جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/05/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4217

رهبر معظم انقلاب در جمع شعرا تاکيد کردند:
مقاومت در برابر جبهه استکبار نبايد از نظر شاعر متعهد دور بماند

رئيس کميسيون امنيت ملي:
اجلاس مکه کمکي به حل بحران سوريه نخواهد كرد


جانشين احتمالي عنان در امور سوريه مشخص شد


موشك "فاتح" ايران، انگليس را نگران كرد


"احمد شفيق" تحت تعقيب قرارگرفت


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


اخبار روز


سرمقاله

آيت الله هاشمي رفسنجاني:
اجراي اقتصاد مقاومتي، مجرياني كاردان، صالح و لايق مي‌خواهد

رئيس مجلس:
استعفاي کوفي عنان، حکايت نقشه جديد غرب براي سوريه است


درگيري‌هاي شديد در حلب ميان ارتش و معترضان سوريه


تجهيز مخالفان سوري به موشک‌هاي پيشرفته

سخنگوي اجلاس جنبش عدم تعهد:
تهران زمان برگزاري اجلاس غير متعهدها تعطيل خواهد بود

هاآرتض فاش کرد؛
پاسخ منفي آمريکا به تقاضاي نتانياهو


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي


 رهبر معظم انقلاب در جمع شعرا تاکيد کردند:
 مقاومت در برابر جبهه استکبار نبايد از نظر شاعر متعهد دور بماند 

همزمان با سالروز ولادت كريم اهل بيت امام حسن مجتبي (ع)، رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار تعدادي از استادان زبان و ادب فارسي و شاعران جوان با اشاره به اينكه كاروان شعر در كشور با سرعت، دقت و جهت گيري درست به پيش مي رود خاطرنشان كردند: با استمرار اين حركت، كشورِ عزيزِ ايران بار ديگر هديه اي ارزشمند به تمدن و فرهنگ جهاني و خصوصاً اين منطقه، اهدا خواهد كرد.حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: شعر علاوه بر اينكه ظرفي براي بيان احساس شاعرانه است بايد در خدمت ارزشها باشد و شاعر در عمل به وظيفه و مسئوليت خود، اين نعمت بزرگ الهي را در خدمت به دين، اخلاق، انقلاب و معرفت افزايي قرار دهد. ايشان مضمون آفريني و در پي آن، جوششهاي ذوقي را در اين زمينه ضروري دانستند و تصريح كردند: شعر مي تواند به "معرفت ديني و اخلاق مردم" و "حركت انقلابي ملت" خدمت كند و اين كار حتي با يك يا دو بيت شعر انقلابي،‌اخلاقي و معرفتي در يك غزل محقق مي شود و تأثير مي گذارد.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به اهميت سه ركن "لفظ مناسب"، "مضمون سازي و مضمون يابي" و "احساسات لطيف شاعرانه" افزودند: قالب شعر نمي تواند نسبت به مسائل موجود كشور بي تفاوت باشد يا از آن صرف نظر كند.رهبر انقلاب اسلامي ظلم بزرگ هسته اي در حق ايران و ترور دانشمندان را نمونه اي از واقعيات و مسائل موجود كشور برشمردند و تصريح كردند: جبهه استكبار با همه قدرتِ تبليغاتي و تشكيلاتِ سياسي خود و با خباثت تمام در مقابل ملت ايران ايستاده است و ملت ما هم مقاومت مي كند و اين حادثه ملي نبايد از نظر شاعر متعهد دور بماند، چرا كه در مصاف حق و باطل نمي شود بدون موضع باقي ماند.

رهبر انقلاب اسلامي با يادآوري بي تفاوتي برخي مدعيان ميهن دوستي نسبت به مسائل جنگ تحميلي و اشغالگري دشمن خاطرنشان كردند: همين افراد، پوچ گرايي، اهمال گرايي و بي تعهدي به دين، اخلاق و مسائل اساسي كشور و انقلاب را تبليغ مي كنند در حالي كه هيچ واكنشي درباره تعهد به بيگانه و دشمن از خود نشان نمي دهند.حضرت آيت الله خامنه اي در پايان توصيه كردند: كسانيكه در جبهه حق و معنويت، سرمايه هنري خود را خرج مي كنند، دائم مراقب خود باشند و در مسير حق استقامت به خرج دهند.در ابتداي اين ديدار تعدادي از شاعران، سروده هاي خود را با مضامين ديني، انقلابي، اجتماعي آييني و بيداري اسلامي قرائت كردند.


 رئيس کميسيون امنيت ملي:
 اجلاس مکه کمکي به حل بحران سوريه نخواهد كرد 

رئيس کميسيون امنيت ملي وسياست خارجي مجلس، شکست‌هاي پي‌درپي مقامات عربستان در سوريه را علت پيشنهاد آنان براي برگزاري جلسه فوق‌العاده سازمان همکاري کشورهاي اسلامي در مکه خواند و گفت: با موضع‌گيري‌هاي خصمانه عربستان در قبال سوريه بعيد به نظر مي‌رسد از اجلاس مکه نتيجه‌اي براي حل بحران سوريه بيرون آيد.

علاء‌الدين بروجردي در گفت وگو با خانه ملت، با بيان اينکه بعيد به نظر مي‌رسد اجلاس مکه نتيجه موثري براي حل بحران سوريه داشته باشد، افزود: از ابتداي شکل‌گيري بحران در سوريه، ‌اتحاديه عرب و کشورهايي همچون عربستان با موضع‌گيري‌هاي خصمانه ضد اين کشور کارنامه بسيار بدي از خود به جاي گذاشتند براين اساس به نظر نمي‌رسد که قصد داشته باشند با بهره‌گيري از فضاي معنوي مکه اقدامي در جهت رفع بحران سوريه انجام دهند.

نماينده مردم بروجرد در مجلس شوراي اسلامي، با تاکيد بر اينکه هدف جلسه فوق‌العاده سازمان همکاري کشورهاي اسلامي در مکه رفع بحران در سوريه نيست، ادامه داد: بايد درباره شرکت در اين اجلاس قدري تامل کرد، واقعيت آن است که حضور ايران در اجلاسي که از ابتدا مشخص است توفيقي در حل بحران سوريه نخواهد داشت کمکي به حل مشکل اين کشور نخواهد کرد‌،‌ البته تصميم گيرنده نهايي در اين زمينه شخص رئيس‌جمهور است.

عضو فراکسيون اصولگرايان رهروان ولايت در مجلس نهم،‌ علت پيشنهاد عربستان براي برگزاري چنين اجلاسي را ناشي از شکست مقامات اين کشور براي ايجاد تنش در سوريه خواند و تصريح کرد: مقامات عربستان با همکاري اتحاديه عرب، برخي کشورهاي منطقه و قدرت‌هاي فرامنطقه‌اي همچون انگليس و آمريکا تمام ظرفيت و توان خود را به کار گرفتند تا اوضاع داخلي سوريه را متشنج کنند.

وي ادامه داد: عربستان بعد از متحمل شدن شکست‌هاي متعدد در سوريه، اين‌بار تلاش دارد تا با بهره‌گيري از فضاي مقدس و معنوي مکه افکار عمومي ملت‌هاي اسلامي را ضد حکومت دمشق تحريک کنند.

رئيس کميسيون امنيت ملي وسياست خارجي مجلس شوراي اسلامي، درباره علت دعوت از ايران براي شرکت در اين اجلاس، تاکيد کرد: اين اجلاس قرار است با حضور اکثريت اعضا سازمان همکاري کشورهاي اسلامي برگزار شود، بر اين اساس طبيعي است که ايران نيز به عنوان کشوري اسلامي به اين اجلاس دعوت شود.


 جانشين احتمالي عنان در امور سوريه مشخص شد 

 ايسنا: كوفي عنان به سبب عدم حصول نتيجه در طرح شش ماده اي خود از سمت ميانجيگري در سوريه استعفاداد. در همين حال احتمال جانشيني جاكوب زوما، رئيس‌جمهوري پيشين آفريقاي جنوبي به عنوان جانشين كوفي عنان،‌ فرستاده مشترك سازمان ملل و اتحاديه عرب قوت گرفته است. روزنامه البيان امارات با انتشار گزارشي اعلام كرد كه جاكوب زوماي 70 ساله به احتمال زياد به عنوان جانشين كوفي عنان انتخاب مي‌شود.زوما نيز در سخناني پس از استعفاي كوفي عنان با ابراز تاسف از اين اقدام عنان از تمامي گروه‌هاي درگير در سوريه خواست تا براي پايان دادن به رنج‌هاي ملت سوريه بر سر ميز مذاكره بنشيند. از سوي ديگر روزنامه عربستاني عكاظ به نقل از منابع ديپلماتيك آگاه نوشت ميگوئل آنخل موراتينوس، وزير خارجه سابق اسپانيا از ديگر گزينه‌ها براي جانشيني كوفي عنان است.


 موشك "فاتح" ايران، انگليس را نگران كرد 

 مهر: در پي آزمايش موفق نسل چهارم موشك فاتح 110 توسط ايران، وزارت امور خارجه انگليس در بيانيه‌اي از آزمايش موشكي جديد ايران ابراز نگراني كرد.به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس گزارش ، وزارت امور خارجه انگليس در بيانيه‌اي ادعا كرد كه « اين اقدام بار ديگر تعهد اعلام شده ايران به برنامه هسته اي صلح‌آميز را زير سوال مي‌برد.»

در اين بيانيه آمده است: ما همچنان نگرانيم كه ايران به توسعه فن‌آوري موشكي با نيت روشن افزايش برد و پيشرفته تر شدن موشك‌هايش ادامه مي‌دهد. سخنگوي وزارت امور خارجه انگليس گفت: ما از گزارشات مربوط به اين آزمايش موشك بالستيك كوتاه برد نگرانيم.خبرگزاري فرانسه در گزارش خود در اين باره نوشت: ايران اغلب آزمايشات و مانورهاي موشكي انجام مي‌دهد تا بر قدرتش در صورت وجود تهديد خارجي تاكيد كند.


 "احمد شفيق" تحت تعقيب قرارگرفت 

 فارس: منابع خبري از قرار گرفتن نام "احمد شفيق"، آخرين نخست وزير رژيم مبارک در فهرست افراد تحت تعقيب امنيتي و قضايي اين کشور خبر دادند.به گزارش پايگاه خبري المحيط، منابع آگاه مصري اعلام کردند که نام "احمد شفيق"، آخرين نخست وزير رژيم مبارک و رقيب محمد مرسي در دور دوم انتخابات رياست جمهوري، در فهرست افرادي قرار گرفته که تحت تعقيب امنيتي و قضايي قرار دارند.اين منابع با اشاره به اينکه از شفيق شکاياتي صورت گرفته است، افزودند: احمد شفيق که در حال حاضر از کشور متواري و در امارات بسرمي‌برد، تحت تعقيب امنيتي است و در صورت لزوم براي بازگرداندن او به کشور با پليس بين الملل هماهنگي‌هايي لازم انجام خواهد شد. منابع مذکور گفتند: شکايتي که اخيرا "عصام سلطان"، از نمايندگان پارلمان منحل مصر عليه علاء و جمال مبارک مطرح کرده و بر اساس آن دو فرزند حسني مبارک براي تحقيق و بازجويي در حبس 15 روزه قرار گرفته‌اند.


 يک نکته از هزاران 

متأسفانه امروز در جامعه ما به وفور مشاهده مي‌شود که نيازمندان واقعي با خرما و کمتر از خرما روزه را آغاز مي‌کنند و به پايان مي‌رسانند در حالي که در گوشه‌ ديگري از همين شهر، زباله‌دان‌هاي هتل‌ها، سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها مملو از غذاهايي است که از بيت‌المال هزينه شدند اما به دهان صاحبان بيت‌المال نرسيدند.

دادن افطاري امري پسنديده است، اما هزينه آن از بيت المال و نرسيدن آن به دست مستحقان برخلاف ارزش هاي انساني و اسلامي است.


 ميز خبر 

وزير اطلاعات:

حملات متقابل سايبري را در دستور کار داريم

وزير اطلاعات گفت: مقابله ما با حملات سايبري، در راستاي استراتژي تهديد در برابر تهديد انجام مي‌شود.حجت‌الاسلام و المسلمين حيدر مصلحي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران در خصوص حملات سايبري صورت گرفته عليه تأسيسات هسته‌اي کشورمان اظهار داشت: با همه حملات سايبري جديد، مقابله و نقشه‌هاي دشمنان در اين زمينه، نقش بر آب شده است. وي با اشاره به استراتژي تهديد در برابر تهديد يادآور شد: سياست پيش روي ما متناسب با اين استراتژي بوده و بر اساس آن طراحي مي‌شود.مصلحي خاطرنشان کرد: در مقابل هر حمله سايبري، حملات متقابل سايبري را در دستور کار داريم.

بازداشت 40 افسر ارتش ترکيه از بيم کودتا عليه اردوغان

يک روزنامه ترکيه خبر داد در پي نشست اخير شوراي نظامي ترکيه، خبر بازداشت 40 افسر که پيش‌بيني مي‌شد ترفيع درجه بگيرند، اعلام شد.به گزارش فارس، روزنامه حريت ترکيه اعلام کرد که 40 افسر ارتش اين کشور به دستور شوراي نظامي ترکيه بازداشت شده‌اند.برخي منابع با نقل اين خبر اعلام کردند که بازداشت اين افسران از بيم اجراي کودتا و مشارکت آنان در طرح کودتا در کشور انجام شده است.اين روزنامه اعلام کرد که ستاد کل ارتش ترکيه امروز خبر بازداشت 40 ژنرال را اعلام کرد در حالي که آنان در پي نشست اخير شوراي نظامي، در انتظار ترفيع درجه بودند.شوراي نظامي ترکيه اعلام کرده است که پس از گذشته يک سال از انتظار، بهتر است اين ژنرال‌ها به دليل نبود مناصب خالي کنار زده شوند.در همين حال پايگاه خبري تي‌آرتي ترکيه گزارش کرد که نشست شوراي نظامي براي تعيين فرماندهان جديد نيرويهاي مسلح سوريه به پايان رسيد و اين نشست به رياست رجب طيب اردوغان سه روز طول کشيد.

پليس اينترپل از تحويل خاوري به ايران خودداري کرد

پس از پي گيريهاي پليس اينترپل کشورمان براي بازگرداندن محمود خاوري يکي از متهمان پرونده فساد بانکي بزرگ، پليس اينترپل کانادا با اعلام اينکه مديرعامل سابق بانک ملي همچنان در اتاوا کانادا زندگي مي کند از تحويل وي به ايران خودداري کرد. به گزارش مهر، گفتني است چندي قبل برخي منابع خبري از فرار خاوري به آمريکا خبر داده بودند.محمود خاوري به خاطر اتهاماتي که در پرونده فساد بانکي بزرگ عليه او مطرح شده است از سوي دستگاه قضايي تحت پيگرد قانوني است و قوه قضائيه از پليس اينترپل خواستار دستگيري و بازگرداندن وي به ايران شده است.

پشت پرده دعوت ملک عبدالله از احمدي‌نژاد

در شرايطي که روابط ايران و عربستان در ماه‌هاي اخير به دلايل گوناگون، يکي از پرتنش‌ترين دوره‌هاي خود را مي‌گذراند، دعوت ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودي از محمود احمدي‌نژاد، رئيس جمهوري ايران براي سفر به اين کشور، امري جالب توجه بوده است؛ اما جالبتر از آن، دليل اين دعوت، يعني برگزاري اجلاس اضطراري سران کشورهاي اسلامي است که از وجود برنامه‌هايي از سوي عربستان حکايت دارد.به گزارش تابناك،‌در تحليل اين امر، مي‌توان گفت مهمترين هدف سعودي‌ها، کم اهميت جلوه دادن اجلاس عدم تعهد از طريق برگزاري اجلاسي بديل براي آن است. بر اين اساس، دولت سعودي قصد دارد با دور هم جمع کردن سران کشورهاي اسلامي، در عمل اجلاس تهران را کم اهميت يا بي‌اهميت جلوه دهد.از سوي ديگر، با توجه به اينکه بنا به اعلام دولت عربستان، يکي از دستور کارهاي اين نشست را موضوع سوريه تشکيل مي‌دهد و با توجه به اختلاف شديد مواضع ايران و عربستان در اين موضوع، يکي ديگر از اهداف سعودي‌ها مي‌تواند اعمال فشار بر ايران در اين زمينه و يا دست‌کم بيرون کردن اين موضوع از دستور کار اجلاس تهران باشد تا به اين ترتيب، ابتکار عمل در مسأله سوريه از دست ايران خارج شود.

دعوت از پوتين، عبدالله گل و بشار اسد براي شركت در اجلاس غيرمتعهدها

سخنگوي شانزدهمين اجلاس جنبش عدم تعهد اعلام كرد: تاكنون 31 كشور اعلام كرده‌اند كه به صورت قطعي در سطح سران يعني رييس‌جمهور و يا نخست‌وزير در اجلاس شركت كنند.به گزارش ايسنا، محمدرضا فرقاني با بيان اين مطلب، افزود: براي 138 كشور جهت حضور در اين اجلاس دعوتنامه ارسال شده است كه اين 138 كشور شامل اعضاي اصلي و اعضاي ناظر اين جنبش هستند.وي همچنين خبر داد كه بان‌كي‌مون دبيركل سازمان ملل متحد نيز در اين اجلاس حضور پيدا خواهد كرد. فرقاني در ادامه گفت: از پوتين و عبدالله گل رييس‌جمهور روسيه و رييس‌جمهور تركيه نيز به عنوان ميهمانان ويژه براي شركت در اين اجلاس دعوت به عمل آمده است.سخنگوي شانزدهمين اجلاس جنبش عدم تعهد همچنين خبر از دعوت از بشار اسد به عنوان يكي از اعضاي اين اجلاس داد و گفت: دعوتنامه براي آقاي بشار اسد ارسال شده، ولي ايشان هنوز در مورد آمدن يا نيامدن خود چيزي اعلام نكردند. وي با اشاره به دعوت از عربستان جهت شركت در اين اجلاس گفت: هنوز عربستان اعلام نكرده كه در چه سطح در اين اجلاس حضور پيدا مي‌كند.


 ماندگار بر جريده عالم  

 پروژه دانشگاه مجازي اسلامي

قسمت چهاردهم

2) نام: هدايت ، ترجمه ، انتشار وتوزيع مطالعات تخصصي – نقش دانشگاه ها در سيستم آموزشي.

اين مطالعات روي طبيعت نقشي که دانشگاه ها درسيستم آموزشي بطور کلي بازي مي کنند و يا بايد بازي کنند متمرکز مي شود. آنها همچنين روي روابط بين دانشگاه ها وساير سطوح آموزش و همچنمين روي اصولي که مي‌تواند به عنوان تنظيم داخلي آموزشي باشد متمرکز مي گردد. يک چنين اصولي نيازمند سطوحي از آموزش از جمله سطح دانشگاه است، و مربوط به توالي آموزش عمودي در سطح مواد درسي، و تکنولوژي است. بطوريکه هر سطح آموزشي به آموزش گيرندگان تعليماتي را ارائه مي دهد که سطح آموزش را دنبال مي کند. در حقيقت دانشگاه هاي مشخصي واقعا شروع کرده اند، که درمورد تنزل کيفيت آموزش در سطوح اول آموزشي (ابتدايي، راهنماي ودبيرستاني) ودر مورد اعتماد دائمي موسساتشان نسبت به مواد درسي قديم که نياز فوري به تجديد نظر وتوسعه دارند شکايت کنند.

تاريخ: 2004،2005،2006

مکان: مراکز اتحاديه

بودجه: 000/30 دلار

سهم اتحاديه: 000/15 دلار

سهم دانشگاه همکار: 000/15 دلار

محور پنجم: به سوي چشم اندازهاي جديد براي آموزش عالي در جهان اسلام

در ادبيات مورد علاقه پيرامون موضوعات احتمالي مربوط به بخش آموزش عالي معمول است که روي اثرات فناوري در ساختارها، تدريس و متدها و وسايل آموزشي موسسات دانشگاهي به خصوص در رابطه با آموزش باز و از راه دور تاکيد گردد. اگرچه اين اثرات بزرگترين بخش را در تعيين آينده حوزه آموزش عالي به طور کلي تشکيل مي دهد، بايستي توجه داشته باشيم که عوامل ديگر هم ممکن است روي اين حوزه تاثير بگذارد. به عنوان مثال انواع جديدي از موسسات آموزش عالي ظهور پيدا کرده اند. اين موسسات اساسا براي بازارکار و نيازمندي هاي آن به وجود آمده اندو فاقد پژوهش علمي در سطح عالي مي باشند و روي آموزش عملي براي دوره هاي کوتاه تراز آنچه معمولا در دانشگاه هاي تاسيس شده مورد نياز است تمرکز پيدا مي کنند. تقاضاي روبه رشد دانشجو براي اين بخش از موسسات، رقابت نفس گيري را براي دانشگاه ها ايجاد کرده است و علائم معناداري را نشان مي دهد که نمي تواند ناديده گرفته شود.

علاوه براين ساختار موسسات آموزش عالي خصوصي که جديدأ تاسيس شده است برخي نوآوري هايي را در چشم انداز دانشگاه به عنوان نتيجه توانايي آنها براي سازماندهي آزادانه ساختارها، تسهيل روش هاي تدريس، تمايل آنها براي پاسخ به تاکيدها و آرمان هاي دانشجويان، و اقدام آنها براي جذب بهترين و بيشترين اساتيد برجسته شناسايي و معرفي مي نمايند.

بطور خلاصه، عواملي که آينده آموزش عالي را مشخص مي نمايند زياد، پيچيده ودر ارتباط تنگاتنگ با يکديگرند. محدود کردن اين عوامل به تنها عامل فناوري، علامت بي توجهي و کوتاه بيني است. تعداد اين عوامل نيازمند دانشگاه هايي در جهان اسلام است که راه کارهاي وسيع تري را بپذيرد که نه تنها جابجايي هاي جاري را پهلو به پهلو نگهدارد، و همچنين نه تنها در جهت نگهداري و ادامه وضع موجود مقاومت نکند، بلکه دوره هاي روند آينده را پيش بيني نمايد وبا آن درگير شود.

بدين ترتيب، اين محور قصد داردکه دانشگاه هاي عضو را برانگيزد تا علاقه بيشتري در برنامه ريزي استراتژيک نشان دهند. وآينده اي را پيش بيني کنند که رو در رويي با چالش هايي دارد که خط وخيم ترشدن اوضاع را به خاطرعدم هماهنگي در چارچوب يک مجموعه سيستماتيک و نپذيرفتن راه حل ادغام در يک وضعيت تکاملي و بي نقص را دارد.

اتحاديه در چارچوب محور موجود در جستجوي تقويت مطالعات پايه برحسب مديريت اداري و مديريت آموزشي در دانشگاه هاي عضو و به دست آوردن امتيازي از تجربيات دانشگاه هاي پيشرو و غيرعضو در اين حوزه است. در طول اجراي اين فعاليت ها روي سازماندهي ملاقات هاي تخصصي، برگزاري سمپوزيوم هاي علمي، تاسيس کرسي هاي تخصصي و هدايت مطالعات و تحقيقات علمي تاکيد مي‌گردد.


 اخبار روز 

3500 مسلمان طي دو ماه اخير در ميانمار كشته شده‌اند

دبيركل اتحاديه مسلمانان روهينجا با تاكيد بر آن كه دست‌كم 3500 مسلمان طي دو ماه گذشته كشته شده‌اند، اظهار كرد كه دولت ميانمار عليه مسلمانان روهينجا دست به اقدامات غيرانساني زده است.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت اينترنتي النشره، وقار الدين مسيح‌الدين، دبيركل اتحاديه مسلمانان روهينجا در منطقه راخين واقع در غرب ميانمار اظهار كرد: در نتيجه كشتار دسته جمعي مسلمانان توسط بودايي‌ها و اقدامات سركوب‌گرايانه مسئولان ميانمار دست‌كم 3500 مسلمان طي دو ماه اخير كشته شده‌اند.وقارالدين مسيح الدين تاكيد كرد: انسان‌هاي زنده به آتش كشيده شدند و به خانه هجوم برده شد و ده‌ها هزار تن به بنگلادش آواره شده‌اند.وي در ادامه اظهار كرد: مسلمانان ميانمار در معرض كشتارهاي وحشيانه‌اي قرار گرفته‌اند و گروه‌هاي تندروي بودائي هزاران تن از مسلمانان را به قتل رسانده و خانه‌ها و روستاها را به آتش كشيدند.

وي تصريح كرد: دولت ميانمار عليه مسلمانان روهينجا دست به اقدامات غيرانساني زده و موانع غيرمنطقي بر آن‌ها تحميل كرده و آن‌ها را از زيرساخت‌ها از جمله آب، برق و كمك‌هاي پزشكي محروم كرده است. مسلمانان در ميانمار نمي‌توانند در مدرسه‌هاي نظامي بعد از مرحله دبيرستان تحصيل كنند، دولت همچنين قوانين جديدي درخصوص تنظيم جمعيت مسلمانان وضع كرده و از تعدد زوجات و ازدواج با زنان مطلقه جلوگيري مي‌كند؛ اين در حالي است كه دولت به بودائي‌ها حق آزادي و ازدواج و مسائل ديگر را داده است.


 سرمقاله 

 لزوم "حكمت انديشي" درفضاي مه آلود منطقه

حميدرضا عسگري

حساس ترين منطقه دنيا وارد حساس ترين برهه از دوران خود شده، به طوري كه انتظار مي رود هرلحظه آبستن حوادث و اتفاقات غير قابل پيش بيني باشد. لذا هر كنش و واكنش كشورهاي منطقه مي تواند پيشامدهاي مهم و تاثير گذاري بر آينده سياسي آنها داشته باشد. مي توان گفت اهميت و حساسيت تحولات منطقه بيش از همه براي ايران حائز اهميت است و به گونه اي در اين فضاي مه آلود يك طرف قضيه در تمام تحولات ايران و منافع آن قرار گرفته است. ضروريست تا سياستگذاران خارجي كشورمان بيش از گذشته بر عنصر "حكمت" در فضاي سياست خارجي كشور توجه داشته باشند. كوچكترين لغزش يا اشتباه در چنين شرايط حساسي مي تواند بسياري از دستاوردهاي چندين ساله ما را كه با زحمات فراوان در منطقه به دست آورده ايم مورد خدشه قرار دهد و مارا در باتلاق هاي سياسي گرفتار كند. بررسي اجمالي تحولات سياسي در منطقه مي تواند شفافيت و لزوم به كارگيري اسباب "حكمت" در سياست خارجي را بيشتر نمايان سازد.

انقلاب مصر در سالروز انقلاب ايران به پيروزي رسيد و ما در اين زمينه معتقد هستيم كه ريشه حركت ها و اعتراضات آزادي خواهانه مردم در منطقه همگي ريشه در انديشه هاي انقلاب اسلامي ايران دارد. لذا خيلي صريح و بي پرده اعلام كرديم كه با رفتن ديكتاتور مصر، خيلي علاقه مند به برقراري روابط با دولت و ملت مصر هستيم. اما مصري ها در واكنش به اين اظهارات ما برخورد گرمي نداشتند و حتي نسبت به دعوت گروه هاي مصري و انقلابي به ايران نگاه مثبتي ندارند و بعضاً اتهاماتي را همچون تبليغ شيعه گري به ما نسبت داده اند. حكمت ديپلماسي ايجاب مي كرد كه ما با تأني و طمأنينه بيشتر و با واقع بيني عمل مي كرديم. كاري كه مصري ها براساس واقعيت هاي موجود انجام دادند و موازي با منافعشان،اولين سفرديپلماتيك خود را به دامان اصلي ترين مخالف انقلابشان يعني آل سعود داشتند. درمسئله بحرين ما واكنش و موضع جدي نداشتيم و تنها به محكوميت اقدامات حاكميت اين كشور بسنده كرديم. آنچه در بحرين رخ داد و بعضاً با سكوت ديپلماتيك ما همراه بود، سبب شكل گيري موجي از ايران هراسي در ميان كشورهاي خليج فارس گرديد و به شدت روابط ما و همسايگان را تحت شعاع قرار داد.

اما مهمترين و حساس ترين تحولات خاورميانه در سوريه درحال رخ دادن است، به طوريكه تمام قدرت هاي جهاني و منطقه اي را به رويارويي غير مستقيم با هم وا داشته است. حساسيت وضعيت سوريه به حدي است كه شوراي امنيت دچار دو دستگي شده و كشورها را مجدداً در قالب بلوك شرق و غرب دسته بندي كرده است. اما درمورد جايگاه، نقش و منافع ايران در اوضاع مه آلود سوريه بايد به چند نكته اشاره كرد:

1- لزوم حمايت از سوريه به عنوان همپيمان استراتژيك ما درمنطقه و حلقه طلايي مقاومت امري معقول است، اما لزوم "حكمت" سياسي ايجاب مي كند ما به گونه اي بازي كنيم كه متضرر اين ميدان نباشيم. در چند ماه گذشته ديده ايم كه چگونه نقش ايران در سوريه از سوي كوفي عنان و روسيه مورد تاكيد قرار گرفته و علت ناكامي نشست هاي مختلف را عدم حضور ايران دراين گفتگو هاعنوان كرده اند. اين اقدام باعث شده تا يك نگاه و تفكري نزد افكارعمومي جهان ايجاد شود و اينطور جلوه دهد كه ايران به تنهايي درمسئله سوريه باعث به نتيجه نرسيدن مذاكرات و آرام نشدن شرايط است.

2- بايد توجه داشت كه درحال حاضر يك اجماع جهاني در مورد وضعيت سوريه وجود دارد كه تصويب قطعنامه درمجمع عمومي سازمان ملل نمونه بارز آن است، و نشان مي دهد افكارعمومي خواستار تحولي جدي در نظام حكومتي سوريه مي باشند. لذا ضمن اين كه ما بايد مدافع منافع استراتژيك خود و ثبات حكومت در سوريه باشيم، و فرضيات و تحولات احتمالي پيش بيني نشده را از نظر دور نداشته و با برنامه‌ريزي از متضرر شدن كشورمان جلوگيري كنيم.

3- برخي كارشناسان سياسي معتقدند،با فرض و احتمال فرو ريختن دولت دمشق، ضربه سنگيني بر منافع مادي و معنوي ايران درمنطقه وجهان وارد خواهد شد. تغييردرحاكميت سوريه در واقع مي تواند هدف گذاري سياسي در نظام جمهوري اسلامي ايران را با پرسش جدي روبرو کند و بررسي هزينه- فايده ناشي از اين حمايت را در افکار عمومي در سطوح مختلف مردم و نخبگان در داخل و خارج از كشورفراهم سازد. از سوي ديگر با فروريزش احتمالي نظام بشار اسد، ديگر قطب هاي مقاومت با سرخوردگي قدرتي روبرو خواهند شد و اين گمان برآن ها مستولي مي شود که "با وجود حمايت بي شائبه ايران ازنظام بشار اسد در نهايت اين رژيم سقوط کرده است"، فلذا روحيه و قدرت مقاومت و نوع نگاه آنها به ايران به عنوان رهبرمادي و معنوي مقاومت دچار تاثير خواهد شد.

از آنجايي که برکناري اسد به عنوان يک هدف استراتژيک براي غرب مطرح شده و باعث تقابل كشورهاي بزرگ جهان گرديده است، لازم است تا ما با "حكمت" انديشي بيشتري در اين تحولات شركت كنيم تا سه اصل "عزت، حكمت، مصلحت" در عرصه سياست خارجي را به منصه ظهور بگذاريم.


 آيت الله هاشمي رفسنجاني:
  اجراي اقتصاد مقاومتي، مجرياني كاردان، صالح و لايق مي‌خواهد  

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام، با انتقاد از شعارها و اقداماتي كه موجب دلسردي مردم را فراهم مي‌كند، براين نكته كه بايد از نااميدي مردم جلوگيري كنيم، تاكيد كرد.به گزارش ايسنا، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در بخشي از سخنانش به تشريح اوضاع داخلي و بين‌المللي كشور پرداخت و گفت: مجموعه‌اي از عملكردها و سياست‌ها امروز ما را به «اقتصاد مقاومتي» رسانده و لازم است كه اين راهكار جديد ابتدا به درستي تعريف و سپس كارشناسانه و مدبرانه سياستگذاري گردد و مجري مناسب و صالحي اجراي آن را به عهده بگيرد. وي افزود: اجراي اقتصاد مقاومتي، مجرياني كاردان، صالح و لايق مي‌خواهد و اميدواريم با فراهم شدن شرايط لازم، زمينه تحقق اين امر به وجود آيد.

هاشمي رفسنجاني، تداوم نظام جمهوري اسلامي را در سايه پشتيباني و حمايت مؤثر مردم امكان پذير خواند و تأكيد كرد: كساني كه با عملكرد، شعارها و اقدامات ضعيف خود موجبات نااميدي و دلسردي مردم را فراهم كنند، در واقع به ريشه نظام ضربه مي‌زنند و وظيفه ماست كه از نااميدي مردم جلوگيري كنيم.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ادامه در پاسخ به پرسشي پيرامون راهكارهاي افزايش توليد و اجراي اقتصاد مقاومتي، تجربه دوران دفاع مقدس و مديريت پس از جنگ را زمينه خوب و روشن پيش روي مسئولان نظام براي اجراي سياست جديد اقتصاد مقاومتي خواند و گفت: ما نبايد با درآمد سرشار نفتي ساليان گذشته به اينجا مي‌رسيديم، اما هم اكنون نيز اگر به درستي و مدبرانه عمل كنيم و روابط خود را با دنيا تلطيف و تنش‌زدايي را مبناي عمل قرار دهيم، مي‌توانيم با توان مديران با تجربه كشور و دلسوزان نظام از برهه حساس كنوني به خوبي گذر كنيم.

هاشمي رفسنجاني در پاسخ به سؤالي درباره ضرورت حضور جريان‌هاي گوناگون سياسي در انتخابات آينده رياست جمهوري، حضور و همراهي مردم را اصل اساسي پويايي و پيشرفت نظام اسلامي در عرصه‌هاي گوناگون خواند و تصريح كرد: مهمترين مظهر حضور مردم، انتخابات است و ما بايد با فراهم كردن شرايط حضور كليه جريان‌هاي وفادار به نظام و قانون اساسي در انتخابات، همدلي، وحدت و همبستگي داخلي را بيش از پيش در برابر دشمنان بالا ببريم.


 رئيس مجلس:
 استعفاي کوفي عنان، حکايت نقشه جديد غرب براي سوريه است 

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اين که آمريکا بايد حداقل به قوانين نيم‌بند شوراي امنيت پايبند باشد، گفت: به طور حتم آتش دخالت‌هاي کشورهاي غربي در امور ديگر کشورها، نخست رژيم صهيونيستي را مي‌سوزاند.به گزارش خانه ملت، دکتر علي لاريجاني در نشست علني مجلس شوراي اسلامي در نطق قبل از دستور با تبريک به مناسبت ولادت امام حسن (ع) تصريح کرد: پيامبر(ص) هميشه در سخنانشان مي‌فرمودنداگر عقل در کسي مجسم شود همانا آن فرد حسن است.رئيس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: در آستانه مشروطيت علما هجوم استکبار و بيگانگان را به داخل کشور مشاهده کردند. از اين رو براي خنثي کردن اين دخالت‌ها علما مطالبات خود را اعلام کردند که آن عزل مسوولان و حاکمان شهرها بود.

وي با اعلام اين که حرکت علماي بزرگ کشور منشا پذيرش فرمان مشروطيت از سوي مظفرالدين شاه بود افزود: به طور حتم بايد پايه‌گذاري نظام پارلماني را در مهاجرت صغري و کبري علما ديد.لاريجاني با اشاره به تحولات اخير منطقه توضيح داد: استعفاي کوفي عنان، سفرها و تماس‌هاي مقامات غربي با برخي سياستمداران و حمايت تسليحاتي اين کشورها حکايت نقشه جديد غرب براي سوريه است.رئيس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: مجوز اين کشورهاي غربي براي دخالت در امور ديگر کشورها به ويژه سوريه چيست؟ متاسفانه کشورهاي غربي هم اکنون به شوراي امنيت نيم بند هم پايبند نيستند.

نماينده مردم قم در مجلس با تاکيد بر اين که هم اکنون شرايط براي کشورهاي غربي در رابطه با دخالت در کشورهاي ديگر فرق مي‌کند تصريح کرد: تصور مي‌شد که آمريکايي‌ها عاقل هستند و از نتايج گذشته مانند حمله به عراق و افغانستان عبرت مي‌گيرند اما متاسفانه اين موضوع صورت نگرفت.اين نماينده مجلس نهم با بيان اين که آتش دخالت کشورهاي غربي در امور سوريه، رژيم صهيونيستي را مي‌سوزاند گفت: صهيونيست‌ها در چند وقت اخير گنده‌گويي‌هاي زيادي را درباره ايران و حماس کرده‌اند که اين نشاندهنده ترس اين رژيم جعلي از ما است.رئيس مجلس شوراي اسلامي با اعلام اين که اظهارات سياست ديکتاتورهاي عربي منطقه به کمدي سياست قرن تبديل شده است، يادآور شد: اميدواريم در آينده‌اي نزديک مردم سالاري بر اين کشورها محقق شود.


 درگيري‌هاي شديد در حلب ميان ارتش و معترضان سوريه 

منابع داخلي سوريه اعلام كردند كه درگيري‌ها در شهر حلب اين كشور ميان ارتش و گروه‌هاي مسلح مخالف شدت چشمگير يافته و ارتش سوريه با استفاده از توپخانه سنگين و نيروي هوايي مواضع مخالفان را بمباران كرده است.به گزارش ايسنا، به نقل از راديو سواي آمريكا، درگيري‌ها در شهر حلب سوريه ميان ارتش و مخالفان مسلح به شدت افزايش يافته و نيروهاي دولتي منطقه صلاح الدين را كه دروازه ورود به شهر محسوب مي‌شود همچنان به گلوله بسته‌اند.

بنا به گفته شاهدان عيني، ارتش سوريه مواضع مخالفان را در منطقه صلاح الدين با استفاده از توپخانه سنگين و هلي‌كوپتر گلوله باران مي‌كند.منابع داخلي سوري همچنين اعلام كردند كه درگيري‌ها در ديگر مناطق شهر حلب ادامه دارد و هر يك از طرفين سعي دارند بر مناطق بيشتري تسلط يابند. يك مقام امنيتي سوريه نيز كه خواست نامش فاش نشود در گفت‌وگو با خبرگزاري فرانسه اعلام كرد كه درگيري‌هاي شهر حلب هنوز به طور جدي آغاز نشده و گلوله‌ باران‌هاي كنوني تنها سرآغازي براي حمله اصلي به شمار مي‌رود.

به گفته اين مقام سوري، هم‌اكنون بيش از 20 هزار نيروي نظامي با تجهيزات كامل در شهر حلب و اطراف آن مستقر شدند و نيروهاي بيشتري به اين شهر اعزام خواهند شد.درگيري‌ها در مناطق ديگر سوريه از جمله استان‌هاي حمص و ادلب ادامه دارد و ارتش با مخالفان مسلح در اين استان‌ها نيز درگير شده است.بنا به گفته منابع داخلي، در شهر حلب طي درگيري‌هاي روز شنبه اين شهر ميان مخالفان و ارتش سوريه بيش از 205 تن كشته شدند.


 تجهيز مخالفان سوري به موشک‌هاي پيشرفته 

روزنامه «ورلد تريبون» نوشت که ترکيه مجهز کردن مخالفان مسلح سوري به موشک‌هاي پيشرفته از نوع «سام» (اس‌اي –اس 77) را آغاز کرده است.به گزارش ايلنا به نقل از بوابه الشروق، وورلد تريبون به نقل ازبرخي ديپلمات‌هاي غربي نوشت که ترکيه انتقال موشک‌هاي سام به مخالفان مسلح سوري، موسوم به ارتش آزاد را آغاز کرد تا اين گروه بتوانند با حملات هوايي ارتش سوريه مقابله کنند.اين موشك‌ها قابليت حمل روي کتف را دارند. يک منبع ديگر نيز به اين روزنامه آمريکايي گفت که دولت قطر هزينه خريد اين موشک‌هاي ساخت روسيه را مي‌پردازد.اين منبع تصريح کرد که يک محموله از اين موشک‌ها طي روزهاي آينده به دست مخالفان مسلح مي‌رسد اما مشخص نکرد که آيا اين محموله نخست است يا آن‌که محموله‌هاي ديگري پيش از اين به دست مخالفان رسيده است.


 سخنگوي اجلاس جنبش عدم تعهد:
 تهران زمان برگزاري اجلاس غير متعهدها تعطيل خواهد بود 

سخنگوي شانزدهمين اجلاس جنبش عدم تعهد اعلام كرد كه تهران در طول برگزاري اجلاس غيرمتعهدها چند روز تعطيل خواهد بود.وي در عين حال خاطرنشان كرد: طي روزهاي آينده در مورد تعداد روزهاي تعطيل، تصميم‌گيري خواهد شد.

به گزارش ايسنا، محمدرضا فرقاني در نشستي خبري در پاسخ به اين سوال كه آيا با توجه به حجم بالاي ميهمانان شركت‌كننده در اجلاس غير متعهدها ما شاهد تعطيلي تهران در طول زمان برگزاري اين اجلاس خواهيم بود؟ گفت: اصل موضوع يعني تعطيلي تهران قطعي است و در اين ارتباط تصميم‌گيري شده كه به خاطر ترافيك تهران و همچنين حجم بالاي ميهمانان شركت‌كننده تدابيري در جهت تعطيلي تهران انديشيده شده و در روزهاي آينده در مورد تعداد روزهاي تعطيل تصميم‌گيري و اين موضوع اعلام خواهد شد.

وي همچنين با اشاره به اين‌كه ايران براي 138 كشور عضو اصلي و ناظر اين جنبش دعوتنامه فرستاده و تاكنون 31 كشور اعلام كرده‌اند كه به صورت قطعي در سطح سران يعني رييس‌جمهور يا نخست‌وزير شركت مي‌كنند، ادامه داد: تاكنون 10 كشور نيز اعلام‌ كرده‌اند در سطح وزير خارجه و چهار كشور نيز در سطح فرستاده ويژه دولت در اين اجلاس شركت مي‌كنند. البته تعدادي از كشورها نيز اعلام كرده‌اند كه در سطح سفرا و نمايندگان خود در تهران در اين اجلاس شركت خواهند كرد.

سخنگوي شانزدهمين اجلاس جنبش عدم تعهد،همچنين با اشاره به دعوت ايران از برخي از سازمان‌هاي بين‌المللي از جمله سازمان ملل متحد، سازمان همكاري‌هاي اقتصادي اكو و همچنين اتحاديه عرب و ... گفت: سازمان ملل به صورت رسمي اعلام كرده كه آقاي بان‌كي‌مون در اين اجلاس شركت خواهد كرد. در مورد اتحاديه عرب و همچنين سازمان اكو نيز هنوز به ما اعلام نكرده‌اند كه در چه سطحي شركت خواهند كرد.

فرقاني افزود: ما بعضا شاهد هستيم كه تلاش‌ها و فعاليت‌هايي صورت مي‌گيرد، تا مانع حضور مطلوب كشورها در اين اجلاس باشيم ،ولي ما مطمئن هستيم كه كشورهاي عضو اجلاس استقلال واقعي خود را به نمايش خواهند گذاشت و در سطح مناسب در اين اجلاس شركت مي‌كنند.


 هاآرتض فاش کرد؛
 پاسخ منفي آمريکا به تقاضاي نتانياهو 

روزنامه هاآرتض در گزارشي به نارضايتي نتانياهو از مقامات کاخ سفيد در موضوع ايران اشاره کرد و به نقل از وي فاش کرد: واشنگتن براي عملي کردن گزينه نظامي عليه تهران آمادگي ندارد.به گزارش مهر، روزنامه هاآرتض در گزارشي به انتقادات پشت دربهاي بسته نتانياهو از مواضع آمريکا در قبال موضوع هسته اي ايران، خبر داد.

بنابراين گزارش نتانياهو در ملاقاتهاي اخير خود با مقامات آمريکايي، انتظار داشته که از آنها مواضع محکمتر و جسورانه تري درباره ايران ببيند.وي طي اين اظهارات خصوصي حتي براي حضور در کميته تحقيقات پس از حمله احتمالي اسرائيل به ايران ابراز آمادگي کرده، اما در عين حال تاکيد کرده که ترجيح مي دهد آمريکا اين حمله را انجام دهد.به گزارش النشره ، نتانياهو البته درباره اقدام احتمالي آمريکا عليه ايران اميدوار نيست و تاکيد کرده که واشنگتن هم اکنون آمادگي عملي کردن گزينه نظامي را ندارد.


 سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته