جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/09/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4313

خطيب جمعه تهران:
اگرمسولان ميان خود اختلافي مي بينند، آن را به جامعه نكشانند

رييس ديوان عدالت :
سلامت اداري كشور متناسب با نظام مقدس جمهوري اسلامي نيست


ورود خالد مشعل به نوار غزه


دولت سوريه 700 موشک دارد


موافق شهرک‌سازي‌هاي جديد نيستيم


ماندگار بر جريده عالم


يک نکته از هزاران


ميز خبر


سرمقاله


مرسي مخالفان را به گفت‌وگوي ملي فراخواند

رييس مجلس تاكيد كرد :
ضرورت مقاومت و تدبير در حوزه ديپلماسي در اصلاح اقتصادي كشور


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي


 خطيب جمعه تهران:
 اگرمسولان ميان خود اختلافي مي بينند، آن را به جامعه نكشانند 

خطيب موقت نماز جمعه اين هفته تهران گفت: ‌اگر مسئولان خودشان در بين خود نقطه ضعفي ديدند، نبايد آن را به جامعه بکشانند و بايد مراقب باشند که دشمن را خوشحال نکنند و آمريکا را به طمع نيندازند.به گزارش ايسنا، آيت‌الله موحدي کرماني که به تازگي از سوي مقام معظم رهبري به عنوان امام جمعه موقت تهران معرفي شده است، در اولين سخنراني خود به عنوان خطيب نماز جمعه تهران، ضمن تشکر از مقام معظم رهبري به خاطر اين انتخاب گفت: هرکس براي چنين مسئوليتي به من تبريک گفته، من به او گفته‌ام دعا کنيد تا بتوانم حق اين جايگاه رفيع را به خوبي ادا کنم.

وي در ادامه با مورد توجه قرار دادن زلزله رخ داده در خراسان جنوبي گفت: اين حادثه، حادثه تلخي بود و ما به بازماندگان اين حادثه براي از دست دادن عزيزان‌شان تسليت مي‌گوييم.اين عضو مجلس خبرگان رهبري افزود: آنچه که از فرمايشات مقام معظم رهبري فهميديم، يقين داريم اين است که کشور بايد آرام باشد. اين نظر آقاست و مسئولاني که واقعا پايبند به ولايت هستند بايد به چنين مساله‌اي توجه کنند و بدانند که هرگونه سخن و برنامه تنش‌زا خلاف ولايت است.موحدي کرماني با بيان اينکه "اتفاقا خواست مردم رشيد و ولايتي ما نيز آرام بودن کشور است"، اظهار کرد: سيماي جمهوري اسلامي در مصاحبه‌هاي خود با مردم نشان داد که مردم مي‌گفتند کشور بايد آرام باشد و ما از مسئولان با هم بودن، مهرباني، دلسوزي، همدلي و برادري را مي‌خواهيم.

وي اظهار کرد:‌ اگر مسئولان خودشان در بين خود نقطه ضعفي ديدند، نبايد آن را به جامعه بکشانند و بايد مراقب باشند که دشمن را خوشحال نکنند و آمريکا را به طمع نيندازند. اين مساله، مساله اول کشور ماست و بعد از آن هم اين است که مردم انتظار دارند مشکلات اقتصادي حل شود؛ البته مردم انقلابشان را به اين چيزها نمي‌فروشند اما بالاخره مسئولان وظيفه دارند مشکلات اقتصادي مردم را حل کنند. خطيب موقت نماز جمعه تهران در ادامه با اشاره به شکار پهپاد آمريکايي در ايران گفت: ما مطمئنيم وقتي آمريکا به اين هواپيماي جاسوسي ماموريت مي‌دهد آن را به بالاترين تکنولوژي مجهز مي‌کند اما در ايران نشان داده شد که بالاتر ازتکنولوژي آمريکا ايران، اسلام و قرآن است که چنين پهپادي را شکار کرده است.موحدي کرماني افزود: در همين جا من به سپاه سرفراز تبريک مي‌گويم و از خداوند مي‌خواهم روز به روز توفيقات شما را در ارتقاء صنعت افزايش دهد و موفق باشيد. البته نبايد فراموش کنيم که تمام اين‌ها از برکت اسلام و ايمان است. وقتي انسان‌هايي با انگيزه ايماني وارد شوند، ورودشان با انسان‌هايي که با اهداف مادي وارد مي‌شوند فرق مي‌کند. ماديون خسته مي‌شوند و عقب‌نشيني مي‌کنند ولي مردان خدا خستگي و عقب‌نشيني و سستي ندارند.


 رييس ديوان عدالت :
 سلامت اداري كشور متناسب با نظام مقدس جمهوري اسلامي نيست 

رييس ديوان عدالت اداري کشور با اشاره به آمار بالاي شکايات مردمي از ادارت در استان کرمان گفت: سلامت نظام اداري بايد يکي از دغدغه‌هاي اصلي همه مسوولان نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران باشد.به گزارش ايسنا حجت‌الاسلام والمسلمين محمدجعفر منتظري در هشتمين شوراي اداري استان کرمان که با حضور اکثريت اعضا برگزار شد، با بيان اين‌که «بايد با همدلي و همکاري فضاي سالم اداري را به وجود بياوريم» گفت: بر اساس احاديثي از پيامبر اسلام (ص) خداوند از همه بندگان خود در روز قيامت از جايگاه و مسووليتي که داشته‌اند، پرسش خواهد کرد.

رييس ديوان عدالت اداري کشور با بيان اين‌که «همه ما بايد رضايت خداوند و مردم را در اولويت اقدامات خود قرار دهيم» افزود: اگر ديدگاه ما اين گونه باشد، حل مشکلات مردم را با عشق و علاقه بيشتري انجام مي‌دهيم. منتظري با بيان اين‌که «ما بايد به دنبال سلامت اداري در نظام باشيم» اظهار کرد: اما سلامت اداري ما امروز متناسب با نظام مقدس جمهوري اسلامي نيست.وي مديران را به صداقت، راستي و درستي با مردم، با مردم و براي مردم بودن توصيه کرد و گفت: البته همه اين اقدامات نه در حد شعار بلکه بايد به صورت عملي در سطح جامعه اجرا شود.

رييس ديوان عدالت اداري بيان کرد: يکي از ضعف‌هاي ما اين است که زياد شعار مي‌دهيم و در عمل به آن چندان جدي نيستيم.منتظري با بيان اين‌که «مقام معظم رهبري همواره به مسوولان تاکيد دارند که کاري نکنند تا مردم دلسرد و اختلاف ايجاد شود» ادامه داد: مردم در محيطي آرام مي‌توانند زندگي آرامي داشته باشند. رييس ديوان عدالت اداري کشور گفت: انتظار ما از همه مسوولان اين است که از التهاب‌آفريني و بيان مسايلي که موجب تشويش افکار و نظرات مردم مي‌شود، پرهيز کنند.وي در ادامه، به رسالت ديوان عدالت اداري در کشور اشاره و اظهار کرد: در هيچ جاي دنيا چنيبن نهادي با اين ويژگي‌ها که مستقل از قوه مجريه فعاليت کند، نداريم. شکاياتي که مردم از دستگاه‌هاي اداري و يا آيين نامه‌هاي دولتي، وزارتخانه‌اي و يا شوراهاي اسلامي دارند، به اين ديوان ارايه مي‌شود.منتظري با بيان اين‌که «ديوان عدالت اداري تنها مرجع براي لغو و ابطال مصوبات دولتي و رسمي است» گفت: همه ما بايد در مسير خدمت به مردم فعاليت کنيم.


  ورود خالد مشعل به نوار غزه  

مهر: خالد مشعل براي اولين بار، در ميان استقبال پر شور مردمي و با حضور مسئولان فلسطيني از جمله اسماعيل هنيه وارد نوار غزه شد و سجده شکر به جاي آورد. به گزارش خبرگزاري شبکه تلويزيوني الجزيرة، خالد مشعل، رئيس دفتر سياسي حماس ديروز (جمعه) از طريق گذرگاه رفح وارد غزه شد و از سوي اسماعيل هنيه، نخست وزير دولت حماس مورد استقبال قرار گرفت.وي هنگام ورود به غزه در حالي که اشک مي‌ريخت گفت: امروز يک روز تاريخي در زندگي من است و اميدوارم خداوند شهادت را در خاک فلسطين و غزه نصيب من کند. در مراسم استقبال از مشعل، علاوه بر هنيه جمع زيادي از مردم غزه و تعدادي از ديگر مسئولان ديگر حماس نيز حضور داشتند.خالد مشعل از سال 1967 که از رام‌الله در کرانه باختري خارج شد، تاکنون به فلسطين باز نگشته بود و ديدارش از غزه براي اولين بار است و قرار است فردا در مراسم جشن تاسيس جنبش حماس در غزه حضور يابد.


  دولت سوريه 700 موشک دارد 

ايسنا:‌ به گفته وزير امور خارجه ترکيه سوريه 700 موشک در اختيار دارد. به گزارش روزنامه صباح - چاپ ترکيه - احمد داوود اوغلو، وزيرخارجه ترکيه با اشاره به اينکه تعداد و محل موشک‌هاي دولت اسد در سوريه را مي‌داند، گفت: اينکه موشک‌ها در کجا و در دست چه کساني هستند را مي‌دانيم. آنها حدود 700 موشک در اختيار دارند. روزنامه صباح در گزارش خود با استناد به وزير امور خارجه ترکيه همچنين آورده است: علت دورانديشي ما در زمينه استقرار موشک‌هاي پاتريوت هم حرکات احتمالي گروه‌هاي غيرقابل کنترل است. اقدامات زيادي براي آنکه ترکيه را هم وارد درگيري کنند انجام شد. ما بطور مداوم با شکيبايي جلو رفتيم. اکنون مي‌دانيم که موشک‌ها کجا و در دستان چه کساني هستند و چگونه انبار مي‌شوند. همه اينها را ما مي‌دانيم. دولت اسد حدود 700 موشک دارد. حتي در بين اين موشک‌ها‌، موشک‌هاي دوربرد نيز وجود دارند.


  موافق شهرک‌سازي‌هاي جديد نيستيم 

ايلنا: با وجود تاکيد نخست وزير رژيم صهيونيستي و صدراعظم آلمان بر تحکيم روابط دوجانبه، نخست وزير اين رژيم درباره گسترش شهرک‌سازي‌ها با صدر اعظم آلمان همچنان اختلاف نظر دارد.به گزارش خبرگزاري فرانسه، با وجود روابط ناخوشايند ديپلماتيک ميان رژيم صهيونيستي و دولت آلمان، بنيامين نتانياهو، نخست وزير اين رژيم با آنگلا مرکل،‌ صدراعظم آلمان در برلين ديدار کرد.

به طوري که مرکل در يک نشست خبري مشترک اعلام کرده، آلمان نيز همانند ديگر شرکاي غربي اميدوار است رژيم صهيونيستي از برنامه ساخت بيش از 3000 واحد مسکوني در کرانه باختري و بيت‌المقدس شرقي دست بردارد.صدراعظم آلمان در ادامه افزود: در خصوص مساله شهرک‌سازي‌ها در سرزمين‌هاي اشغالي بايد اين نکته را اعلام کنم که ما موافق اين برنامه نيستيم.نتانياهو نيز تاکيد کرد که سياست شهرک‌سازي‌ها "بدعت جديد افراطي" نيست .


 ماندگار بر جريده عالم  

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي- اجلاس يازدهم

دانشگاه شارجه، کشور امارات متحده عربي، 27 تا 29 مي 2006

سند در مورد موضوع 2.2 دستور جلسه

( گزارش مالي دبيرکل و مطالعه وضعيت مالي اتحاديه در سال 2005)

قسمت دوم

فهرست دانشگاه هايي که حق عضويت خود را درسال 2005 پرداخت کرده اند

(مبلغ حق عضويت ساليانه 1500 دلار آمريکا)

کشور پادشاهي اردن:

1- دانشگاه اردن

2- دانشگاه علوم وفن آوري اردن

3- دانشگاه يرموک

4- دانشگاه هاشمي

5- دانشگاه خصوصي جراش

6- دانشگاه فيلادلفيا

7- دانشگاه خصوصي امان

8- دانشگاه موته

9- دانشگاه علوم کاربردي

امارات متحده عربي:

10- دانشگاه امارات متحده عربي

11- دانشگاه شارجه

12- کالج مطالعات اسلامي وعربي

ايالات متحده آمريکا:

13- مدرسه عالي مطالعات اسلامي واجتماعي

جمهوري اوگاندا:

14- جمهوري اسلامي در اوگاندا

جمهوري اسلامي ايران:

15- دانشگاه آزاد اسلامي

16- دانشگاه آزاد اسلامي- واحد علوم وتحقيقات

17- دانشگاه آزاداسلامي – واحد خوراسگان

18- دانشگاه علم وصنعت ايران

19- دانشگاه علوم پزشکي وخدمات بهداشتي تهران

20- دانشگاه تهران

21- دانشگاه فردوسي مشهد

22- دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي

23- دانشگاه صنعتي شريف

24- دانشگاه اصفهان

جمهوري اسلامي پاکستان:

25- دانشگاه پنجاب

26- دانشگاه مهندسي و فن آوري NED

27- SZABIST

پادشاهي بحرين:

28- دانشگاه خليج عربي

جمهوري خلق بنگلادش:

29- دانشگاه اسلامي فن آوري

پادشاهي عربستان سعودي:

30- دانشگاه امام محمدبن سعود

31-دانشگاه اسلامي نايف براي علوم امنيتي

32- دانشگاه اسلامي مديته

33- دانشگاه شاه سعود

جمهوري سودان:

34- دانشگاه دره نيل

35- دانشگاه اسلامي اُم دورمان

جمهوري عربي سوريه:

36- دانشگاه البعث

37- دانشگاه تِشرين

جمهوري دموکراتيک سومالي:

38- دانشگاه موگاديشو

کشورفلسطين:

39- دانشگاه ملي النجاه

40- دانشگاه هبرون

41- دانشگاه آزاد القدس

42- دانشگاه الازهرغزه

کشور قطر:

43- دانشگاه قطر

کشور کويت:

44- دانشگاه کويت

کنيا:

45- دانشگاه اسلامي در کنيا

جمهوري لبنان:

46- دانشگاه عربي بيروت

47- دانشگاه لبنان

48- دانشگاه امام اوزاقي

اتحاد جماهير مردم سوسياليست ليبي:

49- دانشگاه سبها

50- کالج اسلامي داوا

51- دانشگاه التحدي

مالزي:

52- دانشگاه اسلامي بين المللي مالزي

53- دانشگاه صنعتي مالزي

54- دانشگاه مالزي پوترا

جمهوري عربي مصر:

55- دانشگاه هلوان

56- دانشگاه اسکندريه

57- دانشگاه مينيا

58- دانشگاه قاهره

59- دانشگاه منصورا

پادشاهي مراکش:

60- دانشگاه محمدپنج اَگدال

61- دانشگاه محمد پنج سوئيس

62- دانشگاه عادل مالک اِسادي

جمهوري يمن:

63- کالج عالي قرآن کريم

64- دانشگاه صنعا

65- دانشگاه علوم و تکنولوژي

سريلانکا:

66- دانشگاه ناليميا

جمع کل دريافتي ها 00, 200.99 ( نودونه هزار و دويست) دلار آمريکا


 يک نکته از هزاران 

آثار اقتصادي تحريم طلا و بخش کشاورزي ايران از سوي سناي آمريکا مي تواند مشكلات فراواني را براي بخش هاي مختلف كشور به وجود آورد. اين تحريم ها بايد تک‌به تک از سوي کارشناسان و دولتمردان بررسي و براي هر يک راه‌حلي پيش‌بيني شود تا در سررسيد اعمال تحريم ها با شوك هاي اقتصادي مواجه نشويم.

هرچند فشار تحريم ها رو به روز مضاعف مي شود، اما بايد با تامل وتدبر تاثيرات آنها را كاهش داد.


 ميز خبر 

آمريکا همچنان عليه ايران: تلاش براي توقف انتقال دلارهاي نفتي به تهران

يک مقام آمريکايي گفت اين کشور تلاش مي کند به "حبس" درآمدهاي نفتي ايران اقدام کند.به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز، يک مقام ارشد وزارت خزانه داري آمريکا اعلام کرد واشنگتن از ماه فوريه آينده اقدامات جديدي را عليه درآمدهاي صادرات نفت ايران آغاز مي کند. ديويد کوهن معاون وزير خزانه داري آمريکا اظهار داشت: از روز ششم فوريه 2013، قوانين آمريکا انتقال پول نفت صادراتي تهران را از ساير کشورها به داخل ايران ممنوع مي کند.رويترز در اين باره مي نويسد: اين اقدام آمريکا، باعث مي شود مبالغ کلان مالي ايران در خارج از اين کشور، حبس شوند.کوهن که در نشست موسسه "دفاع از دموکراسي ها" سخن مي گفت ادامه داد: درآمدهاي صادرات نفت ايران در کشورهاي ديگر، محبوس خواهند شد و تنها مي توان از آنها براي خريد کالا از همان کشور، استفاده کرد.اين موسسه خواهان اعمال تحريم هاي شديدتري عليه ايران است.کوهن افزود: تحريم هاي آمريکا در کنار ممنوعيت واردات نفت از ايران توسط اتحاديه اروپا باعث شدند صادرات نفت ايران بيش از 50 درصد کاهش يابد. اين موضوع باعث شد ايران ماهانه تا 5 ميليارد دلار درآمد را از دست بدهد.

نشست بي‌نتيجه کلينتون، لاوروف و الابراهيمي درخصوص سوريه

وزيران امور خارجه روسيه و آمريکا با حضور اخضر الابراهيمي نشستي را در مورد سوريه برگزار کردند که بنا به گفته الابراهيمي اين نشست به دليل اختلاف نظر گسترده ميان مسکو و واشنگتن، بي‌نتيجه به کار خود پايان داد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، هيلاري کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا شامگاه روز پنج‌شنبه با سرگئي لاوروف، همتاي روس خود در حاشيه کنفرانس امنيتي که در دوبلين ايرلند برگزار شد، ديدار کرد که موضوع اصلي اين ديدار بحران سوريه بود. کلينتون پيش از اين نشست گفت: رويدادها و ناآرامي‌ها در سوريه در حال افزايش هستند و ما مشاهده مي‌کنيم که اين ناآرامي‌ها به طرق مختلف روي مي‌دهد. فشارها عليه حکومت بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه چه در داخل و چه در خارج در حال افزايش است.اخضر الابراهيمي فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحاديه عرب به سوريه نيز که در اين نشست حضور داشت، گفت: دو طرف به يک راهکار اساسي و پيشرفت دست پيدا نکرده‌اند اما بايد به دنبال يک راه حل خلاقانه براي اين بن‌بست بگرديم.

مخالفان سوري فرودگاه دمشق را هدف نظامي اعلام كردند

مخالفان مسلح سوري فرودگاه بين المللي دمشق را يك هدف نظامي اعلام كردند. به گزارش ايلنا به نقل از رويترز،«نبيل العامر»يكي از سخنگويان مخالفان مسلح سوري در «دمشق»گفت كه افراد مسلح مخالف دولت كه در نزديكي فرودگاه سنگر گرفته اند از روز گذشته تصميم گرفتند كه فرودگاه را يك هدف نظامي اعلام كنند.العامر افزود كه در فرودگاه دمشق خودروهاي نظامي زره پوش و سربازان ارتش حضور دارند.وي به غيرنظاميان و نيز هواپيماهاي خطوط هوايي نسبت به نزديك شدن به فرودگاه بين المللي دمشق هشدار داد و آنها را مسوول جان خودشان دانست.در همين حال تلويزيون سوريه اعلام كرد كه در انفجار يك خودروي بمب گذاري شده در برابر دفتر هلال احمر اين كشور يك تن كشته شد.از سوي ديگر،ارتش سوريه براي برقراري امنيت در دمشق و اطراف آن عمليات نظامي گسترده اي را اخيرا آغاز كرده است.

حرکت معترضان به سوي کاخ رياست جمهوري مصر

در حالي که مخالفان تصميمات رئيس جمهوري حرکت خود را به سوي کاخ رياست جمهوري پس از اقامه نماز جمعه آغاز کرده بودند، يکي از اعضاي جبهه نجات ملي حمله به دفاتر گروه اخوان المسلمين در مناطق مختلف اين کشور را محکوم کرد. به گزارش خبرگزاري مهر، پايگاه اليوم السابع گزارش داد: دهها نفر از نمازگزاران مصري پس از نماز جمعه حرکت خود را به سوي کاخ رياست جمهوري آغاز کردند. تظاهرات کنندگان شعار "حکومت اخوان المسلمين ساقط شود، مرسي برو برو و مردم خواهان سرنگوني رئيس جمهور هستند" سر مي داند.

از سوي ديگر شيخ حافظ سلامه خطيب جمعه مسجد النور تاکيد کرد: درگيري هاي سياسي کنوني براي رسيدن به قدرت است و تعدادي از افرادي که به دنبال پست رياست جمهوري هستند براي رسيدن به آن تلاش مي کنند و منافع ملي از نظر آنها اهميتي ندارد. خبر ديگر اينکه حمدين صباحي عضو جبهه نجات ملي مصر ضمن محکوم کردن حمله به دفاتر اخوان در مناطق مختلف مصر و سوزاندن آن گفت: ما هرگز از گلوله استفاده نخواهيم کرد و تيراندازي به هر مصري را حتي اگر از اخوان المسلمين باشد، محکوم مي کنيم.

آمريكا: سوريه استفاده از سلاح شيميايي را بررسي مي كند

مقام‌هاي آمريکايي اعلام کردند که آن‌ها اطلاعاتي در دست دارند مبني بر اينکه دولت اسد احتمالا از سلاح شيميايي استفاده مي‌کند.به گزارش ايسنا،‌لئون پانه‌تا،‌ وزير دفاع آمريکا در اين باره گفت:‌ هيچ ترديدي وجود ندارد که ما در قبال پرونده سوريه هشيار هستيم.

وي گفت: ما اطلاعاتي در دست داريم که نشان مي‌دهد دولت سوريه در حال بررسي اوضاع براي استفاده از سلاح شيميايي عليه مخالفان است که اين امر براي واشنگتن بسيار نگران کننده است. وزير دفاع آمريکا ادامه داد: جهان با دقت اقدامات دولت سوريه را زير نظر دارد و رئيس جمهوري آمريکا نيز در اين باره به وضوح پيامدهاي استفاده از سلاح شيميايي را براي دمشق بيان کرده است. سوريه معاهده بين‌المللي منع گسترش سلاح‌هاي کشتار جمعي (WMD) را که استفاده از گازهاي سمي را منع مي‌کند،‌ امضا نکرده است اما مکررا اعلام کرده که هيچ‌گاه از اين سلاح‌هاي شيميايي عليه مردم خودش استفاده نمي‌کند.فيصل المقداد، معاون وزير امور خارجه سوريه نيز به تلويزيون لبناني المنار گفت: سوريه بار ديگر بر اين موضوع تاکيد مي‌کند که اگر چنين سلاح‌هايي در اختيار داشته باشد، آنها را عليه مردم کشورش استفاده نمي‌کند. ما نمي‌خواهيم دست به خودکشي بزنيم.

روزنامه تايمز: ناو هواپيمابر آيزنهاور آمريکا در ساحل سوريه مستقر شد

ناو هواپيمابر آيزنهاور آمريکا که مجهز به سيستم‌هاي پيشرفته نظامي و هشت هزار خدمه است به سواحل سوريه رسيد. به گزارش ايسنا، روزنامه تايمز نوشت: ورود اين ناو به سواحل سوريه در حالي صورت گرفته که دولت باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا از مداخله نظامي واشنگتن در سوريه سخني به ميان نياورده است. ناو هواپيمابر آيزنهاور يکي از 11 ناو آمريکايي است که توانايي حمل هواپيما را دارد و در حال حاضر در يکي از سواحل سوريه مستقر شده است.

يک مقام نظامي آمريکا که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد: ما در حال حاضر نيروهاي عملياتي ويژه‌اي را به صورت آماده باش در منطقه مستقر کرده‌ايم. اين مساله نشان دهنده آمادگي نظامي آمريکا براي هدف قرار دادن سوريه است.طبق ادعاي مقام‌هاي نظامي واشنگتن در صورتي که آمريکا بخواهد سوريه را مورد تهاجم نظامي قرار دهد 10 هزار نيروي نظامي، 17 کشتي جنگي، 70 بمب افکن، 10 ناو شکن و تعداد ديگري تجهيزات نظامي در منطقه به صورت آماده در اختيار دارد.


 سرمقاله 

 عراق و بحران امنيتي و سياسي نوين

علي رمضاني

در هفته هاي گذشته تنش ها در بين گروه هاي سياسي عراق و همچنين دولت بغداد و اقليم كردستان عراق گونه اي ديگر يافته و دور ديگري از تنش ها و تحولات سياسي امنيتي در عراق آغاز شده است . در اين حال هر چند برخي گروه‌هاي سياسي عراق چند ماه پيش نيز طرح برکناري مالکي را کليد زدند و عليه او امضاهايي جمع کردند اما از آنجا كه تعدادي از اين امضاها جعلي بوده طالباني رئيس جمهور عراق نيز مانع ارائه و بررسي درخواست در پارلمان شد. اكنون نيز با وجود فشارها از سوي العراقيه و همپيماني كردستان «جلال طالباني» رئيس‌جمهور عراق تاکيد کرده که درخواست سلب راي اعتماد از «نوري المالکي» نخست‌وزير را به پارلمان ارائه نمي‌دهد. در اين راستا اگر به دلايل و چرايي افزايش تنشهاي سياسي و امنيتي در عراق كنوني بپردازيم بايد مهمترين محور اختلافات كنوني را افزايش اختلافات دولت مركزي عراق با منطقه خودمختار اقليم كردستان دانست. در اين بين با تشكيل نيروي نظامي دجله توسط دولت مركزي عراق و افزايش حضور اين نيرو در مناطق تحت اختلاف بين دولت مركزي و اقليم كردستان در واقع اكنون بيشتر تنش ها بر سر آينده شهر استراتژيك كركوك است . دولت مركزي بر اين نظر است كه حضور و افزايش نظامي و امنيتي ارتش دولت عراق در مناطق تحت اختلاف مطابق با قانون اساسي عراق است اما حكومت اقليم كردستان با نگاه به ماده 140 قانون اساسي عراق بر اين نظر است كه استقرار نظامي نيروي دجله با دستور مستقيم مالکي تنها عليه اقليم کردستان انجام گرفته است و تلاش ميشود تا با استقرار سلاحهاي سنگين در مرزهاي اقليم کُردها را به کوتاه آمدن در اجراي ماده 140 وادار كنند. در همين راستا نيز مسعود بارزاني، رئيس اقليم کردستان اعلام کرده چيزي کمتر از انحلال فرماندهي عمليات دجله راضي نخواهد شد و تمام راه حل هاي ممکن براي مقابله با ديکتاتوري مالكي را در پيش خواهد گرفت.

آنچه مشخص است اكنون محور ائتلاف مهم شيعه و كرد كه در طول يك دهه گذشته مهمترين محور سياسي در عراق بوده است در معرض خطر قرار گرفته است اما با وجود انكه طالباني رئيس جمهور عراق انتقادهايي از روش مالكي نخست وزير عراق در قبال مسائل كردي داشته است اما همچنان خواهان سرنگوني دولت مالكي نيست. چرا كه وضعيت کنوني اين کشور ناامني و خشونت را برنمي تابد، بلکه لازم است گام هاي لازم در راستاي حل منازعات و برون رفت از اين وضعيت براي پايان دادن به درگيري هاي لفظي برداشته شود. در اين راستا هرچند وزير حمل ونقل عراق اعلام كرده است مالکي سلاح عليه کُرد بکار نخواهد برد اما بايد ياداوري كرد كه در طول سالهاي گذشته اين ميزان از تنش بين كردها و دولت مركزي عراق وجود نداشته است. لذا بايد گفت ابرهاي تنش زايي در كركوك و بين دولت و اقليم كردستان همچنان ادامه دارد و چنانچه گروه ها و شخصت هايي همچون طالباني ، حكيم و صدر نتوانند به ميانجي‌گري بين دولت عراق و حكومت اقليم كردستان بپردازند ممكن است تنش هاي داخلي در عراق بعدي ديگر به خود گيرد . به علاوه بايد توجه داشت كه افزايش اختلافات داخلي جناح هاي سياسي داخل عراق مي تواند زمينه ساز افزايش تنشهاي مذهبي و قومي نيزگردد و فرصت مناسبي نيز در اختيار نظم ستيزان القاعده اي، حزب بعث و گروه هاي سلفي قرار دهد تا بار ديگر عراق را صحنه تاخت و تاز خود قرار دهند.


 مرسي مخالفان را به گفت‌وگوي ملي فراخواند 

محمد مرسي با تاکيد بر اينکه همه‌پرسي قانون اساسي در زمان تعيين شده برگزار مي‌شود، از همه گروه‌هاي سياسي درخواست کرد تا براي دستيابي به توافق‌ نظر امروز (شنبه) نشستي را برگزار کنند. به گزارش ايسنا به نقل از شبکه خبري روسيا اليوم، محمد مرسي، رئيس جمهوري مصر در سخنراني خود از تمام نيروهاي سياسي مصر خواست تا براي دستيابي به توافق نظر و حل اختلافات روز شنبه نشستي برگزار کنند.

وي در ادامه افزود: تمام اين توافق نظرها منجر شد که من از تمام رهبران و نيروهاي سياسي و روساي احزاب و جوانان انقلابي بخواهم تا نشستي در مقر رياست جمهوري برگزار کنيم تا به توافقي سراسري و وحدت کلمه دست پيدا کنيم و از تنگناي تفرقه‌گرايي و درگيري‌ها خارج شويم.


 رييس مجلس تاكيد كرد :
 ضرورت مقاومت و تدبير در حوزه ديپلماسي در اصلاح اقتصادي كشور 

رييس مجلس شوراي اسلامي با اعتقاد به اينکه برخي حرف‌هاي گروه‌هاي سياسي بوي کهنگي مي‌دهد گفت: البته حرف‌هاي کهنه هميشه بد نيست اما اين حرف‌ها بايد متناسب با جامعه امروز بوده تا در ابعاد مختلف اقتصادي، سياسي و ديپلماسي بتوانيم از سنگلاخي که پيش رو است عبور کنيم.

علي لاريجاني در گفت‌وگو ايسنا، با تاکيد به اينکه در شرايط امروز مهم‌ترين چيزي که بايد محور گفتمان سياسي کشور باشد افزايش کارآمدي قوه مجريه است ادامه داد: اين موضوع بسيار مهمي است و بايد با هم‌انديشي، راه حل و روش‌هايي براي اين موضوع پيدا کرد.

گاهي اصولگرايان در فروعات به جان هم مي‌افتند

وي با اعتقاد به اينکه در بين گروه‌هاي سياسي اختلافات اساسي نيز وجود دارد گفت: متاسفانه گاهي در بين يک جريان مثل اصولگرايان هم که در خيلي از مباني اساسي يکسان هستند، در فروعات آنچنان به جان هم مي‌افتند که به نظر مي‌رسد اخلاق سياسي از يک نظام‌بندي درست برخوردار نيست.

رييس مجلس، با اشاره به تشکيل برخي جريانات خلق‌الساعه در آستانه هر انتخاباتي اظهار داشت: برخي از جريانات صرفا براي انتخابات تشکيل مي‌شوند و چيزي که مشخص است اين است که اين جريانات از نظر تشکيلاتي هيچ کمکي به ساختار سياسي جامعه نمي‌کنند اما بايد به آنها نيز احترام گذاشت.

حضور گسترده مردم در انتخابات دولت را تقويت مي‌کند

لاريجاني گفت: تا آنجا که من اطلاع دارم نظر رهبري و تاکيد ايشان همواره بر حضور همه گروه‌هاي سياسي در صحنه انتخابات بوده است و شوراي نگهبان نيز اعلام کرده است همه گروه‌هاي سياسي که سابقه بدي نداشته باشند، مي‌توانند در انتخابات حضور پيدا کنند و اين قطعا براي کشور مفيد است.

استقامت همراه با تدبير در حوزه ديپلماسي بايد مورد توجه باشد

لاريجاني ادامه داد: يکي از مسائل مهم پيش‌روي کشور، ساماندهي اقتصادي و اصلاح اقتصاد کشور است و نکته‌اي که بايد در ادامه مسير به آن توجه کرد ايجاد نوعي استقامت همراه با تدبير در حوزه ديپلماسي است که مي‌تواند برخي از چالش‌هاي پيش‌رو در حوزه بين‌المللي و منطقه‌اي را به استعدادهاي جدي براي جمهوري اسلامي تبديل کند.

وي بر تعميق مردم‌سالاري ديني و اصلاح رفتارهاي سياسي در آينده سياسي کشور تاکيد کرد و افزود: ما در عرصه کشور شاهد آن هستيم که بسياري از تشتت‌ها و افتراق‌ها بر سر مباني اصلي نيست و بر سر فروعات است که مشکل و اختلاف ايجاد مي‌کند.

بسياري از تشتت‌ها و افتراق‌ها بر سر فروعات است

نماينده قم در مجلس تاکيد کرد: البته در بين گروه‌هاي سياسي اختلافات اساسي نيز وجود دارد اما به عنوان مثال در ميان اصولگرايان خيلي از مباني اساسي يکسان است اما در فروعات آنچنان به جان هم مي‌افتند که به نظر مي‌رسد اخلاق سياسي از يک نظام‌بندي درست برخوردار نيست پس مي‌توان گفت اولويت‌ها و مصالح کشور مي‌تواند در اين موارد خلاصه شود.

تاخير دولت در ارايه بودجه کار ما را سخت مي‌کند

وي افزود: در حال حاضر شرايط ويژه‌اي وجود ندارد؛ همه ساله دولت موظف بوده است تا 15 آذر بودجه را به مجلس تقديم کند و در اين مسير هر چقدر تاخير شود کار ما در مجلس سخت‌تر مي‌شود و اين در حالي است که در دو سال اخير دولت در ارائه بودجه تاخير کرده است و نتيجه‌ي آن اين بوده است که ما در دو ماه اول سال کشور بودجه‌اي نداشته است و قطعا اين يک حسن براي کشور نيست.

لاريجاني تاکيد کرد: تحويل بودجه تا 15 آذر بسيار منطقي است و اتفاق غير از اين که هم‌اکنون هم افتاده است، قطعا به منافع کشور لطمه مي‌زند و با توجه به اينکه سال آينده انتخابات را نيز در پيش داريم توصيه ما به دولت اين است که هر چه سريعتر لايحه بودجه را آماده کند.


  سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

سري هفدهم

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته