جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/05/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4217


ويروس ايدز (HIV)


طاسي مردانه


خبرها از عالم علم


 ويروس ايدز (HIV)  

 قسمت اول

HIV ويروسي از گروه رتروويروس‌ها است که به سلول‌هاى دستگاه ايمنى بدن حمله مى‌کند. HIV را لوک مونتانيه فرانسوي و رابرت گالوي آمريکايي کشف کردند.

رتروويرو‌س‌ها (retroviruses) ويروس‌هايى هستند که ماده ژنتيکي يا ژنوم آنها از RNA تشکيل شده است. بنابراين ويروس‌هاي ايدز براى تکثير خود به آنزيمى به نام "نسخه بردار معکوس" (reverse Transcriptase) نيازمندند که ژنوم RNA آنها را به صورت DNA نسخه‌بردارى کند تا بعد بتواند آن را با کمک آنزيم "اينتگراز" وارد ژنوم سلول ميزبان کند و به اين ترتيب امکان تکثير ويروس به وجود مى‌آيد.

به گزارش همشهري آنلاين، کلمه retro (معکوس) در نام اين نوع ويروس‌ها هم به همين خاطر است چرا که معمولاً در سلول‌ها نسخه بردارى از DNA به RNA انجام مى‌شود.

HIV داراى ژن هاى مختلفى است که پروتئين‌هاى ساختماني آن را رمزبندى مى‌‌کنند. HIV داراى ژن هاى عمومى رتروويروس‌ها يعني، gag، pol و env و نيز ژن هاى اختصاصى خودش، tat و rev است.

عفونت با HIV با انتشار حاد ويروس در خون آغاز مى‌شود. پس از اين مرحله شمارش ويروس‌ها در خون تا صد برابر کاهش مى‌يابد. پس از اين مرحله يک دوره نهفتگى بالينى آغاز مى‌شود.

در ابتدا تصور مى شد که اين دوره يک دوره حقيقى نهفتگى ويروسى است که در آن HIV درون ژنوم ميزبان به صورت غيرفعال قرار مى‌گيرد.

بعدها مشخص شد که يک نوع سلول در بافت‌هاي لنفاوي بدن مثل گره‌هاي لنفاوي به نام سلول‌هاى دندريتي با ويروس پوشيده شده‌اند و بنابراين حتى در مرحله‌اى که ويروس در خون ديده نمى‌شود، ميزان آن در بدن بالاست.

HIV با آلوده‌کردن گروهي از سلولهاي دستگاه ايمني به نام لنفوسيت‌هاي T از نوع CD4 مثبت بيماري ايدز را بوجود مي‌آورد. اين سلول هاى زيرگروهى از گلبول‌هاى سفيد هستند که به طور طبيعى پاسخ ايمنى به عفونت را تنظيم مى‌کنند.

HIV با استفاده از سلول هاى T براى تکثير خودش در سراسر بدن گسترش مى‌يابد و در همان زمان باعث کاهش اين سلول‌ها مى‌شود که بدن براى دفاع از خود به آنها نياز دارد.

هنگامى که ميزان سلول هاى +T CD4 در فرد آلوده به HIV تا حد معينى سقوط کند، آن فرد به طيفى از بيمارى‌ها مستعد مي‌شود که در حالت معمول بدن مى تواند آنها را کنترل کند. اين عفونت هاى فرصت طلب هستند که باعث مرگ فرد مى‌شوند.

دلايل مختلفى وجود دارد که مبارزه با HIV را مشکل مى‌کند:

اول اينکه HIV يک ويروس داراي RNA است که از آنزيم نسخه بردار معکوس براى تبديل RNA خودش به DNA استفاده مى‌کند. اين روند باعث مى‌شود که احتمال بيشترى براى موتاسيون (جهش) در HIV نسبت به ويروس هاى داراي DNA وجود داشته باشد. بنابراين امکان ايجاد مقاومت سريع ويروس به درمان وجود دارد.

دوم اينکه اين تصور رايج که HIV يک ويروس کشنده است صحت ندارد. اگر HIV يک ويروس کشنده بود، خودش هم به زودى از بين مي‌رفت، چرا که فرصت چندانى براى عفونت‌هاى جديد باقى نمى‌ماند. در واقع HIV سال‌ها در بدن باقى مى‌ماند و از طرق مختلف مانند رابطه جنسى، انتقال خون، انتقال از مادر به نوزاد ديگران را هم آلوده مى‌کند.

همان طور که ذکر شد حتى هنگامى که هيچ ذره ويروسى در خون وجود ندارد ويروس در بدن به حالت نهفته باقى مى‌ماند. پس از سال ها ويروس مى‌تواند فعال شود و از ماشين‌هاى سلولى براى تکثير خودش استفاده کند.

حتى در سال‌هاى اخير اين تصور که عفونت مستقيم HIV باعث کاهش يافتن سلول‌هاى T CD4+ مى‌شود، مورد ترديد قرار گرفته است. علت کاهش سلول‌هاى ايمنى به اين امر مربوط مى‌شود که پروتئين سازنده پوشش HIV به آسانى از ذرات ويروس جدا و به خون وارد مى‌شود و آن را پر مى‌کنند. اين پروتئين ها مانند چسب، سلول‌هاى T CD4+ را به هم مى‌چسبانند، از طرف ديگر دستگاه ايمنى بدن به آنها واکنش نشان مى هد و باعث مى‌شود ساير سلول هاى ايمنى بدن به سلول‌هاى + T CD4 خود بدن حمله کنند و آنها را از بين ببرند.

چرخه زندگى HIV

HIV به سلول هاى + T CD4 -که به آنها سلول‌هاي T کمک‌کننده (T helper) هم مي‌گويند و زيرگروهى از گلبول هاى سفيد هستند که نقش تنظيم پاسخ ايمنى را در بدن دارند- از طريق مولکول CXCR4 يا هر دو مولکول CXCR4 و CCR5 - بسته به مرحله عفونت - متصل مى‌شوند.

در مراحل اوليه عفونت HIV هر دو گيرنده CCR5 و CXCR4 محل اتصال ويروس هستند اما در مراحل انتهايى عفونت که اغلب HIV دچار جهش مى شود، تنها به CXCR4 متصل مى‌شود.

هنگامى که HIV به سلول هاى + T CD4 متصل مى‌شود، يک ساختار ويروسى به نام GP41 به داخل غشاى سلول نفوذ مى‌کند و RNA ويروس و آنزيم‌هاى مختلف از جمله نسخه‌بردار معکوس، اينتگراز و پروتئاز به داخل سلول تزريق مى‌شوند.

مرحله بعدى توليد DNA از روى RNA ويروس با کمک آنزيم نسخه‌بردار معکوس است.

در صورت موفقيت اين عمل، DNA پروويروسى با استفاده از آنزيم اينتگراز وارد DNA سلول ميزبان مى شود.

در اين حال سلول ميزبان کامل با HIV آلوده شده است اما به صورت فعال پروتئين هاى ويروس را توليد نمى‌کند.

ادامه دارد...


  طاسي مردانه  

طاسي با الگوي مردانه شايع‌ترين نوع ريزش مو است و معمولا شامل عقب‌رفتن خط رويش مو از جلوي سرو طاسي فرق سر مي‌شود.اين عارضه معمولا ناشي از عوامل هورموني و ژنتيکي است. به گزارش همشهري آنلاين، ريزش مو هنگامي رخ مي‌دهد که فوليکول يا پياز مو ـ حفره‌اي درون پوست - در طول زمان تحليل مي‌رود.

موي درون اين فوليکول بتدريج کوتاه‌تر و نازکتر مي‌شود، تا زماني که ديگر مويي درون فوليکول باقي نمي‌ماند. با وجود آنکه طاسي مردانه هيچ عارضه مستقيم پزشکي ايجاد نمي‌کند، مرداني که از ظاهر جسمي خود ناراحت هستند ممکن است ازداروهايي تجويزشده بوسيله پزشک استفاده کنند تا رشد مجدد موهايشان را تحريک کنند و از ريختن بيشتر موها جلوگيري کنند.


 خبرها از عالم علم 

برتري زايمان طبيعي

ترجمه: پيروز پاليزي

براساس بسياري از تحقيقات، نوزاداني که بطور طبيعي زايمان شده‌اند با خطرکمتري براي ابتلا به بعضي از بيماري‌هاي سيستم ايمني بدن مثل اسم و آلرژي روبرو هستند، در مقايسه با نوزاداني که با روش سزارين بدنيا آمده‌اند. اکنون محققان فکر مي‌کنند که دليل اين مسئله را مي‌دانند. وارد شدن به اين جهان به روش زايمان طبيعي، نوزاد را در معرض بعضي از باکتري‌هايي قرار مي‌دهد که تاثير مثبتي براي او دارد، که شامل لاکتوباسيلوز lactobacillus مي‌باشد که در خود 95 درصد از باکتري‌هاي واژن را بهمراه دارد که در روده‌هاي نوزاد ساکن مي‌شوند. نوزاداني که از روش سزارين بدنيا مي آيند پوشيده از باکتري‌هايي هستند که معمولا روي پوست بزرگسالان يافت مي‌شود، خصوصا باکتري استافيلوکوک که از آن جمله مي‌باشد. بيشتر اين باکتري‌ها از پوست مادر مي‌آيد اما آنها ممکن است، از اشخاص ديگر به بدن کودک منتقل شوند که شامل پدر نيز مي‌شود. ماريا گلوريا دومينگز بلو پروفسور دانشگاه پورتوريکو مي‌گويد: اينطور بنظر مي‌رسد که انواع باکترهاي روي پوست نوزاد بر رشد سيستم هاضمه و ايمني او تاثير گذار باشد. تحقيقات بيشتري براي بهبود سيستم ايمني در نوزاداني ضروري است که با روش سزارين بدنيا مي‌آيند. ولي تغذيه با شير مادر مي‌تواند کمک بزرگي به اين مسئله باشد. او مي‌گويد: اين مسئله‌اي طبيعي است، زيرا زايمان طبيعي و تغذيه نوزاد با شير مادر هر دو روشي طبيعي براي واکسيناسيون نوزاد مي‌باشد. زماني که خانم باردار از آغاز هفته 36 بارداري شروع به خوردن شير طبيعي مي‌کند، ابتلاي نوزاد خود را به اگزما نيز 40 درصد کاهش مي دهد.

منبع: http://niniplus.com

حشرات و انتقال بيماري

يكي از نگراني‌هايي كه هميشه درخصوص نيش پشه‌ها وجود دارد، احتمال انتقال ويروس‌هاي ايدز و هپاتيت از طريق نيش اين حشرات از انساني به انسان ديگر است. به گزارش جام جم آنلاين، پشه‌ها در طول نيش زدن هيچ خوني را وارد بدن طعمه نمي‌كنند بلكه تنها مقداري بزاق خود را داخل بدن تزريق مي‌كنند تا به راحتي بتوانند مكيدن خون را انجام دهند. در واقع بسياري از بيماري‌ها همچون مالاريا و تب دنگ از طريق همين بزاق پشه قابل انتقال است چرا كه ويروس يا انگل عامل بروز اين بيماري‌ها براي مدت كافي در بدن پشه زنده مانده و تكثير شده و ويروس‌ها و انگل‌هاي بيشتري را توليد مي‌كند و همين مساله عامل انتقال بيماري به افراد مختلف است. تحقيقات بي‌شمار انجام گرفته حاكي از آن است كه ويروس ايدز و هپاتيت در بدن پشه نه قادر به تكثير بوده و نه مي‌تواند براي مدت طولاني زنده بماند و تنها در سيستم گوارشي پشه وجود خواهد داشت كه آن هم قابل انتقال به انسان نيست حتي زماني كه پشه فرد ناقل و مبتلا به ويروس HIV را گزيده باشد، با نيش زدن فرد ديگر، خطري براي ابتلاي آن فرد به ويروس ايدز يا هپاتيت وجود ندارد.

آنتي ژنهاي پدري علت بروز فشار خون بارداري

علت اصلي فشار خون بالا در دوران بارداري هنوز مشخص نيست ولي يکي از علل آن واکنش به آنتي ژنهاي پدري است.

دکتر زينب نظري، متخصص زنان و زايمان در گفتگو با باشگاه خبرگاران افزود: فشار خون بالا و خونريزي‌هاي بارداري دو عامل مهم در مرگ و مير مادران هستند.وي گفت: يکي از شاخص هاي بهداشتي در هر کشوري کاهش مرگ و مير مادران باردار است که اگر اين ميزان کاهش يابد، شاخص بهداشتي نيز ارتقا مي‌يابد.نظري تصريح کرد: چند نوع فشار خون بارداري وجود دارد، که يک نوع از آن قبل از بارداري سابقه داشته و در هنگام بارداري تشديد مي‌شود.

اين متخصص زنان و زايمان اظهار کرد: در نوع فشار خون دوران بارداري علت آن هنوز شناخته نشده است و بيشتر در بارداري هاي شکم اول ديده مي شود. همچنين در خانم هاي دوقلو زا و در افرادي که سابقه فاميلي و مسمويت بارداري دارند نيز بيشتر است. نظري عنوان کرد: علت اصلي بروز آن هنوز شناخته نشده است ولي شايد يکي از علل آن واکنش به آنتي ژنهاي پدري باشد که منجر به تنگ شدن عروق مادر و افزايش فشار خون مي شود. به همين دليل هر چه جفت بزرگتر باشد مانند دوقلوزايي که سهم پدر در آن بيشتر است اين احتمال بالاتر مي رود. اين متخصص زنان و زايمان بيان کرد: يکي از موضوعات مهم در اين زمينه تشخيص زودرس است تا مادر و جنين آسيب نبينند.

وي ادامه داد: اگر زود تشخيص داده شود جفت و جنين بايد خارج شود به دليل اينکه عامل فشار خون محصولات حاملگي است و درمان نيز خارج کردن آن است.

مشاغل خطرناك براي سلامت فرزندان

مطالعات جديد نشان مي‌دهد پدراني كه داراي شغل‌هايي خاص هستند، بيشتر در معرض خطر داشتن فرزنداني با مشكلات مادر زادي قرار دارند.به گزارش ايسنا، محققان دانشگاه كاروليناي شمالي داده‌‌هاي «مطالعه ملي پيش‌گيري از نارسايي‌هاي تولد امريكا» را مورد بررسي قرار دادند.

آن‌ها مشاغل نزديك به يك هزار مرد را كه فرزندي با مشكلات حين تولد داشتند بررسي كردند. اين داده‌‌ها با اطلاعات به دست آمده از چهار هزار مرد كه فرزندانشان به ناهنجاري‌هاي مادرزادي مبتلا نبودند، مقايسه شد. محققان از يك مدل رياضي براي تحليل‌ خود بهره بردند و مشاغل را بر اساس قرار گرفتن در معرض مواد شيميايي يا ديگر خطرات بالقوه به 63 گروه گروه‌بندي كردند. آن‌ها دريافتند كه فقط دو سوم اين شغل‌هاي تحليل شده به داشتن فرزندي با نقص تولد مرتبط بودند و يك سوم آن‌ها با هيچ نوع خطر افزايش يافته ارتباط نداشتند. مشاغل خطرناك شامل معمار و طراح، متخصصان مراقبت‌هاي بهداشتي، دندانپزشكان، آتش‌نشانان، ماهيگيران، كارگران مونتاژ خودرو، هنرمندان، كارگران تاسيسات ذوب و ريخته‌گري‌ها، كارگران معادن سنگ، بلوئرها و كاترهاي شيشه، نقاشان، رانندگان قطار، سربازان و رانندگان تجاري بودند. در اين مطالعه مشاغلي نيز با نقايص متعدد مرتبط بودند كه مي‌توان به هنرمندان (نقص دهان، چشم، گوش، روده، جوارح و قلب)، عكاسان و پردازنده‌هاي عكس (غياب يا بافت ناقص چشمي، آب‌مرواريد، گلوكوم)، رانندگان (غياب يا بافت ناقص چشم، گلوكوم) و خاكبردارها و متصديان فضاهاي باز(ناهنجاري‌هاي روده) اشاره كرد. به ادعاي دكتر آندرو اولشان از دانشگاه كاروليناي شمالي، تعدادي از اين شغل‌ها با بيش از يك نقص و در حوزه يكسان آناتومي مرتبط بودند. براي نمونه، عكاسان و پردازنده‌هاي عكس با سه نوع نقص مجزاي چشم مرتبط بودند. اين يافته‌ها منعكس‌كننده تحقيقات ديگر مبني بر نقش‌هاي پدري در آسيب جنيني بود و نتايج بدست آمده به آن‌ها در مطالعه آسيب‌هاي شغلي كمك خواهد كرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته