جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/03/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4176


دياليز


هفت ميوه و سبزي مقوي و خوشمزه


چند قلو زايي در اثر لقاح مصنوعي


خبرها از عالم علم


 دياليز  

دياليز فرايندي است که در آن ترکيب مواد حل شونده در يک محلول با در معرض قرار گرفتن با محلول ديگر که از طريق غشاي نيمه تراوا از هم جدا شده‌اند، تغيير مي‌کند.به گزارش باشگاه خبرنگاران، دياليز(تراکافت) در مبتلايان به نارسايي حاد کليه وقتي سطح نيتروژن اوره سرم (BUN) آنها به 100 - 70 ميليگرم در دسي‌ليتر مي‌رسد. يا هنگامي که کليرانس کراتينين آنها به کمتر از 20 - 15 ميلي‌ليتر در دقيقه کاهش مي‌يابد، شروع مي‌شود. به مجموعه نشانه‌ها و علايمي که به علت آثار سمي افزايش مواد نيتروژني و ديگر مواد زايد در خون ايجاد مي‌شود، سندرم اورمي گويند.

در دياليز(تراکافت) انتخاب روش درماني از بين همودياليز، دياليز صفاقي و يا دياليز پيوسته آهسته صورت مي‌گيرد. همودياليز شايعترين روش مورد استفاده در درمان نارسايي کليه‌است. همودياليز نسبت به روشهاي ديگر باعث ايجاد تغييرات سريعتري در سطح پلاسمايي مواد حل شونده و برداشت سريعتر آب اضافي تجمع يافته در بدن مي‌شود. دياليز صفاقي نسبت به همودياليز در خروج مواد حل شونده خون 8/1 و در خارج کردن آب اضافي بدن 4/1 کارآيي دارد ولي مي‌تواند بطور مستمر 24 ساعته مورد استفاده قرار گيرد. برتري روشهاي پيوسته آهسته، پايداري بيشتر وضعيت هموديناميک بيمار است و نقطه ضعف آن ارائه آموزش خاص به پرستاران و گراني آن است.

روش همودياليز

همودياليز شايع‌ترين روش درمان جايگزين کليه در بيماران کليوي است. در اين روش خوني که از يک مسير عروقي ثابت يا موقتي بدست مي‌آيد با سرعت 300 ميلي ليتر در دقيقه يا بيشتر به درون مويرگهايي که از غشاهاي نيمه مصنوعي ساخته شده‌اند، پمپ مي‌گردد. در سمت مقابل، مايع دياليز که حاوي کلرايد سديم، بي‌کربنات و غلظتهاي مختلفي از پتاسيم است، حرکت مي‌کند.انتشار از طريق غشا اين امکان را فراهم مي‌آورد که مواد داراي وزن مولکولي کم مثل اوره بر اساس شيب غلظت از سر حرکت کنند. به همين ترتيب بي‌کربنات به سمت پلاسما انتشار مي‌يابد.

دياليز صفاقي

دياليز صفاقي يکي از شيوه‌هاي درمان جايگزيني کليه‌است که تقريباً از دو دهه پيش رواج فزاينده‌اي يافته‌است که اساسا به دليل سهولت و مناسب بودن و قيمت پايين آن است. در دياليز صفاقي، انتقال آب و مواد حل شونده از خلال غشا که دو کمپارتمان حاوي مايع را از هم جدا مي‌کند، انجام مي‌شود. اين دو کمپارتمان عبارت‌اند از: خون موجود در کاپيلرهاي صفاقي که در نارسايي کليه حاوي مقادير بيشتري اوره، کراتينين، پتاسيم و... است و محلول دياليز در حفره صفاقي که بطور معمول حاوي سديم، کلر استات و لاکتات است که با غلظت بالاي گلوکز هيپراسمولار شده ‌است. غشاي صفاق به عنوان يک صافي عمل مي‌کند، واقعا يک غشا هتروژن، نيمه تراوا و حاوي سوراخ‌ها در اندازه‌هاي مختلف است که آناتومي و فيزيولوژي پيچيده‌اي دارد.

جريانهاي انتقالي در انجام جايگزيني انتشار: مواد حل شونده اورميک و پتاسيم بر اساس شيب غلظت از مويرگهاي خون صفاق به محلول دياليز صفاقي منتشر مي‌شوند در حالي‌که گلوکز، لاکتات در مقياس کمتر، کلسيم در مسيري معکوس از محلول دياليز وارد خون مي‌شوند.اولترا فيلتراسيون: بطور هم‌زمان هيپراسمولار بودن نسبي محلول دياليز صفاقي موجب اولترافيلتراسيون آب و همراه آن مواد حل شونده در آب از غشا مي‌شود.جذب: بطور هم‌زمان، يک جذب ثابت آب و مواد حل شونده از حفره صفاقي بطور مستقيم و غير مستقيم به سيستم لنفاتيک وجود دارد.

مشکلات اختصاصي در بيماران دياليزي

افسردگي شايع‌ترين شکايت رواني در بيمارن دياليزي است که پاسخي به واقعيت، ترس يا فقداني موهوم است. تظاهرات آن شامل خلق افسرده پايدار، تصور و نگرشي ضعيف از خود و احساس نااميدي است. افسردگي مهم‌ترين مشکل رواني است که در صورت عدم شناسايي يا درمان مي‌تواند منجر به خودکشي يا قطع دياليز شود.

سوء تغذيه: سوء تغذيه يک مساله نسبتاً رايج در بيماراني است که به مدت طولاني دياليز مي‌شوند و تقريباً 3/1 بيماران همودياليزي و دياليز صفاقي دچار آن هستند. سوء تغذيه مي‌تواند ناشي از دريافت غذاي کم، افزايش از دست دادن پروتئين باشد.

آثار سو تغذيه زياد است و شامل افزايش مرگ و مير و دفعات بستري در بيمارستان، خستگي و بازتواني ضعيف است.افزايش فشار خون: افزايش فشار خون به عنوان علت اصلي بستري و مرگ و مير بيمارن دياليزي در نظر گرفته مي‌شود. تخمين ما از خطر بيماري قلبي عروقي همراه با افزايش فشار خون شرياني در جمعيت دياليزي بر اساس مطالعات طولاني مدت محدودي استوار است.از عوارض ديگر موجود در بيماران دياليز مي‌توان به اختلالات خوني، اختلالات آندوکرين، بيماري استخوان و ... اشاره کرد.


  هفت ميوه و سبزي مقوي و خوشمزه 

همه فصول ميوه ها و سبزيجات رنگارنگ و خوشمزه مخصوص به خود را دارند. اما اگر بخواهيم از بهترين و مقوي ترين آنها ياد کنيم، نبايد از محصولات باغ ها و کشتزارها، در اين روزهاي گرم غافل شويم. مصرف ميوه هاي خوشمزه و خوش آب و رنگي که با پايان بهار و آغاز تابستان وارد بازار مي شوند، مي‌توانند سلامتي و انرژي ما را در اين روزهاي طولاني و گرم تامين کنند.به گزارش سالم زي، در اينجا هفت ميوه و سبزي مقوي و خوشمزه به شما پيشنهاد شده است که براي هر فرد، منابعي غني جهت يک تغذيه مثبت و موثر به حساب مي آيند.

کيوي

کيوي سرشار از ويتامين ث است. ميزان ويتامين ث موجود در کيوي بيش از نياز بدن است. اين ميوه همچنين حاوي مقدار کافي فيبر و آنتي اکسيدان مي‌باشد. کيوي را به تنهايي يا در سالاد ميوه استفاده کنيد. همچنين اضافه کردن آن به اسموتي هاي تابستاني بسيار توصيه مي شود.

زردآلو

زردآلو از منابع غني ويتامين آ، ويتامين ث و پتاسيم به حساب مي آيد. بهترين نوع آن، شيرين و آبدار است و تقريباً در تمام طول تابستان مي توانيد آن را پيدا کرده و خريداري نماييد. از مصرف زردآلو در اين فصل دريغ نکنيد. اين ميوه بين کودکان بسيار پر طرفدار است. زردآلو را مي توانيد به همراه ماست نيز تناول کنيد.

کدو

کدو، بخاطر ويتامين هاي زياد و انواع مختلفش در اين ليست قرار داده شده است. به گزارش سايت Eating Well، مصرف کدو به عنوان يک اغذيه مقوي و کم چربي، در تابستان بسيار توصيه مي شود. همچنين ويتامين آ و ويتامين ث موجود در کدو را نيز نبايد از ياد برد. غذاهايي که کدو جزء اصلي آنها است، غذاهايي خوشمزه و شيرين هستند که به سرعت آماده مي شوند. علاوه بر اين کدو را مي توانيد به سالاد خود نيز اضافه کنيد.

لوبياي چشم بلبلي

اين لوبيا منبع خوبي از ويتامين ب 1 و همچنين فيبر، منيزيم و روي است. اگر مي خواهيد يک غذاي سريع، ساده که از ارزش غذايي نيز بهره مند باشد تهيه کنيد، مي توانيد اين لوبيا را آب پز کرده و در سالاد استفاده کنيد.

شاهي

به گزارش LiveStrong، شاهي بخاطر خواص شيميايي و ترکيبات گياهي خاص عاملي موثر در پيشگيري از بسياري از بيماري ها به شمار مي رود. ميزان آنتي اکسيدان موجود در شاهي هاي تلخ و سبز، از سيب و کلم بروکلي هم بيشتر است.

شاهي معمولاً مي تواند به صورت چاشني مصرف شود، اما نيويورک تايمز در اين مقاله از فوايد مصرف شاهي بسيار گفته و يادآور شده که بهتر است در مصرف شاهي خساست به خرج ندهيد. اين سبزي را مي توانيد در سوپ ها استفاده کنيد و يا از آن به همراه اسفناج در دستورهاي آشپزي خاص بهره ببريد.

توت فرنگي

اين توت فرنگي هاي خوشمزه، علاوه بر اينکه يکي از پر طرفدار ترين ميوه هاي تابستاني هستند داراي فوايد زيادي براي سلامتي مي باشند. مصرف توت فرنگي در تنظيم سطح کلسترول موثر است. همچنين اين ميوه عاملي براي سفيد شدن دندان ها نيز هست؛ چرا که توت فرنگي حاوي اسيد ماليک است. آنزيمي که در برخي خميردندان ها نيز وجود دارد. ميزان ويتامين ث موجود در يک توت فرنگي با ويتامين ث موجود در يک پرتقال برابري مي کند. توت فرنگي را مي توانيد پس از شستشو مصرف کنيد. همچنين استفاده از آن در تهيه سالاد ميوه نيز توصيه مي شود.

انجير

انجير با وجود حجم کوچکي که دارد، ميوه اي مفيد و مغذي براي بدن است. به گزارش لُس آنجلس تايمز، پتاسيم موجود در انجير تا 80 درصد بيشتر از موز است و هضم آن نيز به نسبت بسيار راحت است. علاوه بر اين داراي آهن و منيزيم بيشتري در مقايسه با ساير ميوه ها است. تمام اين ها در ميوه اي که تنها 20 تا 40 کالري انرژي دارد قرار گرفته. پس اگر عنوان کامل ترين ميوه دنيا را هم به انجير بدهيم، چندان بي راه هم نگفته‌ايم. در نهايت توصيه مي شود انجير را به صورت تازه تهيه و مصرف کنيد.


 چند قلو زايي در اثر لقاح مصنوعي  

انجام لقاح مصنوعي (IVF) در مقايسه با بارداري طبيعي خطرات بيشتري دارد و درصد چند قلو زايي را هم افزايش مي دهد.به گزارش سلامت نيوز به نقل از بي بي سي، کالج رويال پزشکان زنان و زايمان در بريتانيا گزارش مي دهد که استفاده از تکنيک لقاح مصنوعي خطر زايمان زودرس، کم وزني در جنين و نقايص مادرزادي را بالا مي برد.البته در اين گزارش آمده است که بيشتر نوزاداني که از اين طريق متولد مي شوند، به اندازه نوزادان ديگر سالم هستند.

در بريتانيا يک درصد از زايمانها از طريق لقاح مصنوعي صورت مي گيرد.طبق اين گزارش از هر 4 نفر در بريتانيا که از طريق لقاح مصنوعي باردار مي شوند، يک نفر صاحب فرزندان دو يا چند قلو مي شود. دليل آن قرار دادن دو تا سه جنين در رحم مادر است.در اين گزارش آمده است که لقاح مصنوعي خطر زايمان زودرس را 23 درصد افزايش مي دهد اما خطر آن همچنان پايين باقي مي ماند.بر اساس اين گزارش نوزاداني که از اين طريق به دنيا مي آيند هم کم وزن‌ترند. نارسايي قلبي، لب شکري و نقايص مادرزادي هم در اين نوزادان ديده مي شود.


 خبرها از عالم علم 

 موارد صرع ناشناخته

دکتر حسين قليچ نيا با اشاره به بيماري‌هاي دوران طفوليت اظهار داشت: بيماري‌هايي که کودک در سال‌هاي اوليه زندگي خود به آن دچار مي‌شود مانند مننژيت، بيماري‌هاي ريوي و زردي‌هاي دوران نوزادي مي‌توانند عاملي براي ايجاد بيماري صرع باشند.

وي در گفت وگو با ايسنا، درخصوص ضربه‌هاي دوران زايمان اظهار داشت: ضربه‌هاي سر در هنگام متولد شدن بر روي قشر مغزي اثر مي گذارد و زمينه ساز بيماري صرع در بزرگسالي مي‌شود.اين متخصص بيماري‌هاي مغز و اعصاب در مورد بيماري‌هاي عروق مغزي گفت: سکته‌هاي مغزي و خونريزي‌هاي مغزي نيز مي‌توانند موجب عملکرد غيرطبيعي مغز شوند.وي افزود: آنومالي‌هاي عروقي (ضايعات غيرطبيعي عروق) در قسمت‌هاي مختلف عروقي در داخل مغز تاثير مي‌گذارد و علتي براي بروز بيماري صرع مي‌شود.وي در خصوص صرع نوزادان زودرس گفت: اين نوزادان به دليل تولد زودرس داراي نقص تکاملي در محيط مغز هستند که مي‌تواند عاملي براي تشنج و صرع باشد.وي در پايان تصريح کرد: احتمال داشتن بيماري صرع در نوزادان زودرس و کودکاني که با مشکل متولد شده‌اند بيشتر از ساير نوزاداني است که به طور طبيعي متولد مي‌شوند.

سستي لثه

لاله نصيري ،جراح و دندانپزشک عنوان کرد: ميوه و برگ تمشک از جمله گياهاني است که تاثير زيادي در تقويت لثه ها و استحکام آنها در دهان دارد.وي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران در ادامه مطلب خود افزود: درمانگران طب سنتي به افرادي که دچار سستي لثه هستند توصيه مي کنند تا برگ تازه تمشک را در دهان بجوند و از ميوه تمشک در فصل تابستان استفاده مي کنند تا استحکام اوليه لثه ها را به دست آورند.نصيري خاطرنشان کرد:جويدن برگ تمشک موجب درمان زخم ها و برخي التهاب هاي لثه نيز ميشود.

تاثيرات هندوانه در درمان بيماري ها

دكتر احمد ساعدي متخصص تغذيه و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي دانشگاه تهران گفت: خواص تغذيه ي هندوانه شامل برطرف كننده رفع تشنگي ، كنترل كننده فشار خون، كمك به عملكرد بهتر معده و پوست سفيد داخل آن براي درمان زخم گلو و دهان مفيد است.وي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران ادامه داد: مغز تخمه ي هندوانه براي بهبود بيماري هاي روده اي مفيد است، درمان كننده ي درد مثانه، دفع كننده سنگ كليه و داراي 30 درصد روغن گياهي است.

ساعدي عنوان كرد: بهتر است در روزهاي گرم سال هندوانه را با شكر مصرف كرد و براي درمان سوزش و خارش در پوست بدن آن را با تمبرهندي مصرف كرد و لازم است هندوانه را همزمان با غذا يا ساير ميوه ها مصرف نكرد چون موجب اختلال در دستگاه گوارش و نفخ معده مي شود .وي در مورد ديگر خواص هندوانه اظهار داشت: 90 درصد هندوانه را آب تشكيل مي دهد كه بهترين تامين كننده آب مورد نياز بدن است.44 درصد هندوانه را قند هاي طبيعي تشكيل مي دهند و آب هندوانه حاوي ويتامين سي و چربي بدون كلسترول است كه يكي از بهترين تامين كننده هاي انرژي براي بدن محسوب مي شود.وي در پايان تاكيد كرد: هندوانه يكي از بهترين ميوه هاي است كه حاوي انواع ويتامين ها مانند B6 و A است و يك ليوان متوسط آب آن حاوي 13 ميلي گرم ليكوپين است كه اين ماده (ليكوپين فتوشيميايي) يكي از كارتنوئيد هاي جلوگيري كننده از بروز انواع بيماري هاي قلبي و عروقي و انواع سرطانها است.

نشانه بيماري پاركينسون

متخصص طب فيزيكي و توانبخشي گفت: پاركينسون بعد از بيماري آلزايمر مهمترين بيماري مخرب مغز و اعصاب مركزي است و اختلال در حس بويايي يكي از نشانه‌هاي آغاز اين بيماري است.دكتر بيژن فروغ در گفت و گو با ايرنا افزود: اختلال در حس بويايي از چندين سال قبل از بروز پاركينسون ايجاد مي‌شود و در حال حاضر پژوهشگران تست بويايي را به عنوان تست غربالگري در پاركينسون پيشنهاد مي‌كنند.وي خاطرنشان كرد: هم اكنون در جهان از هر 100 نفر بالاي 60 سال يك نفر به پاركينسون مبتلا مي‌شود.اين در حالي است كه 5 تا 10 درصد مبتلايان به پاركينسون كمتر از 40 سال سن دارند. از اين رو بايد گفت اين بيماري تنها مختص افراد مسن نيست بلكه افراد جوانتر را هم درگير مي‌كند. فروغ گفت: شيوع بيماري پاركينسون 20 در 10 هزار نفر است و به عنوان بيماري پيشرونده اعصاب مركزي محسوب مي‌شود. لرزش و ارتعاش دست و پا در حالت استراحت، كندي حركات، سختي حركت دست و پا يا بدن و كاهش تعادل (زمين خوردن) از علايم اين بيماري است.

اين متخصص يادآور شد كه بيماري پاركينسون نتيجه از بين رفتن يا ضعيف شدن و لطمه خوردن سلول‌هاي عصبي در مغز مياني است. وي توضيح داد: سلول‌هاي عصبي ماده‌اي به نام دوپامين ترشح مي‌كنند.

دوپامين پيام‌هاي عصبي را از سوبستانتيا نيگرا (مغز مياني) به بخش ديگري از مغر به نام كارپوس استراتوم مي‌برد. اين پيام‌ها موجب ايجاد تعادل در حركات بدن مي‌شوند.وي افزود: وقتي سلول‌هاي ترشح كننده دوپامين در سوبستانتيا نيگرا دچار اختلال مي‌شوند، مراكز كنترل كننده حركات بدن، نامنظم كار مي‌كنند.اين اختلال‌ها در مراكز كنترل بدن در مغز تاثير مي‌گذارد. به گفته اين متخصص وقتي 80 درصد سلول‌هاي ترشح كننده دوپامين از بين بروند، علايم پاركينسون در بدن پديدار مي‌شود.

فروغ افزود: بيماران بايد در مورد علايم بيماري و زمان شروع آن با پزشك مشورت كنند تا وي بتواند نوع درمان را براي بيمارش تجويز كند ولي بايد دانست كه هدف پزشك از بين بردن علايم نيست بلكه تحت كنترل درآوردن عوارض است.اين متخصص خاطرنشان كرد كه درمان‌هاي توانبخشي براي بيماران پاركينسوني شامل آموزش تعادل، ورزش و بيوفيدبك است. علاوه براين جراحي در بيماراني كه به درمان‌هاي دارويي پاسخ نمي‌دهند يا دچار عوارض غير قابل تحمل شده اند، مفيد است.

دي‌هيدراته افراد بزرگسال

كم شدن آب بدن يا به اصطلاح "دي هيدراته شدن" زماني اتفاق مي‌افتد كه بدن با كمبود مايعات براي ادامه فعاليت‌هايش به طور مناسب مواجه مي‌شود.به گزارش ايسنا، اگر به اندازه كافي آب و مايعات ننوشيد و يا به اسهال مبتلا شده باشيد، خطر كم شدن آب بدنتان، افزايش مي‌يابد. اين وضعيت بويژه مي‌تواند براي افراد سالمندتر يا افرادي كه سيستم ايمني بدنشان ضعيف‌تر است، خطرناكتر باشد.به گزارش سايت اينترنتي هلت دي‌ نيوز، مركز ملي اطلاعات بيماري‌هاي گوارشي در آمريكا اعلام كرد هر فردي كه علائم هشداردهنده ذيل را داشته باشد بدنش دي هيدراته شده بايد در اسرع وقت به پزشك مراجعه كند: - احساس تشنگي شديد و طولاني مدت - كم شدن يا تيره شدن رنگ ادرار - تيره شدن پوست - ضعف يا احساس سرگيجه و منگي - احساس خستگي - وقتي رنگ و حالت پوست بعد از نيشگون گرفتن دوباره به حالت اوليه بازنگردد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته