جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/10/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4330


بيماري خاموش


درمان گرفتگي بيني


خبرها از عالم علم


 بيماري خاموش  

با تغيير هرم سني جمعيت در تمام دنيا به سمت سالمندي پوکي استخوان به عنوان يک بيماري خاموش طي چند سال اخير شيوع 2/5 برابري داشته است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ دکتر عباس علي کشت کار رئيس مرکز تحقيقات پوکي استخوان افزود: پوکي استخوان شايع ترين بيماري متابوليک استخواني است اگر ما وضعيت خوبي از لحاظ تراکم استخوان در سنين جواني براي استخوان هايمان ايجاد کنيم مي‌توانيم احتمال بروز بيماري هاي استخواني به خصوص پوکي استخوان را در سالمنداني کاهش دهيم.

وي گفت: مطالعه اي چند فازي براي بررسي شيوع پوکي استخوان در افراد بالاي 20 سال در طي سه مرحله انجام شد که اين مطالعه در مرحله اول در 5 استان در مرحله دوم و سوم هر کدام در 2 استان انجام شد.

نتايج اين مطالعه حاکي از آن بود که در هر دو جنس دوازده درصد پوکي استخوان و بيست و نه درصد کاهش توده استخواني و 60 درصد نرمال بودن.

همچنين در مطالعه ي مقايسه اي که بين سال‌هاي 80 و 89 در افراد بالاي 50 سال انجام شد نشان داد که شيوع پوکي استخوان در اين 9 سال2/5 برابر شده و روند رو به صعودي دارد.

وي عنوان کرد: به خاطر بهبود وضعيت بهداشتي در تمام دنيا هرم سني جمعيت به سمت سالمندي به پيش مي رود و محصول اين پديده شيوع بيماري هايي همچون پوکي استخوان است.

سازمان بهداشتي جهاني براي سال 2050 پيش بيني کرده که 530 ميليون نفر از جمعيت آسيا در سن بالاي 65 خواهند بود.

کشت کار اظهار داشت: پوکي استخوان تا زماني که منجر به شکستگي نشود بدون علامت باقي مي ماند. در واقع 80 درصد کساني که پرخطر براي پوکي استخوان محسوب مي شوند و يا حداقل يک شکستگي دارند نه بررسي و نه درمان مي شود.

* هشتاد درصد زنان و مردان بالاي بيست سال دچار کمبود ويتامين D هستند

وي در بخش ديگري از سخنان خود تصريح کرد: شايع ترين محل شکستگي ستون فقرات و وخيم ترين محل شکستگي استخوان لگن است.

بايد توجه داشت فاکتور مهم در جلوگيري از پوکي استخوان ويتامين D و کلسيم است.

کشور ما از لحاظ ويتامين D وضعيت نگران کننده‌اي دارد.

چرا که منابع رژيم غذايي خوبي از ويتامين D وجود ندارد و جذب اين ويتامين کم است.

وي ادامه داد: بايد توجه داشت که تحقيقات نشان داده آلودگي هوا نيز منجر به کاهش ويتامين D در افراد مي شود که اين امر در شهر تهران و شهرهاي آلوده بسيار مشهود است.

طي مطالعه اي که انجام شده بيش از 80 درصد زنان و مردان بالاي 20 سال دچار کمبود ويتامين D هستند و تنها 5 درصد افراد جامعه وضعيت خوبي از لحاظ ويتامين D دارند.

* شکستي مچ قابل درمان باشد

کشت کار در بخش ديگري از سخنان خود عنوان کرد: مطالعه اي در سال نود براي بررسي وضعيت کمبود ويتامين D در دانش اآموزان راهنمايي و دبيرستان انجام شد که نشان داد دانش آموزان نيز دچار کمبود ويتامين D هستند.

وي ادامه داد: اولويت برنامه هاي آموزشي و بررسي‌هاي ما مربوط به مناطق روستايي است شايد به نظر برسد که وضعيت روستاهاي کشور به دليل دامداري بهتر باشد.

ولي در برخي از مناطق روستايي به دليل کويري بودن دامپروري وجود ندارد و وضعيت پوکي استخوان در اين مناطق هم مانند شهرها است.

کشت کار افزود: بايد از بحث پزشک خانواده به عنوان يک فرصت استفاده کنيم و برنامه پيشگيري و کنترل را در آن جاي دهيم تا بتوانيم با افزايش آگاهي مردم ميزان شيوع پوکي استخوان را کاهش دهيم.

رئيس مرکز تحقيقات پوکي استخوان اظهار داشت: از ابتداي امسال ثبت شکستگي هاي لگن را در بيمارستان هاي تهران آغاز کرديم تا با استفاده از اين آمار بتوانيم برنامه هايي را در جهت کاهش ميزان شکستگي اين استخوان انجام دهيم.

شايان ذکر است: که شعار امسال روز جهاني پوکي استخوان شکستگي مچ قابل درمان مي باشد، است.


 درمان گرفتگي بيني  

خيلي از افراد تقريبا در تمام طول زندگيشان دچار نوعي گرفتگي بيني خفيف هستند و به جاي آن كه براي يافتن علت اين عارضه آزاردهنده و درمان آن اقدام كنند، به نوعي همزيستي با آن دست پيدا كرده و هر ساعت يا چند ساعت يك بار، با شدت اقدام به تخليه بينيشان ميكنند.

برخي ديگر از افراد هم مدام دست به قطره‌هاي بيني ميبرند و با چكاندن چند قطره، براي چند ساعتي از تنفسي راحت لذت ميبرند.

اما اين افراد، ناآگاهانه خود را در معرض آسيبهاي بيشتر به مخاط بينيشان با مصرف مكرر و طولانيمدت قطره بيني قرار ميدهند.

دكتر ابراهيم رزمپا، متخصص گوش و حلق و بيني در گفتوگو با جام‌جم ميگويد: قطره بيني نبايد به طور دائم براي رفع گرفتگي بيني استفاده شود، چراكه نه‌تنها استفاده طولاني‌مدت از اين قطره‌ها وابستگي ايجاد ميكند، بلكه به مرور، مخاط بيني را دچار آسيب ميكند، مژكهاي داخل بيني را از كار مياندازد و به تشديد گرفتگي بيني منجر ميشود.

اين متخصص گوش، حلق و بيني اضافه ميكند: البته منظور ما از قطره بيني، سرم‌هاي شستوشوي نمكي (مانند قطره كلرور سديم) كه به كودكان نيز داده ميشود نيست.

اين نوع قطره‌ها كاملا بي‌خطر است، اما استفاده مكرر و بيش از سه روز از ساير قطره‌هاي بازكننده بيني (مانند فنيلافرين) به مخاط بيني آسيب ميرساند.

پس بهتر است كه مصرف اين قطره‌ها پس از سه روز قطع و با فاصله، دوباره استفاده شود.

چرا بيني ميگيرد؟

بسياري از افراد نميدانند كه بايد از بينيشان در مقابل تغييرات شديد دماي هوا مراقبت كنند، چراكه بيني عضو بسيار حساسي است كه دماي هوايي را كه وارد ريه‌ها ميشود، تنظيم ميكند.

يعني وقتي در هواي سرد قرار ميگيريد، بيني تلاش ميكند دماي هواي طبيعي ورودي به ريه‌ها را حفظ كند، اما اگر دماي هوا سردتر يا گرمتر از حد متعادل بيني باشد، باعث گرفتگي بيني و آبريزش مخاط آن ميشود.

به بيان ديگر، سرما با افزايش و غليظ شدن مخاط‌هاي بيني و ريه باعث گرفتگي شده و در اين شرايط بافت بيني تحريك و به بروز واكنش حساسيت‌زا منجر ميشود.

دكتر رزمپا با اشاره به علل داخلي گرفتگي بيني ميگويد: در برخي كودكان انحراف تيغه بيني، بزرگي شاخك‌هاي بيني، اشكالات جنيني و نيز وجود تومورهاي خوشخيم يا بدخيم ميتواند به گرفتگي بيني منجر شود.

از سوي ديگر، بزرگي لوزه سوم يا وجود يك جسم خارجي در بيني كودك از عوامل اصلي گرفتگي بيني محسوب ميشود. بر اين اساس ترشح يكطرفه و بدبو از بيني كودك، احتمال گرفتگي اين عضو با جسم خارجي را تقويت ميكند.

اين متخصص گوش، حلق و بيني اضافه ميكند: البته گرفتگي يا احتقان بيني در بسياري از افراد، معمولا با سرماخوردگي معمولي، عفونت سينوسي، آنفلوآنزا و حساسيت يا آلرژي در ارتباط است و ايجاد هريك از اين عوامل ميتواند باعث بروز گرفتگي بيني شود.

هريك از اين موارد ممكن است حتي تنفس را براي شخص مبتلا به تورم مخاط بيني (رينيت) مشكل كند و به اين دليل فرد بايد مورد ارزيابي و درمان قرار بگيرد.

از اختلالات هورموني تا استرس

جدا از آن كه در برخي افراد، حساسيت به برخي مواد همچون گرد و غبار، گرده‌هاي گل و گياه، گرده‌هاي ريز موي حيوانات خانگي، مواد غذايي پرادويه و قرار گرفتن در معرض دود سيگار هم ميتواند باعث بروز گرفتگي و حتي تشديد گرفتگي بيني شود.

عوامل ديگري از جمله مشكلات هورموني، عوارض مصرف برخي داروها و مهمتر از آن قرار گرفتن در دوره‌هاي همراه با استرسهاي روحي و رواني نيز ميتواند در گرفتگي بيني موثر باشد.

دكتر رزمپا در اين ارتباط توضيح ميدهد: مشكلات هورموني در سه ماهه اول بارداري، حتي در دوره‌هاي نزديك به عادت ماهانه يا كم‌كاري تيروئيد ميتواند از علل گرفتگي بيني باشد.

همچنين افرادي كه داروهاي فشار خون مصرف ميكنند به گرفتگي بيني مبتلا ميشوند.

استرس نيز با تاثير بر سيستمهاي سمپاتيك و پاراسمپاتيك (دستگاه سمپاتيك در واكنش‏هاى هيجانى مانند خشم و ترس وارد عمل مى‏شود، در حالى كه برعكس، سيستم پاراسمپاتيك از عمل سمپاتيك جلوگيرى كرده، باعث آرامش و سكون مى‏شود و در فعاليتهاى روزمره به طور طبيعى و آرام نقش دارد) ميزان ترشحات و حالت تورمي بيني را تشديد ميكند.

بيني را با شدت تخليه نكنيد

به گفته دكتر رزمپا، افرادي كه دچار گرفتگي بيني هميشگي هستند، بايد از تخليه بينيشان با فشار و بشدت خودداري كنند.

اين متخصص اضافه ميكند: از آنجا كه بيني به گوش مياني متصل است، وارد آمدن فشار ناگهاني به پرده گوش با تخليه شديد بيني ميتواند به وارد آمدن آسيب به پرده گوش و در مواردي پارگي آن منجر شود. به همين علت، شستشوي بيني با سرم‌هاي نمكي به طور روزانه و هر چند ساعت يك بار توصيه ميشود.

گرفتگي بيني را درمان كنيد

شايد بسياري از افراد با بينيشان كه نميتوانند از طريق آن براحتي نفس بكشند، به نوعي همزيستي دست پيدا كرده باشند؛ اما گرفتگي بيني درمان نشده ميتواند به بيماريهايي چون مشكلات خواب، عفونت گوش، آسم و حتي عوارضي چون خرخر كردن تبديل شود.

همچنين اكثر افرادي كه دچار گرفتگي بيني هستند، معمولا با دهان باز تنفس ميكنند و همين امر باعث خشكي دهانشان ميشود.

رفع گرفتگي بيني در نوزادان و كودكان نيز از نظر تنفسي بسيار اهميت دارد.

دكتر رزمپا در ارتباط با روشهاي تشخيصي و درماني گرفتگي بيني يا رينيت ميگويد: مهمترين راه تشخيص، بعد از گرفتن تاريخچه بيماري و اين كه بيمار از چه موقع دچار گرفتگي بيني شده و شدت گرفتگي چقدر بوده، معاينه پزشك است.

يعني در اغلب موارد، از طريق معاينه داخل بيني، علت گرفتگي مشخص ميشود.

در مواردي كه علت گرفتگي بيني از طريق معاينه قابل تشخيص نباشد، از طريق آندوسكوپي، راديوگرافي و سيتي‌اسكن ميتوان مشكل را ارزيابي و براي تجويز درمانهاي دارويي يا حتي جراحي تصميمگيري كرد.

البته جراحي انحراف يا پوليپ بيني هم هميشه به نفع بيمار نيست و انجام آن بايد در صورت ضرورت و توسط پزشك متخصص صورت بگيرد.


 خبرها از عالم علم 

 مصرف خودسرانه آ‌نتي بيوتيك و مكمل‌ها، عامل بيماري‌هاي قلبي

پژوهش‌هاي جديد نشان مي‌دهد كه براي داشتن قلبي سالم و جلوگيري از بروز حملات و نارسايي‌هاي قلبي بايد نكاتي را رعايت كرد كه ازجمله آنها عدم‌مصرف خودسرانه دارو و مكمل‌ها و درمان سريع عفونتها و دوري از روابط پر تنش بين فردي است.به گزارش روزنامه ايران، محققان در پژوهش‌هاي جديد و همه جانبه خود دريافته‌اند يكسري از فاكتورها در بروز مشكلات و بيماريهاي قلبي دخيل هستند كه شايد ظاهراً كمي عجيب به نظر برسد.يكي از اين فاكتورها؛ محل زندگي افراد است به گونه‌اي كه نتايج يك پژوهش در سال 2001 ميلادي ثابت كرده است ساكنان محله‌هاي كم‌درآمد نسبت به ساكنان محله‌هاي پردرآمد 3 برابر بيشتر با احتمال ابتلا به بيماريها و مشكلات قلبي روبه‌رو هستند.يكي ديگر از فاكتورها و عواملي كه در ابتلاي افراد به بيماريهاي قلبي تأثير مي‌گذارد و شايد كمتر به آن توجه شده است، آنتي بيوتيك‌ها است.مطالعات در سال 2012 ميلادي نشان داده است كه آنتي‌بيوتيك آزيترومايسين با خطر بيشتر حمله قلبي خصوصاً در بيماري‌‌هاي قلبي ارتباط دارد.در همين حال، مي‌توان از مكمل‌هاي كلسيم به عنوان يكي ديگر از فاكتورها و عوامل خطر ساز در زمينه حملات قلبي ياد كرد.در نتايج مطالعات انجام شده در سال 2012 ميلادي آمده است كه مصرف‌كنندگان مكمل‌هاي كلسيم با حملات قلبي بيشتري روبه‌رو بوده‌اند، لذا مشورت با پزشك درباره مصرف كلسيم ضروري است.

مانعي براي پوکي استخوان

بيشتر مردم علاقه زيادي به مصرف چغندر ندارند، اگر شما هم جزو اين دسته هستيد به شما توصيه مي کنيم براي حفظ سلامت خود اين صيفي را به برنامه غذايي خود اضافه کنيد. به گزارش روزنامه خراسان، چغندر منبع عالي آهن است و ميزان انرژي بدن را بالا مي برد و سيستم دفاعي بدن را تقويت مي کند. اين گياه از بدن در برابر رشد سلول هاي سرطاني محافظت مي کند.

- به نقل از سايت «ehow»، مصرف منظم آب چغندر، فشارخون را کاهش مي دهد.

- از فرد در برابر بيماري هاي قلبي، عروقي محافظت مي کند.

- چغندر حاوي منيزيم است؛ اين ماده معدني مانع از پوکي استخوان مي‌شود.

- مسهل طبيعي است، از يبوست و بواسير پيش گيري مي کند.

- با بالا بردن ميزان سرتونين، خلق و خوي فرد را بهبود مي بخشد.

- اسيدفوليک موجود در آن براي رشد سلول هاي جديد موثر است.

- مصرف منظم آب چغندر، واريس را از بين مي برد.

- آب آن با خواص قليايي که دارد، با اسيديته معده مقابله مي کند.

کاهش شدت بروز آلرژي‌ در کودکان با شير مادر

متخصص اطفال کودکان گفت: تغذيه با شير مادر، شدت بروز آلرژي‌ها را کاهش مي‌دهد.به گزارش ايسنا، دکتر "بابک باوفا" با بيان مطلب فوق گفت: فصل پاييز، زمان شروع مجدد بيماري‌هاي اسهالي در کودکان است به همين دليل توصيه مي‌شود کودک از نظر تغذيه و بهداشت فردي مورد مراقبت بيشتري قرار گيرد.باوفا گفت: در صورت بروز اسهال و استفراغ توصيه مي‌شود از "او آر اس" و مايعاتي مانند شيرمادر و دوغ جهت رفع تشنگي کودک و جبران مايعات از دست رفته استفاده کرد. وي در زمينه تغذيه در کودکان گفت: در شش ماه اول زندگي کودک، به تغذيه با شيرمادر تأکيد مي‌شود و بعد از آن نيز تغذيه تکميلي متناسب با سن کودک صورت مي‌گيرد. وي مراقبت از کودکان زيرسه ماه را حساس‌تر عنوان کرد و افزود: در صورت وجود علائم بيماري در کودکان زيرسه ماه، مانند سرفه يا تب شديد، وجود علائم درد گوش، استفراغ، تب بالا و مداوم، بي‌حالي و ناتواني در عمل تغذيه، بايد سريعا به مراکز بهداشتي و پزشک مراجعه کرد. باوفا آلرژي را از بيماري‌هاي کودکان بيان کرد و گفت: به علت همراه شدن بيماري سرماخوردگي با افزايش آلرژي در فصل پاييز و همزماني اين دو، والدين کودکان را در تشخيص و افتراق اين دو ناتوان مي‌کند؛ لذا بايد در صورت بروز علائم بيماري به پزشک مراجعه و از مصرف خودسرانه دارو جدا خودداري کرد. وي همچنين گفت: در صورت بيمار شدن کودک، از مايعات گرم فراوان، باز نگه‌داشتن مجراي بيني کودک، تغذيه با شيرمادر و استراحت کودک، جهت تسريع روند درمان استفاده شود. وي افزود: همچنين براي پيشگيري و کاهش آلرژي فصلي، از بردن کودکاني که سابقه احتمالي آلرژي در خود و يا خانواده دارند به پارک‌ها و زيردرختان و تماس با پرندگان و خوردن غذاهاي آلرژي زا مانند بادام‌زميني، شکلات کاکائويي و غيره تا حد امکان خودداري شود. متخصص اطفال و کودکان بيان کرد: از نشانه‌هاي مقاومت کودکان در مقابل بيماري اين است که تعداد دفعات بيمار شدن يا دريافت آنتي بيوتيک يا بستري شدن نبايد از حد معمول بيشتر باشد و اگر بيش از معمول باشد، احتمال مشکل در سيستم ايمني کودک وجود دارد و بايد اين مسئله توسط پزشک بررسي شود.

ژن‌هاي مسوول بيماري کليوي ناشي از ديابت

يک تيم بين المللي از پژوهشگران با همکاري دکتر «محسن حسيني»، محقق ايراني موفق به شناسايي ژن‌هاي مسوول افزايش خطر بيماري کليوي ناشي از ديابت شدند. بيماري‌هاي کليوي يکي از عوارض شايع و جدي ناشي از ديابت محسوب مي‌شود که حدود يک سوم بيماران ديابتي را درگير کرده و خطر حملات قلبي و مغزي را نيز افزايش مي‌دهد. هرچند بيماري کليوي ناشي از ديابت يکي از علل اصلي نارسايي کليه منجر به دياليز يا پيوند کليه محسوب مي‌شود، تا پيش از اين پژوهش علت بروز اين بيماري کشف نشده بود. به گزارش ايسنا، يک تيم بين المللي از پژوهشگران به سرپرستي محققاني از دانشگاه‌هاي هاروارد، هلسينکي، کوئين بلفاست و کالج دانشگاهي دوبلين موفق به شناسايي دو ژن مسوول افزايش خطر بيماري کليوي ناشي از ديابت شده اند.در بزرگترين مطالعه در نوع خود، چهار هزار و 750 بيمار کليوي ناشي از ديابت و هفت هزار بيمار ديابتي بدون مشکل کليوي مورد بررسي قرار گرفتند.محققان بيش از دو ميليون نشانگر DNA هر فرد را مورد تجزيه و تحليل قرار داده و دريافتند که تغييرات مرتبط با دو ژن AFF3 و ERBB4 خطر مشکلات کليوي را در بيماران ديابتي افزايش مي‌دهد.

پروفسور «پيتر ماکسول» از محققان دانشگاه کوئين و يکي از پژوهشگران اصلي اين مطالعه تأکيد مي‌کند: داروهاي موجود قادر به درمان نارسايي کليه نيستند، اما مي‌توانند سرعت گسترش بيماري را کاهش دهند؛ شناخت بيماران پر خطر و در معرض ابتلا به مشکلات کليوي مي‌تواند به مديريت موثر ديابت در بيماران منجر شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته