جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/06/05 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4231


برنامه دولت براي معاملات نفتي با ارزهاي غير از دلار


تريبون اقتصادي


اخبار اقتصادي


نهادهاي مالي


 برنامه دولت براي معاملات نفتي با ارزهاي غير از دلار  

مجموع توليد نفت اوپك در ماه اخير نه تنها افزايش نداشته بلكه از ميزان آن نيز كاسته شده است اما با اين وجود، عربستان و معدودي از كشورهاي عضو اوپك كه با خروج ليبي از بازار، توليد خود را افزايش داده بودند با بازگشت ليبي توليدشان را كاهش نداده‌اند.

سيد محمدعلي خطيبي طباطبايي در گفت‌وگو با ايسنا درباره افزايش توليد نفت برخي كشورهاي عضو اوپك با توجه به تعيين سقف توليد اظهار كرد: آخرين آمارهايي كه از اوپك منتشر شده بيانگر اين است كه اوپك توليد خود را كاهش داده است؛ در واقع اين رقم اعلام شده توسط منابع مستقل، بيانگر كاهش توليد است نه افزايش.

او درباره رعايت سهميه توليد از سوي اعضاي اوپك گفت: معمولا با توجه به سقف توليد تعيين شده، مجموع توليد اوپك را مدنظر قرار مي‌دهند، مهم اين است كه چه مقداري از توليد مجموع كشورها روانه بازار شود.نماينده ايران در اوپك درباره دليل افزايش توليد نفت عربستان و معدودي كشورهاي عضو اوپك با توجه به تعيين سقف توليد كشورهاي عضو اظهار كرد: از زماني كه توليد ليبي به دليل درگيري‌هاي داخلي از بازار خارج شد، برخي از كشورهاي عضو اوپك با هدف جبران كمبود نفت ليبي در بازار، توليد خود را افزايش دادند ولي با برگشت نفت كشور ليبي به بازار، توليد خود را كاهش ندادند.

خطيبي با اشاره به اينكه بيش از يك سال است كه برخي كشورها ميزان توليد نفت خود را افزايش داده‌اند و اين موضوع جديد نيست، در مورد قانوني بودن افزايش توليد نفت از سوي اين كشورها گفت: اوپك سقف توليد 30 ميليون بشكه را براي همه اعضا به اضافه كشورهاي ليبي و عراق تصويب كرده است.وي افزود: تصويب سقف توليد به اين مفهوم بود كه با بازگشت نفت ليبي، كشورهايي كه توليد نفت را افزايش دادند به همان ميزان بايد توليد خود را كاهش دهند.خطيبي خاطرنشان كرد: بايد توليد نفت كشورهاي عضو اوپك به گونه‌اي باشد كه مجموع توليد نفت آن‌ها تا آخر سال فراتر از سقف تعيين‌شده نرود و متناسب با افزايش توليد نفت ليبي، كشورهايي كه توليد خود را افزايش داده بودند بايد به همان ميزان بازگشت نفت ليبي، توليد خود را كاهش دهند.

نماينده ايران در اوپك در مورد نحوه برخورد با كشورهايي كه توليد نفت خود را افزايش داده‌اند در صورت گذشتن از مرز سقف تعيين شده گفت: در جلسات وزارتي گزارش افزايش توليد به وزرا ارائه مي‌شود، آنها نيز در اين مورد با يكديگر بحث و تصميم‌گيري مي‌كنند.اين مقام مسوول درباره فروش نفت ايران در ازاي دريافت ارزهايي غير از دلار نيز تاكيد كرد:خيلي وقت است كه اين كار صورت مي‌گيرد. چندين سال است كه نفت با ارز غير دلار هم معامله مي‌شود. حداقل بيش از چهار سال است كه ايران درآمد ناشي از فروش نفت را متنوع كرده است. اين موضوع مربوط به امروز نيست بلكه به سال‌هاي قبل برمي‌گردد كه درآمد فروش نفت از دلار به ارز‌هاي معتبر ديگر متنوع شده است.

نماينده ايران در اوپك افزود: دلار، روز به روز ارزش خود را از دست مي‌دهد اين موضوع مربوط به الان نيست بلكه سال‌هاست كه مطرح است، به دليل افت پي در پي ارزش دلار، سياست كلي كشور اين است كه درآمدها متنوع شود و از يك ارز به سمت ارزهاي معتبر ديگر برويم كه استحكام بهتري دارند.

خطيبي درباره ديگر ارزهاي معتبر اظهار كرد: نفت ايران با ارزهاي معتبر دنيا معامله مي‌شود و بر اساس سياست‌هاي نظام تشخيص داده مي‌شود كه ارزهاي معتبير كدامند.

اين موضوع بحث جديدي نيست و سال‌هاست كه معاملات با ارزهاي متنوع انجام مي‌شود. پي در پي شاهد كاهش ارزش دلار بوده و هستيم به همين دليل سياستي اتحاذ شد كه براساس آن منابع درآمد كشور متنوع شود.وي درباره ميزان معاملات نفت ايران با ارزهايي غير از دلار نسبت به فروش نفت در ازاي دلار گفت: نسبت معاملات نفتي با ارز غير از دلار در شرايط مختلف فرق مي‌كند اطلاعات دقيق مربوط به دريافت‌ها را بانك مركزي دارد.نماينده ايران در اوپك در مورد برنامه دولت براي توسعه معاملات نفتي با ارزهايي غير از دلار نيز گفت: بستگي به شرايط دارد. در شرايط‌ مختلف سياست‌هاي مختلفي اتخاذ مي‌شود كه بيشترين منافع را براي كشور داشته باشد. نمي‌توان يك نسخه را براي ابد نوشت. درحال حاضر شرايط مناسب است، با توجه به شرايط و با هماهنگي با بخش‌هاي مختلف اقتصادي، دولت و مجلس سياست‌هاي جديدي اتخاذ و در وزارت نفت اعمال مي‌شود.

قيمت نفت كمي كاهش يافت

در پي انتشار گزارشي مبني بر عرضه احتمالي ذخاير استراتژيك نفت از سوي آژانس بين‌المللي انرژي در ماه سپتامبر، بهاي نفت در بازارهاي جهاني كاهش يافت.

به گزارش ايسنا بهاي نفت سبك آمريكا با 12 سنت كاهش به 96 دلار و 15 سنت در هر بشكه رسيد و نفت برنت درياي شمال با يك دلار و 42 سنت كاهش 113 دلار و 95 سنت در هر بشكه معامله شد.رويترز هم نوشت اين در حالي است كه احتمال توقف توليد نفت در خليج مكزيك به دليل توفان ايزاك و احتمال اختلال در عرضه نفت در خاورميانه كاهش قيمت را محدود كرد.نشريه پتروليوم اكونوميست به نقل از منابع ناشناس گزارش داد: آژانس بين‌المللي انرژي كه رييس آن اخيرا لزوم عرضه ذخاير استراتژيك را رد كرده بود، ظاهرا اكنون با اين موضوع موافقت كرده است.رويترز هفته گذشته گزارش داد كه كاخ سفيد مجددا سراغ برنامه قديمي خود براي عرضه احتمالي ذخاير استراتژيك رفته زيرا مي‌ترسد افزايش شديد قيمت نفت كه از ماه ژوئن شروع شده، تاثير تحريم‌ها روي ايران را كاهش دهد.


 تريبون اقتصادي 

 سهميه 30 ليتر بنزين عيد فطر ساعت 24 امشب به کارتهاي سوخت واريز مي شود

شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي اعلام کرد، سهميه 30 ليتر بنزين عيد فطر ساعت 24 امشب به کارتهاي سوخت واريز مي شود.به گزارش فارس، شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي در اطلاعيه‌اي زمان واريز سهميه 30 ليتري عيد فطر را اعلام کرد. در اين اطلاعيه آمده است: در پي تصميم هيئت دولت مبني بر واريز سهميه فوق‌العاده 30 ليتري بنزين به کارت‌هاي سوخت خودروهاي سواري شخصي به آگاهي هموطنان عزيز مي‌رساند، با تلاش شبانه روزي همکاران شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي بويژه در سامانه هوشمند سوخت، نرم‌افزار جديد جهت اعمال سهميه فوق‌العاده 30 ليتري در کارت‌هاي سوخت در حال نهايي شدن مي‌باشد.

بديهي است به محض نهايي شدن نرم‌افزار ( که بايستي کليه اقدامات و تمهيدات لازم در ابعاد گوناگون، براي نگارش آن صورت پذيرد) و ابلاغ نرم‌افزار جديد به سامانه هوشمند سوخت، در اولين فرصت امکان استفاده از اين سهميه ويژه ميسر خواهد شد. براساس پيش‌بيني صورت گرفته و با عنايت به تلاش ويژه کارشناسان، انشاءالله سهميه 30 ليتري فوق‌العاده در ساعت 24 روز يکشنبه 5 شهريورماه 1391 در کارت‌هاي سوخت خودروهاي سواري شخصي هموطنان عزيز شارژ خواهد شد و از نخستين لحظات آغاز روز دوشنبه 6 شهريورماه قابل استفاده خواهد بود.بار ديگر تاکيد مي‌شود براساس برنامه‌ريزي فني سامانه هوشمند سوخت هرگونه تغيير در سهميه ‌بنزين وسائط نقليه نيازمند زماني طولاني است که استثنائا در اين مورد خاص با تلاش کم‌نظير همکاران اين شرکت، در زماني کوتاه سهميه‌هاي جديد واريز خواهد شد.

تعيين تكليف آزادراه تهران ـ شمال پس از تعطيلات تهران

سيد احمدي صادقي تاكيد كرد: ساخت قطعات دو و سه آزادراه تهران ـ شمال از بنياد مستضعفان گرفته شده است و به يك كنسرسيوم واگذار مي‌شود. وي با بيان اين‌كه يك كنسرسيوم ايراني متشكل از دو شركت براي ساخت قطعات دو و سه آزادراه تهران ـ شمال اعلام آمادگي كرده و با وزارت راه وارد مذاكرات شده‌اند، گفت:‌ قرار است اين دو شركت پيشنهادات خود مبني بر نحوه ساخت آزادراه به وزارت راه اعلام كنند. رييس شركت ساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل كشور در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: دو شركت ايراني در قالب يك كنسرسيوم شرايط ساخت قطعات دو و سه آزادراه را داشتند و قرار شد پس از انجام مطالعات در زمينه چگونگي ساخت و پيشبرد امور پيشنهادات خود را به ما اعلام كنند. قرار بود اين اتفاق طي هفته‌هاي گذشته بيفتد اما به دليل تعطيلات عيد فطر و حالا تعطيلات تهران در پي اجلاس سران غير متعهدها اين امر به پس از تعطيلات تهران موكول شد. صادقي تاكيد كرد: بنياد مستضعفان به طور قطع از قطعات دو و سه آزادراه تهران – شمال كنار گذاشته مي‌شود و تنها در قطعه يك و چهار اين آزادراه فعاليت خواهد كرد. وي درباره زمان افتتاح قطعه چهار آزادراه تهران ـ شمال اظهار كرد: اين اتفاق در مهر ماه صورت مي‌گيرد.

متوسط سرانه ايجاد هر شغل 85 ميليون تومان

معاون وزير تعاون، کار و رفاه با اعلام اينکه متوسط سرانه سرمايه گذاري ايجاد هر شغل 85 ميليون تومان است، اين ميزان را در مشاغل‌خانگي 5 و در خوداشتغالي‌ها 10 ميليون تومان اعلام کرد.محمدحسين فروزان مهر در گفتگو با مهر با اشاره به برنامه ريزي هاي صورت گرفته در زمينه تحقق اهداف اشتغال زايي در سال دوم اجراي برنامه پنجم توسعه، گفت: يکي از اقدامات صورت گرفته در اين بخش، تدوين اسناد پشتيبان اجراي برنامه پنجم توسعه در حوزه اشتغال بوده است.معاون توسعه اشتغال و کارآفريني وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي، با بيان اينکه هم اکنون متوسط سرانه سرمايه گذاري براي ايجاد هر شغل در کشور 85 ميليون تومان است، اين ميزان را در بخش مشاغل خانگي براي هر شغل 5 ميليون تومان اعلام کرد.وي با اشاره به اينکه در خوداشتغالي ها براي ايجاد هر شغل 10 ميليون تومان سرمايه گذاري لازم است، تاکيد کرد: با اين حال ايجاد اشتغال در برخي ديگر از بخش ها مانند نفت و گاز و صنايع بزرگ سرمايه گذاري هاي بيشتري نياز دارد و اين ميزان در اين صنايع براي هر شغل بيش از 100 ميليون تومان است.

عدم عرضه لبنيات با نرخ مصوب

دبير انجمن صنفي صنايع فرآورده هاي لبني ايران با بيان دلايل عدم عرضه لبنيات با نرخ مصوب در بازار، از آغاز تهاتر علوفه يارانه اي با شيرخام از شنبه خبر داد. رضا باکري در گفتگو با مهر در بيان علت عدم عرضه شير با نرخ مصوب از سوي برخي از کارخانجات توليد فرآورده هاي لبني اظهارداشت: تفاهم نامه مورخه 17 تيرماه امسال انجمن صنفي صنايع فرآورده هاي لبني ايران با وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنان به قوت خود باقي است و همه کارخانجات توليد فرآورده هاي لبني که زيرمجموعه اين انجمن هستند نسبت به اجراي اين تفاهم نامه متعهد هستند.وي در عين حال تصريح کرد: البته برخي از کارخانجات توليد فرآورده هاي لبني به دليل اينکه قيمت هرکيلوگرم شيرخام طي 2 ماه گذشته از 750 تومان به 1150تومان افزايش يافت براي اينکه متضرر نشوند بخشي از توليدات خود را کاهش دادند و نتوانستند مطابق تفاهم نامه توليدات خود را با قيمت مصوب به بازار عرضه کنند.دبير انجمن صنفي صنايع فرآورده هاي لبني ايران با تاکيد براينکه 2 اشکال اساسي به تفاهم نامه مذکور وارد است، گفت: در اين تفاهم نامه که 2 ماه از آن نيز گذشته و با عجله هم تهيه شد، پيش بيني افزايش قيمت محصولات لبني متناسب با افزايش قيمت شيرخام نشده است و همچنين پيش بيني براي پر کردن فاصله قيمتي بين محصولات لبني که در قالب کالاهاي حمايتي عرضه مي شوند با محصولات لبني که بصورت آزاد در بازار عرضه مي‌شوند در نظر گرفته نشده است.


 اخبار اقتصادي 

 واحد هاي کشيک مؤسسه اعتباري توسعه درايام برگزاري نشست سران جنبش عدم‌تعهد

مؤسسه اعتباري توسعه به منظور ارزش آفريني و ارزش افزايي براي مشتريان ، هم زمان با تعطيلي بانك‌هاي تهران طي روزهاي هفتم، هشتم ،نهم و يازدهم شهريور ماه به منظور برگزاري نشست سران جنبش عدم‌تعهد ، نام شعب و واحد هاي کشيک شهر تهران را در اين ايام اعلام کرد .به گزارش امور روابط عمومي و بازاريابي ، هم زمان با برگزاري نشست سران جنبش عدم‌تعهد و تعطيلي بانك‌هاي تهران در روزهاي هفتم، هشتم ، نهم و يازدهم شهريور ماه ، مؤسسه اعتباري توسعه اسامي واحد هاي صف و ستاد کشيک را اعلام کرد .بر اين اساس از واحد هاي ستاد؛ امور روابط عمومي و بازاريابي ، امور انفورماتيک ، امور شعب ، امور منابع انساني و پشتيباني و امور مالي در روزهاي هفتم، هشتم ،نهم و يازدهم شهريورماه از ساعت 7:30 الي 15 داراي شيفت کاري هستند .همچنين شعبه مرکزي واقع در چهار راه جهان کودک نبش کوچه صانعي ،شعبه جهاد واقع در ميدان فاطمي ،شعبه سهروردي واقع در خيابان سهروردي روبه روي مسجد حجت ابن الحسن و شعبه سرسبز واقع درخيابان 30 متري آيت شمالي،نبش خيابان مينو از ساعت 8 الي 14:30 آماده ارائه خدمات بانکي به هم وطنان مي باشد .شايان ذکر است ؛ در اين روزها مشتريان بانكي مي‌توانند علاوه بر بهره گيري از خدمات دستگاه هاي خودپرداز ، از خدمات الكترونيكي مؤسسه ي اعتباري توسعه نيز استفاده نمايند .تعيين تكليف قطعات دو و سه آزادراه تهران ـ شمال پس از تعطيلات تهران .

ارائه خدمت توليد رمز يک بار مصرف به مشتريان سامانه بانکداري اينترنتي بانک ملت

بهره گيري از مزاياي دستگاه توليد رمز يک بار مصرف از روز 25 مردادماه سال جاري در سامانه بانکداري اينترنتي عملياتي شده است و دارندگان اين سخت افزار مي توانند از مزاياي اين سامانه، در محيطي با امنيت بالاتر، بهره مند شوند.به گزارش روابط عمومي ، دستگاه توليد رمز يک بار مصرف هيچ گونه ارتباطي با توکن امضاي ديجيتال (حواله اينترنتي سقف بالا) ندارد و دارندگان امضاي ديجيتال هم مي توانند براي افزايش ضريب امنيتي ورود و استفاده از خدمات بانکداري اينترنتي، از دستگاه توليد رمز يک بار مصرف(OTP)استفاده کنند.اين گزارش حاکي است، در فاز نخست، خدمت يادشده به مشتريان فعال سامانه بانکداري اينترنتي بانک ملت ارائه شده است.

انتصاب دو معاون مدير عامل بيمه آسيا

فرامرز خجير وعلي نصيري پوربه عنوان معاون بيمه هاي اموال وفروش و توسعه بازار بيمه آسيا منصوب شدند. به گزارش روابط عمومي ، دکتر حاج فتحعلي ها مدير عامل بيمه آسيا طي احکام جداگانه اي، فرامرز خجير عضو هيئت مديره ومعاون سابق فروش وتوسعه بازار را به عنوان معاون بيمه هاي اموال وعلي نصيري پور معاون سابق برنامه ريزي وتوسعه را به عنوان معاون فروش وتوسعه بازار بيمه آسيا منصوب کرد.

گزارش صورتهاي مالي بانك توسعه تعاون مطلوب ارزيابي شد

سومين مجمع عمومي ساليانه بانک توسعه تعاون با حضور اعضاي مجمع برگزار گرديد و گزارش حسابرسان بازرس قانوني مطلوب ارزيابي شد. به گزارش روابط عمومي ،با توجه به مطلوب بودن گزارش بازرس قانوني بانک توسعه تعاون ( سازمان حسابرسي ) صورتهاي مالي سال 1390 اين بانک مورد تصويب اعضاي مجمع عمومي قرار گرفت.اين در حالي است که بانک توسعه تعاون براي چندمين سال متوالي موفق به اخذ گزارش مطلوب از سازمان حسابرسي مي گردد.

معرفي 96 طرح اشتغال‌زا با 770 ميليون دلار اعتبار به صندوق توسعه ملي

مدير عامل بانک توسعه تعاون با اشاره به اينکه 96 طرح اشتغالزا با اعتباري بالغ 770 ميليون دلار به صندوق توسعه ملي معرفي شده گفت: ‌رشد تسهيلات دهي 5 ماه گذشته بانک 150 درصد بوده است.ماشاءالله عظيمي در گفت‌وگو با فارس با اشاره به عملکرد 5 ماه گذشته اين بانک اظهار داشت: در حال حاضر کار بررسي 96 طرح اقتصادي در بخش‌هاي کشاورزي، صنعتي، خدمات تمام شده و براي دريافت تسهيلات به صندوق توسعه ملي معرفي شدند.وي ادامه داد: اعتبار اين طرح‌ها 770 ميليون دلار است که از طريق صندوق توسعه ملي تامين مي‌شود.مدير عامل بانک توسعه تعاون با بيان اينکه تسهيلات‌دهي صندوق طي 5 ماهه گذشته نسبت به گذشته 150 درصد رشد داشته گفت: کل اعتبارات پرداختي طي ماه‌هاي گذشته 360 ميليارد تومان است.


 نهادهاي مالي 

 توقف صعود بهاي طلا در بازار جهاني

با بازگشت نگرانيهاي منطقه يورو در پي شكست نشست ميان مقامات آلماني و يوناني براي اعطاي امتيازات جديد به يونان، صعود بهاي معاملات طلا روز جمعه متوقف شد.به گزارش ايسنا به نقل از وال استريت ژورنال، بهاي معاملات حجم بالاي طلا براي تحويل در ماه دسامبر در بازار كامكس نيويورك، 3.40 دلار يا 0.2 درصد كاهش يافته و به 1669 دلار در هر اونس رسيد.كاهش بهاي طلا همچنين در آستانه تعطيلات سه روزه در لندن كه يكي از قطبهاي جهاني تجارت فلزات گرانبها است، روي داد.قيمتهاي طلا روز پنج شنبه پس از نشست كميته تعيين سياست بانك مركزي آمريكا و قوت گرفتن احتمال اجراي دور جديد از سياست محرك اقتصادي، به بالاترين سطح در چهار ماه گذشته صعود كرده بودند.پيش از اين قيمتهاي طلا با اجراي تدابير افزايش نقدينگي كه موجب نگراني سرمايه گذاران نسبت به تورم و افزايش تقاضا براي داراييهاي مطمئني مانند فلزات گرانبها شده بود، افزايش يافته بود.افزايش ارزش دلار نيز موجب كاهش قيمتهاي طلا مي شود. دلار در برابر يورو صعود كرد و ارز مشترك اروپايي با نيم درصد كاهش، 1.25 دلار مبادله شد.معاملات طلا به دلار با بالا رفتن ارزش اين ارز براي خريداراني كه از ارزهاي ديگر مانند يورو استفاده مي كنند، گران‌تر و موجب كاهش تقاضا براي خريد اين فلزمي‌شود.

برپايي نمايشگاه‌هاي پائيزه در 4 نقطه از تهران

رييس اتحاديه نوشت‌افزار و لوازم مهندسي با اشاره به نمايشگاههاي پاييزه عرضه مستقيم کالا كه از 15 تا 24 شهريور در سراسر کشور برگزار خواهد شد، گفت: كليه لوازم‌التحرير و اجناسي كه قرار است در اين نمايشگاه‌ها عرضه كنيم، قبل از ارائه در نمايشگاه در اتحاديه قيمت‌گذاري شده و اجناس بي‌كيفيت عرضه نمي‌شوند.عباس هدايتيان در گفت‌و‌گو با ايسنا افزود: در مجموع در نمايشگاههاي عرضه مستقيم کالا در تهران كه در چهار نقطه از جمله حکيمه تهرانپارس، فرهنگسراي خاوران، بوستان ولايت و پارک ارم برگزار مي‌شود 122 غرفه به عرضه محصولات خواهند پرداخت.وي با بيان اينكه در حال حاضر 90درصد لوازم‌التحريري كه در ايران مصرف مي‌شود، وارداتي است، گفت: اين واردات بيشتر از كشورهاي چين و هند است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
گزارش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته