جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/09/12 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4310


روي عنصر حيات


ويتامين‌هاي اقيانوسي


توليد تخمک از سلول بنيادي موش


خبرها از عالم علم


 روي عنصر حيات  

قسمت دوم و پاياني

عوامل محيطي سازنده راديکال هاي آزاد شامل آلودگي هوا ، استرس، اشعه مضر خورشيد (به خصوص بعد از صدمه ديدن لايه ازن) و به خصوص دود سيگار ميباشد. با مصرف هر سيگار 15000 راديکال آزاد وارد بدن مصرف کننده مي شود .آنتي اکسيدان ها عوامل مقابله کننده با راديکال هاي آزاد هستند. اگر آنتي اکسيدان مناسب در بدن وجود نداشته باشد شخص مبتلا به بيماري هاي مختلفي ميشود.ويتامين هاي سي، آ ، اي ، روي و سلنيوم 5 آنتي اکسيدان قوي شناخته شده براي مبارزه با اين مشکلات هستند.روي با حمايت از غشاء سلولي مانع اثر راديکال هاي آزاد مي‌شود.

در بين گروه هاي افراد کساني هستند که نياز بيشتري به دريافت روي دارند: افرادي که فعاليت ورزشي منظم دارند، افرادي که سيگار زياد ميکشند، افرادي که مشکل کبد و کليه و ديابت دارند و بيماراني که مبتلا به عفونت هاي ويروسي و ميکروبي هستند، افرادي که دچار هپاتيت ،مالاريا، سوختگي، پوکي استخوان، آرتروز،سکته هاي قلبي،بيماري هاي قلبي، سرطان پروستات و بزرگي پروستات هستند،افرادي که مبتلا به کم خوني و جوش هاي صورت هستند، افرادي که مقاومت بدني پاييني دارند و زود بيمار مي‌شوند و افرادي که دچار آلرژي و التهابات پوستي مکرر مي گردند. نقش روي در خانم هاي باردار بسيار مهم است زيرا هم رشد ذهني و هم رشد جسمي نوزاد در گرو مقدار روي کافي در رژيم غذايي مادر مي باشد.استفاده از غذاهاي غني از روي براي مقابله با کمبود آن موثر است. عنصر روي در تمام مواد غذايي حيواني و گياهي که منبع خوب و کاملي از پروتيين باشند وجود دارد. منابع غني روي عبارت اند از : گوشت ها (ماهي ، مرغ جگر ،ميگو ، صدف) تخم کدو، حبوبات ، تخم مرغ، گوجه فرنگي، بادام زميني و کره بادام زميني، غلات سبوس دار، لبنيات، سبزي هاي سبز تيره و زرد تيره که مقدار مناسبي روي در خود دارند . ميوه ها و ساير سبزي ها مقدار کمتري از روي را در خود جاي داده اند. شکر و نان سفيد و چربي فاقد روي هستند. امروزه انواع متنوع و مختلفي از فرم هاي دارويي روي در داروخانه ها وجود دارد .شربت روي براي بچه ها و قرص هاي ايراني و وارداتي روي در دوز هاي مختلف موجود مي باشد. مکمل هايي شامل آهن ، روي ، مس، اسيد فوليک ، ب12 و ويتامين سي در درمان کم خوني‌ها و افزايش سيستم ايمني بسيار کار آمد بوده‌اند. در تمام ترکيبات مولتي ويتامين مينرال کامل بين 3 تا 27 ميلي گرم روي موجود است و در ترکيبات روي به تنهايي تا50 ميلي گرم روي وجود دارد. يک فرم جديد دارو در داروخانه ها چند سالي است که در فصول پاييز و زمستان به کمک بيماران آمده و با تقويت سيستم دفاعي بدن براي افراد ي که مرتبا به بيماري‌هاي مختلف بخصوص به بيماري هاي عفوني مبتلا مي شوند کمک بزرگي مي نمايد.

اين فرم دارويي مخلوطي از ويتامين سي ، روي و سلنيوم و گياهي معجزه آسا به نام "اکينا سه" است که هم براي پيش گيري از بيماري استفاده مي شود و هم موقع ابتلا بيماري باعث بهبود سريع بيماري مي‌شود.دريافت بيش از حد عنصر روي و مسموميت با اين عنصر معمولا نادر است ولي به هر حال بايد مراقب باشيد.

در استفاده از قرص هاي حاوي روي به عنوان پيشگيري از ابتلا به کمبود روي مي توانيد آنها را به طور دوره اي استفاده نماييد.افزايش ضربان قلب ،تهوع، اسهال ،آسيب به پانکراس و کبد از علائم مسموميت روي است.اما نگران نباشيد ! ميزان روي که منجر به علائم مسموميت مي شود خيلي بيشتر از ميزان آن در رژيم معمولي غذايي يا دارويي مي باشد .

به هر حال انتخاب يک رژيم غذايي سالم، طبيعي ، مفيد و غني سازي غذا به عنوان يک روش بسيار موثر به منظور جلوگيري از کمبود روي ميتواند در داشتن بدني سالم به شما کمک کند. بهتر است در هنگام استفاده از مکمل هاي روي چند نکته را در نظر داشته باشيد که جذب روي بهتر انجام شود.تتراساکلين خوراکي جذب روي را مختل مي کند بنابرين با 2 ساعت فاصله از روي مصرف گردد. مصرف چاي و نوشابه و قهوه جذب روي را کاملا مختل مي کند دو ساعت قبل و بعد از مصرف روي از اين نوشدني ها استفاده نکنيد .نکته مهم اين است که چاي حتي ذخيره روي بدن را نيز تخليه مي کند!


 ويتامين‌هاي اقيانوسي  

اقيانوس‌ها سرشار از شگفتي هستند. از آنجا كه آنها بخش عمده‌اي از كره زمين را تشكيل مي‌دهند، تاثيرات آنها بر زيست كره قابل ملاحظه است. اين پيكره‌هاي عظيم آبي منشا ناشناخته‌اي دارند كه هنوز بحث در مورد آن بسيار است.

به گزارش جام جم آنلاين، زنجيره حيات در اقيانوس‌ها پيچيده و در عين حال ساده است. شناخت هر يك از رازهاي اقيانوس‌ها دريچه تازه‌اي را به روي بشر خواهد گشود.

دهه 1960 براي اولين بار فرضيه‌هايي مطرح شد، مبني بر آن‌كه فقدان ويتامين‌هاي گروه ب در اكوسيستم‌هاي آبي بر رشد فيتوپلانكتون‌ها تاثيرگذار است.

فيتوپلانكتون‌ها گياهان ذره‌بيني شناور موجود در درياها هستند كه به طور عمده از دياتومه‌ها (جلبك‌هاي ريز با اسكلت سيليسي) تشكيل شده‌اند.

آنها فتوسنتز را مانند گياهان ديگر با استفاده از نور خورشيد كه به داخل دريا نفوذ مي‌كند، انجام مي‌دهند.

فيتوپلانكتون‌ها اساس زنجيره غذايي جانوران دريايي هستند و از اين لحاظ بايد آنها را سرمنشا حيات دريايي قلمداد كرد.

ويتامين‌هاي گروه ب تركيبات آلي هستند كه در آب اقيانوس‌ها حل مي‌شوند و براي بقاي سلول‌ها بسيار مهم و حياتي هستند.

نواحي‌اي كه با فقر ويتامين ب مواجه هستند، احتمالا مانع از رشد و تكثير فيتوپلانكتون‌ها مي‌شوند.

«ديويد كارل» استاد اقيانوس‌شناسي و مدير مركز اقيانوس‌شناسي ميكروبي مي‌گويد: مهم‌ترين نتيجه تحقيقات ما اين است كه پنج نوع ويتامين ب مهم در اكوسيستم‌هاي آبي نوسان دارند. اين پنج نوع ظاهرا داراي منشا يكساني نيستند.

پروفسور كارل كه در بخش تحقيقات و آموزش دانشگاه هاوايي مشغول كار است، خاطرنشان ساخت اين وضعيت باعث مي‌شود در ميان جوامع ميكروبي فعل و انفعالات پيچيده‌اي از همزيستي گرفته تا رقابت ايجاد شود.

فيتوپلانكتون‌ها علاوه بر اين‌كه غذاي موجودات ريز دريايي را تشكيل مي‌دهند، دي‌اكسيدكربن هوا را هم جذب مي‌كنند.

سوزاندن سوخت‌هاي فسيلي باعث شده ميزان دي‌اكسيدكربن به حداكثر خود برسد و اين ميزان در نيم ميليون سال گذشته تا به اين حد نبوده است.

فيتوپلانكتون‌ها تا حد زيادي توانسته‌اند نقش خود را در جذب دي‌اكسيدكربن بخوبي ايفا كنند اما اين‌كه تا چه حد قادر به ادامه اين روند هستند، معلوم نيست.

بلوم‌هاي فيتوپلانكتوني توده‌هاي بزرگ پلانكتون‌ها هستند كه به طور متناوب و منظم در زمان‌هاي مختلف سال توليد مي‌شوند و در سطح آب دريا شناور مي‌مانند.

در اين مرحله از رشد است كه فيتوپلانكتون‌هاي مشخصي شروع به ترشح مواد سمي مي‌كنند تا بلوم‌ها سمي شوند و از بين بروند. در اين حالت به اصطلاح گفته مي‌شود كه فيتوپلانكتون‌ها دچار كشند سرخ شده‌اند.

درجه حرارت، نور خورشيد و مواد غذايي موجود در آب همه و همه مي‌توانند بر بلوم‌ها تاثيرگذار باشند. كشنده سرخ نام معمول بلوم‌هاي جلبكي است.

پديده‌اي كه ممكن است در مصب، درياها و حتي آب‌هاي شيرين اتفاق بيفتد. تغيير رنگ سطح آب به رنگ قرمز كه به واسطه اين پديده رخ مي‌دهد، يكي از راه‌هاي شنــاخت آنهـاست.

اين پديده را بيشتر در مناطق ساحلي مي‌توان مشاهده كرد. گفتني است كه تخليه پساب‌هاي صنعتي و خانگي كه حاوي تركيبات نيتراته و فسفات‌ها هستند، باعث مي‌شود فيتوپلانكتون‌ها ناگهان با يك منبع غذايي غني مواجه شوند و تعداد آنها زياد شود حتي ذرات گرد و غبار هم مي‌توانند تركيبات غذايي لازم را در اختيار اين مجموعه قرار دهند. ترشح سم توسط برخي فيتوپلانكتون‌ها نه تنها باعث مرگ عده‌اي از فيتوپلانكتون‌ها مي‌شود بلكه حتي روي آبشش ماهيان اثر نامطلوبي دارد.

براي تجزيه فيتوپلانكتون‌هاي مرده اكسيژن محلول در آب مصرف مي‌شود و اينجاست كه كل زنجيره غذايي با مشكل كمبود اكسيژن مواجه خواهد شد اما دليل اصلي اين رفتار فيتوپلانكتون‌ها هنوز جاي تحقيق زيادي دارد.

يك فرضيه اين است كه ويتامين‌هاي B7 و B12 احتمالا باعث ترشح مواد سمي مي‌شود اما اين فرضيه هنوز ثابت نشده است. اين تحقيقات مستلزم بررسي بيشتر در آب‌هاي اقيانوس آرام شمالي است و تيم تحقيقاتي دانشگاه هاوايي قرار است در اين زمينه تحقيقات بيشتري انجام دهد.


 توليد تخمک از سلول بنيادي موش  

دانشمندان ژاپني موفق شدند تخمک سالم را با استفاده از سلول هاي بنيادي در موش ها توليد کنند .به گزارش ايرنا، دانشمندان ژاپني با ايجاد تغييرات ژنتيکي در سلول‌هاي بنيادي جنين موش توانستند تخمک‌هاي بارور موش را توليد کنند.در اين تحقيق دانشمندان از سلول‌هاي بنيادي جنين چندروزه و همچنين سلول‌هاي بنيادي به دست آمده از قلب و نخاع موش استفاده کردند.

محققان در جريان کار، نحوه فعاليت چند ژن را درون اين سلول‌ها تغيير دادند تا سلول‌هاي جنسي بارور را شبيه‌سازي کنند؛ سپس اين سلول‌هاي تغييريافته را با سلول‌هاي تخمدان جنيني ترکيب کردند و آن را درون بدن موش بالغ قرار دادند.پس از تبديل اين سلول‌‌ها به تخمک، محققان آن‌ها را از بدن موش خارج کردند و در محيط آزمايشگاه بارور کردند.در پايان کار اين تخمک‌هاي بارور درون رحم موش بالغ جاسازي شدند.حاصل کار تولد چندين موش سالم بود که در حال حاضر در آزمايشگاهي در ژاپن زندگي مي‌کنند.با وجود اين که اکنون امکان توليد تخمک از سلول‌هاي بنيادي موش فراهم شده، محققان معتقدند انجام اين کار با استفاده از سلول‌هاي بنيادي انسان امکانپذير نيست، زيرا سلول‌هاي بنيادي انسان، انعطاف‌پذيري لازم را ندارند.البته فناوري مورد استفاده در اين تحقيق راهگشاي بررسي تاثيرات مواد شيميايي موجود در محيط بر جنين انسان و کسب اطلاعات دقيق درباره مراحل رشد سلول‌ها و شکل‌گيري جنين است.


 خبرها از عالم علم 

 آيا فعاليت فيزيکي، از افسردگي بعد از زايمان پيشگيري مي کند؟

ترجمه‌: پيروز پاليزي

افسردگي بعد از زايمان که تقريبا 13 درصد خانم‌ها بعد از زايمان به آن مبتلا مي شوند، بوسيله مراقبت هاي پزشکي و روانپزشکي مي‌تواند درمان شود. اما متخصصين در حال بررسي روش‌هايي براي پيشگيري از آن هستند. فعاليت‌هاي فيزيکي ورزشي احتمالا راه گشايي براي درمان اين بيماري است.در مطالعات اخير، متخصصين تعدادي از خانم‌هاي باردار سالم را تحت هشت هفته برنامه آموزشي بارداري و تعدادي را تحت همان برنامه بعلاوه تمرينات نرمشي قرار دادند.

تمرينات ورزشي طي هشت هفته بارداري و بعد از زايمان، خطر ابتلا به افسردگي بعد از زايمان را به اندازه نصف کاهش داد. يک ماه بعد از اتمام اين برنامه، اجراي تمرينات نرمشي هنوز از نظر رواني احساس خوبي را براي خانم‌‌ها بهمراه داشت.

منبع: http://niniplus.com

حفظ سلامت قلب و عروق

گريپ فروت اختلالات مفصلي را درمان مي کند.کارشناس تغذيه دانشگاه علوم پزشکي مازندران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با اشاره به اينکه گريپ فروت شبيه پرتقال ولي درشت تر از آن و درون آن به رنگ هاي سفيد، صورتي و قرمز پرورش مي يابد و گاهي به اندازه طالبي رشد مي‌کند گفت: اين ميوه داراي پوست زرد روشن است و ميوه و گل آن اشتها را تقويت و عمل هضم را آسان مي کند و قسمتهايي از درخت گريپ فروت مورد استفاده غذايي و پزشکي قرار مي گيرد.

اميني به ويتامين B1،B2 و مواد معدني در اين ميوه اشاره کردو افزود: اين ميوه در حفظ سلامت قلب و عروق بدن موثر و به توليد قند و مواد حياتي دستگاه بدن کمک مي کند.کارشناس تغذيه دانشگاه علوم پزشکي مازندران گفت: گلهاي گريپ فروت از نظر طبي خاصيت ضد تشنج دارد و آن را دم مي کنند در موقع تشنج و تب مي نوشند.اميني افزود: اين ميوه را صبح ناشتا بخورند ، سبب تکرر ادرار مي شود و سموم را از بدن خارج مي کند و خون را تصفيه و کليه و کبد را پاک مي کند.به گفته وي گريپ فروت ميوه اي خنک است و عطش را رفع مي کند و اختلاهاي مفصلي را درمان و براي سرما خوردگي و در فصل زمستان مصرف فراواني دارد.

سرمايه‌اي ناشناخته

ميوه بلوط سرمايه اي است که سالهاست بر روي شاخه ها خشک مي شود .محقق گياهان دارويي مرکز تحقيقات کشاورزي و منابع طبيعي مازندران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با اشاره به اينکه ميوه درخت بلوط داراي خواص خوراکي و دارويي است گفت : قسمت مورد استفاده اين گياه ميوه ، پوست ، گال و برگ آن است که از قديم در طب سنتي ايران مورد استفاده قرار مي گرفت .

محمد اکبرزاده افزود : امروزه محصولات فرعي جنگل ها و مراتع که ارتباط نزديک و تنگاتنگي با زندگي بشر دارند و اهميت و ارزشي که در تهيه دارو ، مواد بهداشتي و صنعتي دارا هستند موجب شده که سالانه مقدار زيادي از اين محصولات به بازارهاي بين المللي صادر شود . بگفته او يکي از محصولات مهم فرعي که از بلوط بدست مي آيد گال هاي مختلفي است که توسط حشرات گالزا بر روي قسمت هاي مختلف بلوط ايجاد مي شود . محقق گياهان دارويي مرکز تحقيقات کشاورزي و منابع طبيعي مازندران انواع گال هاي درخت بلوط را شامل مازوج ، خرنوک ، قلقاف ، برامازو ، توپي ، تاجي ، کلاهي ، سيچکا ، قشکا ، کوزه اي ، چنگالي ، حلزوني ، ميخي ، عدسي ، سجافي خوشه اي بيان کرد و افزود : ظرفيت توليد گال هاي بلوط جنگل هاي ايران در سال تقريبا 38 هزار تن برآورد شده است و در صورت بهره برداري صحيح براساس طرح هاي علمي و مدون و وجود صنايع جانبي کشور از ورود تانن و اسيد تانيک که عمدتا در صنايع دباغي و چرم سازي بکار برده مي شود بي نياز خواهد بود . اکبرزاده با اشاره به استفاده دارويي از پوست بلوط گفت : بلوط را بايد در فصل بهار برداشت و ميوه آن را هنگامي که کاملا رسيده و از پياله هاي خود جدا شدند جمع آوري کرد سپس براي استفاده ميوه بلوط را بو داده و با اين کار نشاسته موجود در آن تبديل به صمغ نشاسته اي مي شود و تانن هاي تلخ آن از بين مي رود . به گفته وي برگهاي تازه بلوط براي درمان زخم هايي که دير التيام مي يابد استفاده مي شود و پوست اين درخت قابض ، ضد التهاب و يبوست آور است و مصرف زياد آن باعث حالت تهوع مي شود . محقق گياهان دارويي مرکز تحقيقات کشاورزي و منابع طبيعي مازندران گفت : جوشانده پوست اين درخت براي درمان بيماريهاي معده و روده و اسهال استفاده مي شود و جوشانده آن به صورت کمپرس و حمام براي درمان سرماخوردگي و خارش پوست استفاده مي شود .

پيوند ويروس سرماخوردگي به ارتش ضد سرطان‌

يافته‌هاي جديد دانشمندان موسسه تحقيقات زيستي سالک نشان داده که ويروس‌هاي سرماخوردگي مي‌توانند يک کمک ارزشمند در مبارزه با سرطان محسوب شوند.به گزارش ايسنا، ويروس آدنوويروس که گونه‌اي از ويروس‌هاي سرماخوردگي است، قادر به ايجاد ابزار مولکولي براي ربودن ماشين‌آلات مولکولي سلول از جمله دستگاه‌هاي بزرگ سلول دخيل در رشد، تکثير و سرکوب سرطان است.محققان سالک ساختار اين سلاح‌هاي مولکولي را شناسايي کرده و دريافتند آنها به صورت زنجيرهاي طويل به هم پيوند خورده و يک شبکه سه بعدي را درون سلولها ايجاد کرده‌اند که سلولهاي نگهبان دخيل در رشد و سرکوب سرطان را به دام انداخته و بر آنها غبله مي‌کنند. اين يافته‌ها که در مجله Cell منتشر شده، به نمايش راه جديدي براي ايجاد درمان‌هاي سرطان با تقليد از راهکارهاي اجرا شده توسط اين ويروس‌ها پرداخته‌اند.محققان در پژوهش خود پروتئين سرطان‌زاي E4-ORF3 را مورد بررسي قرار دادند که با آدنوويروس کدگذاري شده و از پيوند پروتئين سرکوبگرتومور p53 به ژنهاي هدف جلوگيري مي‌کند. p53 موسوم به «نگهبان ژنوم» معمولا تومورها را با فرمان خود تخريبگري به سلولهاي داراي آسيب دي‌ان‌اي که يک مشخصه سرطان است، سرکوب مي‌کند. مسير اين پروتئين سرکوبگر تقريبا در تمام سرطانهاي انساني غيرفعال شده و باعث مي‌شود تا سلولهاي سرطاني از کنترلهاي عادي رشد فرار کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته