جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/06/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4244

رئيس کل بانک مرکزي:
برداشت دوباره از حساب بانکها در راه است


افزايش نرخ ‌دلار براي تامين يارانه ‌نقدي صحت ندارد


تهيه آئين نامه سازه‌هاي دريايي مختص سواحل ايران


تريبون اقتصادي


اقتصاد در اجلاس


 رئيس کل بانک مرکزي:
 برداشت دوباره از حساب بانکها در راه است 

رئيس کل بانک مرکزي درباره نتيجه بررسي‌ها از برداشت دولت از حساب بانکها بابت مابه‌التفاوت ارز دريافتي گفت: فکر مي‌کنم آن رقمي که در مرحله اول از حساب بانک‌ها برداشت کرديم، يک رقمي نيز بايد به آن اضافه شود و برداشت دوباره‌اي از حساب آنها داشته باشيم.محمود بهمني در گفتگو با مهر از جديدترين اقدامات صورت گرفته در زمينه برداشت منابع از حساب بانکها به دليل تخلفات ارزي که يک فاز آن در سال گذشته انجام شد، گفت: در اين رابطه جلسات زيادي را با بانکها برگزار کرديم.

رئيس کل بانک مرکزي اظهار داشت: فکر مي‌کنم آن رقمي که در مرحله اول از حساب بانک‌ها برداشت کرديم، يک رقمي نيز بايد به آن اضافه شود و حتما برداشت دوباره‌اي از حساب آنها داشته باشيم.بهمني خاطر نشان کرد: البته بايد ببينيم طبق توافقي که با بانکها در اين زمينه انجام مي شود، برداشت دوباره براي ما اثبات شود، چون در حال بررسي سند به سند گزارشات هستيم.وي در ارتباط با زمان جمع بندي گزارش برداشت از حساب بانک‌ها گفت: فکر مي کنم به زودي اين کار نهايي و براي اجرا آماده شود.رئيس کل بانک مرکزي در عين حال تاکيد کرد: اگر محاسبات ما به جايي برسد که برداشت دوباره از حساب بانکها ضروري باشد و يا اينکه جمع بندي ما نشان دهد در مرحله اول برداشت به اندازه کافي صورت نگرفت، اين کار حتما انجام خواهد شد.بهمني به اين مطلب نيز اشاره کرد که اگر برداشت ما نيز زياد بود، آن را به حساب بانکها برخواهيم گرداند ولي در مجموع فکر مي کنم بايد اضافه برداشتي را انجام دهيم.

اطلاعي از شناسايي اخلالگران ارزي ندارم

رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه اطلاعي از شناسايي اخلالگران ارزي ندارم، گفت: بهتر است در اين مورد کساني که صحبت کرده‌اند، پاسخگو باشند.به گزارش مهر، محمود بهمني و در پاسخ به سئوال مهر در ارتباط با شناسايي افرادي به عنوان اخلالگران در نظام ارزي گفت: من اطلاعي در اين مورد ندارم.

رئيس کل بانک مرکزي در اين ارتباط که مجموعه تحت مديريت وي مسئول ساماندهي و نظارت بر بازار ارز کشور است، اظهار داشت: بهتر است در اين مورد کساني که صحبت کرده اند، پاسخگو باشند.وي در اين ارتباط که آيا بانک مرکزي اعتقادي به وجود اخلال در بازار ارز ندارد، گفت: در جامعه بايد مکانيزم ها را اصلاح کنيم، چون در تمام دنيا پول يک کشور کار مي کند و پول کشورهاي ديگر به عنوان کالا نيست اما متاسفانه امروز در کشور ما با ارز به عنوان يک کالا برخورد مي شود.


 افزايش نرخ ‌دلار براي تامين يارانه ‌نقدي صحت ندارد 

دبير ستاد هدفمندي يارانه‌ها نقش دولت در افزايش نرخ دلار به منظور تامين يارانه نقدي را رد کرد و گفت: تقاضا در بورس ارز متعادل شده و به متعادل شده نرخ ارز مي‌انجامد. محمدرضا فرزين در پاسخ به پرسش فارس که برخي گراني دلار را به تمهيدات دولت براي فروش ارز و تامين منابع يارانه نقدي خانوار ربط مي‌دهند، گفت: افزايش قيمت دلار هيچ دخلي براي دولت ندارد چون دولت همه دلارهاي خود را به نرخ 1226تومان عرضه مي‌کند و براي دولت تفاوتي ندارد که قيمت دلار در بازار آزاد چقدر باشد.فرزين در مورد اينکه گفته مي‌شود دولت براي تأمين بودجه يارانه نقدي قيمت دلار را افزايش داده گفت: به هيچ وجه چنين چيزي صحت ندارد.


 تهيه آئين نامه سازه‌هاي دريايي مختص سواحل ايران 

معاون فني مهندسي سازمان بنادر و دريانوردي گفت: آئين نامه سازه هاي دريايي مختص شرايط جغرافيايي کشور تهيه شده است و به زودي اين آيين نامه از سوي معاونت راهبردي رياست جمهوري ابلاغ مي شود.به گزارش مهر، عليرضا کبريايي با اشاره به برگزاري دومين همايش بين المللي سواحل، بنادر و سازه هاي دريايي از 29 آبان تا اول آذرماه در تهران، اظهار داشت: اين همايش به دو بخش سواحل و بنادر تاکيد دارد، زيرا بيش از 95 درصد تبادلات تجاري و کالا در دنيا از طريق حمل و نقل دريايي انجام مي گيرد و حلقه تجارت بزرگ جهاني بنادر هستند.معاون فني مهندسي سازمان بنادرو دريانوردي، افزود: بنابراين نقش بنادر به لحاظ موقعيت، ساخت و ساز، پايداري و سرويس دهي به شناورها اهميت زيادي دارد به خصوص در کشور ما که 5800 کيلومتر طول نوارساحلي است.

وي با تاکيد بر توسعه دريامحور در کشور، بيان کرد: پس از انقلاب در حوزه دريا به دليل جاذبه هاي ايجاد شده در بخش صنعت، ماهيگيري و به خصوص در بخش هاي خصوصي با رشد زيادي مواجه بوديم و تعداد قابل توجهي از پروژه ها با استفاده از دانش مهندسي داخلي اجرا شد.

کبريايي با بيان اينکه ساخت و ساز در حوزه دريايي پرهزينه و گران قيمت است، اظهار داشت: بايد دانش طراحي و اجراي پروژه ها را در اختيار داشته باشيم و هم اکنون هم اين دانش در کشور وجود دارد.


 تريبون اقتصادي 

احتمال افزايش دوباره قيمت خودرو

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت از احتمال افزايش قيمت خودرو در بازار خبر داد.به گزارش ايسنا، محسن صالحي‌نيا با اشاره به افزايش قيمت خودرو در بازار طي چند ماه گذشته گفت: شركت‌هاي خودروسازي مستندات خود را براي افزايش جديد قيمت‌ها براساس تغييرات ايجاد شده در قيمت مواد اوليه و نوسان نرخ ارز ارائه كرده‌اند و به هر كدام كه توجيه داشته باشد اجازه افزايش قيمت را مي‌دهيم.وي افزود: البته شركت‌هاي خودروسازي بايد برخي موارد مانند تسهيلات داده شده به آن‌ها و اقدامات انجام شده براي واردات مواد اوليه را نيز در مستندات خود مدنظر قرار دهند.

نشست تعيين قيمت‌هاي جديد لبنيات به نتيجه نرسيد

نشست روز شنبه براي تعيين قيمت‌هاي جديد لبنيات به نتيجه نرسيده است.به گزارش ايسنا، جلسه‌اي با حضور مسوولان معاونت بازرگاني داخلي وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حمايت مصرف‌كنندگان و توليدكنندگان و اتحاديه‌هاي صنايع لبني و دامداران براي بررسي دوباره قيمت لبنيات برگزار شد.قرار بود در اين جلسه قيمت جديدي براي لبنيات تعيين شود اما اين جلسه بدون نتيجه خاصي به پايان رسيده است.

بدهکاران سهام عدالت جريمه مي‌شوند

عضو کانون شرکت‌هاي سرمايه گذاري سهام عدالت گفت: شرکت‌هايي که سهامشان در قالب سهام عدالت واگذار شده است، در صورت تاخير در پرداخت سود جريمه مي‌شوند. به گزارش مهر، محمد جواد شيخ با اشاره به اينکه به غير از برخي شرکت هاي نفتي از جمله پالايشگاه ها که در پرداخت سود سهام عدالت تاخير داشتند مابقي شرکتها سودشان را پرداخت کرده اند، اظهار داشت: تاخير شرکتها در پرداخت سود سهام عدالت زياني براي سهامداران در پي نخواهد داشت چراکه از اين پس بابت تاخير شرکتها جريمه مي شوند.وي با اشاره به اينکه سازمان امور مالياتي به نمايندگي از دولت اين جريمه را از شرکتها دريافت مي کند، اظهار داشت: بر اين اساس اگر شرکتها در مهلت قانوني مشخص شده نسبت به پرداخت سودشان اقدام نکنند، بايد جريمه پرداخت کنند.عضو کانون شرکتهاي سرمايه گذاري استاني سهام عدالت در پاسخ به سئوالي در خصوص اقدامات صورت گرفته در صورت تاخير دوباره در پرداخت سود، اظهار داشت: اگر بعد از جريمه کردن شرکتها بازهم در پرداخت سود تاخير داشتند در آن زمان اقدامات اجرايي از جمله ضبط حساب صورت مي گيرد.وي با تاکيد بر اينکه پرونده سهام عدالت هنوز بسته نشده است، اظهار داشت: با پايان توزيع سهام عدالت که تا پايان سال 91 به طول مي انجامد، بخشي از پرونده سهام عدالت بسته خواهد شد.

يارانه شهريور امروز قابل برداشت شد

يارانه شهريور امروزقابل برداشت است.يارانه نقدي شهريور ماه (مرحله نوزدهم) از صبح دوشنبه قابل برداشت است.به گزارش ايلنا، يارانه 45 هزار و 500 توماني مرحله اول قانون هدفمندساي يارانه‌‌ها ديشب به حساب سرپرستان خانوار واريز مي‌شود. 74. 5 ميليون ايراني يارانه نقدي مرحله اول را دريافت مي‌کنند.

بهترين عصاره زعفران در بازار چيست؟

اگر به شما بگويند براي گياهي که خاصيت ضد افسردگي دارد حاضريد چقدر هزينه کنيد، چه مي گوييد؟ حال اگر به شما بگويند که علاوه بر اين خاصيت، گياه مورد نظر داراي خواص ديگري همچون خون ساز بودن، تسريع گردش خون، تصفيه کننده کبد است، چه خواهيد گفت؟ آري، مواردي که گفته شد همه و همه در زعفران اين طلاي ناب و البته گران ايراني يافت مي شود. البته اين ها تنها بخشي از خواص اين گياه معطر و شکيل کشورمان يافت مي شود. با توجه به اين فوايد جاي تعجب ندارد که قيمت اين گياه پر خاصيت بالا باشد. همچنين بالا بودن قيمت زعفران باعث شده تا شرکت هاي توليد کنننده مواد غذايي رو به عرضه محصولاتي چون اسپري زعفران، قرص زعفران بياورند که متاسفانه گويا کيفيت زعفران واقعي را ندارد. اما از ميان شرکت هاي بزرگ توليد کننده مواد غذايي شرکت اليت توانسته با عرضه محصولي که تمامي خواص اين گياه جادويي را دارد، جايش را در کالاي سبد خانوار محکم کند. عصاره زعفران اليت محصولي است که در بسته هاي هشت تايي به بازار عرضه شده است. يکي از دلايل استقبال خانم هاي خانه دار از عصاره زعفران علاوه بر مقرون به صرفه تر بودنش اين است که در زمان هم صرفه جويي مي کند چرا که ديگر نيازي به آسياب کردن و .... ندارد. همچنين از ديگر خصوصيات اين چاشني لذيذ اين است که با استفاده هر تکه از اين زعفران در غذا ديگر نيازي به استفاده از نمک و ادويه در غذا نيست و کدبانوي خانه مي تواند بدون دغدغه غذايي سالم و خوش عطر را طبخ نمايد.پس اگر تا به حال به دليل قيمت بالاي زعفران کمتر از آن در غذاها استفاده مي کرديد، مي توانيد با خيال راحت و صرف هزينه اي منطقي و البته مناسب از عصاره زعفران درست با همان خاصيت و کيفيت زعفران سنتي استفاده کنيد.


 اقتصاد در اجلاس 

 مجوز فعاليت رسمي بانك قوامين به فرماندهي ناجا اهداء گرديد

طي مراسمي و با حضور رئيس كل بانك مركزي ، فرماندهي نيروي انتظامي ، مدير عامل بانك قوامين ، معاون نظارتي بانك مركزي و جمعي از مديران بانك قوامين مجوز فعاليت رسمي بانك قوامين به فرماندهي ناجا اهداء گرديد . به گزارش روابط عمومي در قسمتي از اين مجوز كه به امضاء دكتر بهمني رئيس كل بانك مركزي رسيده ، آمده است: با استعانت از درگاه پرورگار قادر و توانا و پيرو مجوز هاي شماره 263511 و شماره 114786/91 بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران ، بدين وسيله با فعاليت آن بانك در چار چوب قانون پولي و بانكي كشور ، قانون عمليات بانكي بدون ربا ، مصوبات شوراي پول و اعتبار ، بخشنامه ها و دستور العمل هاي بانك مركزي و ساير مقررات ذيربط موافقت به عمل مي آيد . با اعلام اين مجوز فعاليت رسمي بانك قوامين در سيستم بانكي كشور آغاز گرديد . اين گزارش حاكيست : احمدرضا خطيبي مدير عامل بانك قوامين ضمن تبريك اين موفقيت اعلام كرد . از مدت ها قبل زير ساخت ها در مجموعه بانك به منظور حضور در شبكه شتاب آغاز گرديده است و به زودي بانك قوامين به شبكه شتاب در نظام بانكي كشور خواهد پيوست .

مدير عامل بانک سپه مطرح کرد:

افزايش توليد و شکوفايي اقتصادي با اجراي کامل بانکداري بدون ربا

مدير عامل بانک سپه گفت: اجراي کامل بانکداري بدون ربا مي تواند موجبات افزايش توليد و شکوفايي اقتصادي و حل مشکلات حوزه اقتصاد را فراهم کند.به گزارش فارس رامين پاشايي فام با اشاره به اينکه در غرب کسي نگران منافع سپرده گذار نيست، اظهار داشت: وظيفه بانک تجميع منابع خرد و جامع و اختصاص آن به فعاليتهاي سودآور است تا منافع جامعه و بنگاه اقتصادي يا همان بانک، تأمين شود. آنچه در حال حاضر در دنيا صورت مي گيرد اين است که بانکها به دليل دسترسي خاص به منابع پولي و مناسبات اقتصادي جهاني، به نحوي عمل مي کنند که سپرده گذاران آنها راهي جز تحويل پول خود به شبکه بانکي ندارند در اين فضا، بانکها نيز به استفاده هاي خاص خود اقدام مي کنند.

فعال سازي سرويس پرداخت قبوض براي تجارت کارت

بانک تجارت امکان پرداخت قبوض از طريق کليه درگاه هاي پرداخت را براي دارندگان تجارت کارت فراهم کرده است.به گزارش روابط عمومي ، بر اين اساس کليه دارندگان تجارت کارت با داشتن رمز دوم کارت خود مي توانند از طريق درگاه‌هاي پرداخت ATM ، POS هاي فروشگاهي ، درگاه پرداخت اينترنتي ، شرکت مخابرات ( 1818) و همراه اول با شماره (09990) کليه قبوض خود را پرداخت کنند.مشتريان اين بانک مي توانند رمز دوم کارت خود را از طريق دستگاه‌هاي خودپرداز تجارت دريافت کنند.

مديرعامل بانک توسعه تعاون:

قصد مجرمانه تعاوني هاي كشور در حد صفر است

مديرعامل بانک توسعه تعاون گفت: با فعاليت 170 هزار تعاوني و بيش از 30 ميليون نفر عضو تاکنون هيچ قصد مجرمانه اي در تعاوني هاي کشور مشاهده نشده است. هفتيمن جشنواره تجليل از تعاوني هاي برتر استان قزوين با حضور ماشاء الله عظيمي مديرعامل بانک توسعه تعاون کشور، مجيد نادري معاون برنامه ريزي استانداري، حجت الاسلام مرتضي حسيني، داود محمدي و رجب رحماني نمايندگان مردم استان در مجلس، تعاونگران، روسا و اعضاء‌ هيئت مديره تعاوني هاي خدماتي، توزيعي و توليدي استان در سالن اجتماعات استانداري قزوين برگزار شد.

برگزاري نخستين قرعه‌کشي در بين دارندگان و استفاده کنندگان پايانه‌هاي فروشگاهي بانک مسکن

در پي برگزاري نخستين دوره قرعه‌کشي در بين دارندگان و استفاده‌کنندگان از پايانه‌هاي فروشگاهي بانک مسکن به 1563 دارنده پايانه فروش بانک مسکن و 1462 استفاده‌کننده از اين پايانه‌ها، به قيد قرعه جوايزي اهدا شد.به گزارش روابط عمومي ، نيکوفر صفري رييس اداره کل خدمات نوين ،با بيان اين مطلب هدف از اجراي اين طرح تشويقي را ترغيب پذيرنده‌هاي بانک مسکن و دارندگان کارت‌ها به استفاده ازخدمات بانکداري الکترونيک عنوان کرد و گفت: در نخستين دوره قرعه‌کشي دارندگان و استفاده‌کنندگان از پايانه‌هاي فروشگاهي بانک مسکن در سه‌ماهه نخست سال‌جاري، دارندگان 25 پايانه به‌عنوان برنده کارت هديه دوميليون و 500 هزار ريالي، 75 پايانه به‌عنوان برنده کارت هديه يک‌ميليون و 500 هزار ريالي، 337 پايانه به‌عنوان برنده کارت هديه 500 هزار ريالي و 1126 پايانه به‌عنوان برنده کارت هديه 250 هزار ريالي معرفي شدند. وي افزود: از اين پس قرعه‌کشي، هر سه ماه يک بار برگزار شده و در پايان هر فصل، به برندگان اهدا خواهد شد.

عامليت پرداخت سود سهامداران شرکت کارت اعتباري ايران کيش توسط بانک صادرات

سود نقدي سهامداران اشخاص حقيقي، شرکت کارت اعتباري ايران کيش براي سال مالي 1390، توسط شعب بانک صادرات ايران پرداخت مي‌شود.به گزارش روابط عمومي ، براساس توافق به عمل آمده بين اين بانک و شرکت کارت اعتباري ايران کيش، سهم سود نقدي سهامداران حقيقي اين شرکت کارت اعتباري ايران کيش از تاريخ 20 شهريور ماه سال‌جاري از طريق کليه شعب بانک صادرات ايران قابل پرداخت مي‌باشد.

بيمه‌ تدبير محصول جديد بانک سامان براي مشتريان برتر

بانک سامان مشتريان برتر (سامانيان) و خاص خود را با شرايطي ويژه تحت‌پوشش بيمه‌نامه تدبير (عمر و حوادث و سرمايه‌گذاري) قرار مي‌دهد.به گزارش اداره روابط ‌عمومي ، بيمه تدبير يک بيمه‌نامه بلندمدت با بيش از يک ميليارد و 500 ميليون ريال تعهدات مختلف است. مشتريان برتر (سامانيان) و خاص بانک سامان با امتياز ويژه خريد بيمه‌نامه تدبير و پرداخت حق‌بيمه‌اي به‌صورت سالانه، به‌طور همزمان علاوه بر تحت‌پوشش قرار گرفتن در مقابل حوادث و بيماري‌هاي منجر به فوت و نقض عضو جزيي و کلي در دوره‌اي بلندمدت (دو دوره 10 ساله)، از سود ناشي از سپرده‌گذاري خود بهره‌مند خواهند شد.

مدير عامل بانک پاسارگاد تشريح کرد:

تأثير بانکداري الکترونيک در اقتصاد ملي و رفاه جامعه

مدير عامل بانک پاسارگاد با بيان اينکه بانکداري الکترونيک در اقتصاد ملي تأثير بسزايي دارد، يکپارچگي، وحدت نگرش به مشتري، انعطاف‌پذيري، پردازش بدون واسطه و امنيت بالا را از مزاياي مهم بانکداري الکترونيک برشمرد.به گزارش فارس ، مجيد قاسمي ضمن ارائه مقاله‌‌ در همايش بانکداري اسلامي، در خصوص نقش بانکداري الکترونيک در کاهش هزينه‌هاي خدمات بانکي، اظهار داشت: اغلب مديران بانکي متوجه تأثير بانکداري الکترونيک نيستند، در حالي که اين موضوع در اقتصاد ملي و همچنين رفاه مردم تأثير زيادي دارد.قاسمي با اشاره به اينکه رقابت در فعاليت‌هاي خدماتي به شدت وجود دارد، گفت:‌ در نظام بانکي صحنه عمل فرا رقابتي است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته