جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/03/31 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4178

دبير ستاد هدفمندي يارانه‌ها:
قانون نگفته است فاز دوم هدفمندي در كدام ماه اجرا شود


تريبون اقتصادي


اخبار اقتصادي


نهادهاي مالي


2.3 ميليون سکه بهار آزادي در راه بازار


 دبير ستاد هدفمندي يارانه‌ها:
 قانون نگفته است فاز دوم هدفمندي در كدام ماه اجرا شود 

دبير ستاد هدفمندسازي يارانه‌ها با اشاره به زمان اجراي فاز دوم قانون هدفمندسازي يارانه‌ها گفت: يارانه نان به افرادي داده شده كه مابه‌التفاوت 28 هزار توماني يارانه نقدي را دريافت كرده بودند بنابراين ساير افراد چنين يارانه‌اي را نمي‌گيرند. به گزارش ايسنا، محمدرضا فرزين درباره زمان اجراي فاز دوم قانون هدفمندي‌ يارانه‌ها اظهار كرد: همان‌طور كه براي اجراي فاز اول قانون نياز به آمادگي داشتيم، اجراي فاز دوم نيز به آمادگي نياز دارد. بنابراين دولت بايد به آمادگي لازم براي اجراي فاز دوم قانون هدفمندي‌ يارانه‌ها دست پيدا كند. وي در ادامه درباره اينكه آيا عدم اجراي فاز دوم با قانون مغايرت ندارد؟ اظهار كرد: در قانون آمده كه اجراي فاز دوم هدفمندي‌ يارانه‌ها در سال 91 اجرا شود و ذكر نشده كه اين قانون بايد در كدام ماه سال 91 اجرا شود.

فرزين در ادامه درباره پرداخت مبلغ 28 هزار تومان به عنوان يارانه نان به سرپرست خانوارها اظهار كرد: مبلغ 28 هزار تومان پولي است كه به حساب خانوارها ريخته و بلوكه شده بود و هيچ ربطي به اجراي فاز دوم قانون هدفمندسازي يارانه‌ها ندارد.

دبير ستاد هدفمندسازي يارانه‌ها درباره اختصاص يارانه به نان گفت: با تصميمي که در بودجه گرفته شد، قيمت تضميني گندم از 360 به 420 تومان افزايش يافت و شرکت بازرگاني دولتي بايد گندم را با قيمت گرانتري مي‌خريد، بنابراين موضوع را به ستاد تنظيم بازار برد و تصميم گرفته شد كه قيمت فروش گندم توسط شرکت بازرگاني دولتي افزايش يابد. به عبارت ديگر زماني که در مجلس افزايش قيمت تضميني گندم مطرح بود بايد فکري براي قيمت نهايي آرد مي‌شد. به گفته وي،‌ اين مبلغ فقط به افرادي اختصاص داده مي‌شود كه مابه التفاوت 28 هزار توماني يارانه نقدي را دريافت كرده بودند بنابراين ساير افراد چنين يارانه‌اي را دريافت نمي‌كنند. دبير ستاد هدفمندسازي يارانه‌ها درباره تعداد افرادي كه در فاز دوم قانون هدفمندي‌ يارانه‌ها يارانه نقدي دريافت مي‌كنند، اظهار كرد: سازمان هدفمندي‌ يارانه‌ها بررسي‌هايي را انجام مي دهد و تعدادي از افراد دريافت يارانه نقدي حذف مي‌شوند و در نهايت افراد باقي مانده در اجراي فاز دوم يارانه نقدي دريافت خواهند كرد.

حرفي درباره بررسي مجدد بودجه نزده‌ام

دبير ستاد هدفمندي يارانه‌ها با بيان اين‌كه اجراي فاز دوم هدفمندي‌ يارانه‌ها با روش جديد به هيچ وجه در ستاد هدفمندي‌ يارانه‌ها مطرح نشده است، اظهار كرد: بخش مربوط به هدفمندي در قانون بودجه 91 در ستاد هدفمندي بررسي مي‌شود تا آمادگي لازم براي اجراي فاز دوم را به دست بياوريم. محمدرضا فرزين درباره مسائل مطرح شده مبني بر اجراي فاز دوم قانون هدفمندي‌ يارانه‌ها با روش جديد به گونه‌اي كه قيمت حامل‌هاي انرژي ثابت مانده اما ميزان يارانه نقدي افزايش يابد، اظهار كرد:‌ در ستاد هدفمندي‌ يارانه‌ها هيچ وقت چنين مسئله‌اي مطرح نشده است. وي در ادامه در پاسخ به اينكه پس آيا چنين امري شايعه‌اي است كه در راستاي اجراي فاز دوم مطرح شده است؟ گفت: اين‌ مسائل شايعه‌ است و تا به حال در ستاد هدفمندي‌ يارانه‌ها بررسي نشده است.

دبير ستاد هدفمندي يارانه‌ها در ادامه درباره اينكه گفته شده دولت اعلام كرده بودجه مربوط به سال 91 به ويژه بخش مربوط به هدفمندي را بررسي مي‌كند، تصريح كرد: جمله‌اي از قول من مطرح شده كه گفته‌ام بودجه قرار است در ستاد هدفمندي بررسي شود اما بنده هيچ جا چنين حرفي را نزده‌ايم. فرزين در ادامه گفت: بحثي كه از قول فرد ديگري مطرح شده اين است كه مصوبه مربوط به هدفمندي در بودجه را به ستاد هدفمندي‌ يارانه‌ها مي‌بريم تا بررسي كنيم. وي تاكيد كرد: بررسي بودجه مربوط به هدفمندي لازم است؛ زيرا بايد آمادگي لازم را براي اجراي فاز دوم كسب كنيم كه اين امر هيچ مغايرتي با قانون ندارد.

خريد هواپيما

مدير عامل صندوق توسعه ملي گفت‌:‌ آمادگي داريم در سال جاري مبلغ يك ميليارد و 300 ميليون دلار از منابع صندوق را براي خريد هواپيماي جديد اختصاص بدهيم.

محمدرضا فرزين ‌افزود: منابع لازم براي خريد هواپيما اختصاص داده ايم و منتظر اعلام بانك هاي عامل از سوي ‌مسئولان مربوطه هستيم. وي در مورد عملكرد صندوق توسعه ملي گفت: صندوق از ابتداي تاسيس تاكنون، 22 ميليارد و 600 ميليون دلار قرارداد عامليت با بانك هاي مختلف منعقد كرده كه هشت ميليارد و 300 ميليون دلار از اين قراردادها مسدود و معادل اين مبلغ تسهيلات به سرمايه گذاران و متقاضيان پرداخت شده است.


 تريبون اقتصادي 

 شرايط پرداخت وام نوسازي بافت‌هاي فرسوده به تهراني‌ها

معاون وزير راه و شهرسازي از نحوه پرداخت 80 هزار تسهيلات نوسازي در محدوده بافت فرسوده استان تهران خبر داد و گفت: متقاضيان نوسازي در بافت فرسوده شهر تهران از پرداخت عوارض معاف هستند.مجيد کيان پور در گفت و گو با فارس در تشريح نحوه پرداخت تسهيلات نوسازي به شهر تهران گفت: بدليل سرعت در نوسازي بافت هاي فرسوده شهر تهران، 30هزار تسهيلات نوسازي به روش خود مالکي از محل خط اعتباري بانک مسکن به ساکنان ، سازندگان و سرمايه گذاران در محدوده بافتهاي فرسوده با نرخ سود 9 درصد پرداخت مي شود.مدير عامل شرکت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران افزود :شرايط استفاده از تسهيلات خود مالکي ، معرفي افراد واجد شرايط مسکن مهر فرم (ج) سبز ( عدم استفاده از امکانات دولتي )و سرپرست خانوار است که براي کمتر از 5 واحد مسکوني در مرحله فروش اقساطي و براي ساير موارد در مرحله سوم اختصاص مي يابد .وي از اختصاص 50000 واحد تسهيلات نوسازي جديد از محل منابع داخلي بانکها ( مسکن ، سپه ، ملي ، تجارت ، صادرات ، رفاه و ملت ) خبر داد و گفت : نرخ سود تسهيلاتي که بانکها از منابع داخلي خود در خصوص ساخت مسکن در بافت هاي فرسوده اختصاص داده اند ، 20 درصد براي دوران مشارکت مدني و 15 درصد براي دوران فروش اقساطي است.معاون وزير راه و شهر سازي با يادآوري اينکه متقاضيان نوسازي در بافت فرسوده شهرتهران از پرداخت عوارض معاف هستند گفت : جهت تشويق بيشتر سازندگان دربافت فرسوده شهر تهران ، ساخت يک طبقه تشويقي نيز در نظر گرفته شده است.

کيان پور تصريح کرد: تسهيلات نوسازي اختصاص يافته در محدوده بافت هاي فرسوده شهر تهران باعث خواهد شد که توليد و عرضه مسکن در اين کلانشهر افزايش پيدا کند و اين امر در کاهش قيمت و اجاره بهاي مسکن تاثير بسزايي خواهد داشت .

ضرب‌الاجل ارائه اظهارنامه‌هاي ماليات بر ارزش افزوده

ضرب‌الاجل ارائه اظهارنامه‌هاي مالياتي مشخص شد، بر اين اساس فقط تا 17 تيرماه براي ارائه اظهارنامه‌هاي ماليات بر ارزش افزوده زمان باقي مانده است. به گزارش ايسنا، تاكنون تمام فعالان اقتصادي به جز خرده‌فروشان، مشمول قانون پرداخت ماليات بر ارزش افزوده شدند و سازمان امور مالياتي نيز با گذشت زمان و تصميم‌گيري‌هاي جديد، بيشتر به خوش‌حساب بودن موديان مالياتي اهميت مي‌دهد. به گفته معاون ماليات‌هاي مستقيم سازمان امور مالياتي كشور، در صورتي كه فعال اقتصادي در سال جاري اظهارنامه مالياتي ارائه ندهد از تمام معافيت‌هاي مالياتي محروم مي‌شود.بر اين اساس سازمان امور مالياتي به شدت به دنبال محدودكردن راه‌هاي فرار از ماليات موديان است و ارزش خاصي براي راستي و خوش‌حسابي موديان مالياتي قايل است؛ همچنين اين سازمان برخورد خود را با مودياني كه خوش‌حساب نيستند از طريق قوانين جديد شدت مي‌بخشد. با توجه به زمان ارايه شده براي ارايه اظهارنامه ماليات بر ارزش افزوده موديان بايد اظهارنامه‌هاي خود را تا پايان روز 17 تيرماه ارائه دهند. همچنين با توجه به اين‌كه مشمول شدن موديان در توافقات مالياتي منوط به ثبت‌نام مودياني كه موظف به پرداخت ماليات بر ارزش افزوده هستند در اين حوزه مالياتي است، لازم به نظر مي‌رسد كه موديان اظهارنامه‌هاي خود را در زمان مقرر ارائه دهند.


 اخبار اقتصادي 

 چک برگشتي‌ها تسهيلات نمي‌گيرند

رئيس کل بانک مرکزي از برنامه‌ريزي جديد اين بانک براي ساماندهي دسته چک‌ها خبرداد و گفت: بر اساس اين برنامه نقدشوندگي دسته چک‌ها تضمين مي‌شود. محمود بهمني در گفتگو با مهر با اشاره به برنامه ساماندهي دسته چک ها از سوي بانک مرکزي بر اساس پارامترهاي مختلف گفت: بر اين اساس دسته چک ها رتبه بندي مي شوند و دسته چک ها بنابر وضعيت حساب بانکي مشتريان بانکي در اختيارشان قرار خواهد گرفت.رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه بر اساس برنامه ساماندهي، دسته چک ها با اندازه هاي متفاوت به مشتريان بانکي ارائه مي شود، عنوان کرد: بانک مرکزي تدابيري را انديشيده است که مردم بتوانند به راحتي از اين ابزار مبادله پولي استفاده کنند.وي گفت: بانک مرکزي طرحي دارد که طبق آن بانکها ملزم هستند که پيش از ارائه دسته چک به مشتريان و متقاضيان دسته چک بانکي، مبلغي معادل ارزش چک هاي صادره را از حساب مشتري مسدود کنند.

بهمني با اعلام اينکه اين کار باعث اطمينان بخشي به گيرندگان چک ها مي شود، عنوان کرد: به عبارت ديگر نقدشوندگي چک هاي صادره با اين کار تضمين مي شود.رئيس کل بانک مرکزي خاطرنشان کرد: از اين پس بانکها به افراد داراي چک برگشتي تسهيلات نخواهند داد و دسته چک بانکي براي آنها صادر نمي شود.

سرانجام Galaxy S III به فروشگاه‌هاي ايران عرضه شد

سرانجام سامسونگ اسمارت‌فون Galaxy S III را به ايران عرضه کرد. Galaxy S III تعامل بين کاربر و موبايل را بهبود مي‌بخشد. عضو جديد سري S خانواده گالکسي طوري طراحي شده است که تجربه‌اي راحت‌تر و طبيعي‌تر براي کاربر به ارمغان بياورد. اين اسمارت‌فون مي‌تواند چهره، صدا و حرکات شما را تشخيص دهد.

قابليت «Smart Stay» يکي از نوآوري‌هاي اين گوشي موبايل است که به کمک آن، Galaxy S III تشخيص مي‌دهد که شما در حال حاضر براي چه کاري از اسمارت‌فون‌تان استفاده مي‌کنيد.يکي ديگر از قابليت‌هاي Galaxy S III قابليت «S Voice» است. اين قابليت پيشرفته براي تشخيص دستورات صوتي شما و پاسخ‌دادن به آن‌ها طراحي شده است.

Galaxy S III چيزي بيش از يک دستگاه شخصي است، اين اسمارت‌فون به شما امکان مي‌دهد در هر جايي که باشيد، اطلاعات و قابليت‌هاي موجود در آن را به آساني با دوستان و اعضاي خانواده به اشتراک بگذاريد. با کمک قابليت «S Beam» موجود در اين اسمارت‌فون، که بر پايه ™Android™ Beam طراحي شده است، مي‌توانيد يک فيلم يک گيگابايتي را در عرض 3 دقيقه و يک موسيقي 3 مگابايتي را در عرض 2 ثانيه با يک Galaxy S III ديگر به اشتراک بگذاريد. براي اين کار به داشتن سيگنال Wi-Fi يا دسترسي به شبکه موبايل نيازي نيست و تنها کافيست بدنه دو دستگاه را لمس کنيد.

«Buddy photo share» هم يکي ديگر از قابليت‌هاي اين بخش است که به کاربر امکان مي‌دهد به آساني و به طور همزمان، تصاوير موجود در گالري (يا عکس‌هاي گرفته شده توسط دوربين) را با دوستاني که تصاوير آن‌ها در يک عکس دسته‌جمعي وجود دارد، به اشتراک بگذارد.«AllShare Play» قابليت ديگري است که مي‌توان به کمک آن، هر نوع فايل را بين Galaxy S II و تبلت، رايانه شخصي و دستگاه تلويزيون، صرف‌نظر از فاصله آن‌ها با هم، به اشتراک گذاشت.

AllShare Play خود داراي قابليتي به نام «Group Cast» است که به کاربر امکان مي‌دهد صفحه موبايل خود را با چندين فرد ديگر، که با وي در يک شبکه Wi-Fi حضور دارند، به اشتراک بگذارد. با اين کار، کاربر مي‌تواند با همکاران خود به تبادل نظر فوري (همراه با رسم شکل و نوشتن متن) بپردازد. برنامه «Dropbox» هم به طور پيش‌فرض در اين دستگاه نصب
شده است.

با استفاده از فضاي رايگاني که سايت Dropbox به شما مي‌دهد (50 گيگابايت براي 2 سال)، شما مي‌توانيد علاوه بر تصاوير و فايل‌هاي موسيقي، فايل‌هاي ويدئويي را هم در اين فضا ذخيره کنيد و چنانچه مايل بوديد، با ديگران به اشتراک بگذاريد.Galaxy S III مي‌تواند فايل‌هاي شما را، بدون نياز به دسترسي به شبکه Wi-Fi، از طريق شبکه‌هاي ديتا به طور فوري برايتان آپلود کند.


 نهادهاي مالي 

 بانک پاسارگاد خواستار تاسيس شعبه در ترکيه شد

رويترز از درخواست يک بانک خصوصي ايران براي دريافت مجوز فعاليت در ترکيه خبر داد و تاکيد کرد اين امر نشانه جديدي از تقويت روابط بازرگاني بين دو کشور همسايه در طي سال هاي اخير است.به گزارش فارس به نقل از رويترز، يک مقام مطلع در بخش بانکي ترکيه گفت، بانک پاسارگاد ايران تقاضاي دريافت مجوز فعاليت در ترکيه را به مقامات بانکي اين کشور ارائه کرده است.

انتصاب در بانک اقتصادنوين

طي حکمي از سوي مديرعامل بانک اقتصادنوين، معاون امور وصول و حقوقي اين بانک معرفي شد.به گزارش روابط عمومي ، در حکم دکتر محمدهاشم بت‌شکن به معاون امور وصول و حقوقي اين بانک آمده است: جناب آقاي عليرضا بلگوري به موجب اين حکم به سمت معاون مديرعامل در امور وصول و حقوقي تعيين و منصوب مي‌شويد.


  2.3 ميليون سکه بهار آزادي در راه بازار  

بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران اعلام کرد: حدود دو ميليون و 300 هزار قطعه سکه پيش فروش شده تمام بهار آزادي سر رسيد شده است و در هفته‌هاي آينده روانه بازار مي‌شود. به گزارش مهر، مدير اداره بررسيها و سياستهاي اقتصادي بانک مرکزي گفت: درپنج مرحله پيش فروش سکه بهار ازادي که از بهمن سال گذشته انجام شد، در مجموع 9 ميليون و سيصد هزار قطعه سکه تمام بهار آزادي پيش فروش شده و تاکنون شش ميليون و سيصد هزار قطعه از ان سررسيد شده است.

پيمان قرباني افزود : پنج ميليون وهفتصد هزار قطعه سکه بهار ازادي معادل 91 درصد سکه هاي سررسيد شده تا کنون تعيين تکليف شده است.اين مقام مسئول در بانک مرکزي گفت:‌ از مجموع سکه هاي سررسيد شده معادل 57.5 درصد ، سکه دريافت شد و 33.5 درصد نيز از ابزارهاي جايگزين استفاده شده است.

وي بيشترين استفاده کنندگان از ابزارهاي جايگزين را مربوط به پيش خريداران مرحله دوم (پيش خريداران با قيمت 627 هزار تومان ) اعلام کرد و افزود : 67.5 درصد پيش خريداران مرحله دوم به جاي دريافت سکه از ابزارهاي جايگزين به ويژه اوراق گواهي سپرده با نرخ سود 24 درصد استفاده کرده اند.مدير اداره بررسيها و سياستهاي اقتصادي بانک مرکزي با تاکيد بر تعهد اين بانک تا واگذاري آخرين سکه هاي پيش فروش شده گفت: برخي از پيش خريداران سکه که زمان تحويل سکه آنان فرا رسيده است ، هنوز براي دريافت يا تعيين تکليف ان مراجعه نکردند و با ادامه اين روند پيش بيني مي شود عمليات واگذاري سکه هاي پيش خريد شده تا پايان سال ادامه داشته باشد.قرباني افزود: از سه ابزار جايگزين سکه هاي پيش خريد شده فقط دريافت گواهي سپرده با نرخ سود جديد 20 درصد باقي مانده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته