جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/10/06 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4329

جزئيات جلسه غيرعلني مجلس؛
حامل‌هاي انرژي در سال جاري گران نمي‌شود


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


 جزئيات جلسه غيرعلني مجلس؛
 حامل‌هاي انرژي در سال جاري گران نمي‌شود 

سخنگوي هيات رئيسه مجلس پس از پايان نشست غيرعلني انمايندگان مجلس شوراي اسلامي درجمع خبرنگاران حضور يافت و پيرامون اين جلسه توضيحاتي را ارائه و تصريح کرد: امروز مجلس جلسه غيرعلني اما رسمي داشت که به درخواست نمايندگان و هيات رئيسه بود. در اين جلسه درباره بحث بودجه سال 92 در شرايطي که در سال اقتصاد مقاومتي هستيم صحبت شد.

به گزارش ايلنا، مصري در خصوص حاضرين اين جلسه يادآور شد: قاسمي از مرکز پژوهش‌ها، ممبيني از طرف دولت، کردبچه و باهنر نيز در اين جلسه مباحثي را در خصوص بودجه 92 مطرح کردند.

وي ادامه داد: تصميم بر اين شد بودجه، محلي براي قانون گذاري جديد نباشد و بودجه را در قالب بودجه ببينيم و رعايت احکام برنامه و سياست ابلاغي مقام معظم رهبري مبناي بودجه ريزي درکشور باشد.

نماينده راور و کرمان خاطرنشان کرد:کردبچه نيز درباره افزايش درآمد بودجه و کاهش هزينه‌ها مباحثي را مطرح کردند. ممبيني نيز از سوي دولت گزارش 9 ماهه اول بودجه از نظر هزينه جاري، عمراني و ميزان تخصيص اين دو ارائه کرد و گفت تا پايان سال جاري نگراني براي هزينه‌هاي جاري وجود ندارد.

وي با اشاره به صحبت‌هاي باهنر در اين جلسه گفت:باهنر درخصوص اثرات هدفمندي يارانه‌ها صحبت کرد.بخشي از جلسه مجلس به بحث يارانه‌ها اختصاص يافت و تصميم بر اين شد که اگر قرار است مطالبي به مردم گفته شود بايد دو روي سکه گفته شود.اينکه ما مبلغي به مردم بدهيم اما ميزان هزينه‌ها را توضيح ندهيم قطعا مردم را سردرگم خواهد کرد و در اين صورت ديگر قابل مهار نخواهد بود.

مصري تاکيد کرد: مصباحي مقدم، باهنر و ابوترابي فرد سه نماينده تهران درباره هدفمندي صحبت کردند و توکلي نيز در خصوص معوقات بانکي توضيح داد و گفت از سال 84 اين معوقات سير صعودي داشته‌اند.درحالي که بانک مرکزي آمار ديگري اعلام مي‌کند.مجلس به بانک‌ها اختيار داده است که بتوانند تصميم گيري کنند و از محل وثيقه‌ها و از ساير منابع معوقات را نقد کنند. اگر مجلس مساله بحران زده‌اي را تشخيص داد به دليل سياست کلي براي آن‌ها زمان بندي جديد اختصاص مي‌دهد.

وي با اشاره به بحث‌هاي مفصل و مطرح در اين جلسه گفت:يکي از نتايج اين بود که دوستان بايد بين قوا و نخبگان تعامل ايجادکنند و بعد نقطه نظرات را براي مردم اعلام کنند.اما اينکه قوا به صورت فردي وارد شوند مورد پسند مجلس نبود يعني معتقديم يک سري مطالعات جدي بايد صورت گيرد بعد جامعه را درجريان واقعيات گذاشت.اصل برنامه مجلس تعامل است.

نماينده کرمان با اشاره به فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها اذعان داشت:اجراي فاز دوم به شکلي است که تبعات آن قابل پيش بيني نيست و ميزاني هم که پيش بيني مي‌شود اجراي آن به مصلحت نيست و نبايد متغيرهايي را ايجاد کنيم که به اقتصاد لطمه بزند.اما دراين ميان ديدگاه دو طرفه دولت و مجلس وجود دارد که در اين راستا مي‌طلبد افراد نشست داشته باشند و بعد تصميم بگيرند اما قانون ابلاغ شده مي‌گويد اجرايي شدن فاز دوم نياز به قانون دارد و اگر بايد اجرا شود دولت بايد لايحه بياورد تا مجلس تصويب کند.

سخنگوي هيات رئيسه مجلس نهم با اشاره به اينکه بودجه يک بحث عمومي در کشور است گفت:بودجه بحث علني است اما براساس آيين نامه بايد تا 15 آذر به مجلس تحويل شود و بررسي آن در جلسات علني صورت گيرد. بنابراين تشکيل اين جلسه غيرعلني به معناي وجود اطلاعات محرمانه نيست بلکه مي‌خواستيم نقاط قوت و ضعف بررسي شود و مسائل کار‌شناسي حساس و خسته کننده است و شايد از حوصله مردم خارج باشد. بنابراين بررسي بودجه در جلسات علني صورت مي‌گيرد اما اين جلسه غيرعلني براي مباحث کار‌شناسي بود ما نمي‌خواستيم هر کاري کنيم براي مردم ايجاد مزاحمت شود و از حوصله آن‌ها اين بحث‌ها خارج شود.

مصري با تاکيد بر نگراني‌هاي مردم درخصوص افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي گفت:مردم نگران افزايش قيمت درحامل انرژي نباشند چون براساس قانون جاري افزايش قيمت در حامل‌هاي انرژي ممنوع است و اگر قرار شد افزايش يا کاهشي مطرح شود مجلس آن را اعلام مي‌کند ولي قانون افزايش قيمت را ممنوع کرده است.

وي در پاسخ به اين سوال که لايحه بودجه چه زماني به مجلس مي‌آيد گفت:اين را بايد از دولت پرسيد اما قانون مي‌گويد دولت بايد 15 آذر لايحه را به مجلس مي‌آورد و ما درجريان نيستيم که اين لايحه اصلا آماده شده يا نشده است.ولي روزي که لايحه به مجلس برسدزمان بندي را رعايت مي‌کنيم.

ولي ممکن است بودجه زماني برسد که مجبور شويم از يک دوازدهم يا دو دوازدهم استفاده کنيم بنابراين انتظار داريم دولت بودجه را سريع‌تر تحويل دهد.


 تريبون اقتصادي 

 رئيس کانون بانک‌هاي خصوصي استعفا کرد

حيدر مستخدمين حسيني، رئيس کانون بانک‌هاي خصوصي استعفا کرد.به گزارش مهر، حيدر مستخدمين حسيني مديرعامل موسسه مالي و اعتباري توسعه که رئيس کانون بانکهاي خصوصي را نيز عهده‌دار است، از سمت مديرعاملي اين موسسه استعفا کرد.پيش از اين نيز مستخدمين حسيني از مديرعاملي موسسه مالي و اعتباري توسعه استعفا کرده بود اما با موافقيت هيات مديره موافقت نشده بود اما اين بار به نظر مي رسد با اين استعفا موافقت شود.

تدوين بسته‌هاي حمايتي جديد براي اجراي فاز دوم قانون هدفمند‌سازي يارانه‌ها

قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت از آمادگي اين وزارتخانه براي اجراي فاز دوم قانون هدفمند‌سازي يارانه‌ها خبر داد.مسعود موحدي در پاسخ به سوال ايسنا درباره‌ي بحث‌هاي مطرح شده درباره اجراي فاز دوم قانون هدفمند‌سازي يارانه‌ها طي سال جاري گفت:در اين زمينه تابع تصميمات دولت و مجلس هستيم و بهتر است اين تصميم با در نظر گرفتن شرايط حاکم بر اقتصاد کشور گرفته شود.او با اشاره به اين‌که وزارت صنعت، معدن و تجارت مشکلي با اجراي فاز دوم هدفمند‌سازي يارانه‌ها ندارد، گفت: دولت براي فاز دوم قانون هدفمند‌سازي يارانه‌ها توجه ويژه‌اي به توليد دارد و دراين راستا بسته‌هاي حمايتي نيز تعريف شده که از بخش خصوصي مي‌خواهيم در بازنگري و تجديد‌نظر به ما کمک کنند.وي با اشاره به زمان اجراي فاز قانون دوم هدفمند‌سازي يارانه‌ها اظهار کرد: در صورت اجراي فاز دوم قانون در سال جاري به دنبال حمايت‌هاي هوشمند از توليد خواهيم بود.

انتقال آب ارس به درياچه اروميه و درياي خزر به مركز ايران

سرپرست معاونت آب و آبفاي وزارت نيرو در مورد طرح انتقال آب درياي خزر به مرکز ايران گفت:مراحل طراحي اين طرح رو به اتمام است و طرح به صورت EPC اجرا مي‌شود، به‌گونه‌اي که مراحل طراحي و اجراي آن با هم صورت مي‌گيرد.به گزارش ايسنا، عليرضا دائمي با بيان اين‌که پس از چهار ماه مجوزهاي لازم از دستگاه‌هاي مختلف براي اجراي اين طرح گرفته شده است گفت:به سازمان محيط زيست گزارش‌ها ارسال شده و درخواست براي درج در قانون نيز صورت گرفته است. مراحل طراحي با سرعت خوبي پيش رفته و اميدواريم از سال آينده اجراي جدي طرح آغاز شود.وي افزود:اجرا به صورت طراحي و ساخت شروع شده و اجراي عملياتي هم از مسير پيش بيني شده از خط نکا – ري انجام مي شود.در يک دوره زماني کوتاه کار را به ثمر مي‌رسانيم.سرپرست معاونت آب و آبفاي وزارت نيرو با اشاره به اين‌که دو طرح انتقال از رودخانه ارس به حوزه درياچه اروميه در دست برنامه ريزي است است، گفت: يک طرح از ناحيه جلفا است که به ناحيه هزنگاد يگانات مي‌رود و نهايتا به ناحيه شبستان و تبريز آب منتقل مي‌شود.دائمي با بيان اين‌که فراخوان سوم براي مشارکت در اين طرح تمام شده است اظهار کرد: پيش‌بيني مي‌شود در ماه جاري و يا نهايتا ماه آينده انتخاب پيمانکار صورت گيرد و کار به اجرا گذاشته شود.

وي با اشاره به طرح انتقال آب از ارس به درياچه اروميه نيز،‌افزود: اين طرح در دستور کار است و مراحل مطالعاتي آن انجام مي‌شود. در طرح اول 250 ميليون متر مکعب بر اساس پروتکل‌هايي که با کشورهاي همسايه داريم آب برداشت مي‌کنيم اما در طرح دوم ميزان انتقال آب هنوز قطعي نشده و پس از قطعي شدن اجازه اجراي طرح را مي‌دهيم.سرپرست معاونت آب و آبفاي وزارت نيرو درباره وضعيت درياچه اروميه و ميزان بارش‌ها در سال جاري گفت: امسال بارش‌ها خوب بوده و تراز درياچه در حال افزايش است. الان تراز درياچه 24 سانتي متر افزايش داشته اما بايد در نظر داشت که تراز درياچه چهار متر نسبت به شرايط نرمال کاهش داشته است.دائمي با اشاره به موضوع چاه‌هاي غير مجاز در منطقه نيز افزود: براساس ابلاغيه وزارت نيرو استان‌ها موظف شده‌اند با توجه به نيروهاي قضايي و انتظامي که در اختيار دارند کار را شروع کنند.برخورد با چاه‌هاي غير مجاز انجام مي‌شود و با استفاده از قانون چاه‌هاي فاقد پروانه و جلوگيري از حفر چاه از سال 85 به بعد کارها را انجام مي‌دهيم.اميدواريم در يک بازديد بتوانيم چاه‌ها را براساس قانون تعيين تکليف کنيم.

قيمت خودرو هيچ وقت آزاد نمي‌شود

عضو کميته قيمت‌گذاري خودرو با بيان اينکه برنامه‌اي براي آزادسازي قيمت خودرو وجود ندارد، گفت: قيمت‌گذاري همواره با سازمان حمايت است و شوراي ملي رقابت فقط سياست‌گذاري مي‌کند. شهرام مير آخرلو در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به اين سوال که آيا واقعا خودرو از ابتدا در گروه اول قيمت گذاري قرار داشته است و يا پس از جنجالي که رسانه‌ها ايجاد کرده‌اند، به گروه اول بازگشته، اظهار داشت:خودرو از ابتدا در گروه اول قرار داشته است و به هيچ وجه برنامه‌اي براي آزاد سازي قيمت خودرو در سازمان حمايت وجود ندارد.

افزايش دوباره قيمت خودرو منتفي است

قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: فعلا بحثي براي افزايش دوباره قيمت خودرو تا پايان سال وجود ندارد.محمدصادق مفتح در گفتگو با مهر از برنامه هاي خودروسازان براي افزايش کيفيت توليدات پس از افزايش قيمتها در دو ماه گذشته سخن گفت و اظهارداشت: توليدکنندگان داخلي براي اين موضوع تعهد سپرده اند.

قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت، گفت: وزارتخانه تعهداتي را از توليدکنندگان انواع خودروي داخلي اخذ کرده است که بتوان بهبود کيفيت توليدات داخلي خودرو را تضمين کرد.مفتح با تاکيد بر اينکه به صورت کلي افزايش قيمت‌ها در بازار خودروي توليد داخل بايد با بهبود کيفيت در زمان عرضه خودرو به مشتريان همراه باشد، تاکيد کرد: معاونت تخصصي وزارتخانه در اين باره، برنامه ها و سياستها را به صورت موردي و ريز دنبال مي کند.اين مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره احتمال افزايش دوباره قيمت انواع خودروي توليد داخل تا پايان سال جاري، گفت: فعلا بحثي از افزايش قيمتها براي انواع خودروهاي توليد داخل نيست.


 نهادهاي مالي 

 ارزش هاي مشتري مدار در بانک رفاه نهادينه مي شود

پروژه جاري سازي ارزش ها و ايجاد فرهنگ بانکي مشتري مدار در بانک رفاه کليد خورد.به گزارش روابط عمومي بانک رفاه، در اين پروژه ارزش هاي مشتري مدار و مولد را با تدوين کدهاي رفتاري - کرداري شامل انتظارات شفاف و صريح و روشن بانک و مديران از کارکنان در رفتارهاي روزمره همه کارکنان بانک رفاه جاري و نهادينه خواهد شد .گفتني است بانک رفاه همواره در بحث تکريم مشتريان در بين شبکه بانکي کشور سرآمد بوده و امسال نيز بر اساس اعلام معاونت توسعه مديريت وسرمايه نيروي انساني رياست جمهوري براي هشتمين سال متوالي در طرح سنجش ميزان رضايت مندي مراجعان از نحوه ارائه خدمات دستگاهها، توانست رتبه نخست مشتري مداري را در بين بانک هاي کشور کسب کند.

تمديد فروش اوراق مشارکت بانک مرکزي در شعب منتخب بانک تجارت

عرضه اوراق مشارکت بانک مرکزي مرحله دوم سال 91 از سوي شعب منتخب بانک تجارت تمديد شد.به گزارش روابط عمومي ، سود علي‌الحساب اوراق مشارکت بانک مرکزي مرحله دوم 20 درصد در سال بوده که طي مقاطع سه ماهه در شعب فروشنده پرداخت مي شود .اوراق مذکور يکساله و معاف از ماليات بوده و قابل بازخريد در شعب فروشنده اوراق است.نرخ بازخريد اوراق مشارکت بانک مرکزي مرحله دوم 75/19 درصد خواهد بود .

از سوي نشريه معتبر بنکر اعلام شد:

بانک پاسارگاد، بانک برتر در سال 2012

بانک‌پاسارگاد با تأييد نشريه معتبر بنکر، در سال 2012 ميلادي بانک برتر سال جمهوري‌اسلامي ايران انتخاب شد.به گزارش روابط‌عمومي ، نشريه معتبر The Banker، هرسال با توجه به صورت‌هاي مالي مربوط به سال پيش موسسات مالي و بانکي و با در نظر گرفتن برخي معيارها از جمله سرمايه پايه و دارايي‌ها، اقدام به رتبه‌بندي بانک‌ها و تعيين1000 بانک اول جهان مي‌کند. در سال 2012 بانک پاسارگاد موفق شد اين جايگاه را از آن خود کرده و جايزه بانک برتر سال 2012 جمهوري‌اسلامي ايران را دريافت کند.

مدير عامل بانک توسعه تعاون خبر داد:

پرداخت 9ماهه 800 ميليارد تومان تسهيلات

مديرعامل بانک توسعه تعاون با اشاره به اينکه 15 طرح دانش بنيان به ارزش 11 ميليارد تومان تصويب شده، گفت: در 9 ماه گذشته 800 ميليارد تومان تسهيلات به طرح‌ها پرداخت شده است. ماشاءالله عظيمي در گفت‌وگو فارس با اشاره وضعيت تسهيلات‌دهي بانک توسعه تعاون، اظهار داشت: در حال حاضر بيش از 15 طرح دانش بنيان در بانک به تصويب رسيده و کارهاي نهايي آن در حال انجام است.وي ادامه داد: در اين راستا تاکنون 11 ميليارد تومان به طرح‌هاي با انديشه‌هاي نو و دانش بنيان پرداخت شده است.مدير عامل بانک توسعه تعاون در خصوص عملکرد 9 ماهه بانک تصريح کرد:در اين مدت بيش از 800 ميليارد تومان تسهيلات پرداخت شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته