جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/03/31 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4178

مدير كل دانشجويان داخل وزارت علوم خبر داد:
تغيير شرايط بازگشت به تحصيل دانشجويان انصرافي

رييس صندوق رفاه وزارت بهداشت:
اعتبار وام شهريه پاسخگوي 10 درصد متقاضيان هم نيست


شرايط عمومي و اختصاصي جذب هيأت علمي‌دانشگاه‌هاي پزشکي

دبير منطقه ي يازده دانشگاه آزاداسلامي:
روابط عمومي نقش ارزنده اي در توسعه ي مسائل فرهنگي مي تواند ايفاکند


انتخابات شوراي صنفي دانشگاه مازندران برگزار مي‌شود


علمي دانشجويي


تازه‌هاي نشر


خبـر


 مدير كل دانشجويان داخل وزارت علوم خبر داد:
  تغيير شرايط بازگشت به تحصيل دانشجويان انصرافي 

 
مدير كل دانشجويان داخل وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به تغيير شاخص‌هاي پذيرش متقاضيان انصراف از تحصيل، گفت: اين شاخص‌ها به زودي قطعي مي‌شود.بذرافشان مقدم در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به تغييرات شاخص‌هاي پذيرش متقاضيان انصراف از تحصيل، اظهاركرد: البته قرار است در مواردي چون سال پذيرش، نوع تاثير معدل و ميزان مشروطي، تغييراتي ايجاد شود‌ كه هنوز قطعي نيست.وي با بيان اينكه تاكنون يك هزار و 200 نفر مشمول دستورالعمل اول بوده‌اند، گفت: به اين معنا كه اين تعداد داراي معدل بالاي 12، مشروطي حداكثر دو ترم براي كارداني و سه ترم براي كارشناسي و ورودي سال 75 به بعد بودند.

بذرافشان اظهار كرد: با تغيير شرايط ،‌ عقب رفتن سنوات و مشروطي‌ها اين رقم افزايش مي‌يابد.

وي با بيان اينكه پيشنهاد ما پذيرش دانشجو از ورودي سال 54 به بعد بوده است، گفت: نظر من اين بود كه معدل را پايين‌تر ببريم، اما برخي از همكاران معتقد بودند كه اجازه دهيم اين افراد خود را در سيستم آموزشي نشان دهند.

آمار درخواست‌هاي بازگشت به تحصيل از سال56

مديركل دانشجويان داخل وزارت علوم، با بيان اينكه از سال 56 تا 89، چهار هزار و 38 درخواست اعلام شده كه 942 نفر از آنان فاقد مشروطي و يكهزار و 285 نفر از آنان داراي مشروطي‌هاي طبق دستورالعمل بوده‌اند، افزود: از سال 58 تا 89، چهار هزار و 14 درخواست ارايه شده كه 938 نفر فاقد مشروطي بوده اند، همچنين از سال 62 تا 89، 4 هزار و دو درخواست با 934 نفر فاقد مشروطي و از سال 66 تا 89، سه هزار و 923 درخواست با 917 نفر فاقد مشروطي، ثبت‌نام كرده‌اند.

پذر افشان در خاتمه، گفت: همچنين از سال 70 تا 89، سه هزار و 768 نفر درخواست كرده‌اند كه 887 نفر از آنان فاقد مشروطي و طبق دستورالعمل سال 75 تا 89 كه به صورت پيشنهادي مطرح شد سه هزار و 349 نفر درخواست ثبت‌نام در دانشگاه‌ها را كردند كه 807 نفر از آنان مشروطي نداشته‌اند.


 رييس صندوق رفاه وزارت بهداشت:
 اعتبار وام شهريه پاسخگوي 10 درصد متقاضيان هم نيست 

 رييس صندوق رفاه دانشجويان وزارت بهداشت با اشاره به ناكافي بودن ميزان بودجه وام شهريه براي دانشجويان دانشگاه‌هاي علوم پزشكي، خواستار تخصيص 20 ميليارد تومان اعتبار براي وام شهريه دانشجويان علوم پزشكي شد.دکتر فرهاد جعفري در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينكه كليه اعتبار تخصيصي براي وام شهريه سال 90 جذب شده است، اظهاركرد: ميزان اين اعتبار حدود 7 ميليارد و 100 ميليون تومان براي دانشجويان شهريه‌اي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي بود كه كليه آن جذب شده است.

وي با تاكيد بر اينكه با اين ميزان بودجه تخصيصي، فقط دو هزار و 369 متقاضي معادل كمتر از 10 درصد تقاضاها وام شهريه دريافت كرده‌اند، خاطرنشان كرد: براي پاسخگويي به كليه تقاضاي دانشجويان به اعتبار بيشتري نياز است، چرا كه بيش از 50 درصد دانشجويان شهريه پرداز متقاضي دريافت وام شهريه هستند.جعفري با اشاره به تخصيص حدود 7 ميليارد و 100 ميليون تومان بودجه براي ارائه وام شهريه دانشجويان دانشگاه‌هاي علوم پزشكي در سال 90، گفت: البته با توجه به ميزان شهريه اي که اين دانشجويان پرداخت مي‌کنند تنها مي‌توان 10 درصد تقاضاها را پوشش داد، بر اين اساس اگر 20 ميليارد تومان در اين زمينه اختصاص داده شود مي‌توان كليه تقاضاها را پوشش داد.

رييس صندوق رفاه دانشجويان وزارت بهداشت در خاتمه، گفت: بايد توجه داشت كه ميزان شهريه دانشجويان علوم پزشكي قابل مقايسه با دانشجويان دانشگاه‌هاي دولتي نيست، چرا كه ميزان شهريه دانشجويان مقاطع کارداني در دانشگاه‌هاي دولتي با شهريه دانشجويان دکتري دندانپزشکي در واحدهاي بين‌الملل بسيار متفاوت است.


 شرايط عمومي و اختصاصي جذب هيأت علمي‌دانشگاه‌هاي پزشکي 

 هيات مرکزي جذب اعضاي هيات علمي وزارت بهداشت، هفتمين فراخوان جذب و استخدام عضو هيات علمي پيماني در رشته هاي علوم پايه و باليني دانشگاههاي علوم پزشکي را اعلام کرد.به گزارش مهر، ثبت نام در فراخوان جذب هيات علمي به صورت متمرکز و اينترنتي بوده و ملاک ثبت نام در فراخوان متقاضيان گرفتن کد رهگيري از سوي داوطلبان است. ثبت نام داوطلبان جذب هيات علمي آغاز شده و تا مدت 15 روز ادامه دارد. 1869 نفر در اين دوره جذب مي شوند.

شرايط عمومي

الف) اعتقاد به مباني نظام مقدس جمهوري اسلامي و قانون اساسي.ب ) تدين به يکي از اديان رسمي مصرح در قانون اساسي.ج) داشتن تابعيت جمهوري اسلامي ايران.د) عدم محکوميت به محروميت از استخدام دولتي و سابقه محکوميت کيفري و جزايي.ه) عدم اعتياد به دخانيات ، مواد مخدر و روانگردان.و) انجام خدمت وظيفه عمومي ، دارا بودن کارت پايان خدمت وظيفه عمومي يا داشتن معافيت قانوني و يا پايان دوره ضرورت نظام (ويژه آقايان).ز) تاييد صلاحيت هاي علمي و عمومي داوطلبان در هيات هاي اجرايي جذب دانشگاهها و هيات مرکزي جذب وزارت متبوع طبق مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي

شرايط اختصاصي

دارا بودن دانشنامه تخصصي و فوق تخصصي و يا گواهي دوره فلوشيپ در رشته هاي باليني و دانشنامه دکتري تخصصي Ph.D و يا مدرک کارشناسي ارشد در رشته هاي علوم پايه از جمله شرايط ثبت نام است.حداکثر سن براي داوطلبين استخدام که مدرک کارشناسي ارشد داشته باشند 35 سال و براي دارندگان دانشنامه دکتري تخصصي (Ph.D) و دانشنامه تخصصي و فوق تخصصي ويا دوره فلوشيپ 45 سال است .متقاضياني که داراي سن بيشتر از 35 سال براي کارشناسان ارشد و 45 سال براي دارندگان دانشنامه تخصصي، فوق تخصصي و يا فلوشيپ و دکتري تخصصي (Ph.D) هستند در صورت دارا بودن سوابق آموزشي، پژوهشي و مديريتي با تاييد هيات مميزه مرکزي حداکثر تا 5 سال به سقف سني آنان افزوده خواهد شد بنابراين دانشگاه ها مي توانند مدارک اين متقاضيان را بصورت مشروط بپذيرند.ايثارگران شامل رزمندگان با بيش از 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه، جانبازان بالاي 25 درصد، آزادگان بالاي 3 سال اسارت، فرزندان جانبازان بالاي 50 درصد ، فرزندان شهدا و آزادگان با بيش از 3 سال اسارت مشمول محدوديت سني نيستند.

شرکت افراد مشغول به تحصيل در فراخوان ممنوع است

شرکت افراد مشغول به تحصيل در فراخوان ممنوع است و اين دسته از افراد مي توانند پس از فراغت از تحصيل و اخذ مدرک دانشگاهي بالاتر و انجام يک سال از تعهدات در فراخوان هاي آتي شرکت کنند. چنانچه متقاضيان در زمان انجام مراحل جذب در آزمون Ph.D و يا فوق تخصصي و يا فلوشيپ پذبرفته شوند نيز مشمول اين بند بوده و پرونده آنها از دستور کار جذب خارج خواهد شد.شرکت متعهدين خدمت به دانشگاهها به صورت آموزشي و پژوهشي، پس از گذراندن يکسال از خدمات، در آزمون فراخوان همان دانشگاه بلامانع است. ساير ضوابط نيز در فراخوان اعلام شده است. دانش آموختگان دانشگاههاي وزارت علوم در صورت داشتن تعهد به کشور در صورت تمايل به شرکت در فراخوان جذب هيات علمي علوم پزشکي نيز تابع اين بند هستند.

عنوان رشته متقاضي مي بايست با عنوان رشته درج شده در فراخوان دقيقا مطابقت داشته باشد و پذيرش مدارک مشابه ممنوع است.

نخبگان مي توانند در فراخوان جذب هيات علمي 4 انتخاب داشته باشند

بر اساس مصوبات هيات عالي جذب شوراي عالي انقلاب فرهنگي، نخبگان مي توانند جهت شرکت در فراخوان 4 انتخاب داشته باشند که بايد دو انتخاب آموزشي و دو انتخاب پژوهشي باشد. واجدين شرايط نخبگي با امتياز ويژه در فرآيند پذيرش هيات علمي دانشگاهها داراي اولويت هستند مشروط بر آنکه گواهي نخبگي را در زمان شرکت در فراخوان ارائه کنند.در هر دانشگاه / دانشکده در شرايط مساوي، اولويت استخدام با متقاضيان بومي است و دارندگان مدرک کارشناسي ارشد يا سطح 3 حوزوي در گروه معارف اسلامي تنها در صورت دارا بودن حداقل 3 سال سابقه تدريس مي توانند در فراخوان دانشگاههاي علوم پزشکي کشور شرکت کنند. متقاضياني که از طريق آموزش از راه دور (دوره هاي مجازي) تحصيلات خود را به پايان رسانيده اند نمي توانند در فراخوان جذب هيات علمي دانشگاههاي علوم پزشکي کشور شرکت کنند. همچنين اعضاي هيات علمي رسمي و پيماني دانشگاههاي وزارتين علوم و بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامي در صورت استعفاي پذيرفته شده مي توانند در فراخوان دانشگاههاي علوم پزشکي کشور شرکت کنند.

متقاضياني که بورسيه دانشگاه خاصي هستند تنها در صورت انتقال تعهدات بورس به دانشگاه ديگر مي توانند در فراخوان آن دانشگاه شرکت کنند و در غير اين صورت تنها مي توانند در فراخوان دانشگاه محل تعهد بورسيه شرکت کنند.

متقاضيان دارنده مدرک تحصيلي بالاتر از رشته و مقطع اعلام شده در فراخوان، حق شرکت در فراخوان اعلام شده در مقطع پايين تر را ندارند. چنانچه در هر يک از مراحل پذيرش يا پس از آن خلاف اطلاعات اعلام شده توسط متقاضي محرز شود، مراحل طي شده کان لم يکن تلقي شده و در صورت صدور حکم استخدامي حکم صادره لغو و بلا اثر مي شود.


 دبير منطقه ي يازده دانشگاه آزاداسلامي:
 روابط عمومي نقش ارزنده اي در توسعه ي مسائل فرهنگي مي تواند ايفاکند 

 حجت الاسلام والمسلمين دکتر محمد جواد جعفري در جمع مديران و مسئولان روابط عمومي ها و دفاتر فرهنگ اسلامي اين منطقه گفت: روابط عمومي به عنوان علم ، هنر و فن نقش سازنده و تعيين کننده اي در توسعه ي مسائل مختلف فرهنگي واجتماعي به عهده دارد. و به کمک تکنيک هاي خاص خود مي تواند به نحو مطلوب به اهداف اهداف مورد نظر در راستاي رساني نايل آيد.

دبير منطقه يازده دانشگاه آزاد اسلامي با تاکيد بر حمايت از نشريات دانشجويي ادامه داد: بايد با حمايت و همکاري دو حوزه فرهنگي و روابط عمومي در دانشگاه ها در مسير فعال سازي و تقويت نشريات دانشجويي بکوشيم چرا که دانشگاه ها با وجود نشريات دانشجويي فعال و پويا نمود پيدا مي کنند.درادامه مسئول امور فرهنگي منطقه يازده گفت: حدود يک سال است که نشريات دانشجويي منطقه يازده فعاليت زيادي نداشته اند و با حمايت و همکاري دفاتر فرهنگي و روابط عمومي دانشگاه ها بايد سعي در فعال سازي اين نشريات داشته باشيم و در سطح کشور درخشان ظاهر شويم .

هوشنگ عندليب افزود: نشريات دانشجويي بايد مجوز و مصوبه شوراي فرهنگي واحدها را داشته باشند، ضمنا به صورت منظم و به عنوان فصل نامه با معرفي سردبير مشخص و اعضاي فعال منتشر شوند . وي زينب عزيزي را به عنوان دبير کميته نشريات منطقه يازده دانشگاه آزاداسلامي معرفي کرد.گفتني است جلسه مشترک مديران و مسئولان روابط عمومي هاوخبرگزاري آنا و مسوولان دفاتر فرهنگ اسلامي منطقه يازده باحضور دبير منطقه يازده و مدير فرهنگي اين منطقه برگزارشد.


 انتخابات شوراي صنفي دانشگاه مازندران برگزار مي‌شود 

 معاون دانشجويي دانشگاه مازندران گفت: پس از اعتراض‌هاي متعدد دانشجويان، انتخابات شوراي صنفي دانشگاه مازندران در اواسط مهر ماه برگزار مي‌شود.يوسف محنت‌فر در گفت‌وگو با فارس در بابلسر با بيان اينکه شوراي صنفي رفاهي دانشجويان مي‌تواند در تعامل با مديريت به پيشبرد امور ياري کند و در خدمات‌رساني به دانشجويان به مديريت کلان دانشجويي کمک کرده با حضور اين شورا و فعاليت آن در دانشگاه مازندران تاکيد کرد.

وي افزود: ما شوراي صنفي رفاهي دانشجويي را بازوي مديريتي خود دانسته و براي اين شورا ارزش بسيار بالايي قائل هستيم. محنت‌فر گفت: آيين‌نامه شوراي صنفي رفاهي دانشجويان جديد به دانشگاه‌ها ابلاغ شده و اين شورا که به عنوان شوراي صنفي رفاهي دانشگاه مازندران در پرديس تشکيل مي‌شود 9 نفر عضو دارد که با راي کل دانشجويان دانشکده‌هاي مختلف انتخاب مي‌شوند.معاون دانشجويي دانشگاه مازندران اضافه کرد: بنابراين ديگر شوراي صنفي مجزا براي هر دانشکده وجود ندارد و در قالب شوراي صنفي رفاهي دانشجويان دانشگاه فعاليت خواهند داشت.


 علمي دانشجويي 

 مهندسي برق با گرايش قدرت (قسمت دوم)

ژنراتورها

ساختمان و اساس کار ژنراتور سنکرون:در يک ژنراتور سنکرون يک جريان DC به سيم پيچ رتور اعمال مي گردد تا يک ميدان مغناطيسي رتور توليد شود.سپس رتور مربوط به ژنراتور به وسيله محرک اصلي چرخانده ميشود ، تا يک ميدان مغناطيسي دوار در ماشين بوجود آيد.اين ميدان مغناطيسي ، يک ولتاژ سه فاز را در سيم پيچ هاي استاتور ژنراتور القاء مي نمايد.در يک ماشين دو عبارت در توصيف سيم پيچ ها بسيار مورد استفاده است يکي سيم پيچ هاي ميدان و ديگري سيم پيچ هاي آرميچر.

بطور کلي عبارت سيم پيچ هاي ميدان به سيم پيچ هايي گفته مي شود که ميدان مغناطيسي اصلي را در ماشين توليد مي نمايد و عبارت سيم پيچ هاي آرميچر به سيم پيچ هايي اتلاق مي شود که ولتاژ اصلي در آن القاء مي شود . براي ماشين هاي سنکرون ، سيم پيچ هاي ميدان در رتور است.

رتور ژنراتور سنکرون در اصل يک آهنرباي الکتريکي بزرگ است . قطب هاي مغناطيسي در رتور مي تواند از نوع برجسته يا غير برجسته باشد . کلمه برجسته به معني قلمبيده است و قطب برجسته ، يک قطب مغناطيسي خارج شده از سطح رتور مي باشد. ازطرف ديگر ، يک قطب برجسته يک قطب مغناطيسي هم سطح با سطح رتور است .

يک رتور غير برجسته يا صاف معمولا" براي موارد 2 يا 4 قطبي بکار مي روند .

در حالي که رتورهاي برجسته براي 4 قطب يا بيشتر مورد استفاده هستند. چون در رتور ميدان مغناطيسي متغير است براي کاهش تلفات ، آن را از لايه هاي نازک مي سازند. به مدار ميدان در رتور بايد جريان ثابتي اعمال شود ، چون رتور مي چرخد ، نياز به آرايش خاصي براي رساندن توان DC به سيم پيچ هاي ميدانش دارد براي انجام اين کار 2 روش موجود است :

1) تهيه توان DC از يک منبع بيروني به رتور با رينگ هاي لغزان و جاروبک .

2) فراهم نمودن توان DC از يک منبع توان DC که مستقيما" روي شفت ژنراتورهاي سنکرون نصب مي شود.ساختمان و اساس کار ژنراتور سنکروندر يک ژنراتور سنکرون يک جريان dc به سيم پيچ رتور اعمال مي گردد تا يک ميدان مغناطيسي رتور اعمال مي گردد تا يک ميدان مغناطيسي رتور اعمال مي گردد تا يک ميدان مغناطيسي رتور توليد شود.

سپس روتور مربوط به ژنراتور به وسيله يک محرک اصلي چرخاند مي شود، تا يک ميدان مغناطيسي دوار در ماشين به وجود آيد . اين ميدان مغناطيسي يک ولتاژ سه فاز را در سيم پيچ هاي استاتور ژنراتور القاء مي نمايد.

در يک ماشين دو عبارت در توصيف سيم پيچ ها بسيار مورد استفاده است: يکي سيم پيچ هاي ميدان و ديگري سيم پيچ هاي آرميچر. بطور کلي عبارت سيم پيچ ها ي ميدان به سيم پيچ هايي گفته مي شود که ميدان مغناطيسي اصلي را در ماشين توليد مي کند.

عبارت سيم پيچ هاي آرميچر به سيم پيچ هايي اطلاق مي شود که ولتاژ اصلي در آن القاء مي شود براي ماشين هاي سنکرون، سيم پيچ هاي ميدان در رتور است.روتور ژنراتور سنکرون در اصل يک آهن رباي الکتريکي بزرگ است.

قطب هاي مغناطيسي در رتور مي تواند از نوع برجسته و غير برجسته باشد. کلمه برجسته به معني (قلمبيده )است و قطب برجسته يک قطب مغناطيسي خارج شده از سطح رتور مي باشد. از طرف ديگر يک قطب برجسته، يک قطب مغناطيسي هم سطح با سطح رتور است. يک رتور غير برجسته يا صاف معمولاً براي موارد 2 يا چهار قطبي به کار مي روند.

در حالي که رتور هاي برجسته براي 4 قطب يا بيشتر مورد استفاده هستند. چون در رتور ميدان مغناطيسي متغيير است براي کاهش تلفات، آن را از لايه هاي نازک مي سازند.

به مدار ميدان در رتور بايد جريان ثابتي اعمال شود. چون رتور مي چرخد نياز به آرايش خاصي براي رساندن توان DC به سيم پيچ هاي ميدانش دارد.براي انجام اين کار 2 روش موجود است :1- از يک منبع بيروني به رتور با رينگ هاي لغزان و جاروبک .

منبع:www.parsacloob.com

تهيه و تنظيم: رضا مرادي


 تازه‌هاي نشر 

 کتاب " تاريخ روابط اقتصادي ايران و ايتاليا " به چاپ رسيد

دفتر انتشارات علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهر ري اقدام به چاپ کتاب " بررسي تحليلي و توصيفي تاريخ روابط اقتصادي ايران و ايتاليا " طي سالهاي 1320تا 1357 نمود.اين کتاب در شش فصل به تاليف دکتر عماد الدين فياضي ارائه شده است. "تاريخ روابط اقتصادي ايران و ايتاليا " بررسي روابط اقتصادي ايران و ايتاليا که از گذشته هاي بسيار دوري که وجود داشته، مي پردازد و حتي شايد بتوان گفت در مقاطع مختلف تاريخي اين اهميت روابط اقتصادي براي دو طرف، منجر به ايجاد ساير روابط در حوزه هاي سياست و فرهنگ نيز گرديد. طي سال هاي مورد بحث در اين پژوهش، از يک سو، نخست نگاهي کلي به وضعيت اقتصادي در عصر پهلوي دوم داشته، و از سوي ديگر به مهم ترين مسائل روابط اقتصادي دو کشور در مقاطع مختلف توجه داشته است.

طبق اظهار مولف، دوره مورد بررسي در اين کتاب يعني سال هاي 1320تا 1357 هجري شمسي، اندکي از سال هاي جنگ جهاني دوم تا پيروزي انقلاب اسلامي در ايران را در بر مي گيرد، که نيازهاي اقتصادي موجود در دو کشور ايتاليا و ايران، باعث شد، اين روابط اقتصادي هرچه بيشتر نزديک تر و گرم تر شود.نگارنده در اين کتاب تلاش نموده با دقت در خلاء هاي تاريخي مورد نظر، بخشي از شواهد مسلم را در آيينه اسناد مورد تجزيه و تحليل مناسب قرار داده و رويدادهاي مختلف مناسبات اقتصادي دو کشور را در مقطع مورد نظر بررسي نمايد.در کتاب حاضر تکيه اصلي اين پژوهش بر اسنادي است که از مراکز مختلف اسنادي، بويژه مرکز اسناد وزارت امور خارجه تهيه شده است.اين کتاب در قطع وزيري در 207 صفحه با قيمت 3800 تومان، براي عموم علاقه مندان چاپ و به بازار کتاب عرضه شده است.

چاپ شماره دوم فصلنامه «‌مطالعات شهري» واحد دهاقان

اصفهان – خبرنگار آفرينش

شماره دوم فصلنامه علمي ـ تخصصي « مطالعات شهري» به چاپ رسيد.فصلنامه علمي ـ تخصصي « مطالعات شهري» به صاحب امتيازي دانشگاه آزاد اسلامي واحد دهاقان، مدير مسئولي دکتر منصور حقيقتيان، سردبيري دکتر فريدون وحيدا، مديريت اجرايي منيره يزداني و ويراستاري دکتر پريسا داوري در هزار نسخه توسط چاپخانه نگار اصفهان چاپ و منتشر شد. در اين شماره 8 مقاله علمي ـ تخصصي به اين شرح به چشم مي‌خورد: مطالعه تطبيقي سرمايه اجتماعي در بافت‌هاي شهري با استفاده از مدل AHP ـ دکتر مسعود تقوايي، اعظم صفرآبادي ؛ 2ـ ساخت و اعتباريابي مقياس هويت محله اي ـ دکتر فريدون وحيدا ، سميه نگيني؛ 3ـ بررسي عوامل مؤثر بر مشارکت شهروندي در بين شهروندان شهر خرم‌آباد ـ دکتر علي حسين‌زاده، نبي‌ا... ايدر، الهام عباسي ؛ 4ـ اثر مهاجرت بر ساخت اجتماعي اقتصادي جوامع شهري ـ دکتر محمدعلي زکي ؛ 5ـ بررسي ميزان و تأثير سرمايه اجتماعي بر روابط اجتماعي ساکنان مجتمع‌هاي مسکوني ـ دکتر ابراهيم انصاري، پري عطايي ؛ 6ـ نقش شهروندي فعال در بهبود کيفيت زندگي شهري ـ دکتر اسفنديار غفاري نسب‌؛ 7ـ توسعه ساختار سازماني شهري و گسترش فرهنگ شهروندي ـ دکتر سروش فتحي ، مريم ثابتي ؛ 8ـ بررسي تأثير سرمايه اجتماعي بر کيفيت زندگي در شهر تهران ـ دکتر سعيد وصالي ، محمدمهدي توکل

اختصاص رتبه علمي پژوهشي وزارت علوم و تحقيقات و فناوري به فصلنامه " حسابداري ، مالي" واحد مبارکه

اصفهان – خبرنگار آفرينش

فصلنامه " حسابداري ، مالي" واحد مبارکه موفق به کسب رتبه علمي پژوهشي از وزارت علوم وتحقيقات و فناوري شد.گفتني است اين مجله كه بصورت فصلنامه چاپ مي گردد و در پايگاه اسنادي جهان اسلام ( ISC ) و( SID ) نيز نمايه ميشود. مديرمسوول فصلنامه دکتر فرزاد کريمي و سردبيرآن دكترمحسن دستگير است.به گزارش روابط عمومي واحد مبارکه، اين مجله در 1389 طي بررسي به عمل آمده وتاييد علمي دانشگاه آزاد اسلامي درجه علمي پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي را نيز دريافت کرده است.اين مجله سه سال است به صورت فصلنامه منتشر شده مي گردد و از نشريات تخصصي حسابداري ،مالي کشور مي . علاقمندان و پژوهشگران مي توانند براي ارسال مقالات علمي پژوهشي خود به سايت MAU_faj@yahoo.com و FAJ@mau.ac.ir مراجعه نمايند.


 خبـر 

 سيل متقاضيان ورود به دانشگاه در افغانستان

سيستم آموزش عالي افغانستان ظرفيت پذيرش تنها 34 هزار دانشجو در اين كشور را دارد، در حالي كه سالانه هزاران نفر در اين كشور واجد شرايط ورود به دانشگاه‌ها هستند.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت رسمي روزنامه "افغانستان تودي"، در حال حاضر اقداماتي در جهت بهبود سيستم آموزش عالي و با هدف ايجاد مراكز و فضاهاي جديد آموزشي در حال انجام است. اين در حالي است كه در شرايط كنوني دانشجويان ناگزيرند در هر دانشكده‌اي كه بتوانند حضور يابند.در سال جاري 40 هزار كرسي در دانشگاه‌ها ايجاد شد كه در 80 سال گذشته يك ركورد محسوب مي‌شود.بنابراين گزارش، بدري صديقي، معاون امور دانشجويان وزارت آموزش عالي افغانستان در اين زمينه، گفت: براي جذب ديگر متقاضيان ورود به دانشگاه 60 هزار نفر از داوطلباني كه نمره آزمون ورودي‌شان كمتر از حد نصاب پذيرش بوده است در مراكز مشابه دانشگاهي در موسسات آموزش عالي غير دولتي پذيرفته شده‌اند. مسعود تاراشت وال رئيس بخش خصوصي آموزش عالي غير دولتي وزارت آموزش عالي افغانستان نيز تصريح كرد: 18 هزار داوطلب كه موفق به قبولي در دانشگاه‌هاي دولتي نشده‌اند وارد مراكز آموزشي غير دولتي شده و از تخفيف‌هاي ويژه‌اي نيز بهره‌مند شده‌اند.وزارت كار و امور اجتماعي افغانستان نيز هرساله 5 هزار نفر از دانش آموزان فارغ التحصيل دوره متوسطه را در حدود 70 رشته شغلي جذب و مهارت‌هاي لازم را به آنها آموزش مي‌دهد.

رئيس دانشگاه صنعت آب و برق شهيد عباسپور:

ايجاد مرکز مطالعات استحصال آب از منابع غير متعارف

امسال در دانشگاه صنعت آب و برق شهيد عباسپور مرکز مطالعات استحصال آب از منابع غير متعارف ايجاد مي شود.افصليان، رئيس دانشگاه صنعت آب و برق عباسپور در همايش بين المللي شيرين سازي آب هاي شور که در اين دانشگاه برگزار شد، به خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: ايران در منطقه کم آب قرار دارد و اين در حالي است که منابع عظيم آب در شمال و جنوب اين کشور وجود دارد.وي افزود: پروژه هاي استحصال آب شور به آب شيرين در کشور انجام مي شود چنانچه خليج فارس 13/5 ميليون متر مکعب نمک زدايي مي کند و البته در يک مقايسه مي توان ديد که تنها در شهر تهران بيش از 3 ميليون متر مکعب آب در روز مصرف مي شود.وي تصريح کرد: نياز به شيرين کردن آب در کشور در حال پيگيري است که البته اين امر راهي جز شيرين کردن آب با ظرفيت سازي توسط فناوري شيرين سازي آب وجود ندارد.افضليان خاطر نشان کرد: با همکاري دانشگاه صنعت آب و برق عباسپور و سازمان پژوهشي و البته وزارت نيرو مرکز مطالعات استحصال آب از منابع غير متعارف امسال ايجاد مي شود.

رئيس دانشگاه آزاداسلامي بابل:

منويات مقام معظم رهبري بايد درامور فرهنگي دانشگاه نهادينه شود

رئيس دانشگاه آزاداسلامي بابل گفت: مهمتر ين دستاورد انقلاب اسلامي ، حکومت اسلامي و تقويت فرهنگ وترويج ارزش ها ي ديني و مذهبي است که بايد منويات مقام معظم رهبري در امور فرهنگي دانشگاه نهادينه شود.وي در بخش ديگري از سخنان خود با تأکيد بر لزوم حمايت از ولايت افزود: دشمن مي خواهد با حذف ولايت فقيه بر کشور تسلط يابد ولي تبعيت مردم از ولي فقيه و وحدت آنها مانع از دستيابي به اين هدف شده است.ابراهيميان محيط آرام ،باصفا ،صميميت همراه را سلامت در ميان اساتيد و دانشجويان واز بين بردن هرگونه نا آرامي و کارهاي غير ارزشي که با فرهنگ اسلامي منافات داردرا از مهم ترين اهداف کاري خود در جهت پيشبرد برنامه هاي فرهنگي ،علمي وپژوهشي دانشگاه آزاداسلامي بابل برشمرد.وي افزود: کار هاي امور فرهنگي و فوق برنامه با مشارکت هرچه بيشتر و فعال تر اساتيد و دانشجويان و همچنين برنامه هاي وفعاليت هاي فرهنگي بايستي در چارچوب برنامه راهبردي نهاد مقام معظم رهبري و معاونت فرهنگي دانشگاه باشد.

رعايت استاندارد علمي و تعهد در انعقاد قرارداد با دانشگاهها بيشتر ديده مي شود

رئيس دانشگاه سوره با بيان اينکه دستگاههاي اجرايي کشور به جاي انعقاد قرارداد با اشخاص حقيقي، مي توانند با دانشگاهها همکاري کنند، گفت: رعايت استاندارد علمي و تعهد در کار در انعقاد قرارداد با دانشگاهها بيشتر ديده مي شود. محمد روشن در گفتگو با مهر، خبر از انقعاد قرارداد دانشگاه سوره و سازمان زيباسازي شهرداري داد و گفت: به دو دليل مايليم يک سري فعاليت در سطح شهر يا در حوزه هاي تخصصي خود انجام دهيم. دليل اول کارآفريني براي استادان و دانشجويان و دليل دوم فعال شدن کارگاههاي آموزشي در سطح شهر است که دانشجويان در آن حضور داشته باشند. طبيعي است با سازمان زيباسازي شهرداري مذاکره و قراردادي منعقد شده است.وي ادامه داد: استادان دانشگاه سوره به صورت حقيقي با سازمان زيباسازي قراردادهايي دارند. پيشنهادمان به همه وزارتخانه‌ها و مراکز مختلف فرهنگي و تبليغي اين است که به جاي اينکه پروژه ها را به اشخاص حقيقي که نظارتهاي علمي درست هم از سوي آنها انجام نمي گيرد واگذار کنند، با دانشگاهها قرارداد ببندند.

به گفته رئيس دانشگاه سوره، رعايت استاندارد علمي و تعهد در کار در انعقاد قرارداد با دانشگاهها بيشتر ديده مي شود.روشن گفت: همچنين از امکان تباني و يا ايجاد خدشه در اين گونه معاملات که معاملات کلان دولتي هستند جلوگيري مي شود. هنگامي که با اشخاص حقيقي قرارداد منعقد مي شود ضمن اينکه گاهي اوقات مجريان در مظان اتهام قرار مي گيرند، اگر هم سودي باشد به دستگاههايي مي رسد که عام المنفعه هستند و منافع بخش خصوصي هم به عنوان افرادي که به صورت حقيقي همکاري مي کنند قطعاً در نظر گرفته مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته