جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/09/12 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4310

پيام رهبر معظم انقلاب به کنگره ميرزاکوچک خان جنگلي:
او يک واحد مينياتوري از جمهوري اسلامي را بنيان گذاشت


خواهان درگيري با کردستان نيستيم


دموکراسي آمريکا سودي براي دنيا ندارد


ايران، بزرگترين تهديد براي ماست!


يک نکته از هزاران


ميز خبر


خبر روز


ماندگار بر جريده عالم

آيت الله هاشمي رفسنجاني خواستار شد:
نيروهاي مؤثر نظام به تدوين صحيح تاريخ انقلاب کمک کنند

علي لاريجاني:
آژانس اتمي درباره برنامه هسته‌اي ايران در کانال سياسي افتاده است


سرمقاله

رييس جمهور:
ميرزا کوچک خان جنگلي براي آزادي حقيقي ملت ايران قيام کرد

کلينتون:
آمريكا براي گفت‌وگوي دوجانبه با ايران آمادگي دارد


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي


 پيام رهبر معظم انقلاب به کنگره ميرزاکوچک خان جنگلي:
 او يک واحد مينياتوري از جمهوري اسلامي را بنيان گذاشت 

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به کنگره بزرگداشت ميرزاکوچک خان جنگلي با اشاره به اينکه منشاء حرکت ميرزا کوچک خان يک منشاء صددرصد ديني و اعتقادي است تاکيد کردند: ايشان يک واحد مينياتوري از نظام اسلامي را در همان محدوده خاص خود-گيلان- ايجاد کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رهبرمعظم انقلاب، متن پيام مقام معظم رهبري که صبح ديروز از سوي آيت‌الله قرباني، نماينده ولي فقيه در استان گيلان و امام جمعه رشت، قرائت شد به شرح زير است:

بسم‌اللّه‌الرّحمن‌الرّحيم‌

قضيّه‌ى مرحوم ميرزا كوچك جنگلى يك قضيّه‌ى ويژه است؛ اگرچه كه در آن دوره‌ى خاص - يعنى در دوره‌ى فاصله‌ى بين مشروطيّت و سرِ كار آمدن رضاخان - حوادث گوناگونى در كشور به‌وجود آمده و هم‌زمان با نهضت جنگل، چند كار بزرگ ديگر هم در گوشه و كنار كشور - مثل مرحوم شيخ محمّد خيابانى در تبريز، يا كلنل محمّدتقى خان پسيان در مشهد - اتّفاق افتاده كه اينها همه تقريباً هم‌زمان است، لكن قضيّه‌ى جنگل يك قضيّه‌ى ويژه است.

خب ما قضاياى تبريز را و حضور مرحوم شيخ محمّد خيابانى و اينها را خوب ميدانيم ديگر، هم در تاريخ نوشته شده و هم قضاياى خصوصى و اطّلاعات زيادى داريم، امّا آن صبغه‌ى مردمى و نجابتى كه در كار مرحوم ميرزا كوچك خان جنگلى هست، در هيچ كدام از اين دو سه كار ديگرى كه هم‌زمان در آن دوره اتّفاق افتاد در سرتاسر ايران، نظير ندارد.

ميرزا كوچك - همين طور كه اشاره كرديد - يك روحانى است، يك طلبه است. البتّه من شنيده بودم، نقل شد براى ما از سالها پيش كه ايشان مرحوم ميرزاى شيرازى را درك كرده، لكن خيلى باوركردنى نيست.

اين را مرحوم پدرم نقل ميكرد از مرحوم آ سيّد على‌اكبر مرعشى - كه شوهر خواهر پدر ما بود، يعنى باجناق مرحوم شيخ محمّد خيابانى بود - كه او از بزرگان علمايى بود كه منزوى بود در تهران؛ او گفته بود كه ميرزا كوچك درس ميرزا را درك كرده. به نظرم نمى‌آيد اين خيلى قابل تأييد باشد، زيرا كه سنّ ميرزا كوچك در وقتى كه ميرزاى شيرازى از دنيا رفته، چهارده پانزده سال بيشتر نبوده، بعيد به نظر ميرسد كه ايشان توانسته باشد درك كند مرحوم ميرزاى شيرازى را؛ لكن در اينكه طلبه بوده، در اينكه روحانى بوده، هيچ شكّى نيست؛ در حوزه‌ى خودِ رشت، بزرگانى هم در آن وقت بوده‌اند كه ميتوانسته از آنها استفاده كند، در اين هيچ ترديدى نيست. بنابراين منشأ حركت ميرزا كوچك خان يك منشأ صددرصد دينى و اعتقادى است.

رفتار او هم يك رفتار دينى و اعتقادى است، يعنى انسان مشاهده ميكند با اينكه در درون تشكيلات خودشان مخالفينى داشت، بعضى از اقشار گوناگون ممتاز هم با او مخالفت ميكردند، امّا مرحوم ميرزا كوچك در برخورد با اينها كاملاً حدود شرعى را رعايت ميكرده و اهل درگيرى با داخل نبوده‌. مثلاً كسانى بودند كه‌ مخالفتهاى اعتقادى با ايشان داشتند؛ همراهان ايشان - آن افراطى‌ها - ميگفتند اينها را بزنيم سركوب كنيم! ميرزا كوچك نميگذاشته، جلوى اينها را ميگرفته و مانع ميشده از اينكه اين كار را بكنند؛ يعنى رفتار هم يك رفتار دينى است.

و حركت، يك حركت صددرصد اسلامى و ايرانى است. خب آن زمان - ميدانيد ديگر - آن غوغاى نهضت ماركسيستى و تشكيل شوروى و هياهويى كه در دنيا و در بين ملّتها راه افتاده بود و جاذبه‌اى كه براى بعضى از ملّتها به‌وجود آورده بود، طبعاً يك عده‌اى را مجذوب خودش كرده بود و دوروبرى‌هاى ايشان هم از اين طريق به ايشان خيانت كردند؛ لكن اين مرد، هم به‌خاطر پايبندى‌اش به اسلامْ جذب تفكّر ماركسيستى نشد و رد كرد به‌طور صريح و قاطع آن نظريّه را - با اينكه جزو نزديك‌ترين‌هايى كه با او از اوّل همراه بودند، گرايش پيدا كردند؛ البتّه آنها هم ناكام از دنيا رفتند، هيچ‌كدام آنها هم خيرى از اين زندگى نديدند و از آن جريان بلشويكى هيچ خير و تجاوب جوانمردانه‌اى مشاهده نكردند - و مخالفت كرد، هم با اجنبى مخالف بود؛ يعنى چون سياستى بود كه از طرف اجانب بود، با اينكه اينها مقابله‌شان با دستگاه‌هاى حاكم مثل انگليس و روسهاى قزّاق و مانند اينها بود، امّا درعين‌حال به آن طرف هم جذب نشد؛ استقلال را حفظ كرد. يك نمونه‌ى خيلى برجسته‌اى است ميرزا كوچك خان؛ خداوند ان‌شاءاللّه درجاتش را عالى كند.

كار شما هم با اين اهدافى كه ذكر كرديد و با ترتيبى كه گفتيد بسيار كار خوبى است. البتّه كتاب درباره‌ى ميرزا كوچك زياد نوشته شده. خوشبختانه اخلاص اين مرد موجب شده كه بر خلاف ديگر كسانى كه در اين صراطهاى مبارزات و مانند اينها وارد شدند، اسمش سر زبانها باشد و همه بشناسند او را، در حالى كه خيلى از اين كسانى را كه من اشاره كردم مردم نمى‌شناسند اصلاً و اسمشان را هم - بعضى‌ها را – نشنيده اند، لكن ايشان در بين مردم شناخته شده است، كتاب درباره‌اش نوشته شده. سعى بشود يك كار جامع و داراى نكته - نكته‌هاى اساسى زندگى او - به‌وجود بيايد، تا ان‌شاءاللّه چهره‌ى او بيشتر در بين مردم ما، جوانهاى ما شناخته بشود.

بله يك واحد مينياتورى را ايشان از نظام اسلامى و جمهورى اسلامى را در رشت و در همان محدوده‌ى خاصّ خودش - گيلان - به‌وجود آورده.

از شما دوستانى كه در اين زمينه كار مي‌كنيد متشكّريم، و ميخواهيم هم كه همكاران دولتى و مسئولين تبليغاتى و مانند اينها با شما همكارى كنند، و كمك كنند ان‌شاءاللّه اين كار به بهترين وجهى تمام بشود.

والسّلام عليكم و رحمةاللّه و بركاته‌

متن پيام مقام معظم رهبري به کنگره بزرگداشت ميرزا کوچک خان جنگلي که از سوي آيت الله قرباني قرائت شد، برگرفته از سخنان ايشان در جمع اعضاء ستاد بزرگداشت ميرزا است که در تاريخ 29 آبان 1391 بيان فرموده اند.


 خواهان درگيري با کردستان نيستيم 

ايسنا: نخست‌وزير عراق با تاکيد بر اينکه همگان بايد براي خدمت به ملت عراق تلاش کنند، گفت: ما خواهان درگيري با اقليم کردستان نيستيم و همگان خوب مي‌دانند که در صورت درگيري، عواقب بسيار دردناکي براي همه عراقي‌ها به بار خواهد آمد. به گزارش شبکه اسکاي نيوز عربي، نوري المالکي، نخست‌وزير عراق در کنفرانسي مطبوعاتي با اشاره به درخواست‌ها در عراق براي اجراي قانون اساسي گفت: ما بسيار مي‌شنويم که همگان خواستار اجراي قانون اساسي هستند اما وقتي که پاي عمل پيش مي‌آيد همان‌هايي که از قانون اساسي دم مي‌زنند بيشتر از همگان آن را نقض مي‌کنند. مالکي گفت: ما نيازمند قانون اساسي محکمي هستيم و دولت بايد بر اساس اين قانون تشکيل شود. نخست‌وزير عراق با اشاره به اختلافات پيش آمده ميان منطقه کردستان عراق و دولت مرکزي گفت: برادران ما در اقليم کردستان از نقض قانون اساسي سخن مي‌گويند اما ما هزاران بار شاهد بوده‌ايم که خود آنها قانون اساسي را به راحتي زير پا مي‌گذارند.


  دموکراسي آمريکا سودي براي دنيا ندارد 

مهر: وزيرخارجه روسيه با ابراز نگراني از تلاش برخي کشورها براي تکرار سناريوي ليبي در سوريه، تاکيد کرد: استفاده آمريکا از زور به عنوان وسيله‌اي براي گسترش دموکراسي در جهان هيچ سودي ندارد.به گزارش سايت اينترنتي النشره، سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در سخناني در مراسم آغاز به کار شوراي سياست خارجه و دفاع روسيه گفت: اينکه آمريکا از زور براي تقويت و تحکيم دموکراسي در جهان استفاده مي‌کند چنانکه در عراق و ديگر کشورها شاهد آن بوديم، هيچ سودي ندارد و هيچ مشکلي را در جهان حل نمي‌کند.

وي افزود: هيچ کس در نهايت نمي‌داند چه چيزي در خاورميانه به ويژه سوريه اتفاق خواهد افتاد. لاوروف در ادامه با اشاره به تجارب گذشته، از تلاش برخي کشورها براي اجراي الگوي ليبي در سوريه از طريق سوء استفاده از شوراي امنيت ابراز نگراني کرد.


  ايران، بزرگترين تهديد براي ماست! 

تابناک: گويا ادعاها و موضع گيري هاي خصمانه مقامات اماراتي عليه ايران، پاياني ندارد. در جديدترين نمونه از اين دست، يکي مقامات بلندپايه دولتي اين شيخ نشين، ايران را تهديد شماره يک عليه امارات خوانده است. وي همچنين بار ديگر ادعاهايي را درباره جزاير سه گانه ايراني خليج فارس مطرح نموده است.«انور محمد قرقاش»، وزير مشاور در امور خارجه امارات، ايران را جدي ترين تهديد عليه اين شيخ نشين دانسته و مدعي شده عملکرد ايران به عنوان يک دولت انقلابي، مهمترين عامل اين تهديد است. وي همچنين برنامه هسته اي ايران را مهمترين چالش پيش روي امارات دانسته است.

به نوشته روزنامه «تودي زمان»، قرقاش که در جمع گروهي از خبرنگاران خارجي در ابوظبي سخن مي گفته، مدعي شده عملکرد ايران بسيار مداخله گرايانه بوده است و اين کشور در صدر فهرست چالش هايي قرار دارد که امارات با آن ها روبروست.


 يک نکته از هزاران 

در حال حاضر قيمت کاغذ آخرين ميخ هاي خود را به تابوت حوزه نشر و چاپ مي‌زند.

در آن زماني که قيمت کاغذ مناسب بود، بازار نشر تعريفي نداشت و تيراژ کتاب طي 20 سال گذشته، به مرور به هزارتا و 500 تا رسيد. اين داستان فعلي قيمت کاغذ هم به سهم خود باعث ركود فرهنگ مطالعه دركشور مي گردد و هم باعث بيكاري هزاران نفر در كشور كه از اين حوزه ارتزاق مي كنند.

عدم برطرف سازي گراني قيمت كاغذ علاوه بر فشارهاي اقتصادي، ضربات فرهنگي بسياري به جامعه وارد خواهد كرد.


 ميز خبر 

با دستور احمدي مقدم؛ رئيس پليس فتا تهران بزرگ برکنار شد

با دستور فرمانده نيروي انتظامي کشور، رئيس پليس فتا فرماندهي انتظامي تهران بزرگ برکنار شد.به گزارش مهر، در ادامه رسيدگي مراجع قانوني به پرونده مرحوم ستار بهشتي و پس از روشن شدن ابعاد مختلف قضيه ، به دستور سردار اسماعيل احمدي مقدم، سرهنگ سعيد شکريان رئيس پليس فتاي فرماندهي انتظامي تهران بزرگ به علت قصور و ضعف در نظارت کافي بر عملکرد پرسنل تحت امر و روند رسيدگي پرونده متوفي، از سمت خود برکنار شد.نيروي انتظامي قبلا نيز اقدام خود را تابع نتيجه بررسيهاي قانوني اعلام کرده بود.

تصويب تحريم هاي جديد سناي آمريکا عليه ايران

مجلس سناي آمريکا تحريمهاي شديدتري را عليه بنادر و کشتيراني ايران تصويب کرد.به گزارش مهر به نقل از شبکه سي ان ان ، سناي آمريکا با 94 راي پيش نويس تحريمها عليه بخش انرژي، بنادر، کشتيراني، و کشتي سازي ايران را تصويب کرد.اين تحريم‌ها که بدون هيچ راي منفي تصويب شد، از جمله شامل انتقال طلا از ترکيه به ايران نيز مي‌شود.اين تحريمها بايد پس از تصويب سنا به تائيد مجلس نمايندگان اين کشور نيز برسد و در ادامه اين مصوبه پس از امضاي رئيس جمهوري آمريکا بعنوان قانون اجرايي خواهد بود.گفته مي شود که کاخ سفيد با اعمال اين تحريم‌ها بر ايران مخالف بوده است.همچنين مصوبه سنا سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي نيز به عنوان ناقض حقوق بشر ناميده شده است.

صادرات نرم افزارهاي صنعتي مربوط به بخش هاي انرژي و کشتيراني نيز ممنوع شده است.تحريمها از سوي سناتور باب منندز سناتور دموکرات و مارک کرک سناتور جمهوري‌خواه پيشنهاد شده و قرار است ضميمه لايحه جامع دفاعي آمريکا شود.

خالدمشعل: بحران سوريه بر روابط ما با ايران سايه افکنده است

خالد مشعل از حمايت‌هاي مالي و تسليحاتي ايران قدرداني کرد.به گزارش ايسنا، رييس دفتر سياسي جنبش حماس در گفت‌وگو با خبرگزاري رويترز ايران را تامين کننده مالي و منبع اصلي سلاح به حماس دانست و گفت که ايران بي‌شک سال‌ها از آنها حمايت‌هاي زيادي داشته است.وي ادامه داد: ما در خصوص بحران سوريه با ايران اختلاف‌نظرهايي داريم و بي‌شک بحران سوريه بر روابط ما با ايران سايه افکنده است. ما از همه آنهايي که از ما حمايت کردند، قدرداني مي‌کنيم اما نمي‌توانيم بر خلاف اصول‌مان قدم بر داريم.مشعل هم‌چنين از ايران و سوريه به دليل سال‌هاي متمادي ميزباني و در حالي که آمريکا و رژيم صهيونيستي آن‌ها را به عنوان يک گروه "تروريستي" مي‌خواندند، تشکر و قدرداني کرد و گفت که اين جنبش هرگز از اصولش چشم‌پوشي نخواهد کرد.وي افزود: ما در مسايل مربوط به ديگران دخالت نمي‌کنيم. اين سياست ما است. هم‌چنين نمي‌توانيم در يک درگيري خونين از نظام حمايت کنيم. ما با ملت هستيم و در انقلاب‌ها از ملت‌ها حمايت مي‌کنيم.

ادامه اختلافات درمصر؛ تحصن البرادعي و عمرو موسي در ميدان التحرير

اختلافات ميان مخالفان و موافقان رئيس‌جمهوري مصر همچنان ادامه دارد و تعداد زيادي از مخالفان از جمله محمد البرادعي، حمدين صباحي و عمرو موسي، از چهره‌هاي سرشناس مخالف دولت مصر در ميدان التحرير تحصن کردند.به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، هزاران تن از مردم مصر عصر جمعه با حضور در ميدان التحرير مخالفت خود را با دستورات صادر شده از سوي محمد مرسي، رئيس‌جمهوري اين کشور و نيز پيش نويس جديد قانون اساسي اعلام کردند.

در اين تظاهرات که چهره‌هايي چون محمد البرادعي، دبيرکل سابق آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، حمدين صباحي، نامزد پيشين انتخابات رياست مصر و نيز عمرو موسي، دبيرکل پيشين اتحاديه عرب در آن حضور داشتند، تظاهرکنندگان از جمله چهره‌هاي مذکور اعلام کردند تا زمان محقق نشدن خواسته‌هايشان در ميدان التحرير تحصن خواهند کرد. البرادعي در جمع مخالفان در ميدان التحرير گفت: پيش نويس قانون اساسي جديد مصر از لحاظ قانوني فاقد مشروعيت است و بايد مجمع موسسان جديدي براي تدوين قانون اساسي تشکيل شود.وي گفت: آنچه که رئيس‌جمهوري و مجمع موسسان قانون اساسي مصر انجام دادند در واقع کودتا عليه دموکراسي در کشور بود و نظام حاکم رفته رفته مشروعيت خود را از دست مي‌دهد.

الابراهيمي استقرار صلح‌بانان بين‌المللي در سوريه را خواستار شد

فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحاديه عرب ضمن هشدار نسبت به تبديل سوريه به کشوري شکست خورده خواهان استقرار نيروهاي حافظ صلح بين‌المللي در سوريه از طريق صدور قطعنامه الزام‌آور در شوراي امنيت شد.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه الجزيره، اخضر الابراهيمي، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحاديه عرب در سخناني در مجمع عمومي سازمان ملل نسبت به تبديل سوريه به کشوري شکست خورده در صورت ادامه بحران در اين کشور هشدار داد.وي گفت: سوريه در حال حاضر در مقابل دو گزينه قرار دارد يا انتخاب روند سياسي که کشور را به سوريه‌اي جديد تبديل خواهد کرد و يا ادامه بحران که باعث تبديل سوريه به کشوري شکست خورده خواهد شد.الابراهيمي همچنين خواهان استقرار نيروهاي حافظ صلح در سوريه با صدور قطعنامه الزام‌آور در شوراي امنيت شد.فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحاديه عرب در ادامه با اشاره به اينکه گروه‌هاي مخالف و مسلح سوري بر اراضي زيادي از سوريه از جمله پايگاه‌هاي استراتژيک اين کشور سلطه يافته‌اند، تاکيد کرد: دولت سوريه اعتقاد دارد که در اين درگيري‌ها حرف آخر را خواهد زد. در سوريه دو طرف درگير تلاش مي‌کنند تا طرف ديگر را مغلوب کنند اما نه ارتش و نه گروه‌هاي مسلح هيچ يک بر ديگري پيروز نمي‌شوند.

الابراهيمي افزود: در حال حاضر اعتماد ميان دو طرف درگير در سوريه به طور کامل از بين رفته لذا بايد قطعنامه‌اي الزام‌آور براي متوقف کردن درگيري‌هاي مسلحانه ميان دو طرف صادر شود. بهترين راهکار براي حل و فصل بحران سوريه آغاز روند سياسي از طريق مذاکره است.


 خبر روز 

 بروجردي با يادآوري پرونده ستار بهشتي:

پليس فتا در سياست‌هاي خود بازنگري جدي کند

رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، با بيان اينکه اظهار‌نظر من درباره مرگ ستار بهشتي بر مبناي گفته‌هاي رئيس پليس تهران بوده است، تصريح کرد: پليس فتا بايد در امر برخورد با اين قضايا بازنگري جدي در سياست‌هاي خود کند.علا‌الدين بروجردي در گفت‌وگو با خانه ملت، درباره اظهار‌نظر‌ خود در قبال پرونده مرگ ستار بهشتي، تصريح کرد: روز اولي که خبر مرگ اين وبلاگ‌نويس به کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس رسيد، طي تماس تلفني با رئيس پليس تهران، پيگير موضوع شدم.نماينده مردم بروجرد در مجلس شوراي اسلامي، افزود: رئيس پليس تهران پاسخ داد که اين فرد از سوي پليس فتا بازداشت شده و مورد بازجويي قرار گرفته است، سپس به زندان اوين منتقل شده و مجدا به پليس فتا تحويل داده مي‌شود که دو روز پس از آن، فوت کرده است.عضو فراکسيون اصولگرايان رهروان ولايت مجلس، يادآور شد: رئيس پليس تهران همچنين درباره ضرب و شتم اين وبلاگ‌نويس، صراحتا اعلام کرد هيچ گونه ضرب و شتم صورت نگرفته است.وي گفت: بر اساس اظهارات رئيس پليس تهران، با خبرنگاران صحبت کرده و تاکيد کردم که اظهار‌نظر من بر مبناي گفته‌هاي رئيس پليس تهران است.

نماينده مردم در مجلس نهم، ‌يادآور شد: انتظار کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي از مراجع مسئول اين است که مطالبي که به کميسيون اعلام مي‌کنند، دقيق و مبتني بر واقعيت باشد.بروجردي تاکيد کرد: پس از آنکه قوه قضائيه ورود عملياتي پيدا کرد به ماجرا و محسني اژه‌اي، سخنگوي قوه قضاييه نيز در اين زمينه اظهار‌نظر کردند، کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس بلافاصله مهدي دواتگري را -که يکي از قضات مجرب است- براي رسيدگي اين پرونده مشخص کرد که ايشان گزارش تحقيقات خود را به زودي تحويل رياست مجلس شوراي اسلامي مي‌دهد.

مرگ ستار بهشتي براساس شوک و ترس بوده است

بروجردي افزود:‌ مسلماً درون بازداشتگاه پليس فتا ضرب و شتم صورت گرفته است که البته بر اساس گزارش پزشکي قانوني، مرگ ستار بهشتي متاثر از اين ضرب و شتم‌ها نبوده بلکه ناشي از شوک و ترس بوده است.نماينده مردم بروجرد در مجلس شوراي اسلامي،‌ گفت: کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، ضمن پيگيري جدي موضوع در چارچوب وظيفه نظارتي خود، بر برخورد با مقصران اين حادثه تاکيد دارد و از قوه قضاييه مي‌خواهد در چارچوب قانون، اقدامات لازم را انجام دهند.رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، تصريح کرد: بر اين اساس پليس فتا بايد در امر برخورد با اين قضايا بازنگري جدي در سياست‌هاي خود داشته باشد.

عزل سخنگوي دولت عراق به دليل اتهام فساد مالي

سخنگوي دولت عراق به دليل متهم بودن در ماجراي فساد مالي، برکنار شد.به گزارش عصر ايران به نقل از پايگاه خبري الفرات، برکناري علي الدباغ پس از آن روي داد که نام وي به عنوان يکي از متهمان فساد مالي در مسئله خريد 4 ميليارد و 200 ميليون دلاري تسليحات از روسيه مطرح شد.«حاکم زاملي» عضو کميسيون امنيت و دفاع پارلمان عراق هم رقم احتمالي فساد مالي در پرونده خريد تسليحات از روسيه را 195 ميليون دلار اعلام کرده بود.علي الدباغ 6 سال پيش با حکم نوري مالکي نخست وزير عراق به سمت وزير مشاور و سخنگوي دولت منصوب شد. وي از نزديکان نخست وزير به شمار مي رود.

علاوه بر سخنگوي دولت عراق، نام يک نماينده ارشد پارلمان و يکي از مشاوران رئيس جمهور عراق نيز به عنوان افراد مرتبط با اين فساد مالي مطرح شده بود.نخست وزير عراق در همين ارتباط، کميته اي براي تحقيق درباره اين فساد مالي ايجاد کرده و اين کميته نام سه نفر از مقامات ارشد عراقي را ذکر کرده است.


 ماندگار بر جريده عالم  

 ادامه برگزاري دومين ديدار عربي براي آموزش در لبنان

قسمت هفدهم

6- توسعه سايت FUIW در اينترنت:

در چارچوب ارتقاي FUIW و ارائه اطلاعات لازم درمورد سازمان ، فعاليت ها، دانشگاه هاي عضو، برنامه ها و انتشاراتFUIW، دبيرخانه سايتFUIW را با جذب متخصص از تيم فني دانشگاه آزاد اسلامي توسعه داد و غنا بخشيد. درادامه اين فعاليت ها در ارتقاي عملکردفني و علمي سايت وبراي ساخت يک فضاي دانشمدار ويک منبع معتبر از اطلاعات ، دبيرخانه پروژه و جنبه هاي مختلف آن را مورد بررسي قرار داد.

در اين زمينه يک نشست، باآقاي محمدرضا شاهرخي در تاريخ 2 تا 3 فوريه 2006 برگزار نمود. در طول اين نشست، برخي موضوع هاي اضافي و اصلاحات پيشنهاد شد تا صفحه مورد نظر را گسترش دهد و اطلاعات را ارتقاء بخشد.

7- پروژه کرسي هاي دانشگاهي FUIW:

براي اجراي برنامه سه ساله ( 2004 تا 2006) FUIW ، که شامل يک برنامه در مورد « تأسيس کرسي هاي تخصصي دانشگاهي براي سخنراني در موضوعات آموزش عالي در جهان اسلام» و در اجراي قطعنامه سومين جلسه مجمع عمومي FUIW که در شارجه برگزار شد ( 9 تا 11 مارس 2005)، و تأسيس کرسي هاي FUIW را در دانشگاه هاي عضو تصويب کرد، وبا توجه به نقش تمدني و توسعه اي، اين کرسي ها را مي توان به عنوان جاده هاي جديد براي توسعه آموزش عالي و تأمين دلايل براي امت اسلامي، به خصوص درمورد آخرين توسعه فن آوري و علمي و چالش هاي فزاينده قرن بيست ويکم مطرح نمود.

ISESCO در همکاري با FUIW « کرسي آموزش و ارزش هاي گفتگو ، حقوق بشر، و فرهنگ عدالت و صلح از منظر اسلامي» را در تاريخ 15 سپتامبر 2005، در دانشگاه اسلامي روتردام، هلند افتتاح کرد.

مراسم با حضور دبيرکلFUIW ، دکتر عبدالعزيز عثمان التويجري، رئيس دانشگاه، دکتر احمد اکون روز، سفراي اکروديته کشورهاي اسلامي وعربي درهلند، هيات وزير دادگستري، اقليت ها و ائتلاف، معاونت شهرداري روتردام ، و ميهماناني از مدرسين دانشگاهي، نمايندگان جوامع اسلامي و شخصيت هاي هلندي تشکيل گرديد.


 آيت الله هاشمي رفسنجاني خواستار شد:
 نيروهاي مؤثر نظام به تدوين صحيح تاريخ انقلاب کمک کنند 

آيت الله هاشمي رفسنجاني گفت: تدوين کليات تاريخ انقلاب اسلامي به صورت علمي وظيفه دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌هاي معتبر است.

به گزارش ايلنا، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار جمعي از استادان تاريخ انقلاب اسلامي در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌هاي گوناگون کشور، تاريخ نگاري صحيح و علمي را يکي از نيازهاي کنوني نظام اسلامي خواند و با بيان لزوم روشن شدن اذهان و ارائه پاسخ صحيح براي جوانان و پژوهشگران گفت: نگارش تاريخ وقايع مهم و سرنوشت‌سازي چون انقلاب اسلامي نياز به گذشت زمان و نگاه فراتر از وقايع و مسائل روزمره دارد و به جاست که اکنون که بيش از سه دهه از انقلاب اسلامي ايران و تأسيس نظام جمهوري اسلامي مي‌گذرد، اين امر مهم مورد توجه وثيق قرار گيرد.

آيت الله هاشمي رفسنجاني تدوين کليات تاريخ انقلاب اسلامي به صورت علمي را وظيفه دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌هاي معتبر خواند و تصريح کرد: بعد از پيروزي انقلاب اسلامي و عليرغم وجود مشکلات اجرائي عديده، «بنياد تاريخ» به سرپرستي آقاي معاديخواه تأسيس شد و با همت ايشان و همکارانشان، تاريخ شفاهي بسيار خوبي در قالب مصاحبه با مؤثرين انقلاب اسلامي آغاز شد و بنا بود که حاصل اين مصاحبه‌ها به صورت علمي تدوين و در اختيار اساتيد و پژوهشگران و اذهان جستجوگر قرار گيرد که متأسفانه با تنگ نظري برخي افراد و جريان‌ها اين کار مهم ناتمام ماند.

اين عضو مجلس خبرگان، اشکالات وارده درخصوص تحريف تاريخ و نگاه سليقه‌اي به وقايع تاريخي را به جا عنوان کرد و با بيان اين‌که لازم است که تاريخ شرق به خصوص انقلاب اسلامي توسط پژوهشگران شرقي و داخلي تدوين شود، گفت: همانگونه که پژوهشگران غربي تحولات شرق و جهان اسلام را به دقت بررسي و تاريخ نگاري مي‌کنند، لازم است که دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌هاي ما در شرق نيز، شناخت غرب و تحولات آنرا وجه همت خود قرار دهند، چرا که در صورت شناخت درست و علمي از غرب است که مي‌توانيم در مقابل عملکردها و سياست‌هاي آنان برخورد مناسب و درست ارائه کنيم. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در بخش ديگري از سخنانش به وظيفه شخصيت‌ها و کساني که نقش مؤثري در وقايعي چون انقلاب اسلامي داشتند، اشاره کرد و گفت: توضيح و شفاف سازي در مورد حوادث تاريخي خاصي چون دفاع مقدس، کودتا و تحرکات تروريستي ابتداي انقلاب وظيفه افراد دخيل در اين وقايع بوده و لازم است مسئولان جمهوري اسلامي بخصوص کساني که از ابتداي انقلاب نقش سرنوشت سازي داشته‌اند، در برابر سئوالات و شبهه‌هايي که مطرح مي‌شود شفاف سازي کنند و پاسخگو باشند تا جوانان و پژوهشگران پاسخ‌هاي خود را از منابع غير مؤثق و بعضاً تحريف شده دريافت نکنند.

آيت الله هاشمي رفسنجاني اشکالات وارده بر عملکرد و اتفاقات ابتداي انقلاب را تا حدودي طبيعي دانست و ابراز عقيده کرد: انقلاب اسلامي ايران برخلاف بسياري از انقلاب‌ها به صورت تشکيلاتي و همراه با برنامه مدون براي آينده به وجود نيامد، بلکه فشار و ظلم و ستم رژيم طاغوت در حق مردم و بي‌توجهي و بي‌حرمتي نسبت به دين و مرجع و رهبر مردم، انقلابيون را به خروش واداشت که البته در اين شرايط وجود بعضي از اشکالات در عمل و بعضاً ندانم کاري‌ها و قصورها طبيعي به نظر مي‌رسد.

اين عضو مجلس خبرگان در پاسخ به برخي شبهات پيرامون محاکمات و اعدام‌ها و يا تصرف اموال افراد، در ابتداي انقلاب عدم تسلط شوراي انقلاب به تمام اعمال و تصميم‌گيري‌ها را يکي از علل اين اتفاقات عنوان کرد و گفت: در شرايطي که کشور فاقد قانون اساسي و سازماندهي و مديريت بود، علي‌رغم اقدامات مفيد و صحيح صورت گرفته، برخي اعمال افراطي از جانب افراد و بعضاً جوانان که تجربه مديريتي نداشتند، اتفاق مي‌افتاد که برخي از آنها مورد تأييد مسئولان انقلاب و امام راحل نيز نبود.

وي با اشاره به مسائل مربوط به برخي پرونده‌هاي اوايل انقلاب اسلامي، افزود: بجاست اکنون پس از گذشت سه دهه از اين اتفاقات، مسئولان امنيتي و قضائي وقت، در جلساتي با پژوهشگران وقايع به وجود آمده را براي ثبت درست در تاريخ پاسخ دهند. آيت الله هاشمي رفسنجاني در پاسخ به درخواستي پيرامون تدوين موضوعي خاطراتش در کنار انتشار روزانه آنها گفت: در اين زمينه بخش تاريخ جنگ و دفاع مقدس توسط دفتر نشر انقلاب انجام شده و پژوهشگران مي‌توانند ساير موضوعات را در خاطرات تا مقطع پايان جنگ تدوين کنند.


 علي لاريجاني:
 آژانس اتمي درباره برنامه هسته‌اي ايران در کانال سياسي افتاده است 

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه به رفتار آژانس و گروه 1+5 با اين روش گفت‌وگو چندان خوش‌بين نيستم، افزود: آژانس درباره برنامه هسته‌اي ايران در کانال سياسي افتاده است. به گزارش خانه ملت، علي لاريجاني درباره مذاکرات ميان ايران و گروه 1+5 و درخواست آمانو مبني بر ادامه مذاکرات با ايران، گفت: به طور کلي به رفتار آژانس و گروه 1+5 با اين روش گفت‌وگو چندان خوش‌بين نيستم چراکه آنها از گفت‌وگو با ايران به عنوان يک ابزار استفاده مي‌کنند که اين به اعتبار آژانس لطمه مي‌زند.

نگاه آژانس در مذاکره با ايران ابزاري است/به اين روش‌ مذاکره خوش‌بين نيستم

نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي، با تاکيد بر اينکه آژانس بين المللي انرژي اتمي بايد نگاهي حرفه اي به موضوع برنامه هسته‌اي ايران داشته باشد، افزود: اکنون آژانس درباره برنامه هسته‌اي ايران در کانال سياسي افتاده است.

روش آژانس در بررسي برنامه هسته اي ايران حرفه اي باشد نه سياسي

رئيس مجلس تصريح کرد: روش آژانس مبني بر اينکه هر از چند گاهي گفت‌وگويي با ايران انجام دهد و در پشت صحنه آمريکا تحريم‌هاي جديدي را اعمال کند و پس از آن آژانس يک گزارشي درباره برنامه هسته‌اي ايران بدهد و در آن به برخي نکات منفي اشاره کند و پس از آن مصاحبه‌هايي در اين زمينه صورت بگيرد، روش درستي نيست. وي با بيان اينکه روش آژانس براي ايران قابل پذيرش نيست، تاکيد کرد: آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و گروه 1+5 نبايد در برنامه هسته‌اي ايران بازيگري کنند.لاريجاني يادآور شد: آژانس و گروه 1+5 يا مي‌خواهند از طريق گفت‌وگو مسئله را حل کنند که در اين صورت رفتارهاي دوگانه خود را بايد کنار بگذارند يا ژست مذاکره و گفت‌وگو را مي‌گيرند و در عمل کار ديگري انجام مي‌شود که اين جور در نمي‌آيد.

ايران گفت‌وگو را رد نمي‌کند اما مذاکره بايد در چارچوب منظم انجام شود

نماينده مردم قم در مجلس با بيان اينکه سياست جمهوري اسلامي ايران مبتني بر اين است که گفت‌وگو را رد نمي‌کند، گفت: ما با پيشنهاد آمانو مبني بر ادامه گفت‌وگوها ميان ايران و گروه 1+5 مخالف نيستيم اما گفت‌وگوها بايد در چارچوب منظمي انجام شود تا راه ايران و آژانس به درستي مشخص شود و به نتايج مثبتي دست پيدا کنيم. رئيس مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد:‌هر کار و اقدام مثبتي که ايران انجام مي‌دهد باز غرب يک بدهکاري و ادعاي جديدي مطرح مي‌کند که اين روش راهکار نادرستي است و آنها از نظر سياسي پرونده را آن‌قدر کش‌دار مي‌کنند تا هميشه مسئله‌اي براي آويزان شدن از آن داشته باشند.


 سرمقاله 

 سيگنال هاي جديد غرب براي افزايش فشار بر ايران

حميدرضا عسگري

چندين دور مذاكره،صدور قطعنامه هاي مختلف درسازمان ملل و شوراي امنيت، تحريم هاي سنگين سياسي و اقتصادي، تبليغات گسترده ضد ايراني و اقداماتي از اين دست، تاكنون نتوانسته است راهي براي بازگشايي بن بست هسته اي كشورمان بازكند و درخوشبينانه ترين حالت نتيجه اي جز "مذاكره براي مذاكره" درپي نداشته است. تاپيش از اين غرب مدام گزينه هاي تحريم و فشاررا يكي پس از ديگري برايران تحميل مي كرد تا نتيجتاً اين فشارها باعث عقب نشيني ايران و دست كشيدن از فرايند غني سازي گردد. اما به رغم فشارهاي سنگين اين تحريم ها بركشور و مردم، ايران دست از حقوق هسته اي خود نكشيد. باتحريم گسترده صنعت نفت و بانك مركزي ايران، عملاً ديگر گزينه اي براي تحريم ها باقي نمانده است و به گفته رييس آژانس بين المللي اتمي تحريم ها هيچ تاثيري برفعاليت هاي هسته اي ايران نداشته است. لذا امروز شاهديم كه دوطرف به انتهاي اين ماراتن هسته اي نزديك مي شوند. غرب ديگر گزينه شاخصي براي تحريم ايران در دست ندارد و ايران نيز بيش از اين نمي تواند هزينه تحريم هاي همه جانبه را كه مردم را هدف قرارداده تحمل كند. هرچند كه مقاومت در مقابل تحريم ها از ديربازدردستور كار مردم و مسولان قرار داشته است،اما فشارهاي كنوني وضعيت سختي را براي اقتصاد كشور رقم زده است.

در طي اين چند روز گذشته شاهد اظهارات مختلفي از جانب كشورهاي غربي، آمريكا و آژانس بوديم كه سيگنال هايي را ارسال كردند و اين طور برداشت مي شود كه قصد دارند ايران را تحت فشارقراردهند و امتياز آخر را بگيرند.

وزيردفاع آمريكا درنشست خبري با همتاي اسرائيلي خود اعلام كرد كه " اعتقاد دارد هنوز گزينه ديپلماسي بهترين راه براي حل مسئله هسته اي ايران است ". مديركل آژانس نيز درگزارش فصلي خود ابراز داشت كه" آژانس تعهد جدي به ادامه مذاكرات با ايران داشته و همچنين اكنون زمان انجام مذاكرات اصلي با ايران فرارسيده است". از سوي ديگرهيلاري كيلينتون وزيرخارجه آمريكا اعلام كرده است "كشورش آماده مذاكره دوجانبه و مستقيم با مقامات ايران بوده تا برسرحل مسئله هسته اي ايران به نتيجه اي ملموس دست يابند و ديگر بيش از اين نمي توان صبركرد" . همچنين مقامات اسرائيلي نيز در طي اين چند وقت بارها هشدار داده اند "كه خط قرمزشان براي روياروي نظامي، دست يابي ايران به اورانيوم غني شده بيش از 250 كيلو مي باشد. آژانس اعلام كرده بود كه ايران از مجموع 230 كيلو ذخيره اورانيوم خود به ميزان 90 كيلو از آن را به صفحات سوخت تبديل كرده است. اما هم اكنون با افزايش تعداد سانتريفيوژها در فردو، ظرفيت غني سازي ايران سه برابرخواهد شد و اين نگراني وجود دارد كه ميزان ذخايراورانيوم ايران درطي ماه هاي آينده چند برابر شود".

تمامي اظهارات بالا نشان مي دهد كه غرب عزم خود را جزم كرده تا با رويكرد"فشار و مذاكره" ايران را وادار به مذاكرات جهت دار نمايد. غرب با شعارآمادگي براي مذاكره زمينه هاي لازم براي به كارگيري گزينه هاي سخت تر درمواجهه با ايران را آماده مي كند. به طوري كه با اعلام آمادگي همه جانبه از سوي كشورهاي غربي و سازمان هاي بين المللي براي مذاكره، قصد دارند ايران را درتنگنا قراردهند تا درصورت محقق نشدن اهدافشان در گفتگوها، از يك سو دستشان براي اقدامات سخت بازباشد و از سوي ديگر با مقصر جلوه دادن ايران، مشروعيت افكارعمومي را درجهت اقدامات بعدي كسب نمايند.

دراين ميان ضروريست تا مقامات تصميم گيرنده هسته اي ما، با پيش قدم شدن براي آغاز مذاكرات و در دست داشتن بسته هاي پيشنهادي شفاف و انعكاس گسترده خبري درجهت روشن سازي افكار عمومي اقدام نمايند، تا بتوانيم از كشيده شدن دامنه تصميم گيري ها به گزينه هاي سخت تر جلو گيري كنيم و هم مردم و كشور را اززير فشارتحريم ها خارج سازيم. اين احساس درداخل و خارج از سوي طرفين گفتگو به وجود آمده كه مناقشات هسته اي ايران به مرحله آخرخود نزديك شده و بايد هرچه سريعتر نتيجه اي حاصل شود. نبايد اجازه دهيم تا اين مرحله آخر با شلوغ كاري هاي سياسي غرب موجب تحميل فشارهاي جديد به كشورمان گردد. ضمن اينكه نبايد از اين موضوع غافل شويم كه لابي هاي پنهان با هزينه هاي گزاف قصد دارند ايران را درگيري گزينه هايي سخت تر از تحريم هاي سياسي و اقتصادي نمايند. لذا حياتي است تا تيم تصميم گيرنده هسته اي ايران با درايتي دوچندان نسبت به گذشته به تحركات و اقدامات غرب توجه داشته باشند.


  رييس جمهور:
 ميرزا کوچک خان جنگلي براي آزادي حقيقي ملت ايران قيام کرد  

محمود احمدي نژاد در نخستين کنگره ملي بزرگداشت ميرزا کوچک خان جنگلي در زيباکنار رشت، افزود: به هر ميزان که ارزش ها و عشق در قلب انسان ها وارد شود، به همان ميزان انسان آزاد و به خدا نزديک تر بوده و هر چه انسان به خدا نزديک تر باشد آزاد است.به گزارش ايرنا، رييس جمهوري با بيان اين که ميرزا کوچک خان جنگلي براي آزادي حقيقي ملت ايران قيام کرد، گفت: ميرزا کوچک خان از بسياري از قيود آزاد شده بود چرا که مومن و بنده خدا بود.احمدي نژاد افزود: حق ميرزا و يارانش بر ملت ايران حق بزرگي است و اين کنگره آغاز راه براي معرفي و بيان اين حق است.

وي با بيان اين که ميرزا کوچک خان اولين کسي نبود که براي عزت و سرافرازي ايران به خاک افتاد و آخرين آن هم نخواهد بود، ادامه داد: تاريخ ايران سرشار از چنين افرادي است که راه عزت و سرافرازي ملت را باز کرده اند.رييس جمهوري گفت: مبارزه براي آزادي، عدالت و استقلال در طول تاريخ فراوان بوده است و در ايران هم نهضت هاي فراواني در طول 150 ساله اخير اتفاق افتاد که اوج اين نهضت ها و عصاره حرکت هاي ملت ايران انقلاب عظيم اسلامي است.

احمدي نژاد با واکاوي علل اين که عده اي تلاش مي کنند ميرزا کوچک خان جنگلي را به خودشان منتسب کنند افزود: عده اي مانند کمونيست ها به دنبال اين بوده و هستند که از محبوبيت شخصيت هاي بزرگي مانند ميرزا کوچک خان جنگلي براي خودشان وجهه درست کنند و عده اي هم براي خراب کردن او خودشان را به او مي چسبانند. رييس جمهوري با تشريح برخي ويژگي هاي شخصيتي ميرزا کوچک خان جنگلي ادامه داد: ميرزا کوچک خان جنگلي شجاع، نترس، مومن و بنده خدا بود، چون آزاد و ديندار بود.


 کلينتون:
 آمريكا براي گفت‌وگوي دوجانبه با ايران آمادگي دارد 

آمريکا ضمن تاکيد بر آمادگي خود براي مذاکره مستقيم با ايران، از ارائه پيشنهاد جديدي به تهران در مذاکرات با گروه 1+5 خبر داد.به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز، هيلاري کلينتون وزير امور خارجه آمريکا گفت که کشورش آمادگي دارد در صورت آمادگي طرف ايراني، مذاکرات دوجانبه اي ميان دو دولت درباره موضوع هسته اي تهران انجام شود.

وي که در پاسخ به سؤال يک خبرنگار سخن مي گفت، ايران را سخت ترين مسئله اي دانست که در جايگاه وزير خارجه با آن روبه رو بوده است.کلينتون دليل اين موضوع را "خطرات ناشي از رفتارهاي فعلي ايران" دانست و گفت خطر بزرگتر زماني روي مي دهد که ايران داراي سلاح هسته اي باشد.

آمريکا و کشورهاي هم پيمان آن ايران را به تلاش براي ساخت بمب اتمي متهم مي کنند اما تهران با تکذيب اين اتهامات، توليد انرژي و ديگر کاربردهاي غيرنظامي را هدف از فعاليت هاي هسته اي خود مي داند.

کلينتون در سخنراني در جمع شماري از مقامات، کارشناسان و ديپلمات هايي از آمريکا و خاورميانه افزود: دولت اوباما آماده انجام مذاکره دوجانبه با ايران است. در حال حاضر واشنگتن با گروه 1+5 براي از سرگيري مذاکرات با ايران در زمينه برنامه هسته اي اين کشور همکاري مي کند.

وزير خارجه آمريکا اضافه کرد: گروه 1+5 تلاش مي کند به ايران پيشنهادي ارائه کند که توضيح دهد زمان در حال از دست رفتن است. ما بايد جدي باشيم. اين مسائل را مي توانيم با ايران بررسي کنيم ولي از اين کشور انتظار اقدام متقابل داريم.

با اين حال کلينتون به جزئيات اين پيشنهاد جديد به ايران اشاره اي نکرد.


 سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

 سري شانزدهم

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته