جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/05/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4217


وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعي مرجع استخدام‌ در دولت


تک نرخي شدن ارز تا 10 روز ديگر


بررسي وام 30 ميليوني بافت فرسوده


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


 وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعي مرجع استخدام‌ در دولت  

مجلس با يک فوريت طرح ساماندهي نحوه استخدام در ادارات موافقت کرد که بر اساس آن کليه دستگاه‌هاي اجرايي موظف مي‌شوند در بکارگيري نيروي انساني از طريق وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعي اقدام کنند.به گزارش فارس، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در ادامه جلسه علني امروز پارلمان دوفوريت طرح ساماندهي نحوه استخدام در ادارات، نهادها، مراکز دولتي و وابسته به دولت و مراکز نيمه دولتي را بررسي کردند.بهارستان نشينان پس از استماع سخنان موافقين و مخالفين دوفوريت اين طرح، با 115 راي موافق، 84 راي مخالف و 9 راي ممتنع از مجموع 232 راي ماخوذه با دوفوريت اين طرح مخالفت کردند.پس از آن طراحان طرح درخواست راي‌گيري براي يک‌فوريت اين طرح را مطرح کردند که نمايندگان مجلس اين بار با 129 راي موافق، 53 راي مخالف و 16 راي ممتنع از مجموع 232 نماينده حاضر در صحن علني پارلمان نيز فوريت آن راي مثبت دادند.در صورت تصويب اين طرح که به امضاي 71 نفر از نمايندگان رسيده است، ‌کليه دستگاه‌هاي اجرايي، بانک‌ها و موسسات مالي، دانشگاه آزاد اسلامي و آموزشگاه‌هاي وابسته به آن را موظف مي‌کند نيروي انساني مورد نياز خود را از طريق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي تامين کنند.مؤيد حسيني‌صدر به عنوان طراح طرح، جبار کوچکي‌نژاد و الياس نادران به عنوان مخالفين و همچنين هادي قوامي و محمد‌قسيم عثماني به عنوان موافقين دو‌فوريت طرح ساماندهي نحوه استخدام در ادارات و نهادها و مراکز دولتي و وابسته به دولت ومراکز نيمه دولتي صحبت کردند.


 تک نرخي شدن ارز تا 10 روز ديگر  

رييس کل بانک مرکزي از تک نرخي شدن ارز و اعلام نرخ جديد ارز مرجع تا 10 روز آينده خبر داد. به گزارش ايسنا، محمود بهمني در مورد نرخ ارز با تاکيد بر افزايش نظارت بر بازار ارز عنوان کرد: ما تابع تصميمات اکثريت هستيم و تصميمات ما در شوراي مربوطه و جلسات با اکثريت راي اتخاذ مي شود و تکليف نرخ ارز حداکثر تا 10 روز مشخص خواهد شد. وي با تاکيد بر اين که نرخ مرجع دلار حتما از 1226 تومان فعلي تغيير مي کند، افزود: با اين اتفاق، ما بايد مابه التفاوت نرخ ارز 1226 توماني با نرخ جديد را به واردکنندگان کالاهاي اساسي بدهيم. ما براي واردات چهار ، پنج قلم کالا مثل گندم و جو نبايد همان ارز را بدهيم که همه کالاها مثل خودرو مي خواهند بگيرند. ما نمي خواهيم که قيمت نان يا گوشت يا مرغ را بالا ببريم و اين ها چهار پنج کالاي اساسي هستند که در واردات آنها مي توانيم به واردکننده کمک کنيم تا يک مدت فرايند ذخيره سازي ما کامل شود و آن وقت اين ملاحظه را حذف مي کنيم.

بهمني با تاکيد بر اين که تا 10 روز آينده ارز تک نرخي اجرا مي شود در پاسخ به اين سوال که اگر صرافي ها تن به اين رقم ندادند بانک مرکزي چه خواهد کرد، خاطرنشان کرد: اگر صادرکننده ما ارز را در بورس بياورد و ما هم ارز خود را به بورس بدهيم آنها مجبور مي شوند که اين رقم را بپذيرند و صرافي ها ممکن است با تفاوت يک تومان يا پنج ريال ارز را عرضه کنند.


 بررسي وام 30 ميليوني بافت فرسوده 

معاون وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه تصويب وام 30 ميليون توماني بافت فرسوده در حال بررسي در شوراي پول و اعتبار است، گفت: امسال به 200 هزار واحد بافت فرسوده تسهيلات پرداخت مي‌شود. مجيد کيان پور در گفتگو با مهر در خصوص افزايش تسهيلات در بافت فرسوده، اظهار داشت: کارگروه مسکن کشور افزايش وام بافت فرسوده به 30 ميليون تومان را در 31 ارديبهشت مصوب کرد تا اين تسيهلات به 100 هزار بافت فرسوده پرداخت شود.

معاون وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه پرداخت تسهيلات از طريق بانک مرکزي به بانک هاي ملي، سپه، صادرات، تجارت، ملت و رفاه ابلاغ مي شود، گفت: براين اساس مقرر شده که رقم تسهيلات از 20 ميليون به 30 ميليون تومان برسد.وي افزود: اين مصوبه به کميسيون اعتباري بانک مرکزي ارايه شد و اين کميسيون هم آن را براي تصويب به شوراي پول و اعتبار فرستاد در حال حاضر هم منتظر هستيم که اين موضوع در شوراي پول و اعتبار بررسي شود.

کيان پور با تاکيد بر پيگيري و تصويب افزايش وام در شوراي پول و اعتبار، بيان کرد: هرگونه تصميمي که شوراي پول و اعتبار بگيرد از طريق بانک مرکزي به بانک ها ابلاغ شده و تصويب اين افزايش مي تواند عامل تشويقي براي توسعه ساخت و ساز در بافت فرسوده باشد.مديرعامل شرکت عمران و بهسازي شهري در خصوص سرنوشت پرونده هاي قبل از تصويب افزايش وام، اظهار داشت: پرونده هايي که به عقد قراداد نرسيده باشند بطور حتم مي توانند هر زماني که افزايش وام مصوب شد از اين تسهيلات استفاده کنند.معاون وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه تسهيلات 100 هزار واحد از منابع داخلي بانک ها پرداخت مي شود، اظهار داشت: بانک ها در طول سال رقمي از تسهيلات بين 20 تا 25 درصد را از محل منابع داخلي به بخش مسکن اختصاص مي دهند که براي فروش اقساطي با نرخ سود 15 درصد و براي دوران مشارکت با نرخ سود 20 درصد است.وي با بيان اينکه 100 هزار واحد تسهيلات ديگر به دستور وزير از خط اعتباري مسکن مهر پرداخت مي شود، گفت: اين خط اعتباري تنها در اختيار بانک مسکن قرار دارد و سازنده بايد واحدها را در اختيار واجدين شرايط مسکن مهر قرار دهد.


 تريبون اقتصادي 

 تغيير پول ملي به تعويق افتاد

مدير كل اقتصادي بانك مركزي از منتفي شدن طرح حذف چهار صفر از پول ملي تا سال 1393 خبر داد. به گزارش ايسنا، در حالي كه پيش از اين رييس كل بانك مركزي از اجرايي شدن حذف چهار صفر از پول ملي از ابتداي سال 93 در صورت تصويب اين طرح در مجلس خبر داده بود مدير كل اقتصادي بانك مركزي از منتفي شدن اجراي اين طرح در سال 93 خبر داد. ابوالفضل اكرمي در اين مورد توضيح داد: طرح بانك مركزي براي حذف چهار صفر از پول ملي هنوز در دولت بوده و به مجلس ارايه نشده است. به همين دليل حذف چهار صفر از پول ملي براي سال 1393 هم منتفي است.

پيش از اين نيز مقامات بانك مركزي مطرح كرده بودند كه در صورت تصويب طرح حذف چهار صفر از پول ملي در نيمه اول امسال 18 ماه نياز است تا زمينه‌هاي اجرايي شدن اين طرح فراهم شود. مدير كل اقتصادي بانك مركزي نيز با بيان آنكه اجراي اين طرح نيازمند زمان است، گفت: براي اجراي اين طرح به شرايط با ثبات‌تر اقتصادي نياز داريم و شرايط اقتصادي در سال جاري با سال‌هاي گذشته متفاوت است. وي با تاكيد بر اينكه اجراي حذف چهار صفر از پول ملي بايد با تامل بيشتر و نه عجولانه اجرا شود، افزود: چرا كه نرخ تورم در زمان مطرح شدن اجراي حذف چهار صفر از پول ملي حدود 12 تا 13 درصد بود اما هم اكنون نرخ تورم بيش از 22 درصد است. نرخ تورم تاثير زيادي در اجراي طرح حذف صفر از پول ملي دارد و بر همين اساس با زمان‌بندي بيشتري اجرايي مي‌شود.

واگذاري 4.5 ميليون قطعه سکه جديد

قيمت سکه حبابي نيست

مدير اداره سياست‌هاي اقتصادي بانک مرکزي با اعلام اينکه هرگونه تصميم به پيش فروش دوباره سکه با رئيس کل اين بانک است، از واگذاري 4.5 ميليون قطعه سکه در دور جديد واگذاري‌ها خبر داد. به گزارش مهر، پيمان قرباني از واگذاري 4 ميليون و 594 هزار و 700 قطعه سکه در دور جديد واگذاري ها خبر داد و گفت: 3 ميليون و 79 هزار و 179 قطعه سکه نيز به اوراق تبديل شد.مدير اداره سياست هاي اقتصادي بانک مرکزي با رد وجود حباب در بازار سکه، اظهار داشت: در حال حاضر، قيمت سکه به ارزش طلاي به کار رفته در آن نزديک است.قرباني خاطر نشان کرد: مجموع استرداد و بهره گيري از ابزارها نيز در اين مرحله و تا ساعت 16 روز شنبه 3 ميليون و 426 هزار و 940 بوده است.وي تصريح کرد: همچنين 90 درصد پيش فروش ها تبديل به اوراق شده و تعداد بازخريد سکه ها نيز حدود 80 هزار سکه با نرخ 662 هزار تومان بوده است.مدير اداره سياست هاي اقتصادي بانک مرکزي با بيان اينکه هنوز زمان تحويل سکه هاي پيش فروش 8 و 9 ماهه فرا نرسيده است، گفت: اين پيش فروش ها طبق سررسيد ها تحويل داده مي شود.

آرامش نسبي در بازار سكه و ارز

هر قطعه سكه تمام بهار آزادي طرح جديد در معاملات يكشنبه بازار تهران، 742 هزار تومان خريد و فروش شد كه اين رقم نسبت به روز شنبه يكهزار تومان رشد قيمت داشت. به گزارش ايرنا، هر قطعه سكه تمام بهار طرح قديم نيز با دو هزار تومان رشد قيمت در بازار نسبت به روز مذكور 745 هزار تومان معامله شد. نرخ هر قطعه نيم سكه طلا با يكهزار تومان كاهش قيمت نسبت به روز شنبه ، 370 هزار تومان و هر قطعه ربع سكه بهار آزادي بدون تغيير قيمت نسبت به روز مذكور 188 هزار تومان بود.قيمت هر قطعه سكه گرمي نيز با يك هزار تومان رشد قيمت نسبت به روز مذكور 112 هزار تومان اعلام شد. بهاي هر اونس طلا در پايان معاملات روز شنبه بازارهاي جهاني بدون تغيير قيمت يك هزار و 604 دلار بود. هر گرم طلاي 18 عيار ساخته نشده، امروز با 300 تومان افت قيمت نسبت به روز مذكور 75 هزار و 700 تومان به متقاضيان عرضه شد. صرافان بازار ارز نيز نرخ هر دلار را بدون تغيير قيمت نسبت به روز مذكور ، دو هزار و 15 تومان و هر يورو را به همان نرخ روز شنبه دو هزار و 500 تومان اعلام كردند. نرخ هر پوند نيز در بازار تغييري نكرد و سه هزار و 150 تومان به خريداران عرضه شد.

جلسه كميته قيمت‌گذاري خودرو اين هفته برگزار مي‌شود

مديرکل دفتر نظارت بر کالاهاي فلزي و معدني سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان از برگزاري جلسه كميته قيمت‌گذاري خودرو در هفته جاري خبر داد.شهرام ميرآخورلو در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: به احتمال زياد جلسه كميته قيمت‌گذاري خودرو هفته جاري برگزار خواهد شد.وي در پاسخ به اينكه در اين جلسه در خصوص قيمت كدام خودروها تصميم‌گيري خواهد شد؟ خاطرنشان كرد: درخواست‌هاي افزايش قيمتي كه تاكنون بررسي آن‌ها به پايان رسيده باشد، در كميته قيمت‌گذاري خودرو طرح و در خصوص آن‌ها تصميم‌گيري خواهد شد.مديرکل دفتر نظارت بر کالاهاي فلزي و معدني سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان در پاسخ به اينكه آيا اين كميته با افزايش قيمت خودروها موافقت خواهد كرد؟ اظهار كرد: اصولا تعيين قيمت تمام محصولات براساس بررسي هزينه‌هاي توليد صورت مي‌گيرد؛ به‌گونه‌اي كه هر زمان كه بررسي‌ها نشان دهد توليد يك خودرو با توجه به قيمت آن فاقد سود مشروع براي خودروساز است، با افزايش قيمت ‌آن موافقت خواهد شد.

تدوين استراتژي معدن به پايان رسيده است

معاون امور معادن و صنايع معدني وزارت صنعت، معدن و تجارت، با اعلام اينكه كار تدوين استراتژي معدن به پايان رسيده است، تاكيد كرد: استراتژي معدن مدت‌ها است كه براي نهاد‌هاي اثرگذار در حوزه معدن ارسال شده است تا نقطه نظرات خود را نسبت به آن اعلام كنند.به گزارش ايرنا از وزارت صنعت،معدن و تجارت، وجيه‌الله جعفري با بيان اينكه استراتژي معدن به محض اصلاح و ويرايش نهايي، در اختيار فعالان بخش معدن قرار خواهد گرفت، تصريح كرد: كار تدوين استراتژي معدن را يك گروه 150 نفره در غالب 9 تيم برعهده داشته و هدف اصلي اين پروژه تحليل وضع موجود، ترسيم و طراحي چشم انداز بخش معدن و چگونگي حركت از وضعيت موجود به سمت وضعيت مطلوب در بخش معدن و صنايع وابسته بوده است.وي همچنين از تمام نهادهايي كه استراتژي معدن براي آنها ارسال شده است درخواست كرد كه نقطه نظرات خود را هرچه سريعتر به دبيرخانه ارسال كنند، تا ضمن لحاظ كردن اين نقطه نظرات، استراتژي معدن در آينده‌اي نزديك رونمايي شود.


 نهادهاي مالي 

 خروج مديرعامل بانک ملت از فهرست تحريم‌ها

اتحاديه اروپا نام پنج تن از مديران بانكي ايران را از فهرست تحريم‌هاي اعمال شده عليه ايرا ن خارج كرد. روزنامه رسمي اتحاديه اروپا از حذف نام پنج تن از مديران بانكي كشورمان كه در فهرست تحريم‌هاي اتحاديه اروپا قرار داشتند، خبر داد. بر اين اساس شوراي اتحاديه اروپا در راستاي پيمان عملكرد اتحاديه اروپا و مقررات شماره 267/2012 و بندهاي (1)46 و (2) آن نام برخي از اشخاص را از فهرست اشخاص نهادها و اركان حقيقي و حقوقي تحت تحريم اين اتحاديه خارج كرد. در اين ميان نام دكتر دكتر علي ديواندري ( بانك ملت)، از فهرست اشخاص تحت تحريم توسط اين اتحاديه خارج شد.

اوراق سهام جديد بانک ملت آماده توزيع بين سهامداران شد

اوراق سهام جديد بانک ملت و مربوط به افزايش سرمايه 400 ميليارد توماني آماده توزيع بين سهامداران شد.به گزارش فارس،در پي برگزاري مجمع فوق العاده 9 بهمن سال گذشته بانک ملت و اعمال افزايش سرمايه از 1600 به 2 هزار ميليارد تومان ، اوراق سهام جديدي آماده توزيع بين سهامداران اين بانک مشمول اصل 44 حاضر در بورس شد.

مدير عامل موسسه اعتباري توسعه :

تك نرخي شدن نرخ ارز بايد همراه با هدفمندي يارانه‌ها اجرايي مي‌شد

تك نرخي شدن نرخ ارز از سوي دولت و حذف ارز دولتي ضمن به همراه داشتن اقتصاد سالم رانت‌ها و فسادها را از بين خواهد برد. دكتر حيدر مستخدمين‌ حسيني مدير عامل موسسه اعتباري توسعه در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان مطلب بالا اظهار كرد: تك نرخي شدن نرخ ارز بايد همراه با هدفمندي يارانه‌ها اجرايي مي‌شد اما به فراموشي سپرده شد و در اين بين اختلاف نرخ ارز مرجع با نرخ بازار مشكلاتي را بوجود آورد.وي با بيان اين كه سال‌ها است نرخ ارز واقعي را شاهد نبوده‌ايم، گفت: از سال 89 كه فرايند اقتصادي به گونه‌اي شد كه بايد سياست مناسبي براي ارز پيش بيني مي‌كرديم اما اين كار انجام نشد و موجب شد كه اقتصاد كشور با دو نرخي و سه نرخي بودن ارز مواجه شود و دراين بين هزينه‌هاي زيادي پرداخت شد.

حساب سپرده سرمايه گذاري ممتاز در آينده جايگزين حساب صندوق پس انداز مسکن

رئيس طرح و برنامه بانک مسکن در تشريح مزيت‌هاي اوراق حق تقدم مسکن به وام‌ خريد 20 ميليون توماني از طريق حساب صندوق پس انداز گفت: حساب سپرده سرمايه گذاري ممتاز در آينده جايگزين حساب صندوق پس انداز مسکن مي‌شود.قاسمي گفت: در حال حاضر يک سوم کل منابع بانک مسکن از محل حساب سپرده سرمايه گذاري ممتاز است. درصورتي که حساب صندوق پس انداز مسکن حدود 10 درصد منابع بانک را تشکيل مي دهد.وي افزود: در حال حاضر هر برگ اوراق حق تقدم 500 هزار توماني در بازار 70 هزار تومان خريد و فروش مي شود و به عبارتي متقاضي خريد خانه براي وام 20 ميليوني اوراق حق تقدم مي بايست 2 ميليون و 800 هزار تومان بابت خريد اوراق بپردازد اما در حساب صندوق پس انداز مسکن متقاضي مي بايست ابتدا بعنوان مثال 6 ميليون تومان سپرده گذاري نموده و ضمن اينکه بايد 6 ماه تا 18 ماه خواب سرمايه داشته باشد و طي آن مدت نيز ممکن است قيمت مسکن به سرعت تغيير کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته