جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/04/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4196


تالاسمي


پلاستيك‌ها جهان را مي‌بلعند


خبرها از عالم علم


  تالاسمي  

 قسمت دوم و پاياني

البته بايد توجه داشت مصرف روزانه ميوه و سبزيجات به ميزان كافي در تمام افراد بخصوص بيماران مبتلا به تالاسمي توصيه مي‌شود زيرا اين مواد، خطر بروز گرفتگي عروق را در بيماران تالاسمي كاهش مي‌دهد.اين بيماران بايد به مصرف مواد معدني ديگر توجه خاصي داشته باشند و تا جايي كه مي‌توانند بدن خود را سالم نگه دارند. يكي از اين مواد مغذي، كلسيم است.كلسيم به تقويت و حفظ سلامت استخوان‌ها كمك شاياني مي‌كند. بعلاوه بيماران مبتلا به تالاسمي استخوان‌هاي سستي داشته و در معرض مشكلات استخواني بسياري قرار دارند بنابراين كلسيم بايد به مقدار كافي و بيشتر از يك فرد معمولي در رژيم غذايي اين افراد وجود داشته باشد. كلسيم در اين بيماران يك فايده ديگر نيز دارد و آن كاهش جذب آهن است.

مواد غذايي غني از ويتامين D نيز به اين گروه از افراد توصيه مي‌شود. حضور ويتامين D براي جذب كلسيم در بدن ضروري است. بنابراين افراد مبتلا به تالاسمي بايد مواد سرشار از ويتامين D را فراموش نكنند. زرده تخم‌مرغ، لبنيات و ماهي از اين گروه هستند.

تالاسمي نوعي بيماري ژنتيك است كه از ابتدا تا انتهاي عمر با فرد است و تغذيه اثر بسياري بر اين بيماري دارد. برخي از مواد غذايي ممكن است عوارض خطرناكي براي بيمار مبتلا به تالاسمي به‌وجود آورد

در افراد مبتلا به تالاسمي كمبود اسيدفوليك به طور شايع ديده مي‌شود، از اين رو به همه افراد مبتلا مصرف مواد سرشار از اسيد فوليك و مكمل اسيدفوليك توصيه مي‌شود.

بدن اين بيماران به علت جذب آهن بالا، با مخاطرات ناشي از اكسيده شدن (بيماري‌هاي قلبي و سرطان) مواجه است؛ بنابراين بايد مصرف آنتي‌اكسيدان‌هاي مهم از جمله ويتامين E، كاروتنوئيدها و فلاووئيدها در اين افراد مورد تاكيد قرار گيرد.

هر چند مصرف مواد حاوي ويتامين C در اين بيماران باعث افزايش جذب آهن مي‌شود ولي براي دفع آهن توسط دسفرامين، برخي مصرف اندك ويتامين C را همراه با اين دارو توصيه مي‌كنند.

بعلاوه ويتامين C نوعي آنتي‌اكسيدان نيز است كه به اين بيماران كمك زيادي مي‌كند. ميوه و سبزيجات سرشار از ويتامين C مي‌توانند از رسوب آهن در خون و گرفتگي عروق بيماران تالاسمي پيشگيري كنند.

بيماران تالاسمي مراقب باشند

بيماران مبتلا به تالاسمي ماژور به علت دريافت خون‌هاي مكرر در معرض مسموميت با آهن هستند. هرچند بيماران مبتلا به تالاسمي مينور بندرت نيازمند تزريق خون مي‌شوند، ولي اين گروه نيز به دلايل زيادي در معرض مسموميت با آهن قرار دارند. يكي از اين دلايل، كم‌خوني آنهاست.

بدن اين افراد به علت كمبود هموگلوبين، با درجاتي از هيپوكسي (كمبود اكسيژن) روبه‌روست و براي توليد سلول‌هاي خوني بيشتر آهن بيشتري از مواد غذايي جذب مي‌كند بنابراين بيماران تالاسمي بايد دريافت آهن خود را كاهش دهند.

براي مثال از ظروف آهني جهت پختن غذا استفاده نكنند، چرا كه در حين طبخ و حرارت ديدن مقداري از آهن اين ظروف مي‌تواند وارد غذا شود. بعلاوه نبايد مواد غذايي را مستقيما در ظروف آهني نگهداري كنند.

بهتر است از موادي كه جذب آهن را افزايش مي‌دهد، كمتر استفاده شود. مصرف چاي و قهوه، البته در حد تعادل در اين گروه مي‌تواند جذب آهن را كاهش دهد. اصولا روي برچسب مواد غذايي كه خريداري مي‌كنيد، مقدار مواد مغذي آن نوشته شده است.

همواره بايد به اين برچسب‌ها توجه داشت و ميزان آهن و ديگر مواد مغذي داخل آن را مد نظر قرار داد. مصرف برخي مواد از جمله غلات، لبنيات، چاي و قهوه همراه با وعده‌هاي غذايي به منظور تنظيم آهن خون به بيماران مبتلا به تالاسمي توصيه مي‌شود.

اين گروه نبايد از مواد غذايي غني شده با آهن مثل بعضي بيسكويت ها، ماكاروني‌ها و حتي برخي شكلات‌ها استفاده كنند.

بيماران تالاسمي مثل افراد معمولي بايد از مصرف تمام مواد مضر كه روي بدن اثر سوء دارند، اجتناب كنند. از آنجا كه برخي از مواد غذايي حاوي چربي زيادي هستند، همواره به بيماران تالاسمي توصيه مي‌شود تا جايي كه امكان دارد از اين مواد استفاده نكنند يا به مقدار بسيار كم آنها را مصرف كنند. افزايش چربي خون در اين بيماران، بيش از پيش استعداد ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و عروقي را افزايش مي‌دهد.

بعلاوه اين افراد بايد از مصرف نمك زياد اجتناب كنند تا دچار افزايش فشارخون و بيماري‌هاي كليوي متعاقب آن نشوند.

بايد توجه داشت بدون در نظر گرفتن افراد مبتلا به بيماري‌هاي خاص، شيوع كمبود آهن در جامعه ما بسيار زياد است و توصيه‌هاي غذايي گفته شده فقط براي افراد مبتلا به بيماري تالاسمي است و افراد ديگر بايد سعي كنند همچنان مواد غذايي غني از آهن مصرف كنند و جذب آهن را نيز در بدن خود افزايش دهند تا با عوارض كمبود آهن مواجه نشوند.


 پلاستيك‌ها جهان را مي‌بلعند  

استفاده نادرست از آنچه صنعت و فناوري در اختيار ما قرار داده باعث شده تا اين روزها به هر كجا نگاه كنيم تبعات صنعتي شدن جوامع انساني را ببينيم.البته خيلي مواقع اين آثار به منطقه‌اي كه توليد مي‌شود محدود نيست و در نقطه‌اي دورتر باعث ايجاد مشكلات متعدد مي‌شود و به نوعي اثر پروانه‌اي از خود برجا مي‌گذارد.به گزارش جام جم آنلاين، «اثر پروانه‌اي» نام پديده‌اي است كه به دليل حساسيت سيستم‌هاي آشوب‌ناك ايجاد مي‌شود.اين پديده به اين اشاره مي‌كند كه تغييري كوچك در يك سيستم آشوب‌ناك چون جو سياره‌ زمين (مثلاً بال‌زدن پروانه) مي‌تواند باعث تغييرات شديد (‌قوع توفان در كشوري ديگر) در آينده شود.مصداق اين مساله كم نيست. از آلودگي‌هاي ناشي از افزايش ميزان دي‌اكسيد و مونواكسيدكربن و تاثير آن بر گرمايش جهاني گرفته تا از بين بردن جنگل‌ها و مراتع به عنوان ريه‌هاي سبز زمين به بهانه گسترش كلانشهرها را ‌بايد از جمله اين مصاديق دانست.

اما يكي از پديده‌هايي كه ابتدا و در زمان اختراعش تحولات زيادي در جوامع ايجاد كرد و اكنون به نوعي بلاي جان ما شده پلاستيك است.توليد و استفاده گسترده و بدون حساب و كتاب اين ماده شيميايي آنقدر زياد شده كه ديگر كمتر فضاي سبزي را عاري از زباله‌هاي پلاستيكي مي‌توان پيدا كرد.البته حضور اين مواد به كوه و دشت و به طور كلي طبيعت و جنگل‌ها محدود نمي‌شود و معضلي به نام پلاستيك گريبانگير آب‌هاي جهان هم شده است.چرخه طبيعي آب مجموعه‌هاي بزرگي از زباله را گرد مي‌آورد كه گاهي به آنها «وصله‌هاي زباله» مي‌گويند. يكي از اين مجموعه‌هاي بزرگ زباله بين ‌هاوايي و كاليفرنيا در شمال شرقي اقيانوس آرام قرار دارد كه حجم بزرگ آن باعث شده تا با نام قاره هفتم (مساحت آن بالغ بر 3.5 ميليون كيلومتر مربع اندازه‌‌گيري شده است. يعني به‏‏ طور مثال، 6 برابر مساحت كشور فرانسه شناخته شود.تحقيقات جديد دانشمندان اقيانوس‌شناس موسسه اسكريپس نشان مي‌دهد شمار خرده پلاستيك‌هاي شناور در اين منطقه طي 40 سال گذشته تقريبا 100 برابر شده و متاسفانه بيش از 9 درصد ماهي‌هاي اين منطقه ضايعات پلاستيكي در شكم دارند.البته اقيانوس‌شناسان معتقدند بجز مسموميت موجودات زنده ‌بايد عوارض كلان زباله‌هاي پلاستيكي بر زيست‌بوم را نيز هم جدي گرفت، چراكه عمق زباله‌‏هاي قاره هفتم به بيش از 30 متر مي‌رسد.اما به نظر مي‌رسد مشكل پلاستيك‌ها به اين منطقه خلاصه نمي‌شود و در واقع شايد بتوان گفت اقيانوس‌هاي جهان در دريايي از پلاستيك در حال غرق‌شدن هستند.در جديدترين كشفيات، محققان انجمن مطالعات دريايي وودز هول ماساچوست طي مطالعاتي طولاني، مرزهاي شمالي و جنوبي يكي از بزرگ‌ترين زباله‌دان‌هاي پلاستيك جهان را در اقيانوس اطلس به ثبت رساندند.براساس اين گزارش، عظيم‌ترين توده زباله‌هاي پلاستيكي براي اولين بار در شمال اقيانوس اطلس به ثبت رسيد.ابعاد اين منطقه آلوده با ابعاد بزرگ‌ترين زباله‌داني كه در اقيانوس آرام شناسايي شده، رقابت مي‌كند.اين زباله‌دان جديد كه در منطقه‌اي در شرق برمودا كشف شده، متشكل از اجزايي پلاستيكي است كه بسختي از چند ميلي‌متر بزرگ‌تر است.اما تمركز آنها و سطحي از اقيانوس كه توسط اين زباله‌ها پوشيده شده است، موجب آشفتگي و نگراني محققاني شده كه در حال مطالعه روي اين پديده هستند.بنابر آخرين آمار و ارقام منتشر شده توسط گرين‏ پيس، سالانه بيش از 100 ميليون تن فرآورده پلاستيكي توليد مي‏شود كه از اين ميزان، 10درصد فرآورده‏‌ها كه پس از مصرف به زباله تبديل مي‏شود، به اقيانوس‏‏‌ها ريخته مي‏شود.يعني 10ميليون تن پلاستيك در سال كه بازهم در اين ميان، 70درصد زباله‌هاي پلاستيكي به اعماق اقيانوس‏‌ها مي‏رود، ولي 30درصد باقيمانده در سطح آب شناور مي‏ماند؛ يعني 3 ميليون تن زباله پلاستيكي در سال، اعم از بطري، كيسه و... اما خطر بزرگ فرآورده‌‌هاي پلاستيكي اين است كه مدت زمان لازمه براي از بين رفتن طبيعي آنها بين 500 تا 1000 سال به‏ طول مي‌انجامد.در اين ميان تنها در چند سال اخير، تمهيدات مختلفي در كشورهاي صنعتي و پيشرفته جهان براي مقابله با معضل پلاستيك اتخاذ شده كه بايد گفت اقدامات آنها در برابر حجم زباله‌هاي پلاستيكي موجود در جاي جاي كره زمين نه‌تنها بسيار ناچيز، بلكه كاملا نامحسوس و بي‌اثر است.

به نظر مي‌رسد حالا كه براي زباله‌هاي پلاستيكي كه سال‌ها آنها را توليد و در طبيعت رها كرده‌ايم هيچ راه‌حل اساسي نمي‌توانيم ارائه دهيم حداقل سعي كنيم نسبت به استفاده گسترده و بي‌حد و حساب از اين پديده صنعتي بازنگري كنيم.از اين نظر تك‌تك ما انسان‌هاي ساكن كره خاكي مي‌توانيم سهم قابل توجهي داشته باشيم، چرا كه با نگاهي كوتاه به كارهاي روزمره و محيط اطرافمان درمي‌يابيم در طول روز هر كدام از ما چقدر زباله پلاستيكي توليد مي‌كنيم.اين در حالي است كه براحتي مي‌توانيم به جاي انواع و اقسام كيسه‌ها و ظروف يكبار مصرف پلاستيكي از كاغذها و مواد قابل بازيافت استفاده كنيم و به اين ترتيب گامي موثر در نجات زمين از مصنوعات پلاستيكي برداريم.


 خبرها از عالم علم 

 شيوع ام‌اس در ايران بيش از ساير كشورهاي منطقه است

رييس كميته علمي انجمن ام‌اس گفت: با توجه به شيوع ام‌ اس در ايران نسبت به ساير كشورهاي منطقه لازم است پژوهش در اين زمينه در اولويت قرار گيرد.دكتر محمدرضا معتمد در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: بررسي روش‌هاي درماني جديد در درجه دوم اهميت قرار دارد و در كميته علمي انجمن طرح‌هاي تحقيقاتي درباره بيماري ام‌ اس بررسي مي‌شود.وي با بيان اينكه مطالعه آماري دقيقي درباره شيوع ام‌ اس در ايران هنوز انجام نشده است، اظهار كرد: با اين وجود به نظر مي‌آيد شيوع اين بيماري در كشور بين 60 تا 80 درهر 100 هزار نفر باشد.معتمد در پايان در پاسخ به اين پرسش كه آيا به اندازه كافي در ايران درباره ام‌ اس پژوهش مي‌‌شود،‌ اظهار كرد: در ايران تحقيقات در سطح خيلي بالا انجام نمي‌شود و با استانداردهاي جهاني فاصله دارد به هر حال پژوهش‌هايي صورت مي‌گيرد البته تعداد آنها در سال‌هاي اخير بسيار بيشتر شده است.

افزايش احتمال ابتلا به نقرس

نقرس يکي از انواع بيماري هاي ورم مفاصل مي باشد که با درد همراه است. نقرس در اثر افزايش اسيد اوريک در خون به وجود مي آيد. يکي از عوامل افزايش دهنده ي اسيد اوريک، دريافت زياد مواد غذايي حاوي اسيد آمينه پورين است.شواهد حاکيست که غذاهاي سرشار از پورين مي توانند موجب ايجاد حملات نقرس شوند اما مشخص نيست که آيا اين حملات به سرعت اتفاق مي افتند يا خير؟محققان در تحقيقات خود 600 بيمار مبتلا به نقرس را که بيشتر آنها مرد و حدوداً 54 ساله بودند؛ مورد بررسي قرار دادند.اين بيماران به مدت يک سال تحت مراقبت بودند.دکتر يوکينگ ژانگ و همکارانش در دانشکده پزشکي دانشگاه بوستون گفتند: تقريبا 1250 حمله نقرسي در طول اين مدت اتفاق افتاد که بيشتر آنها در بند شصت پا ايجاد شدند.

به گزارش فارس، با مصرف پورين رژيمي به مقدار 1.66 گرم در يک دوره دو روزه هيچ گونه حمله نقرسي صورت نگرفت اما با مصرف 2.03 گرم از اين پورين‌ها در طول دو روز حمله نقرسي پديد آمد.اين تحقيقات نشان داد: بيماراني که بالاي 20 درصد مصرف پورين داشتند در مقايسه با بيماران که زير 20 درصد مصرف پورين داشتند؛ پنج برابر بيشتر در معرض ابتلا به نقرس بودند.منابع حيواني پورين مثل گوشت قرمز و غذاهاي دريايي در مقايسه با منابع گياهي مثل لوبيا ، نخود ، عدس ، آرد جو دو سر ، اسفناج، مارچوبه و قارچ بيشتر فرد را با خطر ابتلا به حمله نقرسي رو به رو مي کند.اين محققان خاطرنشان کردند: منابع گياهي پورين نه تنها سطوح کمتري از اينگونه ترکيبات را دارند بلکه از مواد مغذي مهمي تشکيل شده اند که به کاهش مقاومت انسولين هم کمک مي کنند.

چگونه درد دندان را ساکت کنيم؟

دكتر لاله نصيري، جراح و دندانپزشک عنوان کرد: يکي از بهترين روشها براي تسکين درد دندان در مواقع اورژانسي استفاده ترکيبي از عسل و پودر دارچين است.وي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، در ادامه مطلب خود افزود: براي تهيه اين مخلوط کافي است يک قاشق چاي خوري پودر نرم شده دارچين را با 3 قاشق چاي خوري عسل مخلوط کنيد و روي دندان و لثه بماليد. وي خاطر نشان کرد: در صورتي که از اين مرهم سه بار در روز استفاده کنيد درد دندان به طور کامل از بين مي رود.

احياء طب سنتي ضرورت جامعه

حسين خيرانديش افزود: بيش از 120 بيماري مهم با عسل درمان مي‌شود و بسياري از بيماريها که نياز به جراحي دارند و بيمار را با مشکلات فراوان روبه رو مي‌کنند با استفاده از طب سنتي نه تنها نياز به جراحي نداشته بلکه بهبودي کامل حاصل مي‌شود.

وي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه طب سنتي را بايد توسعه داد و نگاه به آن بايد نگاه ساده سازي باشد، اظهارکرد: طب سنتي را بايد از ايران توسعه داد و به جهان اسلام صادر کرد تا کم کم همه دنيا را فرا گيرد.رئيس انجمن حجامت ايران و طب سنتي ايران تصريح کرد: اگر در دوران جنگ از طب سنتي بهره مي‌گرفتيم حدود 70 درصد از زخمها درمان و از تعداد کشته‌ها کم مي‌شد.خيرانديش ادامه داد: طب جزء اولين علوم است و اگر طب داشته باشيد دين، توسعه و ترقي داريد و اگر طب نداشته باشيد، هيچ يک از اينها را نداريد.وي خاطرنشان کرد: 300 سال تلاش شد تا طب سنتي در ايران از بين نرود و اين موضوع اتفاقي نبوده بلکه با برنامه‌ريزي صورت گرفته است.

رئيس انجمن حجامت ايران و طب سنتي ايران گفت: هم اکنون در ايران سکته و ديابت بيداد مي‌کند و افسردگي بسياري از افراد را گوشه نشين کرده و پدربزرگ‌ها نام فرزندان خود را نمي‌داند و همه دچار آلزايمر شده‌اند، اين وضعيت طبي بوده که از خارج آمده است.خيرانديش اضافه کرد: اگر روغن نباتي اصلاح شود، پوکي استخوان درمان مي‌شود و چه اشکال دارد که در بيابانهاي فراواني که داريم کنجد کشت شود و روغن آن جايگزين روغن نباتي شود.وي گفت: چرا وضعيت نان اصلاح نمي‌شود و نان مرغوب و واقعي به دست مردم داده نمي‌شود و چرا گوشتهاي فريز شده 10 ساله کشورهاي خارجي در بين جامعه توزيع مي‌شود.بنيانگذار طب سنتي ايران اظهارکرد: در ايران 96 نوع انگور کشت مي‌شود و ارده شيره غذاي همه قشرهاي مختلف از کودکان تا سالخوردگان است، اما متاسفانه مي‌بينيم که زن و مرد ايران همه شکم بزرگ و قدرت فکري و بدني آنها پايين است.خيرانديش همچنين با اشاره به تاريخچه حجامت در ايران تصريح کرد: قدمت اين عمل به زمان پيامبران و ائمه بر مي‌گردد، از اين عمل حجامت در قرآن نيز ياد شده و سابقه ورود حجامت به ايران به زمان بهرام گور بر مي‌گردد.وي ادامه داد: دو نوع از مهمترين و انواع حجامت، حجامت عام و حجامت مع‌الشرط است. توصيه مي‌شود که کودک از 4 ماهگي تا 7 سالگي به صورت ماهانه حجامت خشک شود.رئيس انجمن حجامت ايران و طب سنتي ايران گفت: نوع حجامت با توجه به مزاج فردگرم يا سرد تعيين مي‌شود و از انسداد موضعي و انسداد رگها جلوگيري مي‌کند.خيرانديش اضافه کرد: حجامت پيشگيري كننده از بيماريهاي قلبي و درمان کننده فوري است و سمهاي خاص ناشناخته را هم مي‌توان به وسيله حجامت از تن خارج کرد.وي تاکيد کرد: کودکي که دچار سرخجه يا سرخک شده اگر آن را حجامت کني در کمتر از دو روز بهبودي حاصل مي‌کند، اما در غير اين صورت دو هفته بايد عذاب بکشد تا بهبود يابد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته