جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/06/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4235


سخنـراني رهبـر معظم انقلابدر هشتمين اجلاس «جنبش غيرمتعهدها»

فرزند شهيد داريوش رضايي نژاد خطاب به سران کشورهاي عضو جنبش عدم تعهد؛
ما زنده ايم و پاي خون پدرانمان ايستاده ايم

با تصويب پيش نويس سند نهايي و بيانيه اجلاس تهران؛
اجلاس وزراي خارجه كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد پايان يافت

حنا رباني:
يافتن راه حل مسالمت آميز براي بحرانهاي جهاني از وظايف نم است


تلاش آمريکا براي عدم حضور اعضا در اجلاس تهران نتيجه نداد


در حاشيه اجلاس


خبر


يادداشت


 سخنـراني رهبـر معظم انقلابدر هشتمين اجلاس «جنبش غيرمتعهدها» 

 
شانزدهمين اجلاس سران كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد با حضور مقام معظم رهبري و سخنراني ايشان در تهران ادامه خواهد يافت.به گزارش ايسنا، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي پيش از اين نيز در هشتمين اجلاس سران جنبش عدم تعهد ـ كه در سال 1365 در حراره‌ زيمبابوه برگزار شد ـ به عنوان رييس‌جمهور وقت كشورمان به سخنراني پرداخته بودند.در آستانه برگزاري اجلاس سران جنبش عدم تعهد، پايگاه اطلاع‌رساني دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله العظمي سيد علي خامنه‌اي (KHAMENEI.IR) عكس‌هاي حضور حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در آن اجلاس و بيانات‌شان را منتشر كرده است.

در آن اجلاس دكتر علي‌اكبر ولايتي ـ مشاور بين‌الملل رهبر انقلاب و وزير امور خارجه وقت جمهوري اسلامي ـ نيز حضور داشتند.رهبر معظم انقلاب اسلامي در بياناتي كه دوازدهم آبانماه سال 1380 در ديدار با جوانان استان اصفهان‌ داشتند، با اشاره‌اي به سخنراني خود در هشتمين اجلاس سران جنبش عدم تعهد يادآور شدند:

«من در زمان رياست جمهورى، در كنفرانس غير متعهّدها در زيمباوه شركت كردم. كنفرانس غير متعهّدها عمدتاً در اختيار چپ‌ها بود. البته دولتهاى متمايل به غرب و امريكا هم در آن‌جا بودند؛ اما كارگردان عمده، يكى رابرت موگابه و ديگرى فيدل كاسترو بود - كه اينها چپ بودند - بقيه رؤساى جمهورِ چپ دنيا هم كه طرفدار شوروى بودند، حضور داشتند و عمده كارگردانى در دست اينها بود.»

ايشان افزودند: «من رفتم در آن‌جا سخنرانى كردم. سخنرانى من صددرصد ضدّ امريكايى و ضدّ استكبارى بود. حقايق انقلاب، حقايق كشور، جرايم امريكا، جرايم عليه ملت ايران، مسائل مربوط به جنگ تحميلى و امثال اينها را گفتم. بعد با همان صراحت و شدّت، به تجاوز شوروى به افغانستان حمله كردم. اينها مبهوت مانده بودند! يكى از همان رؤساى جمهور چپ به من گفت، تنها غير متعهّد در اين كنفرانس، ايران است. ببينيد؛ نظام اسلامى در ابعاد جهانى، اين‌طور اهميت و جلوه پيدا مى‌كند و حتّى دشمنانش مجبور مى‌شوند به آن احترام كنند.»


 فرزند شهيد داريوش رضايي نژاد خطاب به سران کشورهاي عضو جنبش عدم تعهد؛
 ما زنده ايم و پاي خون پدرانمان ايستاده ايم 

 
مراسم گراميداشت ياد شهداي هسته‌ اي در سالن همايش هاي بين المللي صدا و سيما برگزار شد و در اين نشست آرميتا دختر خردسال شهيد داريوش رضايي نژاد به دو زبان انگليسي و فارسي خطاب به سران کشورهاي عضو جنبش عدم تعهد گفت : ما زنده ايم و پاي خون پدرانمان ايستاده ايم.به گزارش خبرگزاري نم، نشست خبري خانواده شهداي هسته اي ديروز در حالي با حضور تعداد زيادي از خبرنگاران داخلي و خارجي برگزار شد که يسري ابوشادي نماينده سابق مصر در آژانس بين المللي انرژي اتمي، ميهمان ويژه ي اين مراسم بود.

همسر شهيد احمدي روشن از تمامي سران و نمايندگان کشورهاي عضو جنبش عدم تعهد خواست تا به مبارزه خود با تروريسم ادامه دهند.در ادامه اين نشست همسر شهيد رضايي نژاد با محکوم کردن تروريسم گفت: ما تروريسم را محکوم مي کنيم و فرزندان ما آگاه هستند و بسياري از جمله دختر من آرميتا شاهد ترور پدرانشان بوده اند. پدر آنها بي گناه و تنها به اين دليل که در خدمت کشورشان بودند ، ترور شدند.آرميتا رضايي نژاد دختر خردسال شهيد داريوش رضايي نژاد و عليرضا احمدي روشن پسر خردسال شهيد احمدي روشن نيز در اين نشست حضور داشتند. همچنين آرميتا نيز به دو زبان انگليسي و فارسي گفت : ما زنده ايم و پاي خون پدرانمان ايستاده ايم.يسري ابوشادي نماينده سابق مصر در آژانس بين المللي انرژي اتمي ضمن ابراز همدردي با خانواده هاي شهداي هسته اي گفت: ايران بايد اين گونه اقدامات را از طريق دادگاه هاي بين المللي پيگيري کند.ابوشادي با تأکيد بر محکوميت اين گونه جنايات توسط همه کشورها، تصريح کرد: بايد با تروريسم در هر جا مقابله شود.

نماينده سابق مصر در آژانس با بيان اينکه وي در سه ماهگي پدر خود را در جنگ با اسرائيل از دست داده، خطاب به همسران و مادران شهداي هسته اي گفت: شما قوي هستيد و مي توانيد اين درد را تحمل کنيد و به فرزندانتان دلگرمي بدهيد و آنها بايد بدانند چه کساني مسبب اين جنايات بودند.ابوشادي همچنين با اهداي شاخه گل به عليرضا و آرميتا فرزندان شهداي هسته اي تآسف خود را از وقوع چنين اقدامات جنايتکارانه اي ابراز کرد.


 با تصويب پيش نويس سند نهايي و بيانيه اجلاس تهران؛
 اجلاس وزراي خارجه كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد پايان يافت 

 اجلاس وزراي خارجه كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد پس از دو روز بحث و بررسي در باره پيش نويس سند نهايي نشست سران اين جنبش و تدوين بيانيه اجلاس تهران، عصر امروز چهارشنبه به كار خود پايان داد. به گزارش ايرنا، نشست وزيران خارجه جنبش عدم تعهد از روز گذشته با حضور وزراي خارجه كشورهاي عضو در مركز همايش هاي بين المللي صدا و سيما آغاز به كار كرد.وزراي خارجه و نمايندگان سياسي كشورها در اين دو روز پيش نويس سند اجلاس را كه روزهاي پنجم و ششم شهريورماه جاري در نشست كارشناسان ارشد مورد بررسي و تصويب قرار گرفته بود، مورد بازنگري قرار دادند و به گفته 'عباس عراقچي' معاون آسيا و اقيانوسيه وزير امور خارجه تعداد بندهاي اين پيش نويس از 688 بند به 701 بند افزايش دادند.

بندهاي اين پيش نويس در سه فصل موضوعات جهاني و بين المللي، توسعه حقوق بشر و اقدامات غرب و ناتو از چند ماه قبل با تشكيل جلساتي در نيويورك مورد بحث و بررسي قرار گرفت و سند آن پس از ارايه به اجلاس شرم الشيخ، در اجلاس كارشناسان ارشد و وزراي خارجه كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد در تهران بررسي و به تصويب رسيد تا در اجلاس سران به عنوان مرحله نهايي، بررسي شود و به تصويب اعضا برسد.

تشكيل كميته فلسطين جنبش عدم تعهد از دستاوردهاي نشست وزراي خارجه به شمار مي رود كه در پيش نويس سند نيز به آن اشاره شده است و نخستين جلسه آن روز گذشته تشكيل و مقرر شد كارگروه ويژه فلسطين به زودي در نيويورك تشكيل شود تا راهكارهاي عملي براي حمايت از عضويت كامل اين كشور در مجمع عمومي سازمان ملل متحد و ديگر اقدامات حمايتي براي احقاق حقوق فلسطينيان را پيگيري نمايد.'صلاح الزواوي' سفير فلسطين در تهران در اين باره گفته است با توجه به اهميت موضوع فلسطين براي كشورهاي عضو جنبش غيرمتعهدها، بدون ترديد بخشي از بيانيه پاياني اجلاس به موضوع فلسطين اختصاص دارد.

از سوي ديگر 'رامين مهمانپرست' سخنگوي شانزدهمين اجلاس جنبش عدم تعهد معتقد است كه جنبش عدم تعهد در زمينه اصلاح ساختار سازمان ملل و صلح خاورميانه از جمله موضوع سوريه مواضع مشخصي دارد و هرچند در پيش نويس سند اجلاس تنها تشكيل كميته فلسطين به تصويب وزرا رسيده اما در سند نهايي چندين بند به مسايل منطقه اي از جمله سوريه اختصاص يافته است.

اين نشست دو روزه علاوه بر سخنراني وزراي خارجه و نمايندگان سياسي كشورها و تصويب سند اجلاس، با برنامه هاي جنبي همراه بود كه مي توان به انجام ديدارهاي دو جانبه رييس جمهوري اسلامي ايران و وزير امور خارجه كشورمان با وزرا و مقامات كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد شركت كننده در اجلاس تهران اشاره كرد.رونمايي از تمبر يادبود شانزدهمين اجلاس جنبش عدم تعهد، رونمايي از 10 عنوان كتاب با محوريت جنبش غيرمتعهدها، برگزاري نشست سه جانبه ايران، افغانستان و هند و همچنين افتتاح مركز حقوق بشر و تنوع فرهنگي اين تشكل بين المللي از ديگر رويدادهايي بود كه در حاشيه اجلاس وزراي خارجه برگزار شد.


 حنا رباني:
 يافتن راه حل مسالمت آميز براي بحرانهاي جهاني از وظايف نم است 

 
وزير امور خارجه پاکستان بر لزوم همکاري اعضاي جنبش عدم تعهد در چارچوب قوانين بين المللي براي حل بحرانهاي منطقه اي و بين الملي تاکيد کرد.به گزارش مهر مستقر در ستاد خبري شانزدهمين اجلاس جنبش عدم تعهد تهران، "حنا رباني کهر" وزير خارجه پاکستان در پاسخ به سوال اين خبرگزاري در مورد چشم انداز اجلاس تهران گفت : شانزدهمين اجلاس سران جنبش عدم تعهد طي نشستهايي در سطح وزيران خارجه طي ديروز و امروز برگزار شده و مطالب مهمي مورد بحث و بررسي قرار گرفته است.

وي افزود: از جمله اهداف اين نشستها يافتن راهي براي مقابله با چالشهاي جدي پيش روي کشورهاي عضو نم و گسترش همکاري هاي منطقه اي و تاکيد بر حفظ تماميت ارضي و استقلال کشورها است.

رباني با بيان اينکه يافتن راه حل هاي صلح آميز براي چالشهاي جهاني از اصول و وظايف جنبش نم است، گفت : اجلاس تهران تا کنون دستاوردهاي خوبي داشته است و انتظار مي رود ادامه اين روند به توافقات بيشتري در زمينه هاي مختلف منطقه اي و بين المللي بينجامد. وزير امور خارجه پاکستان يادآور شد: جنبش غيرمتعهدها مي تواند با همکاري اعضا و در چارچوب قوانين بين المللي گامهاي موثري در مقابله با بحرانها و حل مشکلات بين المللي از طريق مسالمت آميز بردارد و اين موضوع در عملکرد چند دهه اخير جنبش نم به خوبي قابل مشاهده است. وي در پايان تاکيد کرد: اميدواريم نشست تهران بر تاثيرگذاري جنبش عدم تعهد در حل مناقشات و چالشهاي بين المللي بيفزايد و به نظرم وظيفه اصلي نم نيز يافتن راه هاي مناسب براي مقابله با اين چالشها است.


 تلاش آمريکا براي عدم حضور اعضا در اجلاس تهران نتيجه نداد 

 وزير امور خارجه اوگاندا ضمن اشاره به برگزاري با شکوه نشست وزراي خارجه عضو جنبش عدم تعهد در تهران گفت: تلاش هاي آمريکا براي رخنه در بين ما به نتيجه خاصي نرسيد.آسومان کيينگي در گفتگو با نمنا با بيان اين مطلب گفت: براي افزايش همبستگي بين کشورهاي عضو نم تلاش کنيم تا تلاش هاي آمريکا براي رخنه در بين ما به نتيجه خاصي نرسد.

وي همچنين خاطرنشان کرد: غرب و امريکا تلاش زيادي در کمرنگ جلوه دادن اين اجلاس داشتند که با حضور پرشور کشورهاي غير متعهد مواجه شدند و تلاشهاي فراواني انجام شد تا کشورهاي کمتري در اين اجلاس شرکت کنند اما مهم اين است که در حال حاضر ما و دوستانمان اينجا حضور داريم.کيينگي ضمن قدرداني از برگزاري باشکوه اجلاس يادآور شد: بايد از ميهمان نوازي و برنامه ريزي خوب ايران در اين اجلاس تشکر کنم.


 در حاشيه اجلاس 

 وزير خارجه اندونزي: ارتقاي همبستگي ميان كشورهاي نم از اهداف نشست تهران است

وزير خارجه اندونزي يكي از اهداف اصلي نشست جنبش غيرمتعهدها در تهران را ارتقاء همبستگي ميان كشورهاي عضو و تاثيرگذاري بيشتر بر مناسبات و رويدادهاي جهاني دانست.مارتي ناتالگاوا، وزير خارجه اندونزي در حاشيه نشست جنبش عدم تعهد در گفت‌وگو با ايسنا اظهار داشت: يكي از اهداف اصلي نشست جنبش عدم تعهد در تهران ارتقاء همبستگي ميان كشورهاي عضو و تاثيرگذاري بيشتر بر مناسبات و رويدادهاي جهاني است.وي در خصوص استفاده صلح‌آميز از انرژي هسته اي گفت: استفاده از انرژي هسته اي تبديل به يكي از مسائل بين‌المللي مهم شده است و كشورهاي داراي فناوري هسته اي بايد از قوانين بين‌المللي در اين خصوص تبعيت كنند و به ويژه در راستاي تكثير تسليحات هسته اي گام برندارند. وي افزود: كشورهاي داراي اين فناوري بايد از نرم‌ها و مقررات بين‌المللي تبعيت كنند.مارتي ناتالگاوا در مورد هدف نشست جنبش عدم تعهد در تهران گفت: تلاش كشورهاي عضو، دستيابي به يك چارچوب مديريت مشترك و مديريت جهاني است تا بتوانند به طور سازنده‌تري بر رويدادهاي جهاني تاثير بگذارند.

وي تاكيد كرد: ما مايل هستيم كشورهاي عضو جنبش كه بيش از 120 كشور هستند به طور سازنده‌‌تري در رويدادهاي جهاني مشاركت كنند.وزير خارجه‌ اندونزي خاطرنشان كرد:‌ كشورهاي عضو جنبش بايد سياست‌هاي تقابل جويانه را كنار بگذارند و از طريق همكاري و مشاركت و ارتباطات قدرتمند به يك رويكرد واحد در قبال رويدادهاي جهاني دست يابند و در نهايت جنبش عدم تعهد تبديل به بخشي از راه‌حل براي مشكلات بين‌المللي شود.

تمايل وزير خارجه صربستان براي عضويت دائم در جنبش غيرمتعهدها

وزير امور خارجه صربستان در حاشيه نشست وزراي امور خارجه كشورهاي عضو جنبش غيرمتعهدها اعلام كرد: صربستان به عنوان كشوري كه در اين جنبش عضو نيست تمايل به همكاري با اين جنبش دارد.وزير امور خارجه صربستان در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: اميدواريم از اين كنفرانس به عنوان فرصتي براي تحقق صلح و ثبات در جهان استفاه شود.

وي با اشاره به روابط كشورش با ايران، تصريح كرد: روابط دوجانبه ميان دو كشور بسيار خوب است.وزير امور خارجه صربستان در رابطه با موضوع فلسطين و تلاش‌هاي جنبش غيرمتعهدها براي حمايت از اين كشور، عنوان كرد: جنبش غيرمتعهدها همواره از حقوق مردم فلسطين حمايت به عمل آورده است.وي با اشاره به اهميت بالاي نشست سران جنبش غيرمتعهدها خاطرنشان كرد: ما به عنوان كشور ناظر به نشست دعوت شده‌ايم و عضو جنبش غيرمتعهدها نيستيم اما به اينجا آمده‌ايم تا به تبادل نظر با كشورهاي عضو بپردازيم.

نخست‌وزير بنگلادش:

اولويت نخست اجلاس نم بايد توسعه اقتصادي باشد

نخست‌وزير بنگلادش، بر اين نكته كه اولويت نخست اجلاس نم بايد توسعه اقتصادي باشد، تاكيد كرد.به گزارش ايسنا مستقر در فرودگاه مهرآباد، شيخ حسينا نخست‌وزير بنگلادش در بدو ورود به فرودگاه مهرآباد مورد استقبال وزير بهداشت و استاندار تهران قرار گرفت و در جمع خبرنگاران اظهار كرد: همواره سعي جنبش غيرمتعهدها اين بوده كه وضعيت حقوق بشري و همچنين زمينه‌هاي اقتصادي را در كشورها ارتقا دهد.وي با بيان اين‌كه صلح و عدالت همواره از محورهاي جنبش غيرمتهدها بوده است، افزود: جنبش غيرمتعهدها براي گسترش صلح و عدالت تلاش كرده است و در زمينه حقوق بشر مي‌تواند نقش بسزايي ايفا كند.نخست‌وزير بنگلادش در خصوص اولويت اجلاس تهران نيز گفت: اولويت نخست اجلاس نم بايد توسعه اقتصادي باشد، زيرا بسياري از كشورها در شرايطي هستند كه از بحران اقتصادي رنج مي‌برند.

استقبال ونزوئلا از پيشنهاد ايران براي حل بحران سوريه

معاون سياسي رئيس جمهور ونزوئلا در خصوص پيشنهاد ايران مبني بر شکل گيري گروه تماس و نقش آفريني ونزوئلا در کنار ايران و مصر براي حل بحران سوريه ازاين پيشنهاد استقبال کرد و گفت: نقش آفريني کشورهاي منطقه و درگير در اين بحران دخالت قدرتهاي خارجي در سوريه را کاهش مي دهد.نيکولاس مادورو معاون سياسي رئيس جمهور و وزير خارجه ونزوئلا که در راس هيئتي 24 نفره وارد ايران شده بود در پاسخ به مهر در خصوص نقش آفريني اين کشور در قالب گروه تماس براي حل بحران سوريه گفت: قبل از هر چيز در وهله اول از قدرت هاي بزرگ مي خواهم که از دخالت در امور داخلي سوريه دست بردارند و اجازه دهند مردم سوريه در آرامش و صلح و استقلال به زندگي خود ادامه دهند.

وزير امور خارجه ونزوئلا ادامه داد: اين پيشنهاد، پيشنهاد بسيار خوبي است که با شرکت طرف هاي درگير و کشورهاي منطقه براي حل اين مشکل قدرت هاي بزرگ و قدرت هاي خارجي از دخالت در بحران سوريه دست بر مي دارند.نيکولاس مادورو تاکيد کرد: کشور ونزوئلا از اين پيشنهاد استقبال مي کند زيرا اين پيشنهاد باعث مي شود مردم کشور سوريه به صلح و آرامش واقعي دست پيدا کنند.

زمان قدرت‌نمايي کشورهاي بزرگ به پايان رسيده است

به گزارش ايلنا مستقر در ستاد خبري شانزدهمين نشست کشورهاي عضو جنبش عدم تعهد، ديپلمات ارشد کنيا با تقدير از ميزباني شايسته ايران، گفت که با توجه به اين که دو سوم کشورهاي جهان عضو اين جنبش هستند بايد با تلاش بيشتري در مسير حل و فصل مشکلات جهاني گام بردارند.وي تاکيد کرد که پرداختن به مساله فلسطين و مواضع اسرائيل در برابر فلسطينيان که معمولا با نقض گسترده حقوق بشر همراه است، بايد يکي از محورهاي نشست جنبش عدم تعهد باشد.اين ديپلمات کنيايي همچنين گفت که جنبش عدم تعهد که بعد از سازمان ملل متحد بيشترين عضو را دارد، مي تواند عملکرد مناسبي در زمينه پيدا کردن راهکار دائمي براي مساله فلسطين داشته باشد.وي افزود که زمان آن رسيده است که کشورهاي اين جنبش، قابليت و توانايي خود در مقابله با چالش‌هاي جهاني را اثبات کرده و نشان دهند که در مقايسه با قدرت‌هاي بزرگ، عملکرد موثرتري خواهند داشت.


 خبر 

 وزير خارجه تونس:

به دنبال تقويت روابط با ايران هستيم

وزير امور خارجه تونس گفت: ما به دنبال تقويت روابط ميان ايران و كشورمان هستيم. به گزارش ايسنا، وزير امور خارجه تونس در حاشيه دومين روز از اجلاس وزيران خارجه كشورهاي عضو جنبش غيرمتعهدها در تهران در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه آيا تونس برنامه‌اي به منظور تقويت روابط با تهران دارد يا خير؟ گفت: ما در مسير تقويت روابط دوكشور به ويژه بعد از وقوع انقلاب در كشورمان هستيم و تاكنون سفرهاي متعددي از سوي مسئولان ايراني به تونس انجام شده است از جمله سفر دكتر صالحي و معاون رييس‌جمهور ايران. وي در ادامه شانزدهمين اجلاس سران كشورهاي عضو جنبش غيرمتعهدها را مثبت ارزيابي كرد و گفت: شركت اعضا در اين نشست بسيار خوب و چشمگير بوده است. همچنين در نشست وزيران كارها به شكل خوبي در جريان است و اميدواريم كه امروز نتايج خوبي حاصل شود.وزير امور خارجه تونس ادامه داد: رياست ايران در اين اجلاس نيز امري ممتاز به شمار مي‌رود چرا كه ايران دولتي قدرتمند در منطقه است.وي ادامه داد: مقامات ايراني در اين نشست بسيار ميهمان‌نواز بوده و به گرمي از ميهمانان استقبال كرده‌اند و مذاكرات و گفت‌وگوها ميان همه اعضا در همه گروه‌ها در اين اجلاس بسيار مفيد بوده است.

كرزاي: غيرمتعهدها توانايي ايفاي نقش در عرصه جهاني و منطقه‌اي را دارند

رييس‌جمهور افغانستان در بدو ورود به تهران با اظهار خرسندي از سفر به ايران گفت: جنبش غيرمتعهدها توان آن را دارد كه در حل و فصل مسائل جهاني و منطقه‌اي به خوبي به ايفاي نقش بپردازد و تاثيرگذار باشد.به گزارش ايسنا، حامد كرزاي با بيان اين‌كه خوشحالم بار ديگر به ايران آمدم و فرصتي شده تا برادران خود در ايران را ببينم، به حضور تعداد زيادي از سران كشورهاي جنبش غير متعهدها در اجلاس تهران اشاره كرد و گفت: اطمينان دارم كه سران شركت‌كننده در اين اجلاس با خاطره خوبي از ايران به كشور خود باز خواهند گشت.كرزاي ادامه داد:‌در اين اجلاس مسائل جهاني و منطقه‌اي مورد بررسي قرار مي‌گيرد و انشاءالله راهكارهاي مناسب براي حل اين مشكلات انديشيده شود.

تغييردر مديريت دنيا لازمه تثبيت صلح پايدار است

رئيس جمهور بنين و رئيس دوره اي آفريقا گفت: براي تغيير درمديريت دنيا بايد تغييرات اساسي صورت گيردتا صلح ثبات پيدا کند.به گزارش خبرگزاري نم، يايي بنه ، رييس جمهور و رييس دوره اي آفريقا در بدو ورود خود به تهران به خبرنگاران گفت: خداوند بزرگ مديريت اين دنيا را به ما محول کرده و از ما خواسته به بهترين شکل آن را اداره کرده و دنيايي پر از صلح ثبات بسازيم.متاسفانه دنياي امروز ما بيمار است و بايد مديريت جهاني را دوباره بررسي کنيم تا تغييرات اساسي در مديريت باعث ثبات يافتن صلح شود.وي افزود:شعار امسال اجلاس بسيار خوب است و به مقامات ايراني و مردم آن جهت برگزاري اجلاس تبريک مي گويم و يادآور مي شوم مردم ايران دوست ملت آفريقا هستند.


 يادداشت 

 تهران و اجلاس سران جنبش عدم تعهد

ابراهيم علي آبادي

تهران ميزبان اجلاس سران کشورهاي عضو جنبش عدم تعهد در روزهاي 7 الي 11 شهريورماه جاري است اين سازمان از لحاظ تعداد اعضا پس از سازمان ملل متحد ،بزرگترين سازمان بين المللي جهان است.

حضور حدود 120 کشور در اجلاس غير متعهدها در معادلات منطقه و جهان تاثيرات عميقي خواهد داشت كه با توجه به وجود بحران در برخي از کشورهاي عضو جنبش عدم تعهد، نقش اين جنبش در حل اين بحران ها بسيار موثر مي باشد.

از آغاز شكل گيري جنبش عدم تعهد ابرقدرت ها تلاش كردند كه بر تصميم هاي جنبش تاثير بگذارند و از هماهنگي و انسجام آن بكاهند چه بسا تقويت اين جنبش كه پيامي حاكي از نفي سلطه قدرتهاي سلطه گر، عدم دخالت در امور داخلي کشورها، مبارزه با بي عدالتي و توسعه اقتصادي کشورها مي باشد براي تمامي اعضاء اين گروه ثمربخش خواهد بود و شانزدهمين اجلاس سران كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد در تهران با شعار «صلح پايدار در سايه مديريت مشترك جهاني» به نحو مطلوبي برگزار گردد.

رياست سه ساله ايران بر اين نهاد بين المللي مي تواند موجب تحکيم روابط با اعضاي اين جنبش گردد و جمهوري اسلامي بايد بتواند از اين فرصت به نحو مطلوبي براي رساندن پيام خود ، كه همانا صلح دوستي براي همه كشورها مي باشد بهره ببرد و از جمله كارهايي كه مي توان دراين اجلاس انجام داد استفاده‌هاي تجاري و ارتقاسطح مبادلات با كشورها مختلف و همكاري در موارد مورد نياز طرفين باشد.

اكنون بايد همه سعي خود براي برگزاري آبرومندانه اجلاس و بهره مندي هر چه بيشتر از دستاوردهاي آن را به کار بگيريم.


 
سياسي
اجلاس در تهران
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته