جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/06/05 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4231


سرمقاله

آيت الله هاشمي رفسنجاني:
اميدواريم نشست غيرمتعهدها بر توسعه بيشتر و بهتر مناسبات اعضا تأثير بگذارد


سانحه هوايي بالگرد سپاه و شهادت 4 تن از پاسداران


مرسي سخنران اول اجلاس سران جنبش عدم تعهد بعد از افتتاحيه


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي

نماينده ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي:
اين نشست نشانه‌اي است كه ما مي‌توانيم با آژانس همكاري نزديكي داشته باشيم

مهمان‌پرست خبرداد:
پيگيري ويژه مساله"سوريه"درزمان برگزاري اجلاس تهران


بشار اسد ازقدرت کناره‌گيري نمي‌کند


شرط پوتين براي مذاكره با آمريكا


موافقت با نبش قبر ياسرعرفات

نايب رئيس کميسيون امنيت‌ملي خبر داد:
امکان بازديد اعضاي جنبش عدم تعهد از مراکز هسته‌اي


يک نکته از هزاران


ميز خبر


اخبار روز


ماندگار بر جريده عالم


 سرمقاله 

 نقش غيرمتعهدها در برنامه هسته اي ايران

حميدرضا عسگري

در يك سال اخير پرونده هسته اي كشورمان سه بار در معرض گفتگو با آژانس انرژي اتمي قرار گرفته و سه بار مورد مذاكره با كشورهاي 1+5(نشست هاي استانبول، بغداد و مسكو) كه در پي اين نشست ها نگاه سياسي و يكجانبه گرايي به پرونده هسته اي ما لحظه اي از سير معادلات طرف مقابل حذف نشده است.

آخرين دور اين مذاكرات روزجمعه در وين برگزارشد، اما نكاتي پيرامون اين نشست وجود دارد كه به آن اشاره خواهيم كرد.

يوکيا آمانو مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي، درست قبل از برگزاري اين نشست درباره آن ابراز نااميدي کرده بود. وي گفته بود: «در حال حاضر نمي توانم بگويم در مورد نتيجه مذاکرات اين هفته با مقام هاي ايراني خوشبين هستم. من شواهدي در مورد تغيير بسيار زود اين اوضاع در اختيار ندارم».

اين اظهارنظر نشان مي دهد آژانس تصميمي به در پيش گرفتن هيچ رويه خلاقانه اي در اين نشست نداشته و صرفا اميدوار بوده که به سبب افزايش حجم تحريم هاي اقتصادي و فشارهاي اسرائيل مبني بر حمله نظامي، ايران آماده تعديل مواضع و امتيازدهي شده باشد. بارها و به كرات ايران اعلام كرده است كه سياست "تهديد و پيشروي" نخواهد پذيرفت و از حقوق بارز خود چشم پوشي نخواهد كرد. اما برگزاري اين نشست هاي بدون نتيجه باعث به وجود آمدن يك دور باطل وتكراري شده كه نتيجه اي جز "ادامه مذاكرات در آينده!" در پي نداشته است.

لذا آنچه از اوضاع كنوني به نظر مي رسد اينكه بهتراست، در فضاي بي تدبيري غرب در پرونده هسته اي كشورمان، اين ما باشيم كه راه و روشي جديد براي پيگيري مسائل هسته اي ارائه دهيم. البته تا پيش از اين نيز جمهوري اسلامي در قالب بسته هاي مجزا راهكارهاي پيشنهادي براي رفع ابهامات موجود را ارائه كرده است، اما اين بار مي توان رنگ و لعابي بين المللي به رويكرد خود بدهيم تا از مقبوليت و همراهي جمع كثيري از كشورها و افكارعمومي نيز بهره مند گردد.

درحال حاضر برگزاري اجلاس غيرمتعهدها درتهران فرصتي مساعد را دراختيار ما گذاشته تا ديپلماسي كشورمان را از انزواي تحميلي از سوي غرب خارج كند. درهمين راستا مي توان از پتانسيل اين كشورها براي اثبات حقوق هسته اي خود نيز بهره ببريم. درحال حاضر پرونده هسته ايران به عنوان يكي از مهمترين مسائل مورد مناقشه درجهان مطرح مي باشد، لذا قرار گرفتن مسئله هسته اي در دستوركار اين اجلاس مي تواند منعكس كننده نظرات و حقانيت اهداف صلح آميز ايران به سراسر جهان باشد.

در دو دهه گذشته در شوراي حكام آژانس اتمي كه نقشي تعيين كننده در تصميم گيري هاي سياسي در مورد پرونده هسته اي كشورمان و نيز شوراي امنيت داشته، جنبش غيرمتعهدها همواره بيانيه هاي حمايتي از جمهوري اسلامي ارائه كرده اند كه اين حمايت ها تاحد بسياري در كاهش و تعديل تصميمات خصمانه كشورهاي غربي تاثير داشته است. هرچند اين بيانيه ها الزام آور نبوده، اما حمايت بيش از 120 كشور دنيا كه نيمي از جمعيت جهان را در خود جاي داده اند مسلماً باعث جلوگيري از اهداف زياده خواهانه قدرت هاي بزرگ خواهد شد.

لذا ضروريست تا مسولان امر از حضور سران غيرمتعهدها در تهران استفاده كنند و با تشريح برنامه ها و فعاليت هاي هسته اي كشورمان بار ديگر حمايت همه جانبه اعضاي اين جنبش را با خود همراه كنند تا افكار عمومي و كشورهايي كه به ناحق ملت و كشور ايران را تحت فشارهاي سياسي و اقتصادي قرار مي دهند، مجبور به پذيرش و احترام گذاشتن به نظرات جمع كثيري از ملت ها و كشورهاي دنيا در حمايت از كشورمان گردند.

لزوم توجه به فرصت هاي ديپلماتيك در اين سطح باعث گسترش و پژواك نداي آزادي خواهي و صلح طلبي جمهوري اسلامي در سراسر جهان خواهد شد و نوع نگرش غرب به ايران را تحت تاثير قرار خواهد داد.


 آيت الله هاشمي رفسنجاني:
 اميدواريم نشست غيرمتعهدها بر توسعه بيشتر و بهتر مناسبات اعضا تأثير بگذارد 

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام ابراز اميدواري کرد که نشست گروه غيرمتعهدها در تهران، نقطه عطفي در تاريخ اين جنبش محسوب شود و نتايج آن به طور مؤثري در پيشبرد اهداف و برنامه‌هاي غيرمتعهدها و توسعه بيشتر و بهتر مناسبات اعضا تأثير بگذارد. به گزارش ايلنا، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام با تبريک عيد سعيد فطر به اعضاي مجمع، ابراز اميدواري کرد ايام معنوي ماه مبارک رمضان و خودسازيها در اين ماه، در ارتقاي کارآيي مسئولان، به‌ويژه اعضاي مجمع مؤثر باشد. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با ابراز تاسف از حادثه تلخ وقوع زلزله دراستان آذربايجان شرقي که خسارتهاي ناگوار جاني و مالي براي هموطنانمان در اين منطقه به همراه داشت، از طرف خود و اعضاي مجمع اين ضايعه را به بازماندگان زلزله‌زدگان تسليت گفت.

وي افزود: بحمدالله تاکنون اقدامات خوبي براي رسيدگي به اوضاع مردم منطقه انجام شده است و اميدواريم با توجه به زودهنگام بودن فصل سرما در منطقه، رسيدگي هاي ضروري و فوري، به سرعت براي سروسامان دادن به مکانهاي دائم مسکوني زلزله‌زدگان انجام شود.هاشمي رفسنجاني با توجه به آمادگي جمهوري اسلامي ايران براي برگزاري مناسب نشست غيرمتعهدها در تهران گفت: جمهوري اسلامي ايران به عنوان کشوري کاملا مستقل و غيروابسته به قدرتهاي جهاني، به‌حق سزاوارترين کشور براي برگزاري چنين نشستي است. وي ابراز اميدواري کرد که نشست گروه غيرمتعهدها در تهران، نقطه عطفي در تاريخ اين جنبش محسوب شود و نتايج آن به طور مؤثري در پيشبرد اهداف و برنامه‌هاي غيرمتعهدها و توسعه بيشتر و بهتر مناسبات اعضا تأثير بگذارد.


 سانحه هوايي بالگرد سپاه و شهادت 4 تن از پاسداران 

قرارگاه حمزه سيدالشهدا(ع) سپاه از شهادت 4 تن از پاسداران انقلاب اسلامي در سانحه هوايي بالگرد در منطقه شمال‌غرب کشور خبر داد.به گزارش ايسنا، روابط عمومي قرارگاه حمزه سيدالشهدا(ع) در اطلاعيه‌اي اعلام کرد: صبح روز گذشته (شنبه) يک فروند بالگرد متعلق به قرارگاه حمزه سيدالشهدا(ع) در حين انجام مأموريت در منطقه مرزي سردشت، در آستانه فرود، به علت نقص فني دچار سانحه شد. اين اطلاعيه افزوده است: در اين سانحه تعداد 3 تن از کادر پروازي همراه با يکي از پاسداران قرارگاه حمزه سيدالشهدا(ع) به شهادت رسيدند. در پايان اين اطلاعيه، شهادت شهداي والامقام اين سانحه به پيشگاه حضرت ولي عصر(عج)، مقام معظم رهبري و فرماندهي کل قوا و خانواده معزز شهدا تبريک و تسليت گفته شده است.


 مرسي سخنران اول اجلاس سران جنبش عدم تعهد بعد از افتتاحيه 

شانزدهمين اجلاس عدم تعهد امروز با سخنراني وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران به عنوان رئيس دور شانزدهم کار خود را آغاز خواهد کرد. به گزارش مهر، شانزدهمين اجلاس سران عدم تعهد امروزدر سطح کارشناسي و با سخنراني علي اکبر صالحي وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران فعاليت خود را آغاز خواهد کرد.بعد از انجام مراسم افتتاحيه محمد مرسي رئيس جمهور مصر سخنراني مي‌کند و گزارشي از فعاليت هاي دوره سه ساله رياست مصر بر نم از سال 2009 تا 2012 را ارائه خواهد کرد.پس از سخنراني مرسي رياست دوره اي اجلاس عدم تعهد در مراسمي از مرسي رئيس جمهور مصر به محمود احمدي نژاد رئيس جمهور ايران منتقل خواهد شد و در ادامه اين مراسم نيز رئيس جمهور کشورمان سخنراني خواهد کرد.


 سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

 سري دهـم

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


 نماينده ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي:
 اين نشست نشانه‌اي است كه ما مي‌توانيم با آژانس همكاري نزديكي داشته باشيم 

هرمان ناكارتس پس از مذاكرات با نمايندگان ايران در وين گفت كه اختلافات مهم ميان ايران و آژانس همچنان پابرجاست و در عين حال علي اصغر سلطانيه تاكيد كرد كه مسايل مربوط به امنيت ملي يك دولت عضو آژانس موضوعي بسيار حساس است.به گزارش ايسنا، هرمان ناكارتس، معاون امور پادماني مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در بيانيه‌اي كه در پايان مذاكرات روز جمعه با نمايندگان كشورمان در وين منتشر شد، اظهار كرد: همان طور كه مديركل پيشتر اعلام كرده‌بود ما براي تداوم مذاكرات‌مان با ايران درباره شفاف سازي نگراني‌هاي‌مان درباره برنامه هسته‌يي ايران با تمركز بر ابعاد نظامي احتمالي ديدار كرديم. وي تاكيد كرد: ما قصد داشتيم مانند نشست قبلي در ژوئن، گزارش رويكرد ساختاري كه ما‌ه‌ها است تحت ملاحظه قرار دارد را نهايي كنيم. امروز تيم آژانس با روحيه‌اي سازنده حاضر شد و اميدوار بود كه اختلافات معدود باقي‌مانده در متن حل شود.ناكارتس كه رياست هيات آژانس در مذاكرات با ايران را به عهده داشت، تاكيد كرد: اين مذاكرات فشرده بود اما اختلافات مهم ميان ايران و آژانس كه از توافق درباره گزارش رويكرد ساختاري جلوگيري مي‌كرد، پابرجا ماند.به گزارش ايسنا، اين مذاكرات در ادامه چهار دور مذاكرات قبلي و در راستاي همكاري ايران و آژانس براي حل موضوعات باقي‌مانده برگزار شد. ايران تاكيد دارد كه هر نوع همكاري با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي بايد در چارچوب يك مداليته مشخص انجام شود.

معاون مدير كل آژانس در بيانيه خود كه بر روي وب‌سايت آژانس منتشر شده است، افزود كه «اين تيم اكنون به مدير كل اطلاع خواهد داد و ظرف چند روز مدير كل گزارش خود را به شوراي حكام ارايه خواهد داد.»وي افزود كه «در حال حاضر ما هيچ برنامه‌اي براي نشست تكميلي نداريم.»

علي اصغر سلطانيه، نماينده ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي نيز پس از اين مذاكرات كه بيش از هفت ساعت در محل نمايندگي ديپلماتيك ايران در وين به درازا كشيد، به خبرنگاران گفت: مسايل مربوط به امنيت ملي يك دولت عضو آژانس چيزي بسيار حساس است.روزنامه كريستين ساينس مانيتور ارديبهشت ماه در گزارشي با طرح اين سوال كه چرا ايران اكراه دارد اجازه دسترسي به اين سايت را بدهد؟ تاكيد كرد:‌ پنج دانشمند ايراني مرتبط با برنامه‌ هسته‌يي ايران در دو سال گذشته در اين كشور ترور شدند.

تهران " درز" اطلاعات محرمانه از طريق آژانس را مسوول اين ترورها مي‌داند.سلطانيه روز جمعه گفت: بايد بگويم كه ما به سوي جلو حركت مي‌كنيم و اين نشست در واقع نشانه‌اي است از اين كه ما مي‌توانيم با آژانس همكاري نزديكي داشته باشيم و قصد داريم به اين روند ادامه دهيم. سلطانيه به خبرگزاري فرانسه پس از اين مذاكرات گفت: هر گونه اطلاعاتي كه مي‌گويد ايران فعاليت‌هاي تسليحات هسته‌يي دارد صد در صد غلط و ساختگي است.وي افزود: ما در عين حال آماده‌ايم با آژانس براي اثبات اين مساله به كل جهان همكاري كنيم و به اين دليل است كه درباره يك چارچوب مذاكره مي‌كنيم.سلطانيه اوايل ماه مارس درباره تمركز آ‌ژانس بر پارچين گفته بود كه اتهامات درباره‌ اين سايت " مضحك" و " بچه‌گانه" است تا از هيچ، چيزي بسازند و دسترسي به پارچين " فقط يك مساله كوچك" است.

بازرسان برجسته پيشين آژانس اصرار آمانو براي بازديد از محلي خاص در پارچين را زير سوال برده و غيرمنطقي خوانده‌اند.

روزنامه كريستين ساينس مانيتور در گزارشي با اشاره به تقاضاي آژانس براي بازديد از پارچين تاكيد كرد: پارچين به سنگ محكي براي تمايل ايران به شفاف بودن در برابر آژانس تبديل شده است كه مي‌گويد اطلاعات جديدي در خصوص فعاليت‌هاي مرتبط با تسليحات در اين سايت دارد و مي‌خواهد براي اولين بار پس از هفت سال از آنجا ديدن كند.اما بازرسان پيشين آژانس مي‌گويند كه تمركز نامتعارف براي بازديد از پارچين، كار تازه‌اي است كه مي‌تواند اعتبارش با توجه به اين كه مسايلي ديگر ميان آژانس و ايران باقي مانده است را به مخاطره اندازد.همچنين اينكه آژانس در خصوص چيزي كه دقيقا مي‌خواهد ببيند باز برخورد مي‌كند غير متعارف است. اين كار مي تواند اعتبار هرگونه بازرسي احتمالي را زير سوال ببرد.


 مهمان‌پرست خبرداد:
 پيگيري ويژه مساله"سوريه"درزمان برگزاري اجلاس تهران 

سخنگوي وزارت امور خارجه از حضور بيش از 80 كشور در سطح وزير خارجه و بالاتر از آن در شانزدهمين اجلاس كشورهاي عضو جنبش غيرمتعهدها تاكنون خبر داد.به گزارش خبرنگار سياسي خارجي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، رامين مهمان‌پرست در نشست مطبوعاتي كه با موضوع برگزاري شانزدهمين اجلاس كشورهاي عضو جنبش غيرمتعهدها برگزار شد، اظها ركرد: اين اجلاس از فردا (يك شنبه) با حضور هياتهاي كارشناسي كشورهاي عضو آغاز مي‌شود.

وي با اشاره به حضور اعضاي عالي رتبه هياتهاي كشورهاي عضو اين جنبش خاطر نشان كرد كه اميدواريم شاهد نقطه عطفي در تاريخ جنبش غيرمتعهدها باشيم. مهمان پرست همچنين با اشاره به آغاز رياست ايران بر جنبش غيرمتعهدها به مدت سه سال افزود: با آغاز رياست ايران بر اين جنبش اميدواريم شاهد اقدامات و ابتكارات قابل توجهي باشيم تا در طول اين دوره‌ي سه ساله اين جنبش هر چه بيشتر از ظرفيت خودش استفاده كند.

مهمان‌پرست همچنين در مورد سطح هيات‌هاي شركت‌كننده در اجلاس تهران نيز گفت: در اين نشست از 50 كشوري كه در سطح سران شركت مي‌كنند تاكنون 29 رييس‌جمهور، هفت نخست‌وزير، 9 معاون رييس‌جمهور و دو رييس مجلس و حدود 5 نماينده ويژه روساي كشورها هستند. از بين 29 رييس‌جمهور نيز، 27 رييس‌جمهور و دو نفر پادشاه هستند.

وي افزود: حدود 23 وزير خارجه نيز و چند وزير ديگر به عنوان رييس هيات در اين اجلاس شركت خواهند كرد.

وي درباره برگزاري نشستي در حاشيه اين اجلاس درباره سوريه نيز گفت: از جمله مباحثي كه در دستور كار اجلاس قرار خواهد داشت، سند آن است كه در سه فصل به آن پرداخته مي‌شود و شامل 688 بند مي‌شود كه بعضي از اين موضوعات درباره مسائل جهاني، سياسي منطقه‌اي و همچنين توسعه و حقوق بشري است. وي با اشاره به برگزاري اجلاس مشورتي دوستان سوريه در تهران و حضور حدود 29 كشور در آن، اظهار كرد: در اين اجلاس پيشنهاداتي در مورد بحران سوريه مطرح شد كه ازجمله تشكيل گروه تماس از كشورهايي كه مي‌توانند در مورد حل بحران سوريه موثر باشند در آن نشست صحبت شد و پس از آن در نشست سران كشورهاي عضو سازمان همكاري اسلامي در مكه مكرمه نيز پيشنهادي توسط رييس جمهور مصر مبني بر همكاري چهار كشور ايران، مصر، تركيه و عربستان مطرح شد. ما از اين پيشنهاد استقبال كرديم و پس از آن تاكنون دو بار تماس‌هاي تلفني ميان وزراي خارجه مصر و كشورمان برقرار بوده است و رايزني‌هايي صورت گرفته است. مساله سوريه به عنوان يكي از مهم‌ترين مسائل منطقه ما مطرح خواهد بود و به صورت ويژه در دستور كار پيگيري ما قرار دارد.

خبرنگار ديگري درباره دعوت از اسماعيل هنيه براي شركت در اجلاس تهران پرسيد كه مهمان‌پرست گفت: ما به عنوان ميزبان اجلاس موظف هستيم همه اعضا را دعوت كنيم و طبق رويه معمول آن دعوتنامه‌ها ارسال شده است. از فلسطين نيز رييس حكومت خودگردان فلسطين دعوت شده و ايشان به عنوان نماينده رسمي فلسطين شركت خواهند كرد.

او درباره سطح حضور هيات سوري و روسي در اجلاس سران غيرمتعهدها خاطرنشان كرد: از سوريه هياتي را در سطح كارشناسان ارشد و وزير خارجه خواهيم داشت و براي نشست سران اين كشور در سطحي بالاتر از وزير خارجه شركت مي‌كند. هم‌چنين از روسيه نيز نماينده‌اي از وزارت خارجه روسيه شركت خواهد كرد.

مهمان‌پرست درباره حضور دبيركل حزب‌الله در اين اجلاس گفت: از لبنان هياتي در راس اين كشور در اجلاس شركت مي‌كنند اما فرد ديگري از لبنان شركت ندارد.


 بشار اسد ازقدرت کناره‌گيري نمي‌کند 

 باشگاه خبرنگاران: وزير اطلاع رساني سوريه شايعات درخصوص احتمال کناره گيري بشار اسد از قدرت را تکذيب کرد.به گزارش روزنامه يديعوت آحارونوت، "عمران الزعبي" گفت: اين همان چيزي است که مخالفان مي‌خواهند و هيچگاه تحقق نمي‌يابد.وي افزود: بشار اسد کناره گيري نمي‌کند و هر تصميمي در اين خصوص توسط خود مردم گرفته مي‌شود. مردم با شرکت در انتخابات مي‌گويند چه کسي در قدرت بماند.

الزعبي تصريح کرد: بشار اسد در ميان مردم محبوبيت بالايي دارد. پيش از اين مقامات روسيه احتمال كناره گيري اسد از قدرت را رد كرده بودند. همچنين فرستاده سازمان ملل نيز در اين مورد اظهار داشته است كه فعلاً زمان براي كنارگذاشتن اسد زود است و بايد بر راه حل هاي سياسي و گفتگو ميان معارضين و حكومت دمشق تاكيد كرد.


 شرط پوتين براي مذاكره با آمريكا  

 مهر: رئيس‌جمهوري روسيه تاكيد كرد كه كشورش مايل به مذاكره با آمريكا درباره كاهش‌ جديد سلاح‌‌هاي هسته‌اي است اما واشنگتن بايد ابتدا در مورد طرح سپر دفاع موشكي خود در اروپا تجديدنظر كند.به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، اظهارنظرهاي ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه نشان از رويكرد باز اين كشور به فراتر رفتن از معاهده استارت جديد دارد كه در آوريل 2010 توسط باراك اوباما، رئيس‌جمهوري آمريكا و ديميتري مدودف، همتاي روسي وي در آن زمان امضا شد.در حالي كه معاهده استارت جديد از آمريكا و روسيه مي‌خواهد تا زرادخانه‌هاي خود را تا 1550 كلاهك‌ استراتژيك و 700 پرتاب كننده در عرض هفت سال كاهش دهند، دو كشور يك توافق بعدي را نيز مورد بحث قرار دادند در خصوص اين كه كلاهك‌هاي تاكتيكي و سلاح‌هاي استراتژيك انبار شده را كه توسط معاهده موجود پوشش داده نشده‌، كاهش دهند.


 موافقت با نبش قبر ياسرعرفات  

 ايسنا: موسسه فيزيك هسته‌اي با تاكيد بر اينكه درصدد است جسد ياسر عرفات را مورد آزمايش قرار دهد، اعلام كرد كه با گذر زمان احتمال كشف ماده پولونيوم كاهش مي‌يابد.به گزارش روزنامه مصري اليوم السابع، بعد از موافقت سهي عرفات، همسر ياسر عرفات، رئيس فقيد تشكيلات خودگردان فلسطين با كالبد شكافي جسد وي، موسسه فيزيك هسته‌اي در مركز پزشكي دانشگاه در شهر لوزان سوئيس اعلام كرد كه درصدد است آزمايش‌هايي را روي جسد ياسر عرفات آغاز كند تا هر چه سريعتر ابهامات در خصوص مرگ وي و عاملان آن را شناسايي كند.

پژوهشکده فيزيک هسته‌اي مرکز پزشکي دانشگاهي لوزان اعلام کرد که کارشناسان اين پژوهشکده به زودي جسد ياسر عرفات را کالبد شکافي مي‌کند.اين کارشناسان راهي کرانه باختري خواهند شد تا جهت يافتن آثار پولونيوم از جسد عرفات نمونه برداري کنند.


 نايب رئيس کميسيون امنيت‌ملي خبر داد:
 امکان بازديد اعضاي جنبش عدم تعهد از مراکز هسته‌اي 

منصور حقيقت‌پور نماينده سرعين و اردبيل در مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با اشاره به تاثيرگذاري اجلاس عدم تعهد بر مذاکرات پيش رو با 1+5 گفت: جمهوري‌اسلامي مي‌تواند به کشورهاي حاضر در اجلاس پيشنهاد بازديد از مراکز هسته‌اي را بدهد تا بتواند از ظرفيت هاي اين کشورها نيز حمايت کند.وي در ادامه افزود: 1+5 بايددر مذاکرات پيش رو با صداقت جلو بيايد چرا که بعد از بازديد بيش از نيمي از کشورهاي جهان از تهران و حضور آنان در اجلاس حرف‌هاي غير واقعي غرب مناسب نيست و آنان بايد براي حفظ آبروي حداقلي خود دست از دروغ‌‌ پردازي بردارند.

نايب رئيس کميسيون امنيت ملي در ادامه تصريح کرد: 1+5 ديگر نمي‌تواند از قدرت جمهوري اسلامي طفره برود و آن را انکار کند چرا که اکنون قدرت برتر در مذاکرات ايران است.

در ادامه حقيقت پور با اشاره به لزوم تشکيل اتاق فکري براي بهره برداري بيشتر از اجلاس عدم تعهدها گفت:‌ما مي‌توانيم با تشکيل اين اتاق فکر همراه با دولت، برنامه‌اي براي توسعه روابط اقتصادي، فرهنگي، سياسي و ساختاري داشته باشيم که مجلس نيز نقطه نظرات وراهکارهايي براي اين امور دارد.

گفتني است؛ کميسيون امنيت‌ملي صبح ديروز جلسه‌اي را با دولت براي بررسي روند اجراي برگزاري اجلاس عدم‌تعهد داشت که نقوي‌حسيني سخنگوي اين کميسيون با حضور در جمع خبرنگاران و به نقل از وزير خارجه گفت: 120 کشور براي حضور در تهران دعوت شده‌اند و همه آنها مي‌توانند از مراکز هسته‌اي، فرهنگي، صنعتي و زيارتي ايران بازديد کنند.


 يک نکته از هزاران 

موضوع پارازيت‌هاي ماهواره‌اي مسئله اي كه با سلامت جامعه در ارتباط است و بايد با اقدامات قانوني و علمي حل شود. درچند روز گذشته مسولان درمورد اين مسئله بسيار مهم بعضاً با ابهاماتي پاسخ داده اند و از پذيرفتن مسوليت اين معضل بهداشتي سرباز زده اند.

مسولين بايد براي هر اقدامي دركشور مزايا، معايب و مضرات آن را بسنجند و منافع عمومي را ترجيح دهند كه قطعا اين موضوع يك اصل اساسي است و اميدواريم مود عنايت قرار گيرد.


 ميز خبر 

«منتظري» رييس شوراي دستگاه‌هاي نظارتي كشور شد

در جلسه صبح روز شنبه 4 شهريور شوراي دستگاه‌هاي نظارتي كشور، حجت‌الاسلام والمسلمين منتظري رييس ديوان عدالت اداري به عنوان رييس و مظفر معاون نظارت رييس مجلس شوراي اسلامي به عنوان نائب رييس اين شورا انتخاب شدند.به گزارش ايسنا،‌ ولي‌الله خبره دبير شوراي دستگاه‌هاي نظارتي كشور با بيان اين خبر افزود: انتخاب رييس شوراي دستگاه‌هاي نظارتي كشور از بين عالي‌ترين مقام سازمان‌ها و دستگاه‌هاي عضو اين شورا به مدت يك سال صورت مي‌گيرد.وي ادامه داد: وزير اطلاعات، ‌رييس سازمان بازرسي كل كشور، رييس ديوان محاسبات، ‌رييس ديوان عدالت اداري، معاون نظارت رييس مجلس شوراي اسلامي و معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري از اعضاي اين شورا هستند. رييس سازمان حسابرسي نيز عضو مدعو اين شورا هستند.خبره خاطرنشان كرد: پيش از اين، حجت‌الاسلام والمسلمين مصلحي، وزير اطلاعات، ‌رييس دوره‌اي شوراي دستگاه‌هاي نظارتي كشور بود. رحماني فضلي رييس ديوان محاسبات كشور و حجت‌الاسلام والمسلمين پورمحمدي رييس سازمان بازرسي كل كشور نيز در دوره‌هاي قبل‌تر رياست اين شورا را عهده دار بودند.

محمدنجار: وزارت کشور مجري انتخابات بوده و خواهد ماند

وزير كشور گفت: وزارت کشور مطابق قانون به عنوان مجري انتخابات به وظيفه خود در برگزاري انتخابات همانند گذشته عمل خواهد کرد.به گزارش ايسنا، مصطفي محمد نجار درباره برخي اظهارنظرها همزمان با مطرح شدن اصلاح قانون انتخابات تصريح کرد: طي سالهاي پس از انقلاب و بر اساس نص صريح قانون اساسي، وزارت کشور مجري انتخابات بوده و خواهد ماند.وي در گفت‌و‌گو با پايگاه اطلاع‌رساني دولت خاطرنشان کرد: روال گذشته اين بوده که وزارت کشور بر اساس نص صريح قانون، انتخابات را به نحو شايسته‌اي در سراسر کشور برگزار کند و اين موضوعي نيست که هرکس درباره آن اظهارنظر کند و وظايف قوه مجريه را تقليل دهد.

آخرين اخبار ازتعطيلي 5 روزه تهران

سخنگوي شانزدهمين اجلاس سران جنبش غيرمتعهدها در تهران خبر داد كه ازسوي عربستان فرزند ملك عبدالله پادشاه عربستان به عنوان فرستاده ويژه پادشاه اين كشور كه در حال حاضر سمت قائم مقام وزير خارجه اين كشور را نيز بر عهده دارد، در اجلاس تهران شركت مي‌كند.محمد فرقاني در گفت‌وگو با ايسنا، ا بيان اين‌كه تهران از روز سه شنبه تعطيل خواهد بود، گفت: ديروز كارشناسان ارشد كه در حقيقت معاونين وزراي خارجه كشورهاي عضو هستند، به تدريج وارد تهران  شدند و از امروز اجلاس كارشناسان به مدت دو روز برگزار خواهد شد.وي ادامه داد:‌ وزراي خارجه نيز از روز دوشنبه وارد تهران خواهند شد؛ چرا كه اجلاس وزراي خارجه نيز در روز‌هاي سه شنبه و چهارشنبه برگزار مي‌شود.سخنگوي شانزدهمين اجلاس سران جنبش غيرمتعهدها در تهران ادامه داد: سران عالي كشورها نيز از روز چهارشنبه وارد تهران خواهند شد و اجلاس سران در روز هاي پنج شنبه و جمعه برگزار خواهد شد.

ابلاغ حکم متهمان فساد بزرگ مالي به بعد از تعطيلات موکول شد

وکيل مه‌آفريد خسروي متهم اصلي پرونده فساد بزرک بانکي از موکول شدن ابلاغ حکم متهمان اين پرونده به بعد از تعطيلات خبر داد.به گزارش فارس، غلامعلي رياحي وکيل متهم اصلي پرونده فساد بزرگ بانکي گفت: امروز از دادگاه با من تماس گرفتند و اعلام کردند حکم متهمان پرونده فساد بزرگ بانکي بعد از تعطيلات ابلاغ مي‌شود.پيش از اين قاضي ناصر سراج از صدور حکم اعدام براي براي 4 نفر از متهمان و حکم حبس ابد براي 2 متهم ديگر پرونده موسوم به اختلاس سه هزار ميلياردي خبر داده و گفته بود اين حکم ظرف روزهاي شنبه يا يکشنبه ابلاغ مي‌شود.دستگاه‌ها و سازمانهاي مختلف تهران در روزهاي هفتم تا يازدهم شهريورماه به دليل برگزاري شانزدهمين اجلاس سران کشورهاي عضو جنبش عدم تعهد تعطيل هستند.

پكن: هيچ كشوري حق برهم زدن استراتژي دفاعي جهان را ندارد

وزارت دفاع چين با انتقاد از تصميم آمريكا براي استقرار سامانه دفاع موشكي در قاره آسيا تاكيد كرد كه نبايد هيچ كشوري امنيت خود را بالاتر از امنيت ديگر كشورهاي جهان فرض كرده و استراتژي‌ دفاعي جهان را برهم بزند.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه اماراتي الاتحاد، سخنگوي وزارت دفاع چين در سخناني از تصميم اخير آمريكا براي استقرار سامانه دفاع موشكي در قاره آسيا همانند آنچه در اروپا و خاورميانه مستقر كرده است، گفت: بايد برنامه‌هاي دفاع موشكي با احتياط لازم و با در نظر گرفتن نگراني ديگر كشورها دنبال شود تا استراتژي دفاعي جهاني بر هم نخورد و اطمينان متقابلي كه ميان كشورهاي جهان است از بين نرود.از سوي ديگر تحليلگران نظامي اعلام كردند، چين در حال ارتقاي موشك‌هاي نسل جديد خود است تا بتواند اهدافي را در آمريكا هدف قرار داده و سيستم‌هاي دفاعي را مختل كند. با اين حال سخنگوي وزارت دفاع چين در ادامه عنوان داشت: همه كشورهاي جهان بايد نگراني‌هاي امنيتي ديگر كشورها را مد نظر قرار دهند و نبايد امنيت خود را بالاتر از امنيت ديگر كشورها به حساب آورند.

داوود اوغلو : دوران حكومت سوريه به زودي پايان مي‌يابد!

وزير امورخارجه تركيه در اظهاراتي مداخله جويانه ابراز عقيده كرد، دوران حكومت سوريه به زودي به پايان خواهد رسيد.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه مصري اليوم السابع، احمد داوود اوغلو، وزير امور خارجه تركيه طي اظهاراتي مداخله جويانه عنوان داشت: دوران حكومت سوريه زياد طول نخواهد كشيد به طوري كه مي‌توان گفت از عمر اين دوران شش يا هفت هفته باقي مانده است.داوود اوغلو هم‌چنين به وضعيت داخلي سوريه و تحولات اخير در سياست خارجي اين كشور اشاره كرد و گفت: عمليات‌ تروريستي كه در تركيه اتفاق افتاد هيچ ارتباطي به سوريه ندارد چرا كه تروريسم با تحولات جاري در سوريه ظهور نكرده است بلكه 30 سال است كه در تركيه حضور دارد.وزير امور خارجه تركيه همچنين گفت: به نظر من گفتن اين جمله كه حوادث تروريستي تركيه از تحولات جاري در سوريه ناشي شده است اشتباه است چرا كه اعضاي حزب كارگران كردستان تركيه (پ.ك.ك) از 30 سال پيش همواره تلاش كردند تا به تركيه ضربه بزنند اما مي‌توان گفت اين حزب همواره در تلاش است تا از حوادث جاري در منطقه به نفع خود استفاده كند و در حال حاضر نيز از حوادث سوريه به نفع خود استفاده مي‌كند.


 اخبار روز 

صالحي: توانسته ايم علي رغم مشکلات موجود از اثرات مسائل تحميل شده، بکاهيم

علي‌اکبر صالحي گفت: خوشبختانه جمهوري اسلامي ايران توانسته علي رغم مشکلات موجود با هوشمندي و درايت به گونه‌اي در تعاملات بين‌المللي خود عمل کند که حداکثر نتايج ايجابي را براي خود جمع کرده و از اثرات مسائل تحميل شده، بکاهد.به گزارش ايسنا، وزير امور خارجه با تبريک هفته دولت، درباره دستاوردهاي دولت در دستگاه ديپلماسي و عرصه بين‌المللي اظهار داشت: هيچ‌گاه جمهوري اسلامي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي در شرايط اين چنيني در عرصه بين‌المللي قرار نگرفته بود. در اين دو سال اخير با شرايط بسيار ويژه اي در همه ابعاد؛ تحولات منطقه‌اي، بين‌المللي، مسائل داخلي و تحريمها روبرو بوده‌ايم.وي افزود: البته خوشبختانه جمهوري اسلامي ايران توانسته علي رغم مشکلات موجود با هوشمندي و درايت به گونه‌اي در تعاملات بين‌المللي خود عمل کند که حداکثر نتايج ايجابي را براي خود جمع کرده و از اثرات مسائل تحميل شده، بکاهد.صالحي در گفت وگوي اختصاصي با پايگاه اطلاع رساني دولت در ادامه تصريح کرد: اما به نظر من نتيجه اين کارها و ارزيابي آنها به بعد موکول خواهد شد زيرا زماني که در آن شرايط قرار داريم، شايد خيلي ابعاد مسئله روشن نباشد و بسياري از قضايا را نيز نمي‌توان به وضوح مطرح کرد.وزير امور خارجه تاکيد کرد: اقداماتي که در بعد سياسي انجام مي شود و به حداکثر رساندن ايجابيات تحولات منطقه نسبت به کشور خودمان در شرايط فعلي قابل طرح نيست و از اين رو ما الان نمي‌توانيم تحليل جامع و کاملي از قضايا داشته باشيم.اين را به آينده و زماني که بعضي از مسائل را بتوان بازگو کرد، موکول مي‌کنيم که آيندگان تحليل خود را از اين قضايا داشته باشند.

عضو کميسيون امنيت ملي:

کشورهاي دنيا به نحوه تشکيل بانک سوخت‌هسته‌اي بي‌اعتمادند

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس نهم، با بيان اينکه کشورهاي دنيا به نحوه تشکيل بانک سوخت‌هسته‌اي از سوي آژانس بي‌اعتمادند، گفت: بايد ضمانت‌هايي براي اجرايي شدن اين طرح در نظر گرفته شود.محمدرضا محسني ثاني در گفت‌وگو با خانه ملت، با بيان موافقت آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در تاسيس بانک سوخت هسته‌اي براي کشورهايي که دنبال دستيابي به انرژي هسته‌اي هستند، افزود: اين طرح مي‌تواند به عنوان يک فرآيند جهاني مطرح باشد اما بايد ضمانت‌هايي را براي اجرايي شدن آن در نظر گرفت.نماينده مردم سبزوار، جوين، جغتاي در مجلس شوراي اسلامي، با يادآوري اينکه موضوع بانک سوخت هسته‌اي دو سال پيش هم مطرح شده بود، تصريح کرد: به دليل فضاي بي‌اعتمادي که غرب برابر ايران ايجاد کرد، به تصميم‌هاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نمي‌توان اعتماد کرد.وي با تاکيد بر اينکه در تعاملات ميان ايران و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، رفتار آژانس در مسير عدول از موافقت‌نامه‌ها و معاهده‌هاي بين‌المللي بوده، يادآور شد: ايران بايد توانمندي خود را در تامين سوخت هسته‌اي با غناي مورد نياز حفظ کند.


 ماندگار بر جريده عالم  

 اجلاس نهمين شوراي اجرايي، شارجه، امارات متحده عربي، هفتم مارس 2004

قسمت دوم

جلسه کاري: يکشنبه 16 محرم 1425 هجري قمري، 7 مارس 2004

5- شوراي اجرايي پس از بررسي پيش نويس دستور جلسه هماهنگ با ماده 11 پاراگراف عملياتي «a» از اساسنامه اتحاديه، وبا بررسي پيش نويس دستور کار اجلاس نهم به همان صورت که در سند آمده است وبا ملاحظه بررسي هاي صورت گرفته تصميم زير را اتخاذ نمود:

- مطالب دستور جلسه اجلاس نهم را بهمان صورت که در سند آمده است، به ضميمه گزارش نهايي به تصويب رسانيد.

6- شوراي اجرايي با بررسي پيش نويس برنامه، تصميم گرفت که در چارچوب زماني که درسند آورده شده است، آن را به ضميمه گزارش نهايي پيگيري نمايد.

شوراي اجرايي با ملاحظه تصميم اتحاديه که توسط شوراي اجرايي در ارتباط با اجلاس نهم جاري به تصويب رسيده است با توجه به برنامه اجلاس جاري به همان صورت که درسندFUIW آمده است وبا ملاحظه بررسي هاي صورت گرفته تصميم زير را اتخاذ نمود:

- برنامه شامل مطالب اجلاس نهم به همان صورت که درسند اتحاديه آمده است به تصويب رسيد.

گزارش دبيرکل در مورد فعاليت هاي دبيرخانه بين دواجلاس هشتم و نهم شوراي اجرايي

7- دبيرکل گزارشي از فعاليت هاي FUIW در فاصله بين دو اجلاس هشتم و نهم شوراي اجرايي را ارائه داد که درآن دستاوردها ومساعدت هايي را که به وسيله FUIW در حوزه صلاحيت هاي خود در طول پياده کردن برنامه 2003 تحت عنوان برنامه عملياتي براي سال هاي 2001 تا 2003 بود مشخص شده بود بيان مي کرد، دبيرکل از ابتکار صورت گرفته توسط برخي از دانشگاه هاي عضو که نتيجه همکاري با FUIW براي انجام فعاليت ها بود، وتاکيدبر اهميت پروژه دانشگاه اسلامي مجازي، که در همکاري با دانشگاه آزاد اسلامي تهيه شده بود قدرداني کرد. دبيرکل مشارکت اتحاديه در تعدادي از ملاقات هاي بيرون ودرون مراکز اتحاديه، توصيه براي ادامه بورسيه هاي داده شده به دانشگاه هاي عضو براي دانشجويان، ودر خواست از دانشگاه هاي عضو براي ادامه ارائه بورسيه ها وبهبود کيفيت آنها را بيان کرد.

علاوه برآن، گزارش دبيرکل اتحاديه در مورد فعاليت هاي FUIW شامل محورهاي ديگري از برنامه عملياتي اتحاديه به شرح زير بود:

الف- راهنماي دانشگاه ها در جهان اسلام

ب- راهنماي مجلات علمي و پژوهشي دانشگاه

ج- مجلات دوره اي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

د- تبادل اساتيد

ه- شرکت در کنفرانس عمومي انجمن دانشگاه هاي آفريقا

و- شرکت در دومين کنفرانس اسلامي وزراي آموزش عالي و پژوهش هاي علمي

ز- شرکت در دومين نشست بنياد فکري عرب


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
گزارش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته