جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/03/31 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4178

رييس‌جمهور:
تلاش خواهيم كرد تصميمات اجلاس «ريو +20» به سود ملتها اتخاذ شود

سخنگوي کميسيون امنيت ملي با اشاره به اوضاع سوريه:
مشخص نيست روسيه و چين تا چه زماني بر نظر خود باقي مي‌مانند


مالکي بايدن را به عراق نپذيرفت


نخست‌وزير پاكستان سلب صلاحيت شد


هشدار آمريكا به منافقين


انتقادات شديد بحرين به اظهارات يک ديپلمات ايراني


ماندگار بر جريده عالم


کاترين اشتون : اقدام بين المللي در سوريه ضروريست


يک نکته از هزاران


ميز خبر

رئيس مجلس شوراي اسلامي:
نظارت بر نمايندگان در مجلس نهم اجرايي مي شود


بيانيه مشترک اوباما و پوتين: ايران حجم غني سازي بالاي خود را کاهش دهد


سرمقاله


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي

مذاكرات نفس گير در مسكو؛
احتمال ادامه مذاكرات در چين يا قزاقستان


شوراي نظامي مصر از تحويل قدرت به رئيس جمهور منتخب خبر داد


 رييس‌جمهور:
 تلاش خواهيم كرد تصميمات اجلاس «ريو +20» به سود ملتها اتخاذ شود 

اجلاس سازمان ملل متحد در زمينه توسعه پايدار موسوم به ' ريو+ 20' با حضور رييسان جمهوري و نخست وزيران بيش از 120 كشور جهان از جمله جمهوري اسلامي ايران امروز - چهارشنبه - در شهر ريودوژانيرو برزيل برگزار مي شود. به گزارش ايرنا، اجلاس ريو + 20 كه به مدت سه روز در برزيل برگزار مي شود، بزرگترين و معتبرترين گردهمايي سازمان ملل متحد به شمار مي رود و در آن هيات هاي عالي رتبه و سازمان هاي غيردولتي بويژه مرتبط با محيط زيست از كشورهاي مختلف از جمله جمهوري اسلامي ايران حضور خواهند داشت.

'محمود احمدي نژاد' رييس جمهوري اسلامي ايران نيز در صدر هياتي عالي رتبه با بدرقه رسمي 'علي اكبر ولايتي' مشاور امور بين الملل مقام معظم رهبري و 'محمدرضا رحيمي' معاون اول رييس جمهوري براي شركت در اين اجلاس بزرگ بين المللي عازم برزيل شد.رييس جمهوري پيش از شركت در اجلاس ريو +20، ديداري رسمي از كشور بوليوي در آمريكاي لاتين خواهد داشت و پس از اجلاس نيز قرار است سفري رسمي به ونزوئلا داشته باشد.دكتر احمدي نژاد را در اين سفر 'علي اكبر صالحي' وزير امورخارجه، 'حميد بقايي' معاون اجرايي رييس جمهوري و 'علي سعيدلو' معاون امور بين الملل رييس جمهوري همراهي مي كنند.رييس جمهوري پيش از ترك تهران با بيان اين كه اين سفر به دعوت رييس جمهوري برزيل و براي شركت در اجلاس سازمان ملل متحد در زمينه توسعه پايدار موسوم به ريو + 20 انجام مي شود، گفت: در اين نشست گسترده كه درباره محيط زيست است، يك نوع هماهنگ سازي با كشورها در اين زمينه انجام خواهيم داد .

احمدي نژاد با بيان اينكه در اين اجلاس از مواضع و نظرات خود در خصوص محيط زيست دفاع خواهيم كرد، اظهار داشت: تلاش خواهيم كرد مصوباتي كه در اين اجلاس مطرح مي شود در راستاي منافع ملت ها باشد نه به نفع كشورهاي سرمايه دار . رييس جمهوري تصريح كرد: پيشرفت و توسعه و احترام به انسان بايد بر پايه عدالت، دوستي و محبت باشد و توسعه يك جانبه كه به نفع سرمايه دارها باشد به درد ملت ها نمي خورد.احمدي نژاد معتقد است كه كشورهاي سرمايه دار بايد رفتار خود را اصلاح كنند و بر اين اساس، ما با تمام توان تلاش خواهيم كرد كه مصوبات در اين نشست بزرگ به نفع ملت ها شكل گيرد .

اجلاس سازمان ملل متحد در زمينه محيط زيست و توسعه پايدار با عناويني چون 'اجلاس ريو' ، ' كنفرانس ريو' و ' اجلاس زمين ' شناخته مي شود كه در سال 1992 ميلادي در شهر ريودوژانيرو برزيل آغاز بكار كرد.كشورهاي شركت كننده در اين اجلاس از زمان آغاز بكار آن، به اين نتيجه رسيدند كه توسعه پايدار تنها با حضور دولت ها و بدون توجه به ساير گروههاي جامعه به اهداف خود دست نخواهد يافت و لذا خواستار مشاركت گروه هاي مختلف جامعه از جمله كشاورزان، تجار ، كارمندان، دانش آموزان و دانشجويان شدند.

بر اين اساس، در مجموع 9 گروه اصلي و مهم تشكيل شدند كه شامل گروه هاي ' تجار و صنعت'، ' كودكان و جوانان'، ' كشاورزان'، ' افراد بومي' ، ' مقامات محلي' ، ' سازمان هاي غيردولتي'، ' نهادهاي علمي و فني' ، ' زنان' و ' كارگران و اتحاديه هاي كارگري ' هستند.

در اجلاس ريو + 20 جمعي از سازمان هاي غيردولتي ايران در كنار ساير سازمان هاي غيردولتي جهان قصد دارند تا علاوه بر حضور در اين اجلاس و تبادل تجربيات، دستاوردهاي جمهوري اسلامي ايران در اين حوزه را تشريح و در دسترس شركت كنندگان قرار دهند.


 سخنگوي کميسيون امنيت ملي با اشاره به اوضاع سوريه:
 مشخص نيست روسيه و چين تا چه زماني بر نظر خود باقي مي‌مانند 

سخنگوي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اينکه ايران فقط اوضاع سوريه را براساس واقعيت‌هاي منطقه رصد مي‌کند، گفت:مشخص نيست روسيه و چين تا چه زماني بر نظر خود باقي مي‌مانند. سيدحسين نقوي حسيني در گفت و گو با خانه ملت، درباره برنامه‌ريزي آمريکا براي دخالت نظامي در سوريه، گفت: بشار اسد با اعمال اصلاحات در ساختار سياسي حاکميت مي‌کوشد تا از خشونت‌ها بکاهد و امنيت و آرامش در کشور برقرار شود اما قدرت‌هاي جهاني دنبال اصلاحات نيستند و تنها به سقوط دولت دمشق مي‌انديشند.نماينده مردم ورامين و پيشوا در مجلس شوراي اسلامي افزود: آمريکا، عربستان و قطر با ارسال پول و سلاح براي مخالفان دولت دمشق و تربيت و اعزام گروه‌هاي تروريستي قصد دارند تحولات خاورميانه را از مسير اصلي منحرف کنند تا موقعيت رژيم صهيونيستي در سرزمين‌هاي اشغالي از حالت تزلزل خارج شود.

وي ادامه داد: سازمان ملل متحد براي برقراري صلح در سوريه نيروي ناظر فرستاد اما از آنجا که اين قضيه با اهداف نظام سلطه همخواني نداشت، غرب همه کار کرد تا طرح صلح کوفي‌عنان عقيم بماند؛ چند روز پيش ناظران بين‌المللي اعلام کردند که ديگر براي سرکشي به جايي نمي‌روند چون امنيت جاني ندارند و اين دقيقاً‌ هدفي است که آمريکا دنبال آن بود.

اين نماينده اصولگراي مجلس نهم با يادآوري تشديد ناآرامي‌ها در سوريه، تصريح کرد: مخالفان بشاراسد از همان ابتداي عملياتي شدن طرح صلح کوفي‌عنان، موفقيت‌آميز بودن آن را زير سئوال بردند و امروز فعاليت‌هاي تروريستي خود را افزايش مي‌دهند تا شوراي امنيت سازمان ملل متحد مجبور به دخالت نظامي در اين کشور شود.

وي افزود:‌ هر چند چين و روسيه بر حل اوضاع سوريه از طريق ديپلماتيک و مسالمت‌آميز تأکيد دارند اما اين دو کشور معامله‌گر هستند و مشخص نيست تا چه زماني بر نظر خود باقي مي‌مانند اما ايران براساس واقعيت‌هاي منطقه تصميم مي‌گيرد و هيچ‌گاه از حقوق ملت‌هاي مسلمان براي تأمين نظر قدرت‌هاي جهاني چشم‌پوشي نمي‌کند.

سخنگوي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس درباره اعزام دو کشتي روسي به بندر طرطوس سوريه، يادآور شد:‌ اگر هدف اين کار برقراري آرامش در منطقه باشد، اقدام مناسبي است اما اگر براساس برخي اخبار رسانه‌هاي غربي، اعزام ناوها براي بازگرداندن اتباع و تجيهزات نظامي روسيه باشد، به طور قاطع مي‌توان گفت که مسکو نيز دخالت نظامي در سوريه را به نوعي پذيرفته است وگرنه اقدام به تحکيم حضور شهروندان خود در سوريه مي‌کرد تا آنکه بخواهد آنها را از اين کشور خارج کند.اعزام اين ناو جنگي روسيه به بندر طرطوس دو روز پس از آن صورت مي‌گيرد که مقامات واشنگتن گفتند، امريکا در حال برنامه‌ريزي براي دخالت نظامي در سوريه است و اکنون بحثي درباره انجام اين عمليات مطرح نيست و تنها درباره زمان آن بررسي صورت مي‌گيرد.


  مالکي بايدن را به عراق نپذيرفت 

فارس: نخست وزير عراق، سفر قريب الوقوع معاون رئيس جمهور آمريکا به بغداد و ديدار با مقامات اين کشور را نپذيرفت.منبعي آگاه در دفتر اطلاع رساني نخست وزير عراق در بغداد اعلام کرد: "نوري المالکي" اجازه ورود "جو بايدن" معاون رئيس جمهور آمريکا به عراق را نداده است. وي افزود: قرار بود بايدن به منظور گفت‌وگو با مقامات عراقي درباره اختلافات اخير و بن بست سياسي کشور، در چند روز آينده وارد بغداد شود، اما مالکي از طريق سفارت آمريکا در بغداد به وي اطلاع داده که هم اکنون بغداد آماده پذيرايي از وي نيست و به همين دليل خواستار لغو اين سفر است. اين منبع خاطرنشان کرد: سفارت عراق در آمريکا نيز اين پيغام مالکي را به مقامات کاخ سفيد ا ابلاغ کرده است. در همين حال، سايت رسمي مجلس اعلاي اسلامي عراق شامگاه گذشته اعلام کرد آقاي مالکي به دليل اينکه معاون رئيس جمهور آمريکا قصد سفر به اربيل مرکز منطقه کردستان عراق و ديدار با مسعود بارزاني را داشته است، اجازه ورود بايدن به بغداد را صادر نکرده است.


 نخست‌وزير پاكستان سلب صلاحيت شد 

 ايلنا: دادگاه عالي پاكستان طي حكمي اعلام كرد: "يوسف رضا گيلاني، صلاحيت تصدي پست نخست‌وزيري كشور را ندارد." به گزارش خبرگزاري رويترز، صدور اين حكم از سوي دادگاه عالي پاكستان مي‌تواند اين كشور را به سوي بحران سياسي ديگري بكشاند. در ماه آوريل دادگاه عالي پاكستان يوسف رضا گيلاني،‌ نخست‌وزير اين كشور را به مخالفت با از سرگيري پرونده فساد آصف علي زرداري، رئيس‌جمهوري پاكستان محكوم كرد.فواد چودري، وكيل نخست‌وزير پاكستان اعلام كرد: تنها پارلمان اين حق را دارد كه نخست‌وزير را عزل كند. اين در حالي است كه افتخار چودري،‌ قاضي ارشد دادگاه عالي پاكستان اعلام كرد: يوسف رضا گيلاني صلاحيت عضويت در مجلس شورا (پارلمان)‌ را ندارد. وي خاطرنشان كرد: او همچنين از سمت نخست‌وزيري پاكستان اخراج شده است و جايگاه نخست‌وزير در حال حاضر خالي است.گيلاني، نخستين نخست‌وزير پاكستان است كه در دادگاه محكوم مي‌شود.


  هشدار آمريكا به منافقين 

ايسنا: آمريكا به گروهك تروريستي منافقين هشدار داد طبق برنامه‌هاي تعيين شده براي تعطيلي اردوگاه اشرف اقدام كنند و افزود: اين‌كه تصور شد گزينه ديگري در اين رابطه وجود دارد، اشتباه بزرگي است. به گزارش رويترز وزارت امور خارجه آمريكا از گروهك تروريستي منافقين خواست انتقال اعضاي خود از اردوگاه اشرف به پايگاه «ليبرتي» را طبق برنامه از سر بگيرد. ويكتوريا نولائد، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريكا در بيانيه‌اي اعلام كرد كه «تعطيلي مسالمت‌اميز اردوگاه اشرف دست‌يافتني است» و «با پيشنهاد سازنده بايد با روحيه‌اي سازنده و نه با افكار و پيش‌شرط براي انجام گفت‌وگو، برخورد شود. درهمين رابطه دولت عراق روز گذشته بار ديگر به بازماندگان به اردوگاه اشرف هشدار داد تا در موعد مقرر اين مکان را ترک کنند. بنابر گفته هاي برخي منابع آگاه، منافقين در اردوگاه اشرف در حال از بين بردن شواهد و قرائني هستند که در طي اين سه دهه در امر خرابکاري ها و اقدامات تروريستي انجام داده اند.


 انتقادات شديد بحرين به اظهارات يک ديپلمات ايراني 

وزارت امور خارجه بحرين با صدور بيانيه اي از اظهارات صادق خرازي سفير پيشين ايران در پاريس انتقاد کرد. به گزارش عصر ايران، صادق خرازي سفير پيشين ايران در پاريس در مصاحبه اي که در رسانه هاي ايران منتشر شد گفته بود: اگر ايران مي خواست ، با نيروهاي واکنش سريع خود بحرين را ظرف چند ساعت در اختيار مي گرفت اما اين روش ها با منطق ايران سازگاري ندارد ايران خواهان امنيت خليج فارس است ما در دوران صدام هم نشان داديم ولي اگر عربستان بخواهد وارد بازي ديگري شود مطمئناً شکننده خواهند بود."حمد احمد عبدالعزيز العامر" معاون وزير امور خارجه بحرين در امور منطقه اي و شوراي همکاري خليج فارس گفت: اين اظهارات به معني خروج از قواعد فعاليت ديپلماتيک و نشانه بي مبالاتي تحريک آميز سياسي است. اين اظهارات نشان دهنده تفکر متکبرانه، خودبرتر بيني و دشمني است.

العامر اضافه کرد: بهتر بود اين ديپلمات ايراني به امور داخلي کشورش توجه کند و اين موضوع را درک کند که اقدام وي براي قدرت نمايي کشورش به تغيير تصوير واقعي حکومت ايران منجر نمي شود.وي ادامه داد: اين اظهارات و تهديدات به اعتمادسازي ميان دو طرف يعني ايران و کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس براي ايجاد آينده بهتر براي همه ملت هاي منطقه کمکي نمي کند.وزارت خارجه بحرين در حالي به سخنان صادق خرازي اعتراض مي کند که وي هم اکنون از جمله منتقدان دولت فعلي به شمار مي رود و هيچ سمتي در وزارت خارجه ايران ندارد.معاون وزير خارجه بحرين همچنين در مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن هم گفت:اظهارات خرازي، بيانگر ديدگاه حکومت ايران است گرچه خرازي سفير سابق تهران است.

وي افزود: انتشار اين مصاحبه در روزنامه اطلاعات وخبرگزاري فارس به عنوان ارگان رسانه اي حکومت ايران نشانه موافقت اين کشور با اين اظهارات است. حکومت ايران يک مقام سابق را وامي دارد تا با زبان تهديد و تحريک آميزي سخن بگويد سپس مقامات در حکومت ايران مي گويند که اين ديدگاه ها، بيانگر نظرات آنها نيست.نکته جالب توجه در انتقاد بحرين نسبت به سخنان خزاري اين است که خزاري گفته بود "ايران برخلاف عربستان در صدد دخالت نظامي در بحرين نيست" ولي مقامات بحريني گويا به حدي عصبي هستند که به اين سخنان هم واکنش نشان داده و محکوم کرده اند!


 ماندگار بر جريده عالم  

 اجلاس دوم مجمع عمومي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام – کوالالامپور

- مالزي 23 تا 25 محرم 1422- برابر 17تا19 آپريل 2001 ميلادي

قسمت هفتم

پيس نويس طرح عملياتي اتحاديه براي سال هاي 2001تا 2003

16- دبيرکل يک برنامه جامع از پيش نويس طرح عملياتي و بودجه اي براي سال هاي 2001 تا2003 ارائه داد. او محورهاي اصلي اين طرح عملياتي را که تامين هدف ها و اولويت هاي اتحاديه، يعني تحکيم پيوندها بين دانشگاه هاي عضو، تقويت هماهنگي و مشارکت بين آنها و تسهيل روش هاي تبادل فرهنگي و علمي بين مدرسين و دانشجويان آنها بود مورد بحث قرار داد. او همچنين اين طرح عملياتي را با درنظر گرفتن منابع مالي موجود و طبيعت وسيله اجرايي موجود، بصورت واقع گرايانه و داراي قابليت اجرا درآورده است. دبيرکل در انتهاي اين ارائه، اظهار داشت که اين طرح عملياتي حول شش محوراصلي شامل، يازده فعاليت جانبي با يک بودجه نه بيشتر از 600/414 دلار آمريکا بدون حقوق پرسنل و خدمات حمايتي که البته قسمتي ازحمايت آيسيسکو(ISESCO) به اتحاديه به شمار مي رود، تحقق پيدا مي کند. دبيرکل متذکر شد که شوراي اجرايي اين طرح عملياتي را مورد بررسي قرار دادو پيش نويس آن را در اجلاس پنجم شوراي اجرايي پس از اصلاح به تصويب رسانده است.

17- مجمع عمومي پس ازبررسي ماده 8 پاراگراف C از اساسنامه وملاحظه پيس نويس برنامه عملياتي اتحاديه براي سال هاي 2001 تا 2003 به گونه اي که در مدارک آمده است، و با عنايت به مصوبه پنجم اجلاس شوراي اجرايي در ارتباط با تصويب برنامه عمليات سه ساله موافقت کرد که آن را در دومين مجمع عمومي اتحاديه جهت تصويب مطرح نمايد وتصميمات زير را اتخاذ کند.

1- مجمع عمومي پيش نويس برنامه عملياتي سه ساله اتحاديه براي سال هاي 2001 تا 2003 که درمدارک آمده است و بودجه آن برابر 600/416 دلار آمريکااست. با توجه به تذکرات و پيشنهادات شوراي اجرايي و مجمع عمومي وهمچنين اولويت ها ونياز هاي دانشگاه هاي عضو در مورد اجراي برنامه، به تصويب رسانيد.

2- از شوراي اجرايي براي تلاش هاي خود وتهيه مقدمات کار جهت پيس نويس برنامه عملياتي سال هاي 2001 تا 2003 تشکر گرديد.

3- از دبيرکل و همکاران او براي سهم مشخصي که در تهيه پيس نويس برنامه عملياتي 2001 تا 2003 داشته است تشکر گرديد.

4- دانشگاه هاي عضو ملزم مي شوند که سهم خود را براي برنامه عملياتي بطور کامل بپذيرند، واز دبيرکل دعوت مي شود که فعاليت هاي خود را با ديدگاه تامين منابع بودجه اضافي براي پياده کردن بخش اصلي برنامه عملياتي در سال هاي 2001 تا 2003 پيگيري نمايد.

5- ازدبير کل براي هماهنگ کردن بخش هاي مختلف براي کمک اتحاديه در جهت پياده کردن قطعنامه هاي اولين اجلاس کنفرانس اسلامي مرکب از وزراي آموزش عالي و پژوهش هاي علمي، همچنين پيگيري هاي توصيه هاي آن براي مشارکت فعال در نشست هاي مقدماتي واجلاس هاي آينده کنفرانس دعوت بعمل آورد.

6- محول کردن وظيفه براي تهيه پروژه هاي تخصصي جهت تشويق آموزش عالي درجهان اسلام و توسعه دانشگاه هاي عضو اتحاديه به موازات پيدا کردن شرکاي حامي مالي که براي پياده کردن اين پروژه ها، و ارائه آنها به شوراي اجرايي و مجمع عمومي در اجلاس هاي آينده خودشان اقدام کنند، به دبيرکل اتحاديه.

7- به دبيرکل اختيار داده مي شود تا تصميم مناسبي براي جلسات آينده در ارتباط با مطالعه و تصويب اين پروژه ها ارائه دهد.

8- يک گزارش از برنامه عملياتي به سومين اجلاس مجمع عمومي ارائه گردد.

خلاصه برنامه عملياتي اتحاديه در سال هاي 2001 تا 2003

1)- سياست کليه اتحاديه

الف- مجمع عمومي يک جلسه، سال 2003، هزينه300/34 دلار آمريکا

ب- شوراي اجرايي سه جلسه، سال هاي 2001،2002 و 2003، هزينه 300/48 دلار آمريکا

2)- اطلاعات در مورد موسسات آموزش عالي

الف- راهنماي دانشگاه هاي جهان اسلام (چاپ جديد) سال 2001 هزينه 000/20 دلار آمريکا

ب- راهنماي مراکز پژوهشي در دانشگاه هاي جهان اسلام، سال هاي 2001، 2002 و 2003، هزينه 000/20 دلار آمريکا

3)- مطالعات وکارهاي پژوهشي

الف- مجله دوره اي اتحاديه (3 شماره) سال هاي 2001،2002 و 2003، هزينه 000/60 دلار آمريکا

4)- سمپوزيوم

الف- سمپوزيوم در مورد منابع و فن آوري اطلاعات و نقش آنها در آموزش عالي، سال 2001 ، هزينه 000/32 دلار آمريکا

ب- سمپوزيوم در مورد « موضوعات آموزش عالي» ( در مورد يک موضوع خاص بعدا تصميم گيري مي شود)سال 2002، هزينه 000/32 دلار آمريکا

5)- اساتيد و دانشجويان

الف- حمايت از مشارکت اساتيد و متخصصين در سمپوزيوم علمي، سال هاي 2001،2002 و 2003، هزينه 000/24 دلار آمريکا

ب- مبادله اساتيد ومديران، سال هاي 2001،2002 و 2003، هزينه 000/24 دلار آمريکا

ج- اردوي تابستاني براي هدايت دانشجويان نخبه دانشگاه ها، سال هاي 2001و 2002 ، هزينه 000/60 دلار آمريکا

6)- اطلاعات وانتشارات

الف- خبرنامه اتحاديه، سال 2001، 2002 و2003، هزينه 000/60 دلار آمريکا

بدين ترتيب جمع هزينه ها برابر600/416 دلار آمريکا مي گردد.


  کاترين اشتون : اقدام بين المللي در سوريه ضروريست  

رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا در کشاکش مذاکرات هسته‌اي با ايران، در اظهارنظري خواستار اقدام واحد جامعه بين‌المللي در قبال سوريه شد. به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه، سخنگوي "کاترين اشتون" رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا روز گذشته با صدور بيانيه‌اي اعلام کرد: «رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا به شدت نگران تشديد خشونت‌ها در سوريه است و هم‌اکنون اقدام واحد جامعه بين‌المللي ضروري است.» وي افزود: «حفاظت از مردم و پايان دادن به ادامه خشونت‌ها نخستين مسئوليت دولت سوريه است و کاترين اشتون شکست [دولت سوريه] در اين زمينه را به شدت محکوم مي‌کند.» اين اظهارات اشتون در مذاکرات 1+5 درمسکو صورت گرفت.


 يک نکته از هزاران 

سالانه يک ميليون هکتار به بيابان هاي ايران اضافه مي شود. ريز دانه ها امروزه مشکلات جدي اقتصادي و بيماري هايي را براي کشور ايجاد کرده و ما آن را فرا مرزي مي دانيم در صورتي که بخشي از اين مشکل از درون ايجاد شده است.در کشور ما نيز دو سوم سرزمين خشک وجود دارد بنابراين مشکلات ناشي از بيابان زايي در کشور خودمان هم کم نيست.

اگر توانايي متقاعد کردن کشورهاي همسايه و دوست را نداريم تا فکري به حال بيابان هاي خود کنند، حداقل از افزايش بيابان هاي داخلي جلو گيري کنيم و سلامت جسماني و وضعيت اقتصادي مردم را مد نظر قرار دهيم.


 ميز خبر 

 موافقت ايران با پيشنهاد روسيه براي بازگشت به طرح پوتين

روسيه طي ديدارهاي دوجانبه پيشنهاد بازگشت به طرح پوتين را ارائه کرده و اين طرح مورد موافقت ايران نيز قرار گرفته است.به گزارش مهر روسيه با هدف پيشبرد مذاکرات پيشنهاد بازگشت به طرح پوتين را ارائه کرده است. پي گيري ها نيز حاکي از آن است که ايران از اين پيشنهاد استفبال کرده است.پوتين پيش از انتخابات روسيه طي مقاله اي به موضوع برنامه هاي هسته اي ايران پرداخت و در آنجا پيشنهاد داد براي برون رفت از مذاکرات پيچيده و سخت 1+5، حق غني سازي براي ايران از سوي کشورهاي عضو پذيرفته شود و در ازاي آن ايران مکلف به همکاري با آژانس باشد.گفتني است ضيافت شام روسها با تيم مذاکره کننده ايراني برگزار شد و در آنجا بحث هاي جدي و اساسي بين طرفين رد وبدل شد.همچنين پيش از انجام دور سوم مذاکرات بين علي باقري معاون جليلي با "سرگئي ريابکوف" معاون وزير خارجه و نماينده روسيه در گروه 1+5 ديداري برگزار شد. نتيجه اين ديدار ماموريت نماينده روسها براي انتقال تفاهم ايران و روس به اعضاي 1+5 بود.

چين: ان پي تي به ايران اجازه برخورداري از انرژي هسته اي را مي دهد

دولت چين نسبت به گفتگوهاي هسته اي ايران با گروه 1+5 و نتيجه بخش بودن آن ابراز اميدواري کرده و بر حقوق هسته اي ايران بر اساس ان پي تي تاکيد کرد. به گزارش مهر به نقل از پرس تي وي، هونگ لي سخنگوي وزارت خارجه چين گفت: ايران بر اساس معاهده منع اشاعه هسته اي (ان پي تي) حق برخوداري از انرژي هسته اي براي مقاصد صلح آميز را دارد.

وي با اشاره به از سر گيري گفتگوها در مسکو بين ايران و پنج عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل متحد بعلاوه آلمان، افزود: همکاري و گفتگو به عنوان راههاي مؤثر براي حل نزاع هسته اي بشمار مي روند.وي ابزار اميدواري کرد که دو طرف از طريق تقويت ديپلماسي به نتايج سودمندي دست پيدا کنند. سخنگوي وزارت خارجه چين بار ديگر مخالفت کشورش را با تحريم هاي يکجانبه و خارج از چارچوب شوراي امنيت سازمان ملل، از سوي آمريکا اعلام کرد و گفت: تعهدات در نظر گرفته شده در ان پي تي. اجازه برخوداري از فناوري هسته اي صلح آميز را به ايران مي دهد.

درآمد نفتي ايران در سال 2011

اداره اطلاعات انرژي آمريکا در تازه ترين گزارش خود از افزايش 257 ميليارد دلاري درآمدهاي حاصل از فروش نفت خام اعضاي اوپک در سال گذشته ميلادي خبر داده و اعلام کرده است : درآمدهاي حاصل از فروش نفت خام ايران در سال 2011 به 95 ميليارد دلار افزايش يافته است. به گزارش ‌شانا، افزايش قيمت هاي جهاني نفت خام در کنار رشد توليد اعضاي سازمان اوپک سبب شد درآمدهاي نفتي کشورهاي عضو اين سازمان در سال 2011، حدود 257 ميليارد دلار افزايش يابد.درآمدهاي نفتي حاصل از فروش نفت خام اعضاي اوپک در سال 2011 بي سابقه بوده است. ارزيابي هاي اداره اطلاعات انرژي آمريکا نشان مي دهد درآمدهاي نفتي اعضاي اوپک در سال 2013 نسبت به سال 2012 با افت همراه خواهد بود و به حدود يک تريليون و 117 ميليارد دلار مي رسد.بر اساس ارزيابي اين اداره، درآمدهاي حاصل از فروش نفت خام ايران در سال 2011 به 95 ميليارد دلار افزايش يافته است؛ در حالي که در سال 2010، حدود 71 ميليارد دلار بود.

وزير دفاع عربستان، وليعهد جديد شد

ملک عبدالله پادشاه 88 ساله عربستان سعودي با صدور حکمي ، برادر کوچکترش شاهزاده سلمان را به عنوان وليعهد جديد اين کشور منصوب کرد. به گزارش عصر ايران به نقل از شبکه الجزيره، "سلمان بن عبدالعزيز آل سعود" 76 ساله با حفظ سمت وزير دفاع، به عنوان وليعهد جديد عربستان معرفي شده است. سلمان 8 ماه پيش و پس از درگذشت وزير دفاع و وليعهد وقت (شاهزاده سلطان)، به عنوان وزير دفاع جديد معرفي شده بود.او قبل از اين، به مدت 48 سال استاندار رياض بود.شاهزاده نايف وليعهد و وزير کشور عربستان در سن 78 سالگي در هنگام معالجه در شهر ژنو سوئيس درگذشت. پادشاه عربستان سعودي همچنين ديگر برادرش شاهزاده احمد بن عبدالعزيز را به عنوان وزير کشور جديد تعيين کرد.احمد بن عبدالعزيز 71 ساله به مدت 37 سال معاون وزير کشور بود.

"رئيس جمهور آتي آمريکا گفتگوهاي ايران و 5+1 را متحول خواهد کرد"

"اسکات پيترسون" اعتقاد دارد در صورتي که ايران و گروه 1+5 دست کم تا شهريور ماه (سپتامبر) به توافقي نرسند، بدليل نزديک شدن به زمان انتخابات رياست جمهوري در آمريکا و ايران، اين احتمال وجود دارد که با روي کار آمدن رييس جمهوري جديد در ايران و ماندن اوباما در قدرت، سال آينده تحولي در اين مساله پيدا شود. پيترسون رييس دفتر روزنامه کريستين ساينس مانيتور در شهر استانبول که يکي از کارشناسان مسايل ايران محسوب مي شود با اشاره به اين مطلب اظهار داشت: اگر "باراک اوباما" رييس جمهور دموکرات آمريکا بتواند در انتخابات آتي رياست جمهوري اين کشور بر "ميت رامني" رقيب جمهوري خواهش پيروز شود، از قدرت بيشتري براي مذاکره با ايران برخوردار خواهد شد و مي تواند "راه گريزي" پيدا کند. اين خبرنگار آمريکايي تصريح کرد: روس ها در تلاش هستند تا اين مذاکرات دست کم پيشرفتي نسبت به مذاکرات بغداد داشته باشد، اما به هر حال در هر دو طرف جرياناتي هستند که مانع از رسيدن ايران و گروه 1+5 به توافق هستند.

كامرون به دنبال اتحاد با مسكو بر سر سوريه

نخست‌وزير انگليس در حاشيه نشست گروه 20 در مكزيك، با رئيس‌جمهوري روسيه ديدار و گفت‌وگو كرد.به گزارش ايسنا، ديويد كامرون، نخست وزير انگليس به ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه گفت كه خواهان برقراري "اتحاد" ميان لندن و مسكو، پيش از انتقال قدرت در سوريه است. به گزارش خبرگزاري پرس آسوسيشن، روسيه‌ حامي و طرفدار اصلي دولت بشار اسد، رئيس جمهور سوريه محسوب مي‌شود. انگليس در حالي از پيشنهاد پوتين در مورد برگزاري كنفرانس بين‌المللي در رابطه با سوريه استقبال كرده كه مخالف پيشنهاد وي در رابطه با دعوت از ايران در اين كنفرانس است. كامرون در هتل محل اقامت پوتين در لوس كابوس، مكزيك گفت: خواهان ايجاد روابط مستحكم ميان روسيه و انگليس هستم. گمان مي‌كنم كه روابط اقتصادي ما بسيار قوي است با اين حال موارد بين‌المللي ديگري نيز وجود دارد كه مي‌توانيم در مورد آنها به بحث بپردازيم. يكي از اين موارد اوضاع كنوني در سوريه است كه نياز به اتحاد ميان لندن و مسكو براي حل آن وجود دارد


 رئيس مجلس شوراي اسلامي:
 نظارت بر نمايندگان در مجلس نهم اجرايي مي شود 

رئيس مجلس شوراي اسلامي بابيان اينکه تاکيد مقام معظم رهبري بر ايجاد مدل خودنظارتي در مجلس از نقاط نوراني سخنان ايشان بوده است گفت: مجلس اين امر را محقق کرد و از ابتداي مجلس نهم اين روش سامان خواهد يافت.به گزارش مهر علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در ديدار با کارکنان و مديران قوه مقننه طي سخناني با اشاره به ايام ماه رجب و پيش رو بودن ايام شعبان خاطرنشان کرد: اين دو ماه براي کل بشريت پر از نور است. وي با اشاره به مبعث پيامبر گرامي اسلام گفت: اين روز روزي است که جهان اميدوار شد که بتواند شرايط زندگي را براي آينده به نحو سعادتمندي ترسيم کند. خداوند، پيامبر را نذير و بشير خطاب مي کند و چنين جايگاهي فقط براي پيامبر گرامي اسلام است.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه همه چيز بايد در حد اعتدال باشد گفت: بسياري از مشکلاتي که امروز در خانواده ها و اجتماع ديده مي شود به دليل رويگرداني از مسلک اعتدال و راهي است که آئين مقدس اسلام پيش روي بشريت گذاشته است.

وي همچنين با اشاره به رهنمودهاي مقام معظم رهبري در عرصه فعاليت مجلس يادآور شد: مجلس هميشه در پناه رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب يک برداشت هاي خوبي داشت که مي توانست موتور محرک مجلس باشد و در هر 4 سال نکاتي ارزشمندي براي مجلس بيان کردند و اين سرلوحه کار عزيزان شد به طوري که يک بار در مورد تنقيح قوانين اشارتي داشتند که حرف بسيار درست و سنجيده اي بود و در مجلس هشتم بناي نسخ قوانين گذاشته شد و يکي از کارهايي که مجلس نهم بايد آن را دنبال کند همين موضوع است. اين کار يک پايه خوب براي قانونگذاري کشور است. لاريجاني ادامه داد: رهبري همچنين سال گذشته بر مدل خودنظارتي در مجلس تاکيداتي داشتند که بر اساس طرحي در مجلس آماده شد ، يک سال جلسات مستمر گذاشته شد. طرح آماده و در مجلس به تصويب رسيد و پايه براي سيستم خودنظارتي در مجلس شد. اين از نقاط نوراني مقام معظم رهبري بود که مجلس آن را محقق کرد و از ابتداي مجلس نهم اين روش سامان خواهد يابد. رئيس مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: مقام معظم رهبري همچنين بر زنده بودن مجلس تاکيد داشتند که اين نکته ارزشمندي است. ما در طول تاريخ هرگاه مجلس ساکت صامت داشته ايم بلايي بر سر کشور آمده اما وقتي مجلس زنده بوده و حرفها زده شده است تصميمات از سر حکمت گرفته شد و مجلس در رفع مشکلات کشور راهگشا بوده است.

رئيس مجلس شوراي اسلامي يک رکن زنده بودن مجلس را داشتن مجال براي بحث آزاد عنوان کرد و گفت: البته بحث آزاد بايد آراسته به ادب پارلماني باشد ما نبايد به برخي کشورها که با مشت و لگد در پارلمان به جان هم مي افتند تاسي کنيم. در واقع آنجا ادب پارلماني سقوط کرده است. البته اين فضا نيازمند وجوددستگاههاي زيرمجموعه کارشناسي مجلس و نيز پيوند نمايندگان با نخبگان است که در مجلس نهم بناي آن گذاشته مي شود.

وي در خصوص سلامت مجلس نيز که از تاکيدات مقام معظم رهبري بود گفت: مجلس در بالاترين سطوح نظارتي قرار دارد و هر چه سلامت درون کار مجلس بالاتر رود براي جامعه مورد اعتماد تر است.به عنوان مثال نگاه صرفه جويانه اي که در مجلس وجود دارد باز هم ادامه يابد و در مجلس نبايد کار زائد داشته باشيم. بودجه مجلس بايد شفاف باشد. ما حتما اين نظر مقام معظم رهبري را که بر سلامت مجلس تاکيد داشتند پيگيري خواهيم کرد. وي با انتقاد از مباحث مطرح شده درباره دريافتي نمايندگان مجلس خاطرنشان کرد: برخي حرفهايي در کشور زده مي شودو نمي دانم براي چه اين حرفها را مي زنند . قرائتي بود که نمايندگان 470 ميليون يا 740 ميليون دريافتي دارند مگر ممکن است کسي اين وجوه را دريافت کند؟ نمايندگان طبق قانون خدمات کشوري حقوق مي گيرند. اين ارقام را از کجا درآورده ايد؟ مجلس 3 هزار پرسنل دارد هزينه جاري و عمراني را تقسيم بر 290 نماينده مي کنند و مبلغي در مي آيد. آيا عقلي چنين کاري مي کنيد؟ اگر چنين است بودجه عمراني کشور 150 هزار ميليارد است که اگر تقسيم بر 15 وزير کنيم هر کدام 10 هزار ميليارد تومان مي شود آيا مي توان اين حرفها را زد؟ چرا اين ذهنيت ها را در کشور بوجود مي آوريد؟


 بيانيه مشترک اوباما و پوتين: ايران حجم غني سازي بالاي خود را کاهش دهد 

باراک اوباما و ولاديير پوتين روساي جمهور آمريکا و روسيه در حاشيه نشست رهبران گروه بيست در مکزيک با صدور بيانيه اي درباره برنامه هسته اي ايران ، اعلام کردند که خواستار کاهش دادن حجم اورانيوم غناي بالاي ايران براي مصارف صلح آميز هستند.به گزارش عصر ايران در اين بيانيه دو رهبر با تاکيد بر ضرورت عمل ايران به تعهدات بين المللي اش ، خواستار انجام اقدامات جدي از سوي ايران براي بازگرداندن اعتماد جامعه جهاني به برنامه هسته اي صلح آميزاين کشور شدند.

اوباما و پوتين با تاکيد بر اينکه آمريکا و روسيه خواهان همکاري سازنده با ايران در چارچوب گروه 1+5 هستند ، در بيانيه خود تاکيد کردند : " تهران بايد به طور کامل به تعهدات خود عمل کند و براي حل و فصل سريع همه موضوعات باقي‌مانده با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي همکاري کند."

اين بيانيه در شرايطي منتشر شد که آمريکا وروسيه رويکردهاي متفاوتي نسبت به حل و فصل مساله هسته اي ايران دارند و در حالي که آمريکا خواهان تشديد فشارهاي اقتصادي و بين المللي عليه ايران و توقف غني سازي در ايران است ، اما روسيه بر ضرورت حل مساله هسته اي ايران از طريق رويکرد گام به گام و تدريجي تاکيد دارد.

توافق اوباما و پوتين برسر حل بحران سوريه

همچنين، پوتين پس از ديدار با اوباما در حاشيه نشست گروه 20 در شهر «لوس کابوس» در کنفرانسي خبري گفت: «در مورد مشکلات بين‌المللي از جمله بحران سوريه گفت‌و‌گو کرده و نقاط مشترک زيادي پيدا کرديم.»

رئيس‌جمهوري روسيه افزود: «تماس‌هاي خود را در ارتباط با همه مسائل ادامه مي‌دهيم.»رئيس‌جمهوري آمريکا نيز تاکيد کرد: «بر سر ضرورت توقف خشونت‌ها در سوريه و ضرورت پيگيري فرايند سياسي که مي‌تواند بحران سوريه را حل کرده و از جنگ داخلي جلوگيري کند، به توافق رسيديم.»

اوباما تصريح کرد که وي و پوتين آماده هستند که با مشارکت سازمان‌هاي بين المللي و «کوفي عنان» فرستاده ويژه سازمان ملل و اتحاديه عرب در امور سوريه، در حل بحران اين كشور سهيم باشند.رهبران روسيه و آمريکا بر ضرورت دادن حق انتخاب تعيين سرنوشت ملت سوريه به دست خود آنها و همچنين همکاري براي حل بحران‌هاي منطقه‌اي تاکيد کردند.


 سرمقاله 

 مذاکرات درمسکو، تصميم گيري در مکزيک

حميدرضا عسگري

سران 20 کشور صنعتي جهان(20G) درمکزيک گردهم آمدند که محور اصلي بحث آنان بحران مالي اروپا و نحوه حمايت ها و رياضت هاي اقتصادي در کشورهاي بحران زده بود. اما برخلاف اجلاس رسمي اين گروه که نتيجه چنداني جز تعارض نقطه نظرات اقتصادي نداشت، در حاشيه اين نشست اتفاقات مهمي رخ داد که مي توان آن را مهمترين بخش اين اجلاس دانست. ديدار روساي جمهور آمريکا و روسيه در حاشيه اين نشست، پس از روي کار آمدن پوتين بسيارحائز اهميت بود که نهايتاً به صدور بيانيه اي درمورد پرونده هسته اي ايران و مسئله سوريه ختم شد.

در بيانيه اعلامي از سوي دو رييس جمهور تاکيد شده که: «ما در اين امر اتفاق نظر داريم که ايران بايد اقدامات جدي‌ به منظور بازگرداندن اعتماد بين‌المللي به ماهيت منحصراً صلح‌آميز برنامه هسته‌اي خود انجام دهد. براي نيل به اين هدف تهران بايد کاملاً به تعهدات خود عمل کند و براي حل و فصل سريع همه موضوعات باقي‌مانده با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي همکاري کند.» اين بيانيه درحالي صادرشد که مسکو ميزبان مذاکرات هسته اي ايران با 1+5 بود. جاي تعجب نداشت اگر اين بيانيه در نشست مسکو صادرمي شد، اما اظهارنظرات دو کشور و همسويي در منافع مشترک، بار ديگر بازي نانوشته روسها و آمريکايي ها را برملا ساخت.

اوباما و پوتين اعلام کرده اند که خواستار کاهش دادن حجم اورانيوم غناي بالاي ايران براي مصارف صلح آميز هستند. درحالي که اين ادعا در نشست هاي قبلي بين ايران و غرب باعث بي نتيجه ماندن مذاکرات و اعمال تحريم هاي يک جانبه گرديده بود. ايران به رسميت شناختن حق غني سازي از سوي غرب را گامي جهت اعتماد سازي مي داند و در نقطه مقابل غرب نيز تعليق فعاليت هاي غني سازي را گامي درجهت شفاف سازي در پرونده هسته اي ايران تلقي مي کند.

اين تفاهم ضمني در مورد مسئله سوريه نيز خود را نمايان ساخت و هردوطرف به حل سريع بحران سوريه تاکيد و اعلام کردند که مردم سوريه بايد خودشان براي آينده کشورشان تصميم بگيرند. اين موضع گيري دو کشور در حالي صورت گرفت که تا پيش از اين هرکدام روشي متفاوت براي حل بحران سوريه را پيشنهاد مي کردند، به طوريکه روسها دو مرتبه در شوراي امنيت قطعنامه هايي را که از سوي آمريکا براي متهم کردن دولت دمشق در نظر گرفته شده بود را وتو کردند.

اما درادامه ديدار دو رييس جمهور که حاشيه اجلاس 20G را مهمتر از نشست رسمي آن تبديل کرد، اظهاراتي در مورد توافقات دو کشور در مسائل بسيار مهمي بود که براي طرفين اهميت فراواني داشت. رييس جمهور روسيه در اظهارات خود از ورود روسيه به سازمان تجارت جهاني خبر داد و حضور روسها را عاملي براي ثبات اقتصاد جهاني عنوان کرد. روسيه امسال پس از 18 سال توانست وارد اين سازمان(WTO) شود ولذا براي حضور پررنگ خود نيازمند حمايت هاي آمريکا مي باشد.

نکته ديگري که در اين ديدار مطرح شد تاکيد دو طرف بر توافق و همکاري درمورد سامانه دفاع سپرموشکي بود که در طي چند سال اخير به مورد مناقشه بين آمريکا و روسيه تبديل شده است. روسها اين سامانه را اقدامي عليه امنيت خود مي دانند و آمريکا نيز اين سامانه را سپري دفاعي براي حفظ امنيت اسرائيل مي داند.

آنچه از دورنماي اين ديدار مشخص است، بازسازي پرده اي است که در طي چندين سال گذشته مشاهده کرده ايم. روسها ضمن حمايت هاي تظاهري خود از ايران و پرونده هسته ايش به يکباره با چرخش از مواضع قبلي درجهت منافع خود و برخلاف خواسته هاي ايران حرکت مي کنند. مسلماً پيش گرفتن چنين رويه اي از سوي غربي ها و روسها نتيجه ملموسي را که گره گشاي پرونده هسته اي ايران باشد را در بر نخواهد داشت.


 سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

 به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود در اين‌باره، در طول اين هفته هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي منتشر مي‌شود.


 مذاكرات نفس گير در مسكو؛
 احتمال ادامه مذاكرات در چين يا قزاقستان 

پس از آنکه در روز نخست گفت و گوها، هيئت ايراني پيشنهادهاي خود را ارائه و انتقادهاي خود از از طرح پيشنهادي طرف مقابل ارائه داد، انتظار مي رود امروز گروه 1+5 پاسخ خود به پيشنهادهاي ايران را مطرح کند.«فرانس 24» با اشاره به اين موضوع نوشت گروه 1+5 امروز موضع خود درباره پيشنهاد ايران را مطرح خواهند کرد و درباره موضوع حق غني سازي ايران به بحث خواهند پرداخت.علي باقري، معاون مذاکره کننده ارشد هسته اي ايران در مسکو، ضمن «جدي و سازنده» خواندن مذاکراتايران در نشست عصر روز دوشنبه بر اساس اساسنامه آژانس و منشور ملل متحد غيرقانوني بودن ارجاع موضوع فعاليت‌هاي هسته‌يي ايران از شوراي حکام به شوراي امنيت و صدور قطعنامه‌هاي تحريمي عليه ايران را تبيين کرد. به گفته معاون جليلي، قرار است کاترين اشتون نماينده کشورهاي 1+5 در گفت وگوهاي روز سه شنبه درباره پيشنهاد هاي ايران پاسخ دهند.

گزارش ها حاکي از آن است که روسيه تلاش دارد تا حد امکان مواضع طرفين را به يکديگر نزديک کند.سرگئي ريابکف، معاون وزير امور خارجه روسيه و نماينده اين کشور در 1+5، پيش از آغاز مذاکرات امروز با علي باقري ديدار کرد. وي پس از ديدار با باقري، با نمايندگان ديگر کشورهاي 1+5 نيز ديدار و گفت و گو کرد.يک منبع نزديک به تيم مذاکره کننده ايران در مسکو گفته در صورتي که 1+5 رويکرد مثبتي در مذاکرات امروز از خود نشان دهد، ايران آماده برداشتن گام هاي سازنده است.

فرصتي که 1+5 براي بحث درباره غني سازي 20 درصدي در اختيار دارد محدود خواهد بود و سرنوشت مذاکرات، به تجديدنظر غرب در راهبرد «فشار و مذاکره» بستگي دارد.«نيويورک تايمز» به نقل از سرگئي ريابکف، معاون وزير خارجه روسيه نوشته مذاکرات امروز شکست نخواهد خورد. وي گفته: «من فکر نمي کنم مذاکرات با شکست مواجه شود. ما نتيجه اي منطقي خواهيم داشت».

منابع نزديک به تيم مذاکره کننده ايراني، به اين نکته اشاره کرده اند که سطح تيم مذاکره کننده طرف مقابل پايين است و آنان اختيار عمل لازم را براي تصميم گيري ندارند. اين منابع همچنين گفته اند ايران در مذاکرات روز گذشته به 1+5 اعلام کرده قطعنامه هاي شوراي امنيت نمي تواند مبناي مذاکرات قرار گيرد.

روزنامه «هاآرتص» مدعي شده ايران در مذاکرات امروز به غرب هشدار داده است در صورت عدم لغو تحريم ها و به رسميت شناخته نشدن حق ايران براي غني سازي اورانيوم، مذاکرات با شکست مواجه خواهد شد. به نوشته اين روزنامه، هيئت ايراني هشدار داده پاسخ منفي غرب، به معناي پايان مذاکرات در شرايط فعلي خواهد بود. اخبار تأييد نشده حاکي از آن است که احتمال دارد دور بعدي مذاکرات ايران و 1+5 در چين يا قزاقستان برگزار شود.

وزارت خارجه چين با اعلام آمادگي تلويحي براي تداوم دور بعدي مذاکرات 1+5 با ايران تأکيد کرد: پکن آماده ايفاي نقش در تلاش براي حل مسالمت آميز و سياسي موضوع هسته اي ايران است


 شوراي نظامي مصر از تحويل قدرت به رئيس جمهور منتخب خبر داد 

با اعلام نتايج اوليه انتخابات رياست جمهوري مصر و پيروزي محمد مرسي در اين انتخابات، شوراي عالي نيروهاي مسلح مصر اعلام كرد كه قدرت را تا پايان ماه ژوئن به رئيس جمهوري منتخب تحويل خواهد داد. به گزارش ايسنا، به نقل از راديو سواي آمريكا، محمد العصار، يكي از اعضاي شوراي عالي نيروهاي مسلح مصر در كنفرانس خبري مشترك با ممدوح شاهين، از ديگر اعضاي اين شورا عنوان داشت: نيروهاي مسلح مصر قدرت را تا پايان ماه ژوئن به رئيس جمهوري منتخب مصر تحويل خواهد داد.

وي در ادامه افزود: رئيس جمهوري جديد مصر تمام اختيارات را به دست مي‌گيرد و مي‌تواند اعضاي دولت را تعيين كرده و يا آنها را بركنار كند. رئيس جمهوري آينده مصر تمام اختيارات مربوط به پست خود را بدون هيچ گونه محدوديتي خواهد داشت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته