جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/06/05 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4231


بيماري‌هايي که ريشه‌کن نشده‌اند


شستشوي چشم‌ها


مقابله با عفونت سل


خبرها از عالم علم


  بيماري‌هايي که ريشه‌کن نشده‌اند  

زلزله، آتش‌سوزي، خشکسالي و توفان‌هاي سهمگين رويدادهاي طبيعي هستند که سالانه جان بسياري از انسان‌ها را مي‌گيرند، اما علاوه بر اين رويدادهاي تلخ، احياي بيماري‌هايي که انسان‌ها زماني آنها را ريشه‌کن کرده‌اند نيز مي‌تواند عاملي ديگر براي از بين رفتن انسان‌ها باشد.به گزارش همشهري آنلاين، انسان در طول حياتش متناسب با ميزان پيشرفت علم و دانش خود با بيماري‌هاي مختلفي به مقابله و مبارزه رفته و آنها را ظاهرا ريشه‌کن کرده‌است. اما تعدادي از اين بيماري‌ها به شکلي دوباره در ميان انسان‌ها شيوع پيدا کرده‌اند که مي‌توانند بسيار بيشتر از بلاياي طبيعي مرگبار باشند:

ابولا

اين بيماري که منجر به نابود شدن روده‌هاي انسان مي‌شود، در ماه جولاي در اوگاندا آغاز شده و تا کنون 16 نفر دراثر ابتلا به آن جان خود را از دست داده‌اند، اما سازمان بهداشت جهاني ادعا کرده اکنون بيماري تحت کنترل درآمده است.

طاعون

بيماري طاعون که در قرون وسطي جمعيت جهان را تا اندازه زيادي کاهش داد،‌ هنوز به کلي ريشه‌کن نشده‌است. نيومکزيکو جايي است که هنوز امکان ابتلا به اين بيماري در آن وجود دارد. در ماه جولاي مردي در اين منطقه به دليل اينکه سنجابي مرده را لمس کرده‌بود، به طاعون مبتلا شد.

بيماري سياه ريوي

تنفس کردن غبار ذغال مي‌تواند منجر به ابتلا به بيماري مرگبار انسداد ريه يا بيماري سياه ريوي شود. زماني انتظار مي‌رفت تجهيزات ايمني و فيلتر‌هاي هوا بتواند معدن‌چيان را از ابتلا به اين بيماري نجات دهد، اما بررسي‌هايي که به تازگي انجام شده نشان مي‌دهد نه‌تنها تعداد مبتلايان به اين بيماري درحال افزايش است،‌بلکه معدن‌چيان جوان به واسطه پيشروي سريعتر بيماري زودتر از پا درمي‌آيند.

مالاريا

تنفس کردن گرد ذغال مي‌تواند منجر به مرگ شود، اما سوزاندن آن نيز مي‌تواند جان انسان‌ها را به شکلي ديگر و به صورت غير‌مستقيم به خطر بياندازد. با گرم شدن سياره زمين به واسطه افزايش ميزان گازهاي گلخانه‌اي، تحقيقات هشدار مي‌دهند که پشه‌‌ها مي‌توانند با سرعت و شدت بيشتري اقدام به انتشار بيماري مالاريا کنند. در گذشته مالاريا شمالي‌ترين نقاط آمريکا در کانادا را به خود آلوده کرده‌بود که برنامه‌هاي ريشه‌کني بيماري بخش بزرگي از اين بيماري را در آمريکاي شمالي ريشه‌کن کرد.اما گرمتر و مرطوب‌تر شدن آب‌و هوا به آن معني است که پشه‌هاي بيشتري به وجود خواهند آمد که اين امر کنترل آنها را دشوارتر خواهد ساخت.

سياه‌سرفه

با انتشار آمار 18 هزار نفري از مبتلايان به سياه‌سرفه، سال 2012 به هيچ‌وجه سال خوبي براي ريه انسان‌ها نبوده‌است. اين تعداد دوبرابر تعداد مبتلايان به اين بيماري در سال 2011 است و براي مشاهده چنين آماري در تاريخ بايد آمار مبتلايان سال 1959 را مورد بررسي قرار داد تا رقمي مشابه اين تعداد را مشاهده کرد.

وبا

اين بيماري که به واسطه آلودگي در آب به وجود مي‌آيد معمولا در شرايط بحراني و پس از وقوع بلاياي طبيعي مانند زمين‌لرزه شيوع پيدا مي‌کند. براي مثال پس از زمين‌لرزه شديدي که پورتو‌پرنس را به نابودي کشاند، اکنون وبا در ميان ساکنان هائيتي شيوع پيدا کرده‌است. از زمان وقوع زمين‌لرزه تا کنون بيش از 150 هزار نفر به اين بيماري مبتلا شده‌اند.

سل

بيماري سل قاتل بي‌رحم تعدادي از مشهورترين‌هاي تاريخ است: فرانتس کافکا، جورج اورل، النور روزولت و هنري ديويدتوريا. به نظر مي‌آمد که اين بيماري پس از کشف واکسن و مصرف آنتي‌بيوتيک ريشه‌کن شده‌باشد اما متاسفانه نمونه‌اي از اين بيماري که در برابر دارو مقاوم بود در دهه 1980 ايجاد شده و شيوع يافت. سل اکنون در ميان بيماري‌هاي عفوني در سطح جهان دومين قاتل انسان‌ها پس از بيماري ايدز به شمار مي‌رود و در سال 2010 درحدود 1.4 ميليون نفر دراثر ابتلا به سل جان خود را از دست دادند.

فلج اطفال

بيماري سل و احياي دوباره و شيوع مجدد آن در ميان انسان‌ها بايد زنگ خطري براي بيماري فلج اطفال به شمار رود. زماني که يک بيماري ريشه‌کن مي‌شود، نبايد به آن اجازه داد که دوباره زنده شود، از اين رو سازمان‌هايي از قبيل سازمان بهداشت جهاني، مرکز کنترل بيماري‌هاي آمريکا و يونيسف مسئوليت ريشه‌کن ساختن بيماري فلج اطفال از روي سياره‌زمين را به عهده گرفته‌اند.

مننژيت

بيماري مننژيت منينگوکوکال بيماري بسيار نادري است، اما مي‌تواند در طي يک روز يک کودک را بکشد. ميزان واکسيناسيون براي اين بيماري بسيار کم است،‌اما فعاليت‌هايي که در زمينه آگاهي خانواده‌ها انجام مي‌گيرند،‌منجر به افزايش واکسيناسيون در ميان کودکان شده‌است.

اين بيماري با يک تماس بدني بسيار کوچک قابل انتقال بوده و امکان دارد تا زماني که ديگر براي تشخيص دير شده‌باشد، امکان تشخيص آن به وجود نيايد.


  شستشوي چشم‌ها  

زيبايي چشم‌ها هميشه يكي از دغدغه‌هاي انسان بوده؛ اين دغدغه به دوره خاصي هم تعلق نداشته و در تمام عصرها اين خواست بشر پابرجا باقي مانده است. شايد دليلش اين باشد كه اين عضو بيشتر از اجزاي ديگر صورت به چشم مي‌آيد.به گزارش جام جم آنلاين، البته هرچه بشر بيشتر دانسته و بر علمش افزوده شده، بيشتر و بهتر از چشم‌هايش نگهداري و مراقبت كرده است.تا آنجا كه امروزه استفاده از داروها، كرم‌هاي مختلف و حتي جراحي‌هاي زيبايي به يكي از راه‌هاي متداول زيباتر كردن چشم تبديل شده است؛ اما همچنان عده‌اي استفاده از ماسك‌هاي طبيعي و داروهاي گياهي را مفيدتر، مهم‌تر و بي‌ضررتر از روش‌هاي ديگر زيبايي مي‌دانند.

همه ما مي‌توانيم با استفاده از مواد ساده‌اي كه در اغلب خانه‌ها يافت مي‌شود، يك ماسك مناسب و البته ارزان قيمت براي پوست اطراف چشم‌مان بسازيم.اين ماسك‌ها از پف‌، سياهي و همچنين چروك دور چشم‌ها جلو‌گيري مي‌كند و در نتيجه زيبايي شما دوچندان خواهد شد؛ نكته مهم‌تر اين‌كه ماسك‌هاي طبيعي كم دردسر و اغلب با صورت انسان سازگار است.

ماسكي آبكي و ضد خستگي

خيار يكي از بهترين ميوه‌ها براي انواع ماسك‌هاي صورت به حساب مي‌آيد و خوشبختانه در اين دوره و زمانه اين ميوه در تمام فصول نيز يافت مي‌شود؛ شما مي‌توانيد به طرق‌ مختلف براي توليد يك ماسك خوب و موثر از خيار استفاده كنيد.اين ميوه به دليل داشتن مقدار زيادي آب مي‌تواند يك خنك‌كننده و همچنين درمانگر خستگي پوست به حساب آيد.

پس اگر چشمان شما دچار خستگي ناشي از كار روزانه شد، كافي است كه در اتاق تاريكي دراز بكشيد و دو حلقه نازك خيار را روي چشم‌هاي خود قرار دهيد. اطمينان داشته باشيد پس از مدت كمي، تاثير آن را خواهيد ديد.

ماسك سيب‌زميني

سيب‌زميني هم يكي ديگر از موادي است كه به طور معمول و هميشه در همه خانه‌ها پيدا مي‌شود. شما مي‌توانيد از سيب‌زميني هم براي تسكين چشم‌ها استفاده كنيد.براي اين كار فقط كافي است سيب‌زميني را خوب شسته و پوست بكنيد و سپس برشي از آن را روي چشم‌ها بگذاريد و قدري به خودتان و حلقه‌هاي سيب‌زميني زمان بدهيد تا التهاب ناشي از كار زياد و خستگي را از شما و چشمانتان دور كند.همچنين براي از بين رفتن پف اطراف چشم هم مي‌توانيد از دو برش نازك سيب‌زميني كمك بگيريد. براي اين كار برش‌هاي سيب‌زميني را روي چشم‌هايتان قرار داده و پس از 20 دقيقه صورت خود را با آب ولرم شست‌وشو دهيد.

ادامه اين كار البته به صورت مرتب، كمك بزرگي براي رفع پف اطراف چشم است. براي برطرف كردن قرمزي‌هاي دور چشم نيز سيب‌زميني مي‌تواند يكي از راه‌حل‌هاي مفيد به حساب آيد.

نگذاريد زير چشم‌تان چروك شود

يكي ديگر از راه‌هاي زيباتر شدن چشم‌ها، جلوگيري از بروز چروك زير چشم است؛ براي اين كار، استفاده از گلاب يك پيشنهاد مفيد به حساب مي‌آيد.اما شيوه كار؛ ابتدا يك حوله تميز را به گلاب آغشته كنيد و سپس به مدت 30 دقيقه آن را روي پوست صورت قرار دهيد. راه ديگر هم آن است كه هر شب قبل از خواب صورت خود را با گلاب شست‌وشو داده و اجازه دهيد گلاب تا صبح روي پوست شما باقي بماند.شير نيز گزينه‌اي ديگر براي جلوگيري از چروك دور چشم است؛ براي استفاده از شير نيز همين دو راه پيش روي شماست، اول اين‌كه صورت خود را با آن شست‌وشو دهيد و راه دوم اين كه پارچه يا حوله آغشته به شير را روي پوست خود بگذاريد.يكي ديگر از روش‌هاي ساده درمان پف و سياهي دور چشم اين است كه حوله‌اي را با آب خنك شست‌وشو داده و هنگام استراحت آن را روي چشمان خود قرار دهيد يا اين‌كه پارچه را به مدت كمي در يخچال بگذاريد، سپس آن را روي چشم‌ها قرار دهيد با اين كار براحتي مي‌توانيد در زمان‌هاي استراحت، پوست اطراف چشم‌ها‌يتان را نيز شاداب‌تر كنيد.

لوازم آرايش را خوب پاك كنيد

براي داشتن چشماني زيبا بايد پيش از خواب آرايش چشم‌‌ها را خوب پاك كرد. يادتان باشد براي اين كار از لوازم استاندارد استفاده كنيد.همچنين دقت داشته باشيد پاك كردن چشم‌ها بايد به آرامي صورت گيرد؛ هرگونه كشش و فشار، به تدريج باعث ايجاد چروك در اطراف چشم خواهد شد.


 مقابله با عفونت سل  

نتايج مثبت يك مجموعه آزمايشات اوليه، پزشكان را به شناسايي روشي جديد و موثرتر براي درمان عفونت سل اميدوار كرده است.در اين آزمايشات معلوم شد مصرف سه داروي سل در تركيب با يكديگر مي‌تواند پس از دو هفته درمان، بيش از 99 درصد باكتري‌هاي سل را در بدن بيمار نابود كند. به گفته اين متخصصان به سرپرستي دانشگاه استلن بوش در آفريقاي جنوبي، روش درماني جديد ظاهرا در نابودسازي باكتري‌هاي مقاوم به دارو نيز به همين اندازه موثر است. اين آزمايشات روي 85 بيمار مبتلا به سل انجام شده و نتايج اميدبخشي داشته است.

به گزارش ايسنا به نقل از بي بي سي، به زودي آزمايشات و مطالعات گسترده‌تري براي بررسي دقيق‌تر اين تكنيك صورت خواهد گرفت. عفونت سل يكي از قديمي‌ترين و كشنده‌ترين بيماري‌هاي عفوني است. آمار نشان مي‌دهد كه حدود 1،4 ميليون نفر در سال بر اثر ابتلا به اين بيماري جان خود را از دست مي‌دهند كه عمده آنها از كشورهاي در حال توسعه هستند. در روش‌هاي فعلي بيماران بايد شش ماه روزانه تحت درمان دارويي قرار بگيرند اما اگر بيماري به نسخه مقاوم به داروي اين باكتري مبتلا شده باشد درمان او تا دو سال طول مي‌كشد. كارشناسان سازمان جهاني بهداشت نيز تاكيد كردند كه روش جديد مي‌تواند به پيشرفت‌هاي مهمي در زمينه مقابله با عفونت سل منتهي شود.


 خبرها از عالم علم 

 سرانجام رژيم‌هاي لاغري مکرر و غير اصولي !

اصطلاحاتي مانند: (چرخه وزن يا نوسانات وزني) يا (رژيم يويو)، به کاهش وزن و بازگشت مجدد وزن کاهش يافته در دفعات مکرر اشاره دارند.به گزارش عصر ايران، اين نوسانات مکرر وزني تاثيرات نامطلوبي را به همراه خواهند داشت.بسياري از متخصصين تغذيه بر اين باورند که اغلب افرادي که مکررا با رژيم‌هاي غير اصولي، وزن خود را کاهش مي دهند؛ در واقع در طي کاهش وزن بخشي از بافت عضلاني بدنشان را نيز از دست مي دهند و اين در حاليست که عضلات بخش اعظم سوخت و ساز بدن را بر عهده دارند. لذا چنانچه عضلات بدن به علت رژيم هاي مکرر تحليل يابند، سوخت و ساز بدن نيز تقليل مي يابد، در نتيجه شانس افزايش وزن و تجمع چربي افزايش مي‌يابد.در همين راستا مطالعه اي برگرفته از ژورنال تغذيه بالينيبه بررسي ارتباط نوسانات وزني ( رژيم هاي مکرر کاهش وزن و افزايش وزنهاي مجدد)، با افزايش وزن و تجمع چربي در ناحيه شکم پرداخت. اين مطالعه مقطعي بر روي 914 شرکت کننده صورت گرفت.در طي مراحل؛ مصاحبه، ارزيابي جسماني و پرسشنامه‌اي که خود فرد تکميل مي نمود، اطلاعات مورد نياز جمع آوري گشتند که عبارت بودند از: نمايه توده بدني، محيط دور کمر، نسبت کمر به باسن ، سابقه رژيم هاي مکرر کاهش وزن و افزايش وزن مجدد پس از آن.

نتايج مطالعه حاکي از آن بود که نوسانات وزني يا رژيم هاي مکرر يويو مستقلاً با افزايش نمايه توده بدني، محيط دور کمر و نسبت کمر به باسن مرتبط بودند. لذا محققين اذعان نمودند که به نظر مي رسد داشتن سابقه نوسانات مکرر وزني، با افزايش وزن بدن و افزايش تجمع چربي شکمي مرتبط است. در واقع رژيم هاي مکرر و نوسانات وزني، استعداد چاقي به ويژه چاقي شکمي را افزايش مي دهند و براي سلامت افراد مضر هستند. يافته هاي اين مطالعه دال بر اين مهم بود که برنامه ريزي يک الگوي صحيح کاهش وزن، در حفظ طولاني مدت وزن بسيار اهميت دارد. در مقابل آن استفاده مکرر از رژيم هاي لاغري غير اصولي، ثمري در بر نخواهند داشت جز اينکه استعداد تجمع چربي در بدن افراد را افزايش مي دهد.افرادي که خودسرانه اقدام به رژيم هاي کاهش وزن غير اصولي مي کنند و مکرراً دچار کاهش وزن و بازگشت مجدد وزن کاهش يافته مي گردند؛ استعداد چاقي به ويژه چاقي شکمي را در خود افزايش مي دهند و سلامت خود را به مخاطره مي اندازند. شواهد علمي جديد بر اهميت پيروي از يک الگوي کاهش وزن صحيح در جهت ثبات وزن طولاني مدت، تاکيد دارند.

گزنه مفيد براي مبتلايان به کم خوني

کارشناس مسئول گياهان دارويي سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان شرقي گفت: گزنه مواد معدني مانند آهن را از زمين جذب نموده و بخش هاي هوايي آن داروي تقويتي خوبي براي مبتلايان به کم خوني است.نقشي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: بخش هاي هوايي و ريشه گزنه خواص دارويي دارند. وي تصريح کرد: دمکرده بخش هاي هوايي گزنه براي تحريک گردش خون توصيه شده است. نقشي ادامه داد: ويتامين ث فراوان موجود در گزنه جذب صحيح و مناسب آهن توسط بدن را تضمين مي کند.کارشناس مسئول گياهان دارويي سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان شرقي يادآور شد: محلول شست و شوي تهيه شده از جوشانده ريشه گزنه براي رفع شوره سر، ريزش مو و حالت دهنده مو کاربرد دارد.وي تاکيد کرد: استفاده مادران شيرده از دمکرده گزنه افزايش شير را براي آنها در پي دارد. 

افزايش وزن زياد در بارداري و چاقي طولاني مدت مادر

افزايش وزن در دوران بارداري، امري طبيعي و ضروري است. اما بايد از افزايش وزن بيش از حد در دوران بارداري پيشگيري نمود. مطالعات نشان داده اند که...

به گزارش عصر ايران، مطالعات نشان داده اند، زناني که در طول دوران بارداري خود بيشتر از ميزان توصيه شده وزن اضافه مي کنند، بيشتر در معرض خطر چاقي و بيماريهاي مرتبط با آن مانند فشار خون بالا حتي پس از بارداري هستند.در مطالعه اي که بر روي 3877 زن، در حدود 16 سال پس از زايمانشان صورت گرفت نشان داد زناني که اضافه وزن دوران بارداري شان بيشتر از ميزان توصيه شده و استاندار بوده است، 3برابر بيشتر مستعد اضافه وزن، چاقي و يا چاقي هاي مرکزي در ناحيه شکم (چاقي سيبي شکل) بوده اند و بالعکس زناني که افزايش وزنشان در اين دوران کمتر بوده است، کمتر در معرض خطر چاقي قرار گرفته بودند. در اين مطالعه وزن قبل از بارداري مادر با شاخص توده بدني، دور کمر و فشار خون 16 سال بعد از زايمان وي مقايسه شده و آن را با سن، جنس نوزاد، طبقه اجتماعي، سيگار کشيدن، فعاليت بدني و رژيم غذايي در بارداري، نوع زايمان و اينکه آيا مادر شيرده بوده است يا خير تطبيق داده شد زناني که قبل از بارداري لاغر بوده و يا وزنشان مناسب بوده است، در طول دوران بارداري به ترتيب 12.7 و 12.9 کيلوگرم وزن اضافه کرده بودند که اضافه وزن نرمال و خوبي بود ( توصيه عمومي براي افزايش وزن در دوران بارداري براي اين دو گروه به ترتيب 12.5-18 و 11.5-16 کيلوگرم مي باشد.) اما زناني که قبل از بارداري اضافه وزن داشتند، حدود 9/11 کيلوگرم و زناني که چاق بودند، 1/10 کيلوگرم وزن اضافه کردند که هر دو اضافه وزن بيشتر از اضافه وزن پيشنهاد شده براي وزن شروع بارداريشان بوده است. ( ميزان توصيه شده افزايش وزن براي اين دو گروه به ترتيب 7-11.5 و 5-9 کيلوگرم مي باشد.)

بر اساس نتايج اين مطالعه، پژوهشگران پيشنهاد مي کنند که لازم است کنترل وزن در دوران بارداري به عنوان يک عامل مهم در پيشگيري از عوارض بعد از بارداري مورد توجه بيش از پيش قرار گيرد.تحقيقات نشان مي دهد وزن مادران قبل از بارداري و نيز افزايش وزنشان در طول دوران بارداري هر دو در ايجاد چاقي پس از بارداري و نيز عوارض متابوليک وابسته به آن حائز اهميت است و در ضمن بر روي هم تاثير گذار نيز مي باشد. لذا زناني که قصد بارداري دارند بايد از پيش، وزن خود را کنترل کرده و با يک برنامه غذايي اصولي و با حفظ سطح ريزمغذي هاي دريافتي، مانع از افزايش وزن زياد در طول دوران بارداري گردند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
گزارش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته