جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/03/31 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4178


علل افسردگي


اعتياد جنسي


خبرها از عالم علم


  علل افسردگي  

 قسمت دوم و پاياني

در سال 2009 برخي طرفداران آواتار احساس افسردگي و حتي ميل به خودکشي را گزارش کردند زيرا دنياي ساختگي فيلم واقعي نبوده است. واکنش مشابهي به سري‌هاي آخر فيلم هري‌پاتر گزارش شده است.

7. محل زندگي: بحث بر سر اينکه زندگي شهري بهتر است يا روستايي بحثي بي‌پايان است اما تحقيقات نشان ميدهد که افرادي‌که در شهر زندگي ميکنند تا 39درصد بيشتر در معرض اختلالات روحي هستند تا آنها که در نواحي روستايي زندگي ميکنند.

تحقيقي که در سال 2011 انجام گرفت، براي اين مسئله توضيح ارائه ميدهد: شهرنشينان در بخشي از مغز که استرس را تنظيم و تعديل ميکند فعاليت بيشتري دارند و مقدار بيشتر استرس ميتواند موجب اختلالات رواني شود.

ميزان افسردگي در کشورها و شهرهاي مختلف نيز متفاوت است.

افسردگي برخي کشورها شايعتر ميباشد.

8. داشتن گزينه هاي انتخابي زياد: داشتن گزينه‌هاي زياد براي انتخاب کار را سخت مي‌کند.

البته اين براي آندسته از افراد که در خريد معمولاً اولين چيزي که نظرشان را جلب ميکند ميخرند مشکل به شمار نمي‌رود.

اما افرادي هستند که در صورت زياد بودن گزينه‌هاي انتخاب، وقت بسيار زيادي را صرف بررسي چندباره هر گزينه مي‌کنند تا بهترين را انتخاب کرده باشند.

تحقيقات نشان ميدهد که اين سبک برخورد موجب ايدآل‌گرايي و افسردگي ميشود.

9. نخوردن ماهي: مصرف کم اسيدهاي چرب امگا3 که در ماهي سالمون و روغن‌هاي گياهي يافت مي‌شود مي‌تواند موجب بالا رفتن احتمال ابتلا به افسردگي شود. در يک تحقيق که در سال 2004 انجام گرفت رابطه‌اي بين مصرف کم ماهي افسردگي در خانمها مشخص شد اما در آقايان اين مسئله ديده نشد.

اين اسيدهاي چرب انتقالدهنده‌هاي عصبي مثل سروتونين را تنظيم مي‌کنند که مي‌تواند علت ماجرا باشد.

مکمل‌هاي روغن ماهي هم ميتواند کمک کند؛ حداقل يک تحقيق تاييد کرده است که اين مکمل‌ها به کاهش افسردگي در افراد مبتلا به اختلال دوقطبي کمک کرده است.

10. روابط خواهربرادري ضعيف: بااينکه داشتن رابطه بد با هرکسي مي‌تواند موجب افسردگي شود اما در يک تحقيق امريکاي که در سال 2007 انجام شد، مشخص گرديد که مردهايي که قبل از سن 20 سالگي با خواهربرادرهاي خود کنار نمي‌آمدند، در سالهاي بعد و بزرگسالي بيشتر در معرض ابتلا به افسردگي قرار داشته‌اند. بااينکه مشخص نيست چه چيزي در رابطه خواهربرادري اينقدر مهم است، اما محققان حدس ميزنند که اين روابط ميتواند با توانايي برقراري ارتباط افراد با همسالان خود مرتبط باشد. صرفنظر از دليل آن اما کشمکش زياد بين خواهر و برادرها ميتواند فرد را تا قبل از سن 50 سالکي در معرض ابتلا به افسردگي قرار دهد.

11. قرصهاي ضدبارداري: اين مورد هم مانند هر داروي ديگري عوارض جانبي دارد. روشهاي جلوگيري خوراکي حاوي نوع سنتزي از پروژسترون هستند که تحقيقات مشخص کرده است ميتواند موجب افسردگي در خانمها شود. دليل آن هنوز مشخص نيست و اين مشکل براي همه اتفاق نمي‌افتد اما اگر خانمها سابقه افسردگي دارند يا در معرض ابتلا به آن قرار دارند، با استفاده از اين دارو احتمال بيشتري براي افسرده شدن آنها وجود دارد. بعضي از خانمها قادر به استفاده از اين داروها نيستند و پزشکان تلاش ميکنند يک روش جلوگيري ديگر براي آنها پيدا کنند.

12. داروها: افسردگي مي‌تواند ازجمله عوارض‌جانبي بسياري از داروها باشد. به عنوان مثال، آکوتان و نوع ژنتيکي آن (ايزوترتينيون) براي از بين بردن جوشهاي پوستي تجويز ميشود اما افسردگي و فکر خودکشي ازجمله خطراتي است که افراد را با مصرف اين دارو تهديد مي‌کند. افسردگي يک عارضه جانبي ممکن داروهاي اضطراب و خواب‌آور مثل واليوم و زاناکس، لوپرسور، که براي درمان فشارخون بالا تجويز ميشود، مي‌باشد؛ داروهاي پايين آورنده کلسترول مثل ليپيتور و پريمارين براي سندرم‌هاي پيش از يائسگي نيز از اين جمله هستند. هر زمان که دارو جديدي برايتان تجويز مي‌شود حتماً قسمت عوارض جانبي آن را مطالعه کنيد و حتماً از پزشکتان سوال کنيد که در خطر ابتلا به آن قرار نداشته باشيد.


 اعتياد جنسي  

وقتي رفتار جنسي حالت اجباري به خود مي گيرد و با زندگي شخص تداخل مي کند بيماري، اعتياد شروع شده است .شباهت قابل توجهي در شخصيت افراد دچار اعتياد جنسي وجود ندارد. بسياري از معتادان با رفتارهاي اوليه اعتياد جنسي در زندگي خود دچار مشکل مي شوند و بسيار اندكند معتاداني كه فقط به يك سطح از وسوسه‌ي جنسي گرفتار باشند . همچنين قابل ذکر است که اعتياد جنسي پديده‌اي براي طبقات پايين جامعه نيست، بلکه در بين تمام گروه هاي اقتصادي و اجتماعي ديده مي شود.

به گزارش سلامت نيوز، اعتياد جنسي سطوح متفاوتي دارد که البته در هر سطحي دردآور است.احساسات منفي مانند خشم و غربت و تنهايي، شرمساري و يأس و دل‌زدگي و... فرد را به انزوا و مشکلات رواني بيشتر سوق مي دهد در اعتياد جنسي قيود و مرزهاي اساسي در زندگي خانوادگي واجتماعي به سرعت زير پا گذاشته مي‌شوند و رفتارهايي نظير تجاور به زور و خشونت، تجاوز به نزديكان ،كودك آزاري و...اتفاق مي‌افتد .

به گزارش سلامت سلامت نيوز به نقل از افکار نيوز، در اعتياد جنسي رفتارهاي جنسي يكديگر را تقويت مي‌كنند به عبارت ديگر معتاد از يك نوع رفتار به نوعي ديگر گرايش پيدا مي‌كند. تحقيقات در اين حوزه نشان داده اند که در اکثر موارد رفتار جنسي با رفتارهاي حاصله از ديگر انواع اعتياد، مرتبط است مانند اعتياد به خوردن، به کار ، مصرف مواد مخدر،..

اعتياد جنسي شامل يک سري اختصاصات مي‌باشد مانند اشتغال و وسواس فکري، يعني شخص بصورت مداوم در رابطه با موقعيت ها و حوادث جنسي داراي اشتغال ذهني است و تمرکز مداوم فرد با مسائل جنسي باعث سطح بالاي تحريک پذيري جنسي در او مي گردد. خصيصه دوم در اعتياد جنسي تکراري شدن رفتار است به عبارتي شخص به رفتار جنسي خود براي ارضاء ادامه نمي دهد بلکه هدف تحريک شدن هرچه بيشتر است و بدين شکل اين اعتياد به تداخل با برنامه‌هاي روزانه مي انجامد و عملکرد اجتماعي و فردي را مختل مي کند ولي با وجود اين عوارض رفتار تداوم پيدا مي‌کند . بنابراين خصيصه سوم ، از دست دادن کنترل (اجبار) شخص با وجود مشکلات حاصل است که کماکان به رفتارهاي تکراري خود شامل تحريک پذيري بالا بدون احساس رضايت،... ادامه مي‌دهد و نمي‌ تواند رفتار را متوقف کند با اينکه هر روز وقت بيشتري را براي متوقف کردنش اختصاص مي دهد .خستگي خصيصه چهارم اعتياد جنسي است . شخص که دچار احساس گناه و شرمساري از رفتار شديد و غير قابل کنترل خود و آسيب هائي که به ديگران مي زند است، کاملا خسته وسرخورده مي شود. در کل براي معتادان جنسي تجربه‌ي اعتياد به واسطه‌ي يك چرخه‌ي چهار مرحله‌اي رشد مي‌كند كه با هر دور تكرار آن شديدتر مي‌شود: مشغوليت ذهني : ذهن معتاد كاملا" لبريز از افكار جنسي است. اين حالت ذهني موجب تلاش وسواسي براي تحريك جنسي مي‌شود. آداب و عادت سازي : همان روال كار هميشگي هر معتاد است كه منتهي به رفتار جنسي مي‌شود . آداب عمل معتاد موجب تشديد مشغوليت ذهني گرديده و باعث بيداري و تحريك جنسي مي‌شود. رفتار جنسي وسواس گونه : ارتكاب فعل جنسي، كه غرض نهايي مشغوليت ذهني و آداب سازي‌ها است براي معتاد قابل كنترل يا توقف نيست .

يأس و ملالت : احساس شديد نوميدي كه معتاد در رابطه با رفتار و عجز و ناتواني خود دارد. احساس درد و رنجي كه معتاد در پايان هر دور از چرخه‌ي اعتياد متحمل مي‌شود، ممكن است با مشغوليت ذهني مجدد كه چرخه‌ي اعتياد را از نو به كار مي‌اندازد، تسكين يافته يا فراموش گردد. مي توان گفت ، مشکل اساسي اين است که شخص اين برداشت را دارد که خيلي با مردم عادي متفاوت نيست ؛چون معتادان نمي توانند بر يك دسته از رفتارها ثابت قدم بمانند پس گمان مي‌كنند كه چون رفتارشان هميشگي نيست قادر به كنترل خود هستند و اين‌كار اثر بدي بر زندگي‌آنها نمي‌گذارد. اين افراداغلب داراي سيکل زياده‌روي جنسي دوره اي (موقعيتي) همراه با وقفه هفتگي وماهيانه هستند مثلا در شهر خود زندگي ظاهرا«‌طبيعي» دارد اما دنيايي پنهان براي خود ساخته است. اين افراد با خود زيادعهد و قرار مي بندند اما دست از اين‌كار نمي‌كشند، چون اصلاً نمي‌توانند. به شکلي مي توان گفت اعتياد دغدغه‌ي محوري زندگي معتاد مي شود. يکي از ابزارهاي مورد استفاده در اين حيطه اينترنت است زيرا در اعتياد جنسي مجازي شخص در يک محيط کاملا ايزوله (بدون احتمال دستگيري ومشکلات قانوني)در گير است و از طرف ديگر تنوع بسيار زياد انتخاب ها هم از نظر نوع ،هم مکان وهم زمان وجود دارد. بسياري از افرادي که بعلل مختلف در برقراري ارتباط سالم مشکل دارند با استفاده از اين نوع رويا پردازي‌ها ساعت‌ها خود را ارضاء مي‌کنند. بعلت همين عوامل سرعت رشد اعتياد جنسي به اينترنت بسيار بالا است . افراد وقت زيادي را صرف اينترنت مي‌کنند و دچار مشکلات مرتبط مي شوند.

از نظر متخصصان ، اعتياد به پورنو يکي از شديدترين اعتياد هاي جنسي ومعادل اعتياد به کوکايين محسوب مي‌گردد در يک بررسي در سال 2003 نشان دا ده شد که :

- 90درصد بچه ها ي 8 تا 19 ساله سري به سايت‌هاي پورنو زده‌اند

- بيشترين سن اين مشکل 12 تا 17 سال است

- 12درصد کل سايت هاي اينترنت مربوط به پورنو هستند

- 25درصدکل موتور هاي جستجو در رابطه با پورنو فعاليت مي‌کنند

مشکلات رفتاري و رواني که در اثر اعتياد جنسي شکل مي گيرد بسيار پيچيده مي باشد مانند ايزوله شدن فرد که در ادامه اين رفتار بوجود مي آيد . بسياري از اين افراد از افسردگي واضطراب شديد (بخصوص در رابطه با کشف شدن) در رنج هستند. افکار وسواسي خود کشي حدود 72درصد ، اقدام به خود کشي17درصد، در اين افراد ديده مي شود. اقدام به خود کشي در افرادي که کنترل خود را از دست داده‌اند بسيار شايع است اعتماد به نفس پائين، شرمساري، نا اميدي و سرخوردگي در اين افراد بسيار زياد است؛ همچنين نداشتن اعتماد در ارتباطات به وفور ديده مي شود. ارتباطات ضعيف زناشويي و ضعف در تعهد و صميميت با همسر به جهت حالت اجبار موجود در اعتياد در بين اين افراد ايجاد مشکل مي‌نمايد .بسياري از وظائف و مسئوليت هاي خانوادگي مانند ارتباط، عملکرد خانوادگي وزندگي جنسي خانواده تحت تاثير قرار مي‌گيرد حتي ارتباط با فرزندان نيز تحت شعاع قرار گرفته و معمولا بسيار محدود مي‌شود. گاهي از اوقات ايجاد محدوديت موقت در اينگونه افراد با افزايش بسيارشديد بعدي همراه خواهد بود و با وجود اينکه اينگونه افراد از نظر جنسي بسيار فعال مي باشند اما اطلاعات جنسي بسيار ضعيفي دارند. متخصصان براي درمان اعتياد جنسي از 1- روان درماني شامل :شناخت درماني فردي، گروه درماني ،برنامه هاي حمايتي2 -درمان هاي داروئي استفاده مي نمايند.


 خبرها از عالم علم 

 پيشگيري از بيماريهاي قلبي و عروقي

يک کارشناس تغذيه در يزد، گفت: مصرف خربزه در پيشگيري از بيماريهاي قلبي و عروقي نقش به سزايي دارد.

"يوسف نقيايي" در گفتوگو با ايسنا، با اشاره به اينكه ميوه خربزه در زمره ميوه‌هاي شيرين قرار مي‌گيرد، اظهار کرد: هر يکصد گرم خربزه، 8 گرم کربوهيدرات دارد که بيشترين نوع قند موجود در آن از نوع گلوکز و فروتوز است، بنابراين مصرف بيش از حد آن براي بيماران ديابتي توصيه نميشود. وي يک گرم فيبر، 12 ميليگرم کلسيم، 17 ميليگرم فسفر، 238 ميليگرم پتاسيم، 1250 واحد پيشساز ويتامين A و 31 کيلو کالري انرژي را از مواد تشکيل دهنده درهر يک صد گرم خربزه ذكر کرد. اين كارشناس تغذيه با اشاره به وجود 37 ميليگرم ويتامين C در هر يکصد گرم ميوه خربزه، نقش اين ميوه را در طراوت و شادابي پوست و جلوگيري از بيماريهاي لثه موثر دانست. نقيايي تاکيد کرد: ميزان پتاسيم موجود در خربزه براي بيماران مبتلا به بيماري قلبي - عروقي بسيار موثر است و مصرف اين ماده غذايي نقش به سزايي در پيشگيري از بيماريهاي قلبي و عروقي دارد. وي با اشاره به مقدار قابل توجه پيشساز ويتامين A موجود در ميوه خربزه، گفت: پيشگيري از بيماريهاي چشمي، جلوگيري از بيماريهاي عفوني، طراوات و شادابي پوست از جمله اثرات خربزه به علت داشتن اين ويتامين است.

آيا افسردگي در دوران حاملگي طبيعي است؟

دکتر سيده سهيلا عارفي، متخصص زنان و زايمان و فلوشيپ ناباروري از انگلستان اظهار داشت: اغلب تصور مي شود که دوران بارداري، دوراني پر از شادي و شعف است، اما اين امر براي همه خانمها واقعيت ندارد.

وي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، تصريح کرد: از هر ده نفر، يک نفر از دوره‌هاي افسردگي رنج مي برد.عارفي گفت: سالها متخصصان به اشتباه معتقد بودند که هورمون هاي حاملگي از زنان در برابر افسردگي محافظت مي کند و فقط پس از تولد نوزاد به خاطر اينکه ميزان اين هورمون ها کاهش پيدا مي کند در برابر افسردگي آسيب پذيرتر مي شوند اما محققان اکنون معتقدند که بالا رفتن سريع سطح هورمون ها در آغاز حاملگي مي تواند شيمي مغز را به هم زده و به افسردگي منجر شود.عارفي خاطر نشان کرد: همچنين تغييرات هورموني مي تواند باعث احساس اضطراب بيش از حد طبيعي شود و اضطراب شرايط ديگري است که بايد در دوران حاملگي درمان شود. وي متذکر شد: افسردگي و اضطراب ممکن است تشخيص داده نشود زيرا اکثر زنان اغلب احساسات خود را انکار کرده و آنها را به حساب بدخلقي مي گذارند که اغلب به همراه حاملگي پيش مي آيد.

جهت مقابله با ريزگردها آب و شير بنوشيد

ناهيد برخورداري کارشناس تغذيه مرکز تحقيقاتي و درماني ديابت يزد، در خصوص مقابله با ريزگرده ها با تغذيه صحيح اظهارداشت: ورود و تداوم ريزگرده‌ها در کشور و تاثيرآن بر سلامت انسان يکي از دغدغه‌هاي نظام سلامت است، چرا که ادامه اين روند تهديدي براي سلامتي انسان به شمار مي رود. ناهيد برخورداري ادامه داد: يکي از راه‌هاي مقابله با عوارض ناشي از ورود ريزگرده ها توجه ويژه به الگوي تغذيه صحيح است. به گزارش برنا ؛ برخورداري توصيه کرد: براي عموم افراد در سنين مختلف توصيه مي شود که شيرو فرآورده هاي لبني را در برنامه غذايي خود قراردهند، چراکه نوشيدن مقدارکافي شير در طول روز به دفع فلزات يا ساير موادي که ممکن است به همراه ريزگرده ها وارد بدن شوند کمک مي کند. اين کارشناس تغذيه همچنين عنوان داشت: اضافه کردن روزانه حداقل 3واحد ميوه و 5 واحدسبزيجات در برنامه غذايي افراد مي تواند در بهبود عوارض ناشي از ريزگرده‌ها و همچنين دفع مواد تشکيل دهنده آن‌ها مثمرثمرباشد. وي متذکرشد: نوشيدن آب براي دفع آلودگي ها به دفعات توصيه مي‌شود. 

افزوني احتمال بروز آب مرواريد و آسيب‌هاي مغزي در افراد سيگاري

'حسن آقاجاني'، سيگار را عامل خطرساز براي ابتلا به بيماري هاي غيرواگير عنوان كرد و افزود‌:‌ افراد سيگاري بيشتر در معرض خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقي قرار دارند و احتمال سكته هاي مغزي و قلبي نيز در آنها بيشتر است.وي ادامه داد: اگر اين افراد سيگار را ترك كنند طي سال اول، شانس سكته‌هاي قلبي به ميزان قابل توجهي در آنها كم خواهد شد و اگر حدود ده سال سيگار نكشند خطر سكته هاي قلبي در آنها مانند يك فرد سالم مي شود. همچنين با ترك سيگار طي 15 سال خطر سكته هاي مغزي نيز در آنها مانند افرادي مي شود كه تا كنون سيگار نكشيده اند.

به گزارش ايرنا، اين متخصص بيماري هاي قلب و عروق اضافه كرد: به محض قطع شدن مصرف سيگار، مكانيسم هاي دفاعي بدن شروع به ترميم و بازسازي نواحي آسيب ديده از استعمال سيگار مي كند.آقاجاني تصريح كرد: در كشور آمريكا سالانه 37 هزار نفر در اثر بيماري‌هاي قلبي و عروقي و به علت اين كه در معرض دود سيگار قرار دارند مي ميرند و سه هزار مورد سرطان هاي ريوي، باعث مرگ در اين دسته افراد است.

تشديد سرگيجه هاي محيطي در فصل بهار

'مجتبي عظيميان' افزود: سرگيجه هاي محيطي با وضعيت بيمار ارتباط دارد بطورمثال اگر بيمار در وضعيت خاصي مانند نشستن قرار گيرد سرگيجه تشديد مي شود و اگر وضعيت تغيير كند ممكن است كاهش يابد.وي در گفت و گو با ايرنا، خاطرنشان كرد مبتلايان به اين نوع سرگيجه معمولا وضعيتي را كه موجب بهبودي آنان مي شود به دست مي آورند .متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي گفت: سرگيجه هاي محيطي، سرگيجه هاي حاد و بسيار شديدي هستند كه موجب ايجاد ترس و وحشت بسياري مي شوند.عظيميان افزود: جابجايي يا التهاب مايعي در گوش داخلي علت اين نوع سرگيجه ها به شمار مي رود و تا حدودي در زنان و افراد مسن شايع تر است. وي خاطرنشان كرد ضايعات عروقي -رگ هاي خونرسان مغز- نيز مي تواند يكي ديگر از دلايل ايجاد سرگيجه هاي محيطي در افراد به ويژه سالمندان باشد. متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي اظهار داشت: برخلاف ظاهر وحشتناك سرگيجه هاي محيطي ، تعداد حملات و شدت اين نوع از سرگيجه ها با يك دوره درمان دارويي و استراحت، كاهش مي يابد و به تدريج از بين مي‌رود.

عظيميان افزود: گاهي چند هفته پس از بروز سرگيجه محيطي و بهبودآن، اين نوع سرگيجه به صورت سرگيجه گذرا و با شدت كم دوباره ظاهر مي شود. وي ادامه داد: هنگام بروز حمله هاي حاد سرگيجه هاي محيطي به مبتلايان توصيه مي شود از تغيير وضعيت ناگهاني -نشستن،ايستادن و خوابيدن پرهيز كنند و هنگام تغيير وضعيت، چند ثانيه مكث داشته باشد.متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي همچنين به بيماران توصيه كرد هنگام بروز اين نوع سرگيجه ها، تغيير ناگهاني وضعيت سر و گردن را نداشته باشد.عظيميان يادآور شد اين نوع از سرگيجه ها معمولا با حالت تهوع نيز همراه است و ممكن است موجب به هم خوردن تعادل و سقوط فرد شود. وي به بيماران توصيه كرد منتظر مداواي خودبخود اين نوع سرگيجه ها نباشند و براي اطمينان از نداشتن ضايعات مغزي حتما به پزشك مراجعه كنند علاوه براين، علايم اين نوع سرگيجه ها با درمان دارويي، زودتر برطرف مي شود .به گفته عظيميان، اين نوع سرگيجه ها با سردرد همراه نيستند و درصورت همراه بودن با سردرد حتما براي بررسي ضايعات مغزي بايد به پزشك مراجعه شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته