جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/08/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4292

با معرفي بيش از 5 هزار داوطلب آزمون دکتري به دانشگاه‌ها؛
جزييات تکميل ظرفيت آزمون دکتري اعلام شد

معاون آموزشي وزير علوم:
آزمون نيمه متمرکز دکتري حذف نمي‌شود


مهلت ثبت‌نام کنکور ارشد 92 تا امروز


خبر


 با معرفي بيش از 5 هزار داوطلب آزمون دکتري به دانشگاه‌ها؛
 جزييات تکميل ظرفيت آزمون دکتري اعلام شد 

مشاور عالي سازمان سنجش با اشاره به اعلام نتايج اوليه مرحله تکميل ظرفيت آزمون دکتري، گفت: حدود 5 هزار و 24 نفر براي انجام مصاحبه به دانشگاه‌ها معرفي شده‌اند. حسين توکلي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به انتشار اسامي معرفي‌شدگان چند برابر ظرفيت مرحله تکميل ظرفيت آزمون دکتري از طريق سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org، اظهارکرد: در مرحله تکميل ظرفيت در نهايت يک هزار و 633 داوطلب پذيرفته مي‌شوند.

وي ادامه داد: معرفي شدگان براي مصاحبه بايد از 20 آبان به دانشگاه‌ها مراجعه کنند.

وي با بيان اينکه معرفي شدگان مرحله مصاحبه حداکثر در 4 کد رشته محل براي انجام مصاحبه معرفي مي‌شوند، تصريح کرد: عدم مراجعه براي شرکت در مراحل مصاحبه، به منزله انصراف داوطلب از پذيرش در کد رشته ‌محل يا کد رشته ‌محل‌هاي انتخابي مربوط تلقي مي‌شود.

وي افزود: داوطلباني که اسامي آنان در سايت سازمان سنجش به عنوان معرفي شده يک و يا چند کد رشته محل از رشته امتحاني مربوط درج شده، بايد قبل از مراجعه به محل مصاحبه براي هريک از موسسات مبلغ 25 هزار تومان پرداخت و اصل فيش واريز شده را به همراه مدارک مورد نياز به همراه داشته باشند و آن را هنگام شرکت در مصاحبه به مسوول ذيربط تحويل دهند.

توکلي با اشاره به زمان گزينش نهايي در هر کد رشته محل اعلام شده براي داوطلبان، تصريح کرد: داوطلباني در اين مرحله شرکت داده خواهند شد که نمره مصاحبه آنان توسط موسسه ذيربط به سازمان اعلام شود و داوطلباني که نمره‌اي براي مصاحبه آنان اعلام نشود از پذيرش در کد رشته آن موسسه حذف مي‌شوند.

وي افزود: آن دسته از داوطلباني که در مصاحبه مرحله تکميل ظرفيت شرکت و پس از گزينش نهايي در رديف پذيرفته‌شدگان نهايي دوره دکتري سال 91 اعم از دوره‌هاي روزانه، شبانه، پيام نور، غيرانتفاعي و يا بين‌الملل قرار گيرند، مجاز به شرکت در آزمون دکتري سال 1392 نخواهند بود.

مشاور عالي سازمان سنجش با اشاره به پرداخت 17 هزار تومان براي بررسي صلاحيت‌هاي عمومي، گفت: کليه داوطلباني که اسامي آنها در رديف معرفي‌شدگان براي انجام مصاحبه در دانشگاهها و موسسات آموزش عالي قرار گرفته بايد به منظور تکميل فرم بررسي صلاحيت‌هاي عمومي با مراجعه به لينک مربوط که در ذيل کارنامه داوطلبان در سايت سازمان قرار دارد از امروز تا 22 آبان ماه فرم بررسي صلاحيت عمومي را تکميل و کد پيگيري دريافت کنند.

وي با بيان اينکه داوطلباني که نسبت به تکميل فرم بررسي صلاحيت‌هاي عمومي اقدام نکنند از گزينش نهايي حذف خواهند شد، تصريح کرد: داوطلباني که اسامي آنان در مرحله اوليه (در خرداد ماه 91 ) در رديف معرفي‌شدگان براي مصاحبه قرار داشته، و فرم بررسي صلاحيت‌هاي عمومي را تکميل و آن را از طريق سايت به سازمان ارسال کرده‌اند، نيازي به تکميل فرم مجدد و پرداخت هزينه ندارند. مشاور عالي سازمان سنجش در خاتمه اظهار کرد:‌نتايج نهايي مرحله تکميل ظرفيت آزمون دکتري 91 هفته دوم دي ماه اعلام خواهد شد.


 معاون آموزشي وزير علوم:
  آزمون نيمه متمرکز دکتري حذف نمي‌شود 

معاون آموزشي وزارت علوم در پي ارسال نامه جمعي از اعضاي هيات علمي فعال در حوزه‌هاي آموزشي و پژوهشي دوره‌هاي تحصيلات تکميلي دانشگاه‌ها براي اصلاح نحوه برگزاري آزمون دکتري، گفت: بعيد مي‌دانم در جهت حذف آزمون نيمه متمرکز دکتري و بازگشت مجدد به نحوه قبلي آزمون دکتري تصميمي اتخاذ شود، اما به هر حال در اين بحث مسوولان وقت بايد تصميم بگيرند و پاسخگو باشند.دکتر حسين نادري‌منش در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به برگزاري آزمون نيمه متمرکز دکتري طي 2 سال گذشته، گفت: پس از هر آزمون کميته‌اي تشکيل و بررسي‌ها و نظرسنجي‌هاي لازم از دانشجويان و اساتيد انجام مي‌گيرد که در اين زمينه از آزمون نيمه متمرکز دکتري نيز نظرسنجي به عمل آمد که نتايج آن در آزمون بعدي دکتري لحاظ خواهد شد.

وي در خصوص وزن برگزاري مراحل کتبي و مصاحبه آزمون نيمه متمرکز دکتري، گفت: در حال حاضر وزن آزمون مصاحبه بيش از کتبي است و در اين بحث نظرهاي مختلفي مطرح است. به گونه‌اي که داوطلبان خواستار افزايش وزن آزمون کتبي و از سوي ديگر اساتيد خواستار افزايش سهم مرحله مصاحبه براي پذيرش داوطلبان هستند.

نادري‌منش ادامه داد: نظراتي نيز در زمينه سهم برابر دو مرحله مصاحبه و کتبي آزمون دکتري مطرح شده است که در نهايت تصميمات لازم اتخاذ خواهد شد.به گزارش خبرنگار ايسنا، جمعي از اعضاي هيات علمي فعال دوره‌هاي تحصيلات تکميلي دانشگاه‌ها براي اصلاح آزمون دکتري پيشنهاداتي را به سازمان سنجش ارسال کرده‌اند که در پيشنهاد اول بحث بازگشت نحوه برگزاري آزمون دکتري به روش سابق و پذيرش دانشجو صرفا از طريق دانشگاه‌هاي پذيرنده عنوان شده است.

پيشنهاد ديگري مطرح شده است مبني بر اينکه آزمون سازمان سنجش صرفا شامل مواد آزمون عمومي در دوره کارشناسي باشد و سازمان سنجش به دروس اختصاصي دوره‌ کارشناسي ارشد ورود پيدا نکند، چرا که دوره‌هاي کارشناسي ارشد، دوره‌هاي پژوهشي است و در اين ميان وظيفه سازمان سنجش، برگزاري آزمون در اين حوزه نيست.

به عبارت ديگر پيشنهاد اين است که حداکثر 25 درصد وزن نهايي نمره مربوط به آزمون سازمان سنجش و 75 درصد مابقي به دانشگاه‌ها واگذار شود.


 مهلت ثبت‌نام کنکور ارشد 92 تا امروز 

مشاور عالي سازمان سنجش از تمديد مهلت ثبت‌نام آزمون کارشناسي ارشد و هيجدهمين المپياد علمي دانشجويي کشور تا امروز پنجشنبه 18 آبان خبر داد. حسين توکلي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به تمديد مهلت ثبت‌نام آزمون کارشناسي ارشد تا ساعت 24 امروز پنجشنبه 18 آبان ماه از طريق سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org، گفت: تا کنون بيش از 701 هزار و 400 داوطلب در اين آزمون ثبت‌نام کرده‌اند که از اين تعداد 70 هزار و 318 نفر علاقمندي خود را به انتخاب کدرشته دوم اعلام کرده‌اند. با اين حال داوطلباني که تاکنون نسبت به انجام ثبت‌نام اقدام نکرده‌اند، مي‌توانند هر چه سريعتر در مهلت مذکور براي ثبت‌نام اقدام کنند.

وي افزود: آن دسته از داوطلباني که در کد رشته تحصيلي دوره روزانه اعم از متمرکز و يا نيمه متمرکز آزمون کارشناسي ارشد 91 پذيرفته شده‌اند و پذيرفته‌شدگان نهايي کد رشته محل‌هاي بورسيه و يا شرايط خاص آزمون ارشد 91، حق ثبت‌نام در آزمون کارشناسي ارشد 92 را ندارند.

توکلي با اشاره به مهلت ويرايش اطلاعات ثبت‌نام آزمون کارشناسي ارشد تا ساعت 24 امروز پنجشنبه، گفت: داوطلباني که نسبت به انجام ثبت‌نام اقدام کردند مي‌توانند براي اصلاح و ويرايش اطلاعات در مهلت اعلام شده اقدام کنند.


 خبر 

 دانشجويان کارشناسي ارشد در چه صورت «مشروطي» محسوب مي‌شوند؟

نحوه مشروطي ترم آخر دانشجويان کارشناسي ارشد دانشگاه‌ها اعلام شد.

به گزارش ايسنا، با اعلام معاون آموزشي وزارت علوم دانشجويان دوره کارشناسي ارشد که در نيمسال آخر به همراه پايان نامه واحدهاي درسي ديگري انتخاب مي‌کنند، تحت شرايطي، نيمسال مربوطه مشروطي محسوب مي‌شود.بر اين اساس در صورتي که دانشجو در يک نيمسال حداقل هشت واحد درسي بدون احتساب واحد پايان‌نامه انتخاب کرده و ميانگين کمتر از 14 کسب کند، نيمسال مربوطه مشروطي محسوب مي‌شود.

همچنين بر اساس اين بخشنامه، در صورتي که تعداد واحدهاي درسي پايان‌نامه دانشجو در آن نيمسال به حداقل هشت واحد رسيده باشد و دانشجو با احتساب نمرات دروس گذرانده شده و پايان نامه، ميانگين کمتر از 14 کسب کند، نيمسال مربوطه مشروطي محسوب مي‌شود.

رئيس سازمان سنجش:

پذيرش در پيام‌نور و آزاد براساس سوابق

رئيس سازمان سنجش از تغيير در پذيرش برخي از رشته هاي آزمون سراسري 92 خبر داد و گفت: پذيرش در برخي از رشته هاي کم رقابت کنکور 92 در 3 دانشگاه بر اساس سوابق تحصيلي صورت خواهد گرفت.دکتر ابراهيم خدايي در گفتگو با مهر، با اشاره به آخرين تغييرات آزمون سال 92، افزود: آزمون سراسري 92 بر اساس مصوبات کارگروه ماده 4 از نظر اجرايي و منابع سوالات و مواد امتحاني تفاوتي با سال گذشته ندارد.رئيس سازمان سنجش آموزش کشور، با تاکيد براينکه ضريب سوابق تحصيلي همانند سال گذشته است، اظهار داشت: ضريب تاثير سوابق تحصيلي همانند سال گذشته 25 درصد در نظر گرفته شده است.

تغيير در پذيرش برخي رشته

وي از تغييراتي در زمينه پذيرش برخي از رشته ها در برخي دوره هاي آموزشي خبر داد و خاطر نشان کرد: تنها تغييري که در حوزه آزمون سراسري سال 92 اعمال خواهد شد، بحث پذيرش با سوابق تحصيلي براي يکسري از رشته هاي تحصيلي دانشگاههاي آزاد اسلامي، پيام نور و موسسات غير انتفاعي
است.

وي در اين باره توضيح داد: بر اساس مصوبات کارگروه، کميته اي در سازمان سنجش تشکيل شده است. اين کميته رشته هاي کم رقابت و يا بي رقابت را بررسي مي کند و در نهايت در اين دسته از رشته ها پذيرش بر اساس سوابق تحصيلي انجام مي شود.

تعداد رشته هاي مصوب در سال 92

رئيس سازمان سنجش با اشاره به تعداد رشته ها محلهاي آزمون سال 92، اضافه کرد: با توجه به مصوبه اوليه کارگروه در آزمون سال 92 بيش از 30 هزار رشته محل خواهيم داشتيم که قبل از ثبت نام آزمون سراسري سال 92 اعلام خواهد شد.

رييس دانشگاه پيام نور خبرداد:

تغيير شيوه پذيرش دانشجو در دوره‌هاي فراگير

رييس دانشگاه پيام نور، با بيان اينکه پذيرش دانشجو در دوره‌هاي فراگير ديگر بر اساس حد نصاب نمره نيست، گفت:‌ از اين پس بر اساس ظرفيت دانشجو پذيرش مي‌شود.به گزارش ايسنا، دکترحسن زياري با اشاره به حذف عنوان «فراگير» از مدارک دانشگاه پيام نور، تصريح کرد: پذيرش دانشجو در دوره‌هاي فراگير ديگر براساس حد نصاب نيست، بلکه براساس ظرفيت دانشجو پذيرش مي‌شود و هر داوطلبي که نمره بالاتري داشته باشد، به عنوان دانشجوي دانشگاه پيام‌نور انتخاب و پذيرفته مي‌شود.وي همچنين گفت:دانشگاه پيام نور فقط از طريق کنکور و سازمان سنجش دانشجو پذيرش مي‌کند.وي در خصوص موسساتي که تبليغ دوره‌هاي فراگير دانشگاه پيام‌نور را مي‌کنند، گفت: اين دوره‌ها فقط جنبه آمادگي دارند و حضور در کلاسهاي آنها به منظور پذيرش در دانشگاه پيام نور نيست. دانشگاه پيام نور فقط و فقط از طريق سازمان سنجش پذيرش دارد.وي گفت: دانشگاه پيام نور از طريق حقوقي با برگزارکنندگان موسسات غير مجاز برخورد قانوني کرده است.زياري افزود: تضمين صددرصد قبولي شرکت‌کنندگان در دوره‌هاي آمادگي موسسات برگزاري دوره‌هاي فراگير دروغ محض است و داوطلبان نبايد فريب اين دروغها را بخورند.

آغاز برگزاري دوره‌‏هاي آموزشي تربيت مدرس دانشگاه علمي کاربردي در سطح استان‏‌ها

رييس مرکز امور مدرسان دانشگاه جامع علمي کاربردي از برگزاري دور جديد دوره‏‌هاي آموزشي تربيت مدرس با رويکرد واحدهاي استاني خبر داد.به گزارش ايسنا، دکتر همايون روحيان با اعلام اين خبر افزود: دوره‏‌هاي ياد شده به منظور ارتقاء سطح علمي و مهارتي مدرسان و تقويت رويکردهاي فرهنگي مذهبي آن‏ها و با توجه به دستورالعمل اجرايي آيين‌نامه طرح دانش افزايي و توانمندسازي اعضاي هيأت علمي دانشگاه‏‌ها طراحي شده و در شش سطح مهارت‏هاي عمومي، مهارت‏هاي پايه (1) و (2)، مهارت‏هاي تخصصي (1)، (2) و (3) برگزار مي‏‌شود و واحدهاي استاني نقش مجري دوره‏‌ها را تحت نظارت مرکز امور مدرسان دانشگاه خواهند داشت.وي در ادامه گفت: دوره آموزشي مهارت‏‌هاي عمومي با رويکرد واحدهاي استاني در استان‏هايي که به نوعي در دوره‏‌هاي قبل شرکت فعال داشته‏‌اند، براي اولين بار در سه استان زنجان، اردبيل و فارس به ترتيب در تاريخ‏هاي 20 تا 22 آبان، 24 تا 26 آبان و 8 تا 10 آذر برگزار مي‏‌گردد.

دکتر روحيان تصريح کرد: از محورهاي دوره آموزشي مهارت‏هاي عمومي مي‏‌توان به روش‏‌ها و فنون تدريس، فن برقراري ارتباط ،‌ رفتار و روابط انساني، ارزيابي و سنجش فعاليت‌هاي آموزشي و مهارت‌هاي چهارگانه فرهنگي، اجتماعي، سياسي و امنيتي اشاره نمود.وي افزود : براساس ثبت‌نام صورت گرفته در استان‏‌هاي مجري دوره آموزشي مهارت‏هاي عمومي، پيش بيني مي‏‌شود 800 مدرس دانشگاه جامع علمي کاربردي مخاطب اين دوره‏‌ها باشند.رييس مرکز امور مدرسان دانشگاه جامع علمي کاربردي در خاتمه به تداوم و تکميل دوره‏‌هاي آموزشي اجرا شده در استان تهران، در قالب دوره‏‌هاي آموزشي مهارت‏هاي تخصصي (1)، (2) و (3) اشاره و تأکيد کرد.

آزمون زبان وزارت بهداشت 9 آذر برگزار مي‌شود

رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي از برگزاري پانزدهمين آزمون زبان انگليسي عمومي وزارت بهداشت در 9 آذر ماه خبر داد.جبرائيل نسل سراجي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به انجام ثبت‌نام آزمون زبان (MHLE) از طريق سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي به نشاني sanjeshp.ir، گفت: ثبت‌نام در آزمون به محض تکميل ظرفيت متوقف مي‌شود.وي در خصوص نحوه سوالات اين آزمون، اظهارکرد: اين آزمون مشتمل بر 100 پرسش در سطح آزمون استاندارد تافل و داراي 100 نمره البته بدون نمره منفي است.سراجي افزود: عدم ارسال مدارک به منزله انصراف از شرکت در آزمون است و ثبت‌نام الکترونيکي، پرداخت هزينه آزمون و داشتن کُد ثبت‌نام بدون ارسال هر يک از مدارک لازم فاقد اعتبار است و مجوز شرکت در آزمون نيست.

وي با اشاره به توزيع اينترنتي کارت ورود به جلسه آزمون از هفتم آذر ماه، اظهارکرد: براي ورود به جلسه آزمون، همراه داشتن پرينت کارت ورود به جلسه و اصل کارت ملي الزامي است، چرا که همراه نداشتن هريک از اين مدارک، موجب محروميت از ورود به جلسه و شرکت در آزمون مي‌شود.رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي در خاتمه از انتشار کارنامه داوطلبان آزمون زبان از ساعت 18 روز چهارشنبه 15 آذر ماه خبر داد.

توزيع کارت شرکت در آزمون طراحي رشته‌هاي نيمه متمرکز هنرهاي تجسمي

کارت شرکت در آزمون طراحي معرفي شدگان چند برابر ظرفيت رشته‌هاي نيمه متمرکز هنرهاي تجسمي (نقاشي و گرافيک) آزمون ورودي دوره کارداني فني و حرفه‌اي سال 91 از روزگذشته برروي سايت سازمان سنجش قرار ‌گرفت.به گزارش فارس، کارت شرکت در آزمون طراحي معرفي شدگان چند برابر ظرفيت رشته‌هاي نيمه متمرکز هنرهاي تجسمي (نقاشي و گرافيک) آزمون ورودي دوره کارداني فني و حرفه‌اي سال 91 و همچنين رشته هنرهاي تجسمي با گرايش علمي کاربردي، ارتباط تصويري و آموزش هنرهاي تجسمي و نقاشي، آزمون دوره‌هاي کارداني به کارشناسي ناپيوسته سال 91 و همچنين رشته‌هاي نقاشي، ارتباط تصويري، هنرهاي تجسمي (نقاشي و گرافيک) طراحي پارچه، طراحي لباس و طراحي صنعتي از روزگذشته چهارشنبه 17 آبان ماه بر روي سايت سازمان سنجش قرار داده شده است.معرفي شدگان مذکور ضرورت دارد که از روزگذشته چهارشنبه تا امروز پنجشنبه 18 آبان ماه براي مشاهده و پرينت کارت ورود به جلسه آزمون طراحي رشته مربوط به سايت سازمان مراجعه و نسبت به پرينت آن اقدام کنند.

چنانچه داوطلبي در پرينت کارت خود با مشکلي مواجه شده يا پس از دريافت کارت خود مغايرتي در اطلاعات خود مشاهده کند، مي‌تواند از امروز پنج‌نشبه از ساعت 8 تا 12 و 14 تا 17 به نماينده سازمان که در دانشگاه شهرستان محل برگزاري آزمون مستقر است، به شرحي که در جدول مندرج در اطلاعيه سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کنند و موضوع را پيگيري کنند تا مشکل برطرف شود.براساس برنامه زماني پيش‌بيني شده، شروع فرآيند آزمون معرفي‌شدگان رشته‌هاي نيمه‌متمرکز تا چند برابر ظرفيت مربوط به رشته‌هاي هنرهاي تجسمي آزمون کارداني پيوسته فني و حرفه‌اي سال 91 از ساعت30/14فردا روز جمعه 19 آبان ماه خواهد بود.همچنين براي رشته‌هاي هنرهاي تجسمي گرايش علمي ـ کاربردي ارتباط تصويري و آموزش هنرهاي تجسمي و نقاشي آزمون کارداني به کارشناسي ناپيوسته سال 91 از ساعت 30/14 روز جمعه 19 آبان‌ماه خواهد بود.آزمون سال 91 رشته‌هاي نقاشي، ارتباط تصويري، هنرهاي تجسمي (نقاشي و گرافيک)، طراحي پارچه و لباس از ساعت 30/8 صبح روز جمعه 19 آبان‌ماه و آزمون سراسري سال 91رشته طراحي صنعتي، از ساعت 30/14 روز جمعه 19 آبان‌ماه در حوزه‌هاي امتحاني مشخص شده در جداول مندرج در اطلاعيه سازمان سنجش آموزش کشور برگزار مي‌شود.لازم به ذکر است که آدرس محل برگزاري آزمون روي کارت شرکت در آزمون هر داوطلب درج شده است.

در دانشگاه جامع علمي کاربردي؛

تشکيل کميسيون «برنامه‌ريزي آموزش‌هاي تکميلي بين سطوح تحصيلي و آموزشهاي خاص»

به منظور تسريع و تسهيل در امر برنامه‌ريزي و تصويب دوره‌هاي کوتاه مدت مهارتي و اجرايي نمودن نظام تجميع تک پودمان‌ها، تشکيل کميسيون «برنامه‌ريزي آموزش‌هاي تکميلي بين سطوح تحصيلي و آموزشهاي خاص» در شوراي برنامه‌ريزي آموزشي و درسي علمي کاربردي تصويب شد.به گزارش ايسنا، اولين جلسه اين کميسيون به رياست دکتر برزويي معاون آموزشي دانشگاه علمي کاربردي و به دبيري مهندس معصوميان، سرپرست مرکز آموزشهاي عالي آزاد و آموزشهاي خاص دانشگاه برگزار شد.اعضاي اين کميسيون معاون آموزشي دانشگاه به عنوان رئيس کميسيون، سرپرست مرکز آموزشهاي عالي آزاد و آموزشهاي خاص به عنوان دبير کميسيون، معاون پژوهش و فناوري دانشگاه، معاون سنجش و خدمات آموزشي و دانشجويي، رييس کميته تعيين شهريه دانشگاه، مديرکل دفتر گسترش آموزش عالي مهارتي، مديرکل دفتر برنامه‌ريزي آموزش عالي مهارتي، دبير شوراي برنامه‌ريزي آموزشي و درسي علمي کاربردي، رييس مرکز آموزش مديريت دولتي، 5 نفر از اعضاي شوراي برنامه‌ريزي آموزشي و درسي علمي کاربردي، 4 نفر روساي موسسات آموزش عالي علمي کاربردي ، 3 نفر صاحب نظر در برنامه ريزي آموزشي و درسي، 3 نفر از روساي موسسات آموزش عالي آزاد مي‌باشند.کميته‌هاي زير مجموعه اين کميسيون شامل صنعت، مديريت، کشاورزي، فرهنگ و هنر، خدمات اجتماعي ، زبان خارجه ، فناوري اطلاعات و آموزش هاي خاص و مجازي، تدوين آئين‌نامه‌ها و مقررات مي‌باشند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته