريت ناظران در سوريه


شوراي انتقالي ملغي مي شود

سناي آمريکا خطاب به اوباما:
اگر ايران 3 شرط را نپذيرفت به گفتگوها خاتمه وتحريم ها را افزايش دهيد


اخبار روز


ميز خبر


يک نکته از هزاران


ماندگار بر جريده عالم


سرمقاله

رئيس مجلس شوراي اسلامي:
1+5 چارچوب توافقي با ايران رادر نشست مسکو رعايت کند

البرادعي با نااميدي از اوضاع حاكم در مصر:
احمد شفيق راي مي‌آورد!


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي


 رييس جمهور:
 ملت مصر امروز پيشگام حركت عمومي مطالبه آزادي و عدالت در جهان است 

رييس ‌جمهوري با بيان اين كه امروز ملت مصر پيشگام حركت عمومي ملت‌ها در مسير مطالبه آزادي و عدالت است، تأكيد كرد ملت ايران تا آخر اين راه پشتيبان ملت مصر بوده و در كنار آنها براي تحقق اين اهداف تلاش خواهد كرد.

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، محمود احمدي‌نژاد در ديدار جمعي از خانواده‌هاي شهيدان مصري، ريشه مشكلات ملت‌هاي منطقه را حضور و سلطه مستكبران بويژه رژيم صهيونيستي در دل منطقه ذكر كرد و گفت: از زماني كه پاي رژيم صهيونيستي به اين منطقه باز شده است، ملت‌ها ديگر طعم عزت و كرامت را نچشيده‌اند و اگر ريشه سلطه صهيونيست‌ها، آمريكا و متحدانش در منطقه خشكيده شود، يقيناً همه مشكلات مرتفع خواهد شد.

رييس‌ جمهوري با يادآوري اين كه هم اكنون بيش از 1500 ميليارد دلار از ثروت‌هاي كشورهاي نفت‌خيز مسلمان منطقه در حساب‌ بانك‌هاي كشورهاي غربي است، گفت: آمريكا و هم‌پيمانانش از اين پول براي پيشرفت و رفع مشكلات اقتصادي خودشان استفاده مي‌كنند، اما اگر يكي از كشورهاي منطقه بخواهد مبلغي از اين پول را به عنوان وام دريافت كند، فهرستي از شرايط ريز و درشت را مقابل او قرار مي‌دهند كه استقلال و عزت او را زير سوال مي‌‌برد.

احمدي‌نژاد اظهار داشت: كشورهاي منطقه زماني به استقلال و آزادي كامل خواهند رسيد كه اولاً سلطه مستكبران و بويژه رژيم صهيونيستي از منطقه ريشه‌كن شود و ثانياً دولت‌ها و ملت‌هاي منطقه يكصدا و هماهنگ در مسير رفع وابستگي‌ها و پيشرفت گام بردارند.

رييس‌جمهوري در ادامه با تأكيد مجدد بر اينكه جمهوري اسلامي ايران در حد توان خود براي رفع نيازمندي‌هاي ملت مصر آمادگي كامل دارد، تصريح كرد ملت ايران آماده است هر آنچه در توان دارد، براي پيشرفت مصر به ميدان بياورد، چرا كه پيشرفت مصر را پيشرفت خود و همه ملت‌هاي آزاده و مستقل و پيشبرد عدالت، آزادي، فرهنگ، انسانيت و شرف مي‌داند و مطمئن است كه ملت مصر نيز همين احساس را نسبت به ملت ايران دارد.

احمدي‌نژاد تأكيد كرد اگر ملت‌هاي ايران و مصر در كنار هم باشند، ديگر هيچ نيازي به قدرت‌هاي استكباري وجود ندارد چرا كه خداوند همه لوازم پيشرفت از جمله سرزمين‌هاي وسيع و حاصلخيز، معادن، تسلط بر نقاط استراتژيك جهان، برخورداري از فرهنگ و بالاتر از همه وجود انسان‌هاي والا و شايسته را كه حاضرند براي اعتلاي انسانيت، عدالت و توحيد تا مرز شهادت فداكاري كنند، به اين ملت‌ها داده است.

وي تاكيد كرد: اگر ايران و مصر در كنار هم قرار گيرند ديگر براي ريشه‌كن كردن سلطه دشمنان و صهيونيست‌ها نيازي به جنگ نيست و صرف انتشار خبر اتحاد ايران و مصر باعث خواهد شد، تا صهيونيست‌هاي ترسو و بزدل فرار از منطقه را بر قرار ترجيح دهند.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه ملت فلسطين 65 سال است كه در محاصره آدم‌كش‌هاي حرفه‌اي قرار گرفته، اظهار داشت: صهيونيست‌ها آشكارا اعلام كردند كه تنها به اشغال فلسطين قانع نبوده و به سرزمين‌هاي ديگر چشمداشت دارند، اما اگر ملت‌هاي منطقه در كنار هم قرار گيرند، براي بيرون راندن صهيونيست‌ها و سلطه‌گران از منطقه ديگر نيازي به جنگ نيست و علاوه بر ملت‌هاي منطقه ملت‌هاي اروپايي و آمريكايي هم از اسارت زياده‌طلبان، مستكبران و صهيونيست‌ها آزاد خواهند شد.

رييس‌جمهوري به وعده قرآن براي رسيدن به پيروزي در صورت اتحاد اشاره و تصريح كرد: پيروزي نهايي نزديك است؛ ملت‌هاي منطقه بايد براي خدا با هم متحد بوده و در مسير كسب رضايت الهي حركت كنند، تا خداوند نيز نصرت و پيروزي خود را به آنان اعطا كرده و شر دشمنان را از سر آنان كم نمايند، چرا كه خداوند وعده داده هيچ راهي براي تسلط كافرين بر مؤمنين قرار نداده است.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با فرستادن درود و سلام خداوند بر شهيدان قيام مصر كه پايه‌گذار تحولات بزرگ و استيفاي حقوق اين ملت بودند، خاطرنشان كرد: ملت مصر ملتي بزرگ، فرهنگ‌ آفرين، تمدن‌ساز، آزاده و با شخصيت است كه صدها سال پرچمدار فرهنگ يگانه‌پرستي، انسانيت، مهر و محبت بوده و امروز زمان آن فرا رسيده كه بار ديگر با يك حركت عمومي جايگاه شايسته خود را در جامعه بشري احياء كند.

رييس‌جمهوري با تأكيد بر اينكه سلطه ‌طلبان و مستكبران همواره مخالف آزادي و پيشرفت ملت‌هاي آزاده و استقلال‌طلب بوده‌اند، گفت: مستكبران در قرن‌هاي اخير و بويژه در 100 سال گذشته فشار زيادي بر دو ملت ايران و مصر وارد كرده و سعي نموده‌اند با تحقير اين ملت‌ها مانع از پيشرفت و آزادي آنان شوند، چرا كه مي‌دانند كه اگر ملت‌هايي چون ايران و مصر آزاد باشند، از چنان توان، شخصيت، تاريخ و فرهنگي برخوردارند كه مي‌توانند در تمام جهان يك حركت فرهنگي براي ويران كردن پايه‌هاي ظلم و استكبار به راه بيندازند.

احمدي‌نژاد ادامه داد: زماني كه يك ديكتاور وابسته به سلطه‌طلبان در ايران حاكم بود و شخصيت ملت را لگدمال كرده و جوانان و انديشمندان ملت را به زندان انداخته و مي‌كشت، همه مستكبران و بويژه رژيم صهيونيستي به طور كامل و مطلق از او حمايت مي‌كردند، اما از لحظه‌اي كه ملت ايران براي كسب آزادي و حق انتخاب خود قيام كرد، همه آنها با اين ملت دشمن شده و تحريم‌ها،‌ فشارها و تبليغات سوء خود را عليه اين ملت روا داشتند و حتي با ارتكاب ترور دانشمندان اين ملت، سعي مي‌كنند مانع پيشرفت ايران شوند و همه اينها ناشي از اين نگراني است كه اگر ملت ايران و مصر به حركت درآيند، همه دنيا را تحت تأثير قرار خواهند داد.


 مشاور امور بين الملل رئيس مجلس:
 انحلال پارلمان کودتايي خزنده برعليه انقلاب مصر بود 

مشاور امور بين الملل رئيس مجلس نهم نظام حکومتي رژيم سابق را همچنان بر اوضاع مصر مسلط خواند و گفت: انحلال پارلمان کودتايي خزنده ضد انقلاب مصر بود. حسين شيخ الاسلام در گفت و گو با خانه ملت، درباره انحلال پارلمان مصر با حکم دادگاه قانون اساسي گفت: اگر محمد مرسي نامزد اخوان المسلمين پيروز انتخابات مرحله دوم رياست جمهوري شود، اين کودتاي خزنده ضد انقلاب مصر را خنثي مي‌کند.

مشاور امور بين الملل رئيس مجلس شوراي اسلامي، نظام حکومتي رژيم سابق را همچنان بر اوضاع مصر مسلط خواند و افزود: عناصر باقي مانده از دوران رياست جمهوري حسني مبارک در تلاش هستند تا مسير انقلاب مردم را هر طور شده منحرف کنند بنابراين انحلال پارلمان نخستين گام بلند آنها براي نيل به اين مقصود بود.

وي ادامه داد: رژيم صهيونيستي و آمريکا مي‌خواهند بدنه نظام سياسي مصر در ساختار قدرت حفظ شود، از اين رو شوراي نظامي انتقالي با دخالت‌هاي مستقيم جلوي حاکم شدن اراده مردم ايستادگي مي‌کند تا احمد شفيق بر کرسي رياست جمهوري تکيه زند و سياست‌هاي دولت قاهره در قياس با دوران حسني مبارک تغيير نکند.

اين نماينده ادوار مجلس تصريح کرد: اگر شوراي انتقال نظامي مصر در برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري تقلب نکند، محمد مرسي رأي اکثريت مردم را به دست مي‌آورد و نخستين رئيس جمهور مصر بعد از انقلاب مي‌شود، بعد از آن ايشان بايد تلاش کند تا اهداف و آرمان‌هاي انقلاب رنگ واقعيت به خود بگيرد.

وي اعتراض مردم مصر به انحلال پارلمان را طبيعي و عادي خواند و ادامه داد: دستگاه قضايي اين کشور از دخالت در امور سياسي بايد پرهيز کند چون تاريخ اعتبار قانون اساسي زمان مبارک مدت‌ها پيش به پايان رسيد و اکنون مصري‌ها توقع دارند هرچه زودتر قانون اساسي جديد تدوين و به همه‌پرسي گذاشته شود.


 تهديد نظامي ايران،جنگ رواني است 

 ايلنا: دبيركل حزب‌ الله لبنان گفت: تهديد حمله به ايران تنها يك جنگ رواني است. سيد حسن نصرالله در گفت‌وگو با شبكه تلويزيوني العالم با بيان اينكه توان نظامي حزب‌الله ديگر قابل مقايسه با گذشته نيست، تاكيد كرد:‌ موشك‌هاي مقاومت قادرند تمامي اهداف اصلي و مورد نظر در داخل سرزمين‌هاي اشغالي را هدف قرار دهند.وي با اشاره به اذعان رژيم صهيونيستي به توان موشكي و بازدارنده حزب‌الله، نسبت به تلاش‌هاي آمريكا و مزدورانش در قبال انقلاب‌ها و بيداري اسلامي در منطقه هشدار داد.دبيركل حزب‌الله لبنان گفت: امروز رژيم صهيونيستي ضعيف‌تر از هر زماني است و تهديدهاي آن مبني بر حمله به ايران تنها يك جنگ رواني و تلاش براي خنثي كردن عملكردهاي جامعه جهاني است.


  تعليق ماموريت ناظران در سوريه 

فارس: رئيس ناظران بين‌المللي در سوريه ماموريت ناظران در اين کشور را به حال تعليق در آورد.ژنرال رابرت مود رئيس هيئت ناظران بين‌المللي در سوريه که ، افزايش خشونت را يکي از مشکلات ناظران اعلام کرد، فعاليت ناظران را تعليق کرد.

شبکه خبري العربيه در خبري فوري اعلام کرد که ژنرال رابرت مود فعاليت ناظران بين‌المللي را در سوريه تعليق کرده است. هيئت ناظران بين‌المللي بر اساس قطعنامه 2043 سازمان ملل از 29 آوريل وارد سوريه شدند و ماموريت آنان سه ماه ادامه دارد.هم‌اکنون نزديک 300 ناظر بين‌المللي غيرمسلح در سوريه حضور دارند.اين در حالي است که سرگي لاوروف وزير خارجه روسيه و کوفي عنان فرستاده ويژه سازمان ملل در سوريه، بر ضرورت تداوم طرح شش ماده‌اي عنان تاکيد کردند.طرح عنان بر ضرورت توقف خشونت در سوريه تاکيد مي‌کند.


  شوراي انتقالي ملغي مي شود 

مهر: رئيس شوراي انتقالي ليبي با اشاره به پايان کار اين شورا پس از برگزاري انتخابات در هفتم ماه آينده ميلادي از تمايل خود براي استعفا خبر داد. به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، "مصطفي عبدالجليل" گفت: شوراي انتقالي ليبي بر اساس توافق به وجود آمده است و در شرايطي دشوار ليبي را رهبري کرده است. وي افزود: شوراي انتقالي با برگزاري انتخابات مجلس موسسان در 19 ژوئن جاري بايد به کار خود پايان مي داد اما هيئت عالي انتخابات ليبي به دلايل فني انتخابات را به هفتم جولاي آينده موکول کرد. رئيس شوراي انتقالي اظهار داشت: مايل به استعفا در شرايط کنوني هستم اما شرايط و اوضاع امنيتي ثبات لازم را ندارد و اين تصميم را به خاطر حفظ مصالح ليبي تا برگزاري انتخابات مجلس موسسان به تعويق انداخته ام. عبدالجليل بيان کرد: به محض پايان انتخابات مجلس موسسان و انتخاب رئيس مجلس شوراي انتقالي به کار خود پايان خواهد داد.


 سناي آمريکا خطاب به اوباما:
 اگر ايران 3 شرط را نپذيرفت به گفتگوها خاتمه وتحريم ها را افزايش دهيد 

44 سناتور آمريکايي با ارسال نامه اي به باراک اوباما رييس جمهوري آمريکا از وي خواسته اند تا در صورت عدم قبول سه خواسته مشخص کشورهاي غربي در گفتگوهاي در پيش روي ايران با اعضاي گروه 1+5 در مسکو، به اين گفتگوها خاتمه دهد.به گزارش عصر ايران نشريه فارن پالسي با انتشار اين خبر نوشت در اين نامه اين 44 سناتور که از حزب دموکرات و جمهوريخواه هستند ، ايران را متهم کرده اند که از گفتگوهاي هسته اي به عنوان پوششي براي خريد زمان به منظور توليد سلاح هسته اي استفاده مي کند.در اين نامه با هشدار نسبت به احتمال دست يابي ايران به سلاح هسته اي آمده است که نبايد به ايران اجازه داده شود تا به توانايي توليد اين نوع سلاح دست يابد.

در اين نامه تاکيد شده که براي اينکه بتوان تداوم مذاکرات بر سر برنامه هاي هسته اي ايران را توجيه کرد ايران بايد با سه شرط مشخص موافقت کند: نخست اينکه سايت هسته اي فردو را تعطيل کند ، غني سازي بالاي 5 درصد را متوقف کند و تمامي ذخائر اورانيوم بالاي 5 درصد را که در اختيار دارد به خارج از اين کشور منتقل کند. گفتني است اين سه خواسته دقيقا همان خواسته هاي رژيم اسراييل از کشورهاي عضو 1+5 است تا در مذاکرات خود با ايران بر آنها تاکيد کنند. سناتورها همچنين از اوباما خواسته اند تا در تحريم کشورهاي خريدار نفت ايران مصر باشد و اين تحريم ها را به تاخير نيندازد ، چرا که از نظر 44 سناتور امضا کننده اين نامه تنها در صورتي مي توان به نتايج مثبتي از گفتگوهاي ديپلماتيک دست يافت که حکومت ايران احساس کند تحريم ها هميشگي و فلج کننده هستند. سناتورها از اوباما درخواست کرده اند در صورت عدم موافقت ايران با سه گزينه پيشنهادي مطرح شده ، رييس جمهوري آمريکا به گفتگوها با ايران خاتمه داده و به فکر تحريم هاي شديد تر ايران و اعمال گزينه نظامي عليه اين کشور باشد.

ايران بارها اعلام کرده که فعاليت هاي هسته اي اش صلح آميز بوده و ذره اي از حقوق مصرح و قانوني خود در چارچوب معاهده منع گسترش سلاح هاي هسته اي که غني سازي اورانيوم نيز جزء آن است ، عقب نخواهد نشست.سناتورها در حالي در اين نامه بر تشديد فشارهاي تحريمي و گزينه نظامي عليه ايران تاکيد کرده اند که بنا به اعتراف بسياري از ناظران ، اين گونه فشارهاي تحريمي و حتي تهديد به استفاده از نيروي نظامي ، ايران را از مسير هسته اي خود به عقب ننشانده است.


 اخبار روز 

 وليعهد عربستان درگذشت، وليعهد جديد کيست؟

دفتر پادشاهي عربستان سعودي در بيانيه اي مرگ وليعهد اين کشور را اعلام کرد.به گزارش عصر ايران، تلويزيون دولتي عربستان سعودي به نقل از دفتر پادشاهي عربستان سعودي اعلام کرد شاهزاده نايف بن عبدالعزيز وليعهد اين کشور که براي معالجه در خارج از اين کشور به سر مي برد؛ درگذشت.

به گفته شبکه العربيه، شاهزاده نايف که براي معالجه به شهر ژنو سوئيس سفر کرده بود درگذشت. قرار است امروز جنازه نايف براي تشييع به عربستان سعودي منتقل شود. شاهزاده نايف تنها 7 ماه مسئوليت وليعهدي را برعهده داشت. وي علاوه بر تصدي پست وليعهدي، وزير کشور عربستان سعودي نيز بود.اين درحالي است که در سال گذشته نيز شاهزاده سلطان، وليعهد وقت عربستان سعودي به دليل بيماري در سفر درماني در آمريکا درگذشت.

وليعهد جديد کيست؟

براساس شرايط موجود در عربستان سعودي، به احتمال زياد شاهزاده سلمان بن عبدالعزيز ، وزير دفاع فعلي و استاندار سابق رياض به عنوان وليعهد جديد برگزيده خواهد شد.او هم اکنون، از لحاظ سني و داشتن جايگاه بالاي حکومتي، پس از پادشاه در مقام دوم قرار دارد. شاهزاده سلمان بن عبدالعزيز آل سعود متولد 1935 در آبان ماه گذشته به عنوان وزير دفاع معرفي شد. او پسر بيست و پنجم از پسران ملک عبدالعزيز بنيانگذار پادشاهي عربستان است. از او به عنوان يکي از ارکان خانواده پادشاهي آل سعود ياد مي شود. البته براساس قوانين حاکم بر عربستان، شوراي بيعت متشکل از مهمترين اعضاي خانواده پادشاهي، مي‌بايست در مدت زمان معيني ، فردي را به عنوان وليعهد جديد معرفي کنند.


 ميز خبر 

 پيام تسليت رهبر معظم انقلاب در پي درگذشت حاج احمد قديريان

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب، با صدور پيامي درگذشت مرحوم آقاي حاج احمد قديريان را تسليت گفتند.به گزارش دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمي خامنه اي در اين پيام آمده است:

خانواده محترم قديريان

درگذشت دوست ديرين و صميمي اينجانب و يار وفادار انقلاب، مرحوم آقاي حاج احمد قديريان موجب تاثر عميق اينجانب گرديد. ياد خدمات مخلصانه‌ي آن مرحوم به انقلاب در سال‌هاي دوران سخت مبارزه و در دوران پيروزي انقلاب تا اكنون هرگز فراموش نخواهد شد و در ميزان عدل و فضل الهي موجب رحمت و مغفرت حضرت حق خواهد بود، انشاالله.

اينجانب به همسر محترم و فرزندان گرامي آن مرحوم و به خانواده‌هاي عزادار صميمانه تسليت عرض ميكنم و اجر و صبر براي آنان مسئلت مي‌نمايم.

سيد علي خامنه اي

شيمون پرز : ايران به دنبال احياي امپراتوري در قرن 21 است

شيمون پرز رييس رژيم صهيونيستي در مصاحبه با يک رسانه آمريکايي بار ديگر با تکرار اتهامات اين رژيم عليه ايران درباره برنامه صلح آميز هسته اي ايران ، مدعي شد که ايران تنها حکومت موجود جهان است که در قرن بيست و يکم به دنبال احياي امپراتوري و تسلط بر منطقه خاورميانه و جهان است.به گزارش عصر ايران پرز در مصاحبه با " خانه بلر " (Blair House) با اشاره به برنامه هسته اي ايران گفت : " از نظر من ايراني ها دارند کم کم اثرات تحريم ها را مي بينند اما در ته قلبشان بر اين باورند که هنوز مي توانند از شکاف ها و اختلاف هاي موجود ميان اعضاي کمپي که بر خطرناک بودن وجود سلاح هسته اي در دستان ايران باور دارند ، استفاده کنند.بنابراين آنها به دنبال ايجاد اختلاف و انشعاب در ميان ما هستند و براي همين است که به مذاکرات مي آيند اما در واقع مذاکره نمي کنند."

پرز در ادامه مدعي شد :" اشتباهي که ايراني ها مي کنند اين است که آنها تنها دولتي در قرن بيست و يک هستند که به دنبال احياي امپراتوري و تفوق و سلطه بر منطقه خاورميانه هستند آن هم در عصري که ديگر دوران امپراتوري ها به سر آمده است."پرز در ادامه با اذعان تلويحي به ناتواني اسراييل در حمله به تاسيسات هسته اي ايران گفت : " آمريکا يک کشور پيشرو در جهان است و طبيعتا کارهايي است که اسراييل قادر به انجام آن نيست ولي آمريکا مي تواند آن را انجام دهد."رييس رژيم اسراييل همچنين در اين مصاحبه تاکيد کرد که دوران بشار اسد در سوريه تمام شده است و تنها مشکل موجود در اين است که با چه مکانيزمي بايد انتقال قدرت صورت پذيرد.

دور دوم انتخابات رياست‌جمهوري مصر درتدابيرشديد امنيتي

دور دوم انتخابات رياست‌ جمهوري مصر روزگذشته در حالي آغاز ‌شد كه تصميم دادگاه قانون اساسي مصر براي انحلال پارلمان اين كشور روي آن سايه انداخته است.به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، در اين انتخابات كه طي دو روز برگزار مي‌شود، 50 ميليون شهروند مصري واجد شرايط راي دادن هستند و «احمد شفيق» آخرين نخست‌وزير دوران «حسني مبارك» رئيس‌جمهوري سابق اين كشور و «محمد مرسي» كانديداي گروه «اخوان المسلمين» در آن با هم رقابت مي‌كنند.محمد مرسي در دور نخست انتخابات رياست‌جمهوري مصر 24/6 درصد آرا را از آن خود كرده بود و احمد شفيق نيز موفق به كسب 23/5 درصد آرا شده بود.دور دوم انتخابات بعد از حكم دادگاه مبني بر تائيد صلاحيت شفيق براي كانديداتوري در انتخابات به‌رغم نقشي كه در رژيم سابق داشته است، برگزار مي‌شود.فعالان مصري اين حكم دادگاه را مرحله پاياني كودتا خوانده‌‌اند.

قرار است نتايج اين انتخابات 21 ماه ژوئن برگزار شود.

لاوروف: تلاش براي سرنگوني اسد ، اقدامي عليه ايران است

وزير امور خارجه روسيه با انتشار مقاله اي در روزنامه آمريکايي "هافينگتون پست" اعلام کرد: اقدامات انجام گرفته براي سرنگوني بشار اسد رئيس جمهور سوريه و تغيير حکومت در اين کشور بخشي از بازي ژئوسياسي گسترده تري در منطقه براي ضربه زدن به ايران است.به گزارش عصر ايران، سرگي لاوروف ادامه داد: ضرورت دارد بازيگران بين المللي و منطقه اي از اين سناريو خودداري کنند. اين سناريو، سوريه را وارد جنگ داخلي طولاني مدت مي کند که امنيت منطقه اي و بين المللي را تحت تاثير قرارمي دهد.به نظر مي رسد اين اقدامات پوششي براي تغيير حکومت در دمشق به عنوان يکي از عناصر بازي ژئو سياسي و منطقه اي بزرگ تر است. اين نقشه نيز بدون شک ايران را مورد هدف قرار داده است. شمار زيادي از کشورها از جمله آمريکا، کشورهاي عضو ناتو، اسرائيل، ترکيه و برخي کشورهاي منطقه براي تضعيف مواضع منطقه اي ايران تلاش مي کنند.وي ادامه داد: هم اکنون سخن گفتن درباره چشم انداز حمله نظامي به ايران بيشتر شده است اين در حالي است که قبل از اين هم گفتم که چنين گزينه اي، عواقب وخيمي در پي دارد . اقدام براي باز کردن گره مشکلات متراکم با "يک ضربه" ، اقدامي شکست خورده است.

المالکي: ايران غني سازي درسطح پايين را پذيرفته است

نخست وزير عراق ضمن درخواست از جامعه جهاني براي رفع تحريمهاي اعمال شده عليه ايران با توجه به همکاري ايران با آژانس انرژي اتمي سکوت جامعه جهاني در قبال اسرائيل را به باد انتقاد گرفت.به گزارش مهر به نقل از پايگاه السومريه، "نوري المالکي" گفت: ايران با نظارت بين المللي و بازرسي دقيق از تاسيسات هسته اي موافقت کرده و غني سازي پايين را پذيرفته است و دنيا نيز بايد با آن همکاري کند و تحريمهاي آن را بردارد.وي افزود: اسرائيل در کجاي ماجرا قرار دارد؟ آيا تاکنون شفافيتي درباره نظارت بر برنامه هاي هسته اي داشته است؟ آيا آژانس بين المللي انرژي اتمي از تکنولوژي آن در زمينه ساخت بمب اتمي اطلاعي دارد؟ آيا اسرائيل با غني سازي پنج درصد موافقت کرده است يا صددرصد غني سازي کرده است؟

نخست وزير عراق بيان کرد: چرا دنيا به اسرائيل توجهي ندارد؟وي گفت: عراق در نشست 5+1 بي طرف بود و فقط شرايط را براي ديدار ميان ايران و سازمان ملل فراهم آورد و تلاش کرد که ايراني ها و آمريکايي را در پشت درهاي بسته دور هم جمع کند که طرفين موافقت کردند، اما نتيجه اي از اين ديدارها بدست نيامد.


 يک نکته از هزاران 

خبرهايي از صدور رواديد براي کارگران چيني رسيده است که قرار است در بازار کار کشور مشغول شوند. موضوع مربوط به فعاليت نيروهاي کار خارجي در ايران طي يکي دو دهه اخير باعث از دست رفتن صدها هزار فرصت شغلي از دست کارجويان ايراني و خروج ميليون ها دلار ارز از کشور شده است.

نکته قابل اشاره اينکه: اولا اينکه غالبا نيروهايي از آن سوي مرزها وارد ايران مي شوند که از تخصص و مهارت خاصي براي انتقال آن به داخل ايران برخوردار نيستند؛ از سويي بيش از 90 درصد آنها اساسا مجوز ورود به خاک کشور و متعاقب آن مجوز کار در بنگاه ها را در اختيار ندارند. همچنين حضور اين نيروها نه تنها کمکي به رواج توليد و رشد اقتصاد نمي کند بلکه باعث افزايش بيکاري در جامعه مي گردد.


 ماندگار بر جريده عالم  

 
اجلاس دوم مجمع عمومي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام – کوالالامپور

- مالزي 23 تا 25 محرم 1422- برابر 17تا19 آپريل 2001 ميلادي

قسمت پنجم

مجمع عمومي ياملاحظه گزارش دبيرکل وبررسي آن تصميمات زير را اتخاذ نمود:

1)- گزارش هاي مالي دبيرکل با توجه به ديدگاه هاي شوراي اجرايي ومجمع عمومي به همان صورت که در مدارک آمده بود به تصويب رسيد.

2)- از دبيرکل و همکاران او براي تلاش هاي اعمال شده درتهيه اين سند تشکر گرديد.

3)- با افزايش حق عضويت دانشگاه هاي عضو به 1500 دلار موافقت گرديد.

4)- از دانشگاهاي عضو که حق عضويت خود را درسال هاي 1998 تا 2000 به موقع پرداخت کرده اند تشکر گرديد وبه ساير دانشگاه ها الزام کردند که به تعهدات مالي خود احترام بگذارند وبدهي هاي معوق خود را بپردازند.

5)- ازدبيرکل اتحاديه خواسته شد تا با تلاش خودسعي کند منابع بودجه اي بيشتري از طريق افزايش تعداد دانشگاه هاي عضو در اتحاديه واز طريق همکاري با اتحاديه ها ونهادهاي موازي و تخصصي براي به نتيجه رساندن فعاليت هاي اتحاديه تهيه نمايد.

6)- به دبيرکل اختيار داده مي شود تا براي جبران وضعيت مالي اتحاديه وپياده کردن روش هاي مالي به گونه اي که در مجمع عمومي و با توجه به تامين پرداخت دانشگاه هاي بدهکار وجود دارد در مورد بدهي هاي معوقه آنها اقدام نمايد.

7)- به شوراي اجرايي دراين مورد براي پيگيري موضوع در اجلاس هاي آينده وکالت داده مي شود.

8)- دراين رابطه گزارش براي ارائه در سومين مجمع عمومي اتحاديه پيشنهاد مي شود.

تصويب محورهاي 6 گانه بودجه در دومين اجلاس مجمع عمومي

محول اول: سياست عمومي اتحاديه

1) کنفرانس عمومي: برگزاري مجمع عمومي اتحاديه و برگزاري يک سمپوزيوم تخصصي به موازات مجمع عمومي در رابطه با آموزش عالي و تمرکز درجهان اسلام که درآن تعدادي از اعضاي مجمع عمومي و متخصصين از دانشگاه ميزبان در مجمع عمومي شرکت مي کنند؛ سال اجرا 2003 و بودجه آن 300/34 دلار مي باشد.

2) شوراي اجرايي: برگزاري سه جلسه شوراي اجرايي، برگزاري سه سمپوزيوم تخصصي به موازات اجلاس هاي شوراي اجرايي که درآن برخي از اعضاي شوراي اجرايي و متخصصين از دانشگاه ميزبان شوراي اجرايي شرکت خواهند کرد. زمان اجرا سال هاي 2001،2002،2003 وبودجه آن 300/48 دلار مي باشد.

محور دوم: اطلاعات درباره موسسات آموزشي

1)- راهنماي دانشگاه هاي جهان اسلام: هدف آن گردآوري اطلاعات در مورد موسسات آموزش عالي در جهان اسلام، به خصوص درمورد نام، آدرس و مسئولين رسمي، دانشکده ها، شعب، درجه هايي که ارائه مي گردد، دوره هاي تحصيلي وغيره مي باشد.

دبيرخانه اتحاديه بايستي جمع آوري اطلاعات در مورد موسسات آموزش عالي در جهان اسلام و چاپ اطلاعات دريک نشريه راهنما به زبان هاي عربي،انگليسي و فرانسه را به عهده بگيرد. سال اجرا سال 2001 و بودجه آن 20000 دلار آمريکا مي باشد.

2)- راهنماي مراکز تحقيقاتي دانشگاه هاي جهان اسلام: هدف آن گردآوري اطلاعات درمورد مراکز تحقيقاتي دانشگاه هاي جهان اسلام و انتشار آن بين دانشگاه ها جهت بهره برداري است.

جمع آوري اطاعات در رابطه با مراکز تحقيقاتي جهان اسلام و چاپ اين اطلاعات به عهده دبيرخانه است. زمان چاپ راهنما،سال هاي 2001،2002،2003 و بودجه آن 000/20 دلار آمريکا است.

محور سوم: کارها و مطالعات پژوهشي

1) مجله دوره اي: هدف از آن مطالعات و اقدامات پژوهشي اساتيد و محققين دانشگاه هاي عضو اتحاديه در مورد آموزش عالي وبهره برداري ازآن در توسعه جامع دانشگاه هاي جهان اسلام است. مجله دوره اي به کارهاي تحقيقاتي که توسط محققين دانشگاه ها روي موضوعات دانشگاه ها درجهان اسلام، مثل نقش دانشگاه در توسعه جامع، دانشگاه و توسعه اجتماعي وفرهنگي، نقش دانشگاه در انتقال و جايابي فن آوري، رابطه بين دانشگاه و بخش هاي توليد، نقش دانشگاه در حوزه آگاهي دهي محيط زيست و سلامت، وتشويق آموزش زبان قرآن مقدس که در دانشگاه هاي جهان اسلام انجام مي شود اختصاص مي يابد. زمان اجراي آن سال هاي 2001،2002و 2003 و بودجه آن 000/60 دلار آمريکا مي باشد.


 سرمقاله 

 ايران درآستانه تحولات نفتي

حميدرضا عسگري

در نشست اخير سران اوپک، آنچه مورد نظر ايران و برخي ديگر اعضا مبني بر کاهش سقف توليد بود، محقق نشد و همان ميزان قبلي (30ميليون بشکه در روز) مورد تاکيد قرار گرفت. البته اين آمار با توجه به توليد غيرقانوني اعراب، غير واقعي و دستخوش تغيير مي باشد.

درحال حاضر باتوجه به کاهش قيمت نفت در چند وقت اخير، افزايش توليد نفت از سوي کشورهاي عربي و مطرح شدن تحريم هاي نفتي از سوي غرب نوعي نگراني براي ايران به وجود آمده است که مي تواند تاثيرات فراواني بر اقتصاد و اهرم فشاري براين کشور تلقي گردد.

عربستان درحال جاضر با ناديده گرفتن سقف مجاز اوپک، يک ميليون بشکه بيشتر از حد مجاز اين کارتل نفت توليد مي کند و در ماه گذشته ميزان توليد خود را به بيش از 10ميليون بشکه رسانده است. ضمن اينکه مقامات سعودي افزوده اند که قابليت افزايش توليد تا سقف 12 ميليون بشکه را نيز دارند. هرچند اين اظهارات مي تواند جنبه تبليغاتي داشته باشد اما بعيد نيست که عربستان جايگزين نفت ايران در بازارهاي جهاني گردد. اقدامي که در حال حاضر به صورت غير مستقيم به وقوع پيوسته است و کشور سعودي باافزايش توليد عملاً سهم ايران از بازار نفتي را کاسته و قيمت نفت را کاهش داده است.

ضمن اين که درحال حاضر هرچند مسئولين عراقي در کلام، از تلاش ايران براي کاهش توليد و بالا بردن قيمت ها در بازار حمايت مي کنند، اما بلند نظري عراق براي توسعه صنعت نفت کشورش، مي تواند منجر به اضافه توليدي شود که در نهايت منجر به کاهش مجدد قيمت ها در بازار گردد. توليد نفت عراق اخيرا به مرز 3 ميليون بشکه در روز رسيده است که طي يک دهه گذشته بي سابقه بوده. اين امر ميرود تا عراق را تبديل به دومين توليد کننده بزرگ نفت در اوپک، و جا گذاشتن ايران کند که در نهايت تنها عربستان را پيش رو دارد.

همچنين ديگر کشورهاي توليد کننده نفت همچون امارات، ، ليبي و نيجريه نيز تا حد قابل ملاحظه اي توليد خود را افزايش داده اند. ادامه اين روند، همراه با اعمال تحريم هاي نفتي، مي تواند فشار بي اماني را بر ايران متحمل کند.

مسئله بسيار مهم ديگر، بحث تنگه هرمز به عنوان گلوگاه انرژي جهان مي باشد که ايران از آن به عنوان اهرمي در مقابل تهديدات نفتي غرب استفاده مي کند. درحال حاضر حدود 17 ميليون بشکه نفت جهان از کشورهاي، عربستان، امارات، عمان،قطر و کويت از اين تنگه به کل دنيا صادر مي شود . اما نکته مهم اينجاست که دولت هاي عربي از چندي پيش به فکر ايجاد خط انتقال ديگري به غير از خليج فارس بوده اند.امارات يکي از همان هايي است که خط لوله مستقل انتقال نفت خود را به سمت اقيانوس هند کشانده و قصد صادرات نفت خود ازاين منطقه را دارد، که عملاً ضرورت عبور از تنگه هرمز را برطرف مي کند. کشورهاي عمان و عربستان نيز امکان دور زدن تنگه هرمز را دارند ومي توانند ازطريق اقيانوس هند و درياي سرخ نفت خود را صادر کنند؛ البته انجام اين کار نياز به صرف هزينه و گسترش بنادر در سواحل درياي سرخ و اقيانوس هند دارد، اما نميتوان از آن چشم پوشيد. با توجه به ميزان توليد اندک ديگر کشورهاي حاشيه خليج فارس ، از اهميت استراتژيک تنگه هرمز کاسته خواهد شد و عملاً ابزار بازدارندگي ما جنبه تبليغاتي خود را ازدست خواهد داد.

اين عوامل همراه با کاهش قيمت نفت مي تواند فشار مضاعفي را بر اقتصاد ايران وارد کنند. چون درآمدهاي نفتي اصلي ترين منبع درآمد ايران محسوب مي شود و هرگونه نوسان قيمت نفت بر وضعيت و سياست هاي اقتصادي آن تاثير فراواني خواهد داشت.متاسفانه محقق نشدن برنامه هاي چشم انداز بيست ساله در زمينه کاهش وابستگي کشور به درآمدهاي نفتي، سبب شده تا بودجه کشور در طي چند سال گذشته بيش از پيش به فروش نفت وابستگي پيدا کند. باتوجه به اينکه بودجه امسال ايران بر پايه نفت 85 دلاري بسته شده، اگر اين روند کاهش قيمت ها ادامه يابد و نفت به زير 80 دلار برسد، مشکلات فراواني براي ما حاصل خواهد شد. الخصوص با توجه به توليدات بي رويه کشورهايي همچون عربستان و فرارسيدن فصل گرما و کاهش تقاضا اين احتمال قوت بيشتري مي گيرد. ضمن اينکه بالا بودن بهاي نفت هموراه يک دوره زماني را طي مي کند و بعد از آن به سبب کاهش مصرف و صرفه جويي در کارخانجات صنعتي، قيمت آن روند نزولي به خود مي گيرد.


 رئيس مجلس شوراي اسلامي:
 1+5 چارچوب توافقي با ايران رادر نشست مسکو رعايت کند 

 
رئيس مجلس شوراي اسلامي فضاسازي‌هاي بيروني را بر نشست مسکو بي تأثير خواند و گفت: 1+5 چارچوب توافقي با ايران را در نشست مسکو رعايت کند. علي لاريجاني در گفت و گو با خانه ملت،‌ درباره انحلال پارلمان مصر با حکم دادگاه قانون اساسي گفت: اين تصميم از يک کار غيرعادي حکايت مي‌کند چون واکنش‌هاي داخلي و خارجي در مصر به آن زياد بود. نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي افزود:‌ تشکيل پارلمان در مصر براي مردم انقلابي آن کشور يک نقطه اتکا و اميد شد اما انحلال اين نهاد به دستور دادگاه قانون اساسي مي‌تواند نگراني و هيجاناتي را در جامعه ايجاد کند. وي با بيان اينکه دادگاه قانون اساسي با انحلال پارلمان گرفتاري در مصر ايجاد مي‌کند، ادامه داد: ‌پيش بيني مي‌شد پروسه انقلاب مصر بعد از تشکيل پارلمان و انتخاب رئيس جمهور به طور منطقي با اراده مردم تکميل شود اما اين اقدام مي‌تواند رفتار سويي را در آينده تحولات مصر بوجود آورد که تبعاتش را بايد رصد کرد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: بهترين راه آن است که همه در مصر تسليم اراده مردم شوند چون برخي کشورهاي منطقه که خواستند از اراده مردم فرار کنند چالش‌هاي آنها افزون شد.مردم به دنبال تصميم دادگاه عالي قانون اساسي مصر درباره لغو عضويت يک سوم نمايندگان پارلمان مصر و راي به ادامه حضور شفيق در انتخابات رياست جمهوري در برابر اين دادگاه تظاهرات کردند.

همچنين لاريجاني درباره نامه 44 سناتور آمريکايي به باراک اوباما و درخواست از وي براي توقف مذاکرات با ايران بعد از نشست مسکو، يادآور شد: خيلي حرف جديدي نيست، سناتورها از اين کارها در کنگره آمريکا زياد کردند، مهم اين است که همان چارچوب توافق شده در مذاکرات قبل رعايت شود.وي افزود: دو طرف حاضر در نشست مسکو حرف همديگر را خوب فهميدند و احتياج به حقه‌سازي و فضاسازي بيروني نيست.رئيس مجلس شوراي اسلامي، فضاسازي‌هاي بيروني را بر نشست مسکو بي تأثير خواند و تأکيد کرد: بعضي نشريات آمريکايي با پرهيز از رفتارهاي ناشيانه سياسي درک بهتري از فضاي مذاکرات هسته‌اي ميان ايران و 1+5 داشتند، بايد ديد نتيجه نشست مسکو به کجا مي‌رسد تا بعد بتوان درباره آن تصميم گرفت.


 البرادعي با نااميدي از اوضاع حاكم در مصر:
 احمد شفيق راي مي‌آورد! 

محمد البرادعي اظهار داشت: هم‌اكنون مصر در شرايط بدتري نسبت به دوران ديكتاتوري حسني مبارك است. به گزارش ايسنا، محمد البرادعي در مصاحبه با روزنامه گاردين، اظهار داشت: ما در يك آشفتگي كامل و يك روند پيچيده هستيم؛ روندي كه ما را به جايي غير از مكاني كه 18 ماه پيش بوديم، نمي‌برد.

محمد البرادعي، برنده جايزه نوبل و فردي كه از كانديداتوري انتخابات رياست جمهوري مصر كناره‌گيري كرد، اظهار داشت: ما در حالي قرار است رئيس‌جمهور مصر را انتخاب كنيم كه قانون اساسي و پارلمان نداريم و رئيس‌جمهور جديد با در دست‌گيري قواي قانوني و اجرايي يك امپراتور جديد خواهد بود زيرا او اين حق را خواهد داشت كه به تصويب قوانين بپردازد؛ حتي قانون اساسي را تغيير دهد.

البرادعي، رئيس سابق آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي پيش‌بيني كرد، احمد شفيق، ‌نخست‌وزير حسني مبارك كه در دور دوم انتخابات رياست جمهوري در مقابل محمد مرسي رقابت مي‌كند، پيروز انتخابات رياست جمهوري شود.

البرادعي تاييد كرد كه در اين انتخابات راي به صندوق نخواهد انداخت اما در عين حال از تحريم كامل انتخابات امتناع ورزيد.


 سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود در اين‌باره، در طول اين هفته هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي منتشر مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته