جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/07/02 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4253

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني:
آينده نظام در گرو سلامت آموزش و پرورش جوانان كشور است

فرمانده سپاه:
دشمني رژيم صهيونيستي با ايران به درگيري فيزيكي ختم مي‌شود


«خط قرمز» رامني براي ايران !


انتقاد بي سابقه مدودف از پوتين


انرژي هسته‌ اي را كنار مي‌گذاريم


19كشته در تظاهرات اعتراض آميز پاكستان


يک نکته از هزاران


ميز خبر


اخبار روز


ماندگار بر جريده عالم

رييس جمهوري پيش از ترک تهران؛
رياست ايران بر جنبش غيرمتعهدها مسووليت حضور در سازمان ملل را دو چندان کرده است


ممنوعيت توزيع روزنامه هاي پاکستاني در افغانستان


همکاري مشترک تهران - قاهره در آژانس بين المللي انرژي هسته اي

رييس مجلس:
دولت طوري تصميم‌گيري كند كه به گراني‌ها دامن زده نشود


تصويب قطعنامه ضدايراني در سناي آمريكا


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي


سرمقاله


 آيت‌الله هاشمي رفسنجاني:
 آينده نظام در گرو سلامت آموزش و پرورش جوانان كشور است 

بررسي و تدوين سياست‌هاي كلي توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني، ابلاغي توسط رهبري معظم انقلاب به آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، در جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام آغاز شد.به گزارش ايلنا،در ابتداي اين جلسه، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با محكوميت شديد اقدام اهانت‌آميز عوامل آمريكايي، صهيونيستي به ساحت مقدس پيامبر مكرم اسلام كه موجي از اعتراض و خروش به حق در جهان اسلام و حتي مردم آزاده جهان را به دنبال داشته و دارد گفت: متأسفانه هنوز دست‌هاي آشكار و پنهان اين‌گونه حرمت‌شكني‌هاي گستاخانه كه قبلاً هم سابقه داشته به جاي عذرخواهي و جبران، در حركاتي انفعالي، لجاجت كرده و احساسات بيش از يك ميليارد مسلمان جهان و ساير پيروان اديان الهي را جريحه‌دارتر مي‌كنند كه بايد مطمئن باشند تلاش‌هاي مذبوحانه آنان نتيجه عكس داشته و مردم سراسر جهان به ويژه مسلمانان در عزم خود براي دفاع از مقدسات و پيامبر عظيم‌الشأن خود راسخ‌تر خواهند شد.

ايشان تأكيد كرد: دست‌اندركاران اين‌گونه اقدامات هتاكانه، بايد هوشيار باشند كه اقدامات زشت و متناقض آنان، ادعاهاي واهي آزادي بيان در اين‌گونه كشورها را نيز در نزد افكار عمومي جهانيان سست‌تر خواهد كرد.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با اشاره به محبوبيت جهاني شخصيت پيامبر اسلام(ص) به عنوان پيامبر رحمت‌اللعالمين كه سعادت دنيا و آخرت همه را تعيين كرده است، گفت: اهانت به اين چهره آسماني براي مسلمانان به‌هيچ‌وجه قابل تحمل نيست، كمااينكه تاكنون در اعتراض به اين اقدام موهن، حدود يكصد نفر در كشورهاي اسلامي شهيد شده‌اند كه آثار خون اين شهدا و مجروحان، دامن عاملان آن را گرفته و ماندگار و باقي خواهد بود.

ايشان افزود: به سردمداران اين‌گونه اهانت‌ها توصيه مي‌كنيم تا دير نشده ضمن برخورد جدّي با عوامل اين اقدام و محاكمه آنان، در قالب وضع قوانين منقن و محكم، مانع تكرار اين‌گونه اقدامات در آينده شوند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با گرامي‌داشت سالگرد دفاع مقدس و تقدير از خانواده‌هاي معظم شهدا و ايثارگران، مقطع هشت سال جنگ تحميلي را تاريخي مشعشع براي كشورمان ذكر كرد و گفت: هرچند اگر اين تجاوز به جمهوري اسلامي ايران تحميل نمي‌شد، متأسفانه شاهد اين حجم از تلفات انساني و مادي به دو كشور مسلمان منطقه نبوديم، ولي با رشادت و جان‌بركفي نيروهاي مسلح، اعم از ارتش و سپاه و نيروهاي مردمي اين مقطع حساس تاريخ را به خوبي و سربلندي پشت سر گذاشتيم و وعده نصرت الهي در مورد مردم ايران محقق شده و پيروز واقعي، جمهوري اسلامي ايران بود.ايشان افزود: شايد اگر عراق نيز اشغال مي‌شد اين آثار و بركات درخشان بعدي را براي ايران نداشت چون اشغال يك كشور تبعات منفي خود را دارد و اشغالگران از جمله آمريكا هنوز در باتلاق عراق و افغانستان درگير هستند و از كرده خود پشيمانند.

ايشان با توجه به متجاوز معرفي شدن عراق توسط سازمان ملل متحد و اثبات حقانيت جمهوري اسلامي ايران گفت: خداوند به مردم ايران نصرت واقعي را داد و متجاوزان را خوار و ذليل كرد همان‌گونه كه صدام ديكتاتور و حاميانش به بدترين سرنوشت
دچار شدند.تبريك اول مهر و بازگشايي دانشگاه‌ها، حوزه‌هاي علميه و مدارس كشور از جمله فرازهاي ديگر سخنان آيت‌الله هاشمي رفسنجاني بود. ايشان براي انديشمندان علمي و حوزوي كشور آرزوي توفيق وموفقيت بيشتر كرد و گفت: آينده كشور و نظام اسلامي، در گرو سلامت نظام آموزش و پرورش و تحصيل و كسب علم توسط جوانان مستعد ايران است.

در ادامه اين جلسه كه علاوه بر اكثريت اعضا، وزراي نفت، صنعت، معدن و تجارت و رؤساي كميسيون‌هاي اقتصادي و اصل 44 مجلس شوراي اسلامي و رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران نيز حضور داشتند، در مورد كليات سياست‌هاي كلي توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني بحث‌هاي مبسوطي انجام شد كه كليات اين سياست‌ها به تصويب رسيد.


 فرمانده سپاه:
 دشمني رژيم صهيونيستي با ايران به درگيري فيزيكي ختم مي‌شود 

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با جدي خواندن دشمني اسراييل با اسلام و انقلاب، تهديدات اين رژيم عليه كشورمان را دشمني‌ دانست كه نهايتا به درگيري فيزيكي ختم مي‌شود.به گزارش ايسنا، سردار جعفري در حاشيه افتتاح دومين نمايشگاه تخصصي توانمندي‌هاي بهداري در رزم نيروهاي مسلح كه به همت معاونت بهداري نيروي زميني سپاه برگزار شد، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي درباره‌ي تهديدات رژيم صهيونيستي عليه ايران، اظهار داشت: تهديدات آنها تنها ثابت مي‌كند كه دشمني آنها با اسلام و انقلاب جدي است و نهايتا اين دشمني‌ها به درگيري فيزيكي ختم خواهد شد.

وي خاطر نشان كرد: ما تمام تلاش خود را بر اين مي‌گذاريم كه توان دفاعي خود را بالا ببريم تا اگر تعرضي شد يا بي‌عقلي از جانب آنها صورت گرفت، با توان دفاعي بالا از خود و ديگر كشورهايي كه به كمك ما نياز دارند، دفاع كنيم.

به گزارش ايسنا، سردار محمدعلي جعفري همچنين در مراسم افتتاح دومين نمايشگاه تخصصي توانمندي‌هاي بهداري در رزم نيروهاي مسلح كه به همت معاونت بهداري نيروي زميني سپاه برگزار شده است، گفت: زمان در حال گذر است و شرايط به شدت متغير و متحول مي‌شود و اگر جنگي رخ دهد، ديگر جنگ هشت ساله با آن شرايطي كه ما در مظلوميت قرار داشتيم نخواهد بود.وي افزود: امروز نيروهاي مسلح ما و بويژه سپاه از توانمندي‌ها، تجهيزات و تجربه هشت سال دفاع مقدس در عرصه‌هاي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري برخوردار است. در روزي كه دست ما خالي بود، آنها نتوانستند كاري انجام دهند، چه رسد به امروز.فرمانده كل سپاه با بيان اينكه "كسي جرات حمله به ايران را ندارد"، اظهار كرد: جنگ رخ خواهد داد اما اينكه كجا و كي باشد معلوم نيست. انقلاب اسلامي مرز ندارد و تجربيات ما تنها متعلق به ما نيست بلكه ما بايد تجربياتي را كه در طول انقلاب و بويژه هشت سال دفاع مقدس به دست آورديم، به روز كنيم و به ديگران نيز انتقال دهيم.

جعفري با بيان اينكه "لكه ننگ و غده سرطاني يعني اسرائيل با ما سر جنگ دارد اما اينكه كي جنگ رخ دهد معلوم نيست"، تاكيد كرد: اكنون تنها راه مقابله را جنگ مي‌دانند اما آنقدر احمقند كه ارباب‌هاي آنها بايد جلويشان را بگيرند.وي با تاكيد بر آمادگي سپاه براي مقابله با جنگ احتمالي آينده خاطرنشان كرد: اگر كاري را شروع كردند، نقطه نابودي و اتمام ماجراي آنهاست. اين اتفاق بالاخره رخ خواهد داد؛ چراكه انقلاب با اين شتاب كه به سمت اهدافش حركت مي‌كند، براي آنها قابل تحمل نيست و بالاخره روزي شرايط جنگي را به وجود خواهند آورد.فرمانده كل سپاه ادامه داد: حتي اگر عقلانيت هم به خرج داده شود اما اين حادثه رخ مي‌دهد. همه مي‌دانند كه با قدرت نظام جمهوري اسلامي و بويژه در فرصت سي ساله‌اي كه پس از انقلاب بوجود آمد، نمي‌توانند مقابله كنند اما تضميني براي اين عقلانيت وجود ندارد و ممكن است كارشان به جنون و ديوانگي برسد.

جعفري همچنين تاكيد كرد: ما بايد براي جنگي آماده شويم كه ماهيت آن با ماهيت جنگ هشت ساله كاملا متفاوت است و هنر در اين است كه ما بتوانيم متناسب با جنگ آينده‌اي كه در پيش داريم خود را تطبيق دهيم. ما بايد با پايه و اساس قرار دادن تجربيات دفاع مقدس براي جنگ آينده آماده شويم، چراكه ماهيت آن بسيار متفاوت با جنگ گذشته خواهد بود.سردار جعفري همچنين از بخش‌هاي مختلف نمايشگاه تخصصي توانمندي بهداري در رزم نيروهاي مسلح بازديد كرد.


 «خط قرمز» رامني براي ايران ! 

 فارس: رامني مدعي شد که او نمي‌خواهد ايران ظرفيتي داشته باشد که به واسطه آن بتواند آمريکا، دوستان آمريکا و جهان را به خطر اندازد.به گزارش فارين پاليسي، ميت رامني، کانديداي جمهوري‌خواهان در انتخابات رياست جمهوري آمريکا در کنفرانسي با خاخام‌هاي يهودي مطالبي را در خصوص آنچه تعيين خط قرمز براي برنامه هسته‌اي ايران خوانده مي‌شود اظهار نظر جديدي به عمل آورد.بنابراين گزارش، وي در اين کنفرنس در پاسخ به يک خاخام صهيونيست مدعي شده است که براي وي دست‌يابي ايران به قابليت توليد سلاح هسته‌اي يک خط قرمز خواهد بود.رامني مدعي شد که او نمي‌خواهد ايران ظرفيتي داشته باشد که به واسطه آن بتواند آمريکا، دوستان آمريکا و جهان را به خطر اندازد.به نوشته فارين پاليسي، اين موضع رامني در تناقض با موضعي است که وي پيش‌تر در مصاحبه با اي‌بي‌سي نيوز بيان داشته بود.


  انتقاد بي سابقه مدودف از پوتين 

مهر: ديميتري مدودف در اقدامي نادر از روش تعامل ولاديمير پوتين با رهبران تجاري انتقاد كرد تا گمانه‌زني‌ها در خصوص شكاف فزآينده ميان دو رهبر ارشد روسيه افزايش يابد.به گزارش خبرگزاري رويترز، تنها چند روز پس از آنكه ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه از دولت سابق اين كشور كه تحت‌الحمايته خود او و به رهبري مدودف بود انتقاد كرد، مدودف از روش تعامل پوتين با رهبران تجاري انتقاد كرد.

پوتين چند روز پيش كابينه وزيران دولت سابق را متهم به سرپيچي از دستورات خود كرد و از برنامه‌هاي مالي اين دولت نيز انتقاد كرد.مدودف در يك گردهمايي تجاري در شهر بلكسي به رفتار پوتين در سال 2008 اشاره كرد زماني كه وي نخست‌وزير بود و قول داده بود كه يك دكتر و يك بازجو براي يك ميلياردر صاحب كارخانه توليد استيل و زغال سنگ بفرستد تا مشخص شود چرا او در يك نشست صنعتي شركت نكرده است.


  انرژي هسته‌ اي را كنار مي‌گذاريم 

ايسنا: نخست‌وزير ژاپن با رد انتقادات مبني بر مسامحه‌ي دولتش و خودداري از تصميم‌گيري درباره سرنوشت انرژي هسته اي در كشور تاكيد كرد كه ژاپن انرژي هسته اي را كنار خواهد گذاشت.به گزارش خبرگزاري فرانسه با اعلام اين خبر گزارش داد: يوشيهيكو نودا، نخست‌وزير ژاپن اعلام كرد قصد دارد تا سال 2040 انرژي هسته اي را از منابع انرژي كشور حذف كند، اما يك روز بعد اظهارات وزير تجارت اين كشور درباره تكميل ساخت دو راكتور كه تا نيمه ساخته شده است باعث شد تصميم دولت ژاپن در هاله‌ي از ابهام قرار بگيرد.

پس از آن گزارشات روزنامه‌هاي ژاپني مبني بر اين كه كابينه ژاپن از طرح دولت حمايت نكرده است باعث افزايش انتقادات از نودا شد؛ منتقدان بر اين عقيده بودند كه نودا سعي داشت هم طرفداران حذف انرژي هسته اي را راضي نگه دارد و هم تاجراني را كه نيازمند انرژي هستند.


 19كشته در تظاهرات اعتراض آميز پاكستان 

تظاهرات گسترده مردم پاكستان در اعتراض به فيلم موهن آمريكايي در شهرهاي مختلف اين كشور كشته شدن دست كم 19 تن و زخمي شدن دهها تن ديگر را به دنبال داشت.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، تظاهرات عليه فيلم موهن آمريكايي و همچنين چاپ كاريكاتورهايي از پيامبر اسلام (ص) در يك مجله فرانسوي پس از اقامه نماز جمعه در برخي شهرهاي بزرگ پاکستان، از جمله در کراچي، پيشاور و اسلام‌آباد به خشونت کشيده شد.

در شهر بندري کراچي در درگيري ميان معترضان و نيروهاي پليس دست‌کم 10 تن از جمله يک مامور پليس کشته شده‌اند.در پيشاور نيز 5 تن کشته شده‌اند. در تظاهرات اسلام‌آباد، پايتخت اين کشور نيز ده‌ها تن زخمي شدند.در اسلام‌آباد معترضان وارد منطقه ديپلماتيک شهر در نزديکي سفارت آمريکا شدند. در کراچي و پيشاور پنج سالن سينما و چندين بانک و بيش از 20 خودرو به آتش کشيده شدند. در شهر مردان در شمال غرب پاکستان يک کليسا به آتش کشيده شد. رهبران سياسي و مذهبي پاکستان مردم را به تظاهرات مسالمت‌آميز پس از نماز جمعه كه "روز عشق به حضرت محمد (ص)" خوانده شده بود، دعوت كرده بودند.

بدترين خشونت‌ها در کراچي که بزرگ‌ترين شهر پاکستان به شمار مي‌رود و در همچنين شهر پيشاور رخ داده است.در کراچي نيروهاي پليس براي متفرق کردن جمعيت معترض به تيراندازي هوايي دست زدند. يکي از کشته‌شدگان در اين شهر از نيروهاي پليس بود.يکي از کشته‌شدگان در اعتراضات پيشاور راننده شبکه تلويزيوني اي‌.آر.تي پاکستان بوده که بر اثر تيراندازي نيروهاي پليس کشته شده است.


 يک نکته از هزاران 

براساس گزارشات موجود تعطيلي تعدادي از کارخانه‌هاي توليد مداد، گراني بيشتر لوازم‌التحرير در آغاز سال تحصيلي را رقم زده است. متاسفانه گراني لوازم‌التحرير و تعطيلي برخي از کارخانه‌هاي توليد داخل ادامه تحصيل دانش‌آموزاني که از اقشار ضعيف جامعه هستند را با اختلال مواجه مي‌کند.

لوازم‌التحرير از جمله کالاهاي اوليه و ضروري براي دانش‌آموزان است و ازآنجا که بخش عظيمي از لوازم‌التحرير موردنياز جامعه از طريق واردات تامين مي‌شود، هر ساله با گراني اين کالاها روبه‌رو مي‌شويم.

اين گراني فشار مالي و رواني فراواني را بر خانواده ها و دانش آموزان وارد مي كند، به فكر پشتوانه هاي آينده باشيم...!


 ميز خبر 

جدال لفظي نمايندگان ايران و اسرائيل در آژانس انرژي اتمي

علي‌اصغر سلطانيه با انتقاد شديد از اسرائيل در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، اين رژيم را تنها مانع براي تحقق منطقه‌ عاري از تسليحات هسته‌اي در خاورميانه خواند.به گزارش ايسنا، خبرگزاري فرانسه گزارش داد: ايران و اسرائيل در نشست سالانه (كنفرانس عمومي)‌ آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به جدال لفظي با يكديگر پرداختند و اين جدال اميد براي برگزاري كنفرانس در سال 2012 در خصوص ايجاد منطقه عاري از تسليحات هسته‌اي در خاورميانه را در‌ هاله‌اي از ترديد فرو برد. علي‌اصغر سلطانيه، نماينده ايران در آژانس گفت: در سال حاضر تنها رژيم اسرائيل است كه با وجود درخواست‌هاي مكرر جامعه بين‌المللي به ان.پي.تي (پيمان منع اشاعه تسليحات هسته‌اي) نپيوسته است.

وي افزود: صلح و ثبات در خاورميانه مادامي كه زرادخانه هسته‌اي وسيع اين رژيم همچنان منطقه و فراتر از آن را تهديد كند، نمي‌تواند حاصل شود. ايهود آزولاي، نماينده اسرائيل نيز ايران و سوريه را هدف گرفت و ادعا كرد كه اين دو كشور مهم‌ترين تهديدها براي رژيم منع اشاعه هسته‌اي هستند.وي ايران را به تلاش براي توليد سلاح هسته‌اي متهم كرد و در اظهاراتي بي‌اساس گفت: اين ايران است كه بزرگ‌ترين تهديد صلح و امنيت خاورميانه و فراتر از آن است. هيچ كس در اين سالن نمي‌تواند اين واقعيات را كه در پس تلاش ايران براي توليد سلاح هسته‌اي قرار دارد منحرف سازد. خبرگزاري فرانسه افزود: ايران و اسرائيل هيچ كدام اشاره‌اي نكردند كه آيا در كنفرانسي كه براي برگزاري در فنلاند درباره ايجاد خاورميانه عاري از تسليحات هسته‌اي در حال برنامه‌ريزي است شركت مي‌كنند يا خير.

احکام ژنرال هاي ترکيه :

20 سال حبس به جرم تلاش براي کودتا عليه اردوغان

دادگاهي در ترکيه احکام تعدادي از فرماندهان و ژنرال هاي ارتش اين کشور را که به اتهام تلاش براي انجام کودتا عليه دولت اردوغان تحت محاکمه بودند ، صادر کرد.به گزارش عصر ايران طبق حکم دادگاه ترکيه سه فرمانده سابق نيروهاي سه گانه ارتش ترکيه به جرم طرح ريزي براي اجراي کودتا محکوم شدند و به دليل اينکه طرح آنها خنثي شده ، مجازات آنها به 20 سال زندان تقليل يافت.راي دادگاه ترکيه واکنش هاي متفاوتي برانگيخته است و برخي از احزاب و فعالان سياسي و مدني به اين احکام اعتراض کرده اند.

رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه در نخستين واکنش به صدور راي دادگاه عليه متهمان پرونده موسوم به " پتک آهنين " (balyoz) با اشاره به اينکه روند دادرسي ها هنوز ادامه دارد گفت که آرزو و تلاش دولت او بر صدور آرايي منصفانه و عادلانه متمرکز است.گفتني است در 4 سال گذشته پرونده کودتا عليه دولت اردوغان و دستگيري دهها ژنرال بلند پايه ارتش و فعالان مدني ، سياسي و رسانه اي به اتهام تلاش براي کودتا عليه دولت ، يکي از پر مناقشه ترين بحث هاي سياسي و قضايي در ترکيه بوده است.

سخنگوي وزارت خارجه سوريه:

ما خواهان تغييري هستيم كه مردم مي‌خواهند

سخنگوي وزارت امور خارجه سوريه با تاكيد بر اينكه گفت‌وگو و مذاكره ميان طرفين درگير سوري تنها راهكار حل و فصل وضعيت اين كشور است، اعلام كرد: ما خواهان تغييري در سوريه هستيم كه ملت سوريه آن را دوست داشته باشند.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت اينترنتي النشره، جهاد مقدسي، سخنگوي وزارت امور خارجه سوريه در گفت‌وگويي تلويزيوني اعلام كرد: نقش اتحاديه عرب در سوريه بخشي از مشكلات ما است و نه تنها باعث دستيابي به راهكاري براي حل و فصل اوضاع اين كشور نمي‌شود بلكه در اين راه نيز چالش‌هايي را ايجاد مي‌كند.

مقدسي تاكيد كرد: ما همه آنچه لازم است براي پيروزي اخضر الابراهيمي، فرستاده مشترك سازمان ملل و اتحاديه عرب فراهم مي‌كنيم تا او بتواند هر چه سريعتر به اوضاع كنوني سوريه پايان دهد.وي همچنين خاطرنشان كرد: الابراهيمي خواهان واقعيت است و دوست دارد از سوابق كساني استفاده كند كه پيش از او حضور داشتند.مقدسي هم‌چنين گفت: ما خواهان تغيير در سوريه هستيم اما نه تغييري كه كشورهايي چون فرانسه، قطر و عربستان مي‌خواهند، بلكه تغييري كه ملت سوريه مي‌خواهد و اين ملت سوريه است كه روند تغيير در اين كشور را رهبري خواهد كرد.مقدسي افزود: تنها راهكار براي حل و فصل وضعيت كنوني سوريه برگزاري گفت‌وگوي گسترده ميان گروه‌هاي درگير در اين كشور است.

آمريكا منافقين را از فهرست سازمان‌هاي تروريستي حذف كرد

مقامات عالي رتبه آمريكايي گفتند كه وزارت امور خارجه آمريكا تصميم گرفته است نام گروهك تروريستي منافقين را از فهرست سازمان‌هاي تروريستي وزارت امور خارجه اين كشور حذف كند.به گزارش ايسنا، روزنامه «وال استريت ژورنال» ضمن اشاره به اين خبر گزارش كرد كه منافقين از سال 1997 به دليل اتحاد نظامي با صدام و فعاليت‌هاي تروريستي عليه مقامات آمريكايي در تهران در دهه 70 ميلادي در فهرست سازمان‌هاي تروريستي قرار گرفتند.هزاران عضو اين گروهك تروريستي پس از خلع صدام در سال 2003 در پي حمله آمريكا به عراق تحت حفاظت آمريكا در نيروگاه اشرف قرار گرفتند و سركرده‌هاي اين گروهك مدعي خلع سلاح شدند.منافقين در ماههاي اخير اردوگاه اشرف را رها كرده و به اردوگاه ليبرتي منتقل شدند تا از آنجا به كشورهاي ثالثي منتقل شوند.

براساس اين گزارش مقامات آمريكايي گفتند كه هيلاري كلينتون، وزير امور خارجه آمريكا اجازه حذف نام اين گروهك از فهرست سازمان‌هاي تروريستي وزارت امور خارجه آمريكا را داد و درباره نيت خود در اين خصوص به گنگره اطلاع داده است.يك مقام عالي رتبه وزارت امور خارجه آمريكا گفت: اين كار به دليل سابقه (منافقين) تصميمي ساده نبود.در پي شكايت منافقين به يك دادگاه فدرال در آمريكا و درخواست براي حذف آنها از فهرست تروريست‌ها، قاضي دادگاه تا اول اكتبر به كلينتون فرصت داده بود تا نام اين گروهك را حذف و يا در تعيين سازمان‌هاي تروريستي تجديد نظر كند.كلينتون گفته بود كه در صورت خروج منافقين از اشرف و كاهش تنش ميان آمريكا در عراق به اين موضوع به شكلي مثبت نگاه خواهد كرد.


 اخبار روز 

درواكنش به اتهامات آمريكا؛

عراق: هر زمان بخواهيم هواپيماهاي ايراني را بازرسي مي کنيم

دولت بغداد اعلام کرد به يک فروند هواپيماي کره شمالي که به مقصد سوريه در حرکت بود اجازه نداد از آسمان عراق عبور کند.به گزارش عصر ايران ، رويترز نوشت: اين هواپيماي کره شمالي قرار بود امروز شنبه با عبور از آسمان عراق وارد سوريه شود. دليل اين اقدام، مشکوک بودن اين هواپيما به حمل سلاح براي سوريه است.اين اقدام در حالي صورت مي گيرد که دولت عراق بارها از سوي مقامات آمريکايي به همکاري با تهران در انتقال هوايي سلاح از ايران به سوريه متهم شده است. گرچه بغداد بارها اين اتهامات را رد کرده است.در همين ارتباط برخي مقامات آمريکايي و در راس آنها جان کري سناتور برجسته جمهوري خواه خواستار توقف کمک هاي واشنگتن به عراق به دليل همکاري اين کشور با عبور سلاح از ايران به سوريه شد. لذا مشاور رسانه اي نوري مالکي تصريح کرد: عراق به دولت ايران اعلام کرده است در هر زماني که لازم شود هواپيماهاي ايراني را بازرسي خواهد کرد و هر گاه دولت بغداد به دلايلي دست يابد که اين هواپيماها حامل سلاح هستند، به صورت فوري از عبور آنها از آسمان عراق جلوگيري خواهد شد.

هک سايتهاي امنيتي، اقتصادي اسرائيل

تيم سايبري موسوم به "ايرانيان ديتاکدرز" با صدور اطلاعيه اي از ايجاد اختلال در حدود 370 سايت صهيونيستي در واکنش به توهين به اسلام و پيامبر اکبرم(ص) خبر داد.به گزارش مهر، در اين عمليات گسترده اينترنتي که طي آن بسياري از سايت هاي اينترنتي مرتبط با رژيم صهيونيستي در حوزه هاي امنيتي، اقتصادي، تجاري و خدمات اينترنتي هک شده اند، تصوير پيام رهبر معظم انقلاب در محکوميت توهين به پيامبر اعظم(ص) به دو زبان انگليسي و فارسي قرار داده شده است.


 ماندگار بر جريده عالم  

 تصميمات سومين اجلاس مجمع عمومي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

دانشگاه شارجه، امارات متحده عربي، 18 تا 20 محرم 1425 برابر 9 تا 11 مارس 2004 ميلادي

قسمت يازدهم

ضميمه 1

فهرست شرکت کنندگان در سومين اجلاس مجمع عمومي اتحاديه دانشگاه‌هاي جهان اسلام

پادشاهي اردن هاشمي

- دکتر سلمان البدور، رئيس دانشگاه آل البيت

- دکتر خليل الکراکي، رئيس دانشگاه خصوصي جرش

- دکتر زياد سليم رمضان، رئيس دانشگاه علوم کاربردي ( خصوصي)

- دکتر نصر صالح، رئيس دانشگاه الزيتون اردن

- دکتر محمد خير احمدابوقديس، نايب رئيس دانشگاه هاشمي

- دکتر عبدالرحيم حمدان، رئيس دانشگاه الاهليه امان

- دکتر سلطان ابوقرابي، رئيس دانشگاه ملي اربيد

- دکتر عبدالحليم الواريکت، رئيس دانشگاه کاربري البلک

- دکتر حشام قرائبيه، رئيس دانشگاه يرموک

کشور ايالات متحده عربي

- آقاي احمد الواني، مديراجرايي تحصيلات تکميلي مدرسه علوم اجتماعي و اسلامي

جمهوري اندونزي

- دکتر عبدالخليق نورعلي، مديردانشگاه چالدوم

- پرفسور اندنگ سوئتاري(soetari)، رئيس موسسه دولتي مطالعات اسلامي

اوگاندا

- دکتر احمد کاوسانجندو، رئيس دانشگاه اسلامي اوگاندا

جمهوري اسلامي ايران

- پرفسور دکتر عبداله جاسبي، رئيس دانشگاه آزاد اسلامي

- دکتر عبدالمجيد حلمي، رئيس واحد مشهد دانشگاه آزاد اسلامي

- دکتر علي احمد فروغي، رئيس واحد خوراسگان دانشگاه آزاد اسلامي

- دکتر سيدحسين سيدين، معاون اداري وپشتيباني دانشگاه علم وصنعت ايران

- پرفسور طالبي، رئيس دانشگاه اصفهان

- دکترعلي احمد فهيمي فر، رئيس دانشگاه صنعتي اميرکبير

- پرفسور حسن ظهور، رئيس دانشگاه پيام نور،

- دکتر محمدعلي برخورداري، رئيس دانشگاه تربيت معلم

- دکتر عبدالحسين طاهري، رئيس دانشگاه کشاورزي وعلوم طبيعي گرگان

- دکتر منصور غلامي، رئيس دانشگاه بوعلي سينا

- دکتر محمدعلي صديقي، رئيس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي تهران

- دکتر محمد فيض آبادي، رئيس روابط بين المللي دانشگاه الزاهرا

- دکتر مجيد ارشاد، رئيس دانشگاه شيراز

- دکتر علي خاکي صديق، رئيس دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي

- پرفسور عبدالرضا باقري، رئيس دانشگاه فردوسي مشهد

جمهوري اسلامي پاکستان

- پرفسور ابوکلام، رئيس دانشگاه مهندسي وصنعتي رند

- دکتر جوائيد لقاري، رئيس موسسه علوم وتکنولوژي شهيدذوالفقارعلي بوتو (SZABIST)

- دکتر مظهرول حق صديقي، رئيس دانشگاه سند

- دکتر ظفر اسحاق انصاري، رئيس روابط عمومي شعبه پژوهش دانشگاه بين المللي اسلامي

- پرفسور دکتر منظور حسين خان، رئيس دانشگاه جاموو کشمير آزاد

سلطان نشين بروئني دارالسلام

- دکتر حاجي اسماعيل بن حاجي دورامان، رئيس دانشگاه برونئي دارالسلام

جمهوري خلق بنگلادش

- پرفسور جاسم اودين احمد، رئيس دانشگاه جهان گيرنگار

- پرفسور دکتر ام فضلي الهي، رئيس دانشگاه اسلامي صنعتي

بورکينافاسو

- دکتر فرانکوئيزتال، رئيس دانشگاه اواگاداوگو (Ouagadougou)

سريلانکا

- دکتر اِم اِ شکري، رئيس دانشگاه ناليميا

پادشاهي عربستان سعودي

- دکتر محمد بن سعد السالم، رئيس دانشگاه اسلامي امام محمدبن سعود

- دکتر صالح بن عبداله العبور، رئيس دانشگاه اسلامي در مدينه المنوره

- دکتر عبدالعزيزبن سقر القميدي، رئيس دانشگاه علوم امنيتي عربي نايف

- دکتر ناصربن عبداله الصالح، رئيس دانشگاه ام القراء


 رييس جمهوري پيش از ترک تهران؛
 رياست ايران بر جنبش غيرمتعهدها مسووليت حضور در سازمان ملل را دو چندان کرده است 

رييس جمهوري اسلامي ايران با بيان اين که امسال به عنوان نماينده ملت ايران و رييس جنبش غيرمتعهدها به نيويورک سفر مي کند،گفت: رياست اين جنبش مسووليت حضور ايران در مجمع عمومي سازمان ملل را دو چندان کرده است.به گزارش ايرنا، محمود احمدي نژاد پيش از ترک تهران به مقصد نيويورک براي شرکت در شصت و هفتمين نشست ساليانه مجمع عمومي سازمان ملل متحد در فرودگاه مهرآباد تهران افزود: در شانزدهمين اجلاس سران جنبش غيرمتعهدها اعضا تصويب کردند که براي تجديد ساختار سازمان ملل و بحران هاي منطقه اي از جمله سوريه رايزني هايي داشته باشيم.وي اظهارداشت: در اين سفر قرار است براي اصلاح ساختار سازمان ملل، تشکيل يک گروه تماس براي رفع درگيري هاي منطقه اي در سطح کشورها و توقف خشونت ها رايزني شود.رييس قوه مجريه با بيان اين که با احتساب اين سفر، هشت بار است به نمايندگي از ملت ايران در سازمان ملل حضور مي يابد، يادآور شد: البته بنده براي نهمين بار است که به نيويورک سفر مي کنم که يکي از سفرها به منظور شرکت در اجلاس آژانس بين المللي انرژي اتمي انجام شد.احمدي نژاد ادامه داد: در شصت و هفتمين نشست ساليانه مجمع عمومي سازمان ملل متحد يک جمع بندي از مواضع جمهوري اسلامي ايران ارايه مي شود.وي با اشاره به مشورت طولاني سه ماهه مسوولان و صاحبنظران کشور درباره اين سفر خاطرنشان کرد: متن اوليه که براي سخنراني در شصت و هفتمين نشست ساليانه مجمع عمومي سازمان ملل تهيه شده تاکنون 12 بار ويرايش شده است.

رييس جمهوري با تاکيد بر اين که تلاش مي کنيم در اين سفر تصوير آينده را به روشني دربرابر جامعه بشري قرار دهيم از ملت ايران خواست تا دعا کنند خادمان آنها بتوانند نماينده و سخنگوي آنها باشند.احمدي نژاد تصريح کرد: امروز همه مي دانند بدون تاثيرگذاري بر عرصه بين الملل نمي توان پيشرفت و تعالي را به طور کامل براي يک ملت به ارمغان آورد.رييس جمهوري به گسترش ارتباطات و تحت تاثير قراردادن همه امور زندگي اشاره کرد و افزود: نمي توان گفت ما کاري با هيچ کجا نداريم چرا که اگر ما هم کاري نداشته باشيم مناسبات بين المللي ما را تحت تاثير قرار مي دهد.احمدي نژاد، مشکل امروز جهان را کساني دانست که در گلوگاه هاي اصلي تنظيم مناسبات بين المللي حضور دارند و گفت: آنها براي منافع خود و سلطه بر ديگران تلاش مي کنند و عزت و استقلال ملت ها را تحمل نمي کنند.وي، استقلال و عزت ملت ها را نقطه مقابل منافع حاکمان در مناسبات بين المللي عنوان کرد و يادآور شد: اگر به دنبال پيشرفت هستيم بايد تلاش کنيم نظم حاکم بر جهان را تغيير دهيم تا مناسبات جهاني اصلاح و عادلانه شود.رييس قوه مجريه خاطرنشان کرد: با اين تلاش مي توان هويت، فرهنگ و استقلال خود و ساير ملت ها را حفظ کرد.احمدي نژاد با يادآوري اهداف تشکيل سازمان ملل متحد اظهارداشت: ظاهر قضيه اين بود که سازمان ملل پاسخي به نياز تاريخي جامعه بشري باشد، مقررات ارتباطي را به نفع همه و عدالت تنظيم کند و به همه کمک کند تا حق راي مساوي داشته باشند و يک دولت يا گروه، حاکم بر جهان نباشد.وي ادامه داد: اما امروز وضع سازمان ملل را مي بينيم بنابراين حضور ما در سازمان ملل در راستاي پيام رساني ملت ايران و اصلاح ساختارهاي مديريت بين الملل است.

رييس جمهوري تصريح کرد: در جريان اين سفر، ديدارهاي دوجانبه اي نيز انجام خواهد شد و چندين مصاحبه با خبرنگاران که سعي شده است از همه قاره ها باشند نيز از برنامه هاي اين سفر است.

احمدي نژاد، برگزاري نشست هاي تخصصي، جلسه با نمايندگان اديان مختلف، گروه هاي اجتماعي، سياسي و ضدجنگ، نشست با ايرانيان مقيم آمريکا و ديدار با دبيرکل سازمان ملل را از ديگر برنامه هاي سفر خود به نيويورک اعلام کرد.


 ممنوعيت توزيع روزنامه هاي پاکستاني در افغانستان  

دولت افغانستان دستور ممنوعيت توزيع روزنامه هاي پاکستاني در اين کشور را به اجرا درآورد.به گزارش مهر به نقل از تايمز هند، دولت افغانستان با هدف جلوگيري از انتشار و تاثيرگذاري انديشه هاي طالباني بر افکار عمومي از روز جمعه توزيع روزنامه هاي پاکستاني را در اين کشور ممنوع کرد.اين اقدام با دستور وزارت کشور افغانستان و پس از افزايش تنش در روابط دو همسايه انجام مي شود. بر اين اساس دولت افغانستان از ورود روزنامه هاي چاپ پاکستان ار مرزها جلوگيري و اقدام به جمع آوري روزنامه هاي پاکستاني از ولايات شرقي نانگرهار، کونار و نورستان کرده است.

در بيانه اي که از سوي وزارت کشور افغانستان منتشر شده آمده است: اين روزنامه ها به مجرايي براي تبليغات طالبان تبديل شده است. طبق اين بيانيه اخبار منتشر شده در اين روزنامه ها بر اساس واقعيت نبوده و مورد نگراني مقامات محلي در اين ولايات شده است. گفتني است مناسبات اسلام آباد و کابل در پي اعتراض وزير امور خارجه افغانستان به اقدامات مرزي ارتش پاکستان در جلسه شوراي امنيت سازمان ملل متحد بار ديگر تنش آلود شده است.


 همکاري مشترک تهران - قاهره در آژانس بين المللي انرژي هسته اي 

 کشورهاي غربي عضو آژانس بين المللي انرژي هسته اي در نشست اين نهاد بين المللي در وين ، با پيشنهاد مشترک ايران و مصر براي گنجاندن موضوع " خلع سلاح اتمي" در يکي از قطعنامه هاي پاياني مخالفت کردند.به گزارش عصر ايران ايران و مصر در نشست آژانس بين المللي انرژي هسته اي در وين پيشنهاد دادند تا " خلع سلاح اتمي " به تعريف پادمان هاي بين المللي افزوده شود ولي کشورهاي غربي با استناد به اين مساله که آژانس محل مناسبي براي پيگيري موضوع خلع سلاح اتمي نيست ، مانع گنجاندن اين موضوع در قطعنامه پاياني شدند و در قطعنامه آژانس در تعريف پادمان هاي بين المللي، از آن به عنوان يکي از عوامل "عدم گسترش سلاح هاي هسته اي" نام برده شد.

آمريکا ، بريتانيا ، فرانسه و روسيه از جمله کشورهايي بودند که با اين پيشنهاد ايران و مصرمخالفت کردند و در نهايت در راي گيري براي پيشنهاد ايران و مصر تنها 9 کشور راي موافق دادند و 55 کشور به اين پيشنهاد راي مخالف دادند.ايران و مصر هم در واکنش به مخالفت کشورهاي غربي ، به قطعنامه پاياني راي منفي دادند و دو کشور توانستند راي موافق 14 کشور ديگر را نيز با خود همراه کنند و قطعنامه پاياني در نهايت با 16 راي منفي و 89 راي مثبت به تصويب رسيد.


  رييس مجلس:
 دولت طوري تصميم‌گيري كند كه به گراني‌ها دامن زده نشود 

رييس مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد: حساسيت مجلس اين است كه متناسب با شرايط بايد گام‌هاي دقيقي برداشته شود تا فشارهاي اقتصادي به مردم وارد نشود.به گزارش ايسنا، علي لاريجاني در حاشيه مراسم آغاز سال تحصيلي 91 ـ 92 در دبيرستان شهيد مطهري تهران گفت: مساله گراني و نوسانات نرخ ارز از نگراني‌هاي مجلس و نمايندگان بود.

وي افزود: كار در واحدهاي توليدي و حفظ اشتغال براي‌مان دغدغه‌انگيز شده است. حوادثي كه در اين ماه‌ها رخ داد اين حساسيت را به وجود آورد كه جلسات متعددي براي كنترل وضع موجود در مجلس تشكيل شود.نماينده مردم قم تصريح كرد: مباحثي كه در مجلس مطرح شد همه تحت اين موضوع بود كه دولت چه طرح و برنامه‌اي براي كنترل اوضاع و پيشگيري از گراني‌ها دارد چرا كه قوه مجريه مسئول ساماندهي وضع موجود است. حساسيت مجلس نيز اين است كه متناسب با شرايط بايد گام‌هاي دقيقي برداشته شود تا فشار اقتصادي به مردم وارد نشود.

لاريجاني تاكيد كرد: دولت بايد طوري با سرعت و دقيق تصميم‌گيري كند كه به گراني‌ها دامن زده نشود. وي در ارزيابي از نظام آموزشي 3ـ 3 ـ 6 گفت: محاسبات اوليه شوراي عالي انقلاب فرهنگي اين نظام آموزشي را توصيه كرده است ولي ارزيابي از اين نظام زود است. اين ارزيابي بايد پس از چند سال كه از اجراي آن گذشت انجام شود.رييس مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد: سند تحول آموزش و پرورش سند مهمي است كه بايد ديد اين سند چطور از سوي وزارت آموزش و پرورش اجرايي خواهد شد. لاريجاني افزود: معلمان به دنبال اين هستند كه همه‌ي استعدادهاي دانش‌آموزان پيشرفت كند و اين خصوصيتي است كه جزو اركان فكري انقلاب است كه به آموزش و پرورش در ابعاد مختلف توجه شود. ركن آموزش و پرورش نيز، تربيت است. به بيان ديگر تعليم بايد تحت لواي يك تئوري تربيت بسط يابد.وي كه ديپلم خود را با معدل 18/46 از اين دبيرستان گرفته است، بهترين خاطره خود را ورود به دانشگاه عنوان كرد و افزود: بهترين خاطره‌ام در پايان كار ورود به دانشگاه بود.


 تصويب قطعنامه ضدايراني در سناي آمريكا 

سناي آمريکا با تصويب قطعنامه اي غير الزام آور بر تعهد اين کشور براي ادامه حمايت از رژيم اشغالگر قدس و اصرار بر اقدامات خصمانه عليه ايران تاکيد کرد.

به گزارش مهر به نقل از هاآرتض، سناي آمريکا با 90 راي موافق در مقابل يک راي مخالف مدعي شد به تعهد آمريکا در قبال اسرائيل مبني بر جلوگيري از دست يافتن ايران به سلاح هسته اي پايبند است.

در اين قطعنامه همچنين آمده که اين موضوع نبايد اين طور تفسير شود که آمريکا مجوز استفاده از گزينه نظامي و يا اعلان جنگ عليه ايران را صادر کرده است. سناتور "رند پل" از جمهوريخواهان حاضر در سناي آمريکا، تنها فردي بود که به اين قطعنامه راي مخالف داد و در بيان دليل مخالفت خود گفت : اين قطعنامه مي تواند به عنوان مجوزي براي اعلام جنگ عليه ايران مورد استفاده قرار بگيرد. با وجود همکاري مستمر و شفاف ايران با آژانس بين المللي انرژي اتمي و گزارشهاي مستمر بر ماهيت صلح آميز برنامه هسته اي ايران و تاکيد مقام معظم رهبري بر حرام بودن توليد سلاح هسته اي از نگاه ايران، در اين قطعنامه در تلاش براي منحرف کردن افکارعمومي از زرادخانه مخوف سلاحهاي هسته اي رژيم اشغالگر قدس همچنين ادعا شده که ايستادن در برابر ايران مجهز به سلاح هسته اي! به عنوان يک گزينه مطرح نيست.


  سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

سري دوازدهم

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


 سرمقاله 

 پرونده هسته اي اسرائيل و ضرورت خاورميانه بدون سلاح هسته اي

علي رمضاني

اگر به گذشته نوع نگاه جامعه جهاني به پرونده هسته اي اسرائيل نگاهي داشته باشيم بايد گفت كه مجمع عمومي سازمان ملل متحد از سال 1994 تا سال 2011 هر سال با صدور قطعنامه اي از تل آويو خواسته است تا به ان پي تي پيوسته و از «چارچوب اساسنامه و مقررات پادماني» آژانس تبعيت کند.

گذشته از اين نيز آژانس بين المللي هسته اي نيز از سال 1987 تا سال 1991 (پنج سال مداوم) و همچنين در سال 2009 با صدور قطعنامه، درخواست مشابهي را مطرح کرده است. چنانچه در جريان کنفرانس عمومي آژانس در سال 2011 نيز از تمامي کشورهاي خاورميانه خواسته شد تا به معاهده ان پي تي بپيوندند.( در منطقه ما فقط اسراييل است كه به ان پي تي نپيوسته است). در اين بين اكنون كه در پنجاه و ششمين اجلاس سالانه آژانس بين المللي انرژي هسته اي يکي از موضوعات مهمي که طرح وبررسي مي شود تهديد هاي هسته اي اسرائيل است، در واقع بايد گفت در چند سال گذشته از نوع نگاه ايران به خاورميانه بدون سلاح هسته اي در واقع طيف بيشتري از كشورهاي جهان توجه جدي تري به پرونده هسته اي اسرائيل و تبعيض ها در نگاه به اين پرونده در مقايسه با ايران داشته اند. چنانچه از چهارماه پيش در کنفرانس بازنگري ان پي تي، در پي اعتراض شديد سفرا و نمايندگان کشورهاي عضو جنبش عدم تعهد در آژانس بين المللي انرژي هسته اي به سلاح هاي هسته اي اسراييل ؛اين موضوع وارد مرحله نويني شد و در کنار جنبش غير متعهدها ، 17کشور عرب عضو آژانس بين المللي انرژي هسته اي نيز با ارائه سندي به کميسيون مقدماتي آژانس، اعلام کرده اند که اسراييل با خودداري از باز کردن درهاي تأسيسات هسته اي خود براي بازرسي بين المللي، خاورميانه را در معرض خطر هسته اي و تهديد صلح قرار داده است.

آنچه مشخص است هر چند در گذشته آژانس بين المللي انرژي خواستار پيوستن اسراييل به معاهده منع گسترش سلاح هاي هسته اي(ان پي تي) و بازديد از زرادخانه هسته اي اين رژيم توسط آژانس شد و در يك سال و نيم پيش با ارسال نامه اي به 151 عضو آژانس بين المللي انرژي هسته اي خواستار ارائه پيشنهاد براي چگونگي واداشتن اسراييل به امضاي پيمان ان پي تي شد، اما در واقع نوع نگاه كشورهاي غربي به اسرائيل و حمايت جانبدارانه اين كشورها از اسرائيل موجب شد كه تلاش هاي گسترده اي براي خارج کردن اين موضوع از دستور کار آژانس بين المللي انرژي هسته اي و رفع مسئوليت از اسرائيل انجام گيرد . در اين حال با توجه به تاكيد دوباره بر موضوع پرونده هسته اي اسرائيل در واقع ايران به عنوان رياست عدم تعهد ميتواند در كنار همكاري و همگرايي بيشتر با اعضاي عرب و غير متعهد آژانس عملا دامنه فشارهاي بر اسرائيل را افزايش دهد . در اين بين آنچه در خاورميانه واقعيت دارد آن است كه دور ماندن فعاليت هاي هسته اي اسراييل از معرض بازرسي هاي آژانس، از يك سو موجب به بن بست رسيدن تلاش ها براي پاکسازي منطقه خاورميانه از سلاح هاي کشتار جمعي و به ويژه سلاح هاي هسته اي مي شود و از سويي هم تنها دارنده اين سلاح در خاورميانه را در مقابل تبيعض ها و نرم هاي رفتاري دو گانه قرار مي دهد. در اين ميان بايد گفت ايران و كشورهاي غيرمتعهد مي توانند با تكيه بر ماهيت سياسي بودن فضاي آژانس و تاثير پذيري ان از برخي قدرت هاي جهاني و پيگيري عدم برخوردهاي دوگانه و گزينشي، با برهم زدن ساختار غيرعادلانه شوراي حکام آژانس با كمك رسانه ها و بازيگران غير دولتي و صلح طلب در جهان و همچنين ياري كشورهاي غيرمتعهد عملا توجه بيشتر آژانس بين المللي هسته اي و جامعه جهاني به پرونده هسته اي اسرائيل را موجب گردند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته