جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/06/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4228

رييس‌جمهور:
پيشرفت صنايع دفاعي را براي كشورگشايي نمي‌خواهيم

نايب رئيس مجلس:
براي بازگرداندن سوريه به سازمان كنفرانس اسلامي تلاش مي‌كنيم


تحريم هاي ايران را نقض نمي كنيم


حضور رهبر كره شمالي در تهران


سازمان ملل تصميم گيرنده سوريه است


يک نکته از هزاران


ميز خبر


اخبار روز


ماندگار بر جريده عالم


اسامي سران كشورهايي كه در اجلاس تهران حضور پيدا مي‌كنند


تشديد فشارهاي آمريکا بر بان کي مون جهت عدم حضور در تهران


سرمقاله


ترکها، چچنها، ليبيايي ها، افغاني ها و سوداني ها در بين مخالفان دولت سوريه


توليد نفت عربستان از روسيه سبقت گرفت


وجود 6 پايگاه نظامي محرمانه آمريکا در اسرائيل


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي


 رييس‌جمهور:
 پيشرفت صنايع دفاعي را براي كشورگشايي نمي‌خواهيم 

رييس‌جمهور بر اين نكته كه جمهوري اسلامي ايران پيشرفت صنايع دفاعي را براي كشورگشايي و تسلط بر ساير كشورها نمي‌خواهد، تصريح كرد.به گزارش ايسنا، محمود احمدي‌نژاد پس از رونمايي از شش دستاورد صنايع دفاعي كشور طي سخناني در پاسخ به اين سوال كه چرا به صنايع دفاعي اهميت مي‌دهيم و چرا بايد بخش عمده‌اي از توان كشور صرف بخش دفاعي مي‌شود؟ گفت: صنعت دفاعي اين سرزمين تلاش مي‌كند، خود را براي دفاع از كيان انساني و حقيقت انسان و كرامت و آزادگي انسان‌ها مجهز كند.

وي خاطرنشان كرد:خدا انسان را براي عزت، سربلندي و زندگي سعادتمند آفريده است، نه اين‌كه با بداخلاقي و جنگ و ستيز در ذلت زندگي كند. در مقابل شياطين هستند كه مي‌خواهند انسان را به ذلت بكشند و براي همين هدف نيز با پيامبران مقابله كردند تا نگذارند پيام آنها به مردم برسد و بتوانند زمينه زورگويي و سلطه شياطين را بر ملت‌ها استمرار ببخشند. ما مي‌خواهيم از حقيقت انساني در برابر اين هجوم شيطاني دفاع كنيم تا فضايي براي كمال انسان‌ها و عدالت در جامعه فراهم شود. احمدي‌نژاد با تاكيد بر نقش ايران در اين تقابل گفت: در اين دفاع سرنوشت‌ساز و تاريخي نقش ايران ممتاز است، اين يك توفيق و شكر خداست نه يك تعصب. اگر بنا باشد يك ملت آن حركت آخر و رسيدن به قله‌ها را به طور كامل پشتيباني كند، غير از ملت ايران نيست و اين ماموريت بزرگ نياز به توانمندي‌هاي متنوع دارد.

وي افزود: ملت ما ملتي متمدن است كه هفت هزار سال تاريخ دارد. ايرانيان از همان ابتدا هم متمدن بودند و هيچ وقت غارنشيني و قبيله‌‌گرايي و جنگ و گريز و عصر هجر را در ايران نمي‌بينيد، آثار كشف شده در ايران نشان از معماري و شهرسازي باشكوه و عالمانه دارد.

وي در ادامه تصريح كرد: ملت ايران همواره در برابر حق‌ پذيرش داشته است و از خود تعصب نشان نداده است. نمونه آن پذيرش اسلام است. حق‌طلبي فطري ايرانيان و علم‌طلبي و عدالت‌جويي آنها از قرن‌ها قبل معروف بوده است،‌ حتي در انقلاب اسلامي نيز عدالت‌طلبي و مهرورزي بود كه انقلاب را به پيروزي رساند. ملت ما ملتي فرهنگي است و زندگي‌اش سرتاسر هنرورزانه است.

رييس‌جمهور در ادامه با اشاره به موفقيت كاروان اعزامي ايران به مسابقات المپيك لندن گفت: ملت ما سرشار از استعدادهاي گوناگون است و در عرصه المپيك شاهد بروز اين استعدادها بوديم، به طوري كه در تعداد رشد مدال‌ها نسبت به المپيك قبلي كشور ما اول شد. اعتقاد من اين است كه ملت ما بايد يك نقش‌آفريني ممتاز در تحقق هدف انسان از خلقت انجام دهد. برخي كه فكر مي‌كنند اين سخنان باعث مي‌شود رابطه ما با ساير كشورها به هم بخورد نسبت به ملت‌هاي ديگر شناخت ندارند. عموم ملت‌ها وقتي از دستاورد‌هاي ملت ما مي‌شنوند انرژي و روحيه مي‌گيرند و در اين دستاوردها راهي براي نجات و اميدواري خود پيدا مي‌كنند، بخصوص كه در دوره اخير وقتي ايستادگي ملت ما را در برابر جبهه استكبار را مي‌بينند از آن الگو مي‌گيرند و احساس غرور مي‌كنند.

احمدي‌نژاد در ادامه تاكيد كرد: ماموريت ما صيانت از كرامت انساني و زمينه‌سازي براي عدالت در جهان است و ما هر گام كه به پيش مي‌رويم ،يك گام به سمت پيشرفت انسانيت و انسان برداشته‌ايم.

وي گفت: ما پيشرفت صنايع دفاعي را براي كشورگشايي و تسلط بر ساير كشورها نمي‌خواهيم، بلكه براي دفاع از خودمان و كيان انسانيت مي‌خواهيم. باز هم دفاع از كيان انسانيت به مفهوم تهاجم نيست، بلكه بازدارندگي هدف ماست.

رييس‌جمهور يادآور شد: صنايع دفاعي بايد خود را نوسازي كند و در عرصه‌هاي علمي و فناوري اثرگذار بر محيط بين‌الملل باشد. احمدي‌نژاد در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اين‌كه امروز ديگر نبردها نفر به نفر نيست،‌گفت: امروز نبرد در مراكز اصلي تحقيقاتي و علمي است و تنها با فشار يك دكمه مي‌توانند يك هدف را در چند هزار كيلومتر آن طرف‌تر بزنند. امروز كشورهاي قدرتمند از بالاترين فناوري‌ها براي توسعه سلطه‌گري خود استفاده مي‌‌كنند ‌‌و ما اگر مي‌خواهيم از انسانيت دفاع كنيم، بايد فناوري‌هاي صنايع دفاعي خود را در بالاترين سطح داشته باشيم و پيشرفته‌ترين علوم را كسب كنيم و البته صنايع ديگر بايد در اين زمينه به صنايع دفاعي كمك برسانند و ما شاهد هم‌افزايي در اين بخش باشيم.

وي همچنين خاطر نشان كرد:‌ البته بايد صنايع دفاعي پيشگام ساير صنايع باشد و ساير صنايع را به دنبال خود بكشند، اتفاقي كه در برخي كشورهاي بزرگ افتاده است؛ چرا كه بخش خصوصي در برخي از صنايع توان ورود و سرمايه‌گذاري ندارند، مانند صنعت هوايي بخصوص در شرايط فعلي كه با انسان‌هاي پستي روبرو هستيم كه تا اتفاقي مي‌افتد از دادن هواپيما به ما خودداري مي‌كنند. باور من اين است كه ما مي‌توانيم طي يك برنامه 10 ساله در صنعت هوايي به يك كشور مرجع تبديل شويم و تجربه نشان داده است كه جوانان ما از چنين توانايي برخوردار هستند.


 نايب رئيس مجلس:
 براي بازگرداندن سوريه به سازمان كنفرانس اسلامي تلاش مي‌كنيم 

دبيرکل جامعه اسلامي مهندسين گفت: اگر برخي پيش بيني ها و لابي ها پيش از اين صورت مي گرفت سفر رييس جمهور به عربستان مي توانست نتايج بهتري داشته باشد.ظمحمدرضا باهنر در گفتگو با ايلنا در رابطه با دستاوردهاي سفر احمدي‌نژاد به عربستان اظهار کرد: اگر از قبل پيش بيني‌هايي انجام مي شد و لابي‌هايي در منطقه صورت مي‌گرفت سفر رئيس جمهور مي توانست دستاوردهاي بهتري به همراه داشته باشد.

وي در رابطه با تعليق سوريه از سازمان کنفرانس اسلامي افزود: حذف و معلق کردن سوريه از سازمان کنفرانسي اسلامي را اصلا قبول نداريم و در اين زمينه بيانيه‌اي صادر کرده‌ايم.

نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: ايران هيچ‌گاه زير بار اين زورگويي‌ها نخواهد رفت و تمام تلاش خود را خواهيم کرد که سوريه به جمع اجلاس کشورهاي اسلامي بازگردد. نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي حکومت سوريه را يکي از عوامل اصلي جبهه مقاومت عنوان کرد و افزود: آمريکا بعد از شکست در تحولات منطقه با ناامني و تلاش براي ساقط کردن حکومت سوريه بدنبال جبران شکست در بيداري اسلامي بود اما آنها بايد بدانند خواب آنها به هيچ وجه تعبير نخواهد شد. محمدرضا باهنر حوادث تروريستي و تلاش غرب و آمريکا براي براندازي دولت سوريه را تاسف آور توصيف کرد و گفت: تحولات سوريه در پاسخ به بيداري اسلامي در دو سال گذشته و انتقام از خيزش هاي عظيم مردمي در حال انجام است. وي افزود: روند تکاملي و رو به افزايش خيزش هاي مردمي موجب شد صهيونيست‌ها ، آمريکا و برخي کشورهاي مرتجع منطقه دست به دست هم دهند و بدنبال براندازي دولت سوريه باشند.

نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي حکومت سوريه را يکي از عوامل اصلي جبهه مقاومت عنوان کرد و افزود: آمريکا بعد از شکست در تحولات منطقه با ناامني و ساقط کردن حکومت سوريه بدنبال جبران شکست در بيداري اسلامي بود اما آنها بايد بدانند خواب آنها به هيچ وجه تعبير نخواهد شد.


 تحريم هاي ايران را نقض نمي كنيم 

 خبرآنلاين: علي الدباغ سخنگوي رسمي دولت عراق درباره مبادلات اقتصادي با ايران گفت اين کشور قصد ندارد تحريم هاي بين المللي عليه ايران را نقض کند. اما تبادل بزرگ بازرگاني ميان عراق و ايران باعث مي شود اعمال تحريم عليه تهران، بسيار سخت شود. التزام مطلق به همه تحريم هاي ايران در عمل غيرممکن است به همين دليل استثناء هايي براي کشورهاي داراي حجم بزرگي از تعاملات با ايران وجود دارد.عراق در فوريه گذشته هم گفته بود اين کشور قصد دارد درخواستي را به آمريکا براي کسب معافيت از تحريم هاي ايران ارائه کند.

وي همچنين به خبرگزاري فرانسه هم گفت: تاکيد مي کنيم همه تعاملات عراق با ايران، شفاف و علني است و هيچ تعامل سري نداريم بلکه معتقديم عراق تاکنون کمتر از حد مجاز با ايران رابطه داشته است. عراق هم اکنون ذخاير ارزي به حجم 60 ميليارد دلار در اختيار دارد که بخش اعظم آن از طريق صادرات نفت خام به دست مي آيد.


 حضور رهبر كره شمالي در تهران 

 نيمروز: محمدرضا فرقاني سخنگوي اجلاس عدم تعهد در تهران از حضور رهبر كره شمالي در تهران خبر داد. به گزارش «نيمروز» ، محمدرضا فرقاني در رابطه با اخباري مبني بر حضور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي در تهران، به گفت:«كره شمالي در سطح سران در اين اجلاس شركت خواهد كرد و رهبر كره شمالي براي شركت در اجلاس عدم تعهد، به تهران سفر مي كند.» چندي پيش برخي از رسانه ها از احتمال سفر وي به چين خبر دادند. اما با حضور رهبر كره شمالي در تهران، اين اولين سفر خارجي كيم جونگ اون در دوران حاكميتش محسوب مي شود. با وجود اختلافات كره و امريكا، بدون شك سفر رهبر كره به تهران با واكنش كاخ سفيد همراه خواهد بود. فرقاني در رابطه با نتايج سفر كيم جونگ اون ميگويد: همواره روابط ايران و كره در سطح بسيار مناسبي است. و حضور ايشان در تهران نشان دهنده ضرورت روابط دوجانبه و همكاري هاي دو كشور است.


 سازمان ملل تصميم گيرنده سوريه است 

 مهر: وزير خارجه روسيه سازمان ملل متحد را تنها مرجع قانوني براي اتخاذ تصميم در حوزه سوريه دانست. به گزارش رويترز، سرگئي لاوروف گفت: اين تنها بر عهده شوراي امنيت سازمان ملل متحد است تا در باره استفاده از زور در قبال سوريه تصميم بگيرد. لاوروف نسبت به دخالت در امور داخلي سوريه و همچين تحميل "دموکراسي با بمب" بر سوريه هشدار داد. لاوروف همچنين از آمريکا و ديگر قدرتها خواست تا مانع از ادامه خشونت ها و خونزيزي بيشتر در سوريه شوند. وي گفت: بر اين باوريم که شايسته است تا از منشور سازمان ملل متحد در رابطه با استفاده از زور عليه کشورها دفاع کنيم. وزير خارجه روسيه افزود: شرايط در سوريه بسيار مهم و سبب ايجاد نگراني هايي نه تنها به خاطر خونريزي بلکه به خاطر نتايج اين بحران شده که بر شيوه هاي حل اين منازعه چه از طريق پيروي از منشور سازمان ملل و چه از طريق دموکراسي با بمب تاثيرخواهد گذاشت.


 يک نکته از هزاران 

با توجه به حضور بيش از 100 كشور از اقصي نقاط جهان در اجلاس تهران، انتظار مي رود تا فضاي شهري تهران بيش از پيش مورد توجه مسئولان امر قرار گيرد تا چهره اي درخور نام و فرهنگ پايتخت به منصه ظهور گذاشته شود.

جداي از وظايف مسولان ، اين نكته را به خودمان و ديگر شهروندان عزيز تهراني گوشزد مي كنيم كه در اين ايام بيش از پيش به رعايت اصول و قوانين شهروندي مبادرت ورزيم و نهادهاي مسول را در هرچه با شكوه برگزار شدن اين مراسم ياري كنيم.

اميدواريم چهره واقعي تهران در ايام برگزاري اجلاس غيرمتعهدها به نمايش گذاشته ‌شود.


 ميز خبر 

موافقت رهبر معظم انقلاب با عفو و تخفيف مجازات تعدادي از محکومان دادگاه ها

حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي بنا به درخواست آيت الله آملي لاريجاني رئيس قوه قضاييه به مناسبت عيد سعيد فطر با عفو و تخفيف مجازات تعدادي از محکومان محاکم عمومي، انقلاب، سازمان تعزيرات حکومتي و سازمان قضايي نيروهاي مسلح سراسر کشور موافقت کردند.

وزير دفاع: پروژه «آرميتا» به نام دختر شهيد رضايي‌نژاد نامگذاري شده است

وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح درباره نامگذاري محصول آزمايشگاه پرنده وزارت دفاع به نام «آرميتا» گفت: اين نامگذاري به خاطر نام دختر شهيد داريوش رضايي‌نژاد است و ما به ياد آن شهيد، نام اين پروژه را آرميتا گذاشته‌ايم.

به گزارش ايسنا، سردار احمد وحيدي در حاشيه مراسم افتتاح 6 دستاورد جديد صنايع دفاعي كشور، در جمع خبرنگاران همچنين درباره نامگذاري خمپاره‌انداز «وفا» نيز توضيح داد كه اين نامگذاري به ياد مرحوم «وفا غفوريان» از پيشكسوتان عرصه صنايع دفاع انجام شده است. وي همچنين به توليد آزمايشگاه پرنده آرميتا اشاره كرد و افزود: اين پروژه سکوي تست‌هاي پروازي با هدف آزمايش سامانه‌هاي هوايي در شرايط واقعي پرواز ساخته شده است. اين پروژه با هدف آزمايش سامانه پرتاب هواپيماي جنگي، آزمون سامانه دستگاه توليد اکسيژن هواپيما‌، آزمون سامانه اويونيک پيشرفته هواپيما و آزمايش اويونيک پيشرفته به خلبان‌هاي هواپيماي جنگنده انجام شده است.

وزارت خارجه سوريه اظهارات اخضر ابراهيمي را "خلاف حقيقت" دانست

در واكنش به اظهارات فرستاده ويژه سازمان ملل و اتحاديه عرب درخصوص جنگ داخلي در سوريه، وزارت امور خارجه اين كشور اين اظهارات را خلاف حقيقت دانست. به گزارش ايسنا، خبرگزاري رسمي سوريه (سانا) به نقل از يك منبع مسئول در وزارت امور خارجه سوريه اعلام كرد كه اظهارات اخضر الابراهيمي، فرستاده مشترك سازمان ملل و اتحاديه عرب در سوريه درخصوص جنگ داخلي در اين كشور خلاف حقيقت بوده و ساخته ذهن كساني است كه براي ضربه زدن به سوريه توطئه چيني مي‌كنند.اين منبع افزود: چيزي كه در حال حاضر در سوريه در حال اتفاق افتادن است در حقيقت جنايات تروريستي است كه ملت سوريه را هدف قرار داده است و توسط گروه‌هاي مسلحي كه از سوي كشورهاي مخالف سوريه حمايت تسليحاتي و مالي مي‌شوند، صورت مي‌گيرد. منبع مذكور همچنين عنوان داشت: چيزهايي كه رسانه‌ها از اظهارات اخضر الابراهيمي درخصوص سوريه منتشر مي‌كنند مسائلي است كه در حيطه كاري هيچ كشور، گروه و يا حتي فرستاده سازمان ملل نيست چرا كه مردم سوريه تنها كساني هستند كه حق دارند در مورد اين كشور تصميم بگيرند.

هشدار اوباما به سوريه در مورد "عبور از خط قرمز"

باراك اوباما مسئولان نظام سوريه را تهديد كرد كه در صورت استفاده از سلاح شيميايي و يا انتقال اين سلاح‌ها، آمريكا در استفاده از گزينه نظامي بازنگري خواهد كرد.به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، رئيس جمهوري آمريكا با هشدار نسبت به استفاده يا جابه‌جايي سلاح‌هاي شيميايي در سوريه، اين مساله را خط قرمزي براي آمريكا توصيف و اعلام كرد اين مساله عواقب سنگيني به دنبال خواهد داشت. رئيس جمهوري آمريكا هم‌چنين تاكيد كرد: تاكنون دليلي براي دخالت نظامي در سوريه وجود نداشت اما اگر شاهد استفاده يا انتقال مقاديري از مواد شيميايي و سلاح‌هاي شيميايي در سوريه باشيم، معادلات‌مان را درباره اين كشور تغيير خواهيم داد.وي با اين حال گفت که در اين مقطع دستور دخالت نظامي را نداده است.اوباما ادامه داد: مساله سلاح‌هاي شيميايي كه نظام سوريه پيشتر نسبت به وجود آنها اعتراف كرده امري مهم است و تنها به سوريه ارتباط ندارد بلكه به همپيمانان ما در منطقه از جمله اسرائيل نيز مربوط مي‌شود.

وي به بشار اسد، رئيس جمهور سوريه و "ساير بازيگران" منطقه در مورد استفاده يا جابجايي چنين سلاح‌هايي اخطار داد.رئيس جمهوري آمريكا گفت: اين مساله باعث نگراني ما مي‌شود و امكان ندارد بتوانيم شاهد اين باشيم كه سلاح‌هاي شيميايي و بيولوژيكي به دست افرادي كه تخصص و صلاحيت ندارند، بيفتد.

حمله موشكي به هواپيماي رئيس ستاد مشترك ارتش آمريكا در افغانستان

خبرگزاري فرانسه از اصابت يك فروند موشك به هواپيماي رئيس ستاد مشترك ارتش آمريكا در افغانستان خبر داد.به گزارش ايسنا، شبكه اسكاي نيوز عربي به نقل از خبرگزاري فرانسه اعلام كرد هواپيماي ژنرال مارتين دمپسي، رئيس ستاد مشترك ارتش آمريكا كه براي رسيدگي به وضعيت سربازان كشورش و افزايش حملات نيروهاي افغان به سربازان ائتلاف به افغانستان رفته بود، هدف قرار گرفته است.براساس گفته‌هاي يك مقام نظامي آمريكا در افغانستان اين حمله زماني رخ داده كه هواپيماي دمپسي در فرودگاه بگرام نشسته بود و حمله تنها به زخمي شدن دو سرباز آمريكايي منجر شده و دمپسي بزودي افغانستان را ترك مي‌كند.

نارضايتي اردوغان از اظهارات سفير آمريكا

رجب طيب اردوغان نسبت به سخنان سفير آمريكا در آنكارا درخصوص آزادي بيان اظهار نارضايتي كرد و وي را فردي "تازه كار" در جهان سياست و ديپلماسي برشمرد.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت اينترنتي المحيط، رجب طيب اردوغان، نخست وزير تركيه نارضايتي خود را نسبت به اظهارات فرانسيس ريكاردون، سفير آمريكا در آنكارا درخصوص آزادي بيان در تركيه و تنگناهايي كه سياستمداران، هنرمندان و روزنامه نگاران با آن مواجه هستند، اعلام كرد.سايت خبري "ورلد تريبيون" اعلام كرد: اظهارات سفير آمريكا در آنكارا درخصوص آزادي بيان خشم نخست وزير تركيه را برانگيخت و رجب طيب اردوغان وي را فردي "تازه‌كار" در جهان سياست و ديپلماسي برشمرد.سفير آمريكا در آنكارا گفته بود: انتقادات صورت گرفته عليه تركيه يكي از مسائلي است كه اخيرا هيلاري كلينتون، وزير خارجه آمريكا در نشست همكاري‌هاي اطلاعاتي و لجستيكي درخصوص سوريه با رجب طيب اردوغان مطرح كرده است. فرانسيس ريكاردون يكي از نزديكان دولت باراك اوباما، رئيس جمهوري آمريكا و يكي از سفيران سابق در مصر است.


 اخبار روز 

سفير ايران در سوريه:

مكان اختفاي 48 زائر ايراني شناسايي شده است

سفير ايران در دمشق تاكيد كرد: پي‌گيري‌ها در مورد وضعيت زائران ايراني كه در حومه دمشق توسط گروه‌هاي مسلح در سوريه ربوده شده‌اند، هم‌چنان ادامه دارد.محمدرضا رئوف شيباني در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: طبق پي‌گيري‌هايي كه تاكنون شده است با حضور مسوولان و مقامات دستگاه‌هاي مربوط در سوريه، كميته‌اي سياسي ـ امنيتي تشكيل شد كه اين موضوع به صورت ميداني پي‌گيري شود. بر اساس اطلاعاتي كه در اختيار است، عملا مكان اختفاء و نگهداري اين 48 زائر ايراني شناسايي شده و در حال مذاكره با مسوولان و جريان‌هاي ذي‌ربط هستيم.وي تاكيد كرد: موضوع ربايش در سوريه مختص به شهروندان ايراني نيست. گروه‌هاي مسلح در سوريه عملا يكي از ابزارهايي كه در صحنه استفاده مي‌كنند ربايش اتباع خارجي است. همان‌طور كه چندي قبل شاهد ربايش تعدادي از اتباع ايتاليا بوديم و هم‌چنين تعدادي از اتباع اروپاي شرقي نيز در سوريه ربوده شدند و آنها افرادي بودند كه در پروژه‌هاي صنعتي و اقتصادي سوريه كار مي‌كردند و ربايندگان با هدف ضربه زدن به فعاليت‌هاي اقتصادي كه در شرايط بحران نيز متوقف شده، اقدامات ايذايي اين‌چنيني انجام مي‌دهند.

درگيري هاي طرابلس لبنان 16 کشته برجاي گذاشت

منابع امنيتي لبناني از کشته شدن شانزده نفر در درگيري ميان علويان طرفدار سوريه با ديگر گروهها خبر دادند.به گزارش مهر به نقل از روزنامه الحيات ، منابع امنيتي و بهداشتي لبنان اعلام کردند: در درگيري هاي ديشب ميان مناطق سني نشين و علويان در شهر طرابلس در شمال لبنان دست کم شانزده نفر کشته شدند.از سوي ديگر شاهدان عيني بيان کردند: طرفين در تمام شب با وجود حضور نيروهاي ارتش در اين شهر ساحلي به تبادل آتش با يکديگر پرداختند.

تسهيلات ويژه بانک تجارت براي حمايت از زلزله زدگان

مديرعامل بانک تجارت با اعلام برنامه اين بانک براي حمايت از زلزله زدگان استان آذربايجان شرقي، گفت: 25 ميليارد ريال کمک مالي در قالب تسهيلات قرض الحسنه و 5 ميليارد ريال به صورت بلاعوض به هزار خانوار آسيب ديده اختصاص مي يابد.به گزارش مهر، روابط عمومي بانک تجارت در راستاي حمايت از زلزله زدگان استان آذربايجان شرقي، اعلام کرد اين بانک 25 ميليارد ريال کمک مالي در قالب تسهيلات قرض الحسنه و 5 ميليارد ريال به صورت بلاعوض به هزار خانوار آسيب ديده از زلزله اخير در استان آذربايجان شرقي اعطاء مي کند.

مديرعامل بانک تجارت، اظهار داشت: سوگ آذربايجان قلب ايران را شکست و بانک تجارت در راستاي سياست اخلاق محوري و ايفاي مسئوليت هاي اجتماعي و ملي خود تصميم دارد تا علاوه بر ايفاي نقش فعال در جمع آوري کمک هاي مردمي براي زلزله زدگان، با اعطاي تسهيلات قرض الحسنه به خانوارهاي آسيب ديده، روند بازگشت به زندگي در مناطق زلزله زده استان آذربايجان شرقي را سرعت بخشد و به سهم خود در التيام زخم عميق آذربايجان عزيز مشارکت کند.


 ماندگار بر جريده عالم  

 
پروژه دانشگاه مجازي اسلامي

قسمت بيست‌وپنجم

ج- جمع آوري کمک هاي ساليانه از دانشگاه هاي عضو:

تا اين لحظه از آماده کردن گزارش، تعداد دانشگاه هايي که اسم خود را براي سال 2002 پرداخت کرده اند چهل وسه (43) دانشگاه است. دبيرخانه يک فهرست تکميلي از دانشگاه هايي که بدهي خود را تا برگزاري شورا پرداخت کرده اند توزيع مي نمايد.

و- وب سايت FUIW روي اينترنت

مرکز اطلاعات واسناددر سازمان آموزش علمي و فرهنگي (ISESCO) هزينه هاي ايجاد وب سايت FUIW را روي اينترنت به سه زبان متعهد شده است. وب سايت با اطلاعات موجود بيشتر شامل متون اصلي اتحاديه، فهرست دانشگاه هاي عضو و آدرس آنها، نمودار سازماني دبيرخانه، تقاضاي عضويت، برنامه هاي عملياتي براي سال هاي 1998 تا 2000 و 20001 تا 2003 ، همچنين انتشارات اتحاديه يعني ژورنال الجامعه و انتشار خبرنامه الاتحاد گسترش پيدا کرده است.

دبيرخانه اخيرا با همکاري دانشگاه آزاد اسلامي روي توسعه وب سايت و انتقال آن به سِروري که مستقل از وب سايت سازمان (ISESCO) است کار مي کند. اين پروژه اکنون دريک مرحله پيشرفته از تکامل است.

هـ مشارکت دراجلاس پانزدهم هيات امناي دانشگاه اسلامي نيجر:

دبيرخانه اتحاديه دراين نشست به نيابت از سازمان اسلامي و به عنوان بخشي از فعاليت هاي هدف گيري شده براي استحکام همکاري با دانشگاه اسلامي وابسته به سازمان کنفرانس اسلامي (OIC) شرکت نمود. اين نشست در نيامي، درتاريخ 24 تا 25 دسامبر 2002 برگزار گرديد. شرکت دبيرخانه يک فرصتي براي تقويت همکاري بين دو موسسه و کمک به رفع مشکلاتي بود که دانشگاه نيجر با آن روبرو گشته است، بخصوص در رابطه با بورسيه هاي موجود، توسعه مواد درسي وارتقاء درجه هيات علمي. دراين زمينه توصيه شد که دبيرخانه به اساتيد دانشگاه که مي خواهند درجه Ph.D را با ثبت نام در دانشگاه هاي عضو وبا معافيت از پرداخت شهريه بگذرانند کمک نمايد.

هردو طرف همچنين موافقت کردند تا به دبيرخانه اتحاديه باتوجه به اينکه دبيرخانه در گردهمايي متخصصين براي بررسي مقررات مالي و اداري دانشگاه که در مراکز (ISESCO) درماه مي 2002 برگزار شد شرکت مي نمايد مسئوليت دهند که سرپرستي تجديد نظر در مواد درسي و متدلوژي هاي دانشگاه را به عهده بگيرد. هيات امناي اتحاديه اين همکاري را مورد تحسين قرارداد و توصيه کرد که اينکار ادامه و توسعه پيدا کند.

و- شرکت در پانزدهمين اجلاس هيات امناي دانشگاه اسلامي در اوگاندا:

دبيرخانه اتحاديه به نيابت از سازمان اسلامي دراين نشست که در کامپالا در تاريخ 23 تا 24 ژانويه 2003 برگزار شد شرکت کرد. دبيرخانه قبلا در پروژه ارزيابي کارايي دانشگاهي وسازمان اداري دانشگاه و همکاري با (ISESCO) و صندوق همبستگي اسلامي شرکت کرده بود. در طول اين جلسه، رئيس دانشگاه نتايج ارزيابي بين اجلاس هاي چهاردهم وپانزدهم را ارائه داد که براساس آن هيات امنا رضايت خود را از پيشرفت قابل توجه درهردو حوزه ها ي دانشگاهي و اداري اعلام کرد. دبيرخانه همچنين در مورد برنامه پنج ساله آينده که از دفتر رئيس دانشگاه ارسال شده بود، همچنين درمورد پيش نويس خدمات اداري پرسنل دانشگاه و مقررات روش هاي حاکم بر هيات امنا اعلام نظر کرد. تمام اين موارد توسط شورا مورد بررسي و تصويب قرار گرفت و تلاش هايي که براي آماده کردن و ارائه دادن به موقع آنها صورت گرفته بود مورد تقدير واقع شد.


 اسامي سران كشورهايي كه در اجلاس تهران حضور پيدا مي‌كنند 

شانزدهمين اجلاس سران جنبش غيرمتعهدها در تاريخ نهم و دهم شهريور ماه در سالن اجلاس سران كنفرانس اسلامي با سخنراني مقام معظم رهبري برگزار مي‌شود و طبق گفته‌ي سخنگوي اين اجلاس 41 كشور تاكنون اعلام كرده‌اند كه در سطح عالي در اين اجلاس حضور پيداكنند.به گزارش ايسنا، سخنگوي شانزدهمين اجلاس سران غيرمتعهدها تاكنون اسامي سران كشورهايي را كه در جريان برگزاري شانزدهمين اجلاس سران غيرمتعدها به تهران سفر مي‌كنند به صورت رسمي اعلام نكرد و در توجيه اين رفتار، به مشي كشورهاي غربي در اعمال فشار به سران اين كشورها در بازنگري نسبت به سفر به تهران اشاره كرد ، موضوعي كه اخيرا در مورد سفر بان كي مون به تهران كم و بيش شاهد آن بوديم .با وجود تمهيدات انديشده شده و تلاش غرب براي منصرف كردن مهمانان اجلاس تهران كه باهدف منزوي كردن ايران صورت مي‌گيرد، گزارش پيش‌رو، نام برخي از كشورهايي را كه در حد سران در اين اجلاس شركت مي‌كنند، منتشر كرده است.

بر اساس اين گزارش تعدادي از كشورهاي منطقه كه در سطح عالي در اين اجلاس حضور پيدا مي‌كنند عبارتند از امير كويت، رييس‌جمهور پاكستان، امير قطر، رييس‌جمهور تركمنستان، رييس جمهور تاجيكستان، پادشاه عمان، رييس‌جمهور افغانستان، رييس تشكيلات خودگردان فلسطين (محمود عباس)، نخست‌وزير هند، رييس‌جمهور عراق، رييس مجلس ليبي، رييس‌جمهور مصر و ... .

بر اساس اين گزارش شنيده شده كه برخي از كشورهاي آمريكاي لاتين چون كوبا، ونزوئلا و اكوادور، بوليوي و ... نيز در اين اجلاس در سطح سران شركت مي‌كنند.يكي از كشورهاي عضو اين جنبش كه در حال حاضر بيشتر توجهات را در عرصه جهاني به خاطر تحولاتي كه در آن در حال رخ دادن است، به خود جلب كرده سوريه است كه جهت شركت در اين اجلاس از بشار اسد رييس‌جمهور اين كشور دعوت به عمل آمد، گرچه اعلام شده كه حضور وي در اجلاس تهران بستگي به شرايطي دارد كه در كشورش حاكم است، البته عده‌اي از تحليلگران معتقدند كه اين اجلاس تريبون مناسبي است براي بشار اسد كه بتواند مواضع كشورش را در حضور نمايندگان بيش از 120 كشور اعلام كند. با توجه به سفر هفته گذشته رييس‌جمهور به عربستان نيز اين انتظار وجود دارد كه اين كشور نيز در سطح مناسب در اين اجلاس شركت كند.همچنين خبرهايي به گوش مي‌رسد كه اردن و امارات نيز در سطح عالي در اين اجلاس حضور داشته باشند.

از سران دو كشور تركيه و روسيه نيز جهت حضور در اين اجلاس به عنوان ميهمانان ويژه دعوت به عمل آمده كه به نظر مي‌رسد روسيه در سطح وزير خارجه شركت كند، گرچه سطح شركت تركيه در اين اجلاس به صورت قطعي مشخص نشده است.تاكنون حضور نمايندگان 100 كشور در اين اجلاس قطعي شده است.به گفته فرقاني سخنگوي اجلاس، 21 كشور نيز در سطح وزير خارجه و پنج كشور نيز در سطح فرستاده ويژه رييس‌جمهور، دو كشور نيز در سطح وزير (غير از وزير خارجه) شركت مي‌كنند.فرقاني همچنين اعلام كرده است: ديگر كشورها نيز در سطوح مختلف از جمله قائم مقام وزير خارجه، معاون وزير خارجه،‌ مديركل، سفير و يا نماينده اين كشورها در سازمان ملل حضور خواهند داشت.

حدود يك هفته به زمان برگزاري شانزدهمين اجلاس سران غير متعهدها باقي مانده، بايد تا روزهاي نزديك به زمان برگزاري اجلاس صبر كرد تا آمار دقيقي از كشورهاي شركت‌كننده و سطح حضورشان به صورت رسمي اعلام شود.


 تشديد فشارهاي آمريکا بر بان کي مون جهت عدم حضور در تهران 

يک مقام مسئول در دفتر سازمان ملل متحد در تهران گفت: حضور يا عدم حضور دبير کل اين سازمان در اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران، امروز( چهارشنبه) مشخص مي‌شود.به گزارش عصر ايران، در شرايطي که اجلاس سران جنبش عدم تعهد هفته آينده به ميزباني تهران آغاز خواهد شد، وضعيت حضور بان کي مون دبير کل سازمان ملل متحد در اين نشست هنوز مشخص نشده است. "الميرا نور قاضي اف" مسؤول هماهنگ کننده دفتر سازمان ملل در تهران در گفتگوي تلفني با خبرنگار عصر ايران سفر بان کي مون به تهران را نه تاييد مي‌کند و نه تکذيب.او در اين رابطه گفت: طبق روال عادي هماهنگي‌ هاي لازم براي حضور آقاي دبير کل در حال انجام است و تا به امروز هيچ خبري مبني بر عدم حضور ايشان مطرح نشده است.

همچنين مرکز ارتباطات دفتر سازمان ملل تهران به خبرنگار ما گفت که براي اطلاع از تصميم‌ بان کي مون براي شرکت در اجلاس تهران فقط سخنگوي وي در نيويورک مي‌تواند در اين باره اظهارنظر کند.سخنگوي سازمان ملل متحد در مصاحبه با روزنامه عربي الشرق الاوسط چاپ لندن گفت: سفر بان کي مون دبير کل سازمان ملل متحد به تهران همچنان در حال بررسي است.

در همين رابطه، پس از اسرائيل، آمريکا هم با سفر دبير کل سازمان ملل به تهران براي حضور در نشست سران جنبش عدم تعهد مخالفت کرد.يک مقام مسئول در وزارت امور خارجه آمريکا هم ضمن مخالفت با سفر بان کي مون به تهران براي حضور در نشست سران جنبش عدم تعهد مدعي شد: واشنگتن توجيهي براي چنين سفري به تهران نمي بيند به ويژه در شرايط فعلي که تهران تعهدات بين المللي خود را ناديده مي گيرد و از تروريسم حمايت مي کند.الشرق الاوسط مي نويسد: واشنگتن به دليل دشمني روبه افزايش ميان ايران و آمريکا به ويژه در موضوعات برنامه هسته اي ايران و حمايت تهران از دولت سوريه، با اين سفر بان کي مون مخالفت مي کند. اين مقام مسئول در وزارت خارجه آمريکا با اشاره به احتمال سفر بان کي مون به تهران گفت: چنين اقدامي پيام اشتباهي را به ايران مخابره مي کند.سخنگوي سازمان ملل متحد در نيويورک در مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط و در پاسخ به سؤالي درباره امکان سفر بان کي مون به تهران گفت: اين موضوع، تحت بررسي است.وي از اعلام جزئيات بيشتري دراين باره خودداري کرد.


 سرمقاله 

"عدم تعهد" از باندونگ تا تهران

حميد رضا عسگري

در نيمه دوم قرن بيستم جهت گيري و استراتژي جديدي در سياست خارجي برخي از دولت ها و نيز الگوي نويني در سياست بين المللي ظاهر شد كه به عدم تعهد يا عدم وابستگي شهرت يافته است. به دنبال جنگ جهاني دوم، شكل گيري نظام دوقطبي، بلوك بندي ها، برقراري سيستم موازنه جديد قدرت و اوج گيري جنگ سرد در سياست بين المللي ، گروهي از ملل نوخاسته آفريقايي و آسيايي را برآن داشت تا به منظور كناره گيري از دسته بندي هاي سياسي، نظامي، اقتصادي و دوري از وابستگي به بلوك هاي شرق وغرب سياست هاي مستقلي در روابط بين الملل در پيش گيرند. اين كشورها كه طعم تلخ استعمار و آثار زيانبار استثمار وجنگ هاي خانمانسوز جهاني را تجربه كرده بودند، گردهم آمدند تا "جنبش عدم تعهد " را بر اساس نفي هرگونه وابستگي به دو بلوك بنيان نهند.

بنيانگذاران عدم تعهد جواهر لعل نهرو نخست وزير هند، جمال عبدالناصررييس جمهور مصر، احمد سوكارنو رييس جمهور اندونزي و مارشال تيتو رييس جمهور يوگسلاوي بودند. كنفرانس كشورهاي آسيايي و آفريقايي كه در سال 1955 در شهر باندونگ اندونزي برگزار شد، يك اجتماع جهان سومي به شمار مي رفت كه براي نخستين بار كشورهاي نوخاسته آسيايي و آفريقايي را گردهم مي آورد.بدين طريق نطفه عدم تعهد در كنفرانس 1955 در باندونگ اندونزي بسته شد و در سال 1961 در يوگسلاوي به صورت يك جريان گسترده جهان سومي عينيت يافت.در طي نيم قرني كه از فعاليت اين جنبش مي گذرد، كشورهاي بسياري به عضويت آن درآمدند به طوري كه اين جنبش هم اكنون بعد از سازمان ملل بزرگترين تشكل سياسي بين الدولي است. اما هرچه دامنه و وسعت آن بيشتر شد از اهميت ايدئولوژي هايي كه در رأس اهداف عدم تعهد قرار داشت كاسته شد.

از اصول پذيرش اعضا، عدم عضويت و وابستگي در گروه هاي نظامي، عدم دخالت سياسي و نظامي درامور كشورها، عدم وابستگي به قدرت بزرگ و ... بود كه متاسفانه درعمل شاهد نقض بسياري از اين اصول توسط بعضي از اعضاي جنبش بوده ايم. هرچند برخي از اعضاي اين جنبش تعهد خود را به عدم وابستگي حفظ نكرده اند، اما با اين حال هنوز اين جنبش از قدرت و تاثيرگذاري خاصي در روابط بين الملل برخوردار مي باشد. لذا برگزاري اين اجلاس در تهران فرصتي طلايي است كه نبايد به هيچ قيمتي از دست داده شود. هرچند بيانيه هاي اين جنبش الزام آور نبوده و ضمانت اجرا ندارد، اما تاحد زيادي مي تواند بر افكارعمومي و تصميم گيري كشورهاي بزرگ تاثير بگذارد.

درحال حاضر بحث هسته اي و احتمال استفاده از گزينه نظامي از سوي اسرائيل موضوعي است كه به دغدغه بسياري از مخالفين و موافقين اين اقدام تبديل شده است. لذا صدور بيانيه اي از سوي اين اجلاس به منظور حمايت از فعاليت هاي صلح آميز هسته اي كشورمان مي تواند تا حد زيادي تنش ها و شيطنت هاي كشورهايي را كه برطبل حمله نظامي مي كوبند را خنثي كند. اهميت اين اجلاس به حدي است كه كشورهاي غربي ازجمله آمريكا در مورد آن موضع گيري كرده و درپي به چالش كشيدن ميزباني ايران مي باشند. آمريكا مدعي است كه ايران به تعهدات بين المللي خود پايبند نبوده و حضور نيمي از كشورهاي جهان در بالاترين سطح مي تواند از بارفشارهاي سياسي بر ايران بكاهد. از همين رو شاهديم كه چگونه بان كي مون دبيركل سازمان ملل از سوي تل آويو و واشنگتن تحت فشار قرار گرفته تا در اين اجلاس حضور نيابد و عدم حضور او از اهميت و اعتبار اين اجلاس بكاهد.

امروز جنبش عدم تعهد از باندونگ تا تهران به حساس ترين مرحله براي كشورمان رسيده و مي تواند نتيجه اي سرنوشت ساز براي ما داشته باشد. . پس نبايد اين فرصت را از دست داد و نهايت استفاده را از ميزباني برد. اميدواريم مسولان كشورمان از اين فرصت به دست آمده نهايت استفاده را بكنند و از بار فشارهاي سياسي و اقتصادي كه بر ملت و كشورمان تحميل شده بكاهند.


 ترکها، چچنها، ليبيايي ها، افغاني ها و سوداني ها در بين مخالفان دولت سوريه  

 نويسنده و تحليلگر برجسته انگليس که در ميان آتش و گلوله از مناطق مختلف سوريه ديدار کرده، گزارشي در اين باره از اوضاع اين کشور منتشر کرده است.

به گزارش مهر به نقل از پايگاه الاهرام ، "رابرت فيسک" نويسنده مشهور انگليسي در گزارشي درباره اوضاع ميداني سوريه به ديدار خود با برخي فرماندهان ارتش سوريه اشاره کرده است. وي مي نويسد: فرماندهان نظامي ارتش سوريه گروههاي مسلح مخالف را موش خطاب مي کنند، زيرا به اعتقاد اين فرماندهان آنها با سلاح تک تيرانداز به ارتش حمله مي کنند و سپس فرار مي کنند و در لوله هاي فاضلاب پنهان مي شوند. فيسک مي افزايد: فرمانده ارتش سوريه معتقد است که شهر حلب طي بيست روز از گروههاي مسلح پاکسازي مي شود، اما اين اندکي مبالغ آميز است. زيرا بحران حلب به زودي به پايان نخواهد رسيد. اين نويسنده انگليسي در گزارش خود از حضور افراد با لهجه هاي مختلف و حضور ترکها، چچنها، ليبيايي ها، افغاني ها و سوداني خبر داده است.


 توليد نفت عربستان از روسيه سبقت گرفت 

عربستان طي ماه هاي اخير و در حمايت از تحريم هاي آمريکا عليه ايران توليد نفت خود را افزايش داده است.به گزارش پايگاه اينترنتي بلومبرگ، موسسه جودي افزود ، ميزان توليد نفت عربستان طي ماه ژوئن به بالاترين حد خود در سه دهه اخير رسيده است . بر اساس اين گزارش، توليد نفت عربستان در ماه ژوئن از روسيه بيشتر شده است و عربستان به بزرگترين توليد کننده نفت جهان تبديل شده است . توليد نفت عربستان طي ماه ژوئن با 3 درصد رشد نسبت به ماه مي به بيش از 10.1 ميليون بشکه در روز رسيده است و ميزان صادرات نفت عربستان نيز در اين مدت به بالاترين حد خود از نوامبر 2005 ميلادي رسيده است .

اين گزارش افزود توليد نفت روسيه نيز در ماه ژوئن به کمتر از 9.9 ميليون بشکه در روز رسيده است. عربستان بزرگترين توليد کننده نفت اوپک به شمار مي رود و تا پايان ژوئن بيش از 272 ميليون بشکه ذخاير نفتي در اختيار داشته است که اين رقم 2.2 درصد کمتر از ماه مي بوده است .


 وجود 6 پايگاه نظامي محرمانه آمريکا در اسرائيل 

يک روزنامه صهيونيستي از وجود 6 پايگاه مخفي آمريکا در اسرائيل پرده برداشت. به گزارش مهر به نقل از پايگاه الاهرام ، روزنامه معاريو در گزارشي از وجود 6 پايگاه مخفي آمريکا در اسرائيل خبر داد که در شهر هرتسليا، نزديکي فرودگاه بن گوريون و نيز برخي پايگاههايي هوايي اسرائيل در منطقه عوفدان نبطيم قرار دارند. اين پايگاه‌ها مملو از ادوات و سلاحهاي گرانقيمت است که قيمت آنها بيش از يک ميليارد دلار است. معاريو گزارش داد: فکر تاسيس اين پايگاهها متعلق به آريل شارون نخست وزير رژيم صهيونيستي است. زيرا وي وجود اين پايگاهها را ضروري مي دانست. اين روزنامه نوشته است: شارون وجود اين پايگاهها و سلاحهاي پيشرفته موجود در آن براي اسرائيل مفيد دانسته است و اسرائيل به موجب توافقات نظامي مي تواند از سلاح آمريکايي براي دفاع از خود استفاده کند.


 سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

 سري نهـم

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته