جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/10/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4330

معاون وزارت علوم خبر داد؛
امکان تجميع کنکورهاي ارشد و دکتري

رييس کارگروه روانشناسي شوراي تحول علوم انساني خبر داد؛
حذف گرايش‌هاي رشته‌ روانشناسي در مقطع کارشناسي


توزيع ارز 6 ماهه دوم بورسيه‌ها طي 2 هفته

سومين جشنواره دانشجويي فرهنگي مهرباران برگزار مي‌شود؛
مهلت ارسال آثار؛ 15 دي


خبـر

با انتشار اسامي تکميل ظرفيت؛
تاريخ مراجعه قبول‌شدگان کارداني به کارشناسي براي ثبت نام اعلام شد


تاريخ دانشگاهي


 معاون وزارت علوم خبر داد؛
  امکان تجميع کنکورهاي ارشد و دکتري 

 
معاون آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گفت: امکان تجميع در کنکورهاي کارشناسي ارشد و دکتري وجود دارد. به گزارش خبرنگار دانشگاهي ايسنا، نادري‌منش در حاشيه نشست هماهنگي گروه روانشناسي شوراي تحول علوم انساني در جمع خبرنگاران با بيان اينکه تجميع کنکور دانشگاه آزاد و سراسري در مقطع کارشناسي درخواست خود دانشگاه آزاد بوده است، اظهار کرد: بنابراين اگر دانشگاه آزاد در مقاطع بالاتر نيز اين درخواست را داشته باشد، امکان تجميع کنکورها وجود دارد.

وي با بيان اينکه تجميع کنکورها کم هزينه‌تر، يک دست‌تر و منطقي‌تر به نظر مي‌رسد، تصريح کرد: در حال حاضر بسياري از آزمون‌هاي ملي کشور توسط يک سازمان خاص که همان سازمان سنجش است برگزار مي شود و هرچه نقش ملي اين سازمان بيشتر باشد احتمال تجميع کنکورها نيز بيشتر خواهد شد.

اما در نهايت دانشگاه آزاد بايد در اين زمينه درخواست کند چرا که سيستم به شکلي است که اين دانشگاه‌ اجازه دارد که کنکور جداگانه‌اي براي خود برگزار کند.

نادري‌منش همچنين با بيان اينکه سازمان سنجش در حال حاضر نيز ماهيتا ملي است، تصريح کرد: در حال حاضر بسياري از قوانين اين سازمان را مجلس و شوراي عالي انقلاب فرهنگي تصويب مي‌کند. اما چون وظيفه‌اش ورود دانشجو به آموزش عالي است طبيعي است که در اين زمينه آموزش عالي نيز بايد نقش ويژه‌اي داشته باشد.

وي با اشاره به وجود کارگروهي در کنکور کارشناسي متشکل از نمايندگان وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد و ديگر نهادها، تصريح کرد: در کنکور‌هاي مقاطع بالاتر با توجه به اينکه بحث انتقال ميان سطوح آموزش عالي مطرح است، ممکن است شکل اين کارگروه نيز تغيير کند و فقط آموزش عالي دخالت داشته باشد.

وي همچنين با اشاره به جلسه روز دوشنبه گفت: در بازنگري قانون حذف کنکور که از سال 86 مطرح شد چون چالشهايي وجود داشت که تا به حال نيز موفق به حذف نشده‌اند ابتدا بحث اصلاح قانون مطرح بود اما در مجموع به نظر مي‌رسد که بايد تبديل به قانون جديدي شود.

وي در اين باره خاطرنشان کرد: در اين قانون بايد فرايند حذف کنکور با شيب منطقي با دخالت هرچه بيشتر سوابق تحصيلي پيش رود و در هر جايي که ممکن باشد کنکور به طور کامل حذف شود. همانطور که در برخي از رشته‌هايي که ظرفيت وجود داشت، تصميم گرفتيم براي سال آينده کنکور به طور کامل حذف شود.

نادري‌منش درباره اعتراض دانشگاه‌هاي غير انتفاعي درباره نحوه حذف کنکور که ممکن است منجر به تعطيلي برخي از اين واحدها شود گفت: دانشگاه سراسري آخرين گروهي است که وارد بحث حذف کنکور مي‌شود، چرا که در اين دانشگاه‌ها رقابت جدي است و صندلي خالي نداريم.

اما سه مجموعه ديگر دانشگاه‌هاي غير انتفاعي، آزاد اسلامي و پيام نور يک فرايند و شرايط رقابتي به وجود مي‌آيد.

وي با بيان اينکه با حذف کنکور نيز تفاوت خاصي ايجاد نمي‌شود، اظهار کرد: در کنکور دانشجو اولويت‌هايش را مشخص کرده و براساس نمره محل پذيرش او مشخص مي‌شود که در حال حاضر نيز با حذف کنکور بازهم اولويت دانشجو در نظر گرفته مي‌شود.

بنابراين اگر موسسات غير انتفاعي و غير دولتي نيز قوي تر باشند حتما وضعيتشان در اين رقابت بهتر خواهد بود. وي افزود: دانشگاه‌هاي غير انتفاعي نيز شامل بحث حذف کنکور خواهند شد و اگر ظرفيت دارند مي‌توانند در رشته‌هاي خود دانشجو را براساس سوابق تحصيلي پذيرش کنند. نادري‌منش با بيان اينکه در حال حاضر در برخي از دوره‌هاي کارداني با همه زير نظام‌هاي آموزش عالي بيش از 10 هزار رشته محل داريم که ظرفيتشان بيش از تعداد دانشجوست بيان کرد: زماني که گفته مي‌شود آموزش عالي 1.5 ميليون ظرفيت دارد و از طرفي 500 هزار نفر ورودي آموزش و پرورش است جمعا تعداد متقاضيان با پشت کنکوري‌ها به 900 هزار نفر مي‌رسد و يعني صندلي خالي در دانشگاه‌ها وجود دارد.

معاون آموزشي وزير علوم با اشاره به تعداد زياد موسسات غير انتفاعي تصريح کرد: ما در اصفهان به اين موسسات هشدار داديم که 340 دانشگاه غيرانتفاعي بيش از ظرفيت کشور است و پيشنهاد شد که در اين زمينه کميته‌اي تشکيل شده و اين دانشگاه‌ها تجميع شوند. وي با بيان اينکه دو سال است که نسبت به اين موضوع هشدار مي‌دهيم، تصريح کرد: دانشگاه‌هاي غير انتفاعي مي‌توانند با تجميع به 30 تا 40 دانشگاه تبديل شوند.

نادري‌منش درباره احتمال تجميع اين دانشگاه‌ها گفت: وزارت علوم اين پيشنهاد را داده است اما چون اين بخش، بخش خصوصي است بايد درخواست از سوي خودشان باشد.

وي در پايان در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه چه تعداد از رشته محل‌ها کنکورشان حذف خواهد شد، گفت: تعداد رشته‌ محل‌هايي که کنکورشان حذف خواهد شد، بسته به ميزان درخواست‌ها از سه تا 10 هزار متغير خواهند بود که اين موضوع در حال بررسي است.


 رييس کارگروه روانشناسي شوراي تحول علوم انساني خبر داد؛
 حذف گرايش‌هاي رشته‌ روانشناسي در مقطع کارشناسي 

 
رييس کارگروه روانشناسي شوراي تحول علوم انساني از حذف گرايش‌هاي رشته‌هاي روانشناسي در مقطع‌ کارشناسي خبر داد. به گزارش خبرنگار دانشگاهي ايسنا، علي فتحي آشتياني در نشست هم انديشي کارگروه روانشناسي شوراي تحول با بيان اينکه 20 گرايش مختلف براي مقاطع ارشد و دکتري رشته روانشناسي تبيين شده است، اظهار کرد: همچنين در مقطع کارشناسي 65 سر فصل براي دروس اصلي، پايه، تخصصي و اختياري با توجه به، غني‌سازي، بومي سازي، به روز رساني و ارزشمندسازي سرفصل‌ها تبيين شده است.

وي افزود: تمام سرفصل‌هاي بازنگري شده از مهر ماه سال تحصيلي 92 ارائه خواهند شد. آشتياني همچنين با اشاره به تعداد 134 واحد براي دوره‌هاي کارشناسي رشته‌هاي روانشناسي تصريح کرد: در دوره‌هاي کارشناسي 20 واحد اصلي، 33 واحد پايه و دروس اختياري وجود دارند که مجموع اين واحدها در کل دوره 134 واحد خواهد بود.

وي خاطرنشان کرد: پژوهش‌ها و مقالات نيز بايد با نگاه بومي و ارزشمند پيش رود. رئيس کارگروه روانشناسي شوراي تحول علوم انساني با اشاره به اقدامات پژوهشگاه علوم انساني در بازنگري اين علوم تصريح کرد: اين پژوهشگاه وضع موجود منابع درسي دوره کارشناسي را ارزيابي کرده و براي تدوين منابع مورد نياز با گروه روانشناسي انتشارات سمت همکاري خواهند داشت.


 توزيع ارز 6 ماهه دوم بورسيه‌ها طي 2 هفته 

 معاون پشتيباني سازمان امور دانشجويان تاکيد کرد که دانشجويان بورسيه مي‌توانند با ارائه وکالت‌نامه به خانواده‌هاي‌شان ظرف دو هفته مبالغ ارزي مورد نيازشان را دريافت کنند. محمد حسن مجلس‌آرا در گفتگو با خبرنگار مهر، اضافه کرد: تمام دانشجوياني که بورسيه وزارت علوم، تحقيقات و فناوري هستند در صورت ارائه وکالت به خانواده يا نزديکانشان مي‌توانند طي دو هفته مبالغ ارزي موردنياز را دريافت کنند.

وي تاکيد کرد که دانشجويان مي‌توانند در همان کشور وکالت دهند و پس از تاييد سفارت ايران در آن کشور، آن را براي نزديکانشان ارسال کنند تا از طريق پست يا اي ميل در اختيار معاونت پشتيباني سازمان امور دانشجويان قرار گيرد.به گفته وي با برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته قرار بر اين است مبالغ از طريق رايزنها، نمايندگان ايران و ساير روشهاي مناسبي که سازمان امور دانشجويان براي ارسال ارز در نظر گرفته، در اختيار دانشجويان قرار گيرد.


 سومين جشنواره دانشجويي فرهنگي مهرباران برگزار مي‌شود؛
 مهلت ارسال آثار؛ 15 دي 

 سومين جشنواره دانشجويي، فرهنگي مهرباران ويژه دانشجويان سراسر کشور برگزار مي‌شود. به گزارش سرويس دانشگاهي ايسنا، اين جشنواره به همت سازمان دانشجويان جهاد دانشگاهي و با مشارکت و حمايت اداره کل امور فرهنگي وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه جامع علمي کابردي، دانشگاه آزاد، دانشگاه پيام نور و برخي سازمان‌ها و نهادهاي کشور برگزار مي‌گردد. مهلت ارسال آثار به سومين جشنواره دانشجويي، فرهنگي مهرباران که در بخش‌هاي عکس، شعر، داستان کوتاه، مقاله، وبلاگ و کاريکاتور برگزار مي‌شود، 15 دي‌ماه سال جاري است.

اعطاي سهميه و مبلغ هفت ميليون ريال کمک‌هزينه عمره مفرده به همراه چهار ميليون ريال تسهيلات به نفر اول، اعطاي سهميه و مبلغ پنج ميليون ريال کمک‌هزينه عتبات عاليات به همراه سه ميليون ريال تسهيلات به نفر دوم، اعطاي سهميه و مبلغ سه ميليون ريال کمک‌هزينه عتبات عاليات به همراه دو ميليون ريال تسهيلات به نفر دوم، پرداخت دو ميليون ريال بن کتاب به نفر سوم و پرداخت يک ميليون ريال بن کتاب به نفر چهارم از جوايز ارزنده اين جشنواره خواهد بود.

همچنين، علاقه‌مندان جهت شرکت در اين جشنواره دانشجويي، فرهنگي مي‌توانند آثار خود را تنها از طريق پايگاه اطلاع‌رساني به نشاني www.mehrbaran.ir ارسال کنند.يادآور مي‌شود علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بيشتر از نحوه برگزاري اين جشنواره مي‌توانند به پايگاه اطلاع‌رساني جشنواره به نشاني www.mehrbaran.ir و ww.isojd.ac.ir مراجعه کنند.


 خبـر 

 شرايط عمومي و علمي و شهريه ادامه تحصيل مربيان دانشگاه آزاد اسلامي تشريح شد

بخشنامه ادامه تحصيل اعضاي هيات علمي با مرتبه مربي تمام وقت رسمي قطعي، رسمي آزمايشي و پيماني دانشگاه آزاد ابلاغ شد. به گزارش خبرنگار مهر، متن کامل اين بخشنامه به شرح ذيل است:

به منظور ارتقاي سطح کيفي آموزش و پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامي و ارتقاي سطح علمي مربيان دانشگاه و اصلاح هرم هيات علمي، مربيان تمام وقت (رسمي قطعي، رسمي آزمايشي و پيماني با حداقل يک سال سابقه کار رضايت بخش) مي توانند با احراز شرايط علمي، عمومي و با رعايت مقررات اين بخشنامه و کليه ضوابط و مقررات ادامه تحصيل دهند.

شرايط علمي براي ادامه تحصيل

اعضاي هيات علمي دانشگاه آزاد با مرتبه مربي که متقاضي استفاده از تسهيلات اين بخشنامه جهت ادامه تحصيل در دوره هاي دکتري تخصصي هستند بايد شرايط زير را احراز کنند:

داشتن مدرک تحصيلي معتبر (غير معادل) در مقطع کارشناسي ارشد که به تأييد مراجع ذيصلاح رسيده باشد. احراز يکي از سه مورد استفاده از بورس 50 درصد، قبولي و دريافت پذيرش براي ادامه تحصيل در دوره هاي حضوري و غيرحضوري و يا مجازي در مقطع دکتري در يکي از واحدهاي داخل کشور و غير بين‌الملل دانشگاه آزاد اسلامي (به غير از واحد محل اشتغال)

استفاده از بورس تحصيل رايگان

قبولي و دريافت پذيرش براي ادامه تحصيل رايگان در مقطع دکتري در يکي از دانشگاه هاي دولتي داخل کشور

استفاده از بورس با هزينه شخصي

قبولي و دريافت پذيرش براي ادامه تحصيل غير رايگان در دوره هاي حضوري، غيرحضوري و با مجازي در مقطع دکتري در يکي از دانشگاههاي معتبر دولتي و غيردولتي داخل کشور (غير از دانشگاه آزاد اسلامي) و واحدهاي بين الملل اين دانشگاه آزاد.

مرتبط بودن مقاطع تحصيلي دکتري تخصصي با کارشناسي ارشد، ارائه مدرک معتبر زبان دوم، انگليسي و يا زبان غير فارسي متناسب با رشته تحصيلي و مورد تأييد دانشگاه تا زمان قبولي در امتحان جامع

شرايط عمومي

صلاحيتهاي عمومي اعضاي هيأت علمي دانشگاه آزاد اسلامي با مرتبه مربي که متقاضي ادامه تحصيل هستند بايد وفق مقررات و قوانين مربوط توسط هيات هاي اجرايي جذب استان ها تأييد شود.

عضويت قانونمند در هيأت علمي دانشگاه آزاد اسلامي با مرتبه مربي تمام وقت رسمي قطعي، رسمي آزمايشي و پيماني با حداقل يک سال سابقه کار رضايت بخش.

شهريه تحصيلي

متقاضيان داراي صلاحيتهاي ذکر شده علمي و عمومي براي ادامه تحصيل در دوره هاي حضوري و غيرحضوري و يا مجازي در مقطع دکتري در يکي از واحدهاي داخل کشور و غير بين الملل دانشگاه آزاد اسلامي (به غير از واحد محل اشتغال) از بورس 50 درصد بهره مند مي شوند و در همه امور مشمول قوانين و مقررات و ضوابط دانشجويان بورسيه دانشگاه آزاد اسلامي هستند.

متقاضيان داراي صلاحيتهاي ذکر شده علمي و عمومي براي ادامه تحصيل رايگان در مقطع دکتري در يکي از دانشگاههاي دولتي داخل کشور، از بورس رايگان (بدون پرداخت شهريه) بهره مند مي شوند و در همه امور مشمولين قوانين و مقررات و ضوابط دانشجويان بورسيه ( 50 درصد) دانشگاه آزاد اسلامي هستند. پرداخت کل شهريه ثابت و متغير و ديگر هزينه هاي متقاضيان داراي صلاحيتهاي ذکر شده علمي و عمومي براي ادامه تحصيل غير رايگان در دوره هاي حضوري، غيرحضوري و يا مجازي در يک مقطع تحصيلي بالاتر دانشگاهي در يکي از دانشگاههاي معتبر دولتي و غيردولتي داخل کشور (غير از دانشگاه آزاد اسلامي) و واحدهاي بين الملل اين دانشگاه آزاد به عهده خود متقاضيان است و در دوران تحصيل در همه امور مشمول قوانين و مقررات و ضوابط دانشجويان بورسيه رايگان دانشگاه آزاد اسلامي هستند. وزارت علوم، تحقيقات و فناوري براي تعدادي از مربيهاي (بورسيه 50 درصد) داراي صلاحيتهاي ذکر شده علمي و عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، برابر قوانين و شرايطي که اعلام کرده است، پرداخت 50 درصد شهريه دوره دکتري آنها را به عنوان کمک شهريه تحصيلي تقبل مي کند.در صورتي که دانشجوي دکتري در يکي از واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي تحصيل کند پرداخت 50 درصد مابقي شهريه تحصيلي را نيز واحد محل اشتغال مربي دانشگاه آزاد اسلامي تقبل خواهد کرد. اگر به هر دليلي در طول دوره تحصيلي، وزارت علوم، تحقيقات و فناوري سهم 50 درصد شهريه را پرداخت نکنند، مسئوليت پرداخت آن بر عهده خود مربي است و به هر صورت در دوران تحصيل در همه امور مشمول قوانين و مقررات و ضوابط دانشجويان بورسيه (50 درصد) دانشگاه آزاد اسلامي است.

برگزاري کرسي آزاد انديشي با موضوع «ماهواره و facebook آري يا نه؟ »

در دانشگاه آزاد اسلامي واحد مبارکه

اصفهان – خبرنگار آفرينش

کرسي آزاد انديشي با موضوع «ماهواره وfacebook آري يا نه؟» در دانشگاه آزاد اسلامي واحد مبارکه برگزار شد. در اين جلسه سه نفر مخالف، سه نفر موافق و دکتر فراهاني از اساتيد برجسته دانشگاه علامه طباطبايي ، به عنوان داور حضور داشتند.در اين کرسي 150 نفر از دانشجويان دختر و پسر شرکت کرده و موافقين و مخالفين در چهار مرحله پنج دقيقه اي از نظرات خود دفاع کردند. يکي از دانشجويان مخالف گفت: ما با نفس رسانه مخالف نيستيم اما با توجه به اين که کساني که اين ماهواره ها را هدايت مي کنند جزو جوامع مرکزي هستند که هيچ وقت اين جوامع يافته هاي خود را صادقانه در اختيار جوامع پيرامون قرار نمي دهند.

يک دانشجوي موافق نيز ابراز داشت: در هيچ دوره زماني ابزارها ترور و جنگ و فحشا نشده بلکه اين انسانها هستند که خود برداشت سوء دارند و ماهواره تنها پل ارتباطي بين فرهنگ ها است. وجود رسانه مخرب نيست؛ چرا که به زور نمي‌شود عقايد را تغيير داد چون ما تنوع طلبيم و ماهواره اين نياز ما را برطرف مي‌کند. در نهايت نظر داور اين بحث اين بود که ما در اين بحث و گفت‌وگو بيشتر دنبال درد و دليم تا راهکار دادن. بايد براي هيجانات جوانان برنامه داشته باشيم.دراين جلسه سوالاتي از قبيل ترويج فرهنگ و تمدن، اطلاع از اخبار واقعي در جهان، سقوط در گرداب غرب، ماهواره عامل پيشرفت نسل جوان يا باعث توقف، مطرح و به آن پاسخهايي داده شد و دانشجويان در فضايي علمي و صميمي به پاسخ قانع کننده اي در خصوص شبهات و سؤالات خود رسيدند.گفتني است کرسي‌هاي آزاد انديشي با موضوعات مختلف به صورت دوره‌اي به همت دفتر فرهنگ اسلامي واحد مبارکه برگزار مي‌گردد.

رييس دانشگاه محقق اردبيلي خبر داد؛

راه‌اندازي دانشگاه فناوري‌هاي مهندسي نوين سبلان

تاسيس خانه فرهنگ در دانشگاه اردبيل

رييس دانشگاه محقق اردبيلي گفت: خانه فرهنگ دانشگاه محقق اردبيلي با 2800 متر مربع فضا و با اعتبار 22 ميليارد ريال در کنار مسجد دانشگاه محقق اردبيلي افتتاح مي‌شود. به گزارش ايسنا، مسعود گنجي در جلسه بررسي پروژه‌هاي افتتاحي دهه فجر با اشاره به احداث ساختمان کلاس‌هاي دانشگاه،گفت: دانشگاه محقق اردبيلي دهه فجر امسال سه پروژه را افتتاح مي‌کند. وي به اعتبار هزينه شده براي احداث اين ساختمان اشاره کرد و افزود:براي اين ساختمان 35 ميليارد ريال هزينه شده است. وي با بيان اينکه يکي ديگر از پروژه‌هاي قابل افتتاح در دهه فجر، مجتمع آموزشي فرهنگي دانشکده کشاورزي است، افزود: اين دانشکده با فضايي بالغ بر 600 متر مربع و با اعتبار 40 ميليارد ريال افتتاح مي‌شود. وي در پايان از ارتقاي دانشکده فناوري‌هاي نوين دانشگاه محقق اردبيلي خبر داد و افزود:با موافقت شوراي عالي گسترش اين دانشکده به دانشگاه فناوري‌هاي مهندسي نوين سبلان ارتقا يافت.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي رودهن پژوهشگر نمونه شد

رودهن - ايرج صادقعلي

دکتر عليرضا ايرانبخش رئيس دانشگاه آزاد اسلامي رودهن به عنوان پژوهشگر نمونه شهرستان دماوند، بخش رودهن و بخش مرکزي تهران (بومهن) معرفي شد. به گزارش خبرنگار آفرينش در مراسمي که به مناسبت هفته پژوهش در شهرستان دماوندکه با حضور آيت‌اله حسيني شاهرودي عضو مجلس خبرگان رهبري و شماري از مسئولان شهرستان دماوند، رودهن و بخش مرکزي به ميزباني دانشگاه آزاد اسلامي رودهن برگزار شد، دکتر عليرضا ايرانبخش رئيس اين واحد دانشگاهي بعنوان پژوهشگر نمونه معرفي و مورد تقدير قرار گرفت.

لازم به ذکر است دکتر ايرانبخش استاد نمونه بسيجي کشوردر سال 1388، رئيس برتر دانشگاه آزاد اسلامي در سال 1389 در شصت و دومين اجلاس سراسري دانشگاه آزاد اسلامي، مدير نمونه پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي در جشنواره فرهيختگان سال 1390،رئيس شوراي فرهنگي برتر دانشگاه آزاد اسلامي در سال 1389، محقق برگزيده واحد دانشگاهي از سال 1381 تا 1390بوده است.

ضمناً نامبرده تاکنون 41 مقاله ISI و ISC در مجلات معتبر علمي داخل و خارج کشور منتشر نموده و داراي 10 عنوان کتاب تأليفي دانشگاهي است. همچنين عضويت در جامع علمي داخل و خارج از کشور از ديگر افتخارات وي است.


 با انتشار اسامي تکميل ظرفيت؛
 تاريخ مراجعه قبول‌شدگان کارداني به کارشناسي براي ثبت نام اعلام شد 

مشاور عالي سازمان سنجش از انتشار فهرست اسامي پذيرفته شدگان در مرحله تکميل ظرفيت آزمون کارداني به کارشناسي ناپيوسته سال جاري خبر داد.حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر، اضافه کرد: فهرست اسامي پذيرفته شدگان نهايي رشته‌هاي تحصيلي متمرکز مرحله تکميل ظرفيت آزمون کارداني به کارشناسي ناپيوسته سال 91 در سامانه سازمان سنجش اعلام شد. وي گفت: پذيرفته شدگان براي ثبت نام مي توانند در روزهاي 11 و 12 دي ماه به مراکز قبولي به همراه داشتن مدارک مورد نياز مراجعه کنند.به گفته مشاور عالي سازمان سنجش، پذيرفته شدگان‌ رشته‌هاي‌ تحصيلي‌ دوره‌ روزانه‌ در اين مرحله، خواه‌ در موسسه‌ آموزش‌ عالي‌ ذيربط ثبت‌ نام کنند يا نه، حتي‌ با دادن‌ انصراف‌ قطعي‌ از تحصيل،‌ مجاز به‌ ثبت‌نام‌ و شرکت‌ در آزمون‌ کارداني‌ به‌ کارشناسي‌ناپيوسته‌ سال‌ 1392 نيستند.

توکلي افزود: آن دسته از داوطلباني که قبولي اوليه آنان مربوط به دوره روزانه بوده و در مرحله تکميل ظرفيت در دوره غير روزانه (دوره غيرانتفاعي) پذيرفته‌شده‌اند، حتي با دادن انصراف از اين رشته‌ها حق شرکت در آزمون سال بعد را نخواهند داشت.مشاور عالي سازمان سنجش اظهار داشت: آن دسته از داوطلباني که در رديف پذيرفته شدگان هر يک از رشته‌هاي تحصيلي تکميل ظرفيت اين مقطع قرار دارند، چنانچه قبلاً در رديف پذيرفته شدگان رشته‌هاي تحصيلي دوره‌هاي روزانه، نوبت دوم (شبانه) و يا رشته‌هاي تحصيلي مؤسسات آموزش عالي غير انتفاعي آزمون مربوط قرار گرفته باشند، نياز به انصراف از رشته قبولي قبلي ندارند و با آنان همانند دانشجويان انتقالي رفتار خواهد شد.وي با اعلام خبر تغيير يکي از کد رشته محلها گفت: کدرشته محل 4274 مربوط به گرايش الکترونيک از رشته امتحاني برق (کد 204) به کدرشته محل 4281 تغيير يافت و با توجه به حدنصاب نرسيدن تعداد متقاضيان کد رشته ‌محل 4268 مربوط به موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي رفاه تهران (با روش پذيرش نيمه‌متمرکز) از رشته امتحاني علمي- کاربردي مديريت امور فرهنگي (کدرشته امتحاني 518) و نيز اعلام اين موسسه مبني بر عدم امکان تشکيل کلاس به دليل آمار اندک متقاضيان، هيچ داوطلبي در رشته فوق به عنوان معرفي شده چند برابر براي مصاحبه معرفي نشده است.توکلي درباره زمان اعلام نتايج رشته‌هاي نيمه ‌متمرکز مرحله تکميل ظرفيت اعلام کرد که اين نتايج به همراه ساير رشته‌هاي تحصيلي نيمه ‌متمرکز اواخر دي‌ماه و يا نيمه اول بهمن‌ماه اعلام خواهد شد.


 تاريخ دانشگاهي 

دارالفنــون

قسمت پنجاه و هفتم

جوانان تحصيلكرده كم كم وارد مناطق ممنوعه مي‌‌شدند. واژه‌هاي آزادي، آرمان‌خواهي، ترقي و غيره بين جوانان رواج يافت و راجع به آن‌ها بحث و تبادل نظر صورت مي‌گرفت.

دارالفنون في نفسه شايد نتوانست تاثيري عميق بر ذهنيت عامه بگذارد و انديشه انتقادي و روحيه پرسش‌گري را به طور ريشه‌اي در اين جغرافيا جا بيندازد، اما آن چه كه از محصولات آن برمي‌آيد اين است كه برخي وسيله‌ها را براي انديشه نو به جوانان ارائه نمود.

به عنوان نمونه مي‌توان از روزنامه‌هايي نام برد كه در خارج از كشور به چاپ مي‌رسيد و داخل كشور شده و جوانان را تغذيه فكري مي‌كرد.

آخوندزاده در تفليس مقالات و رسالاتي عليه استبداد مي‌نوشت كه مهم‌ترين آن‌ها در اين زمينه به نام "مكتوبات" است كه در آن، مفاهيم نو همچون پيشرفت، استبداد، تحجر، انقلاب و شورا آمده است.

اگر در دارالفنون رشته علوم نظري و انساني نيز به فراخور زمان تاسيس مي‌شد، شايد پايه‌هاي مشروطه و جمهوري‌خواهي آن قدر لرزان نمي‌شد كه با بادي بلرزد و از بين برود.

ادامه دارد...

بر گرفته از كتاب دارالفنون: گفتاري در هويت داالفنون و جايگاه آن در تاريخ معاصر ايران

تدوين و نگارش: مهدي اشراقي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته