جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/07/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4264

در گفت وگوي مشترک مطبوعاتي با رحيمي؛
اردوغان: ترکيه خواستار جنگ با هيچ كشوري نيست

خطيب جمعه تهران:
قواي سه گانه با همكاري يکديگر مشکلات اقتصادي را برطرف کنند


آمانو: به گفت‌وگو با ايران متعهديم


نمي توان ايران هسته اي را متوقف کرد


تصميم نتانياهو براي برکناري باراک

مقدمه ورود ناتو به بحران سوريه؛
پارلمان ترکيه با دخالت نظامي در سوريه موافقت کرد


يک نکته از هزاران


ميز خبر


اخبار روز


ماندگار بر جريده عالم

رئيس قوه قضائيه:
برخي گرايش‌هاي سکولار بين روشنفکران رواج يافته است

كوثري خبرداد:
احتمال تحريم گاز ايران از سوي اتحاديه اروپا


دمشق هرگونه عذرخواهي از دولت ترکيه را رد کرد


سرمقاله


کلينتون: ايران همکاري کند تحريم ها به سرعت کاهش مي يابد


روسيه از صدور بيانيه شديداللحن شوراي امنيت عليه سوريه جلوگيري کرد


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي


 در گفت وگوي مشترک مطبوعاتي با رحيمي؛
 اردوغان: ترکيه خواستار جنگ با هيچ كشوري نيست 

رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه گفت: ترکيه خواستار جنگ نيست، اين کشور تنها صلح و امنيت در منطقه را مي خواهد.اردوغان در گفت وگوي مشترک مطبوعاتي با محمدرضا رحيمي معاون اول رييس جمهوري ايران ، يک روز پس از آنکه ارتش اين کشور در پي کشته و زخمي شدن 14 تن از شهروندان شهر آکچاقلعه در مرز اين کشور و سوريه بر اثر شليک خمپاره ، مناطقي از سوريه را گلوله باران کرد ، اين مطلب را عنوان نمود.

نخست وزير ترکيه در ادامه گفت : حادثه شهر آکچاقلعه يک حادثه معمولي نبود ، اين حمله براي نخستين بار از سوي سوريه عليه ترکيه صورت نمي گرفت ، تاکنون هفت حمله از سوي سوري به ترکيه صورت گرفته است. ما از دوستان ترکيه مي خواهيم که در اين زمينه حساسيت اين کشور را درک کنند.

وي با اشاره به تصويب لايحه دولت آنکارا در مجلس ملي ترکيه مبني بر اعزام نيروهاي نظامي اين کشور براي عمليات هاي برون مرزي اظهارداشت : افرادي که در برابر مجلس ترکيه ايستادند قادر به پاسخ در برابر تاريخ نخواهند بود.

او هدف دولتش از به تصويب رساندن اين لايحه در مجلس را افزايش قدرت بازدارندگي ترکيه عنوان کرد.

نخست وزير ترکيه با تاکيد براينکه ترکيه جنگ طلب نيست و ما نتيجه جنگ افروزي در نزديکي مرزهاي خود در عراق و افغانستان را شاهد بوده ايم، افزود: ترکيه خواهان توقف فوري خونريزيها و برادر کشتي در سوريه است ، ما نمي خواهيم نظاره گر کشتار برادران سوري خود باشيم.

اردوغان با ادعاي اينکه کشورش از قدرت و توانايي لازم براي حفظ و حراست از حاکميت ملي و مرزهاي خود است، گفت: ما در خصوص حل مساله سوريه گفت و گوها و مذاکرات مشترکي با ايران داريم و هر دو دولت ، به وزيران خارجه خود ماموريت داده اند تا در حل اين مساله به سرعت به نتيجه مشخصي برسند که اين امر حايز اهميت زيادي است.

اردوغان با اشاره به گفت و گوهاي خود با محمدرضا رحيمي معاون اول رييس جمهوري ايران در خصوص روابط دوجانبه گفت: فرصتي شد تا هم گفت وگوي مفصل دوجانبه با وي داشته باشم و هم مذاکرات جامعي با شرکت وزيران دو کشور به رياست من و رحيمي انجام شود.


 خطيب جمعه تهران:
 قواي سه گانه با همكاري يکديگر مشکلات اقتصادي را برطرف کنند 

خطيب نماز جمعه تهران با اعلام اين‌كه به حمدالله در كشور وضع عادي است و بحراني نيست، كشورهاي تحريم كننده ايران را كشوري بحران‌زده توصيف كردند.به گزارش ايسنا سيداحمد خاتمي در خطبه دوم نماز جمعه تهران به اقدام وزارت خارجه آمريكا در خارج كردن نام سازمان منافقين از ليست گروه‌هاي تروريستي اشاره كرد و گفت: اين‌كه امر تازه‌اي نيست، منش منافقين هم همين است، زندگي نوكرصفتانه آن‌ها مثل مرگ است

وي در پاسخ به اين سوال كه "با اين كار آمريكا به دنبال چيست؟" گفت: آمريكا مي‌خواهد بگويد تمام قد به مبارزه با انقلاب اسلامي آمده و دنيا مي‌داند، امروز آمريكا ستاد مبارزه با انقلاب اسلامي است.

وي با طرح اين سوال كه در اين شرايط دم از مذاكره با آمريكا زدن به چه معناست؟ يادآور شد: من سخنم با فرد نيست و با مبنا كار دارم، دشمني آمريكا در طول اين سال ها كمتر نشده كه بيشتر شده است و حداقل 33 برابر شده است، امروز مذاكره با ايران و ايران را سر ميز مذاكره نشاندن يك هدف استراتژيك براي آمريكاست، چون آمريكا اين را مي‌داند كه انقلاب‌هاي منطقه برخاسته از انقلاب بزرگ ايران است، اين هدف استراتژيك براي آمريكاست كه بگويد چاره‌اي نداريد براي اين كه با ما بسازيد و ديديد كه ايران هم پس از 33 سال پاي ميز مذاكره آمد، البته به فضل خدا آمريكا اين هدف را به گور خواهد برد.

وي خاطرنشان كرد: امروز آمريكا در مواجهه با ايران در بدترين وضعيت خود قرار دارد، آن‌ها در ابتداي تحريم گفته بودند كه ايران يك ماه ديگر دست تسليم بلند مي‌كند سه ماه از اين تحريم گذشته و به فضل الهي زمستان مي‌گذرد و رو سياهي بر ذغال خواهد ماند. ايران به فضل خدا شجاع مقتدر و با صلابت ايستاده است.

وي تاكيد كرد: فشاري كه امروز از سوي دنياي استكبار بر ما وارد شده است، يك جنگ تمام عيار اقتصادي است، آن‌چه كه آن‌ها مي‌خواستند، در جنگ هشت ساله به دست بياورند و به دست نياوردند، مي‌خواهند در اين جنگ تحميلي اقتصادي آن را به دست آورند، اين مردم در دفاع مقدس كه سخت‌تر از اين جنگ اقتصادي بود، مقاومت كردند.

وي با انتقاد از برخي اختلافات ميان مسوولان تاكيد كرد: تنها راه حل اين مشكلات تعامل و همدلي مسوولان با مردم است، مسوولان باهم تعامل كنند و بدانند اين بگومگوهاي رسانه اي شان دشمنان را شاد و دوستان را رنجيده مي كند اين را كنار بگذارند مسوولان محترم يك بار بازتاب حرف هايشان را در رسانه هاي خارجي ببينند و شادي آنها را ببينند انتظار مي رود مسوولان با تعامل و همدلي مشكل را حل كنند، فرافكني نه دردي را درمان و نه مشكلي را حل مي‌كند، مردم مي گويند مسوولان محترم ما انتخابتان كرده ايم و مي خواهيم در حد توان مشكل را حل كنيد اين حق مردم است.

وي با تمجيد از بازاريان گفت: بازاريان و اصناف كشور در صد سال اخير در هر قيام مردمي كه بوده است، نقش ستودني و مثال‌زدني داشتند، در نهضت 15 خرداد اين اصناف بودند كه به ميدان آمدند در طول سال‌هاي خفقان اين اصناف تمام تلاش خود را براي پيروزي انقلاب داشتند و تاكنون هم همراه با نظام اسلامي بوده‌اند و خواهند بود و من يقين دارم بازاري‌هاي انقلابي ما نخواند گذاشت دشمنان انقلاب زخم خورده هاي انقلاب از اعتراض صنفي شان سوءاستفاده كنند.

خاتمي همچنين گفت: از همه مسوولان و قوه قضاييه انتظار مي‌رود در اين عرصه با اخلال گران اقتصادي و محتكران برخورد مناسبي داشته باشند، در اين جا از قوه قضاييه در برخورد با اخلال گران ارز تشكر مي كنم مردم هم توجه كنند پخش شايعات از ابزار مهم جنگ رواني است اعتنايي به شبكه هاي بيگانه دشمن نداشته باشند شبكه هيا آمريكا و انگليس و صهيونيستي فاسقند و نبايد به حرف آنها توجه كرد مردم ما به فضل خدا با سرفرازي اين گردنه ها را هم مثل گردنه هاي قبل پشت سر مي گذارد.


  آمانو: به گفت‌وگو با ايران متعهديم 

مهر: يوكيا آمانو اعلام كرد كه تاريخ خاصي براي دور بعدي مذاكرات آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با ايران تعيين نشد، اما آژانس به گفت‌وگو متعهد است. يوكيا آمانو، مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي پس از يك سخنراني در سيدني در خصوص گفت‌وگوهاي آژانس با ايران به خبرنگاران گفت: ما به گفت‌وگو متعهديم و حاضريم در تاريخي نزديك نشستي داشته باشيم اما واقعيت اين است كه تا به امروز درباره هيچ تاريخ خاصي براي يك نشست تصميم‌گيري نشده است. براساس گزارش خبرگزاري رويترز وي گفت كه برگزاري هرگونه نشستي دست كم به يك ماه زمان نياز دارد و او شاهد علامتي از نزديك بودن يك راه‌حل نيست. آمانو افزود: لازم است ببينيم وقتي كه ديدار مي‌كنيم گفت‌وگو چگونه خواهد بود. اما اين (امر) تقريبا يك سال زمان برده و ما هنوز هيچ نتايج ملموسي به دست نياورده‌ايم بنابراين دليلي ندارد بر اين باور باشيم كه يك شبه همه چيز تغيير خواهد كرد.


  نمي توان ايران هسته اي را متوقف کرد 

ايلنا : وزير دفاع سابق آمريکا با اذعان به ناتواني واشنگتن و تل آويو در توقف برنامه هسته اي ايران اقدام نظامي عليه جمهوري اسلامي را فاجعه بار خواند و درباره پيامدهاي آن هشدار داد.

به گزارش جروزالم پست، "رابرت گيتس" روز گذشته در يک سخنراني در شهر "نورفولک" ويرجينيا با فاجعه بار خواندن اقدام نظامي عليه ايران و هشدار درباره پيامدهاي آن گفت: اسرائيل نبايد به منافع آمريکا آسيب برساند.

وي تاکيد کرد: واشنگتن بايد به مقامات اسرائيلي بفهماند که تل آويو چک سفيد امضا براي انجام اقدام نظامي که آسيب جدي به منافع آمريکا وارد مي کند، ندارد.

رابرت گيتس تحريم هاي بيشتر را به جاي گزينه نظامي عليه ايران پيشنهاد کرد و گفت: نتايج اقدام نظامي آمريکا و اسرائيل عليه ايران فاجعه بار بوده و ما را براي نسل ها در آن منطقه از جهان دچار مشکل مي کند.


  تصميم نتانياهو براي برکناري باراک 

ايسنا: منابع رژيم صهيونيستي فاش كردند كه بنيامين نتانياهو تصميم دارد وزير جنگ اين رژيم را از سمت خود برکنار کند.

به گزارش روزنامه عبري زبان "معاريو"، بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي در جمع برخي وزراي كابينه اين رژيم گفته است، اخباري در دست دارد که نشان مي دهد ايهود باراک وزير جنگ رژيم صهيونيستي از مدت‌ها پيش عليه وي فعاليت و در امور سياست خارجي اين رژيم مداخله مي‌کند.

بنا بر اين گزارش، نتانياهو معتقد است كه ايهود باراك با مقامات ارشد دولت آمريکا مذاكراتي داشته و در آنها سعي كرده تا به روابط نتانياهو با مقامات كاخ سفيد آسيب برساند.نتانياهو پيشتر نيز در مصاحبه‌اي با شبكه دو تلويزيون رژيم صهيونيستي گفته بود: آيا ميدانيد باراك در عرصه ديپلماسي چه كارهايي كرده است؟ او سعي دارد بين ما و باراك اوباما رئيس‌جمهوري آمريكا اختلاف بيندازد.


 مقدمه ورود ناتو به بحران سوريه؛
 پارلمان ترکيه با دخالت نظامي در سوريه موافقت کرد 

پارلمان ترکيه با اقدام نظامي اين کشور در سوريه موافقت کرد.به گزارش خبرگزاريها به نقل از رويترز ،پارلمان ترکيه با انجام عمليات نظامي ارتش در خارج از مرزهاي اين کشور موافقت کرد.

پارلمان ترکيه به درخواست کابينه جلسه فوق العاده داشت تا پيشنهاد دولت را درباره انجام دخالت نظامي در ديگر کشورها، بررسي کند.ارتش ترکيه ديروز و امروز هم در پاسخ به شليک خمپاره از سوريه به شهرک مرزي ترکيه و کشته شدن 5 شهروند ترک، مناطقي از سوريه را مورد هدف حملات توپخانه اي اي قرار داد. متعاقب اين رويداد ، دولت سوريه ، رسماً با قربانيان حادثه ابراز همدردي کرد.

دخالت نظامي ارتش ترکيه در کشورهاي ديگر پس از تصويب پارلمان، نيازمند تاييد عبدالله گل رئيس جمهور ترکيه است.

ترکيه يکي از اعضاي پيمان نظامي ناتو است و با اين تحولات، در صورت دخالت نظامي ترکيه در سوريه، ناتو نيز مي تواند به حمايت از آنکارا، در اين دخالت نظامي مشارکت کند. ناتو و آمريکا تاکنون از مواضع ترکيه در برابر سوريه اعلام حمايت کرده اند.

واکنش وزارت خارجه ايران

وزارت خارجه جمهوري اسلامي ايران درپي حوادث مرزي پيش آمده بين سوريه و ترکيه ضمن ابراز همدردي با بازماندگان کشته شدگان اين حادثه، مقامات دو کشور را به خويشتنداري دعوت کرد و خواستار بررسي ريشه ها و علل اين حادثه شد.

به گزارش اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، رامين مهمان پرست سخنگوي وزارت امور خارجه اين گونه آتش افروزي ها را صرفا در جهت منافع بد خواهان و دشمنان صلح و ثبات و آرامش در منطقه اعلام کرد و افزود : اين گونه حوادث اهدافي جزء بر هم زدن دوستي ها و برادري هاي مردم کشورهاي همسايه و انتقال اختلافات بين کشورها به سطوح منطقه اي و بين المللي را دنبال نمي کند.

سخنگوي وزارت امور خارجه اضافه کرد : جمهوري اسلامي ايران اقدامات خير خواهانه خود درباره حل مشکلات سوريه در چار چوب کميته چهار جانبه را همچنان ادامه خواهد داد و معتقد است تنها راه حل مشکلات پيش آمده و برون رفت از شرايط فعلي در سايه خويشتنداري ، گفت و گو و اقدامات سياسي است.


 يک نکته از هزاران 

 درچند وقت اخير بحث هاي مربوط به جدايي ري از تهران موجب به وجود آمدن اختلافات متعددي ميان مسولان شهري و دولت گرديده است. دولت مدعي است كه كاري غيرقانوني انجام نمي‌دهد و شوراي شهر هم دست به دامن مجلس شده تا با پادرمياني مانع از تحقق اين امر شوند.

قطعا با گفتگوي مسولان اين بحث به نتيجه خواهد رسيد، اما انگار بحث اصلي، يعني "خدمت رساني" در اين ميان فراموش شده و جاي خود را به كشمكش هاي سياسي داده است.


 ميز خبر 

حداد عادل: اجماع اصولگرايان در انتخابات رياست جمهوري بعيد است

نماينده مردم تهران در مجلس، احتمال اجماع بر روي يک نامزد را در انتخابات رياست جمهوري از سوي اصولگرايان بعيد دانست.به گزارش مهر، غلامعلي حداد عادل در گفتگو با خبرنگاران در گرگان در پاسخ به اينکه آيا اصولگرايان در انتخابات رياست جمهوري کانديداي واحدي خواهند داشت گفت: بعيد مي دانم در اين انتخابات به وحدت نظر برسند. وي اظهار داشت: مثلا در انتخابات مجلس در تهران سه و يا چند نفر معرفي مي شوند و هر تعدادي که تاييد شد روي آنها اجماع مي کنند.وي عنوان کرد: وقتي صحبت از انتخاب يک نفر است، احتمالا يا به اجماع نرسند و يا مشکل است که به توافق برسند.

عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس يادآور شد: اين اظهار نظر بر اساس تجربيات انتخابات گذشته رياست جمهوري عنوان مي شود که تا حالا وقتي انتخاب يک نفر مطرح بود وحدت نظر نداشتيم.وي اظهار داشت: احتمال دارد در انتخابات آتي نيز چند نفر از اصولگرايان وارد صحنه شوند.

اميرعبداللهيان: امنيت منطقه درگرو کنترل مرزهاي پيراموني سوريه است

معاون عربي و آفريقاي وزير امور خارجه حفظ تماميت ارضي ترکيه و سوريه و خويشتن‌داري را اولين ضرورت در کمک به برقراري آرامش عنوان کرد.به گزارش ايلنا، حسين اميرعبداللهيان گفت: جمهوري اسلامي ايران با توجه به حادثه مرزي ترکيه و سوريه طرفين را به خويشتن‌داري و بررسي دقيق موضوع و توجه به اهداف دشمنان منطقه، دعوت مي‌کند.وي بر ضرورت توجه طرفين به حضور گروه‌هاي افراطي، تروريستي و گروه‌هاي مسلح بي‌مسووليت در منطقه و تنش و ترفندهاي دشمنان در منطقه تاکيد کرد و ضمن ابراز همدردي با بازماندگان حادثه افزود: حفظ تماميت ارضي ترکيه و سوريه و خويشتن‌داري اولين ضرورت در کمک به برقراري آرامش است.

معاون عربي و آفريقاي وزير امورخارجه گفت: امنيت منطقه درگرو هم‌افزايي کنترل مرزهاي پيراموني سوريه است و در مذاکرات قاهره و نيويورک هم بر اين مهم تاکيد شده است.

در ادامه سياست‌هاي ضد ايراني؛

اتحاديه اروپا براي گام ديگري عليه ايران آماده مي‌شود

در ادامه گام‌هاي خصمانه كشورهاي اروپايي و آمريكا عليه كشورمان، ديپلمات‌هاي اروپايي از قصد مقامات اتحاديه اروپا براي اعمال ممنوعيت واردات گاز ايران به اروپا خبر دادند.به گزارش ايسنا،‌ خبرگزاري رويترز به نقل از ديپلمات‌ها گزارش داد كه اتحاديه اروپا قصد دارد واردات گاز از ايران را به عنوان بخشي از تدابير جديد براي افزايش فشار عليه ايران درباره برنامه هسته اي اين كشور ممنوع كند.

بنا بر اين گزارش، ديپلمات‌هاي دولت‌هاي عضو اتحاديه اروپا تدوين بسته جديد تحريم‌ها عليه ايران با هدف تصويب رسمي آن در نشست وزيران امور خارجه در تاريخ 15 اكتبر در لوكزامبورگ را آغاز كرده‌اند.

ديپلمات‌ها گفتند كه دولت‌ها به توافقي مقدماتي براي ممنوعيت واردات گاز از ايران رسيدند كه اين اولين اقدامي است كه در اين بسته به تاييد رسيده و شامل پيشنهادات مرتبط با امور مالي و انرژي است.ديپلمات ديگري كه خواست نامش فاش نشود، گفت: درباره گاز توافق وجود دارد. ديپلمات ديگري نيز گفت: دولت‌هاي بزرگ ، آلمان، انگيس، فرانسه، از آن حمايت مي‌كنند.

بر اساس اين گزارش دولت‌هاي اروپايي و آمريكا به دنبال راههاي جديدي براي تحت فشار گذاشتن ايران براي عقب نشيني از برنامه هسته اي خود هستند. تحريم‌هاي كنوني سرمايه گذاري در بخش گاز ايران را شامل مي‌شود اما به طور مشخص واردات را غير قانوني اعلام نمي‌كند.

لاوروف در نشست 1+5 درباره ايران حاضر نشد

نمايندگي روسيه در سازمان ملل اعلام كرد كه سرگئي لاوروف در نشست 1+5 كه در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل برگزار شد، شركت نكرد .به گفته ديپلمات‌ها احتمالا اختلاف روسيه با ساير اعضاي 1+5 درباره ايران علت غيبت لاوروف در اين جلسه بوده است.به گزارش ايسنا، خبرگزاري رويترز به نقل از ديپلمات‌ها گزارش داد: هفته گذشته نشست در سطح وزيران امور خارجه پنج عضو دايم شوراي امنيت و آلمان در نيويورك برگزار شد كه اين نشست بي‌نتيجه بود.

كاترين اشتون ، رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا نيز در اين نشست حضور داشت. وي پس از نشست گفت كه شركت‌كنندگان، به تقصيل درباره لزوم اتخاذ اقدام فوري از جانب ايران ، آن گونه كه ما مساله هسته اي ايران را در نظر مي‌گيريم مذاكره كردند.

اما در اقدامي كه ديپلمات‌هاي سازمان ملل گفتند مي‌تواند نشانه‌ اختلاف رو به رشد ميان روسيه و قدرت‌هاي جهاني درباره ايران و سوريه باشد، سرگئي لاوروف وزير امور خاجه روسيه در اين نشست شركت نكرد و در عوض ويتالي چوركين، سفير روسيه در سازمان ملل در اين نشست حضور يافت.

در پي اعتراضات مردمي پادشاه اردن پارلمان را منحل كرد

در پي درخواست‌هاي مكرر مردم اردن براي اصلاحات سياسي در اين كشور، پادشاه اردن پارلمان را منحل كرد كه براساس آن دولت نيز ظرف يك هفته بايد استعفا دهد.به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه اينترنتي شبكه خبري الجزيره، ملك عبدالله دوم، پادشاه اردن با صدور حكمي پارلمان اين كشور را كه هنوز دو سال از فعاليت‌اش باقي مانده بود را منحل كرد و قرار است انتخابات جديد پارلماني تا پايان ماه جاري ميلادي برگزار شود.

در بيانيه‌اي كه از سوي دفتر پادشاهي اردن صادر شده است، آمده است: پادشاه اردن دستور به انحلال پارلمان داده و از روز پنجشنبه اين پارلمان منحل خواهد بود و انتخابات جديد پارلماني براساس قانون برگزار خواهد شد.بر اساس قانون اساسي اردن پس از انحلال پارلمان، دولت اين كشور بايد ظرف يك هفته استعفا دهد تا دولت جديد بر اساس پارلمان جديد شكل بگيرد.

مقامات اردني اميدوارند بتوانند انتخابات پارلماني را بر اساس قانون انتخابات جديد كه با مخالفت‌هايي از سوي گروه‌هاي داخلي مواجه است، برگزار كنند.پيشتر ملك عبدالله دوم چند بار قانون انتخابات اين كشور را اصلاح كرد كه هر بار با مخالفت‌هاي گسترده‌اي از سوي گروه هاي اسلام گرا به ويژه اخوان المسلمين اردن روبرو شد.


 اخبار روز 

احمدي مقدم: نمي‌توانيم هرجا کم آورديم از رهبري هزينه کنيم

سردار اسماعيل احمدي مقدم در سخنراني پيش از خطبه نماز جمعه با اشاره به شعار امسال نيروي انتظامي اظهار داشت: شعار امسال " سرمايه اجتماعي اساس اقتدار ما" است طبيعتا اين شعار يک تابلوي زيبا براي يک هفته نيست و تلاش کرديم که در مسيري گام برداريم که اهداف شعار در آن مشخص شده است. اساس اين شعار از ماهيت نظام جمهوري اسلامي گرفته شده است چرا که مهمترين سرمايه نظام مردم هستند.به گزارش مهر، فرمانده نيروي انتظامي در مورد عده اي که هر موضوعي را به مقام معظم رهبري ربط مي دهند، گفت: برخي مدعيند که ما به فرامين رهبري گوش نمي دهيم. بايد عاقلانه، مدبرانه و برنامه ريزي شده در اين حوزه حرکت کرد. تنها حضور نيروي انتظامي کافي نيست. برخي دستگاهها نيز به جاي همکاري چوب لاي چرخ ما مي گذارند، البته عده اي نيز بايد بدانند که احاله هر چيز به رهبري خوب نيست.رهبر انقلاب موافق اقدامات خوب و با بي قانوني و تندروي مخالف هستند. نمي توانيم که هرجا کم آورديم از ايشان هزينه کنيم. ايشان مسير را نشان مي دهند و تاکتيک ها و روش ها را به دستگاهها واگذار کرده اند.وي با اعلام اينکه طرح امنيت اخلاقي هم اکنون در حال بازنگري است افزود: تمام دستگاههاي مرتبط با اين حوزه در حال ارزيابي ، نوسازي و تقويت مسائل ايجابي به جاي اقدامات سلبي هستند. پليس نبايد در اين ميدان تنها بماند.

احمدي مقدم در پايان افزود: اطمينان مي دهيم که پليس با چشم پوشي از ماموريت ها به دنبال کسب محبوبيت نيست. مسير ما قانون است و شعار امسال که سرمايه اجتماعي است دليلي بر اين مدعا نيست که پليس سست باشد. ما نمي توانيم ميان ظالم و مظلوم طرف هر دو نفر را بگيريم قطعا پليس ياور مظلومان است.

دادگاه آمريکايي: ايران به قربانيان 11 سپتامبر غرامت بدهد

يک دادگاه آمريکا ، ايران و چند گروه ديگر را به پرداخت بيش از 6 ميليارد دلار غرامت به خانواده هاي قربانيان حملات 11 سپتامبر محکوم کرد.به گزارش خبرآنلاين به نقل از خبرگزاري فرانسه، جورج دانييلس يک قاضي فدرال آمريکا رسما حکم داد ايران و چند گروه ديگر از جمله حزب الله، القاعده و طالبان به پرداخت 6 ميليارد دلار غرامت به قربانيان حوادث 11 سپتامبر محکوم مي شوند.ايران هميشه هر گونه دخالت در حملات تروريستي 11 سپتامبر را تکذيب کرده است. اين حملات ، سه هزار کشته برجاي گذاشت.قاضي جرج دانييلس از دادگاه منهتن اين حکم را در واکنش به شکايت زني صادر کرد که همسرش را در حملات 11 سپتامبر از دست داده بود.در راي اين قاضي، نام اسامه بن لادن رهبر سابق القاعده نيز در ميان محکومان آمده است.

براساس اين حکم که به احتمال زياد، هيچ امکاني براي اجرا نخواهد داشت، مبلغ 6 مذکور شامل غرامت و سود آن، در ميان خانواده هاي 47 قرباني حملات 11 سپتامبر که به اين شکايت نامه پيوسته بودند توزيع مي شود.


 ماندگار بر جريده عالم  

 تصميم گيري در مورد دستور جلسه موضوع 1.4

( تاريخ ومحل اجلاس يازدهم شوراي اجرايي اتحاديه)

N:FUIW/E.C.10/2005/D.4.1

قسمت سوم

سخنراني نماينده عاليجناب شيخ صباح الاحمد الجابر الصباح، نخست وزير

عاليجناب رشيد حمدالحمد، وزيرآموزش وآموزش عالي

اجلاس افتتاحيه دهمين شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

دانشگاه کويت، کشورکويت، 6 تا 8 مارس 2005

بنام خداوند رحمان و رحيم، و العتصموا بحبل الله جميعا ولاتفرقو

عاليجناب دکترعثمان التويجري، دبيرکل اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام و مديرکل سازمان اسلامي آموزش، فرهنگي وعلمي ISESCO

عاليجنابان اعضاي شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

خانم ها وآقايان

السلام عليکم و رحمه اله و برکاته

مفتخرم که سلام هاي گرم عاليجناب نخست وزير شيخ صباح الحمدالجابر الصباح، مشوق اين نشست را به شما ابلاغ نمايم. و بهترين آرزوهاي اورا براي يک اقامت زيبا و توفيقات خوشحال کننده در رابطه با وظيفه اي که در اينجا ملاقات مي نمايند، و براي آنچه که در ارتباطات و پيشرفت ماموريت علمي درکشورهاي اسلامي براي بالابردن سطح آنهادرميان کشورهاي جهان را پيگيري مي نمايند اعلام نمايم.

خانم ها وآقايان

دوست دارم که خوش آمدگويي قلبي خود را در سرزمين کويت، کشور دوم شما تقديم نمايم. و دهمين اجلاس شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام در کوران شرايط حساس بين المللي و چالش هاي بزرگ در سطح الزامات جديد براي اصلاح در حوزه هاي فرهنگ، آموزش، جامعه و توسعه وغيره تشکيل مي گردد، جهان در حال بازکردن کانال هاي ماهواره اي تخصصي وغيره تخصصي، همچنين شبکه هاي اينترنت، ارتباطات و حمل ونقل است.

چشم انداز به مقدار زيادي کمک مي کند تا شکاف بين سبک هاي زندگي رايج با همه نتايج فرهنگي و بين فرهنگي، وتغييرات جهاني عظيم را عميق تر نمايد. ازاين رو رهبران آموزشي در چارچوب امت اسلامي بصورت جدي نيازمند تجديد نظر درتعدادي از مواد آموزشي وروش هاي تدريس هستند، تا فرهنگ بنيان نهاده شده وبراساس حفظ کردن به دريافت و تمرکز روي دانش، نوآوري وخلاقيت تغيير کند. مضافا آنها بايستي ابزارهاي فن آوري آموزشي را انتخاب کنند و منافع زيادي را به مقالات تحقيقي ومطالعات در رابطه با مسائل موجود امت اسلامي اختصاص دهند، مثل تروريسم، ارتباطات آينده، مفهوم شهروندي، حقوق زنان و کودکان، راه هاي تمرين آزادي، مسائل جوانان، ارتباطات تمدن ساز، تشويق به توسعه سرمايه گذاري و توسعه در پزشکي، داروسازي، مهندسي وفنون محيط زيست. در حقيقت در صحنه عمل، توجه به هر موضوع تخصصي درها را به روي برنامه ريزي و پذيرش ساير تخصص ها باز مي کند که خود مسئوليت انسان براي تحقق آرزوهاي بزرگ است و تشکيل آينده درخشان و اميدبخش که درآن مفهوم اسلامي از اعتلا و کرامت شخصيت انسان در زمين را بيان مي کند. همانگونه که در دو آيه از قرآن توضيح داده شده است: « او خدايي است که شمارا از خاک آفريد ودر زمين مستقر کرد»، « وبه تحقيق ما فرزندان آدم را کرامت بخشيديم وآنها را در خشکي و دريا در رفت وآمد قرار داديم واز چيزهاي پاک روزي داديم وبر بسياري از مخلوقات خود برتري بخشيديم.»


 رئيس قوه قضائيه:
  برخي گرايش‌هاي سکولار بين روشنفکران رواج يافته است 

آيت‌الله آملي لاريجاني با تاکيد بر تلاش در زمينه فهم معارف قرآن و حديث افزود: رابطه عقل و نقل از جمله مباحثي است که در طول تاريخ افراط و تفريط‌هاي زيادي در مورد آن صورت گرفته و جريان‌هايي چون اخباري‌گري با نتايجي که داشت نمونه بارز آن است.

رئيس قوه قضائيه با اشاره به عقل‌گرايي افراطي در طول تاريخ ابراز کرد: برخي احکام هستند که تنها به وسيله عقل و انديشه بشري قابليت تبيين ندارند.

وي گفت: امروز برخي گرايش‌هاي سکولاريستي نيز در ميان بعضي روشنفکران مسلمان رواج يافته که بر ‌ارتباط‌ فردي انسان با خداوند به عنوان دين تاکيد دارد که اين مسئله در کشورهاي عرب زبان زودتر از ايران به وجود آمد.

آملي لاريجاني با بيان اينکه اين سکولاريسم بر گرايش خاصي از دين‌داري تکيه دارد عنوان کرد: نگاه‌هاي مختلفي به دين وجود دارد و گاهي اين‌گونه بيان مي‌شود زماني که انسان خود تقنين در مسائل را بر عهده مي‌گيرد چه نيازي به دين خواهد داشت.

رئيس دستگاه قضا تاکيد کرد: در مواجهه با کتاب و سنت در جوامع اسلامي با افراط و تفريط‌هاي زيادي روبه‌رو هستيم اما مي‌توان از يک عقل‌گرايي معتدل دفاع کرد به اين ترتيب که قضاياي عقلاني مورد قبول قرار مي‌گيرد اما اين مسئله هيچگاه راه را براي رجوع به وحي و روايات نخواهد بست زيرا اين مسائل از عالم ماوراء بوده و با عقل و استدلال بشري تفاوت‌هاي زيادي دارد.

وي با اشاره به تحول در علوم انساني گفت: در اين زمينه مراجعه به کتاب و سنت يک اصل محسوب مي‌شود و اين طريق به کمال انساني دست خواهيم يافت.

آملي لاريجاني با بيان اينکه بسياري از غايت‌ها و روش‌هاي علوم انساني با تصور قرآني از انسان ناسازگار هستند عنوان داشت: دليلي ندارد که به دنبال علومي برويم که با تصور غلط از انسان، بناي نادرستي را مي‌سازند.

رئيس قوه قضائيه اضافه کرد: ارزش نظام اخلاقي اسلام کمتر از بحث‌هاي فقهي نبوده و راه رسيدن به غايت کمال انسان را نشان مي‌دهد اما تلاش زيادي در اين زمينه صورت نگرفته است.

وي با بيان اينکه روايات راه را براي تعقل بشر باز مي‌کند گفت: استفاده روايات تفسيري و احاديث مربوط به عالم تکوين مانند ظواهر قرآني تنها جنبه تعبدي نداشته بلکه حقايقي را براي انسان آشکار مي‌سازند.

آملي لاريجاني ادامه داد: قانون‌گذاري در عرصه‌هاي مختلف بر اساس نگاهي خاص به انسان صورت گرفته و وجود آنها در قرآن و سنت همان اثر عملي است.


 كوثري خبرداد:
 احتمال تحريم گاز ايران از سوي اتحاديه اروپا 

يك عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خا رجي مجلس، با اشاره به قصد اتحاديه اروپا براي تحريم گاز ايران گفت: اتحادثه اروپا از آخرين تيرهاي خود براي تكميل حلقه محاصره اقتصادي ايران استفاده مي‌كند و خيال مي‌كند مي‌تواند از اين طريق فشارها را بر ايران بيشتر كند.

اسماعيل كوثري در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني ايسنا، افزود: اتحاديه اروپا بداند كه اشتباه مي‌كند و ايران قطعا از اين مرحله نيز عبور خواهد كرد و در آينده كشورهاي عضو اين اتحاديه هستند كه به دليل احتياج‌شان به انرژي به ايران التماس مي‌كنند تا قراردادهاي نفتي و گازي‌شان را با ما تجديد كنند.

نماينده مردم تهران افزود: آنها نابساماني‌هاي ارزي را مبناي تحريم گازي خود قرار داده‌اند ولي بايد بدانند كه اشتباه مي‌كنند. در موضوع گاز نيز در حال تكرار چنين اشتباهي هستند. همانطور كه بخش زيادي از مشكلات نفتي‌مان را حل كرده‌ايم قطعا دست‌اندازي‌ها به حوزه صادرات گاز را نيز حل خواهيم كرد.

وي تاكيد كرد: همانطور كه در كشورهاي وارد كننده نفت از ايران تجديدنظر كرديم براي كشورهايي كه ايران را در شمول تحريم‌هاي گازي خود قرار مي‌دهند، جايگزين معين خواهد شد.

اين عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس تاكيد كرد: كشورهاي وارد كننده انرژي به ويژه كشورهاي واردكننده نفت و گاز به خوبي مي‌دانند كه جايگزين كردن واردات اين دو محصول استراتژيك به راحتي انجام نمي‌شود اين كشورها در تحريم‌ نفتي ايران خيال مي‌كردند از طريق عربستان و عراق مي‌توانند جبران كسري نيازشان به انرژي را تامين كنند ولي در عمل شكست خوردند و به همين دليل بود كه 11 كشور كه بيشتر آنها كشورهاي شرق آسيا بودند به آمريكا فشار آوردند و در نهايت دولت آمريكا مجبور شد اسم اين كشورها را از ليست تحريم‌كنندگان نفتي ايران خارج كند.

كوثري خاطرنشان كرد: با وجودي كه كشورهايي كه در ليست تحريم نفت ايران قرار داشته‌اند مدتي است قراردادهاي نفتي خود را با ايران تجديد كرده‌اند، در صورت اعمال چنين تحريم‌هايي در حوزه گازي ايران نيز مجبورند پس از مدتي همين روند را تكرار كنند.


 دمشق هرگونه عذرخواهي از دولت ترکيه را رد کرد 

نماينده سوريه در سازمان ملل گفت دولت سوريه قصد افزايش خشونت با سوريه را ندارد و در حال بررسي حمله‌هاي انجام شده به خاک ترکيه است که به کشته شدن 5 تن از شهروندان اين کشور منجر شد. به گزارش ايسنا، بشار جعفري براي خبرنگاران، نامه ارسال شده سوريه به شوراي امنيت را قرائت کرد که در آن با خانواده‌هاي قربانيان آن حادثه ابراز «همدردي عميق» شده بود.

در حالي که دولت ترکيه پيش از اين مدعي شده بود سوريه از اين کشور به خاطر حادثه روز گذشته عذرخواهي کرده است، نماينده سوريه در سازمان ملل ضمن رد اين ادعا گفت در اين نامه هيچ عذرخواهي از ترکيه وجود ندارد، زيرا هنوز مراحل تحقيقات درباره اين حادثه به اتمام نرسيده است. جعفري گفت حمله انتقام‌جويانه ترکيه به خاک کشورش باعث زخمي شدن دو تن از مقامات ارتش شده است. نماينده سوريه در سازمان ملل از ترکيه خواست رفتاري «منطقي و عقلاني» داشته باشد و از نفوذ تروريست‌ها و شورشي‌ها و قاچاق سلاح از مرزهايش» جلوگيري کند.

معاون نخست‌وزير ترکيه پيش از اين ادعا کرده بود که سوريه ابه طور رسمي به دليل حمله خمپاره‌اي ديروز به اراضي ترکيه، عذرخواهي کرده و مسئوليت اين حمله و کشته شدن 5 شهروند ترک را پذيرفته است


 سرمقاله 

 تحريم هاي گازي و افزايش فشارها بر ايران

حميد رضا عسگري

در پي تحريم هاي نفتي، اتحاديه اروپا قصد دارد واردات گاز از ايران را نيز به عنوان بخشي ديگر از تدابير جديد براي افزايش فشارها عليه كشورمان در زمينه پرونده هسته اي ممنوع كند.

براين اساس دولت‌هاي اروپايي و آمريكا به دنبال راههاي جديدي براي تحت فشار گذاشتن ايران براي عقب نشيني از برنامه هسته اي خود هستند. تحريم‌هاي كنوني سرمايه گذاري در بخش گاز ايران و نقل انتقال درآمدهاي گازي و انرژي را شامل مي‌شود كه مي تواند تاثير بسزايي در اوضاع كشورمان داشته باشد. درهمين زمينه لازم است به آثار و تبعات اين اقدام و راه هاي جلوگيري از آن تاملي داشته باشيم.

با استناد به گفته مقامات و مسولان كشور، شاهديم كه تحريم صادارات نفت كشورمان و جلوگيري از نقل و انتقال درآمدهاي نفتي با تحريم بانك مركزي چه فشاري را بر كشور وارد كرده و چه تبعاتي را به بار آورده است. كاهش درآمدهاي ارزي ايران درچند وقت اخير هرچند دليل اصلي نوسانات ارزي نبوده، اما يكي از دلايل مهم تلقي شده است. تبعات اين تحريم ها به شدت باعث افزايش فشار به توليد كنندگان و به تبع آن مصرف كنندگان و مردم عادي شده است.

اما در وضعيت فعلي كه بحث تحريم هاي گازي كشورمان مطرح شده ضروريست مسولان كشورمان با نگاهي پيشگيرانه به اين قضيه نگاه كنند و با استفاده از ديپلماسي فعال مانع از تحقق آن شوند. برخي سياسيون كشور كه معتقدند تحريم‌ها باعث افزايش استقامت مردم مي گردد، اگر مردم ما با صبر در مقابل اين تحريم ها ايستاده اند دليل نمي شود كه مسولان در تكاپوي جلوگيري از اقدامات عليه كشورمان نشوند.

با تحريم گاز كشورمان بخشي ديگر از درآمدهاي كلان ارزي ما از بين خواهد رفت، نگاهي به وضعيت ارز درچند روز اخير مي تواند هزاران ناگفته را از وضعيت بازار ارز درآينده به ما نشان دهد. با توجه به رقم بالاي واردات در كشورمان، قطعا كاهش درآمدهاي ارزي وضعيت بسيار بدي را براي مردم ايران به وجود خواهد آورد و با مشكلات معيشتي روبه رو خواهيم شد.

تحريم هاي گازي در حالي مطرح شده است كه عظيم ترين بخش صادرات گاز ايران به اروپا از طريق تركيه صورت مي گيرد. اگر تركيه بخواهد به تحريم هاي اروپا بپيوندد قطعاً مشكل عظيمي در بخش درآمدهاي ارزي گريبان ايران را خواهد گرفت. لذا ضروريست تا كشورمان با ديپلماسي فعال و سريع با دولت هايي كه مي توانند نقشي در جلوگيري و تعديل تحريم هاي ايران داشته باشند، مانع از خصومت هاي غرب با ايران گردند.

همانطور كه گفته شد اين اقدام اتحاديه درراستاي فشار به خاطر پرونده هسته‌اي كشورمان بوده است. لذا ضروريست تا تيم مذاكره كننده ايران، ديپلماسي هسته اي را فعال تر كنند و با ابهام زدايي از پرونده هسته اي مانع از فشارهاي جديد شوند. شفاف سازي‌هايي كه ايران همواره از آن ياد مي كند، مي تواند راهگشاي ما در جلوگيري از تحريم هاي آتي باشد. نبايد اجازه دهيم تا
فرصت هاي موجود بسوزد و به معضل تبديل شوند!


 کلينتون: ايران همکاري کند تحريم ها به سرعت کاهش مي يابد 

 هيلاري کلينتون وزير امور خارجه آمريکا اعلام کرد : اگر دولت ايران با جامعه جهاني براي رفع نگراني ها از برنامه اتمي اش همکاري کند، تحريم ها عليه تهران مي تواند به سرعت کاهش يابد.به گزارش عصر ايران کلينتون که در يک کنفرانس خبري در واشنگتن و پس از ديدار با همتاي قزاقستاني اش سخن مي گفت، در واکنش به حوادث روز گذشته بازار تهران و با اشاره به موضوع سقوط ارزش ريال در هفته هاي گذشته گفت:" عامل اصلي اين موضوع، تحريم هاي غربي نبوده بلکه اقدامات دولت ايران بوده است."

کلينتون گفت :" تصميمات دولت ايران که هيچ ربطي به تحريم ها نداشته بر وضعيت اقتصاد در داخل ايران تاثير داشته است."

وي در ادامه درباره تحريم ها گفت:" البته تحريم ها هم تأثير خود را داشته اند، اما اين تأثيرات مي تواند در کوتاه مدت برطرف شود، به شرطي که ايران به همکاري صادقانه با گروه 1+5 و جامعه جهاني تمايل نشان دهد".

وي در ادامه مدعي شد که هدف واشنگتن از اعمال تحريم ها ترغيب و تشويق ايران به مذاکره جدي و با حسن نيت با جامعه جهاني درباره برنامه هسته‌اي است.اين نخستين بار است که يک مقام رسمي در آمريکا از رفع کوتاه مدت تحريم ها سخن مي گويد و نيز تاثير سياست هاي دولت را بيش از تاثير تحريم ها در وضعيت اقتصادي ايران مورد توجه قرار مي دهد.پيشتر مقامات واشنگتن اصرار و تمايل داشتند تا تاثير تحريم هاي اعمالي آمريکا و ديگر متحدان اروپايي اين کشور را در وضعيت اقتصادي ايران بيش از آنچه که هست نشان دهند.


 روسيه از صدور بيانيه شديداللحن شوراي امنيت عليه سوريه جلوگيري کرد 

روسيه بيانيه‌اي که حمله سوريه به خاک ترکيه را با لحني تند محکوم مي‌کرد نپذيرفت و خواستار متعادل‌تر شدن متن آن شد.به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري رويترز، روسيه، از تصويب پيش‌نويس يک بيانيه که با الفاظي تند حمله سوريه به يک شهر ترکيه را محکوم مي‌کرد، جلوگيري کرده و پيشنهاد داد متن اين بيانيه متعادل‌تر شود.

روسيه در بيانيه مورد پيشنهاد خود خواسته است طرفين کنترل خود بر مرزها را افزايش دهند و از درگيري‌هاي نظامي خودداري کنند.در بيانيه روسيه که نسخه‌اي از آن در اختيار خبرگزاري رويترز قرار گرفته آمده است: «اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل از طرفين مي‌خواهند کنترل خود را افزايش داده و از درگيري‌هاي نظامي که مي‌تواند اوضاع را در مرزهاي مشترک سوريه و ترکيه وخيم‌تر کند، اجتناب ورزند».

اين بيانيه غير الزام‌آور، در صورت تصويب، از اين دو کشور همسايه مي‌خواهد «تنش‌ها را کاهش دهند و راهي مسالمت‌آميز براي حل بحران موجود در سوريه پيش بگيرند».در بيانيه پيشنهادي روسيه، همچنين از دولت سوريه خواسته شده است درباره اين حمله به خاک ترکيه تحقيق کند.يک ديپلمات غربي گفت آمريکا نيز در لحن متن اصلي اين بيانيه که آذربايجان آن را پيشنهاد داده است تغييراتي اعمال کرده تا آن را «شديد‌اللحن‌تر» کند.در پيش‌نويس اصلي اين بيانيه که به تمامي 15 کشور عضو شوراي امنيت تقديم شده بود، حادثه روز چهارشنبه که خاک ترکيه هدف حملات خمپاره‌اي سوريه قرار گرفته بود «با شديدترين لحن» محکوم شده بود.

روسيه در بيانيه پيشنهادي خود از لحن شديد اين بيانيه کاسته و دو طرف را به حفظ آرامش دعوت کرده است.


  سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

سري چهاردهم

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته