جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/03/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4176

رييس راهور ناجا خبرداد:
درج نمره منفي راكبان موتورسيكلت‌ها در گواهينامه آنها
اماكن عمومي و تجاري نبايد بدون پاركينگ مجوز بگيرند
سرپرست اداره كل فناوري اطلاعات استانداري تهران اعلام كرد:
اجراي سراسري تجميع قبوض تا 3 ماه آينده


مهلت ثبت انواع معافيت هاي نظام وظيفه تاپايان شهريور اعلام شد


اخبار كوتاه


يادداشت


 رييس راهور ناجا خبرداد:
  درج نمره منفي راكبان موتورسيكلت‌ها در گواهينامه آنها 
 اماكن عمومي و تجاري نبايد بدون پاركينگ مجوز بگيرند

رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي با بيان اينكه اماكن عمومي و تجاري پرمخاطب نبايد بدون داشتن پاركينگ مجوز تاسيس و ساخت بگيرند، گفت: نياز است كه براي هر خودرويي كه شماره گذاري مي‌شود پاركينگ مناسب وجود داشته باشد، بنابراين پيشنهاد ما اين است كه قانون در اين مورد، تصويب شود كه خودرويي بدون پاركينگ شماره‌گذاري نشود.

سردار اسكندر مومني در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به تصويب قوانين جديد در حوزه راهنمايي و رانندگي گفت: خوشبختانه قانوني كه مجلس هشتم وضع كرد، اثرگذار بود. مومني با بيان اينكه سالانه 20 هزار كشته در حوادث رانندگي به بار مي‌آيد، گفت: همه بايد به هم كمك كنيم تا بتوانيم اين مساله را حل كنيم و اگر اين همكاري وجود نداشته باشد، در اواسط دهه جاري با بحران روبه‌رو خواهيم شد.

مومني ادامه داد: ترافيك كلانشهرها بايد مديريت شود. در همين راستا، اماكن عمومي و تجاري پرمخاطب نبايد بدون داشتن پاركينگ اجازه تاسيس بگيرند.

رييس پليس راهور ناجا در مورد قوانين مربوط به راكبان موتورسيكلت گفت: ساماندهي راكبان موتورسيكلت، يكي از موضوعات در دستور كار ماست. راكبان موتورسيكلت بايد در استفاده از اين وسيله نقليه به چهار مورد استفاده از كلاه ايمني، عدم عبور از پياده‌رو، رد نكردن چراغ قرمز و حركت نكردن در خلاف جهت خيابان، توجه داشته باشند. مومني در پايان تاكيد كرد: همه قوانين مربوط به رانندگان خودرو در مورد موتورسيكلت‌ها هم صادق است. بنابراين نمره منفي راكبان موتورسيكلت در گواهينامه رانندگي آنها اعمال مي‌شود و درخواست ما از افراد اين است كه در هنگام انتقال مالكيت موتورسيكلت حتما به انتقال پلاك آن دقت كنند، چون در غيراين صورت خلاف خريدار موتورسيكلت به نام صاحب پلاك ثبت خواهد شد.


 سرپرست اداره كل فناوري اطلاعات استانداري تهران اعلام كرد:
 اجراي سراسري تجميع قبوض تا 3 ماه آينده 

سرپرست اداره كل فناوري اطلاعات IT استانداري تهران گفت: تا 3 ماه آينده طرح تجميع قبوض به صورت سراسري نهايي و اجرا مي‌شود.حميد امرايي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اجراي طرح تجميع قبوض شهري پايتخت، گفت: در حال حاضر به جز شركت توزيع بقيه شركت‌ها از جمله شركت گاز، سازمان آب، مخابرات و همراه اول همكاري خود را براي اجراي طرح آغاز اطلاعات خود را وارد سايت مربوطه كرده‌اند. وي افزود: در فاز دوم اجراي طرح با ورود شركت برق تجميع قبوض شهري به طور كامل اجرا مي‌شود. امرايي تصريح كرد: براي استفاده از سامانه تجميع قبوض كافي است افراد متقاضي يكبار به سايت مراجعه كنند و اطلاعات مربوطه را وارد سايت كنند. لذا در دوره‌هاي بعدي به صورت الكترونيكي شناسه قبض وارد اين سامانه مي‌شود و فرد مي‌تواند به صورت الكترونيكي نسبت به پرداخت قبوض خود اقدام كند.

سرپرست اداره فناوري و اطلاعات استانداري گفت: يكي از مزاياي مهم پرداخت قبوض به صورت تجميع در سامانه مديريت قبوض است و به لحاظ اقتصادي صرفه‌جويي‌هايي را براي خانوار به همراه خواهد داشت.وي ادامه داد: مقرر شده از محل صرفه‌جويي صورت گرفته بابت عدم چاپ قبوض شهري در آينده نزديك با هماهنگي شركت‌ها اين هزينه به صورت تخفيف در سامانه و براي اين افراد لحاظ شود.

سرپرست اداره كل فناوري اطلاعات استانداري خاطرنشان كرد: براي چاپ و توزيع هر قبض شهري بين 500 تا 700 تومان هزينه مي‌شود اين در حالي است كه با اجراي طرح تجميع قبوض شهري در پايتخت و پرداخت قبوض به صورت الكترونيكي از طريق سامانه باعث صرفه‌جويي رقم كلاني مي‌شود. به گفته امرايي پس از اجراي اين طرح شركت‌هاي خدمات شهري براي اخذ هزينه‌هاي آب، برق، گاز، تلفن و موبايل هيچ‌گونه قبضي را صادر نخواهند كرد.


 مهلت ثبت انواع معافيت هاي نظام وظيفه تاپايان شهريور اعلام شد 

مشمولان غير غايبي كه تا پايان سال 1390 واجد شرايط معافيت هايي از قبيل معافيت جد و جده و سه برادري بوده اند در صورتي كه همچنان واجد شرايط معافيت هستند تا پايان شهريورماه امسال فرصت دارند تا براي ثبت و رسيدگي به درخواست خود اقدام كنند.به گزارش اداره اجتماعي سازمان وظيفه عمومي ناجا، ' سرهنگ محمدرضا اكبر حلوايي' معاون مشمولان و امور معافيت هاي اين سازمان بيان داشت: با تصويب قانون جديد وظيفه عمومي شرايط برخي از معافيت ها مانند: معافيت جد و جده، سه برادري و كسرخدمت منجر به معافيت، تغييراتي كرده و براساس آن، آندسته ازمشمولان غير غايب كه تا پايان سال 90 واجد شرايط معافيت هاي ياد شده بوده اند ولي بدليل عدم آگاهي يا پاره اي ازمشكلات نتوانسته اند درخواست خود را ارائه كنند در صورتي كه همچنان واجد شرايط معافيت هستند تا پايان شهريور ماه سال 91 مهلت دارند تا درخواست خود را از طريق دفاتر خدمات الكترونيك انتظامي (پليس +10) ثبت كنند.

سرهنگ حلوايي با تاكيد بر بهره مندي از فرصت در نظر گرفته شده افزود: مهلت ذكرشده (تاپايان شهريور ماه سال 91) تنها شامل حال مشمولان غير غايبي مي شود كه تا پايان سال 90 واجد شرايط معافيت هاي مذكور بوده اند و همچنان نيز واجد شرايط معافيت هستند و تاريخ ديگر صحت ندارد.


 اخبار كوتاه 

 رئيس کانون بازنشستگان صندوق تأمين اجتماعي :

حقوق بازنشستگان تأمين اجتماعي 100 هزار تومان افزايش نيافته است

رئيس کانون بازنشستگان صندوق تأمين اجتماعي گفت: حقوق بازنشستگان 100 هزار تومان افزايش نيافته اين مبلغ مازاد بر افزايش حقوق سالانه است.علي‌اکبر خبازها در گفت‌وگو با فارس درباره افزايش حقوق بازنشستگان صندوق تأمين اجتماعي اظهارداشت: افزايش 100 هزار توماني حقوق بازنشستگان مازاد است.وي ادامه داد: ميزان افزايش حقوق سالانه بازنشستگان هنوز مشخص نشده است و در آينده اعلام مي‌شود. بيش از اين سعيد مرتضوي، مديرعامل صندوق تأمين اجتماعي اعلام کرده بود از ابتداي سال‌جاري به مجموع حقوق بازنشستگان و مستمري‌بگيران مبلغ يکصد هزار تومان افزوده خواهد شد که از هفته تأمين‌اجتماعي در نيمه دوم تيرماه پرداخت آن آغاز خواهد شد.

رييس سازمان بهزيستي خبر داد:

اختصاص چهل ميليون ريال به هر مددجو در طرح آفتاب

رييس سازمان بهزيستي كشور با اعلام اختصاص 500 ميليون تومان در هر دوره ديدار مردمي در قالب طرح «آفتاب» گفت: به هر مددجو واجد شرايط در هر ديدار مردمي طرح آفتاب، به طور ميانگين چهل ميليون ريال اختصاص مي‌يابد.همايون هاشمي در گفت‌وگو با ايسنا، ضمن بيان اينكه در هر مرحله از ديدارهاي مردمي طرح آفتاب به مشكلات 700 مددجو تحت پوشش رسيدگي مي شود، اظهار كرد: 25 ميليارد تومان بودجه براي برگزاري اين طرح اختصاص يافته است.وي افزود: آيين‌نامه استاني برگزاري طرح آفتاب هفته گذشته به استان‌ها ابلاغ شده است و مديران كل بهزيستي هر استان مسئول برگزاري اين طرح در استان متبوع خود هستند.

رييس سازمان بهزيستي كشور در ادامه عنوان كرد: طرح آفتاب تعطيلي ناپذير است، اما ممكن است برحسب زمان و شرايط بخشي از فعاليتهايي كه در قالب اين طرح برگزار مي‌شود، كمرنگ شود.هاشمي در ادامه گفت: مشكل مددجويان ظرف مدت حداكثر 45 روز حل مي‌شود و در اين مدت خانه مددجو مجددا توسط مددكاران بازديد مي‌شود. توانمندسازي اقتصادي عمدتا از طريق پرداخت وديعه مسكن و وام اشتغال و توانمندسازي فرهنگي نيز از طريق ديدارهاي رو در رو و اجراي برنامه‌هاي فرهنگي از جمله اعزام به مشهد مقدس، پيگيري مي‌شود.

مديركل نظارت بر درمان وزارت بهداشت اعلام كرد:

برخورد با افزايش غيرقانوني تعرفه هاي پزشكي

مديركل نظارت بر درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اعلام كرد پزشكان حق ندارند تعرفه هاي درماني را افزايش دهند در غير اين صورت طبق آيين نامه هاي موجود با آنان برخورد خواهد شد.'سجاد رضوي' در گفت و گو با ايرنا افزود: متاسفانه هر سال در اعلام تعرفه هاي درماني اشكالاتي وجود دارد و با تاخير اعلام مي شود.وي با اشاره به اينكه قرار است با تشكيل شوراي عالي سلامت بيمه و ابلاغ دولت، تعرفه هاي درماني اعلام شود، گفت: با گذشت سه ماه از سال جاري، هنوز تعرفه هاي درماني جديد اعلام نشده است.مديركل نظارت بر درمان وزارت بهداشت خاطرنشان كرد اين مشكل هر سال تكرار مي شود و با توجه به تورم موجود نيز برخي پزشكان اقدام به افزايش تعرفه هاي درماني مي كنند.رضوي گفت: به مراكز درماني بخشنامه شده است كه حق ندارند تعرفه هاي درماني را افزايش دهند و درصورت مشاهده تخلف، اين موضوع در دانشگاه هاي علوم پزشكي پيگيري و بررسي مي شود.

4روز تااجراي ممنوعيت تردد خودروهاي فرسوده

صف‌کشي موافقان و مخالفان!

تنها 4 روز تا اجراي طرح سراسري ممنوعيت تردد خودروهاي فرسوده در پايتخت و 7 کلانشهر کشور باقي مانده است. طرحي که با صف کشي مسئولان موافق و مخالف، اجراي آن بدون توجه به کار کارشناسي همچنان در ابهام باقي مانده است. به گزارش مهر، طرح ممنوعيت تردد خودروهاي فرسوده براي اولين بار اواخر دهه 70 از سوي مسئولان محيط زيست وقت مطرح و کار کارشناسي روي آن انجام شد اما به دليل اينکه هيچگاه امکان اجراي آن با توجه به وجود بيش از يک ميليون خودرو و موتورسيکلت وجود نداشت اجرايي نشد. با گذشت نزديک به يک دهه از زمزمه هاي ممنوعيت تردد خودروهاي فرسوده، علي محمد شاعري قائم مقام سازمان محيط زيست بار ديگر موضوع ممنوعيت تردد خودروهاي فرسوده در تهران و هفت کلانشهر را اعلام کرد. به گفته وي، سن فرسودگي خودروهاي شخصي و کاميونها و کشنده‌ ها از 25 به 20، وانت بارها از 20 به 15، ميني ‌بوس از 15 به 10، ميدل باس و اتوبوس‌هاي برون شهري از 15 به 12 و اتوبوس‌هاي شهري و موتورسيکلت ها از 10 به 8 سال کاهش يافته است اما سن فرسودگي تاکسيها همچنان 10 سال باقي مانده است. در روزهاي نخست اعلام اين خبر، بسياري آن را جدي نگرفته و همانند برخي اظهار نظرهاي پيشين مي دانستند.


 يادداشت 

 مبعث نبوي

امروز، روز رقص حراست.امروز همه آسمانيان به شکرانه برگزيدنت کِل مي زنند و تمام خاکيان، آسماني شدنت را پاي مي کوبند گويي اين بار ديگر معشوق، زبان به گفتگو گشوده است: اِقرأ؛ بخوان!بخوان به نام خداوند!

پيامبر رحمت صلي الله عليه و اله در يکي از روزها که درغار کوچک حرا مشغول خودسازي و راز و نياز با خالق متعال بود، صداي دلنشين و با صلابتي را مي شنود که امر به خواندن مي کند . پس از سه بار پيامبر نيز با او زمزمه مي کند. " بخوان، بخوان به نام پروردگاري که ترا خلق کرد...

روز مَبْعَث روزي است که محمد(ص)، پيامبر اسلام، به درجه پيامبري برگزيده شد.او در غار حرا، توسط جبرئيل و از سوي خدا به پيامبري نايل آمد و مأمور شد که چندخداپرستي و بت‌پرستي را از زمين بردارد و خداپرستي را رواج دهد و پيام وحي را به مردم برساند.

پيامبر(ص) در چهل سالگي در 27 رجب مبعوث به رسالت شد و با درخشش آيات وحي از افق غيب، جهان و جهانيان را روشن و منور ساخت. محمد در اين زمان چهل سال داشت و در مکه زندگي مي‌کرد.

بعثت پيامبر اکرم (ص)سرآغاز راهي شد تا انسان از شرک ؛ بي عدالتي ؛ تبعيض ؛ جهل و فساد بيرون آمده و به سوي توحيد ؛ معنويت ؛ عدالت و کرامت حرکت کند.

مبعث نبوي با نهضت معنوي شروع شد و انقلابي در عالم بشري ايجاد کرد که هنوز دامنه آن ادامه دارد .اين تحول روحي ؛ مردم مادي بت پرست را به مبدا آفرينش راهنمايي کرد و ازکردار زشت برحذر ساخت و به نيکويي دعوت نمود .

حضرت محمد(ص)دين مبين اسلام را به مردمي عرضه کرد که جملگي در آتش جهل مي سوختند و دعوت او چنان دلنشين بود که به سرعت ديوارهاي جهل و خرافات را فرو ريخت و مردم موج موج به اسلام گرويدند .

اكنون نيز با توجه به گذشت زمان زيادي از اين مبعث بزرگ و جاودانه، مردم با آذين بندي و چراغاني خيابانها ؛ معابر؛ مساجد و شرکت در مراسم جشن ارادت خالصانه خود را به خاتم الانبيا حضرت محمد بن عبدالله (ص)نشان مي دهند .

ابراهيم علي‌آبادي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته