جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/03/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4176


زمان توزيع کارت آزمون سراسري رشته‌هاي غير پزشکي دانشگاه آزاد اعلام شد


تاريخ ثبت نام و برگزاري آزمون کارشناسي ناپيوسته مشترک دانشگاه آزاد و ساير دانشگاه ها

با اعلام ظرفيت پذيرش؛
آغاز دعوت به مصاحبه آزمون دکتراي دانشگاه آزاد اسلامي از هفته جاري


آزمون زبان وزارت بهداشت22 تير ماه برگزار مي‌شود


خبر


آشنايي با رشته‌‌ها


 زمان توزيع کارت آزمون سراسري رشته‌هاي غير پزشکي دانشگاه آزاد اعلام شد 

گروه آزمون و سنجش: توزيع اينترنتي کارت ورود به جلسه آزمون رشته‌هاي غير پزشکي دانشگاه آزاد از روز 11 تيرماه آغاز مي‌شود و تا روز 14 تيرماه ادامه دارد. به گزارش فارس، آزمون رشته‌هاي غيرپزشکي دانشگاه آزاد در روزهاي 15 و 16 تيرماه و آزمون رشته‌هاي پزشکي اين دانشگاه در روز 29 تيرماه در 385 حوزه امتحاني سراسر کشور برگزار مي‌شود.توزيع اينترنتي کارت ورود به جلسه آزمون رشته‌هاي غير پزشکي از روز 11 تيرماه آغاز مي‌شود و تا روز 14 تيرماه ادامه دارد. در اين آزمون 500 هزار داوطلب ثبت‌نام کرده‌‌اند که از اين تعداد 51درصد مرد و 49 درصد زن هستند و در 439 رشته با يکديگر رقابت مي‌کنند.

براساس اين گزارش در آزمون پزشکي اين دانشگاه 245 هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند که از اين تعداد 68درصد زن و 32درصد مرد هستند و در 14 رشته با يکديگر رقابت مي‌کنند. توزيع اينترنتي کارت ورود به جلسه آزمون رشته‌هاي پزشکي از روز 25 تيرماه آغاز مي‌شود و تا روز 28 تيرماه ادامه دارد. نتايج نهايي آزمون رشته‌هاي پزشکي و غير پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي نيمه دوم شهريورماه اعلام مي‌شود.


 تاريخ ثبت نام و برگزاري آزمون کارشناسي ناپيوسته مشترک دانشگاه آزاد و ساير دانشگاه ها 

گروه آزمون و سنجش: مشاور عالي رئيس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: ثبت نام نخستين آزمون کارشناسي ناپيوسته مشترک دانشگاه آزاد و ساير دانشگاه ها از سه شنبه 30 خرداد آغاز مي شود. حسين توکلي در گفتگو با مهر افزود: با توجه به سياست هاي وزارت علوم و دانشگاه آزاد مقرر شده است که آزمون ورودي دوره هاي کارشناسي ناپيوسته سال 91 در دانشگاه آزاد و ساير دانشگاهها تجميع شده و به صورت متمرکز انجام شود.وي افزود: ثبت نام اين آزمون منحصراً از طريق سايت سازمان سنجش آموزش کشور از سه شنبه 30 خرداد آغاز مي شود و تا سه شنبه 6 تيرماه ادامه دارد.

توکلي اظهار داشت : در اين آزمون دارندگان مدرک فوق ديپلم و همچنين کارداني نظام جديد از وزارت بهداشت، وزارت علوم و يا مراکز مورد تاييد شورايعالي انقلاب فرهنگي به همراه دانشجويان سال آخر دوره کارداني مي توانند شرکت کنند.وي گفت: توضيحات مربوط به شرايط، ضوابط و نحوه ثبت نام در اين آزمون از ديروز در سايت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شد و همچنين داوطلبان مي توانند از جزئيات اين آزمون در هفته نامه پيک سنجش که در روز سه شنبه منتشر مي شود مطلع شوند.

مشاور عالي رئيس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: هر يک از داوطلبان لازم است پس از مطالعه دقيق شرايط از 30 خرداد تا 6 تير به سايت سازمان سنجش مراجعه کرده و مطالعه دقيق دفترچه نسبت به تکميل تقاضانامه الکترونيکي ثبت نام اقدام کنند.

وي يادآور شد: کارت ورود به جلسه آزمون مشترک کارشناسي ناپيوسته دانشگاه آزاد و ساير مراکز آموزش عالي از روز 29 مرداد تا 1 شهريور از طريق سايت سازمان سنجش آموزش کشور توزيع مي شود و آزمون بر اساس برنامه زماني پيش بيني شده در روز پنجشنبه 2 شهريور برگزار خواهد شد.توکلي خاطرنشان کرد: آزمون برخي کد رشته ها در صبح و آزمون برخي ديگر از کد رشته ها در بعدازظهر 2 شهريور برگزار مي شود. وي اظهار داشت: پس از برگزاري آزمون براي انتخاب رشته کارنامه در اختيار داوطلب قرار مي گيرد و پس از آن داوطلب مي تواند با توجه به رشته هاي مورد نظر و ظرفيت اعلام شده از سوي دانشگاه آزاد و ساير دانشگاهها، انتخاب رشته خود را انجام دهد.


 با اعلام ظرفيت پذيرش؛
 آغاز دعوت به مصاحبه آزمون دکتراي دانشگاه آزاد اسلامي از هفته جاري 

گروه آزمون و سنجش: رئيس مرکز آزمون دانشگاه آزاد گفت: از هفته جاري دعوت از داوطلبان آزمون دکتراي اين دانشگاه براي مصاحبه آغاز و نتايج نهايي اين آزمون در نيمه دوم شهريورماه اعلام مي‌شود. دكتر عبدالله سجادي جاغرق رئيس مرکز آزمون دانشگاه آزاد در گفت‌وگو با فارس با اشاره به اعلام اسامي داوطلبان آزمون دکتراي اين دانشگاه براي مصاحبه از هفته جاري، گفت: تا نيمه دوم شهريورماه امسال نتايج تمام رشته‌هاي آزمون دکتراي دانشگاه آزاد اعلام مي‌شود. به گفته وي امسال حدود 3 هزار داوطلب در دوره دکتراي دانشگاه آزاد پذيرش مي‌شوند.


 آزمون زبان وزارت بهداشت22 تير ماه برگزار مي‌شود  

گروه آزمون و سنجش: رييس مركز سنجش آموزش پزشكي از برگزاري سيزدهمين دوره آزمون زبان انگليسي عمومي وزارت بهداشت در 22 تير ماه خبر داد. جبرائيل نسل سراجي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به آغاز ثبت‌نام آزمون زبان انگليسي MHLE وزارت بهداشت از روز شنبه 20 خرداد ماه، گفت: داوطلبان مي‌توانند با مراجعه به سايت مركز سنجش آموزش پزشكي به نشاني www.sanjeshp.ir، نسبت به انجام ثبت‌نام اقدام كنند. وي با تاكيد بر اينكه مهلت ثبت‌نام سيزدهمين دوره زبان انگليسي به محض تکميل ظرفيت، متوقف مي‌شود، تصريح كرد:كليه مراحل ارسال مدارک، ثبت‌نام و دريافت کارت ورود به جلسه آزمون به صورت اينترنتي انجام مي‌شود. وي با اشاره به توزيع اينترنتي کارت ورود به جلسه آزمون از20 تير ماه 91، گفت: همچنين کارنامه اينترنتي از 28 تير ماه 1391 از طريق سايت مركز سنجش آموزش پزشكي قابل دريافت است.

سراجي در خاتمه، گفت: کارنامه آزمون زبان داراي كد ويژه (Certification Code) بوده و درستي آن از طريق سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي قابل استعلام است؛ بنابراين، گواهي ديگري براي شرکت‌کنندگان صادر نمي‌شود.


 خبر 

با آغاز توزيع كارت؛

مهلت انتخاب محل تحصيل آزمون كارشناسي ارشد علوم پزشكي اعلام شد

گروه آزمون و سنجش: رييس مركز سنجش آموزش پزشكي وزارت بهداشت با اشاره به برنامه زمان‌بندي آزمون كارشناسي ارشد رشته‌هاي علوم پزشكي، از آغاز انتخاب محل تحصيل و توزيع كارت اين دوره آزمون از امروز يكشنبه 28 خرداد ماه خبر داد. جبرائيل نسل سراجي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به برگزاري آزمون كارشناسي ارشد رشته‌هاي علوم پزشكي در روزهاي اول تا دوم تير ماه با رقابت 70 هزار تن، گفت: داوطلبان بايد از امروز 28 خرداد ماه تا دوم تير ماه پس از مطالعه برگه راهنما، انتخاب دانشگاه‌هاي محل تحصيل را انجام داده و براي ثبت نهايي آن اقدام كند، همچنين پس از ثبت نهايي، داوطلبان مي‌توانند كارت ورود به جلسه را با وارد كردن كد رهگيري دريافت كنند.

وي با بيان اينكه داوطلبان بايد نسبت به انتخاب محل تحصيل مقطع كارشناسي ارشد خود بر اساس جدول ظرفيت پذيرش اقدام كنند، تصريح كرد: حداكثر تعداد دانشگاه‌هاي انتخابي بر اساس تعداد دانشگاه پذيرنده و ظرفيت مورد پذيرش آنها در رشته امتحاني مربوطه است. سراجي افزود: داوطلباني كه در آزمون كارشناسي ارشد سال 91 وزارت بهداشت پذيرفته شوند به جز شعب بين‌الملل و در دانشگاه ثبت‌نام نكنند يا پس از ثبت‌نام انصراف دهند، مجاز به شركت در آزمون سال 92 نخواهند بود، بنابراين توصيه مي‌شود در انتخاب اولويت‌هاي محل تحصيل دقت كنند. وي با بيان اينكه كليد اوليه سوالات آزمون كارشناسي ارشد علوم پزشكي در هفتم تير ماه منتشر مي‌شود، اظهاركرد: بر اين اساس داوطلبان مي‌توانند تا ساعت 24 روز جمعه نهم تير ماه نسبت به ارسال اعتراضات اقدام كنند. رييس مركز سنجش آموزش پزشكي با اشاره به رسيدگي اعتراضات داوطلبان در طي روزهاي 18 تا 20 تير ماه، گفت: كليد نهايي سوالات 27 تير ماه از طريق سايت مركز سنجش آموزش پزشكي منتشر مي‌شود. وي با بيان اينكه داوطلبان مي‌توانند در صورت وجود هر گونه اشكال در اطلاعات فردي (نام و نام‌خانوادگي، نام پدر، شماره شناسنامه) از اول تا چهارم تير ماه از طريق سايت مركز سنجش آموزش پزشكي به نشاني http://sanjeshp.ir در قسمت ويرايش اطلاعات فردي با وارد كردن كد رهگيري نسبت به تصحيح اطلاعات خود بر اساس شناسنامه اقدام كنند، اظهاركرد: داوطلباني كه كد ملي خود را اشتباه وارد كرده‌اند، درخواست خود را با درج اطلاعات فردي، كد رهگيري و كد ملي صحيح به همراه اسكن اصل كارت ملي از اول تا چهارم تير ماه به آدرس اينترنتي edit@sanjeshp.ir ارسال كنند.

رييس سازمان سنجش خبر داد؛

احتمال تجميع آزمون‌هاي کارشناسي ارشد و دکتراي دانشگاه آزاد و سراسري

گروه آزمون و سنجش: با توجه به راهبرد کلان شماره 6 نقشه جامع علمي کشور و تعيين سال 93 براي حذف کنکور در مقطع کارشناسي، اين احتمال مي‌رود که به زودي شاهد تجميع آزمون‌هاي مقطع کارشناسي ارشد و دکتراي دانشگاه آزاد و دولتي باشيم. به گزارش فارس، زمزمه‌هاي برگزاري متمرکز آزمون‌هاي دانشگاه آزاد و سازمان سنجش آموزش کشور از اسفند سال 1389 آغاز شد، در 25 اسفندماه سال 89 محمد حسين سرورالدين رئيس سازمان سنجش آموزش کشور آمادگي اين سازمان را براي برگزاري متمرکز آزمون‌ها اعلام کرد.

وي گفت: در صورت ادغام مرکز آزمون دانشگاه آزاد در سازمان سنجش آموزش کشور اين سازمان از نيروها و امکانات مرکز آزمون نيز استفاده مي‌کند. اما در 5 مرداد سال 1390 عباس طائب مشاور عالي وزير علوم تأکيد کرد که وزارت علوم هنوز برنامه‌اي براي تمرکز آزمون‌هاي سراسري دانشگاه‌ آزاد و دانشگاه‌هاي دولتي ندارد.بالاخره پس از کشمکش‌هاي مختلف نخستين آزموني که به صورت متمرکز برگزار خواهد شد را آزمون کارداني به کارشناسي اعلام کردند و اين در حالي است که رئيس مرکز آزمون دانشگاه آزاد تأکيد کرده است که فقط برگزاري آزمون با سازمان سنجش است و ساير مراحل گزينش دانشجو در دانشگاه آزاد با اين دانشگاه است.اما روي ديگر سکه نقشه جامع علمي کشور است، بر اساس راهبرد کلان شماره 6 نقشه جامع علمي کشور به منظور "انسجام بخشي و تقويت يکپارچگي در سياستگذاري و نظارت و اعتبارسنجي در نظام آموزش عالي کشور" بايستي آموزش عالي نسبت به "استقرار نظام سنجش و پذيرش دانشجو در آموزش عالي کشور به منظور هماهنگي و انسجام بخشي در سطوح سياستگذاري و نظارت و اجرا" اقدام کند. به نظر مي‌رسد اقدامات اخير سازمان سنجش آموزش کشور در تجميع آزمون‌هاي مقطع کارشناسي ناپيوسته در اين راستا صورت پذيرفته باشد.

با توجه به قانون حذف کنکور و تعيين سال 93 براي حذف کنکور در مقطع کارشناسي، اين احتمال مي‌رود که به زودي شاهد تجميع آزمون‌هاي مقطع کارشناسي ارشد و دکتراي دانشگاه آزاد و دولتي باشيم. مسئولان وزارت علوم و سازمان سنجش آموزش کشور و دانشگاه آزاد اعلام کرده‌اند با تجميع آزمون‌هاي پذيرش دانشجو در آموزش عالي هزينه‌هاي برگزاري آزمون و هزينه‌هاي داوطلبان کاهش يافته و داوطلبان به دليل يکسان سازي مواد امتحاني و منابع مطالعاتي آزمون مشکلات کمتري را براي شرکت در آزمون ورودي خواهند داشت.

نتايج بورس دکتري تخصصي خارج از كشور اعلام شد

گروه آزمون و سنجش: به گفته معاون بورس و امور دانشجويان خارج وزارت علوم، بخشي از نتايج بورس دکتري تخصصي با پذيرش 78 متقاضي اعزام امروز اعلام مي شود. حسن مسلمي نائيني در گفتگو با مهر، خبر از اعلام نتايج بخشي از پذيرش متقاضيان بورس دکتري تخصصي خارج داد و گفت: امروز يكشنبه 28 خرداد ماه، نتايج پذيرش نهايي 78 دانشجوي متقاضي بورس دکتري تخصصي خارج در تمام رشته ها اعلام مي شود.وي ادامه داد: پس از اعلام نتايج، پرونده اعزام اين دانشجويان تشکيل مي شود و دانشجويان لازم است دنبال امور مربوط به کسب نمره زبان، دريافت صلاحيت عمومي، دريافت پذيرش و ويزاي خود باشند. پس از طي اين مراحل، حکم اعزام اين عده از سوي وزارت علوم براي اعزام صادر خواهد شد. به گفته معاون بورس وزارت علوم، پذيرفته شدگان تا يکسال فرصت اعزام دارند. مسلمي نائيني در پاسخ به اين سوال که آيا وزارت علوم به اين دانشجويان در انتخاب دانشگاه مورد نظر آنان نقش دارد يا نه، اظهار داشت: وزارت علوم سعي مي کند از طريق کميته هاي تخصصي و علمي دانشگاه مورد نظر را به دانشجويان پيشنهاد دهد، ضمن اينکه دانشجويان هم در انتخاب دانشگاه مورد نظرشان مختار هستند.

وي به اعزام دانشجويان بر اساس نياز دستگاههاي کشور نيز اشاره کرد و گفت: با هدفمند شدن اعزام، حتي مي توان کشور و دانشگاه مورد تحصيل اين دانشجويان را مشخص و با توجه به نياز دستگاهها مي توان اعزام کرد تا در موضوعي که مورد نياز ايران است مهارت يابند و با دريافت مدرک دکتري به عنوان عضو هيأت علمي دانشگاه استخدام شوند.اين مقام مسئول وزارت علوم، با بيان اينکه دانشجويان به جز انگليس به هر کشور ديگري مي توانند اعزام شوند، ادامه داد: در اين باره لازم است يک درخواست به وزارت علوم ارائه دهند، راهنمايي اوليه مي شوند و بعد اعزام خواهند شد.

با اعلام شرايط پذيرش؛

آخرين مهلت ثبت‌نام آزمون کارشناسي ارشد دانشگاه معارف اعلام شد

گروه آزمون و سنجش: دانشگاه معارف اسلامي وابسته به نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها، براي نيم‌سال دوم سال تحصيلي 92 ـ 91 از طريق آزمون اختصاصي کارشناسي‌ ارشد از ميان خواهران و برادران طلبه در رشته‌هاي مدرسي معارف اسلامي گرايش مباني نظري اسلام،‌ مدرسي معارف اسلامي گرايش اخلاق اسلامي، مدرسي معارف اسلامي گرايش تاريخ و تمدن اسلامي، مدرسي معارف اسلامي گرايش انقلاب اسلامي و مدرسي معارف اسلامي گرايش آشنايي با منابع اسلامي دانشجو مي‏‌پذيرد. به گزارش ايسنا، قبولي در آزمون کتبي و مصاحبه شفاهي، دارا بودن مدرک سطح دو حوزوي و اتمام پايه ده کتبي يا دارا بودن مدرک کارشناسي مورد تأييد وزارت علوم و اتمام پايه ده کتبي و براي خواهران دارا بودن مدرک سطح دو حوزوي از شرايط اختصاصي براي پذيرش است.

پس از قبولي در مرحله اول (آزمون کتبي) از پذيرفته‌شدگان چند برابر ظرفيت براي مرحله دوم (مصاحبه شفاهي) دعوت به‌عمل خواهد آمد. پذيرش نهايي منوط به داشتن حدنصاب لازم در آزمون کتبي و مصاحبه شفاهي خواهد بود. بر اساس اين گزارش، متقاضيان جهت ثبت‌نام به سايت دانشگاه معارف اسلامي به نشاني www.maaref.ac.ir مراجعه كنند. گفتني است ثبت‌نام تا 31 خرداد ادامه دارد و کارت ورود به جلسه آزمون نيز روزهاي 22 و 23 شهريور ماه در ساعات اداري و در محل دانشگاه معارف اسلامي و يا از طريق سايت دانشگاه به نشاني www.maaref.ac.ir توزيع خواهد شد. تاريخ برگزاري آزمون روز جمعه 24 شهريور و محل برگزاري آزمون نيز شهر قم مي‌باشد.


 آشنايي با رشته‌‌ها 

 گفتار درماني

رشته‌ گفتار درماني‌ يكي‌ از زير مجموعه‌هاي‌ علوم‌ توانبخشي‌ است‌ و هدف‌ آن‌ ياري‌ رساندن‌ به‌ افرادي‌ است‌ كه‌ دچار اختلالات‌ گفتاري‌ و زباني‌ هستند كه‌ اين‌ كمك‌ شامل‌ موارد زير مي‌شود:

كمك‌ به‌ افرادي‌ كه‌ اختلالات‌ تلفظي‌ دارند، بيماراني‌ كه‌ اختلال‌ در صوت‌ دارند، بيماراني‌ كه‌ دچار آسيب‌هاي‌ مغزي‌ شده‌اند ( قدرت‌ سخن‌ گفتن‌ نداشته‌ يا بي‌ربط‌ سخن‌ مي‌گويند)، ياري‌ كردن‌ ناشنوايان‌ براي‌ برقراري‌ ارتباط‌ كلامي‌، كمك‌ به‌ طيف‌ گسترده‌اي‌ از عقب‌ماندگان‌ ذهني‌ براي‌ برقراري‌ ارتباط‌ كلامي‌، توصيه‌ و مشاوره‌ به‌ افراد جامعه‌.

اين دسته از متخصصان در وهله اول آسيب‌هايي را كه توسط عامل ژنتيكي يا اكتسابي به گفتار و زبان وارد شده تشخيص مي‌دهند و در وهله دوم به ارزيابي ميزان آسيب‌ديدگي و علت آن مي‌پردازند و سپس مرحله درمان را شروع مي‌كنند. براي مثال امكان دارد كه به علت سكته مغزي، تصادف يا اصابت تركش، اختلالي در حوزه زبان فرد ايجاد شود كه اين اختلال مي‌تواند به صورت بي‌ربط صحبت كردن يا ناتواني در سخن گفتن بروز كند.يا اينكه امكان دارد مشكل در حوزه گفتار باشد؛ يعني در توليد گفتار و يا رواني گفتار اختلالي به وجود بيايد. براي مثال كودكي كه صداي "ر" را "ل" تلفظ مي‌كند داراي اختلال در توليد گفتار است و همچنين فردي كه در طول يك دقيقه به جاي 4 جمله (به طور متوسط) يك جمله را گفته و يا برعكس 10 جمله را بيان مي‌كند، دچار اختلال در رواني گفتار است و بالاخره امكان دارد تارهاي صوتي به دلايل مختلف آسيب ببينند كه موجب خراب شدن كيفيت صوت مي‌شود.

در تمام موارد فوق يك گفتار درمان سعي مي‌كند كه به شيوه‌هاي غيرپزشكي و بدون استفاده از دارو، آسيب ايجاد شده را درمان كند اما طول درمان و نحوه درمان متفاوت خواهد بود؛ يعني آسيب‌هاي حوزه زبان چون به سيستم عصب مركزي در مغز برمي‌گردد، طولاني‌تر و دشوارتر است اما درمان اختلاف حوزه گفتار آسان‌تر و سريع‌تر مي‌باشد.

توانايي‌هاي‌ لازم :

صبور بودن‌ مهمترين‌ ويژگي‌ لازم‌ براي‌ يك‌ گفتار درمانگر است‌. چرا كه‌ بعضي‌ از بيماران‌ به‌ كندي‌ پيشرفت‌ مي‌كنند. همچنين‌ متخصص‌ اين‌ رشته‌ بايد انعطاف‌پذير باشد.براي‌ اين‌ كه‌ در اين‌ كار تنوع‌ مراجعه‌كنندگان‌ بسيار زياد است‌؛ يعني مراجعين‌ مي‌توانند يك‌ بچه‌ 2 ساله‌ تا يك‌ فرد 90 ساله‌ باشند كه‌ بدون‌ شك‌ هريك‌ روحيات‌ و ويژگي‌هاي‌ خاص‌ خود را دارند. دانشجوي‌ موفق‌ اين‌ رشته‌ كسي‌ است‌ كه‌ به‌ زبان‌ انگليسي‌ و دانش‌ كامپيوتر مسلط‌ باشد. همين‌طور بهتر است‌ با لهجه‌هاي‌ مختلف‌ آشنايي‌ داشته‌ باشد چون‌ ممكن‌ است‌ ناشنوايي‌ به‌ او مراجعه‌ كند كه‌ در يك‌ محيط‌ تُرك‌ يا كُرد زبان‌ زندگي‌ كرده‌ است‌.

موقعيت‌ شغلي‌ در ايران‌ :

يك‌ گفتار درمانگر مي‌تواند به‌ قاريان‌ قرآن‌، مداحان‌، خواننده‌ها، گويندگان‌ صدا و سيما، دوبلورها و در كل‌ افرادي‌ كه‌ از صوت‌ خود به‌ صورت‌ حرفه‌اي‌ استفاده‌ مي‌كنند، آموزش‌ دهد كه‌ چگونه‌ سخن‌ بگويند يا از صوت‌ خود استفاده‌ كنند تا مشكلي‌ برايشان‌ به‌ وجود نيايد.اين‌ رشته‌ براي‌ جوانان‌ كنجكاو كه‌ به‌ دنبال‌ كشف‌ ناشناخته‌ها مي‌باشند و مي‌خواهند در زمينه‌ تحصيلي‌شان‌ حرف‌ اول‌ را بزنند، رشته‌ بكري‌ است‌ و زمينه‌هاي‌ ناشناخته‌ زيادي‌ دارد.يك‌ گفتار درمانگر مي‌تواند در درمانگاه‌ها و مراكز بهداشت‌، مراكز ويژه‌ توانبخشي‌ و مراكز آموزش‌ و پرورش‌ استثنايي‌ فعاليت‌ بكند چون‌ قسمت‌ عمده‌ كار در ارتباط‌ با ناشنواها و كم‌شنواها است‌.

درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل‌ :

دروس‌ پايه‌ و اصلي‌:

فيزيك‌ صوت‌، آناتومي‌ و فيزيولوژي‌ عمومي‌، آناتومي‌ و فيزيولوژي‌ مكانيزم‌ گفتار، آناتومي‌ و فيزيولوژي‌ اعصاب‌ و رابطه‌ با گفتار، روانشناسي‌ كودك‌ و نوجوان‌، روانپزشكي‌ كودك‌ و نوجوان‌، روانشناسي‌ يادگيري‌، رشد رواني‌ حركتي‌، عقب‌ماندگي‌ ذهني‌، بازي‌ درماني‌، سنجش‌ شنوايي‌، مباني‌ شنوايي‌ سنجي‌، زبان‌ تخصصي‌، كمك‌هاي‌ اوليه‌، زبان‌شناسي‌، آواشناسي‌، روانشناسي‌ زبان‌، اصول‌ و متون‌ مشاوره‌، اصطلاحات‌ پزشكي‌، روش‌ تحقيق‌، ژنتيك‌ پزشكي‌، بافت‌شناسي‌ و آسيب‌شناسي‌، بيماري‌هاي‌ گوش‌ و حلق‌ و بيني‌ ، كاربرد جراحي‌ در گفتار درماني‌، بيماري‌هاي‌ اعصاب‌ در رابطه‌ با گفتار، ارتودنسي‌ در رابطه‌ با گفتار، اصول‌ توانبخشي‌.

دروس‌ تخصصي :

مباني‌ گفتار درماني‌، رشد طبيعي‌ گفتار و زبان‌، بيماري‌شناسي‌ تأخير رشد گفتار و زبان‌، بيماري‌شناسي‌ اختلال‌ در توليد گفتار، مديريت‌ در گفتار درماني‌، بيماري‌شناسي‌ اختلال‌ در صوت‌، بيماري‌شناسي‌ اختلال‌ در تشديد، بيماري‌شناسي‌ اختلال‌ در خواندن‌، ارزيابي‌ و تشخيص‌ افتراقي‌ در بيماري‌شناسي‌ گفتار و زبان‌، پروژه‌ و پژوهش‌، كارآموزي‌ باليني‌.

برگرفته از: motaleat.sanjesh.org

تهيه و تنظيم : فائزه رفيعي طباطبائي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته