جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/06/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4240

آقازاده:
اجراي پروژه‌هاي منحصر به فرد فضاي سبز در کرج

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي:
وزارت ارشاد به صورت مستمر پيگير حل مشکل کاغذ است

با ساخت طولاني‏ترين تونل جاده‏اي کشور در دماوند؛
فاصله تهران تا مازندران 15 کيلومتر کمتر مي‏شود

با حضور مهندس ترکي؛
پروژه‌هاي عمراني شهرداري شهرگلستان افتتاح شد


ايران زمين


خبر


 آقازاده:
  اجراي پروژه‌هاي منحصر به فرد فضاي سبز در کرج 

 کرج - خاکپور

شهردار کرج از اجراي پروژه هاي منحصر به فرد فضاي سبز در اين کلانشهر خبر داد و بر لزوم ساماندهي رودخانه کرج تاکيد کرد. به گزارش خبرنگار پايگاه خبري مديريت شهري کرج، سيد علي آقازاده در مراسم افتتاحيه اولين نمايشگاه بين‌المللي گل و گياه کرج که در محل باغ گلهاي پارک چمران برگزار شد، با اشاره به توان، ظرفيت، کارايي، تخصص همراه با تعهد پرسنل سازمان پارکها و فضاي سبز شهرداري کرج اظهار داشت: با اين ويژگيها و با اهتمام ويژه مديرعامل اين سازمان طي چند سال اخير اقدامات مطلوبي در بحث فضاي سبز کرج انجام شده است.وي افزود: در واقع با اجراي پروژه هاي مختلف هم اکنون کلانشهر کرج داراي فضاي سبز بي‌نظير و منحصر به فردي است که بايد اين شرايط به نحو مطلوبي حفظ شود.

اين مسئول عنوان کرد: شهرداري کرج طي سال گذشته و امسال بيش از سه ميلياد تومان اعتبار را براي بازسازي پارک چمران و ايجاد فضايي شاد و مفرح براي شهروندان هزينه کرد که هم اکنون شهروندان از فضاي موجود در اين پارک رضايت نسبي دارند. آقازاده در ادامه با اشاره بر لزوم اجراي پروژه ساماندهي رودخانه کرج ادامه داد: شهرداري کرج براي اجراي اين پروژه اهتمام ويژه‌اي را دارد که بايد با همدلي ساير ارگانها و سازمانها روند اجراي پروژه مذکور مطلوب شود. شهردار کلانشهر کرج با اشاره به اينکه با اجراي اين پروژه، فضايي منحصر به فرد در کل کشور در کرج ايجاد مي‌شود، اظهار داشت: اجراي پروژه مذکور نيازمند 110 ميليارد تومان اعتبار است که بخشي از اين ميزان بودجه از سوي شهرداري تامين مي‌شود و بخشي ديگر با جذب سرمايه‌گذار بخش خصوصي محقق خواهد شد.

وي با اشاره به اهتمام ويژه اعضاي شوراي اسلامي شهر در امور مربوط به فضاي سبز اظهار داشت: در واقع تاکنون اعضاي شورا اقدامات مطلوبي را براي تحقق اهداف در اين بخش انجام داده‌اند. اين مسئول گفت: سرانه شهر کرج امروز بيش از 14 مترمربع است و اين درحاليست که جمعيت شهر کرج بالاترين نرخ رشد کشور را دارد و برغم افزايش روزانه جمعيت توانستيم سرانه فضاي سبز را به 14 مترمربع برسانيم که اين اقدام بزرگ و قابل تقديري از سوي سازمان پارکها است.


 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي:
 وزارت ارشاد به صورت مستمر پيگير حل مشکل کاغذ است 

 خرم آباد - نجف وند

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: وزارت ارشاد اسلامي به صورت مستمر پيگير حل مشکل کاغذ است.سيدمحمد حسيني وزير فرهنگ ارشاد اسلامي در حاشيه همايش علامه شهيدي در بروجرد در جمع خبرنگاران گفت: افزايش قيمت کاغذ مشکلاتي را براي جامعه مطبوعاتي کشور ايجاد کرده است که اين وزارت به دنبال حل اين مشکل است. وي با تأکيد بر اينکه رايزني‌هاي لازم براي حل مشکل کاغذ با وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شده، افزود: اين وزارتخانه قول داده که از واردات کاغذ و توليدکنندگان در داخل کشور حمايت کند. وزير ارشاد اسلامي با اشاره به اينکه با انجام اقدامات فوق از قيمت کاغذ کاسته مي‌شود، گفت: در اين زمينه مطبوعات با مشکلاتي مواجه بوده و افزايش قيمت کاغذ منجر به وقوع مشکلاتي در حوزه کتاب شده که اميد مي‏رود به زودي حل شود. وي تصريح کرد: متوليان اين وزارتخانه قول داده‌اند که از واردات کاغذ و همچنين مراکزي که در داخل کشور اقدام به توليد کاغذ مي‌کنند، حمايت داشته باشند. وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با تاکيد بر حمايت و پيگيري اين وزارتخانه در اين زمينه گفت: هم‌اکنون نيز اطلاع داريم که برخي از گروه‌ها کار واردات کاغذ را شروع کرده و انجام مي‌دهند.

حسيني ابراز اميدواري کرد که با اقدامات انجام شده و واردات کاغذ از افزايش قيمت‌ها در اين زمينه جلوگيري شود. وي در ادامه در خصوص همايش علامه شهيدي گفت: تجليل، گراميداشت و بزرگداشت مفاخر کشور وظيفه ملي بوده و بايد اين افراد بيشتر به جامعه معرفي و آثار آنها احياء شود.حسيني با اشاره به اينکه معرفي اين افراد منجر به ايجاد احساس هويت و خودباوري در نسل جوان مي‎شود، گفت: در دولت دهم اين مهم مد نظر قرار گرفته و مسئولان حوزه فرهنگي بايد براي گراميداشت اين مفاخر اهتمام ويژه داشته باشند. وزير ارشاد در نخستين همايش ملي علامه شهيدي در بروجرد شرکت کرده است.


 با ساخت طولاني‏ترين تونل جاده‏اي کشور در دماوند؛
 فاصله تهران تا مازندران 15 کيلومتر کمتر مي‏شود 

دماوند - ايرج صادقعلي

فرماندار دماوند از افتتاح مرحله نخست تونل امام‏زاده هاشم(ع) دماوند به عنوان طولاني‏ترين تونل جاده‏اي کشور در محور هراز خبر داد و گفت: با اجراي اين طرح، فاصله تهران تا مازندران 15 کيلومتر کمتر مي‏شود.به گزارش خبرنگار آفرينش، علي‏رضا قاسمي‏فرزاد در نشست شوراي فرهنگ عمومي شهرستان دماوند که با حضور امام جمعه دماوند، رئيس دادگستري اين شهرستان، رئيس دانشگاه آزاد اسلامي دماوند و جمعي ديگر از مسئولان در دفتر امام جمعه دماوند برگزار شد، اظهار داشت: احداث تونل امام‏زاده هاشم(ع) اقدامي شايسته از سوي مسئولان امر بود. وي ادامه داد: اين مهم به دستان توانمند و دانش بومي فرزندان غيور اين مرز و بوم اسلامي و بدون کمک ساير کشورهاي جهان صورت اجرايي به خود گرفت.

قاسمي‏فرزاد اضافه کرد: تونل متبرک به نام حضرت امام‏زاده هاشم (ع) بر اساس زمان‏بندي اعلامي از سوي مجريان طرح تا دهه مبارک فجر در مرحله نخست مورد بهره‏برداري قرار مي‏گيرد. فرماندار شهرستان دماوند افزود: با افتتاح اين طرح بزرگ، بسياري از مشکلات حال حاضر مردم براي تردد در محور هراز در منطقه موسوم به گردنه امام‏زاده هاشم (ع) رفع مي‏شود. وي ادامه داد: اين پروژه علاوه بر اجرا در مرحله نخست در حد فاصل منطقه «پلور» تا دامنه‏هاي «دشت مشاء»، در مرحله دوم در حد فاصل دشت مشاء تا منطقه «سادات‏محله» رودهن نيز ادامه خواهد داشت.

کاهش طول مسير تا 15 کيلومتر

فرماندار شهرستان دماوند از کاهش طول محور هراز به عنوان مسير مواصلاتي بين دو استان تهران و مازندران تا ميزان 15 کيلومتر خبر داد.وي تصريح کرد: علاوه بر اين، مزاياي ديگري نظير حذف گردنه پرخطر آن منطقه در همه طول سال و برف‏گير در ايام کولاک‏خيز فصول سرد نيز در پي اجراي اين طرح جلوه‏گر مي‏شود.فرماندار شهرستان دماوند با اشاره به شرايط جغرافيايي منطقه محل احداث تونل امام‏زاده هاشم (ع) خاطرنشان کرد: بر اساس نظر کارشناسان امر، شيب تونل امام‏زاده هاشم (ع) به سمت منطقه مشاء از شهرستان دماوند متمايل است.قاسمي‏فرزاد ادامه داد: وجود چنين اختلاف ارتفاع مناسب از طرفي و شيب با تراز 2.5 درصد به سوي مشاء از سويي ديگر منابع آبي با کيفيت بالا و دبي 150 ليتر بر ثانيه را به عنوان ذخيره مناسب آب شرب به سوي شهرستان دماوند جاري مي‏سازد.وي اضافه کرد: اتمام طرح‏هاي عملياتي و آغاز بهره‏برداري از اين تونل مي‏تواند سرمنشأ خيرات و برکات بسياري نظير رونق گردشگري، افزايش سطح امنيت مسافرت‏هاي هموطنان، تسهيل در تردد اهالي و استحصال آبي گوارا براي منطقه باشد.براساس اعلام اداره راه و ترابري بومهن ـ رودهن، تونل امام‏زاده هاشم (ع) طولاني‏ترين تونل جاده‏اي ساخته شده کشور محسوب مي‏شود.


 با حضور مهندس ترکي؛
 پروژه‌هاي عمراني شهرداري شهرگلستان افتتاح شد 

 بهارستان - اصغري

با حضور مهندس ترکي معاونت برنامه‌ريزي استانداري تهران از پروژه‌هاي عمراني شهرداري گلستان بهره برداري شد.به گزارش خبرنگار ما و به نقل از روابط عمومي شهرداري گلستان با حضور نعمت‌ا... ترکي معاونت برنامه‌ريزي استانداري تهران، نوبخت فرماندار شهرستان بهارستان، عليقلي‌زاده شهردار گلستان و جمعي از مسئولان شهرستان بهارستان از چند پروژه عمراني شهرداري گلستان بهره‌برداري شد.نعمت ا... ترکي در مراسم افتتاح اين طرح‌ها گفت: خوشبختانه طرح‌هاي شهرستان بهارستان بخصوص شهرگلستان نسبت به سال گذشته از رشد قابل توجهي برخوردار بوده است. وي با اشاره به اعتبار 65 ميليارد توماني در سال گذشته براي شهرستان بهارستان افزود: تعداد 200 طرح در اين شهرستان تعريف شده که از مصوبات هيات محترم دولت و سفرهاي استاني است و تمام تلاش خود را به کار مي‌گيريم تا اين پروژه‌ها تا پايان سال جاري به اتمام برسند. معاونت برنامه‌ريزي استانداري تهران همچنين تصريح کرد: در حال حاضر در شهرستان بهارستان 40 طرح آماده بهره‌برداري است که از اين تعداد 13 طرح مربوط به بخش گلستان و شهرداري گلستان است.

ترکي همچين با اشاره به طرح مهر ماندگار دولت در شهرستان بهارستان گفت: بيمارستان امام حسين(ع) در شهرگلستان از اين مصوبات است که تماه توانمان را مي‌گذاريم تا امسال آماده خدمت‌رساني به مردم شريف اين شهرستان شود. شهردارشهرگلستان نيز در اين مراسم به ورزش دوستان شهر گلستان گفت:شهرداري تمام توان خود را مي گذارد تا سرانه هاي ورزشي اين شهر را افزايش دهيم.حسين عليقلي زاده افزود:از بچه هاي اين شهر هم مي‌خواهم تا از فضاهايي كه برا رفاه خود آنان ايجاد مي‌شود مراقبت و مواظبت كنند و قول داد تا 10 چمن مصنوعي ديگر در اين شهر ايجاد شود. در اين مراسم از زمين چمن مصنوعي پارک فدک، فاز اول کمربند جنوبي شهرگلستان، پل بتني ده متري هشتم بر روي رودخانه شاد چاي وپل هوايي خيابان هفت تير توسط مهندس تركي به مناسبت هفته دولت بهره‌برداري شدند. همچنين در حاشيه افتتاح زمين چمن مصنوعي پارک فدک 600 دست لباس کامل ورزشي توسط شهرداري گلستان دربين فوتباليست‌هاي نونهال، نوجوان و جوان توزيع شد. يادآور مي‌شود از ديگر پروژه‌هاي عمراني شهرداري شهرگلستان اواخر هفته جاري با حضور استاندار تهران پرده‌برداري مي‌شود.


 ايران زمين 

 نمايشگاه «رؤياهاي کودکانه» در رودهن برپا شد

رودهن - خبرنگار آفرينش

نمايشگاه «رؤياهاي کودکانه» با حضور شمار زيادي از کودکان و جمعي از مسئولان در رودهن برپا شد. به گزارش خبرنگار آفرينش، نمايشگاه آثار هنرجويان نقاشي در مجتمع فرهنگي و هنري وصال رودهن کار خود را آغاز کرد. نمايشگاه نقاشي هنرجويان خردسال با عنوان «رؤياهاي کودکانه» درراستاي تشويق و ترغيب آنان به فعاليت در عرصه هنر در مجتمع فرهنگي و هنري وصال رودهن گشايش يافت. اين نمايشگاه با هدف تشويق و ترغيب هنرجويان در تداوم آموزش و کسب مهارت و توانايي بيشتر آنان، به همت دفتر فرهنگ و ارشاد اسلامي رودهن برپا شده است. نمايشگاه «رؤياهاي کودکانه» شامل 30 اثر از 9 هنرجوي خردسال به مربيگري شيرمحمدي، يکي از بانوان فعال در عرصه هنر است. اين آثار در رشته نقاشي و با مداد رنگي، مداد شمعي و طراحي با مداد، ماژيک و زغال ارائه شده و نمايشگاه «رؤياهاي کودکانه» به مدت يک هفته در اين محل داير است. 

بهره‌برداري ازکارخانه جوجه کشي فردوس جويبار

ساري - سميه ابوالحسني

سرمايه‌گذار کارخانه جوجه‌کشي فردوس در مراسم افتتاح آن گفت: عمليات اجرايي ساخت کارخانه ازسال 89 آغاز و بحمدا... درهفته دولت سال جاري به بهره‌برداري رسيد. محمدکريم فکوري اظهارداشت:اين کارخانه با ظرفيت 16دستگاه و توليد 2 ميليون و500هزار قطعه جوجه يکروزه در ماه و با اشتغالزايي 50نفر در حال فعاليت است و نيز توليد سالانه اين کارخانه 24ميليون قطعه جوجه يکروزه خواهد بود. وي ميزان سرمايه‌گذاري اين طرح را 25ميليارد ريال بيان کرد و گفت: تمام هزينه‌هاي اين کارخانه با سرمايه شخصي انجام شده و از تسهيلات بانکي استفاده نشده است. قلي‌پور امام جمعه جويبار نيز در اين مراسم با بيان اينکه سرمايه‌گذارمجتمع فردوس با سرمايه شخصي اين کار را به اتمام رسانده و قابل احترام و تکريم است خاطرنشان کرد: با افتتاح و راه‌اندازي چنين کارخانه‌هايي در سطح استان و کشور مقابله جدي با تحريمها و توطئه‌هاي دشمن خواهد شد.

طرح آزمايشي ايستگاه آذري، آزادي در ميدان قدس اجرا مي‌شود

قدس - اصغري

معاون خدمات شهري شهرداري شهر قدس گفت : طرح آزمايشي استقرار ايستگاه تاکسي آزادي ، آذري براي کاهش بار ترافيک خيابان 45 متري بوده و در آينده اي نزديک در ميدان قدس اجرا خواهد شد. "کامران محمدخاني" در گفت گو با خبرنگار آفرينش اظهار داشت: اجراي طرح آزمايشي در ميدان قدس به دليل ازدحام خودروهاي تاکسي مسيرهاي آزادي، آذري و به وجود آمدن بار ترافيکي در بلوار 45 متري صورت گرفته است. وي اين اقدام را با همکاري مسئولان اعلام کرد و اظهار داشت: با هماهنگي مسولان شهرستان و همراهي راهنمايي و رانندگي اين تصميم اتخاذ شده است که اميدواريم با استقبال شهروندان اين طرح با موفقيت اجرا شود.وي موفقيت اين طرح را بستگي به ميزان همکاري و کمک شهروندان دراين زمينه اعلام داشت و گفت: در اجراي طرح و برنامه منافع و آسايش اکثريت شهروندان در نظر گرفته مي‌شود و نبايد افرادي به خاطر منافع جزئي حقوق درصد با لاي شهروندان را ناديده بگيرند.محمدخاني خاطرنشان ساخت: براي مشکل ترافيکي اين محل نيز تمهيداتي صورت گرفته و با احداث پاركينگ خودرو در حوالي طرح اين دغدغه نيزرفع خواهد شد. وي نبود محل مناسب براي استقرار ايستگاه تاکسي را از جمله اين انتخاب برشمرد و بيان کرد: شهروندان از چيدمان نامناسب و غير اصولي خيابان و کوچه‌هاي شهرستان قدس مطلع هستند و به همين جهت محل مناسب ديگري وجود نداشت و تنها محل مناسب دور ميدان قدس انتخاب شد.

تفاهمنامه همکاري اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي و اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي هرمزگان به امضا رسيد

بندرعباس - خبرنگار آفرينش

تفاهمنامه همکاري بين اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي هرمزگان و اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي استان با هدف ترويج فرهنگ مطالعه و کتابخواني امضا گرديد. مديرکل ارشاد هرمزگان در اين باره گفت: هدف از انعقاد و امضاي اين تفاهمنامه، همکاري و تلاش در جهت تحقق فرمايشات مقام معظم رهبري درخصوص فراهم نمودن زمينه مطالعه براي تمامي آحاد جامعه و توليد فکر و افزايش معلومات عمومي جامعه مي‌باشد. حجت‌الاسلام و المسلمين علي مريدي‌زاده افزود: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي هرمزگان با توجه به تجربه چندين ساله در حوزه کتابخانه‌هاي عمومي و فرهنگ مطالعه داراي ظرفيتهاي بسيار مناسبي است که مي تواند به کمک فعاليتهاي اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي بيايد و زمينه گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخواني را در جامعه فراهم سازد.وي به تشريح مفاد تفاهمنامه همکاري پرداخت و خاطرنشان کرد: همکاري در جهت انعکاس و اطلاع‌رساني فعاليتهاي اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي در رسانه و تبليغ فرهنگ کتاب و کتابخواني و معرفي کتابخانه‌هاي عمومي از طريق رسانه‌هاي جمعي، ايجاد بستر و زمينه ارتباط و تعامل بيشتر اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي با مطبوعات و حوزه اطلاع‌رساني مطالعه مفيد، اختصاص بخشي از تبليغات محيطي به ترويج فرهنگ مطالعه، مساعدت در جهت صدور مجوز نشريات مورد درخواست اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي استان بخشي از مهمترين تعهدات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي هرمزگان مي‌باشد.

مريدي‌زاده در ادامه افزود: تعهدات اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي استان هرمزگان؛ عضويت رايگان تمامي خبرنگاران داراي کارت خبرنگاري در کتابخانه‌هاي عمومي استان، ارائه تسهيلات لازم براي عضويت کارکنان ارشاد و اصحاب فرهنگ و هنر در کتابخانه‌هاي عمومي ، توسعه منابع مرجع در کتابخانه‌هاي عمومي در حوزه علوم ارتباطات، روزنگاري و فرهنگ و هنر و مشارکت و حضور فعال بخشهاي مختلف اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي در نمايشگاههاي مختلف فرهنگي – هنري مي‌باشد.وي تصريح کرد: اين تفاهمنامه تا پايان اسفندماه سال 1393 معتبر است و در صورت توافق طرفين قابل تمديد مي‌باشد.

نمايشگاه دائمي کتاب "سوره مهر" در اردبيل راه‌اندازي مي‌شود

اردبيل – خبرنگارآفرينش

رئيس حوزه هنري استان اردبيل از راه اندازي نمايشگاه دائمي کتاب "سوره مهر" در مرکز اين استان خبر داد. ساسان ناطق اضافه کرد: در حال رايزني براي ايجاد اين نمايشگاه هستيم و بزودي مرکز کتاب سوره مهر در اردبيل راه‌اندازي خواهد شد. به گفته وي نمايشگاه و فروشگاه کتاب سوره مهر شامل مجموعه‌اي کامل از محصولات فرهنگي و هنري و نيز کتابهاي انتشارات سوره مهر و ساير ناشران معتبر کشور خواهد بود.رئيس حوزه هنري استان با اشاره به حضور موفق انتشارات سوره مهر در نهمين نمايشگاه بزرگ کتاب اردبيل يادآور شد: حوزه هنري استان اردبيل به نمايندگي از انتشارات در اين نمايشگاه حضور چشمگير و موفقي داشت. وي به کتابهاي پرفروش سوره مهر در نهمين نمايشگاه بزرگ کتاب اردبيل اشاره کرد و متذکر شد: سوره مهر با بيش از 150 عنوان کتاب و حوزه هنري استان با بيش از 10 عنوان کتاب از آثار منتشره خود در اين نمايشگاه حضور داشت. ناطق تصريح کرد: در اين نمايشگاه که با حضور ناشران معتبر کشور 3 الي 8 شهريور در محل دايمي نمايشگاه اردبيل برگزار شد، غرفه انتشارات سوره مهر با استقبال کم نظير مخاطبان و بازديدکنندگان مواجه بود. وي کتابهاي‌ دا، نورالدين پسر ايران، پايي که جا ماند و نيز کتاب آسمان مال من بود و تاريخ انقلاب اسلامي در اردبيل، از انتشارات حوزه هنري اردبيل را از عناوين پرفروش غرفه سوره مهر در نهمين نمايشگاه کتاب اردبيل عنوان کرد.

در راستاي خودكفايي صورت گرفته است؛

كاهش 75 درصدي مصرف ارز در پالايشگاه اصفهان

اصفهان - راعي

عملكرد ساليان اخير شركت پالايش نفت اصفهان، در جهت ساخت داخلي و جايگزيني آن با اقلام خارجي، سبب كاهش 75 درصدي مصرف ارز در اين شركت، شده است. به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، مدير بازرگاني پالايشگاه اصفهان افزود: آمار اقلام ساخته شده در يازده سال گذشته و همچنين هزينه انجام شده و ميزان صرفه‌جويي به عمل آمده، نويدبخش تلاش بي‌وقفه اين شركت در زمينه حمايت از متخصصان داخلي است، به طوري كه ميزان صرفه‌جويي ناشي از اين حركت بالغ بر 210/282/097/243 ريال، برآورد گرديده است. طاهري با اشاره به اينكه از زمان واگذاري مسئوليتهاي تامين و خريد كلي كالاها به شركتهاي پالايشي، اداره تداركات و امور كالاي پالايشگاه اصفهان سعي نموده درحد امكان اقلامي را كه درگذشته از سوي منابع خارجي تامين مي‌شده، با كمك متخصصان توانمند شركتها و كارگاههاي داخل كشور مورد بررسي وساخت قراردهد، اظهار داشت: در اين رابطه و در چند سال گذشته موفق به ساخت دستگاه و موارد بسيار مهمي مانند كولرهاي هوايي، مبدلهاي حرارتي – برجها و ظروف تحت فشار – لوازم كوره‌ها و قطعات ماشينهاي دوار وشيرهاو اتصالات و لوله ها و تيوبها – موادشيميايي مصرفي در برجهاي خنك‌كننده و ديگهاي بخار و نقطه ريزش گازوئيل و برخي ازكاتاليستها و... شده‌ايم. وي اظهار اميدواري نمود كه اين شركت در آينده نيز همچنان با استعانت از الطاف نهان و آشكار الهي حركت به سوي خودكفايي كامل را به سرمنزل مقصود رسانيده ودر جهت جلوگيري از خروج ارز از كشور موفق باشد.


 خبر 

 براي تصفيه‌خانه فاضلاب همدان بيش از 810 ميليارد ريال هزينه شده است

همدان - مجيد ملکيان

تصفيه‌خانه آب وفاضلاب همدان به عنوان نخستين طرح مهر ماندگار استان همدان باحضور وزيرنيرو ومسئولين استاني به بهره‌برداري رسيد. وزير نيرو درمراسم افتتاح تصفيه خانه فاضلاب همدان به فرمايشات اخير مقام معظم رهبري درخصوص دلايل دشمني دنياي اسکتبار باانقلاب اسلامي اشاره کرد و گفت: پايبندي دولت به اصول و آرمانهاي اسلامي پيشرفتهاي چشمگيرجمهوري اسلامي ايران از جمله دلايل اين دشمنيهاست.مجيد نامجو به طرحهاي مهر ماندگار دربخش وزارت نيرو اشاره کرد و افزود:پس از افتتاح اين طرح در بخش نيروگاهي کشور 37هزارو 500مگابايت به ظرفيت برق کشور افزوده مي‌شود اين درحالي است که ظرفيت برق کشور از ابتداي دولت نهم حدود37مگابايت بوده است. وزير نيرو ادامه داد در حال حاضر آبرساني به همدان از سد تالوار جزء اولويتهاي وزارت نيرو است که تمام تلاش خود را در افتتاح هرچه سريعتر اين پروژه به کار خواهيم بست. نامجو بابيان اين مطلب که اعتبار استان همدان دروزارت نيرو درسال گذشته، برابر111ميلياردريال بوده است که درسال جاري،146درصد رشد داشته است گفت: تصفيه‌خانه همدان يکي از تصفيه‌خانه‌هاي پيشرفته درکشور است که در بهره‌برداري از اين گونه پروژه‌ها بايد مديراني لايق و دلسوز به کار گرفته شوند.

وي بر مشخص شدن هرچه سريعتر مورد مصرف تصفيه خانه فاضلاب همدان تاکيد کرد و گفت: با توجه به اعتبارات آب و فاضلاب روستايي درسال90حدود500ميليون دلار اعتبارآب روستايي در مجلس به تصويب رسيده که درسال 91حذف شد و اين امر لطمات بسيار بزرگي را به برنامه تامين آب روستايي کشور وارد کرد. نامجو ادامه داد: راه‌اندازي فاضلاب فامنين بايد پيگيري شود ودرصورتي که طرحهاي آن انجام شده است بايد به کميسيون ماده15ارسال شود تا بررسيهاي لازم دراين خصوص انجام شود.درادامه مديرآ ب وفاضلاب استان همدان پروژه تصفيه خانه فاضلاب همدان رااز بي نظير ترين پروژه‌هاي فاضلاب در کشور برشمرد و افزود: از سال71طرح جامه شبکه جمع‌آوري واحداث تصفيه‌خانه همدان تصويب شده واز سال 74عمليات لوله‌گذاري شبکه اجراشده است.مرتضي عزالدين گفت:360ميلياردريال هزينه‌هاي پروژه از محل بانک بانک توسعه اسلامي ومنابع داخلي شرکت آبفا تامين شده است و بخش لجن تصفيه‌خانه نيز تاکنون 80درصد پيشرفت دارد که تا ارديبهشت سال آينده به بهره‌برداري مي‌رسد.وي طول شبکه طراحي شده تبديل شبکه سنتي به مدرن 639کيلومتر وخطوط انتقال را10.5 کيلومتر دانست و گفت: درحال حاضر 262کيلومتر از شبکه انتقال سنتي به مدرن تبديل شده است و در شبکه‌هاي انتقال حدود450ميليارد ريال تاکنون هزينه شده است که در مجموعه شبکه و تصفيه‌خانه بيش از 810ميليارد ريال هزينه شده است.

در مناطق نفت‌خيز جنوب؛

5 طرح مهرماندگار تا آذر امسال به بهره‌برداري مي‌رسد

اهواز - خبرنگار آفرينش

پنج پروژه مهر ماندگار شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب با بيش از 90 درصد پيشرفت در دست اجراست و تا آذر امسال به بهره‌برداري مي رسد. براساس اعلام شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب هم‌اکنون حدود 750 پروژه در زمينه تثبيت و نگهداشت توان توليد نفت در اين شرکت در دست اجراست که از اين تعداد 12 پروژه به عنوان پروژه‌هاي مهر ماندگار تعيين شده است و براساس برنامه زمانبندي تا پايان سال به بهره‌برداري مي‌رسد.بهره‌برداري از فاز نخست جمع آوري و تزريق گازهاي همراه ميدان نرگسي از جمله پروژه‌هاي مهم مهر ماندگار در مناطق نفت‌خيز جنوب کشور است که با هدف جمع آوري و فشارافزايي روزانه 19 ميليون فوت مکعب گازهاي همراه نفت، جلوگيري از آلودگي و حفظ محيط زيست با نسوزاندن گازهاي همراه نفت و تزريق آنها به ميدان نفتي نرگسي طراحي و اجرا شده است.براساس مطالعه‌هاي کارشناسان مهندسي نفت، با تزريق گاز به ميدان نفتي نرگسي، علاوه بر آسان تر شدن عمليات توليد، حجم نفت قابل استحصال اين ميدان نيز 120 ميليون بشکه افزايش خواهد يافت.

اين پروژه با نظارت کارشناسان مديريت مهندسي و ساختمان مناطق نفت‌خيز جنوب به صورت يي‌پي‌سي (طرح و ساخت همزمان) از سوي يک شرکت پيمانکار ايراني با اعتبار 400 ميليارد ريال از محل اعتبار پروژه‌هاي سرمايه‌اي شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب اجرايي شد. احداث کارخانه نمک‌زدايي در بي بي حکميه يک، احداث تسهيلات فرآورش در واحد نمک‌زدايي بنگستان اهواز يک، توسعه و تجهيز واحد نمک‌زدايي رگ سفيد دو گچساران، احداث تسهيلات بهره‌برداري و نمک‌زدايي مسجد سليمان، احداث واحد نمک‌زدايي براي کارخانه بهره‌برداري لب سفيداز ديگر پروژه هاي مهر ماندگار شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب است. هرمز قلاوند، مديرعامل شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب پيشتر از اجراي 25 پروژه احداث و توسعه واحدهاي نمک‌زدايي نفت خام در گستره فعاليت اين شرکت خبر داده و گفته بود: اين پروژه‌ها درمجموع با ظرفيت يک ميليون و 400 هزار بشکه در روز با هدف افزايش ظرفيت فرآورش نفت استحصال شده از ميدان هاي مناطق نفت خيز در قالب پنج طرح جامع اجرا و تا پايان برنامه پنجم توسعه به مرحله بهره‌برداري مي‌رسد.

کارخانه متمرکز نمک زدايي اهواز به عنوان بزرگترين کارخانه نمک زدايي کشور با ظرفيت 220 هزار بشکه در روز با استفاده از توانمنديهاي داخلي در کلان شهر اهواز نيز در دست ساخت است.

ساخت اين کارخانه با ظرفيت پيش گفته براي نخستين بار در کشور انجام مي‌شود و عمليات اجرايي آن در 15 کيلومتري جنوب اهواز در نزديکي مجتمع صنعتي شماره يک آغاز و اجراي آن به صورت کليد در دست (EPC) به يک پيمانکار داخلي واگذار شده است. خريد و نصب تلمبه ميله‌اي مکشي براي 30 حلقه از چاه هاي ميادين اهواز، احداث تاسيسات نفتي جايگزين ناشي از احداث سد گتوند عليا در منطقه لالي، اصلاح و بازسازي چند راهه گناوه، احداث باند دوم جاده ماهشهر به اميديه، ايجاد شبکه راديو ترانک ديجيتال، از ديگر پروژه‌هاي مهر ماندگار شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب است که همگي نسبت به برنامه از پيشرفت عملياتي خوبي برخوردارند. مناطق نفت‌خيز جنوب، عمليات توليد و فرآورش 80 درصد نفت خام و 16 درصد گاز کشور را در گستره 5 استان در جنوب غرب کشور عهده دار است و علاوه بر نفت صادراتي، نفت خام پالايشگاههاي اصفهان، بندرعباس، آبادان، تهران و شيراز و خوراک مجتمعهاي پتروشيمي بندر ماهشهر را تامين مي‌کند.

20 هزار واحد مسکن مهر در استان اردبيل آماده بهره‌برداري شد

اردبيل – خبرنگار آفرينش

علي حيدري در گرمي مغان افزود: تاكنون سه هزار و 800 واحد مسكن مهر مربوط به تعاونيهاي مسكن مهر شهرستان اردبيل افتتاح شده و افزون بر سه هزار واحد ديگر در اين شهرستان در حال احداث است. وي گفت: از آغاز اجراي طرح مسكن مهر در استان اردبيل 70 هزار متقاضي در قالب 81 تعاوني مسكن مهر ساماندهي شده‌اند. وي خواستار همكاري متقاضيان مسكن با اين اداره كل براي تكميل پروژه‌هاي مسكن مهر در جاي جاي استان شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته