جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/08/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4299

رييس جمهور :
اعضاي "اسکاپ" بايد در تجديدنظر مديريت جهاني نقش مؤثري داشته باشند


ليبرمن : مساله هسته اي ايران را هم مثل عراق و سوريه حل مي کنيم!


سرمقاله


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي

آيت الله هاشمي رفسنجاني:
تفرقه، پراکندگي و بدبيني آفت يک جامعه پويا و در حال رشد است

خطيب جمعه تهران با اشاره به انتخابات :
بايد فضا براي تمام کساني که داخل نظام فعاليت مي‌کنند باز باشد


هشدار شديد روسيه به کنگره آمريکا


هيچ اطلاعات محرمانه‌اي را فاش نکرده‌ام


پارلمان ژاپن رسما منحل شد

حمله موشکي مقاومت به کنيست تل‌آويو؛
احتمال يورش زميني ارتش اسرائيل به غزه

وزارت اطلاعات خبرداد:
دستگيري عناصر تروريست وابسته به سرويس هاي اطلاعاتي بيگانه


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


 رييس جمهور :
  اعضاي "اسکاپ" بايد در تجديدنظر مديريت جهاني نقش مؤثري داشته باشند 

ريس جمهور با بيان اين‌که "اسکاپ" و اعضاي آن مي‌توانند در جهت تجديدنظر در مباني مديريت جهاني نقش مؤثري داشته باشند، گفت:‌ همه کشورهاي عضو کميسيون اقتصادي و اجتماعي سازمان ملل در آسيا و اقيانوسيه (اسکاپ) در حقيقت در يک جبهه قرار دارند، چراکه نمي‌توانيم بدون محبت و عدالت و در کنار هم بودن زندگي و حرکت کنيم. به گزارش گروه ايسنا، محمود احمدي‌نژاد در ديدار وزراي شرکت‌کننده در اجلاس کميسيون اقتصادي و اجتماعي سازمان ملل متحد در آسيا و اقيانوسيه (اسکاپ) با اشاره به مشارکت فعال شرکت‌کنندگان در آن اظهار داشت:‌ مطمئناً اين اجلاس و بيانيه تهران پايان راه نيست و بايد از ظرفيت‌هاي گسترده اسکاپ در جهت حرکت در مسير ايجاد نظم عادلانه در جهان براي دستيابي جامعه بشري به سعادت استفاده کرد. رييس‌جمهور هدف از برگزاري اين قبيل اجلاس‌ها را ساختن زندگي بهتر توصيف کرد و گفت: مشخص است که زندگي بهتر تنها در برخورداري مادي خلاصه نمي‌شود، همگان به دنبال زندگي سعادتمند همراه با رفاه و آرامش در امنيت و صلح پايدار هستند.

احمدي‌نژاد احترام به انسان‌ها و کرامت انساني را از موضوعات مهم در جامعه بشري دانست و تصريح کرد: اگر ملت يا فردي داراي احترام نبوده، اما امکانات رفاهي و مادي بهتري در اخيتار داشته باشد، به سعادت نخواهند رسيد، چرا که بسياري از اوقات کرامت انساني نسبت به رفاه مادي اولويت دارند و به همين دليل است که همواره قهرمانان ملي که در راه دفاع از استقلال و کرامت انساني مجاهدت و فداکاري کرده‌اند، مورد تجليل و تقدير ملت‌ها هستند.

رييس‌جمهور با تأکيد بر اين‌که انسان به احترام، کرامت و عزت نيازمند است، اظهار داشت:‌ آيا برنامه‌ريزي توسعه که امروز در کشورها دنبال شده و نزديک به شصت سال است که ادبيات آن در دنيا شکل گرفته مي‌تواند انسان‌ها را به سعادت برساند و آيا شرايط جهان امروز نسبت به شصت سال آينده بهتر شده يا بدتر؟

احمدي‌نژاد با بيان اين‌که در يکي از سخنراني‌هاي اجلاس اسکاپ در تهران مطرح شد که امروز 800 ميليون فقير در دنيا وجود دارد، خاطر نشان کرد: انسان‌هايي که توانايي تأمين غذاهاي روزانه خود را ندارند، هرگز نمي‌توانند طعم کرامت انساني و احترام را درک کنند، چرا که شخصيت آنها لطمه و آسيب ديده است.


 ليبرمن : مساله هسته اي ايران را هم مثل عراق و سوريه حل مي کنيم! 

آويگدور ليبرمن وزير خارجه تندرو رژيم صهيونيستي گفت که تل آويو در نهايت مساله هسته اي ايران را نيز مانند مساله هسته اي عراق و سوريه حل خواهد کرد.به گزارش عصر ايران ليبرمن که در جمع دانشجويان دانشگاه " آريل" سخن مي گفت با اعلام اين مطلب گفت که افکار عمومي اسراييل بايد به دولتمردانشان درباره نحوه مواجهه با تهديد ايران ! اعتماد کنند.رژيم صهيونيستي در سال هاي 1981 و 2007 با حمله هوايي به پايگاه اتمي عراق در اوسيراک و نيز يک مرکز که ادعا مي شد تاسيسات هسته اي در حال ساخت سوريه در ديرالزور است، آن مکان ها را نابود کرد.ليبرمن با اشاره به اين موضوع گفت:" اسراييل تهديد برنامه هسته اي ايران را به همان شيوه اي که در مورد تهديد هسته اي عراق و سوريه عمل کرد ، حل خواهد کرد."ادعاي ليبرمن در حالي است که در ماه هاي گذشته موضوع حمله به تاسيسات هسته اي ايران تبديل به يک مناقشه پردامنه در ميان سياستمداران و نظاميان اسراييلي شده و بيشتر بحث ها در اسراييل حول و حوش ناتواني اسراييل از نابودي تاسيسات هسته اي ايران و نيز مخرب بودن و زيان بار بودن چنين حمله اي در جريان است.


 سرمقاله 

معضلات ارزي براي بهداشت و درمان

حميدرضا عسگري

باكهنه شدن معضل ارز در كشور هر روز شاهد افزايش فشارهاي اقتصادي بر بخش هاي مختلف جامعه هستيم. تاثيراتي منفي كه باعث اختلال در روند فعاليت هاي معمول آنها گرديده و بعضاً شرايط بحراني را رقم زده است.

بخش سلامت و درمان كشور يكي از بخش هايي است كه درحال پاگذاشتن به مرحله بحراني مي باشد. عدم مديريت ارزي در اين بخش باعث گراني خدمات درماني بيمارستان ها و افزايش بي سابقه قيمت دارو در كشور شده است. بر اساس استانداردهاي وزارت بهداشت و درمان، انبارهاي دارويي بايد براي 6 ماهه آينده کشور ذخيره داشته باشد، اما گزارش‌هاي سازمان غذا و دارو نشان‌دهنده ناکافي بودن ذخاير دارويي بوده، به‌گونه‌اي که هم‌اکنون تنها براي 2 ماه ذخيره باقي مانده است.

آمار‌ها حاکي از آن هستند که از ابتداي امسال تا کنون تنها 600 ميليون دلار ارز مرجع از ميزان 2 و نيم مليارد دلار ارز مورد نياز براي واردات دارو از سوي دولت تأمين شده است و مسولان نيز در پاسخ به الباقي ارز اختصاصي واردات دارويي اظهار بي اطلاعي مي كنند.

مسئله ديگر بحث مربوط به افزايش هزينه هاي درماني و معضلاتي است كه بيماران و بيمارستان ها با آن رو به رو شده اند. به عنوان نمونه " يک بيمار براي درمان دريچه ميترال قلب بايد 37 هزار دلار پرداخت كند كه با قيمت دلار، پارسال 60 ميليون تومان تمام مي‌شد و حالا بايد 120 ميليون تومان بابت آن پرداخت كند. قيمت يک خدمت پايه سي‌تي‌اسکن از 140 هزار تومان در ابتداي سال 91 به 270 هزار تومان در حال حاضر رسيده است." آيا بيماران توانايي تامين اين هزينه ها را دارند يا بايد منتظر مرگ باشند؟!

از سوي ديگر بيمارستان ها نيز مجبورند براي تامين هزينه هاي خود قيمت خدمات را افزايش دهند. براساس آمار دانشگاه‌هاي علوم پزشکي قيمت تمام شده خدمات و ملزومات مصرفي پزشکي با 350 درصد افزايش روبرو شده است. با ادامه اين روند بسياري از بيمارستان ها با كاهش پذيرش و احتمالاً تعطيلي و ورشكستگي مواجه خواهند شد. پرداخت هاي بيمه اي نيز نمي تواند راهگشاي بيمارستان ها باشد، چون خريد و تامين ملزومات پزشكي و دارويي از سوي شركت هاي توليدكننده و واردكننده به صورت نقدي انجام مي شود، و بيمه ها به صورت نسيه و درطول سال به بازپرداخت هزينه ها مي پردازند. ضمن اينكه درحال حاضر بدهي شرکت‌ها و بيمه‌هاي طرف قرارداد بيمارستان‌هاي خصوصي فقط در تهران بالغ بر 200 ميليارد تومان است.

رشد 370 درصدي قيمت کيت‌هاي آزمايشگاهي، گراني و نايابي فزاينده فيلم راديولوژي، رشد 29 درصدي هزينه آب، جهش 65 درصدي مواد مصرفي و مواد غذايي در شش ماهه نخست سال 1391 از مهم‌ترين مشکلات مالي بيمارستان‌ها و مراکز درماني مي باشد كه فشارآن بر بيماران نيز تحميل شده است.

نمي توان گفت كه آثارمخرب ارز دركدام بخش از جامعه تاثيرات بيشتري داشته است، اما بايد اذعان داشت كه هيچ چيزي بيشتر از سلامت مردم ارزش مادي و معنوي ندارد. از مسولان خواستاريم تا توجه بيشتري نسبت به اين بخش داشته باشند و اگر هم اقداماتي دردست دارند به اطلاع اقشار جامعه همچون بيماران خاص كه با نااميدي به هزينه هاي سرسام آور درمان چشم دوخته اند، برسانند تا اندكي از زير بار فشارهاي رواني خارج شوند.


 سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

سري شانزدهم

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


 آيت الله هاشمي رفسنجاني:
 تفرقه، پراکندگي و بدبيني آفت يک جامعه پويا و در حال رشد است 

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: نبايد اجازه داد اوضاع جامعه اسلامي به جايي برسد که دوستان انقلاب دل‌خون و دشمنان کشور شاد و اميدوار شوند.به گزارش ايسنا، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در ديدار جمعي از اعضاي کانون نمايندگان ادوار غرب کشور در مجلس شوراي اسلامي، با بيان اين مطلب، تصريح کرد: بعد از پايان جنگ تحميلي و شروع بازسازي کشور، علي‌رغم وجود خرابي‌هاي بسيار، کسري بودجه 51 درصدي و دشمني‌هاي خارجي، اتحاد و همدلي مردم، اخلاق، صبر و وفاداري آحاد جامعه و وحدت دلسوزان و نيروهاي انقلاب از همه سلايق، سرمايه عظيم کشور براي سازندگي ايران اسلامي بود.

عضو مجلس خبرگان تفرقه، پراکندگي و بدبيني را آفت يک جامعه پويا و در حال رشد خواند و با اشاره به وجود ساختارها و بنيان‌هاي محکم و خوب به‌جا مانده از دولت‌هاي پس از جنگ افزود: اگرچه امروز کارها سخت شده، اما مي‌توان با بازسازي سرمايه‌هاي اجتماعي کشور، مديريت صحيح در سطح داخلي و بين‌المللي و ايجاد وفاق و ائتلاف بين نيروهاي وفادار به نظام از سلايق و جناح‌هاي گوناگون به سرعت کاستي‌ها و ضعف را تبديل به کارآمدي و رشد و توسعه کرد.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام دولت وحدت ملي را بر پايه حضور نيروهاي وفادار و کارآمد جناح‌ها و سلايق گوناگون و تحت حمايت رهبري معظم انقلاب ممکن دانست و تصريح کرد: موضوع وحدت ملي با شانتاژهاي جاهلانه يا مغرضانه مورد هجمه تندروها قرار مي‌گيرد، در صورتي که منظور، تشکيل دولت وحدت ملي است که مي‌تواند گره‌گشاي مشکلات و معضلات کنوني جامعه باشد.

وي افزود: انتخابات آزاد، قانوني و فراگير، مهمترين نمود و تجلّي مشارکت مردم در اداره کشور است و همين امر زمينه حضور سلايق گوناگون در مجلس، دولت و ساير ارکان نظام را فراهم مي‌کند.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با بيان اين‌که در حال حاضر مردم و مسئولان لزوم وحدت و يکپارچگي را بيش از هميشه احساس مي‌کنند، در پيش گرفتن سياست خارجي معقول و منطقي با اصرار بر احقاق حقوق حقه جمهوري اسلامي را يکي ديگر از نيازهاي کنوني ايران اسلامي خواند و گفت: آنچه که موجب اقتدار و عظمت ملت ايران در قبال دشمنان ريز و درشت خارجي است، وحدت و اتفاق مردم و مسئولان است و تفرقه و تشتت، مانند خوره به کشور از داخل لطمه مي‌زند.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در پاسخ به درخواست‌هاي حاضران براي حضور بيشتر در صحنه سياسي و نيز انتخابات آينده، به وجود نيروهاي دلسوز، کارآمد و توانمند که مي‌توانند بار مديريت صحيح کشور را به عهده گيرند، اشاره و تأکيد کرد: خوشبختانه در کشور قحط‌الرجال نيست و اميدواريم شرايط به‌گونه‌اي پيش برود که عرصه ورود و فعاليت نيروهاي دلسوز، فعال و لايق در کشور فراهم شود. زيرا در شرايط کنوني هر کس دلش براي انقلاب و نظام اسلامي مي‌سوزد، بايد اشتباهات را شناسائي و براي جبرانش تلاش کند.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به حضور 60 ساله خود در عرصه مبارزه و انقلاب و نظام اسلامي تصريح کرد: در تمام اين مدت هيچ چيزي را براي خود نخواسته‌ام و هر آنچه خواسته و تلاش کرده‌ام براي خدمت به انقلاب، نظام و مردم وفادار ايران بوده و تا پايان عمر هم از تلاش براي خدمت و اصلاح امور دست بر نخواهم داشت.


 خطيب جمعه تهران با اشاره به انتخابات :
 بايد فضا براي تمام کساني که داخل نظام فعاليت مي‌کنند باز باشد 

خطيب نماز جمعه تهران با اشاره به «حمله رژيم خونخوار ، جلاد و وحشي صهيونيستي به غزه» گفت: گويا حيات ننگين اين رژيم غاصب با وحشي‌گري و خون گره خورده است؛ اما آفرين بر مقاومت که اين بار جواب دندان‌شکن دادند.به گزارش ايسنا، آيت‌الله سيد احمد خاتمي در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران با بيان اين‌که «مقابله به مثل،‌دستور قرآن است» تصريح کرد: به مقاومت مي‌گوييم که اين روش درستي است، جواب مي‌دهد و تا الان شما روز رژيم صهيونيستي را تبديل به شام تار کرده‌ايد؛ چراکه تل‌آويو تبديل به شهر اشباح شده و همه به پناهگاه رفته‌اند. پس خدا قوت به فلسطيني‌ها مي‌گوييم که رژيم صهيونيستي را به روز سياه نشاندند و اين را در مقاومت 22 روزه 33 روزه حزب‌الله لبنان نيز مشاهده کرده بوديم.

وي با بيان اين‌که «بايد فضا براي تمام کساني که داخل نظام فعاليت مي‌کنند باز باشد» توضيح داد: کساني که قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، ولايت فقيه و خط امام را قبول دارند بايد زمينه فعاليت‌شان فراهم شود اما به اين معنا نيست که ساختارشکنان و فتنه‌گران که در سال 88 طلايي‌ترين فرصت نظام را سوزاندند و چراغ سبز به بيگانه نشان دادند با اين تصور که مردم ماه‌هاي خرداد، تير، مرداد و شهريور را فراموش کرده‌اند به صورت طلبکارانه وارد ميدان شوند بدون اين‌که کمترين عذرخواهي از ملت داشته باشند و با کمال پرروي بگويند که ارزشي‌ها بايد عذرخواهي کنند در حالي که آن‌ها چراغ سبز به آمريکا و انگليس نشان دادند.

وي افزود: فقط يک کلمه مي‌گويم و به فضل خدا پاي همه چيز ايستاده‌ام چون آدمي که اينجا اين‌طور حرف مي‌زند منتظر است فردا روزنامه‌هاي آن‌چناني فحش‌ها بارش کنند و شبکه‌هاي ماهواره‌اي مورد هجمه قرارش دهند اما کسي که از جان گذشته و آماده شهادت است اين‌ها برايش مهم نيست.

پس مي‌گويم حضور سلايق گوناگون آري ولي حضور فتنه‌گران و کودتاچيان مخملي هرگز.

خطيب نماز جمعه تهران تاکيد کرد:‌تنها يک راه باقي مانده است و آن عذرخواهي صريح از پيشگاه ملت و امام امت مقام معظم رهبري آيت‌الله العظمي خامنه‌اي است. وي هم‌چنين از دست‌اندرکاران رزمايش ولايت 4 که در 850 هزار کيلومتر در شمال شرق و جنوب شرق کشور انجام شد، تشکر کرد و گفت:‌ اين عزيزان با توانمندي‌شان نشان دادند به فضل خدا توانايي دارند که کمترين تجاوز دشمن را با کوبنده‌ترين جواب‌ها پاسخ دهند.


  هشدار شديد روسيه به کنگره آمريکا  

مهر: مسکو به واشنگتن هشدار داد که در صورت تصويب قانون "مجازات مقامات روسي دخيل در نقض حقوق بشر" در کنگره آمريکا، واکنش تندي به اين اقدام ايالات متحده نشان مي دهد.به گزارش رويترز، کنگره آمريکا قرار است در مورد قانون "مجازت مقامات روسي دخيل در نقض حقق بشر" راي گيري کند، در همين رابطه معاون وزير خارجه روسيه هشدار داد که در صورت تصويب چنين قانوني مسکو عکس العمل تندي را نسبت به آن نشان مي دهد.

"سرگئي ريابکف" معاون وزير امور خارجه روسيه گفت : ما هم اکنون آماده هستيم تا عکس العمل تندي را به تصويب اين قانون در کنگره آمرکا نشان بدهيم.وي هيچ اشاره اي به اينکه عکس العمل تند روسيه در اين رابطه چه خواهد بود نکرد.کنگره آمريکا پيش نويس اين قانون را به مناسبت سومين سال مرگ "سرگئي ماگنيتسکي" را مورد بررسي قرار مي دهد.


 هيچ اطلاعات محرمانه‌اي را فاش نکرده‌ام 

ايسنا: رييس سابق سازمان اطلاعات آمريکا (سيا) در اولين اظهار نظر پس از افشاي رسواي اخلاقي‌اش اين ارتباط را "اشتباهي بزرگ‌" خواندو تاکيد کرد که هيچگونه اطلاعات محرمانه را در اختيار اين زن قرار نداده است. به گزارش خبرگزاري شينهوا، ديويد پترائوس، رييس سابق سيا در اولين اظهارات خود پس از استعفايش از اين سمت پس از رسوايي اخلاقي به شبکه خبري سي.ان.ان گفت: ارتباطش با پائولا برادول، نويسنده بيوگرافي‌اش اشتباهي بزرگ بوده اما استعفايش با حمله به کنسولگري آمريکا در بنغازي، ليبي هيچ ارتباطي نداشته است. وي به شبکه خبري سي.ان ان گفت که هيچ مسئوليتي در خصوص حادثه بنغازي ندارد و مي‌خواهد دربرابر کنگره شهادت دهد. مقامات امنيتي آمريكا در پي رد وبدل شدن ايميل هايي كه ميان پترائوس و برادول شده بود به رابطه آنها پي برده و احتمال اين را مي دهند كه خانم برادول به اطلاعات محرمانه و امنيتي از طريق پترائوس دست پيدا كرده باشد.


  پارلمان ژاپن رسما منحل شد 

ايرنا: نخست وزير ژاپن با اعلام انحلال پارلمان اين کشور راه را براي برگزاري انتخاباتي در ماه آينده که احتمالا به فعاليت سه ساله حزب حاکم دموکراتيک پايان مي‌دهد، آماده مي‌کند. به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، نظرسنجي‌ها نشان مي‌دهند که حزب مخالف ليبرال دموکرات که براي چند دوره پس از جنگ جهاني دوم رياست اين کشور را برعهده داشت، مي‌تواند اکثريت 480 کرسي پارلمان ژاپن را کسب کند.همچنين احتمال مي‌رود که هيچ يک از احزاب در اين انتخابات که قرار است 16 دسامبر برگزار شود، برنده نشوند. علاوه بر اين نظرسنجي‌ها نشان مي‌دهد که تقريبا نيمي از راي دهندگان تصميم دارند از هيچ يک از احزاب حمايت نکنند. تحليلگران پيش‌بيني مي‌کنند که احتمالا نتايج اين انتخابات باعث مي‌شود تا يک دولت ائتلافي از احزاب با سياست‌ها و اولويت‌هاي متفاوت تشکيل شود. اين امر مي‌تواند يک تصميم‌گيري بسيار مهم براي ژاپن باشد که با دو دهه بحران اقتصادي و هم‌اکنون با بحران اتمي دست و پنجه نرم مي‌کند.


 حمله موشکي مقاومت به کنيست تل‌آويو؛
 احتمال يورش زميني ارتش اسرائيل به غزه 

رسانه هاي عرب زبان از حمله موشکي گردانهاي عزالدين قسام به ساختمان کنيست(پارلمان) رژيم صهيونيستي در قدس اشغالي خبر دادند.به گزارش مهر به نقل از شبکه هاي الجزيره و المنار ، گردانهاي عزالدين القسام شاخه نظامي حماس از شليک موشک دوربرد به ساختمان کنيست(پارلمان) اسرائيل در بيت المقدس اشغالي خبر دادند.از سوي ديگر المنار از حملات موشکي مقاومت به سديروت، کريات گات و بئر السبع و شليک مستقيم موشک به منزلي در بئر السبع خبر داد.المنار همچنين از حملات جنگنده هاي رژيم صهيونيستي به ابراج الکرامه در شمال غزه خبر داد.

از سوي ديگر يک مسئول برجسته مقاومت از آمادگي مبارزان فلسطيني براي رويارويي احتمالي با رژيم صهيونيستي در جبهه زميني خبر داد.اين در حالي است که موشه يعالون وزير امور استراتژيک رژيم صهيونيستي مدعي شد: اگر پيام کافي به حماس از طريق هوا داده نشود دايره عمليات را گسترش مي دهيم.از سوي ديگر يکي از فرماندهان رژيم صهيونيستي از عمليات زميني گسترده ظرف چهل و هشت ساعت آينده خبر داد.روزنامه صهيونيستي يديعوت آحارونوت از فرود آمدن موشک به منطقه اي در اشکول خبر داد.خبر ديگر اينکه وزير امور خارجه و رئيس دفتر رياست جمهوري تونس فردا عازم غزه مي شوند.

خبرنگار المنار تعداد شهداي حملات رژيم صهيونيستي به غزه را 21 نفر و تعداد زخمي ها را 240 نفر دانست.

خبر ديگر در اين راستا اينکه کاترين اشتون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا درحمايت آشکار از رژيم صهيونيستي مقاومت فلسطيني را عامل وضع کنوني غزه توصيف کرد. المنار از شليک 43 موشک به فلسطين اشغالي از سوي مقاومت فلسطيني خبر داد.خبر ديگر اينکه گردانهاي القدس شهرکهاي اسدود و اوفاکيم را با پنج موشک گراد و زکيم وايرز را با چهار موشک 107 هدف قرار دارند.از سوي ديگر هشام قنديل نخست وزير مصر با اوج گيري حملات رژيم صهيونيستي و واکنش مقاومت به آن به مصر بازگشت.


 وزارت اطلاعات خبرداد:
 دستگيري عناصر تروريست وابسته به سرويس هاي اطلاعاتي بيگانه 

روابط عمومي وزارت اطلاعات ار دستگيري عناصر تروريست وابسته به سرويس‌هاي اطلاعاتي بيگانه خبر داد.

به گزارش ايسنا در گزارش وزارت اطلاعات در اين زمينه آمده است: با الطاف الهي و توجهات حضرت ولي عصر(عج) و با تلاش‌هاي شبانه‌روزي سربازان گمنام امام زمان(عج)، در چند روز گذشته تعدادي از عناصر تروريست وابسته به سرويس‌هاي اطلاعاتي بيگانه که با انجام چندين مورد بمب‌گذاري در شبکه‌هاي انرژي استان خوزستان درصدد اخلال در امنيت استان و ايجاد ناامني در زندگي شهروندان خوزستان بودند به همراه مقدار قابل توجهي مواد منفجره و اقلام ارسال شده از يکي از کشورهاي حاشيه خليج فارس شناسايي و بازداشت شدند. اين عناصر با هدايت سرويس‌هاي جاسوسي غربي _ صهيونيستي در صدد اقدامات خرابکارانه ديگري بودند که به لطف الهي کشف و خنثي گرديد.


 يک نکته از هزاران 

روزانه در شهرتهران حدود 7000 تن زباله توسط شهروندان توليد مي شود كه اين ميزان بيش از حد مجاز است. زباله توليدي توسط شهروندان تهراني روزانه فضايي معادل سه برابر يک زمين فوتبال است که مشكلات بسياري را براي دفن آنها به وجود آورده است.

اينكه" زباله طلا كثيف" شناخته مي شود امري درست است، اما ايجاد زباله با درست مصرف نكردن و اسراف چندين برابر به سرمايه هاي كشور ضرر مي رساند.

بايد درست مصرف كردن را ياد بگيريم...


 ميز خبر 

 رييس مجلس درمحکوميت جنايات اخيرصهيونيست ها؛

هياتي از اتحاديه بين المجالس جهاني به منطقه غزه سفر ‌کند

رئيس مجلس شوراي اسلامي با برخي همتايان خود و ساير مقامات سياسي بين‌المللي درباره جنايات اخير رژيم صهيونيستي درغزه تلفني صحبت کرد.به گزارش خانه ملت، دکتر علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در گفتگوي تلفني خود با برخي از شخصيت هاي سياسي، پارلماني و همتايان خود حمله اخير رژيم صهيونيستي به غزه را شديدا محکوم کرد.علي لاريجاني در تماس با آندرز بي جانسون دبيرکل اتحاديه بين المجالس جهاني هجمه گسترده رژيم صهيونيستي از زمين، دريا و هوا به مردم بي گناه غزه را شرم‌آور و تاسف بار خواند و گفت جا دارد اتحاديه بين المجالس به عنوان کانون پارلمان‌هاي جهان که برخواسته از اراده مردم دنيا است، در اين زمينه از خود تحرک جدي نشان دهد.

دکتر علي لاريجاني همچنين با پروفسور ارول قليچ دبيرکل بين المجالس اسلامي نيز در همين ارتباط بطور تلفني مذاکره کرد. رئيس مجلس ضمن محکوم کردن اين جنايات رژيم صهيونيستي، خواستار اقدام و واکنش عملي کشورهاي اسلامي شد. دکتر علي لاريجاني همچنين در تماس با نبيه بري رئيس مجلس لبنان، محمد ولد العربي خليفه رئيس مجلس الجزاير، خانم فهميده ميرزا رئيس مجلس نمايندگان پاکستان، دکتر لحام رئيس مجلس سوريه، اسامه نجيفي رئيس مجلس عراق و مصطفي بن جعفر رئيس مجلس نمايندگان تونس اين جنايات را محکوم کرد و خواستار بکارگيري مساعي پارلماني براي محکوميت اين جنايات در بين کشورهاي اسلامي عليه اقدامات سبوعانه رژيم صهيونيستي در حمله هوايي، زميني و دريايي به غزه شد.

همزمان با 700 نقطه ديگر ايران برگزار شد؛

مردم تهران بر ضد رژيم صهيونيستي راهپيمايي کردند

در شروع ماه محرم، ماه خون و قيام حسيني، ملت ايران اسلامي با شرکت در تظاهرات سراسري خود روز جمعه 26 آبان و پس از اقامه نماز معنوي جمعه، در بيش از 700 شهر کشور، خشم و نفرت خود را نسبت به رژيم جعلي صهيونيستي فرياد زده و با مردم ستمديده و مبارزه غزه، اعلام همدردي کردند. به گزارش ايسنا، مردم تهران نيز بعد از نماز جمعه با مشت‌هاي گره کرده و پر از خشم خود يکصدا شعار مرگ و نابودي رژيم جعلي، صهيونيستي و ديگر ستمگران جهان را فرياد زدند و وحدت و انسجام خويش و دفاع از مردم مظلوم فلسطين را به نمايش گذاشتند. اين تظاهرات در تهران پس از اقامه نماز و از تمامي درهاي دانشگاه تهران به سمت ميدان فلسطين برگزار شد.مردم تهران در اين تظاهرات ضد صهيونيستي کشتار فلسطينيان را در نوار غزه محکوم کردند.

تلاش آمريکا براي همراه کردن چين و هند عليه ايران

سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا گفت که آمريکا در حال مشورت نزديک با هند و ديگر کشورها از جمله چين درباره ايران است.به گزارش ايسنا، خبرگزاري هند گزارش داد: مارک تونر، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در يک کنفرانس خبري به خبرنگاران گفت: ما با دولت هند از نزديک مشورت مي‌کنيم. وي افزود: اين پروسه‌اي است که از طريق آن، با شرکاي‌مان در سراسر جهان همگي براي يک هدف همکاري مي‌کنيم که (آن هدف) افزايش فشار بر ايران براي شفاف سازي و پاسخگويي به نگراني‌هاي بين الملي درباره برنامه‌ هسته‌يي‌اش است. وي افزود که آمريکا با توجه به اين که دهلي از ميزان وابستگي به نفت ايران کاست، آمريکا تحت قانون تحريم ايران براي هند معافيت لحاظ کرد.تونر گفت: اين معافيت همچنان پابرجاست.

وي گفت که آمريکا از نگراني‌هاي هند در زمينه انرژي مطلع است و در اين رابطه براي رفع نگراني با آ‌ن‌ها همکاري مي‌کند.سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا گفت که مشاوراتي مشابه با چين نيز در جريان است و «چين يک عضو مهم گروه 1+5 است». وي اهداف از "اين اقدامات و تحريم‌ها" را "افزايش فشار بر ايران" دانست.تونر گفت: ما با چين، هند و ديگر شرکاي جهاني در خصوص چگونگي کاهش وابستگي به نفت خام ايران و يافتن منابع ديگر انرژي که پاسخگوي نياز آن‌ها باشد و براي تحت فشار گذاشتن ايران گفت‌وگو مي‌کنيم.

آشتون ميزبان مذاکرات نمايندگان 1+5 درباره ايران

آشتون روز چهارشنبه ميزبان مذاکرات نمايندگان گروه 1+5 درباره مسئله هسته اي ايران است. به گزارش "عصر خبر" به نقل از رويترز، سخنگوي کاترين اشتون مسؤل عالي سياست خارجي اتحاديه اروپا اعلام کرد روز چهارشنبه با فرستادگان پنج کشور عضو دائم شوراي امنيت (فرانسه، آمريکا، بريتانيا، چين و روسيه ) و آلمان ملاقات مي کند تا درباره چگونگي تعامل با ايران بر سر برنامه هسته اي اش در مرحله آينده، گفتگو کنند. محل برگزاري اين ملاقات در بروکسل مقر اتحاديه اروپا ذکر شده و نمايندگان کشورهاي 1+5 در سطح مديران کل وزارت خارجه در اين ديدار حضور خواهند داشت. نمايندگان کشورهاي 1+5 معمولا در نشست هاي مذاکرات با ايران در سطح معاونان وزير خارجه، حاضر مي شوند.ايران و 1+5 در ژانويه 2012 مذاکرات خود را از سر گرفتند و سلسله نشست هايي را در سطوح مختلف برگزار کردند اما تاکنون اين مذاکرات به نتيجه يا توافق معيني دست نيافته است.

يک مخالف برجسته اسد: حمايت ايران از حکومت سوريه مطلق نيست

يکي از چهره هاي برجسته مخالفان سياسي بشار اسد رئيس جمهور سوريه گفت که ايران به صورت مطلق حکومت سوريه را تاييد نمي کند. به گزارش عصر ايران، هيثم المناع از رهبران گروه هاي مخالف اسد به لوموند فرانسه گفت نمايندگاني از حکومت ايران به تازگي با شماري از سران سازمان هاي مخالف دولت سوريه ديدار کرده اند. مناع که ساکن پاريس است و رهبري تشکلي به نام "هيئت هماهنگي ملي نيروهاي تغيير دموکراتيک سوريه" از گروه هاي برجسته مخالف حکومت سوريه را برعهده دارد اضافه کرد: من در شهر ژنو سوئيس با حسين اميرعبداللهيان معاون وزير امور خارجه ايران ملاقات کردم.

وي افزود: حکومت ايران مذاکراتي را با يکي از مقامات اخوان المسلمين سوريه به عنوان نماينده "شوراي ملي سوريه " (از گروه هاي مخالف اسد) و يکي از اعضاي گروه ديگري از مخالفان که براي سرنگوني حکومت بشار اسد تلاش مي کند ملاقات وگفتگو داشته است. مناع ادامه داد: ايراني ها حکومت سوريه را به صورت کامل و مطلق، تاييد نمي کنند. ايران نمي گويد يا اسد يا هيچ کس. آنها همچنين با تغيير رئيس جمهور سوريه از طريق انتخابات و با کانديداتوري بشار اسد مخالفتي ندارند.مناع رهبري گروهي را برعهده دارد که ضمن مخالفت با بشار اسد و تلاش براي کناره گيري وي از قدرت، خواهان تلاش هاي صرفا سياسي و دوري از بکارگيري خشونت است.


 ميز خبر 

 اوباما : بايد راهي براي برخورداري ايران از انرژي صلح آميزهسته اي وجود داشته باشد

باراک اوباما رييس جمهوري آمريکا روز گذشته در نخستين نشست خبري خود پس از پيروزي دوباره در انتخابات رياست جمهوري اين کشور بار ديگر بر پايبندي و اميدواري خود به حل مساله هسته اي ايران از راه هاي ديپلماتيک تاکيد کرد.

به گزارش مهر، ايران اوباما با اشاره به اينکه در ماه هاي آينده تحرکات ديپلماتيک خود را براي حل مساله هسته اي ايران آغاز خواهد کرد ، افزود که از نظر او هنوز فرصت براي پايان مسالت آميز مناقشه اتمي ايران وجود دارد. اوباما در عين حال با ابراز مخالفت خود با دست يابي ايران به سلاح هسته اي ، گفت: "پيش از مبارزات انتخاباتي گفته بودم ، در طول مبارزات گفتم و حالا هم مي گويم که ما اجازه دست يابي ايران به سلاح هسته اي را نخواهيم داد. اما هنوزفرصت زماني وجود دارد که اين مساله را به طور ديپلماتيک حل کنيم." وي در ادامه گفت :" بايد راهي براي بهره گيري ايران از انرژي صلح آميز هسته اي وجود داشته باشد که مغاير با تعهدات بين المللي اين کشور نباشد." اوباما در پاسخ به برخي گمانه ها درباره آغاز قريب الوقوع گفتگوهاي دو جانبه آمريکا با ايران ، با رد اين موضوع تاکيد کرد : "من در مورد جزئيات مذاکرات حرف نمي زنم اما مي توانم بگويم که ما مي خواهيم مساله حل شود و اگر ايران در مورد حل مساله جدي باشد ما اجازه نخواهيم داد پروتکل هاي ديپلماتيک ما را محدود کند." اين نخستين اظهار نظر اوباما درباره برنامه هسته اي ايران و نيز آينده مذاکرات احتمالي ايران با آمريکا پس از برگزيده شدن او به سمت رييس جمهوري ايالات متحده آمريکا است.

ترکيه مخالفان سوري را به رسميت شناخت

وزارت خارجه ترکيه همگام با کشورهاي غربي، اعلام کرده است که ائتلاف جديد مخالفان سوري را به عنوان نماينده مردم اين کشور به رسميت مي‌شناسد. به گزارش شبکه فرانس 24، ترکيه شوراي جديد مخالفان دولت سوريه را به رسميت شناخته است. وزارت خارجه ترکيه اعلام کرده است که ائتلاف جديد معارضان سوري را به عنوان نماينده قانوني سوريه به رسميت مي شناسد. پيش ازاين فرانسه و ايتاليا ائتلاف مخالفان را به رسميت شناختند اما آمريکا، آلمان و چند کشور غربي ديگر از اين ائتلاف استقبال کرده بودند. اين ائتلاف که به پيشنهاد اوليه آمريکا و قطر تشکيل شده، متشکل است از مخالفان خارج‌نشين سوريه و گروه‌هاي مسلح و تروريستي. اين ائتلاف با واکنش دمشق مواجه شده است. دولت سوريه اين ائتلاف را طرحي قطري- آمريکايي دانسته که با هدف نابودي سوريه ارائه شده است.


 ماندگار بر جريده عالم  

ادامه برگزاري و مشارکت در کنفرانس ها، سمپوزيوم و مقالات ها

قسمت ششم

هدف از سمپوزيوم اتصال ورودي ها و خروجي هاي آموزش عالي با نيازهاي توسعه جامع وبازار کار، و همچنين توسعه مواد درسي و وسائل آموزشي براي رسيدن به کيفيت مطلوب بود. برنامه سمپوزيوم شامل محورهاي زير مي گردد:

- اتصال بين آموزش عالي و نيازهاي توسعه.

- اتصال دانشگاه به محيط اقتصادي و اجتماعي

- ارائه تجربيات پيشتاز بين المللي درحوزه تقويت کيفيت و بهبود کارايي

- توسعه مواد درسي، برنامه ها و وسائل براي تامين نيازهاي جامعه اسلامي

- مرتبط کردن ورودي ها وخروجي هاي آموزش عالي با نيازهاي بازار کار

در اين سمپوزيوم متخصصين و خبرگان آموزش عالي کشورهاي الجزاير، بحرين، موريتاني، اردن، مراکش، عربستان سعودي، سودان، تونس، امارات متحده عربي و يمن نظرات خود را ارائه دادند.

درانتهاي اين سمپوزيوم، که درطول آن مطالعات مهمي طرح گرديد، پيشنهادهاي زيرمنتشر شد:

1- درنظرگرفتن شاخص هاي کيفيت هنگام توسعه مواد درسي آموزش عالي

2- افزايش ظرفيت دانشگاه به منظور جذب منابع مالي

3- بهره گيري از تجربيات موسسات آموزش عالي

4- برگزاري جلسات به منظور ارتقاي تخصص ها وتجربيات

5- برنامه ريزي ومطالعات دقيق براي هماهنگ کردن خروجي ها با نيازهاي بازار کار

6- تشويق ابتکارات متناسب با مهارت هاي خلاقيت و نوسازي

در سمپوزيوم نظرات، ISESCO و FUIW توسط دبير دفتر منطقه اي شارجه از ISESCO دکتر عبيد سايف الحجيري ارائه گرديد.

4- برگزاري دومين ديدار عربي براي آموزش در لبنان:

نتايجي که ازاهميت آموزش عالي در سيستم کلي گزارش بدست آمده بود، ازآگاهي با چالش هاي آموزشي، فن آوري و تمدني با آموزش عالي حکايت مي کرد که در چارچوب پيگيري پيشنهادهاي اولين ديدار عربي در آموزش، که توسط بنياد تفکر عرب در همکاري با ISESCO و FUIW دربيروت درتاريخ 17 تا20 فوريه 2004 تشکيل شدانجام مي گرفت.

دريک پيشنهاد براي فعال کردن ماموريت علمي وتمدني دانشگاه هاي اسلامي و عربي و ايجاد دفتر آموزش عرب براي کشورهاي خليج، يونسکو، آلکسو، و اتحاديه دانشگاه هاي عرب FAU) ،ALECSO ، (UNESSCO «دومين ديدارآموزش عرب» در تاريخ 28 سپتامبر تا10 اکتبر 2005 در بيروت برگزار گرديد.

هدف ديدار عبارت بوداز:

1- آسيب شناسي واقعيت آموزش عالي در جهان عرب

2- شفاف کردن چشم اندازها براي توسعه وظايف موسسات آموزش عالي

3- مشخص کردن نقش آموزش عالي در مرتفع کردن چالش هاي سياسي، فرهنگي، اقتصادي، اجتماعي و فني

4- پيشنهاد پاسخ دهي به سوالات آموزش عالي

5- يک کاسه کردن مشارکت ها ميان موسسات آموزش عالي

6- طراحي تخصص هاي نادر و تجربيات پيشرفته با ديدگاه توسعه آموزش عالي

برنامه ديدار شامل سمپوزيوم، خطاب به جلسات آموزشي، کارگاه ها و سمينارها بود که روي تجربيات موفق متمرکز گرديده بود. همچنين يک نمايشگاه براي کتاب و روش هاي آموزش سازماندهي شده بود. اين فعاليت ها روي محورهاي زير متمرکز شده بود:

1- موسسات آموزش عالي و چالش هاي روز

2- کيفيت در آموزش عالي

3- مشارکت درميان موسسات آموزش عالي

4- آموزش عالي: چشم اندازهايي براي آينده


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
اطلاعيه
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته