جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/08/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4291


عوارض مرگبار بي‌تحركي


استخوان ايراني‌ها زودتر پوك مي‌شود


خبرها از عالم علم


 عوارض مرگبار بي‌تحركي  

اگر براي بلندشدن از جاي خود و شروع به حركت تنها به‌دنبال محركي هستيد، كافي است تا اين پيغام را بشنويد كه بي‌تحرکي براي انسان‌ به اندازه سيگار كشيدن خطرناك است و عوارض مرگبار دارد.

به گزارش جام جم آنلاين، حال اگر به فرض بتوان همه افراد بي‌تحرك را به حركت و ورزش وادار كرد شايد بتوان از مرگ بيش از پنج ميليون نفر در سال پيشگيري كرد و جالب اينجاست كه آمار مرگ و مير در اثر مصرف سيگار هم سالانه چيزي حدود پنج ميليون نفر بر آورد شده است.

آمار پيش‌بيني شده درباره جلوگيري از مرگ پنج ميليون نفر در صورتي موفقيت‌آميز خواهد بود كه همه اين باور را در خود ايجاد كنند كه به طور هفتگي برنامه‌اي حدود 150 دقيقه يا بيشتر براي تمرين ورزشي اختصاص دهند. اين ورزش‌ حتي مي‌تواند شامل پياده‌روي ساده‌ روزانه هم باشد.

«آي مين لي» از دانشگاه هاروارد در اين زمينه گفت: هم‌اكنون همه تلاش ما اين است كه آمار دقيقي به دست بياوريم كه چنانچه مي‌توان همه افراد بي‌تحرك را به حركت وادار كرد و به بيان دقيق‌تر تا چه ميزان مي‌توان از مرگ آنها جلوگيري كرد.

او از چهار سال پيش به تجزيه و تحليل موارد مرگ و مير در اثر چهار بيماري كه به ميزان زيادي با تحرك افراد مربوط مي‌شد، پرداخت. اين بيماري‌ها شامل بيماري عروق كرونر قلبي، ديابت نوع 2، سرطان روده و سرطان سينه بود.

تيم او همچنين اين اطلاعات را با افزودن ميزان سطح اين تمرينات و مقايسه آنها با هم توانست به نتايج دقيق‌تري دست يابد.

آنها طي مطالعات خود متوجه شدند اگر هريك از اين بيماران بتوانند فعاليت بدني خود را به حد هدف برسانند در سطح مرگ و مير آنها كاهش قابل ملاحظه‌اي مشاهده مي‌شود.

به طور مثال شش درصد از مرگ و مير افراد مبتلا به حمله قلبي، حدود هفت درصد از مرگ و مير افراد ديابتي و 10‌درصد از مرگ و مير مبتلايان به سرطان سينه و روده با فعاليت ورزشي روزانه كاهش مي‌يابد.

همه‌گير شدن ورزش

مكانيزه‌شدن زندگي، سهولت حمل ونقل وتبديل شدن اوقات فراغت به تفريح‌هاي بدون تحرك مثل تماشاي تلويزيون و بازي‌هاي رايانه‌اي عامل اصلي كم‌‌تحركي بشر امروزي است.

بشر روز‌به‌روز به‌سمت صنعتي‌سازي، مكانيزه‌ شدن و وابستگي بيشتر به ماشين‌ها پيش مي‌رود و اين شرايط ايجاب مي‌كند كه درساعات پرمشغله و پر استرس و در عين حال كم‌تحرك، زماني مناسب براي انجام فعاليت‌هاي بدني در نظر بگيريم و اگر چنين نكنيم در واقع يك قدم به سمت خودكشي برداشته‌ايم.

به طور كلي 42 درصد از بالغان در طول روز حدود چهار ساعت را صرف نشستن و دوسوم از نوجوانان روزانه حداقل دو ساعت از وقت خود را صرف تماشاي تلويزيون مي‌كنند.

بايد شرايط را طوري مهيا كرد كه نه‌تنها انگيزه فعاليت بدني كاهش پيدا نكند، بلكه با تشويق و اهميت دادن به اين‌موضوع روح جمعي را در شركت در اين برنامه تقويت كنيم.

اجبار به راه رفتن

تاكنون بيش از صد شهر در دنيا با ايجاد طرح‌هايي دوره‌اي در مجاورت خيابان‌هاي پر رفت و آمد توانستند بر اين مشكل غلبه كنند.

اين طرح جالب كه سيكلوويا نام گرفته. براي اولين بار در بوگوتاي كلمبيا آغاز شده است. هرساله به مدت 72 روز و در 100 كيلومتر از خيابان‌هاي برخي شهرها عبور و مرور اتومبيل ممنوع مي‌شود و رهگذران براي رسيدن به مقصد بايد پياده‌روي كنند.

با آغاز اين طرح در بوگوتا چيزي حدود يك ميليون نفر كه درگير اين طرح شدند، مجبور بودند مدت 140 تا 180 دقيقه در هفته پياده‌روي كنند كه اين خود باعث شد تا اين مردم به هدف تعيين ‌شده براي سلامتي نزديك شوند.

در مطالعه‌اي ديگر كه روي تاثير دستگاه پدومترـ كه مي‌تواند تعداد قدم‌هاي هر فرد در روز را تعيين كند ـ انجام شد، معلوم شد كه داشتن اين دستگاه نيز خود مي‌تواند يك‌عامل ايجاد انگيزه براي حركت و ورزش باشد.

در اين مطالعه به بازخورد اين امر و اين‌كه چه ميزان از مردم از آن استفاده كردند كار شد و از اين طريق محققان توانستند باتوجه به نياز‌ها هدف‌هاي جديدتري نيز تعيين كنند.

تماشاي مسابقات، ورزش نيست!

مسابقات ورزشي كه در گوشه و كنار دنيا برگزار مي‌شود در تقويت انگيزه ما براي توجه بيشتر به تحرك و ورزش تاثير دارند. آدرين بومن در اين باره مي‌گويد: مسابقات ورزشي بيشتر مربوط به نخبگان هر رشته ورزشي و در ارتباط مستقيم با غرور و تعصب ملي است، ولي كمتر رابطه‌اي با كار‌هاي روزمره قشر عادي مردم دارد.

او همچنين در تحقيقاتش نشان داد كه المپيك‌سيدني درسال 2000 هيچ تاثيري در سطح فعاليت بدني مردم استراليا نداشت و نمي‌توان در ايجاد همه‌گيري فعاليت بدني نقش بسزايي براي آن قائل بود.

دليلي كه او براي اين حرفش مي‌آورد اين است كه اگر نهاد مدرسه تنها به تجليل برندگان مسابقات خاص ورزشي بپردازد ديگر دانش‌آموزان عادي مجال ترقي پيدا نمي‌كنند، بنابراين بهتر اين است كه اين نوع ارزشگذاري براي تفريح‌هايي كه داراي تحرك خوب بدني است نيز لحاظ شود تا انگيزه بيشتري در كودكان ايجاد كند.


 استخوان ايراني‌ها زودتر پوك مي‌شود  

متاسفانه هر روز با بيماراني مواجه هستيم كه به علت پوكي استخوان، دچار عوارض و دردهاي مختلف شده‌اند. شيوع اين بيماري با افزايش سن بيشتر مي‌شود تا آنجا كه تقريبا مي‌توان گفت تمام افراد بالاي 80 سال به اين درد مبتلا هستند.

ضمن اين‌كه بر اساس گزارش سازمان جهاني بهداشت، زنان پنج برابر مردان به اين بيماري دچار مي‌شوند.

به گزارش جام جم آنلاين، به طور كلي استئوپروز شايع‌ترين بيماري متابوليك استخوان است كه در آن بتدريج از تراكم استخوان‌ها كاسته شده و اين مساله به افزايش بروز شكستگي استخواني منجر مي‌شود.

به طور معمول و فيزيولوژيك از حدود سي سالگي، سالانه حدود يك درصد از تراكم استخواني انسان كم مي‌شود، اما وقتي سرعت اين كاهش تراكم، بيش از معمول باشد يا تراكم استخواني بشدت كاهش يابد، با يك وضع پاتولوژيك روبه‌رو هستيم كه استئوپروز ناميده مي‌شود.

متاسفانه هيچ راهي براي علاج قطعي يا توقف كامل استئوپروز وجود ندارد و تنها كاري كه از دست ما برمي‌آيد، اين است كه از سرعت اين روند بكاهيم.

پوكي استخوان علل بسياري دارد. يكي از عواملي كه فرد را مستعد ابتلا به اين بيماري مي‌كند، ژنتيك است. كساني كه سابقه فاميلي استئوپروز يا شكستگي‌ پاتولوژيك مربوط به كاهش تراكم استخواني را داشته باشند بيش از ديگران در معرض پوكي استخوان قرار مي‌گيرند.

عامل مهم ديگر در بروز استئوپروز، كمبود ميزان دريافتي كلسيم و ويتامين D است كه البته به احتمال زياد علت درصد بالاي پوكي استخوان در كشور ماست. اين عامل در كنار ژنتيك مي‌تواند براي ايجاد پوكي استخوان كافي باشد.

نداشتن فعاليت بدني كافي، به كاهش قدرت عضلاني و كاهش تراكم استخوان‌ها منجر مي‌شود. از طرف ديگر در بدن خانم‌هايي كه يائسه شده‌اند، به اندازه كافي هورمون استروژن ترشح نمي‌شود.

استروژن يك هورمون موثر در ميزان تراكم استخواني است كه كمبود آن، فرد را مستعد پوكي استخوان و درد‌هاي استخواني مي‌كند.

آلودگي هوا نيز مي‌تواند خطر ابتلا به استئوپروز را تا حد زيادي افزايش دهد. آلودگي هوا از افزايش ذرات غيرمجاز معلق در هوا ناشي مي‌شود.

در مطالعاتي كه در اين زمينه صورت گرفته، چنين نتيجه‌گيري شد كه اين مواد مي‌تواند از رسيدن نورخورشيد به پوست و متعاقب آن توليد ويتامين D جلوگيري كند بنابراين زندگي‌هاي آپارتمان‌نشيني به همراه آلودگي هوا، رسيدن نور خورشيد به بدن را محدود كرده است.

عواملي كه پوكي استخوان‌ را تشديد مي‌كند

در اين زمينه مطالعات فراواني انجام شده و عوامل خطرزايي كه استعداد ابتلا به استئوپروز را افزايش مي‌دهد، تا حدودي مشخص شده‌ است.

همان‌طور كه اشاره شد، كساني كه سابقه خانوادگي بيماري مشابه را دارند و نيز زنان، بيشتر در معرض اين بيماري قرار دارند.

در كساني كه وزن كمي دارند، استخوان‌ها همواره وزن كمتري را متحمل شده و به همين دليل، ضعيف‌تر از كساني است كه بدن‌هاي عضلاني و سنگين‌تري دارند.

استعمال سيگار و دخانيات، ديگر عامل خطر مستقلي است كه اثرات منفي آن بر تراكم استخواني، روز به روز بيشتر آشكار مي‌شود.

كساني كه قبل از 45 سالگي يائسه شده‌اند، افرادي كه اختلالات تغذيه‌اي دارند و افرادي كه بيش از 50 سال دارند، براي ابتلا به استئوپروز در معرض خطر بيشتري قرار دارند.

مصرف طولاني‌مدت برخي داروها نيز به‌مرور از تراكم استخواني مي‌كاهد. بنابراين كساني كه از داروهاي ضد تشنج استفاده مي‌كنند، يا به علت بيماري آسم يا آرتريت، تحت درمان با كورتون‌ها هستند و نيز كساني كه به علت ابتلا به سرطان، متحمل شيمي‌درماني و راديوتراپي مي‌شوند، در معرض خطر بيشتري قرار دارند.

بيماري‌اي كه آهسته پيش مي‌رود

استئوپروز يك بيماري مزمن است كه بتدريج ايجاد مي‌شود. براي آن كه خطر بروز اين بيماري را در خود و افراد خانواده كاهش دهيد، بايد سبك زندگي خود را طوري اصلاح كنيد كه علاوه بر داشتن فعاليت بدني كافي، ميزان دريافتي كلسيم و ويتامين D شما نيز متناسب باشد.

زناني كه كمتر از 50 سال دارند بايد روزانه حداقل يك‌هزار ميلي‌گرم كلسيم دريافت كنند. به زنان بالاي اين سن نيز توصيه مي‌شود، حداقل 1200 ميلي‌گرم كلسيم دريافت كنند.

بعلاوه نياز اين افراد به ويتامين D نيز به ترتيب 200 و IU400 است. از آنجا كه رژيم غذايي بيشتر افراد در كشور حاوي اين مقدار كلسيم نيست، معمولا براي اين افراد مكمل‌هاي Ca-D (كلسيم ـ ويتامين D) تجويز مي‌شود.

آنچه امروزه اهميت آن مشخص شده، انجام فعاليت بدني و ورزش مرتب است. ورزش مرتب (حداقل پنج روز در هفته و هر بار نيم ساعت) مي‌تواند خطر بسياري بيماري‌ها از جمله استئوپروز را كاهش دهد.

سيگار كشيدن مثل تمام مشكلات بهداشتي ديگر، بر احتمال ابتلا به اين بيماري مي‌افزايد بنابراين سيگار نكشيد و اگر سيگاري هستيد، در اولين فرصت آن را كنار بگذاريد. مصرف الكل نيز به همين اندازه خطرناك است. سعي كنيد بيشتر از فرآورده‌هاي لبني كم‌چرب استفاده كنيد و مواد حاوي كلسيم را با موادي كه با جذب كلسيم تداخل دارد، مصرف نكنيد.

سبزيجات برگدار سبز مثل كلم تا حدي حاوي كلسيم است. از كنسرو‌هاي ماهي كه استخوان دارد بيشتر استفاده كنيد.

اگر از قرص كلسيم استفاده مي‌كنيد، آن را با مكمل آهن يا روي مصرف نكنيد، چرا كه اين يون‌ها در جذب يكديگر اختلال ايجاد مي‌كند.

خوشبختانه تشخيص استئوپروز براحتي امكان‌پذير است. براي اين كار ما از علائم باليني و ابزار پاراكلينيك مثل دانسيتومتري استخوان كمك مي‌گيريم كه تراكم استخواني را نشان مي‌دهد.


 خبرها از عالم علم 

خودش مي‌خوره

ترجمه: پيروز پاليزي

با اجازه دادن به فرزندتان براي‌ اين‌که خودش به تغذيه خود بپردازد، احتمال چاقي را از او دور سازيد.

پژوهشگران انگليسي مي‌گويند، با اجازه دادن به فرزندتان براي خوردن ميوه‌ها، سبزي‌ها، گوشت و نان (که به عنوان روش از شيرگرفتن شناخته مي‌شود) بدون کمک بزرگترها، احتمالا تنظيم بهتر اشتهاي خودشان را به آنان آموزش مي‌دهيد. اين پژوهش نشان داده است، کودکان شش ماهه‌اي که به آنان خوراکي‌هاي داده شده تا بتوانند خودشان آن‌را ميل کنند، به جاي اين‌که با قاشق در دهان آنان گذاشته شود، به احتمال کمتري طي سن شش و نيم سالگي دچار وزن اضافي يا چاقي مي‌شوند.

با استفاده از دستانش، فرزندتان با بافت خوراکي‌ها نيز آشنا مي‌شود.

دکتر الن تاونسند نويسنده اين مقاله و دستيار پروفسور روانشناسي در دانشگاه ناتينگ‌هام در انگليس مي‌گويد: احتمال مي‌رود، تغذيه نوزاد با قاشق، آنان را به خوردن بيش از نيازشان گرايش دهد.

خوراکي‌هاي خوب براي امتحان کردن؟

قطعه‌هاي نرم ميوه‌ها مثل هندوانه يا موز، سبزي‌هاي کبابي يا بخارپز، تخم مرغ سفت آبرپز شده و حتي گوشت نيز مناسب است. قاشق پُري از خوراک له شده را نيز مي‌توانيد امتحان کنيد، تنها به فرزندتان اجازه دهيد تا مسئله بردن خوردني به دهانش را خودش حل کند.

دکتر تاونسند مي‌گويد: در اين پژوهش، کودکاني را که با چنين غذاهايي آشنا کردند، به احتمال کمتري دچار پريدگي خوارک در گلويشان شدند. گرچه به طريقي احتمالا از وزن کمتري برخوردار بودند. بنابراين به افزايش وزن آنان توجه کافي مبذول داريد.

منبع: http://niniplus.com

کاهش دهنده کلسترول بد خون

لوبيا به علت داشتن منيزيم، پتاسيم و فيبر فراوان و پروتئين بالا، سطح کلسترول بد خون را کاهش مي‌دهد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ اين دانه خوراکي همچنين قندخون را تنظيم مي کند. بهترين کار اين است که سالاد لوبيا درست کنيد يا در کنار بشقاب غذاي خود کمي از لوبيا استفاده کنيد يا مي‌توانيد مقداري از آن را روي سالاد اسفناج خود بريزيد.

قويترين ضد نفخ گياهي!!

همانطور که مي‌دانيم طب امروز به سوي درمان بوسيله گياهان دارويي رفته است و سعي در درمان بيماريها از طريق گياهان دارد. به گزارش سيمرغ، در اين مقاله سعي داريم با يکي از اين گياهان آشنا شويم.

زيره و پيشگيري

زيره را من سوي کرمان آورم گر به پيش تو دل و جان آورم (مولوي)

در پيشگيري از بروز :

- نفخ و اسپاسم روده بخصوص در بيماران با روده تحريک پذير IBS

- چاقي

موثر است.

خانواده:

(Umbeliferae Apiaceae)

مشخصات:

گياهي 3 ساله با ريشه دوکي شکل و ساقه اي منشعب. برگها شانه‌اي پخش است.

هر گل آذين شامل چتر مرکبي است که خود مشتمل از 15 چتر کوچک مي‌باشد با گلهاي سفيد که هر گل 5 گلبرگ 5 پرچم و يک کاسه کاهش يافته دارد. ميوه شيزوکارپ کشيده تخم‌مرغي و داراي رگه‌هاي طوتي برجسته مي‌باشد.

زمان جمع آوري آن هنگام رسيدن ميوه‌هايش است.

پراکندگي:

شمال و مرکز اروپا، عراق، ايران، افغانستان، روسيه و قفقاز

در ايران در استانهاي گيلان، آذربايجان، همدان، کرمان و قزوين کشت مي‌شود.

بخشهاي مورد استفاده:

ميوه

ترکيبات شيميايي:

ليمونن کاروون

خواص:

ضدنفخ: قويترين ضد نفخ گياهي مي‌باشد.

ضد اسپاسم: از اسپاسم عضلات صاف روده مي‌کاهد.

ضد ميکرب: اثرات ضد ميکربي متوسط دارد.

افزايش دهنده ميزان متابوليسم بدن

موارد مصرف:

پيشگيري:

نفخ: از بروز نفخ جلوگيري مي‌کند.

اسپاسم: بطور مستقيم وغير مستقيم (با کاهش باد روده) از اسپاسم روده جلوگيري مي‌کند.

چاقي: با افزايش سوخت وساز بدن منجر به کم شدن بروز چاقي مي‌شود.

درمان:

نفخ: بخصوص اگر روده‌اي باشد، در بيماران روده تحريک پذير IBS بسيار موثر است. {(خوراکي) معادل وکمکي}

اسپاسم روده: اگر همراه با اتساع روده‌ها باشد موثرتر است. {(خوراکي و موضعي) معادل وکمکي}

چاقي: در رژيم‌هاي لاغري از زيره استفاده و سوءاستفاده مي‌شود.

تداخلات دارويي: زيره سبز باعث کاهش قند خون شده لذا در مصرف توام با داروهاي کاهنده قند‌خون بايد احتياط شود.

موارد منع مصرف و احتياط: مصرف بيش از اندازه آن در رژيم‌هاي لاغري براي سلامتي مضر مي‌باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته