جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/06/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4228


تغذيه سالمندان


بيماري هاي ژنتيکي


خبرها از عالم علم


 تغذيه سالمندان  

همين نخوردن‌ها زمينه بيماري‌هاي آينده را فراهم كرد و وقتي چند سال بعد، او را مي‌ديدي محال بود بشناسي. او كاملا فرتوت و تكيده شده بود.به عقيده كارشناسان تغذيه، در سالمندي رعايت اصل تنوع در برنامه ريزي غذايي و در عين حال توجه به عادات غذايي و شيوه زندگي فرد سالمند بسيار اهميت دارد.به گزارش جام جم، رژيم غذايي سالمند بايد داراي مواد غذايي غني از ويتامين‌ها و املاح بويژه كلسيم و آهن باشد. بي‌دليل نيست كه در برنامه غذايي سالمندان بايد لبنيات ، غذاهاي گوشتي، سبزي‌ها و ميوه‌ها گنجانده شود.

كم‌بخور، هميشه بخور

نادر رحمتي، كارشناس تغذيه و رژيم‌هاي درماني درباره بي‌اشتهايي سالمندان و علاج آن مي‌گويد: قديمي‌ها نصيحت خوبي ميکردند كه مي‌گفتند: كم‌بخور، هميشه بخور. رعايت اين پند قديمي، راز سلامت سالمندان است.وي به سالمندان توصيه مي‌كند سه وعده غذايي و دو ميان‌وعده را هميشه ميل كنند، اما به ميزان محدود و كنترل شده و متشكل از تمامي گروه‌هاي غذايي.

از امروز تا ديروز

سعيده خانم، بانوي 76 ساله‌اي است كه تناسب اندام خود را هنوز حفظ كرده است. او مي‌گويد: راز اين تناسب، تعادل است.وي مي‌افزايد: وقتي جوان بودم، خيلي كار مي‌كردم. خانه مادر شوهر زندگي مي‌كردم و عروس كوچك بودم و خيلي از كارهاي خانه به عهده من بود. به همين دليل به قول قديمي‌ها روي خورش‌هايم يك بند انگشت روغن داشت و مي‌خورديم و كار مي‌كرديم و همه‌اش مصرف مي‌شد، اما امروز خوراك من يك قطعه مرغ بخار‌پز يا كبابي با مقداري هويج و كرفس و يك ظرف سوپ كوچك است. امروز ديگر از آن غذا‌هاي چرب و شيريني‌هاي خانگي خبري نيست. اگر بخواهيم سالم بمانيم بايد متناسب با كاري كه مي‌كنيم غذا بخوريم.

آنچه اين بانوي سالمند مي‌گويد، دقيقا توصيه‌اي است كه كارشناسان تغذيه هم براي ما دارند. وقتي كمتر فعاليت مي‌كنيد و سوخت و سازتان كاهش مي‌يابد، كمتر بخوريد.با افزايش سن، انرژي موردنياز فرد كاهش مي‌يابد و كم‌كم بايد از شيريني، غذاهاي سرخ‌كرده يا پرچرب و نشاسته پرهيز كرد و مصرف ميوه و سبزي‌هاي تازه براي تامين ويتامين‌ها و مواد معدني موردنياز از جمله كلسيم بايد پاي ثابت سفره شما باشد.

برنامه‌اي براي تامين نيازهاي غذايي

توجه به تغذيه در دوران سالمندي تا به آن حد اهميت دارد كه مراكز بهداشت و درمان برنامه مدوني براي بهبود تغذيه در دوران سالمندي در دستور كار خود دارند.اين برنامه كه با هدف تامين نيازهاي تغذيه‌اي سالمندان جهت حفظ سلامت و پيشگيري از بروز بيماري‌هاي مزمن طراحي شده است، از طريق ارتقاي آگاهي پرسنل بهداشتي در خصوص اصول تغذيه صحيح در دوران سالمندي، نحوه برخورد با مشكلات و بيماري‌هاي شايع دوران سالمندي و ارتقاي آگاهي سالمندان در خصوص اصول تغذيه صحيح در اين دوران به بهبود تغذيه سالمندان كمك مي‌كند.

پرسنل مراكز بهداشت آموزش ديده‌اند تا وضعيت تغذيه‌اي سالمندان را ارزيابي كنند و اصول تغذيه صحيح در دوران سالمندي را بدانند.آنان با بررسي شكايات شايع و بيماري‌هاي اين دوران وظيفه دارند به سالمندان در خصوص اصول صحيح تغذيه در دوران سالمندي آموزش دهند.مردم مي‌توانند با داشتن خواب كافي و منظم، مصرف متعادل غذا و تغذيه صحيح، نكشيدن سيگار و انجام فعاليت‌هاي بدني و ورزشي، سالمندي بهتري را براي خود پيش‌بيني كنند. بنابراين بهبود شيوه زندگي مي‌تواند تضمين‌كننده سلامت افراد در سالمندي باشد.

چاق، اما ضعيف

وقتي سن بالا مي‌رود، در بدن ما چه اتفاقي مي‌افتد و ما چگونه ضعيف، اما چاق مي‌شويم؟از نظر تركيب بدني، دو تا سه درصد توده بدون چربي بدن در هر دهه از زندگي از دست مي‌رود. كاهش توده ماهيچه‌اي اسكلتي، قدرت ماهيچه‌ها را كم مي‌كند. تغييرات در راه رفتن و تعادل، عملكرد فيزيكي بدن را تحت تأثير قرار مي‌دهد و عوامل خطر بيماري‌هايي مزمن افزايش مي‌يابد.

افزايش توده چربي بدن به موازات كاهش توده عضلاني، ميزان متابوليسم را كاهش مي‌دهد. سوخت و ساز پايه تقريبا 15 تا 20 درصد در طول زندگي كاهش مي‌يابد و اين تغييرات به كاهش نياز به انرژي در سالمندان منجر مي‌شود و در نتيجه كاهش فعاليت آنها، زمينه براي چاقي مساعد مي‌گردد.اما فعاليت بدني منظم علاوه بر تأمين سلامت بدن، ميزان شيوع بيماري‌ها و همچنين ميزان مرگ‌ومير را در سالمندان كاهش مي‌دهد.

مزه هم مزه‌هاي قديم

شايد شنيده باشيد كه سالمندان از طعم و مزه غذاهاي قديمي تعريف مي‌كنند. آنها حق دارند. در دوران جواني همه چيز براي آنها خوشمزه‌تر بود حتي همين قورمه‌سبزي كه الان مي‌خورند، اما قدرت تشخيص طعم و مزه در آنهاست كه امروز با دوره جواني‌شان فرق دارد نه طعم غذاها.عادات غذايي مطلوب و تغذيه درست در پيشگيري از برخي بيماري‌ها مؤثر است. بيهوده نيست كه تغذيه يكي از شاخص‌هاي اصلي و مهم ارتقاي سلامت و اميد به زندگي مطرح مي‌شود

با شروع دوره سالمندي احساس طعم، بويايي، بينايي و لامسه كاهش مي‌يابد. معمولا كاهش حس چشايي و بويايي در سالمندان شايع‌تر است.در مجموع سالمندي با تغيير در سلامت دندان‌ها، عملكرد دستگاه گوارش، سيستم قلبي ـ عروقي، كليه‌ها، اعصاب، سيستم ايمني و... همراه است.

آنچه مي‌خوريد، دواي درد شماست

متخصصان تغذيه معتقدند اگر تغذيه شما درست و اصولي باشد، همان دواي دردهاي شما نيز هست.رعايت اصول تغذيه صحيح، سلامت و نشاط و راحتي را براي شما طولاني‌تر مي‌كند و كمتر در معرض بيماري‌هاي شايع همچون فشار خون بالا، چربي خون بالا، ديابت و پوكي استخوان قرار مي‌گيريد. عادات غذايي مطلوب و تغذيه درست در پيشگيري از اين بيماري‌ها مؤثر است. بيهوده نيست كه تغذيه يكي از شاخص‌هاي اصلي و مهم ارتقاي سلامت و اميد به زندگياست.

رازهاي طول عمر

اگر مي‌خواهيد عمري طولاني همراه با سلامت داشته باشيد، اين نكات كليدي را به خاطر بسپاريد:

تعادل، كفايت، تنوع، كنترل انرژي و كالري دريافتي را با دقت در نظر بگيريد.

نوشيدن آب كافي را فراموش نكنيد.

تعادل را در خوردن با تركيب مواد غذايي و ميان وعده‌ها رعايت كنيد.

گوشت‌ سفيد را حداقل يكبار در هفته مصرف كنيد.

از مصرف نمك و مواد غذايي شور خودداري كنيد.

براي كاهش خطر ديابت و بيماري‌هاي قلبي ـ عروقي و سرطان‌ها مقادير مناسبي از فيبر را از طريق حبوبات به صورت روزانه دريافت كنيد.

هشدار

عواملي هست كه ممكن است به آن توجه نكنيد، ولي شما و عزيزانتان را در معرض سوءتغذيه قرار ميدهد.

افسردگي، ضعف حافظه و ساير مشكلات رواني، اختلالات عصبي، فقر، اثرات داروها، تنهايي و سوگواري، مشكلات دهان و دندان و گوارش، اشكال در بلع، سختي آشپزي، بي‌اشتهايي و... اگر با چنين مشكلاتي درگير هستيد، هرچه سريع‌تر درصدد رفع آن بر آييد.

در غير اين صورت، سوءتغذيه شما را از پا در مي‌آورد.


  بيماري هاي ژنتيکي  

براساس آمارهاي ارائه شده از سوي سازمان بهزيستي كشور، بيش از يك ميليون و 500 هزار نفر در ايران مبتلا به اختلالات عقب‌ماندگي ذهني هستند، اين در حالي است كه آمار اين كودكان روبه افزايش است.به گزارش جام جم آنلاين، اگر چه تاكنون بيش از 2000 علت براي عقب‌ماندگي ذهني عنوان شده است، اما عوامل ژنتيكي، اختلالات متابوليكي و خطرات زمان زايمان از مهم‌ترين علل معلوليت ذهني در كودكان است.كارشناسان معتقدند: تولد هر نوزاد معلول عقب‌مانده ذهني به مثابه زنگ خطري براي اجتماع است، چرا كه اين افراد علاوه بر آن‌كه در پيشرفت جامعه زياد موثر نيستند، بلكه به سبب نقص ذهني و معلوليت‌هايشان، بار اقتصادي سنگيني را بر خانواده‌ها و جامعه تحميل مي‌كنند.پيشرفت‌هاي عظيم علم ژنتيك در سال‌هاي اخير باعث شده كه با انجام دادن آزمايش‌هاي مختلفي بتوان كودكان عقب‌مانده ذهني را شناسايي و از تولد آنان جلوگيري كرد.

بيماري‌هاي ژنتيكي و انواع آن

دكتر داريوش فرهود، پدر علم ژنتيك و كارشناس سازمان بهداشت جهاني در مورد بيمارهاي ژنتيكي مي‌گويد: بيماري‌هاي ژنتيكي به دو دسته اكتسابي و مادرزادي تقسيم شده كه خود بيماري‌هاي ژنتيكي به تك ژني و چند ژني تقسيم مي‌شوند. حدود 9000 تا ده‌هزار بيماري تك ژني وجود دارد كه از بين آنها حدود 100 تا 150 نوع آن را مي‌توان با روش‌هاي تشخيص پيش از تولد شناسايي كرد؛ اما تعداد بيماري‌هاي چند ژني يعني جايي كه يك صفت توسط چند ژن منتقل مي‌شود، بسيار زياد است.

او با بيان اين مطلب كه نقش ژنتيك در بسياري از بيماري‌ها مانند فشار خون، ديابت و... ثابت شده است، مي‌افزايد: در بيماري‌هاي ويروسي هم وجود زمينه‌هاي خاص ژنتيكي مي‌تواند فرد را مستعد ابتلا به بيماري يا تشديد بيماري كند.

ايران روي خط تالاسمي

اين متخصص ژنتيك در پاسخ به اين پرسش كه مهم‌ترين بيماري‌هاي ژنتيكي در كشور ما كدام است، خاطرنشان مي‌كند: بيماري تالاسمي در كشور ما اولويت اول را دارد. اكنون بيش از 300 موتاسيون مختلف از بيماري تالاسمي در دنيا شناسايي شده است كه اين متاسيون‌ها در قسمت‌هاي مختلف دنيا فرق مي‌كند. تالاسمي بيشتر در كشور‌هايي مانند ايران، قبرس، ايتاليا، اسپانيا، يونان، هند، پاكستان، تايلند و مالزي كه داراي آب و هواي مديترانه‌اي هستند، شيوع مي‌يابد.

كشور ما روي كمربند تالاسمي قرار گرفته است و در مناطق اطراف درياي خزر و خليج‌فارس ميزان آن بيشتر است. در حال حاضر در كشور 25 هزار نفر به بيماري تالاسمي مبتلا هستند و كشور ما بيشترين تعداد بيمار تالاسمي را در جهان داراست و تخمين زده مي‌شود چيزي حدود ده ميليارد تومان در سال هزينه كنترل و درمان اين بيماري مي‌شود و اين در حالي است كه اميد به زندگي اين بيماران به 70 سال نمي‌رسد.

هموفيلي؛ دشوار و هزينه‌بر

بيماري ديگر هموفيلي است كه چيزي حدود 2600 نفر به اين بيماري مبتلا هستند و درمان آنان هزينه‌هاي زيادي را مي‌طلبد.

نكته: ايران از نظر خدمات مشاوره ژنتيك وتشخيص بيماري‌هاي ژنتيكي پيش و پس از تولد، موقعيت ممتازي در منطقه دارد و در 33 سال اخير 70 هزار خانواده تنها در يك مركز مشاوره ژنتيك خدمات دريافت كرده‌اند

اين متخصص تغذيه در مورد بيماري هموفيلي مي‌گويد: هموفيلي يك اختلال ارثي در خون است. فرد مبتلا به اين بيماري به علت سطح پايين يا نبود پروتئين‌هايي به نام فاكتورهاي انعقادي، قادر به متوقف كردن روند خونريزي نيست. فرد بيمارچون يك نقص در انعقاد خون دارد بسادگي نمي‌توان خونريزي او را بند آورد.

هموفيلي، بيماري انعقادخون است و شايع‌ترين علامت آن، خونريزي زياد و غيرقابل كنترل است. هموفيلي نوع A و B از طريق ژني كه روي كروموزوم X است، به ارث مي‌رسد. دختران، دو كروموزوم X دارند، در حالي كه پسر‌ها داراي يك كروموزوم X و يك كروموزوم Y هستند.

ديستروفي دوشن، از فلج تا كاهش قواي هوشي

به گفته او، ديستروفي دوشن از شايع‌ترين بيماري‌هاي اوليه عضلاني است كه بيشتر ارثي و پيشرونده و غيرقابل درمان است و فقط در پسر‌ها ديده مي‌شود. در 40 درصد بيماران زمينه فاميلي وجود ندارد كه دليل آن جهش ژنتيكي است.

اين بيماري از حدود 2 سالگي با اختلال در راه رفتن، زمين‌خوردن پياپي و ناتواني در بالا رفتن از پله‌ها و برخاستن از حالت نشسته ظاهر مي‌شود. بتدريج ماهيچه‌هاي اطراف كتف، بازو، سرو گردن و تنه كم توان مي‌گردد.

ضعف عضلات اطراف مهره‌ها، شكم برآمده، افتادگي پاها، افزايش قوس كمري و اختلالات قلبي و گاهي اوقات كاهش قواي هوشي هم وجود دارد.

سندرم داون

آخرين بيماري شايع در كشور بوجود آمدن بچه‌هاي با معلوليت ذهني است كه براي دولت هزينه‌بري خاصي ندارد و تنها براي مراكز آموزشي استثنايي و مراكز كار درماني هزينه‌بر است. به طور ميانگين از هر 800 نوزاد سالم يك نوزاد معلول ذهني است كه البته اين بيماري با بالا رفتن سن مادر افزايش پيدا مي‌كند.

در مادران جوان 20 سال فراواني آن از هر 250 نوزاد يك نوزاد معلول ذهني و از 30 سال به بالا اين منحني تصاعدي رو به بالا مي‌رود به طوري كه مثلا در 45 سالگي مادر از هر 40 نوزاد يك نوزاد با معلوليت ذهني مي‌شود.

دكتر فرهود يادآوري مي‌كند: آزمايش‌هاي ژنتيكي قبل از ازدواج كمك فراواني به والدين مي‌كند كه كودكان منگول به دنيا نياورند. تشخيص پيش از تولد كودك معلول ذهني چيزي حدود 200 هزار تومان است در حالي كه اين تولد، هزينه زيادي را به كشور تحميل مي‌كند كه چيزي بالغ بر 30 تا 40 ميليون تومان است. بالا رفتن سن ازدواج بخصوص سن مادران مهم‌ترين عامل تولد فرزندان با معلوليت ذهني در كشور است از اين رو بايد تدابير خاصي انديشيده شود.

مراجعه به كلينيك مشاوره ژنتيك كي لازم مي‌شود؟

اين كارشناس سازمان بهداشت جهاني در مورد موارد ضروري براي مراجعه به كلينيك مشاوره ژنتيك مي‌گويد: - در ازدواج‌هاي خانوادگي (پيش از ازدواج يا پيش از بارداري) و نيز در ازدواج‌هاي غيرخويشاوندي كه افرادي با يك يا چند نوع بيماري ژنتيكي (ديابت، بيماري‌هاي قلبي ـ عروقي، سرطان، بيماري‌هاي كليوي، بيماري‌هاي پوستي و...) در خانواده طرفين ديده شده باشد.

ـ در مورد سقط مكرر (بيش از دو سقط بدون دليل مشخص) يا مرده‌زايي

ـ در مورد نازايي زنان يا ناباروري مردان

ـ در موارد مرگ و مير نوزادان يا تولد نوزاداني با انواع ناهنجاري‌هاي مادرزادي

ـ در موارد تولد نوزاداني با انواع بيماري‌هاي كروموزومي مانند (سندرم داون و...) بيماري‌هاي ژني مانند تالاسمي و ... و ضايعات دوران جنيني (رويان آسيبي‌ها)

ـ كمبود‌هاي ذهني يا نقص‌هاي حسي و حركتي، وجود نابينايي‌ها، ناشنوايي‌ها و چند معلوليتي در خانواده طرفين

ـ وجود اختلالت رواني و رفتاري در خانواده طرفين


 خبرها از عالم علم 

 زردي نوزادان

زردي در يك كودك سالم زماني اتفاق مي‌افتد كه سطح «بيلي‌روبين» در خون بالا مي‌رود. بيلي‌روبين ماده شيميايي است كه در اثر تخريب طبيعي سلول‌هاي قرمز پير توليد مي‌شود. به گزارش جام جم آنلاين، نوزادان سطح بيلي‌روبين بالاتري دارند؛ چون تعداد گلبول‌هاي قرمز حامل اكسيژن در آنها زيادتر است و كبد جوان آنها نمي‌تواند بيلي‌روبين اضافي را متابوليزه كند. هر چه سطح بيلي‌روبين از سطح نرمال بالاتر مي‌رود، زردي از سر به پايين به سمت گردن و سپس به قفسه سينه پيش مي‌رود تا اين‌كه در موارد شديد در نهايت به پنجه پا مي‌رسد. البته معمولا خطري براي سلامت شيرخواران سالم و رسيده (9 ماهه متولد شده) محسوب نمي‌شود.

باورهاي غلطي وجود دارد كه پدر و مادرها كارهايي را براي درمان زردي نوزاد خود انجام مي‌دهند كه يا نوزاد خوب مي‌شود يا حال او به وخامت مي‌رود؛ يكي ازاين باورهاي غلط؛ رژيم مادر است. مادر از موادي استفاده كند كه گرمي يا سردي باشد، آيا گرمي زردي را تشديد مي‌كند؟ بايد بگوييم ميزان گرمي تأثير چنداني در درمان زردي نوزاد ندارد و مادر بايد غذاي روزانه را بخورد. برخي از مادران تصور مي‌كنند، اگر بچه زردي دارد او را زير مهتابي بگذارند. گذاشتن بچه در زير لامپ مهتابي معمولي، بسيار مضر است. اگر نوزاد بدون لباس باشد ممكن است سرما بخورد و اگر لباس داشته باشد نور از لباس عبور نمي‌كند. برخي نيز مي‌گويند براي درمان زردي، آب قند به نوزاد بدهيم. بهتر است بدانيد كه دادن آب قند يا نبات نه‌تنها زردي را كم نمي‌كند، بلكه تشديد هم مي‌كند.

بورسيت و تاندينيت

«بيماري‌هاي عصر جديد» به بيماري‌هايي گفته مي‌شودکه ماحصل سبک‌هاي امروزين زندگي است؛ زندگي‌هايي که بعضا با کم و يا بي‌تحرکي همراه است و آن اندک تحرک‌مان نيز مانند کار کردن زياد با رايانه باعث آسيب‌هايي جدي به ستون فقرات، مچ‌دست‌ها و چشمانمان مي‌شود. به گزارش همشهري آنلاين، بورسيت و تاندينيت ازجمله اين بيماري‌ها هستند. از نظر پزشکي بورسيت و تاندينيت دو بيماري جداگانه هستند که البته اغلب با هم بروز مي‌کنند. پزشکان بورسيت را التهاب کيسه زلالي (بورسا)مي‌دانند. اين کيسه پر از مايعي است که باعث حرکت روان مفصل در محل اتصال ماهيچه و زرد پي با استخوان مي‌شود. تاندينيت اما التهاب خود زرد پي است که بافتي سفت و مانند کش دارد که ماهيچه را به استخوان وصل مي‌کند. هر دوي اين بيماري‌ها که برخي اوقات اسامي آنها به جاي هم به‌کار برده مي‌شود، در ناحيه مفصل ايجاد درد مي‌کنند و شايع‌ترين علتشان نيز کار کشيدن بيش از حد از يک مفصل خاص براي کارهاي تکراري است. براي همين نيز تايپيست‌ها ، اپراتورهاي رايانه و حتي قصاب‌ها و نجار‌ها و همينطور ورزشکاران تنيس باز ممکن است دچار اين عارضه شوند. از نظر پزشکي اين دو بيماري معمولا با استراحت مفصل ملتهب و کاهش دادن درد به وسيله دارو درمان مي‌شود اما پيشنهاد گياه‌درمانگران؛ گفته مي‌شود زنجبيل سابقه‌اي طولاني در درمان بورسيت در آسيا دارد. اکيناسه پيشنهاد ديگري است که برخي گياه درمانگران آن را براي انواع آسيب‌ديدگي‌هاي تاندينيت مانند آسيب‌ديدگي آرنج در تنيس يا مچ پا در پياده‌روي توصيه مي‌کنند.

خاصيت ضد‌التهابي بروملايين نيز باعث مي‌شود که آناناس به‌عنوان يک ميوه فوق‌العاده مفيد براي مبتلايان به بورسيت و تاندينيت پيشنهاد شود.شايد پدر بزرگ و مادر بزرگ شما نيز وقتي شما در بچگي دچار کوفتگي يا شکستگي شده‌ايد از زردچوبه براي بستن پايتان استفاده کرده باشند. با اين وصف بد نيست بدانيد جوزف پيزورنو، رئيس سابق دانشگاه باستير سياتل معتقد است که ترکيب کورکومين موجود در زرد‌چوبه با اندازه کورتيزون در درمان انواع التهاب مؤثر بوده است. 

درمان آب سياه

گلوكوم يا آب سياه عارضه‌اي است كه در آن، فشار داخل چشم افزايش مي‌يابد و در صورت درمان نكردن، مي‌تواند باعث آسيب به عصب بينايي و منجر به كوري شود.به گزارش جام جم آنلاين، مايع شفاف و صاف زلاليه مرتبا در چشم در گردش است. اگر خروجي مايع زلاليه به طريقى مسدود شود، فشار مايع درون چشم بالا رفته و موجب آسيب به عصب بينايى مي‌شود.با افزايش فشار داخل چشم، وضوح ديد، كمتر مي‌شود. اين عارضه دومين دليل اصلي كوري در دنيا است و در حال حاضر 50 تا 60 ميليون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند كه شش تا هفت ميليون نفر از آنها بينايي خود را از دست داده‌اند. از اين‌رو يافتن درمان قطعي آن بسيار مهم و ضروري است.يكي از روش‌هاي موجود ترابكلوپلاستي است كه يكي از درمان‌هاي رايج گلوكوم است. در اين روش از طول موجي استفاده مي‌شود كه فقط روي سلول‌هاي حاوي ملانين شبكه «ترابكولار» اثر مي‌كند و تغييراتي ايجاد مي‌كند كه در نهايت باعث پايين آمدن فشار چشم مي‌شود؛ اما اين روش در برخي موارد شكست مي‌خورد، به گونه‌اي كه گاه باعث از دست دادن بينايي در فرد بيمار مي‌‌شود.محققان بتازگي موفق شده‌اند بينايي چشمان جوندگان مبتلا به گلوكوم را حفظ كنند. آنها توانسته‌اند واكنش‌هايي را كه باعث افزايش فشار چشم مي‌شود، متوقف كنند.

محققان بسيار اميدوارند با مشاهده نوري كه در انتهاي كره چشم پديدار مي‌شود، پيشرفت چشمگيري در بينايي موش‌هاي مبتلا به گلوكوم را شاهد باشند.آنها دريافتند با توقف عملكرد پروتئين‌هاي موثر در بالابردن فشار چشم، مي‌توانند فشار داخلي چشم را كاهش دهند.اين مولكول‌ها كه CXCR3 نام دارند، نه‌تنها باعث افزايش فشار داخلي چشم مي‌شوند، بلكه عملكرد طبيعي و نرمال زلاليه را مختل مي‌كند.پزشكان تصريح مي‌كنند، اين روش به طور مستقيم پروتئين‌هايي را كه توسط سيستم ايمني بدن كنترل مي‌شوند، هدف قرار مي‌دهد.اين پروتئين‌ها مانع عملكرد طبيعي بافت توري مانند كلاژن زلاليه مي‌شوند و با متوقف كردن عملكرد آنها، فشار چشم كاهش مي‌يابد.نتايج نشان مي‌دهد اين روش مي‌تواند جايگزين درمان‌هاي طولاني‌مدت با قطره شود؛ زيرا در حال حاضر درمان از طريق قطره‌هاي مخصوص چشمي كه فشار داخلي چشم را كنترل كرده و آن را كاهش مي‌دهند، صورت مي‌گيرد.محققان مي‌گويند اين اولين بار است كه توانسته‌ايم مستقيما به سمت منبع اصلي بيماري حمله ببريم.

با كسب اين نتايج اميدواركننده، تحقيقات بيشتري در اين زمينه ادامه دارد و اميدواريم كه با ساخت يك قطره چشمي موثر، بتوانيم خيلي زود گلوكوم يا آب سياه را به آساني و بدون نياز به جراحي مداوا كنيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته