جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/06/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4244

احمدي‌نژاد در ديداربا محمود الزهار:
بايد با هوشياري بيشتر توطئه‌هاي مستكبران را خنثي کنيم


سرمقاله


اخضر ابراهيمي به تهران مي آيد


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي

رييس مجلس:
رفتار کانادا در تعطيلي سفارت خود نشانگر دستپاچگي اين گونه کشورها است

علي اكبر صالحي:
عوامل ترجمه اشتباه سخنان مرسي توبيخ شدند


مرسي به عراق سفر مي‌کند


تغيير نظام سوريه لبنان را نابود مي‌كند


اشتون: اسد بايد برود!

معاون وزير امور خارجه:
ايده سياسي مرسي راهكار معقولي درباره سوريه است

روايت پزشک فرانسوي از سوريه:
حتي از اروپا هم جنگجوي مسلمان رفته است!


يک نکته از هزاران


ميز خبر


اخبار روز


ماندگار بر جريده عالم


 احمدي‌نژاد در ديداربا محمود الزهار:
 بايد با هوشياري بيشتر توطئه‌هاي مستكبران را خنثي کنيم 

رييس جمهوري اسلامي ايران با اشاره به اين‌که «مستکبران و دشمنان ملت‌ها سعي دارند تحولات منطقه را با محوريت تحقق هدف نجات رژيم صهيونيستي مديريت کنند»، بر لزوم هوشياري همگان در برابر اين توطئه‌ها و برنامه‌ريزي‌ها تاکيد کرد.

به گزارش ايسنا دکتر محمود احمدي‌نژاد در ديدار محمود الزهار، از رهبران ارشد حماس با بيان اين‌که «مساله و حقوق مردم فلسطين همواره از دغدغه‌هاي اصلي ملت ايران بوده و هست»، اظهار اميدواري کرد كه فلسطينيان هرچه زودتر به حقوق کامل خود رسيده و در سرزمين و خانه‌هاي خود زندگي کنند.

وي مجموعه تحولات منطقه در سال‌هاي اخير را مثبت ارزيابي و تصريح کرد: نبايد طراحي‌ها و اقدامات دشمنان را ناچيز شمرده و ناديده بگيريم؛ چراکه آنان امروز با پيچيدگي‌هاي بيشتري به دنبال نجات رژيم صهيونيستي هستند و در اين مسير حتي ممکن است در ظاهر به رژيم صهيونيستي پرخاش هم بکنند، اما اصل هدف و محور اقدامات آنان نجات اين رژيم است.

وي تاکيد کرد: بايد بيشتر هوشيار باشيم تا بتوانيم توطئه‌هاي آنان را خنثي کنيم.

رييس‌جمهور با بيان اين‌که «اميدواريم هرچه زودتر همه ملت‌ها به حقوق خود از جمله آزادي، حق انتخاب، استقلال و حق تعيين سرنوشت برسند»، گفت: مطمئناً ملت‌ها برخلاف اراده و خواست شياطين به اهداف خود خواهند رسيد.وي همچنين درباره تحولات سوريه نيز گفت: بايد تلاش شود تا مسائل در اين کشور با تفاهم، همکاري و دوستي حل شده و مردم بتوانند انتخاباتي آزاد برگزار کنند.

محمود الزهار، از رهبران ارشد حماس نيز در اين ديدار با اشاره به برگزاري موفقيت‌آميز شانزدهمين اجلاس سران کشورهاي عضو جنبش عدم تعهد در تهران اظهار اميدواري کرد كه دوره رياست ايران بر اين جنبش نتايج مثبت و برکاتي براي آحاد امت اسلامي داشته باشد.

وي همچنين ضمن تقدير از کمک‌ها و حمايت‌هاي بي‌دريغ جمهوري اسلامي ايران از مردم فلسطين و ارائه گزارشي از روند تحولات و مسائل فلسطين و غزه، گفت: فلسطينيان و گروه‌هاي فلسطيني تا تحقق همه اهداف، سياست‌ها و برنامه‌هاي خود را تغيير نداده و مطمئناً با تلاش‌ها و حمايت‌هاي برادران مومن خود به اين اهداف دست خواهند يافت.


 سرمقاله 

 پارالمپيك و ورزش معلولان

علي رمضاني

در روزهاي گذشته علاقمندان به ورزش در کشور شاهد پيروزي ها ،هنرنمايي ها و موفقيت ورزشكاران معلول و جانباز كشور در آوردگاه پاراالمپيك لندن بوده اند. برتري هايي که با پيروزي هايي مهم و سرنوشت سازدر مقابل کشور ها و قدرت هاي مهم جهان به دست آمد و عملا جايگاه ورزش كشورمان را در پارالمپيك لندن بهبود بخشيد و باعث غرور ملي هر ايراني گشت. در اين بين بي گمان گذشته از رتبه پاياني ايران در اين مسابقات و حتي پيش رفتن تا جايگاه نهم رده بندي آنچه براي بسياري از ورزش دوستان و ايرانيان و جامعه معلولان داراي اهميت بسزا و غير قابل انكاري است پيروزي ها و نشان دادن توانايي هاي جامعه معلول ايراني در آوردگاه هاي جهاني و تحقق بخشيدن به شعار "ما مي توانيم" است . در اين حال اگر به اين موفقيت ها و پيروزي هاي ايرانيان در پارالمپيك لندن نگاهي داشته باشيم ذكر چند نكته خالي از فايده نيست:

نخست آنكه در حال حاضر ورزشكاران معلول و جانباز توانسته اند استعداد هاي خود را به خوبي شکوفا کرده و در زمينه‌هاي مختلف در لندن به موفقيت‌هاي گوناگوني دست پيدا کنند. در اين حال اگر نگاهي به رقيبان ايراني در مسابقات جهاني داشته باشيم بايد گفت عملا ورزشكاران ايراني عملا با ورزشكاران از كشورها ي پيشرفته و توسعه يافته مسابقه داده و موفق به كسب مدال هاي رنگارنگ در بازيهاي پارالمپيك لندن شده اند. در اين حال اين امر از يك سو ارزش بالاتر كار آنان را نشان مي دهد و از سويي نيز پيشرفت محسوس ورزش معلولان در ايران را لذا بي گمان اگر بخواهيم اين موفقيت ها ادامه يافته و جايگاه جهاني بهتري را به دست آوريم بي شك امكانات بيشتر مي تواند چشم انداز فراروي در كسب مدال‌هاي پرتعداد را در بازيهاي جهاني بعدي فراهم سازد.

دوم اينكه بي گمان اگر دولت و نها دهاي مسئول بتوانند پشتيباني و حمايت كافي مالي رواني و ..از ورزشكاران معلول كشور به عمل آورند بي شك موفقيت‌هاي معلولين در زمينه هاي مختلف اجتماعي، ورزشي، هنري و ساير زمينه ها هم توجه و تحسين بين المللي را برمي انگيزد و پيامد هاي مثبتي براي کشور در عرصه هاي گوناگون پرستيژي و سياسي در ابعاد منطقه اي و جهاني دارد. در اين حال بايد توجه داشت كه بي گمان كاستي هايي در عدم توجه دقيق به ورزش معولان و ورزشكاران اين جامعه و جود داشته است و حتي هنوز تعهدات دولت و نهادهاي مربوطه در مراسم تقدير از قهرمانان پارالمپيک دوره هاي قبل برآورده نشده و قهرمانان معلول دوره هاي گذشته مشکلاتي مانند بيمه ، مسکن، مستمري و... دارند.

سوم آنكه معلولان نبايد در حاشيه قرار گيرند و شرايط زندگي مناسب بايد براي آن‌ها به طور شايسته و مناسب فراهم شود.

در اين حال بنا بر آمار سازمان بهداشت جهاني بيش از 600 ميليون نفر معلول در جهان زندگي مي‌کنند. در کشور ما نيز برآوردهاي مختلفي از شمار معلولان وجود دارد. (از حدود 12 ميليون نفر تا دو ميليون نفر) در اين حال موفقيت هاي جهاني ورزشكاران معلول ايراني نشان ميدهد كه بي گمان پتانسيل ها و ظرفيت هاي اين جامعه بيشتر از برآوردها است و بايد کوشيد تا با خدمات رساني به معلولان و توجه به حقوق آنها و توانمندسازي اقتصادي، ورزشي و... فرصت‌هاي برابر در اختيار آنان گذاشت و پتانسيل هاي اين جامعه بزرگ ايراني را پويا و پويا تر كرد .


  اخضر ابراهيمي به تهران مي آيد 

معاون آسيا و اقيانوسيه وزارت امور خارجه گفت: قرار است اخضر ابراهيمي، نماينده سازمان ملل در سوريه به تهران سفر کند. سيدعباس عراقچي، معاون آسيا و اقيانوسيه وزارت امور خارجه در گفتگو با مهر با اشاره به مشکل سوريه و تأکيد بر راه حل غيرنظامي براي رفع اين معضل گفت: آقاي علي اکبر صالحي وزير امور خارجه کشورمان شب گذشته با اخضر ابراهيمي ، نماينده سازمان ملل در سوريه صحبت کرد. وي ادامه داد: قرار است نماينده سازمان ملل در سوريه پس از سفر به سوريه و در فرصت مناسب به تهران سفر کند. بر اساس اين گزارش پيش از اين کوفي عنان به عنوان نماينده سازمان ملل در سوريه فعاليت مي کرد و در اين چارچوب دو بار به تهران سفر کرد . سوريه اعلام کرده است که همچون کوفي عنان همه گونه همکاري را با اخضر ابراهيمي نماينده جديد سازمان ملل خواهد داشت.


 سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

 سري دوازدهم

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


 رييس مجلس:
 رفتار کانادا در تعطيلي سفارت خود نشانگر دستپاچگي اين گونه کشورها است 

رييس مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اين که اظهارات و اقدامات مسوولان بايد معطوف به حل مشکلات اقتصادي کشور باشد نه مشوش نمودن فضاي سياسي گفت: به طور حتم نتيجه اين اقدامات چيزي جز غبارآلود نمودن فضاي سياسي کشور نيست.به گزارش خانه ملت، دکتر علي لاريجاني در نشست علني مجلس شوراي اسلامي در نطق قبل از دستور با تسليت به مناسبت سالروز رحلت آيت‌الله طالقاني و شهادت عالم رباني آيت‌الله مدني گفت: به طور حتم برگزاري موفقيت‌آميز اجلاس جنبش عدم تعهد نشانگر اقتدار و موقعيت‌شناسي ايران در ثبات و همگرايي در سطح بين‌الملل است.

نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي با بيان اين که حضور يکصد کشور در سطوح عالي يک پاسخ کوبنده به رفتارها و اظهارات کشورهاي استکباري و زورگو است افزود: در چند سال اخير ما از زبان چند کشور استکباري شنيده‌ايم که جامعه بين‌الملل نگران موضوع هسته‌اي ايران هستند، اما بايد آنها بدانند آيا 120 کشور عضو غيرمتعهدها و بيانيه آنها درباره حمايت قاطع از فناوري هسته‌اي ايران جزء حمايت‌هاي بين‌المللي و اين کشورها جزء جامعه بين‌المللي محاسبه نمي‌شوند .

رئيس مجلس شوراي اسلامي با اعلام اين که رفتار سبک کشور کانادا در تعطيلي سفارت خود در تهران نشانگر دستپاچگي اين گونه کشورها دارد گفت: به طور حتم اين اقدامات به جاي اين که اقتدار اين کشورها را نشان دهد انفعال و انزواي آنها را نشان مي‌دهد. وي هدف کشورهاي استکباري در انجام زورگويي‌ و تحريم‌هاي اخير را افزايش فشار اقتصادي بر ملت ايران دانست و افزود: حل و کاهش اين فشارها را بايد در ساماندهي اقتصاد کشور و تحقق اقتصاد مقاومتي جستجو کرد. از اين رو جلوگيري از گراني، تورم و ايجاد اشتغال در کشور محقق نمي‌شود مگر با رونق توليد و پرهيز از حاشيه‌پردازي مسوولان.

لاريجاني با اشاره به جلسات گذشته مجلس با وزراي اقتصادي دولت در رابطه با تسهيلات بانکي تصريح کرد: در جلسات گذشته وزرا با مجلس معلوم شد که تسهيلات بانکي کارا و مطلوب نيست که متاسفانه با وجود مشکلات در اين حوزه برخي از مصوبات بند 29 لايحه بودجه که مربوط به بهبود شرايط بنگاه‌هاي اقتصادي به درستي انجام نشده است.عضو فراکسيون اصولگرايان رهروان ولايت مجلس شوراي اسلامي با انتقاد از مشکلات کنوني کشاورزان و دامداران گفت: به طور حتم هر چه سريعتر بايد مشکلات اين ا فراد حل شود.رئيس مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اين که اظهارات و اقدامات مسوولان بايد معطوف به حل مشکلات اقتصادي کشور باشد نه مشوش نمودن فضاي سياسي يادآور شد: به طور حتم نتيجه اين اقدامات غبارآلود نمودن فضاي سياسي است.وي ادامه داد: متاسفانه طرح وارونه قانون اساسي از سوي مسوولان نتيجه‌اي جز ايجاد گردباد سياسي ندارد که هدف از اين اقدامات دور کردن اذهان عمومي از مشکلات است.

لاريجاني با تاکيد بر اين که امروز عمل مجاهدان مسوولان، حل بيکاري و گراني است افزود: مسوولان بايد به جاي طرح مسائل غيرواقعي که به درد مردم نمي‌خورد وظايف خود را عمل کند از اين رو اگر اشتباهي رخ مي‌دهد بايد آن را با مردم در ميان بگذارد نه آن که به جاي حل آن مشکلات را به گردن ديگران بيندازند.رئيس مجلس شوراي اسلامي خواستار تلاش کميسيون کشاورزي و صنايع براي حل مشکلات اقتصادي شد و گفت: اين کميسيون‌ها بايد با برنامه‌ريزي‌هاي دقيق در جهت حل مشکلات گام بردارند.


 علي اكبر صالحي:
 عوامل ترجمه اشتباه سخنان مرسي توبيخ شدند 

علي اکبر صالحي وزير خارجه در جلسه غليرعلني مجلس توضيحاتي در خصوص علل تعطيلي سفارت کانادا در ايران و همچنين نتايج اجلاس مکه و اجلاس جنبش عدم تعهد در تهران داد و به نقل از رئيس سازمان صدا و سيما اعلام کرد که مسئولان سيما به دليل ترجمه اشتباه سخنان مرسي توبيخ شدند.به گزارش مهر، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي روز يکشنبه حدود يک ساعت جلسه غيرعلني براي استماع گزارش علي اکبر صالحي وزير امور خارجه درباره برگزاري اجلاس تهران و نحوه حضور هيات جمهوري اسلامي ايران در اجلاس مکه تشکيل دادند.

صداوسيماي ايران با تحريف سخنراني محمد مرسي رئيس جمهور مصر در اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران، سه مرتبه کلمه بحرين را جايگزين سوريه کرد.در اين تحريف و جعل، عبارت هايي جايگزين سخنان مرسي شد تا سخنان او عليه حکومت بشار اسد رئيس جمهور سوريه به سخناني در حمايت از او تبديل شد.براساس اين گزارش صالحي در پاسخ به سوال نمايندگان مبني بر اينکه آيا وزارت خارجه براي به تصويب نرسيدن بيانيه اجلاس مکه براساس آن سوريه از سازمان کنفرانس اسلامي خارج شد، رايزني‌هايي در اجلاس انجام داده است، گفت: رايزني‌هايي در اين باره انجام گرفت اما در نهايت اين بيانيه به تصويب اکثريت رسيد اما نکته مهم آن اين است که بر سر اين بيانيه اجماع صورت نگرفت بله اکثريت با آن موافقت کردند.

صالحي همچنين در خصوص ايراد نمايندگان مجلس به ترجمه سخنان محمد مرسي رئيس جمهور مصر در مراسم افتتاحيه اجلاس تهران نيز گفت: آقاي ضرغامي در گزارشي که دادند گفتند که تنها يکي از شبکه‌ها در ترجمه داراي اشکال بوده که البته مسئولان آن شبکه مورد توبيخ قرار گرفتند اما ساير شبکه‌ها کار ترجمه را به درستي انجام دادند.وزير امور خارجه همچنين در اين جلسه در خصوص تعطيلي سفرات کانادا نيز گفت: کشور کانادا در سياست خارجي تحت تاثير تحرکات صهيونيست‌ها است و خط مشي آنها را دنبال مي‌کند و از طرفي تلاش مي‌کند تا روابط خود را با اين رژيم زياد کند ، رضايتمندي آنها جلب کند و اين اقدام در راستاي منافع رژيم صهيونيستي است.


  مرسي به عراق سفر مي‌کند 

فارس: رئيس حزب اسلامي عراق که به قاهره سفر کرده است، اعلام کرد که رئيس جمهور مصر بزودي به عراق سفر مي‌کند. به گزارش پايگاه اليوم السابع، «اياد السامرائي» گفت که احتمالا «محمد مرسي» در چارچوب سفر دوره‌اي خود به کشورهاي عربي که به زودي انجام خواهد شد، به عراق نيز سفر کند. در صورت انجام سفر مرسي به عراق اين نخستين سفر رئيس جمهور مصر به عراق از زمان تجاوز آمريکا به اين کشور در سال 2003 خواهد بود. سامرائي پس از ديدار با رهبران جماعت اخوان‌المسلمون در قاهره به خبرنگاران گفت: آنگونه که شنيده‌ام عراق نيز يکي از ايستگاه‌هاي سفر مرسي به کشورهاي عربي خواهد بود. وي افزود که در ديدار با «محمد بديع» دبير کل و ديگر اعضاي جماعت اخوان‌المسلمون از آنها براي سفر به عراق دعوت بعمل آورده است. وي تصريح کرد که در اين ديدار به برادران مصري گفتم که در عراق به روي آنها باز است اما هنوز زمان سفر مشخص نشده است.


  تغيير نظام سوريه لبنان را نابود مي‌كند 

ايسنا: رهبر جريان آزاد ملي اظهار كرد كه تغيير نظام سوريه، لبنان و مسيحيان اين كشور را نابود مي‌كند. به گزارش روزنامه فرامنطقه‌اي القدس العربي، ميشل عون، رهبر جريان مسيحي آزاد ملي در لبنان اظهار كرد: تغيير نظام سوريه، لبنان و مسيحي‌هاي كشور را از بين مي‌برد چرا كه سازمان‌هايي بر سر كار خواهند آمد كه طرز تفكرشان به قرن 14 بر مي‌گردد. عون تصريح كرد: برخي مي‌گويند كه اخوان المسلمين سوريه قدرت را در دست خواهد گرفت، اما آيا اين‌ها مي‌دانند كه شريعت اخوان المسلمين چيست؟ اقليت‌هاي مسيحي در سوريه روابط خوبي با اقليت علوي كه بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه به آن منتسب است، برقرار كرده‌اند اما بيشتر ساكنان اين كشور از اهل تسنن هستند. در بحبوحه درگيري‌هاي سوريه، ترس انتقال ناآرامي‌ها از سوريه به لبنان كه 35 ميليون تن در آن زندگي مي‌كنند، وجود دارد چرا كه به نظر مي‌رسد كشور بين حاميان نظام سوريه و مخالفان آن تقسيم شده است.


  اشتون: اسد بايد برود! 

مهر: وزراي امور خارجه اتحاديه اروپا در نشست دو روزه غيررسمي خود در قبرس خواهان كناره‌گيري رييس‌جمهوري سوريه و يافتن راهكاري صلح‌آميز براي پايان دادن به بحران در اين كشور شدند. به گزارش خبرگزاري شينهوا، كاترين اشتون، رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا در يك كنفرانس مطبوعاتي مشترك با وزير امور خارجه قبرس عنوان داشت: پيام مذاكرات اخير ما در نشست غيررسمي وزراي امور خارجه اتحاديه اروپا در رابطه با بحران سوريه اين است كه بشار اسد، رييس جمهوري اين كشور بايد برود!

كاترين اشتون خاطرنشان كرد: اتحاديه اروپا از اخضر الابراهيمي، فرستاده جديد اتحاديه عرب و سازمان ملل متحد در سوريه و تلاش‌هاي وي براي يافتن راهكاري صلح‌آميز حمايت مي‌كند.رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا تصريح كرد: لازم است تحريم‌هاي بيشتر عليه سوريه اعمال شود تا دولت اين كشور مجبور به بركناري گردد.


 معاون وزير امور خارجه:
 ايده سياسي مرسي راهكار معقولي درباره سوريه است 

معاون عربي آفريقايي وزير امور خارجه در پاسخ به اين پرسش كه آيا اين كشورها روسيه و چين هستند، گفت: در حال حاضر روي ايده‌هاي مختلف كار مي كنيم. هر كدام از كشورها به دليل ظرفيت و تاثيرگذاري‌شان در بحث سوريه مورد بررسي هستند، اما نهايت اين است كه اين ابتكار آقاي مرسي است و دوستان ما در مصر بايد به اين جمع‌بندي برسند و توافق حاصل شود و سپس براي نشست برنامه‌ريزي شود. اما ايران به طور كلي ايده سياسي مطرح شده توسط آقاي مرسي را به عنوان راهكار سياسي معقول مورد تاييد قرار داده است.

وي در عين حال گفت: انتظار ما اين است كه وقتي آقاي مرسي چنين دعوتي را دارند قبل از آن موضع‌گيري صريح و علني‌شان را نسبت به سوريه به شكلي كه بعضا از زبان ايشان مطرح مي‌شود را با تامل بيشتري مورد تجزيه و تحليل قرار دهند. طبيعي است وقتي طرفي ‌درخواست نشستي را براي برون‌رفت از يك مشكل مطرح مي‌كند، اولين نكته‌اي كه مدنظر است اين است كه ‌خود آن فرد نبايد جانبداري خاصي در موضوع داشته باشد؛ بنابراين انتظار مي‌رود كه آقاي مرسي واقع‌بينانه نسبت به آنچه كه در سوريه مي‌گذرد برخورد كند و در عين حال طرح سياسي خود را كه قطعا طرح درستي است منطبق با واقعيات پيگيري كند.


 روايت پزشک فرانسوي از سوريه:
 حتي از اروپا هم جنگجوي مسلمان رفته است! 

يک جراح فرانسوي که اخيراً براي مداواي مخالفان رژيم سوريه به اين کشور رفته بود ؛ در بازگشت به فرانسه مشاهدات خود را روايت کرده است.به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز، اين جراح فرانسوي که به درمان مخالفان مسلح در شهر حلب سوريه مي پرداخت ، انچه ديده است را چنين بيان مي کند: تعداد افراد مسلح اسلامگرا در ميان مخالفان مسلح حکومت سوريه رو به افزايش هستند. آنها براي تبديل سوريه به حکومت ديني تلاش مي کنند و معتقدند در حال "جنگ مقدس" هستند.

بيريه 71 ساله در مصاحبه اي با رويترز در آپارتمان خود در مرکز پاريس مي گويد: برخلاف سفرهاي قبلي به شهر حمص و ادلب سوريه در سال جاري ، در اين سفر، 60 درصد از افرادي که معالجه کردم مخالفان مسلح بودند که حداقل نيمي از آنها سوري نبودند.بنابه گفته اين پزشک فرانسوي، از جمله افراد مسلح اسلامگرا در سوريه مي توان به جوانان فرانسوي اشاره کرد که از شيوه "محمد مراح" پيروي مي کنند. مراح يک تندرو اسلامگرا از شهر تولوز فرانسه بود که در مارس گذشته در پيروي از القاعده ، هفت نفر را در اين شهر به قتل رساند. رويترز مي نويسد: روايت اين پزشک فرانسوي اين موضوع را قوت مي بخشد که به نظر مي رسد شمار زيادي از شهروندان کشورهاي عربي و اسلامي با انگيزه ديني براي انجام جهاد و کشته شدن براي اسلام به سوريه مي روند.

برخي از افراد مسلح اسلام گرا در سوريه، جنگجويان حرفه اي سابق در عراق، افغانستان، چچن و ليبي هستند که مهارت هاي خود را در زمينه جنگ و ساخت بمب به سوريه برده اند و همين موضوع باعث نگراني دولت هاي عربي و غربي شده است؛آنها از يک سو از مخالفان حکومت سوريه حمايت مي کنند اما بيشتر آنها چيزي جز دعا و آرزوهاي خوب براي اين مخالفان ندارند.


 يک نکته از هزاران 

باتوجه به وابستگي 80 درصدي صنعت کاغذ تحرير و روزنامه به مواد اوليه خارج از کشور، نرخ ارز و نوسانات آن بيشترين تاثير را بر اين صنعت گذاشته است؛ اين معضل هنگامي دوچندان شده است که ارز مرجع نيز به واردات مواد اوليه اين صنعت تعلق نمي‌گيرد!!. با نوسانات نرخ ارز و تثبيت قيمتي که دولت پياده کرده است، ادامه راه براي اين صنعت بسيار مشکل است.

اين درحالي است مسولان تا پيش از اين بارها و بارها قول مساعدت در كمك به اين صنعت و مشكلات كمبود كاغذ را داده اند كه هنوز تاثير چنداني در اوضاع اين صنعت ديده نشده است.


 ميز خبر 

 با صدور پيامي؛

رهبر معظم انقلاب از مدال آوران کشورمان در مسابقات پارالمپيك تقدير كردند

در پي موفقيت‌هاي جانبازان و معلولان كشورمان در رقابت‌هاي پارالمپيك 2012 و همچنين در پاسخ به نامه رييس‌ كميته ملي پارالمپيك، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر انقلاب اسلامي در پيامي از افتخار ‌آفريني‌هاي آنان قدرداني كردند.

متن پيام رهبر معظم انقلاب اسلامي به اين شرح است:

قهرمانان عزيز جانباز و معلول

افتخاراتي که در مسابقات جهاني به دست آورديد، مايه خرسندي و سرافرازي و شادماني ملت ايران است. صميمانه از همه شما تشکر مي‌کنم. پايبندي‌هايي که به ارزش‌ها و احکام اسلامي نشان داديد نيز درخور قدرداني و سپاس جداگانه است.

خداوند همواره شما را سربلند بدارد.

سيّد علي خامنه اي

پيشنهاد شرط سني 75سال براي کانديداهاي رياست جمهوري

عضو کميسيون شوراها و امور داخلي کشور مجلس شوراي اسلامي از بررسي پيشنهادات مختلف در اصلاح قانون انتخابات رياست جمهوري از جمله قراردادن شرط سني حداکثر 75 سال براي کانديداها خبر داد.محمد ابراهيم رضايي در گفتگو با مهر، با اشاره به بررسي اصلاح قانون انتخابات رياست جمهوري در کميسيون شوراها و امور داخلي کشور در مجلس اظهارداشت: جلسات برگزار شده کميسيون براي بررسي اصلاح قانون انتخابات با حضور مسئولاني از وزارت کشور، شوراي نگهبان، مرکز پژوهشهاي مجلس و مجمع تشخيص مصلحت نظام برگزار شد و پيشنهادات مختلفي مورد بررسي قرار گرفت.وي با بيان اينکه هنوز هيچ تصميم قطعي براي اصلاح قانون اتخاذ نشده است، گفت: شرايط تحصيلي و سني از جمله موضوعاتي است که در کميسيون مورد بررسي قرار گرفت و از جمله پيشنهادات قرار دادن شرط حداکثر 75 سال براي کانديداتوري رياست جمهوري بود.

رضايي با بيان اينکه بررسي اين موضوع همچنان در کميسيون ادامه خواهد داشت، گفت: بررسي اصلاح قانون زمان بيشتري نياز دارد و تمام ابعاد آن بايد مورد بررسي کارشناسانه قرار گيرد، نهايتا تا پايان مهرماه به نتيجه قطعي درباره اصلاح قانون انتخابات خواهيم رسيد.نماينده خمين گفت: هدف از اصلاح اين قانون رفع ابهامات و مشکلات است و بنا نداريم تغييرات اساسي در قانون اعمال کنيم.

كلينتون: توافق ميان واشنگتن و مسكو در خصوص سوريه بعيد است

وزير امور خارجه آمريكا طي سخناني توافق كشورش با روسيه را در خصوص مساله سوريه بعيد دانست.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آلمان، هيلاري كلينتون، وزير امور خارجه آمريكا در كنفرانس مطبوعاتي كه پس از نشست اپك در روسيه برگزار شد، اعلام كرد: به عقيده من توافق ميان واشنگتن و مسكو در خصوص راهكاري براي حل و فصل درگيري‌ها در سوريه بعيد است. كلينتون در اين اظهارات همچنين اعلام كرد كه در مذاكراتش با ولاديمير پوتين،‌ رئيس‌جمهوري روسيه و سرگئي لاوروف، همتاي روسي خود تنها به پيشرفت محدودي دست يافته است و اختلافات همچنان ادامه دارد.وي گفت: مسكو به آمريكا پيش‌نويس قطعنامه‌اي جديد در شوراي امنيت را در خصوص سوريه پيشنهاد داده كه اگر الزام‌آور نباشد بي‌معنا خواهد بود چرا كه اعتماد به قطعنامه‌اي كه الزام‌آور نيست بي‌معناست زيرا مكررا ديده‌ايم كه بشار اسد نسبت به اين قطعنامه‌ها بي‌توجه است و به اقدامات خود ادامه مي‌دهد.كلينتون با تاكيد بر اينكه به مذاكراتش با لاوروف در آينده ادامه خواهد داد، اعلام كرد: آمريكا فشارها عليه نظام بشار اسد،‌ رئيس‌جمهوري سوريه را بيشتر خواهد كرد تا بدين وسيله بتوان به خشونت‌ها در سوريه پايان داد.وزير امور خارجه آمريكا همچنين گفت: ما بايد واقع‌بين باشيم و بدانيم كه تا زماني كه وضعيت اين چنين ادامه داشته باشد شاهد توافق با روسيه در خصوص سوريه نخواهيم بود.

بيش از 310 كشته و زخمي حاصل انفجارهاي عراق

منابع امنيتي عراق اعلام كردند كه در سلسله انفجارهاي ديروز عراق كه بيشتر به وسيله خودرو‌هاي بمب‌گذاري شده انجام شد، بيش از 60 تن كشته و 250 تن زخمي شدند. به گزارش ايسنا، به نقل از شبكه خبري اسكاي نيوز عربي، منابع امنيتي و پليس عراق اعلام كردند كه شهرها و استان‌هاي مختلف اين كشور امروز شاهد انفجارها و حملات تروريستي مختلفي بود كه در اين حملات بيش از 60 عراقي كشته و تعداد زيادي زخمي شدند كه احتمال افزايش قربانيان بسيار زياد است. پليس عراق اعلام كرد كه حملات تروريستي انجام شده در مناطق مختلف عراق تقريبا هماهنگ و بيشتر توسط خودروهاي بمب‌گذاري شده صورت گرفته است. اسكاي نيوز عربي به نقل از منابع عراقي اعلام كرد كه در انفجار دو خودرو بمب‌گذاري شده در شهر العمارة دست‌كم 16 تن كشته و چندين عراقي زخمي شدند كه حال برخي از زخمي‌ها وخيم گزارش شده است.به گفته منابع امنيتي عراق نيز، سه خودروي بمب‌گذاري شده در منطقه‌ التاجي در شمال بغداد، پايتخت اين كشور منفجر شده كه اين انفجارها به كشته شدن چند عراقي انجاميده است.

طارق الهاشمي محكوم به اعدام شد

«طارق الهاشمي»معاون «جلال طالباني»رئيس جمهوري عراق به اعدام محكوم شد. به گزارش ايلنا به نقل از رويترز،سخنگوي دادگاه كيفري عراق گفت كه الهاشمي به اتهام اداره تيم هاي مرگ به طور غيابي به اعدام محكوم شد. اين دادگاه طي حكمي الهاشمي را به مرگ به شيوه به دار آويختن محكوم كرد.


 اخبار روز 

ولاديمير پوتين: گفت و گوها با كلينتون سازنده اما بي نتيجه بود

«ولاديمير پوتين»رئيس جمهوري روسيه پس ازديدارش با «هيلاري كلينتون»وزير خارجه آمريكا اعلام كرد كه گفت و گوهايش با كلينتون سازنده بود اما دو طرف به هيچ توافقي نرسيدند.به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه اينترنتي روسيا اليوم،پوتين در كنفرانس مطبوعاتي كه در «ولاديوستوك»پس از پايان نشت«اپك»برگزار شد،حاضر نشد در مورد اينكه آيا ديدار با كلينتون به مسائل سياسي داخلي پرداخته يا خير صحبت كند. رئيس جمهوري روسيه تصريح كرد كه اگر اين ديدار كلينتون در مورد تحولات داخلي،پيش از انتخابات آمريكا سخني گفته باشد وي حق ندارد آن را به روزنامه نگاران منتقل كند.در همين حال وزير خارجه آمريكا نيز گفت كه اختلافات ميان آمريكا و روسيه پيرامون بحران سوريه همچنان به قوت خود باقي است.هيلاري كلينتون پس از ديدار با پوتين و «سرگئي لاوروف»وزير خارجه روسيه گفت:بايد واقع گرا باشيم ما در مورد سوريه به هيچ توافقي نرسيديم.اختلافات در اين مورد وجود دارد و در آينده نيز ادامه پيدا مي كند.

تشديد تحريم‌هاي اتحاديه اروپا عليه سوريه

وزراي خارجه اتحاديه اروپا در نشست خود در قبرس بر سر افزايش تحريم‌ها عليه دولت سوريه به توافق رسيدند. به گزارش ايلنا به نقل از بوابه الشروق، «ايراتو كوزاكو ماركوليس» وزير خارجه قبرس كه كشورش رياست دوره‌اي اتحاديه اروپا را به عهده دارد، اعلام كرد كه اين اتحاديه تحريم‌ها عليه نظام حاكم بر سوريه را تشديد مي‌كند. ماركوليس در پايان نشست مشاورتي وزراي خارجه اروپا درشهر «بافوس» واقع در غرب قبرس تصريح كرد كه وزراي خارجه اتحاديه اروپا همچنين بر سر ارائه كمك‌هاي بشردوستانه به مردم سوريه در داخل و پناهندگان سوري در كشورهاي همجوار به توافق رسيدند.

دعوت وزارت خارجه سوريه از مخالفان براي حضور بر سر ميز مذاكره

سخنگوي وزارت امور خارجه سوريه با تاكيد بر اينكه تسويه حساب از طريق درگيري‌هاي مسلحانه امكان‌پذير نيست، مخالفان سوري را براي حضور بر سر ميز مذاكره دعوت كرد.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت اينترنتي النشره، جهاد مقدسي، سخنگوي وزارت امور خارجه سوريه در مصاحبه‌اي تلويزيوني تاكيد كرد: تسويه حساب نه تنها از طريق درگيري‌هاي مسلحانه ممكن نيست بلكه راه تسويه حساب حضور بر سر ميز مذاكره است.مقدسي همچنين افزود: ما از مخالفان مي‌خواهيم كه به خاطر علاقه و عشق شان به مردم سوريه بر سر ميز مذاكره حاضر شوند نه به خاطر نظام سياسي.

سخنگوي وزارت امور خارجه سوريه همچنين تاكيد كرد: ما تاكنون شاهد هيچ كمك انساني از سوي كشورهاي حوزه خليج (فارس) نبوده‌ايم و اميدواريم كه حداقل 10 درصد از بودجه‌اي كه براي مسلح كردن گروه‌هاي تروريستي سوريه اختصاص داده مي‌شود براي كمك به مردم سوريه كنار گذاشته شود.مقدسي با تاكيد بر اينكه درهاي كشورش در برابر هرگونه كمك‌هاي انساني از سوي كشورهاي منطقه و همسايه سوريه باز است اعلام كرد كه مسئولان سوريه از هرگونه كمك‌هاي انساني براي مردم اين كشور استقبال مي‌كنند.سخنگوي وزارت امور خارجه سوريه در خصوص ماموريت اخضر الابراهيمي،‌ فرستاده مشترك سازمان ملل و اتحاديه عرب نيز گفت: در صورتي كه جامعه جهاني خواهان موفقيت الابراهيمي باشد بدون شك الابراهيمي موفق خواهد شد. وي تاكيد كرد: ما خواهان توافق با سوريه هستيم نه عليه سوريه.

مقدسي همچنين عنوان داشت: ما در حال حاضر در سوريه شاهد درگيري‌هاي خياباني و خونين در برخي از مناطق هستيم لذا بهترين راه براي حل و فصل وضعيت سوريه گزينه سياسي است.


 ماندگار بر جريده عالم  

ادامه سخنراني افتتاحيه جناب آقاي دکتر عبدالله جاسبي رئيس شوراي اجرايي اتحاديه

دانشگاه‌هاي جهان اسلام در سومين مجمع عمومي اتحاديه دانشگاه‌هاي جهان اسلام

شارجه 19 الي 20 – اسفند ماه 1382

قسمت دوم

موضوع ديگري که براي جهان اسلام حائز اهميت است مساله برگزاري نشست متخصصان اطلاع رساني و فناوري جهان اسلام است. از طريق اين گردهمايي ها و نشست ها قادرخواهيم بود با ارائه راهکارها و طرح هاي توجيهي در جهت رفع معضلات ومشکلاتي که امروزه کشورهاي اسلامي با آن مواجه هستند نقش آفريني کنيم.

ضرورت همکاري دانشگاه ها، دولت ها ونهادهاي غيردولتي، براي دستيابي به راهکارهاي مشترک در مواجه با معضلاتي که جهان اسلام با آن مواجه است بيش از هرزمان ديگري احساس مي شود پاسخگويي ومديريت اين کار از حيطه توان هريک از دانشگاه ها، دولت ها ونهادها به تنهايي خارج است. لذا از طريق اتحاديه دانشگاههاي جهان اسلام، سازمان کنفرانس اسلامي ..... و برقراري روابط مستحکم علمي آموزشي فرهنگي مي توان بر مشکلات موجود فائق آمد. در ادامه به عرض مي رساند که توسعه اقتصادي کشاورزي، بهداشت، فرهنگ وآموزش، حقوق بشر، توريسم، کارونيروي انساني، مبارزه با مواد مخدر و تروريسم، مهاجرت و پناهندگي، محيط زيست، ارتباطات و فناوري وبسياري از موضوعات ديگر به طور عمده و موثر مي تواننددر چارچوب مطالعات اتحاديه دانشگاههاي جهان اسلام قرار گرفته و با حمايت وپشتيباني مدام آيسسکوو سازمان کنفرانس اسلامي نقش موثري در رفع نيازهاي جوامع اسلامي و جهاني بازي کند.

موضوع ديگري که علاقه مند مطرح کردن آن در طي اين اجلاس عمومي بوده، مساله تاسيس انجمن هاي دانشجويان و محققان جوان جهان اسلام است که مي توانند به عنوان بازوي توانمندي در جهت اجراي برنامه هاي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام با اتحاديه همصدا وهمراه باشند.

در پايان اميدوارم که با توجه تعاليم عاليه اسلام همه درکنار هم بتوانيم در جهت رشد وتعالي کليه کشورهاي مسلمان وجايگاه همکاري هاي علمي وآموزشي دانشگاه هاي جهان اسلام کوشا باشيم. ضمنا لازم مي دانم از تلاش هاي جناب آقاي دکتر التويجري دبير کل محترم اتحاديه بين المللي دانشگاه ها ورياست محترم دانشگاه شارجه دربرگزاري کنفرانس عمومي اتحاديه سپاسگزاري نمايم.

والسلام عليکم و رحمت الله


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته