جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/08/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4284


ايران خودرو پيشران صادرات غير نفتي کشور


آگهي صفحه 11


آگهي صفحه 1


 ايران خودرو پيشران صادرات غير نفتي کشور 

اين روزها توسعه صادرات غير نفتي به عنوان تنها راه نجات اقتصاد ايران از شرايط فعلي شناخته مي شود و همه کارشناسان و فعالان اقتصادي نيز بر لزوم به کارگيري سياست هاي تشويقي صادرات و استراتژي تسهيل در برابر تحريم تاکيد دارند. همچنين در شرايطي که تفاوت نرخ ارز وارداتي و صادراتي، حاشيه سود مناسبي را براي توليدات صادرات محور فراهم کرده است، بهترين زمان براي توسعه صادرات کشور در زمينه هاي صنعتي و خدماتي است.در اين بين صنعت خودرو کشور، به ويژه گروه صنعتي ايران خودرو به عنوان بزرگترين خودرو ساز خاورميانه، با توليد خودروهاي با کيفيت، موفق به تصاحب بازارهاي جهاني در حجم انبوه در مقايسه با رقباي منطقه اي خود شده است و با صادرات 9 درصد توليد خود در سال حمايت از توليد ملي، صادرات اين شركت رکورد جديدي در تاريخ صنعت کشور به ثبت خواهد رساند. نزديک به 99 درصد صادرات 10 سال گذشته ايران خودرو در دوره دولت هاي نهم و دهم محقق شده است که اين امر نشانگر توجه صنعتگران و دولتمردان به توسعه صادراتي غير نفتي است ، آمار صادرات 200 هزار دستگاهي ايران خودرو بر مبناي آمار توليدات در پايگاههاي جهاني توليد و نيز صادرات خودرو کامل CBU طي 10 سال گذشته، است. در شرايطي که در سالهاي نيمه اول دهه 80 (سالهاي 80 الي 84) برند ملي سمند 17 درصد صادرات ايران خودرو را به خود اختصاص داده بود، اين رقم در نيمه دوم دهه 80 (سالهاي 85 الي 89) به 44 درصد افزايش پيدا کرده است. با توجه به اهتمام گروه صنعتي ايران خودرو در تقويت و توسعه برند ملي ، همزمان با ثبت رکورد صادرات 34 هزارو 144 دستگاه سمند در سال 89 ، سهم 85 درصدي خودرو ملي در صادرات سال مذکور محقق شده است. سهم محصول سمند به عنوان نماد خودباوري صنعتي کشور در صادرات سال جاري نيز به بيش از 90 درصد افزايش يافته است.

صادرات در سال 2011 ميلادي

گروه صنعتي ايران خودرو در سال 2011 ميلادي 22 هزار و 624 دستگاه خودرو به ارزش 7/199 ميليون دلار صادر کرد که 20 هزار و 435دستگاه آن انواع برند ملي سمند بود. در اين دوره، گروه صنعتي ايران خودرو 3324 تن قطعه ريخته گري به ارزش 2/3 ميليون دلار نيز به بازار جهاني صادر کرد. سهم 90 درصدي برند ملي در صادرات سال گذشته ميلادي، از نقش اين محصول در حيات صادراتي گروه صنعتي ايران خودرو حکايت مي کند. در سال 2011 به ازاي هر شش دستگاه فروش سمند در بازار داخل، يک دستگاه در بازار جهاني و به ويژه کشورهاي اسلامي عرضه شده است. با فعاليت هاي زيرساختي و به بار نشستن سرمايه گذاري ها به منظور تقويت و توسعه برندهاي ملي و توليد محصولات جديد و کم مصرف دنا و رانا و با توجه به برنامه هاي جهشي گروه صنعتي ايران خودرو در حوزه صادرات، آينده روشني در فراسوي مرزها در انتظار ايران خودرو خواهد بود. مهندس نجم الدين مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو در خصوص صادرات مي گويد: در افق 1404 قرار است صنعت خودرو سه ميليون دستگاه خودرو توليد کند که يک ميليون آن هم بايد صادر شود. بنابراين همکاري دانشگاه و صنعت در زمينه سيستم‌ها و فناوري‌هاي نوين قطعات و مجموعه‌هاي خودرو ضرروي است.

جهش صادرات ايران خودرو با رانا و دنا

بر اساس پيش بيني ها با اضافه شدن دو برند ملي جديد رانا و دنا به جمع محصولات صادراتي ايران خودرو، آينده روشني در انتظار صادرات اين شرکت خواهد بود.

گروه صنعتي ايران خودرو راه 91 اين شرکت را بر پايه شش هدف راهبردي، کيفيت و قيمت رقابتي، کسب رضايت حداکثري مشتريان از خدمات پس از فروش، توليد محصولات جديد، توسعه بازار هاي هدف بنا نهاد.در برنامه راه 91 ايران خودرو، کسب رضايت 70 درصدي مشتريان از خدمات پس از فروش هدف گذاري و به تمامي نمايندگي هاي مجاز سراسر کشور ابلاغ شد.ارتقاي کيفيت تمامي محصولات به رتبه کيفي خوب و خيلي خوب، صادرات 9 درصد کل توليد از ديگر برنامه هاي راه 91 ايران خودرو بود. در برنامه راه 91، ايران خودرو افزايش بازده سايت هاي توليدي و کسب 51 درصدي سهم بازار خودرو از نظر تيرا‍‍ز توليد و60 درصد سهم ريالي را هدف گرفت.همچنين به منظور پاسخگويي به نياز بازار و توسعه سهم خود در بازار هاي بين المللي در سال 91، طراحي و توليد حداقل سه محصول جديد و دو مدل سال را در برنامه داشت.با توجه به اينکه کسب دانش طراحي و توسعه محصولات به عنوان يکي از اصلي ترين مزيت هاي رقابتي است، ‌در اين راستا حداقل سه درصد از ميزان فروش به تحقيق و توسعه و اجراي پروژه هاي مرتبط با سال91 اختصاص يافت.

14 ميليون دلار صادرات ساپکو در سال جاري

شركت ساپكو نيز که طراحي و مهندسي و تأمين قطعات ايران خودرو را برعهده دارد، علاوه بر تنديس ها و گواهي نامه هايي كه در سال هاي گذشته دريافت کرده است، در زمينه صادرات نيز برنامه هاي ويژه اي را طراحي كرده است. اين شركت از سال 88 صادرات خود را آغاز كرده و هدف اصلي آن افزايش آمار صادرات مستقيم است. به طوري كه 2/17 ميليون دلار صادرات شركت ساپكو در سال 88 به صورت مستقيم و باي بك و 4/0 ميليون دلار از اين مبلغ مربوط به صادرات مستقيم بوده است. هدف‌گذاري ساپكو براي سال 91 دست‌يابي به14 ميليون دلار صادرات مستقيم و باي بك است كه از اين مبلغ 5/1 ميليون دلار مختص صادرات مستقيم خواهد بود.

توانايي ايران خودرو در رقابت با آسيا

خودروسازان ژاپن ،كره، چين و هند رتبه هاي اول تا سوم خودرو سازي آسيا را در دست دارند و ايران خودرو با ادامه مسير جهاني شدن خود مي تواند رتبه چهارم خودروسازي آسيا را به خود اختصاص دهد. شکستن رکورد توليد ايران خودرو درحالي صورت گرفت که اين شرکت توليد خودروي با تکنولوژي پايين را از چرخه توليد حذف کرد . شرکت ايران خودرو به منظور پاسخگويي به نياز مشتريان و تنظيم بازار ، ميزان توليدات خود را افزايش مي دهد.

پروژه هاي جديد

از جمله پروژه هاي مهم محصول که در دو سال اخير شروع شده، نصب موتور توربو شارژ EF7 TC بر روي سورن، توسعه موتور EF7 بنزيني و نصب آن بر روي سمند و فاز پيش توسعه جعبه دنده بهينه ايران خودرو را مي توان نام برد. به اين موارد بايد ارتقاي سطح آلايندگي خودروهاي توليدي به يورو4 ، طراحي و ساخت مجموعه داشبورد مجهز به کيسه ايمني هواي سرنشين جلو پژو 405 و پارس و توسعه خط مونتاژ فاز دو EF7 را نيز افزود. در اين مدت، موتور ملي ديزل و موتور EF4 طراحي و توسعه يافته است.کيسه هواي سرنشين بر روي سمند نصب و خط بدنه دو کاره سمند و دنا احداث شده است. ماشين کاري بلوک سيلندر و سرسيلندر موتور EF7 داخلي شده و سيستم اي آر پي بر پايه نرم افزار سپ در لجستيک کارخانه جنوبي به اجرا در آمده است.علاوه بر توليد سوزوکي گراندويتارا با موتور 2400سي سي، سيستم ميکرو هيبريد بر روي سمند LX بنزيني نصب شده و فاز بررسي اوليه نصب موتور ديزل EFD بر روي سمند به اجرا در آمده است. فاز پيش توسعه وانت جديد بر پايه سمند، پژو 405 با استايل جديد، سيستم پردازش و انبار مکانيزه قطعات پرسي، سيستم Multiplex سمند، فاز دوم پروژه پارس جديد، احداث خط رنگ رويه (Top - Coat) سالن رنگ چهار و طراحي و ساخت اكسل عقب جديد از موارد مهم در کارنامه ايران خودرو به شمار مي رود.توجه همزمان به کيفيت و کميت يکي ديگر از دستاوردهاي گروه صنعتي ايران خودرو است. بطوري که در سال جاري توليد بيش از 900 هزار دستگاه موتور کم مصرف را در برنامه دارد و تمام ساز کارهاي لازم را فراهم کرده است. توليد خودرو با موتور هاي کم مصرف از سال گذشته با توجه به سياست هاي دولت در جهت بهينه سازي مصرف سوخت در دستور کار قرار گرفت بطوريکه با داخلي سازي سيلندر و سر سيلندر موتور ملي ، ايران خودرو توان توليد روزانه 700 دستگاه از اين نوع موتور را دارد .ايران خودرو همچنين توليد كننده ممتاز کشور در سال جاري شناخته شده است.به اعتقاد کارشناسان، رونق فعاليت خودروسازي، شکوفايي اقتصاد ملي را در پي دارد، زيرا اين صنعت در تمام دنيا به عنوان موتور محرکه صنايع شناخته شده و هر گامي در تقويت آن به معني اشتغال زايي و افزايش درآمد جامعه و رفاه زندگي مردم خواهد بود.به همين دليل، گروه صنعتي ايران خودرو به عنوان توليد کننده ممتاز كشور شناخته شده و تنديس و لوح ويژه نهمين جشنواره توليد ملي، افتخار ملي را از آن خود کرده است.

اين جايزه به دليل تلاش مستمر مديريت ارشد گروه صنعتي ايران خودرو در جهت حل مشکلات مالي و ساختاري ايران خودرو و تبديل اين شرکت به يکي از سودآورترين بنگاه هاي صنعتي توليدي به دست آمده است.

عدم تاثير تحريم ها بر فرآيند توليد در ايران خودرو

پتانسيل هاي گروه صنعتي ايران خودرو به حدي است که حتي تحريم هاي پي در پي نيز نتوانسته بر پيکره اين غول خودروسازي لطمه و خللي وارد کند. همچنين با توجه به رکود اقتصاد جهان که تبعا بر بازار داخلي کشورها هم تاثيرگذار بوده و عليرغم تحريم هاي کشورهاي غربي عليه نظام مقدس جمهوري اسلامي، دست اندرکاران و کارکنان شريف و متعهد ايران خودرو با الهام از غيرت اسلامي و روحيه جهادي خود تهديد ها را به فرصت تبديل کرده و توانسته اند از تاثيرات منفي اين اقدامات بر فرآيند توليد جلوگيري کنند.

در همين رابطه معاون بازاريابي و فروش گروه صنعتي ايران خودرو با تاکيد بر اينکه توليد انواع محصولات ايران خودرو طبق برنامه ادامه دارد، گفت: توليد خودروهاي داخلي پس از اعمال تحريم همچنان طبق روال گذشته ادامه داشته و اين عوامل خارجي نمي تواند تاثيري بر روند توليد محصولات ايران خودرو بگذارد.


 آگهي صفحه 11 


 آگهي صفحه 1 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته