جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/08/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4291

آيت الله هاشمي رفسنجاني:
همه چيز بايد با رأي و خواست مردم به پيـش بـرود


پوتين وزير دفاع روسيه را اخراج کرد


تهران همکاري لازم را با آژانس ندارد


وزير كشور عربستان عزل شد

در ديدار بروجردي با حافظ منافع مصر مطرح شد:
مصر در حل سياسي بحران سوريه با ايران هم نظر است


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

لاريجاني در ديدار با سفير سوريه:
ثبات و آرامش در سوريه براي تمام کشورهاي منطقه مفيد است


تحليل وزارت اطلاعات از دلايل و موانع حمله نظامي رژيم صهيونيستي به ايران


بازرسي از هواپيماهاي ايراني به مصلحت عراق است


راهي جز مذاکره براي حل بحران سوريه نمي‌شناسيم


سرمقاله

سخنگوي شوراي نگهبان:
تشکيل هيات نظارتي 11 نفره خلاف قانون اساسي است


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي


 آيت الله هاشمي رفسنجاني:
 همه چيز بايد با رأي و خواست مردم به پيـش بـرود 

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: وحدت ملي، يعني در عين داشتن اختلافات سليقه‌اي، در مورد منافع و مصالح نظام وحدت و هماهنگي ايجاد شود.به گزارش ايسنا، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در ديدار جمعي از احزاب و فعالان اصلاح‌طلبان، پيروزي انقلاب اسلامي، توفيقات دوران دفاع مقدس، سازندگي و توسعه و پيشرفت کشور از ابتدا تاکنون را با حضور تأثيرگذار مردم ممکن دانست و گفت: امام راحل عظيم‌الشأن بعد از پيروزي انقلاب اعلام کردند، مردم ولي‌نعمت ما هستند و همه چيز بايد با رأي و خواست مردم به پيش برود.

وي، عبور از مراحل سخت تثبيت انقلاب، رفراندوم و تدوين قانون اساسي و ساير مراحل دشوار دهه اول انقلاب را تنها در سايه حمايت بي‌دريغ و مجدّانه مردم ممکن خواند و تصريح کرد: کدام انقلاب را در دنيا سراغ داريد که بعد از گذشت دو ماه از پيروزي، انتخاب نظام سياسي را به رفراندوم بگذارد و به سرعت قانون اساسي کشور را تصويب و مجلس قانون‌گذاري و خبرگان را شکل دهد؟

اين عضو مجلس خبرگان رهبري، تلاش براي حذف يا کمرنگ کردن نقش روحانيت و دستاوردهاي 30 ساله انقلاب را اولين هدف جرياني انحرافي خواند که به دليل ملاحظاتي، دهه اول را نمي‌توانستند به طور مستقيم مورد حمله قرار دهند و بعدها با دستاويز قرار دادن ارزش‌ها و اعتقادات مقدسي چون امام زمان(عج) اهداف انحرافي خود را به ضرر منافع و پيشرفت کشور و نظام اجرا کردند.

آيت الله هاشمي رفسنجاني با بيان اينکه «انقلاب اسلامي همه موفقيت‌هاي خود در عرصه‌هاي دفاع مقدس، سازندگي، توسعه و پيشرفت را در سايه احکام اسلام، خرد و عقل‌جمعي و حضور همه‌جانبه مردم در صحنه‌هاي حساس به دست آورده است»، گفت: اگر از امکانات مادي، منابع انساني و موقعيت جغرافيايي کشور به خوبي استفاده مي‌شد و از فرصت افزايش درآمدهاي عظيم ارزي در جهت خوداتکايي و حمايت از توليد پايدار بهره مناسب مي‌برديم، شرايط تحريم و تهديدهاي کنوني قدرت‌هاي جهاني را بهتر مديريت کرده و تهديدها را به فرصت‌ها تبديل مي‌کرديم.

وي، معرفي مردم و نظام اسلامي ايران از سوي دشمنان به عنوان غيرمتجانس با نظام و انضباط بين‌المللي و نيز تهمت‌هايي نظير تروريست و صادرکننده مواد مخدر را ظلم به مردم متمدن، متدين و داراي تمدن کهن چندين هزار ساله خواند و تصريح کرد: اذهان آزاده جهان و کساني که عدل و انصاف را مدنظر قرار مي‌دهند، اذعان مي‌کنند که ملت ايران، ملتي ريشه‌دار، آشنا و ملتزم به اصول جهاني و بين‌المللي و معتقد به ارزش‌هاي والاي اسلامي و انساني و مکتب پربار اهل بيت(ع) است.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تاکيد بر اينکه «بايد با عقلانيت و پرهيز از افراطي‌گري از حقوق ملتمان در قبال اين حجم از تهمت‌ها، به درستي دفاع کنيم»، در تبيين ايجاد وحدت ملي در کشور گفت: وحدت ملي، يعني در عين داشتن اختلافات سليقه‌اي، در مورد منافع و مصالح نظام وحدت و هماهنگي ايجاد شود.

آيت الله هاشمي رفسنجاني افزود: راه ايجاد هماهنگي و وحدت در کشور و مقابله با خطرات گزنده دشمنان، جمع کردن سلايق مختلف زير چتر منافع و مصالح نظام، حول محور اسلام و قانون اساسي است.

عضو مجلس خبرگان رهبري با تأکيد بر لزوم حفظ و تقويت وحدت و انسجام ملي به منظور استحکام انقلاب و نظام اسلامي در داخل و عرصه بين‌المللي اظهار کرد: در حال حاضر، همه دلسوزان کشور از جناح‌ها و گروه‌هاي گوناگون، بر لزوم پذيرش اشتباه و اصلاح رفتارها و سياست‌ها تأکيد دارند.

وي با بيان اينکه «خودي و غيرخودي کردن نيروهاي دلسوز و وفادار به نظام اسلامي و قانون اساسي را مخلّ وحدت و همدلي ملي است»، تأکيد کرد: در زمان امام راحل(ره) که حزب جمهوري اسلامي در اوايل انقلاب، در اوج اقتدار و قدرت براي پيروزي در همه انتخابات بود امام(ره) درس بزرگي به مسئولان دادند و دستور فرمودند جامعه روحانيت مبارز و جامعه مدرسين در شهرستان‌ها نبايد کانديدا معرفي کند و اين نظر امام براي شکستن انحصار و انحصارگرايي در کشور بود.

آيت الله هاشمي رفسنجاني افزود: بايد زمينه را براي حضور عادلانه و باانگيزه همه سلايق و گروه‌هاي وفادار و ملتزم به قانون اساسي فراهم کنيم تا انتخاباتي پرشور، عادلانه و کاملاً قانوني برگزار و چشم طمع دشمنان کشور را کور کنيم.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام، تحزب و احترام به شخصيت حزبي افراد را از الزامات پويايي فضاي سياسي جامعه عنوان کرد و گفت: بايد از تمام کساني که با همه فشارها و تضييقات در چارچوب قانون اساسي به فعاليت و مشارکت جمعي ادامه داده و عِرق دين، ملت و منافع نظام و مردم را دارند، تشکر و قدرداني کرد. بر اساس اين گزارش، در ابتداي اين ديدار، بهمن‌زاده دبير شوراي هماهنگي جبهه اصلاح‌طلبان با اشاره به مشکلات فعاليت احزاب اصلاح‌طلب در شرايط کنوني گفت: با همه موانع و مشکلات پيش روي فعالان اصلاح‌طلب، آنان خود را موظف و ملتزم به ادامه کار و فعاليت براي ايجاد فضايي مشارکت‌جويانه مي‌دانند.


  پوتين وزير دفاع روسيه را اخراج کرد 

مهر: رئيس جمهوري روسيه ديروز (سه‌شنبه) وزير دفاع اين کشور را از سمت خود برکنار و معاونش را جايگزين وي کرد.به گزارش خبرگزاري نووستي، ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه گفت: با توجه به وضعيتي که هم‌اکنون در وزارت دفاع روسيه با آن مواجه هستيم و براي ايجاد موقعيت‌هايي به منظور تحقيقات بر روي تمامي موضوعات، من تصميم گرفتم تا آناتولي سرديوکف، وزير دفاع روسيه را از سمت خود برکنار کنم و سرگئي شوئيگو، معاون وي را در سمت وزير دفاع روسيه منصوب کنم.

وزارت دفاع روسيه اخيرا با رسوايي مالي صد ميليون دلاري از يک شرکت وابسته مقاطعه‌کار مواجه شده است. سرگئي شوئيگو اخيرا با عنوان فرماندار منطقه مسکو و پيشتر به عنوان وزير امور اضطراري روسيه در دولت اين کشور خدمت کرده است.


 تهران همکاري لازم را با آژانس ندارد 

ايسنا: يوکيا آمانو بار ديگر ضمن تاکيد بر تعهد آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به گفت‌وگو با ايران مدعي شد که تهران همکاري لازم را با آژانس ندارد.به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس از سازمان ملل گزارش داد که يوکيا آمانو، مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اظهار کرد که گفت‌وگوها ميان آژانس و ايران در سال جاري تشديد شده است اما در عين حال «هيچ نتيجه ملموسي تاکنون حاصل نشده است».

وي با تاکيد بر اينکه آژانس هم‌چنان به راستي‌آزمايي منحرف نشدن برنامه هسته اي ايران از اهداف صلح‌آميز ادامه مي‌دهد، مدعي شد: ايران همکاري لازم را ندارد که ما قادر شويم اطمينان موثقي درباره نبود مواد و فعاليت‌هاي هسته اي اعلام نشده ارايه دهيم.وي ادامه داد: بنابراين ما نمي‌توانيم نتيجه بگيريم که همه مواد هسته اي در ايران براي اهداف صلح‌آميز به کار گرفته مي‌شود.


  وزير كشور عربستان عزل شد 

ايرنا: پادشاه عربستان طي دستوري احمد بن عبدالعزيز را از منصبش به عنوان وزير کشور برکنار کرد و محمد بن نايف را به جاي وي تعيين کرد. به گزارش پايگاه اينترنتي مفکرة الاسلام، ملک عبدالله بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان طي دستوري با درخواست احمد بن عبدالعزيز، وزير کشور سابق عربستان در زمينه برکناري‌اش از اين پست موافقت کرد. احمد بن عبدالعزيز در نامه‌اي به دفتر پادشاهي عربستان کناره‌گيري از پستش را خواستار شده بود.

در بيانيه دفتر پادشاهي عربستان آمده است: بنابر درخواست وزير کشور براي برکناري ملک عبدالله بن عبدالعزيز وي را از اين پست برکنار و محمد بن نايف را به عنوان وزير کشور تعيين کرد.

محمد بن نايف پيشتر در بخش خصوصي فعاليت مي‌کرد تا اينکه در 13 مه 1999 دستور پادشاهي صادر و وي به عنوان معاون وزير کشور در امور امنيتي تعيين شد و در سپتامبر 2008 بر اساس دستور پادشاه وي در منصبش ابقا شد.


 در ديدار بروجردي با حافظ منافع مصر مطرح شد:
 مصر در حل سياسي بحران سوريه با ايران هم نظر است 

رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در ديدار با حافظ منافع مصر در تهران با اشاره به ظرفيت‌ها وفرصت‌هاي فراوان دو کشور براي همکاري گفت نبايد اجازه برخي مسائل جزيي مانع توسعه و گسترش روابط دوستانه في‌مابين در عرصه‌هاي گوناگون شود.

به گزارش ايسنا، علاالدين بروجردي با اشاره به ديدگاه‌ها و نظرات مشترک دو کشور در قبال موضوعات مهم مبتلا به جهان اسلام گفت: همکاري ايران و مصر به عنوان دو کشور مهم اسلامي مي‌تواند در حل بسياري مشکلات مسلمانان و تقويت وحدت، انسجام و همبستگي کشورهاي اسلامي موثر باشد.

خالد السعيد ابراهيم عماري رئيس دفترحافظ منافع مصر در تهران نيز در اين ديدار با تاکيد بر علاقمندي دولت و ملت مصر براي گسترش همکاري‌هاي برادرانه با ايران گفت: ايارن و مصر از ظرفيت‌هاي فراواني براي همکاري بويژه در بخش‌هاي صنعتي، بازرگاني، گردشگري و فرهنگي برخوردارند که با استفاده از آنها به نفع مردم دو کشور است.

وي با اشاره به تاريخ طولاني مراودات مردمي دو کشور گفت: بايد تلاش کرد روابط برادرانه دو کشور در بخش‌هاي مختلف هر چه بيشتر توسعه و گسترش يابد.

رئيس دفتر حافظه منافع مصر در ايران در ادامه با اشاره به بحران روسيه و تحولات منطقه گفت: ايران و مصر بر ضرورت حل سياسي بحران جامعه‌ي سوريه توافق دارند وتنها با گفت‌وگو و مذاکره مي‌توان به آرامش وثبات در سوريه دست يافت.


 يک نکته از هزاران 

چند روز پيش، 10 مقصد برتر گردشگري حلال از دو قاره‌ آسيا و آفريقا در سايت «ياهو» اعلام شدند؛ اما در ميان آن‌ها نامي از ايران نبود!

چند سالي مي‌شود که مسئولان گردشگري کشور با تأکيد بر مقاصد مذهبي ايران،‌ اعلام مي‌کنند که مي‌خواهند گردشگري مذهبي را راه‌اندازي کنند و به مقصد اول مسلمانان دنيا تبديل شوند؛ اما در حالي که ما مشغول تأکيد و برنامه‌ريزي هستيم، کشورهايي مانند ترکيه و مالزي تلاش کرده‌اند مقاصد گردشگري حلال خود را توسعه دهند و در عين حال، روي آن‌ها تبليغ گسترده کنند، کاري که ما در طول اين سال‌ها انجام نداده‌ايم.


 ميز خبر 

نتانياهو : براي حمله به ايران منتظر اجازه کسي نيستم

بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي روز گذشته در مصاحبه با کانال دو تلويزيون اسراييل گفت که براي حمله به ايران منتظر اجازه از هيچ کشوري نمي ماند.

به گزارش عصر ايران نتانياهو با ادعاي اينکه برنامه هسته اي ايران تهديدي موجوديتي عليه اسراييل است ، افزود کليد دفاع از امنيت اسراييل را به هيچ کشوري نمي دهد.وي با ادعاي اينکه دو ديدگاه در اين باره در اسراييل وجود دارد ، مخالفان حمله به ايران را ديدگاهي دانست که معتقدند بايد سرنوشت آينده اسراييل را به دست آمريکا سپرد و خود را مخالف اين ديدگاه دانست و در مقابل گفت که ديدگاه او بر اين اساس قرار دارد که تل آويو بايد براي حفاظت از موجوديت اسراييل به داشته ها و توان خود تکيه کند.نتانياهو که سوداي جنگ طلبانه اش در قبال ايران با مخالفت هاي گسترده در سطح مقامات رژيم صهيونيستي مواجه است ، در ادامه گفت: " وقتي ديويد بن گورين موجوديت کشور اسراييل! را اعلام کرد مگر از آمريکا اجازه گرفت ؟ يا وقتي که لوي اشکول پيش از آغاز جنگ سال 1967 به منظور شکستن محاصره به ارتش هاي عرب حمله پيشدستانه کرد ، آيا اين کار با حمايت آمريکا صورت گرفت؟

نتانياهو در طول مصاحبه تلاش داشت افتضاح انتشار گزارشي مبني بر صدور فرمان آماده باش او به ارتش براي حمله به ايران در سال 2010 را توجيه کند و بدين منظور در جاي جاي مصاحبه تلاش داشت تا خود را رهبري تنها و در عين حال متعهد به امنيت اسراييل و اهل ريسک جلوه دهد.

تمامي دفاتر جنبش حماس در سوريه بسته شد

نيروهاي امنيتي سوريه تمامي دفاتر جنبش حماس را در دمشق بستند.به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، منابع آگاه سوريه اعلام کردند که نيروهاي امنيتي اين کشور تمامي دفاتر وابسته به جنبش مقاومت اسلامي حماس را در دمشق پايتخت اين کشور بستند.بنا به گزارش شبکه خبري الجزيره، در ميان دفاتري که در سوريه بسته شد دفتر خالد مشعل، ‌رئيس دفتر سياسي جنبش حماس در منطقه المزه دمشق است.همچنين جنبش حماس در واکنش به حملات صورت گرفته عليه اردوگاه اليرموک در دمشق و نيز اردوگاه‌هاي سبينة و الحسينيه در دمشق که به کشته و زخمي شدن ده‌ها فلسطيني انجاميد با صدور بيانيه‌اي ضمن محکوم کردن اين حمله خواهان مشخص شدن اردوگاه‌هاي فلسطيني و ممانعت از کشتار ملت فلسطين در بحران سوريه شد.

جنبش حماس همچنين در بيانيه خود ضمن ابراز همدردي و نگراني شديد نسبت به کشتار مردم سوريه خواهان متوقف شدن درگيري‌هاي خونين در اين کشور شد.پيشتر اعضاي دفتر سياسي جنبش حماس و کادر اين جنبش سوريه را ترک کردند.

نخست وزير عراق براي ترکيه شرط گذاشت

نخست وزير عراق طي اظهاراتي نسبت به بهبود روابط کشورش با ترکيه ابراز تمايل کرد.به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري آناتولي ترکيه، نوري المالکي، نخست وزير عراق در مصاحبه با يکي از شبکه هاي تلويزيوني عراق اعلام کرد: روابط ترکيه و عراق در حال حاضر متشنج است و ما در تلاش هستيم تا در ازاي تحقق برخي شروط از جمله احترام ترکيه به عراق و عدم دخالت آنکارا در امور داخلي کشور و نيز ممانعت مقامات آنکارا از نقض حريم هوايي عراق روابط خود را با ترکيه به شکل بهتري تغيير دهيم. المالکي ادامه داد: در صورتي که اين شروط از سوي ترکيه رعايت شود شرکت هاي ترکيه اي که در عراق فعاليت مي کنند از شرايط بهتري برخوردار شده و عراق از آنها استقبال خواهد کرد.نخست وزير عراق تاکيد کرد: در حال حاضر مقامات عراق براي کاهش تيرگي روابط با آنکارا اقداماتي را در دست اجرا دارند اما اين اقدامات براي پايان دادن کامل به روابط متشنج دو طرف کافي نيست.وي با اشاره به پناهنده شدن طارق الهاشمي، معاون سابق رئيس جمهوري عراق به ترکيه که پيشتر به اتهام دست داشتن در پرونده هاي تروريستي به اعدام با چوبه دار محکوم شده، افزود: عراق به هيچ وجه نمي تواند برخي از اقدامات ترکيه از جمله پناه دادن به کسي که در کشتار ملت عراق دست داشته و از سوي کشورش به اعدام محکوم شده، بپذيرد.

تاکيد نخست‌وزير روسيه بر ادامه مذاکرات با ايران

دميتري مدودف بر تداوم مذاکرات درباره مساله هسته‌اي ايران تاکيد کرد.به گزارش ايسنا، خبرگزاري «نووستي» گزارش داد: دميتري مدودف، نخست‌وزير روسيه در يک سخنراني در نشست عمومي سران نشست «کشورهاي عضو اتحاديه جنوب شرق آسيا اروپا» بر اهميت ادامه گفت‌وگو درباره برنامه هسته اي ايران تاکيد کرد.مدودف گفت: بايد به گفت‌وگو درخصوص مساله هسته اي ايران ادامه داد.وي افزود: روسيه معتقد است هر کشوري از جمله ايران از حق پيشبرد برنامه هسته اي غيرنظامي برخوردار است.

يک زن شيرازي ، نماينده اوباما براي تماس با ايران شد

يک زن شيرازي از سوي باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا ، مسؤول پيگيري برقراري رابطه با ايران شده است.به گزارش عصر ايران، به نقل از يديعوت آحارونت ، خانم "والري بومن جارت" از وکلاي برجسته شيکاگو و مشاور ارشد اوباما، بازيگر اصلي در پشت پرده گفتگوهاي سري ميان ايران و آمريکاست. او تلاش مي کند تماس هاي دولت آمريکا با نمايندگان ايران را برقرار کند.والري بومن جارت متولد 1956 ميلادي در شيراز است و تا 9 سالگي در اين شهر زندگي مي‌کرد. پدر و مادر او آمريکايي هستند.وي در سال 1978 در رشته روانشناسي از دانشگاه استنفورد آمريکا موفق به کسب مدرک کارشناسي شد و سپس دکتراي خود را در رشته حقوق در سال 1981 از دانشگاه ميشيگان دريافت کرد. برخي نشريات و رسانه‌هاي ايالات متحده آمريکا وي را بانفوذترين مشاور باراک اوباما معرفي مي‌کنند. وي دوستا خانوادگي ، اوباما و همسرش نيز هست.پدر وي، جيمز بومن، از اولين پزشکان بيمارستان نمازي شيراز بود و خاطراتش از زندگي در ايران را، «خاطراتي بسيار شيرين» توصيف مي‌کند. نيويورک تايمز قبل از اين نوشته بود: دولت آمريکا مذاکرات سري و محرمانه اي را با ايران انجام مي دهد تا به محض پايان انتخابات رياست جمهوري آمريکا، خط تماس مستقيم ميان دو طرف برقرار شود.ايران و آمريکا هر دو اين موضوع را تکذيب کردند.


 ميز خبر 

هشدار الابراهيمي نسبت به فروپاشي سوريه

فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحاديه عرب در اظهاراتي ضمن توصيف وضعيت سوريه به "مصيبت بزرگ" نسبت به خطر فروپاشي سوريه و روي کار آمدن حاکمان نظامي و شبه نظاميان در اين کشور هشدار داد.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت اينترنتي النشره، اخضر الابراهيمي، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحاديه عرب در مصاحبه اي مطبوعاتي بار ديگر با ابراز نگراني نسبت به وضعيت سوريه، اوضاع موجود در اين کشور را مصيبتي بزرگ توصيف کرد.الابراهيمي در ادامه به اوضاع مردم ساکن حمص و افزايش تعداد کشته ها و مجروحان و آوارگان سوري اشاره کرده و گفت: ما در تلاش هستيم تا بتوانيم قطعنامه اي الزام آور را از طريق شوراي امنيت صادر کنيم که اين قطعنامه بر پايه توافقنامه ژنو باشد و بر اساس آن مذاکرات سياسي که به تغيير واقعي در سوريه بينجامد، آغاز شود.وي همچنين نسبت به نبود راهکاري که بتواند سوريه را از مواجه شدن با وضعيتي شبيه به وضعيت سومالي حافظت کند، هشدار داد.

الابراهيمي گفت: نمي خواهم بدبين باشم اما وضعيت سوريه واقعا خطرناک است، مردم سوريه از مشکلات زيادي رنج مي برند و درباره خطر تقسيم اين کشور صحبت مي کنند. من نمي خواهم سوريه تقسيم شود بلکه معتقدم در صورتي که مساله سوريه به شکل درست حل نشود اين کشور با خطر تبديل شدن به وضعيت سومالي رو به رو خواهد شد. يعني خطر فروپاشي کشور و ظهور حاکمان جنگي و شبه نظاميان و گروه ها و تشکيلات تروريستي بسيار زياد است.

کامرون: انرژي هسته اي صلح‌آميز براي ايران قابل پذيرش است

نخست‌وزير انگليس در اظهاراتي بي‌اساس دستيابي ايران به آن چه سلاح هسته اي مي‌خواند را باعث متزلزل‌تر شدن خاورميانه دانست و در عين حال گفت که انرژي هسته اي غيرنظامي براي ايران قابل پذيرش است.به گزارش ايسنا، روزنامه «نشنال» به نقل از ديويد کامرون، نخست‌وزير انگليس نوشت که انگليس به مسير دو سويه اعمال فشار از طريق تحريم و در عين حال تعامل از طريق گفت‌وگوي ديپلماتيک با ايران باور دارد.وي گفت: ما بايد اين شجاعت را داشته باشيم که به تحريم‌ها براي کارکردن زمان بدهيم.کامرون در مصاحبه‌ با «نشنال» افزود: اما من هم‌چنين به وضوح گفته‌ام که اگر ايران گزينه غلط را انتخاب کند، هيچ‌چيز از روي ميز کنار گذاشته نخواهد شد.کامروي براي سفري دو روزه به امارات سفر کرد در عين حال روزنامه تلگراف به نقل از کامرون نوشت که وي مدعي است است ايران براي توليد سلاح هسته اي تلاش مي‌کند و اين امر خاورميانه را به مکاني بي‌ثبات‌تر و خطرناک‌تر تبديل خواهد کرد.وي افزود: ما بايد هر کاري را مي‌توانيم انجام دهيم تا از رخ‌ دادن چنين چيزي جلوگيري کنيم.وي در عين حال در پرسش و پاسخ 30 دقيقه‌اي با دانشجويان در ابوظبي گفت: اين کاملا قابل پذيرش است که ايران انرژي هسته اي غيرنظامي بخواهد.


 ماندگار بر جريده عالم  

 ضميمه 5

دستور جلسه

( مصوب) DOC: FUIW/E.C.11/2006/1.1

قسمت هفدهم

1- موارد سازماني

1.1 پيش نويس دستور جلسه

سند: ( مصوب) FUIW/E.C.11/2006/1.1

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.11/2006/D.D.1.1

1.2 پيش نويس برنامه

سند: (اصلاح شده، مصوب) FUIW/E.C.11/2006/1.2

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.11/2006/D.D.1.2

2- گزارش ها

2.1 گزارش دبيرکل در مورد فعاليت هاي دبيرخانه بين اجلاس هاي دهم و يازدهم شوراي اجرايي

سند: FUIW/E.C.11/2006/2.1

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.11/2006/D.D.2.1

2.2 گزارش مالي دبيرکل و مطالعه وضعيت مالي اتحاديه درسال 2005

سند: FUIW/E.C.11/2006/ 2.2

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.11/2006/D.D.2.2

2.3 پيش نويس برنامه عملياتي و بودجه براي سال هاي 2007 تا 2009

سند: FUIW/E.C.11/2006/2.3

پيش نويس تصميم : FUIW/E.C.11/2006/D.D.2.3

2.4 گزارش در مورد پروژه دانشگاه مجازي

سند: FUIW/E.C.11/2006/2.4

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.11/2006/D.D.2.4

3- موارد قانوني

3.1 بررسي تقاضاهايي که توسط دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي براي عضويت در FUIW تقديم کرده اند.

سند: FUIW/E.C.11/2006/3.1

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.11/2006/D.D.3.1

3.2 گزارش در مورد پروژه ادغام بين FUIW و اتحاديه دانشگاه هاي اسلامي

سند: FUIW/E.C.11/2006/.3.2

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.11/2006/D.D.3.2

4- موارد اختتاميه

4.1 زمان ومکان براي اجلاس دوازدهم شوراي اجرايي اتحاديه

سند: FUIW/E.C.11/2006/.4.1

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.11/2006/D.D.4.1


 لاريجاني در ديدار با سفير سوريه:
 ثبات و آرامش در سوريه براي تمام کشورهاي منطقه مفيد است 

ظهر امروز رئيس مجلس شوراي اسلامي با سفير سوريه در تهران ديدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خانه ملت، دکتر علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي با حامد الحسن سفير سوريه در تهران ديدار و گفت‌وگو کرد. دکتر علي لاريجاني در ابتداي اين ديدار با تقدير از زحمات سفير سوريه در طول ماموريت ديپلماتيک خود در تهران، گفت: تلاش‌هاي فراوان وي باعث شد تا فضاي جديدي در مناسبات ايران و سوريه باز شود و دو کشور وارد عرصه‌هاي جديدي از همکاري و تعامل دوستانه شوند.

وي در ادامه با تاکيد بر لزوم استقرار آرامش و ثبات در سوريه، يادآور شد: بايد شرايطي فراهم شود که بر اساس آن مقامات و مردم سوريه بتوانند بدون دخالت نيروهاي خارجي به حل و فصل مشکلات داخلي خود اقدام کنند.

دکتر لاريجاني تصريح کرد: استقرار ثبات و آرامش در سوريه براي تمام کشورهاي منطقه مفيد است.

رئيس مجلس شوراي اسلامي در پايان بر حمايت همه جانبه مجلس شوراي اسلامي از توسعه و گسترش مناسبات و همکاري‌هاي دوستانه دو کشور در زمينه‌هاي مختلف تاکيد کرد.

در ادامه اين ديدار حامد الحسن سفير سوريه در تهران با ارائه گزارشي از آخرين تحولات اين کشور، گفت: توطئه بزرگي ضد سوريه شکل گرفته است و طرف‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي در تلاش براي ايجاد ناآرامي‌ها در داخل خاک سوريه هستند.

وي همچنين خاطرنشان کرد: تروريست‌ها با وارد کردن سلاح به داخل کشور دست به جنايات بي‌شماري زده‌اند.

حامد الحسن در پايان از حمايت‌هاي جمهوري اسلامي ايران طي سال‌هاي گذشته از مردم سوريه قدرداني کرد.


 تحليل وزارت اطلاعات از دلايل و موانع حمله نظامي رژيم صهيونيستي به ايران 

وزارت اطلاعات در گزارشي به تحليل دلايل و موانع حمله نظامي رژيم صهيونيستي به ايران پرداخت و با مروري بر اختلافات رژيم صهيونيستي و کاخ سفيد در اين مساله عنوان کرد که آغاز جنگ و توسل به زور، چنان خطير و سهمگين است که کم‏ترين غفلت از آن، گناهي نابخشودني است.

بخشي اين گزارش که در پايگاه اطلاع رساني وزارت اطلاعات منتشر شده به شرح ذيل‌است:

رژيم صهيونيستي در يکي دو دهه اخير، همواره نسبت به جمهوري اسلامي ايران، مواضع تندي را اتخاذ کرده است، در اين مدت گاه اين مواضع تا حدي ملايم شده و لحن گفتار آرام شده و گاهي بسيار تند بوده است. در سال‏‌هاي اخير، بعد از آشکار شدن فعاليت‏‌هاي صلح آميز هسته‏‌اي جمهوري اسلامي ايران ، اين رژيم لحن گفتار و مواضع خود نسبت به ايران را، به تندترين حالت خود رسانده است تا جايي که تحليل‏گران معتقدند امکان توسل به زور از طرف صهيونيست‏‌ها وجود دارد. حال با توجه به اين چنين تحليل و پيش‏بيني مهمي، بايد به اين سوال پاسخ داد که موانع انجام اين اقدام چه خواهد بود و البته عوامل مهم تقويت امکان توسل به زور چيست؟

براي بررسي اين موضوع و اين‏‌که احتمال حمله نظامي تا چه ميزان وجود دارد، بايد به مسائلي همچون تحولات داخلي و سياست خارجي آمريکا در برابر ايران، روابط رژيم صهيونيستي با ايالات متحده آمريکا، وضعيت سياسي و نظامي ايران، برداشت سردمداران صهيونيست از فعاليت‏‌هاي صلح آميز هسته‏‌اي جمهوري اسلامي و تحولات داخلي و منطقه‏‌اي ايران توجه کرد.

بايد توجه داشته باشيم که، يکي از راه‏‌هاي ‏مهم و اساسي بيمه شدن جمهوري اسلامي ايران، در برابر تهديدهاي خارجي، تهديدهاي نظامي رژيم صهيونيستي و اقدامات دشمنانه آن‏ها، کاهش شديد اختلافات داخلي و تقويت پايگاه‏‌هاي ‏مردمي است. بايد سعي کنيم تا نظام مديريتي کشور را به روز نگه داريم و در زماني که کشور با تحريم‏‌هاي ‏فراوان بين‏‌المللي و نظامي روبروست کارآمدي دولت را افزايش دهيم. البته ذکر اين موضوع بسيار مهم است که هرگونه حمله نظامي به تاسيسات هسته‏‌اي‏ جمهوري اسلامي ايران، نمي‏‌تواند هيچ دست‏اوردي براي متجاوزان داشته باشد و بديهي است که توان جمهوري اسلامي، به حدي زياد است که مي‏‌تواند پاسخ آن‏ها را با تمام توان داده و آن‏ها را از اقدام نسنجيده خود پشيمان سازد. اما واضح است که آغاز جنگ و توسل به زور، چنان خطير و سهمگين است که کم‏ترين غفلت از آن، گناهي نابخشودني است. به همين دليل، براي جلوگيري از جنگ راه‏‌هاي ‏متفاوتي وجود دارد. يکي از آن‏ها اتخاذ تدابير ديپلماتيک و سياسي، و بهره گيري از ظرفيت مجامع بين‏‌المللي است، که راهي ضروري و البته کم هزينه است. اما در طرف مقابل، آمادگي نظامي براي مقابله با اين اقدامات خصمانه نيز از اصلي‏ترين راه‏‌هاي ‏جلوگيري از بروز جنگ است.


  بازرسي از هواپيماهاي ايراني به مصلحت عراق است 

سخنگوي دولت عراق گفت: در مقدمه تعهدات بين‌المللي عراق بر توسعه روابط با ايران تاکيد شده است. به گزارش ايسنا، علي الدباغ در گفت‌وگو با سومريه نيوز تاکيد کرد که کشورش هرگز نمي‌پذيرد که کسي نحوه تصميم‌گيري‌ها را به آن آموزش دهد. وي با اشاره به اينکه تصميم بازرسي از هواپيماهاي ايراني که به سوريه پرواز مي‌کنند، بر اساس مصلحت‌انديشي‌ها اتخاذ شده است، گفت: در مقدمه تعهدات بين‌المللي عراق بر تمايل به توسعه روابط با کشور همسايه، ايران تاکيد شده است. هم‌چنين عراق مخالف آن است که ديگران به آن دستوراتي را ديکته کنند چرا که اين کشور داراي حق حاکميت است و بر اساس منافع ملتش تصميم‌گيري مي‌کند.


 راهي جز مذاکره براي حل بحران سوريه نمي‌شناسيم 

وزير خارجه روسيه با رد پيش شرط مخالفان مبني بر کناره‌گيري اسد براي آغاز مذاکرات اعلام کرد که با نخست‌وزير برکنار شده سوريه مذاکراتي داشته و دو طرف به توافق‌هايي نيز دست يافته‌اند. به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه اسکاي نيوز عربي، سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه در کنفرانس مشترک مطبوعاتي با ناصر جوده، وزير امور خارجه اردن در امان، پايتخت اين کشور گفت: مسکو هيچ راهي جز مذاکرات سياسي ميان دولت و مخالفان در سوريه براي پايان يافتن خشونت‌هاي اين کشور نمي‌داند. لاوروف ادامه داد: ما اميدواريم طرف‌هاي خارجي که سعي در متحد کردن مخالفان دارند، پايان خشونت‌ها و خونريزي‌ها در سوريه را در اولويت برنامه‌هاي خود قرار دهند.


 سرمقاله 

 وجه تمايز دموكرات‌ها و جمهوري‌ خواهان

حميدرضا عسگري

نتيجه انتخابات آمريكا با توجه به نقش و تاثيرگذاري اين كشور براي تمام دنيا حائز اهميت است. اين انتخابات از سوي ايران نيز رصد مي شود و نتايج آن در سمت گيري و سياست گذاري هاي كشورمان در روابط بين الملل تاثيرگذار خواهد بود. برخلاف نظر برخي افراد كه معتقدند روي كار آمدن مهره ها در انتخابات آمريكا اهميتي در كل سياست هاي اين كشور ندارد، بايد اين طور گفت كه گرچه هر دو حزب بزرگ آمريکا تا حد بسيار زيادي به دنبال تامين منافع مشترکي براي اين کشور هستند اما اختلاف روش اين دو گروه بزرگ سياسي باعث تفاوت آشکار در نتيجه سياست‏هاي آنها خواهد بود.

جمهوري خواهان همواره با رويكردي خودسرانه و با نگاهي قلدرمآبانه درصدد مواجهه با موضوعات مختلف هستند و اين خصوصيت حزبي بيش از همه در سياست خارجي آنها مشهود است. نحوه برخورد دولت بوش در مواجهه با افغانستان وعراق و به كارگيري گزينه نظامي براي حل منازعات به وجود آمده بيانگر مشي و طريق جمهوري خواهان مي باشد.

همچنين در مناظرات انتخاباتي دو نامزد آمريكايي ديديم كه "ميت رامني" نماينده جمهوري خواه، "باراك اوباما" كانديداي دموكرات را به خاطرمسامحه و مدارا با ايران برسر پرونده هسته اي كشورمان چگونه مورد انتقاد قرار مي داد و خود را حامي و وامدار سياست هاي جنگ طلبانه لابي يهوديان معرفي مي كرد. در همين يك نمونه مي توان تفاوت فاحش نوع نگاه جمهوري خواهان و دموكرات ها را درك كرد، لذا اين درست نيست كه تغيير مهره ها را در انتخابات آمريكا بي تاثير بدانيم.

در نقطه مقابل دموكرات ها قرار دارند كه به احتمال قريب به يقين با توجه به رأي گيري هاي پيش از موعود پيروز انتخابات خواهند بود. اما در بررسي نوع نگاه اين حزب بايد اين طور گفت كه دموكرات ها همواره در پي همراهي و اجماع جهاني در اهداف و سياست هاي خود مي باشند. اتكا به گزينه ديپلماسي و حل منازعات از طريق مذاكرات جهاني رويكردي است كه دموكرات ها را حزبي عقلاني تر و موجه تر نشان مي دهد. اما نبايد تصور كرد كه اين مشي دموكرات ها وراي اهداف قدرت طلبانه و سياست هاي سنتي آمريكا صورت مي پذيرد.

اگر نگاهي به دوره چهارساله رياست جمهوري باراك اوباما به عنوان يك دموكرات داشته باشيم، متوجه سياست هاي همراه كننده آمريكا در حل بسياري از منازعات جهاني خواهيم شد. پرونده هسته اي كشورمان درحال حاضر به عنوان يكي از موضوعات پرمناقشه در عرصه بين الملل مطرح مي باشد، لذا رويكرد آمريكا در چند سال اخير همراهي و مشايعت جهاني، برعليه كشورمان بوده است و توانسته است با همراهي اتحاديه اروپا و ديگر كشورهاي دنيا اجماعي كلي عليه كشورمان ايجاد نمايد. اما از سوي ديگر دولت اوباما در مقابل فشارهاي فراوان اسرائيل براي حمله نظامي به ايران ايستادگي كرده و تن به درگيري نداده است.

لذا روي كار آمدن مجدد باراك اوباما به عنوان رييس جمهور آمريكا مي تواند براي ما فرصت تلقي شود، چون اولاً از تهديدات مستقيم نظامي كه رامني و تل آويو از آن حمايت مي كردند رهايي خواهيم يافت و ثانياً با توجه به رويكرد نرم دموكرات ها در حل منازعات بين المللي، مي توانيم با افزايش سطح روابط ديپلماتيك خود در امر شفاف سازي و اعتماد سازي ها درعرصه جهاني از زير بار فشارها و تحريم هاي مختلف رهايي يابيم.

اما درآخر بايد به اين نكته تاكيد كرد كه هرچند دموكرات ها و اوباما علاقه اي به گزينه هاي سخت و درگيري نظامي ندارند، اما سياست هاي اتخاذي آنها و به اجماع رساندن جهانيان در مسير اهدافشان مي تواند فشار و هزينه اي دوچندان از درگيري نظامي بر ايران تحميل كنند. لذا بايد اوباما را رييس جمهوري كم خطر اما پرهزينه دانست.


 سخنگوي شوراي نگهبان:
 تشکيل هيات نظارتي 11 نفره خلاف قانون اساسي است 

سخنگوي شوراي نگهبان با اشاره به طرح کميسيون شورا‌هاي مجلس براي انجام اصلاحاتي در قانون انتخابات رياست جمهوري گفت: اگر قانوني وضع شود که اختيارات شوراي نگهبان را محدود کند، با ايراد مواجه خواهد شد.به گزارش ايسنا، عباسعلي کدخدايي در اين باره ادامه داد: اصل ايجاد اصلاحات در قانون انتخابات امري مطلوب است اما اصلاحات عجولانه را توصيه نمي‌کنيم به ويژه در مواردي که تجربياتي از گذشته داريم.

وي ادامه داد: در راستاي برخي مصوبات ارسالي از ادوار گذشته به شوراي نگهبان، نگاه اعضاي شوراي نگهبان اين است که شرايط اصل 115 قانون اساسي حصري است و احراز آنها توسط شوراي نگهبان بايد انجام شود، بر اين اساس اگر قانوني بخواهد وضع شود که اختيارات شوراي نگهبان را محدود کند ممکن است در آينده با ايراد مواجه شود.

عضو حقوقدان شوراي نگهبان تصريح کرد: البته ما اکنون نمي‌توانيم اعلام نظري داشته باشيم و منتظر خواهيم بود که مصوبه در صحن علني به تصويب برسد و ما پس از دريافت مصوبه اعلام نظر قطعي کنيم.

وي در مورد تشکيل هياتي 11 نفره در طرح مذکور گفت: اگر به هر نوعي در حوزه نظارت و اجرا وارد شوند، يک ايراد است، البته بايد ديد که حوزه نظارتي و اجرايي که گفته شده، واقعي است يا خير؛ زيرا ممکن است تفسير ديگري باشد، به عنوان مثال مجلس مطرح کند ما قصد ورود به حوزه نظارتي را نداريم و هدف ما هماهنگي است، بنابراين بايد منتظر ماند و مشاهده کرد که مصوبه نهايي چه خواهد شد.

کدخدايي در مورد ضرورت وجود نهاد ديگري براي نظارت در امر انتخابات خاطرنشان کرد: قطعا اگر قصد ورود به حوزه نظارت باشد، شوراي نگهبان به استناد اصل 99 قانون اساسي ايراد خواهد گرفت.

سخنگوي شوراي نگهبان در مورد سن کانديداهاي رياست جمهوري در طرح اخير نيز يادآور شد: نمايندگي مجلس شرط سني دارد در حالي که کار اجرايي دشواري را هم بر عهده ندارند. اکنون آقايان قياس کردند که چون براي نمايندگي مجلس شرط سني قرار داده شده، براي رياست جمهوري بايد به طريق اولي وجود داشته باشد. تاکيد مي‌کنم اين مباحث کارشناسي است و اکنون نمي‌توان اعلام نظر قطعي داشت.


 سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

سري پانزدهم

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته