جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/10/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4330

مديرکل راه و شهرسازي استان اردبيل:
پروژه استراتژيک راه‌آهن اردبيل اولويت اصلي افتتاح‌هاي ماست


دومين نمايشگاه بزرگ دستاوردهاي علمي و پژوهشي شهرستان فيروزکوه افتتاح شد


دومين همايش تجليل از فعالان عرصه حمل و نقل در نسيم شهر برگزار شد

استاندار خوزستان:
شركت ملي حفاري ايران در دوره خلاقيت و نوآوري خود قرار دارد


ايران زمين


گزارش


خبر


 مديرکل راه و شهرسازي استان اردبيل:
 پروژه استراتژيک راه‌آهن اردبيل اولويت اصلي افتتاح‌هاي ماست 

 اردبيل – مهدي حسين نژاد

مديرکل راه و شهرسازي استان اردبيل گفت: پروژه مهم و استراتژيک راه‌آهن اردبيل جزو مهمترين اولويت فعاليت‌هاي ما در اردبيل است. علي حيدري در نشست شوراي معاونين راه و شهرسازي استان اردبيل اظهار داشت: راه‌آهن اردبيل – ميانه به طول 178 کيلومتر از نظر زير‌سازي، احداث تونل‌ها و پل‌ها در منطقه کوهستاني و بسيار صعب‌العبور قرار دارد که تاکنون 30 درصد پيشرفت را در کل مجموعه شاهد بوديم.وي خاطرنشان کرد:‌ مابقي اين پروژه بزرگ با تمام قدرت و توسط پنج پيمانکار در هشت قطعه در دست احداث است که اميدواريم هر چه سريع‌تر اين پروژه مهم و استراتژيک استان به بهره‌برداري رسيده و مردم استان اردبيل به آرزوي چندين و چند ساله خود دست يابند.

مديرکل راه و شهرسازي استان اردبيل با اشاره به اينکه در سفر معاون وزير راه و شهرسازي 10 ميليارد تومان از بدهي پيمانکاران پرداخت شد، يادآور شد: ما هم‌اکنون تنها چند ميليارد تومان بدهي به پيمانکاران داريم که در آينده نزديک نيز اين مبلغ با پيمانکاران تسويه مي‌شود. حيدري در بخش ديگري از سخنان خود به سياست دولت در خصوص مسکن مهر نيز اشاره کرد و گفت: در شهرهاي بالاي 25 هزار نفر از کل 39 هزار و 400 واحد مسکن مهر که جزو تعهدات استان مي‌باشد 12 هزار و 500 واحد به صورت تعاملي و 3 هزار و 400 واحد به صورت تفاهم‌نامه سه‌جانبه و مابقي نيز در قالب خودمالکين اجرا مي‌شود که بر اساس تعهدات صورت گرفته 26 هزار واحد تا پايان سال جاري به بهره‌برداري مي‌رسد.

اين مسئول از آغاز فعاليت راهداران در استان نيز خبر داد و افزود: 47 اکيپ راهداري در سطح استان آماده ارائه خدمات در محورهاي مواصلاتي اردبيل هستند که در راهدارخانه‌هاي ثابت،‌ سيار و مرکزي استان با 193 دستگاه ماشين‌آلات سنگين سازماندهي و مستقر شده‌اند. مديرکل راه و شهرسازي استان اردبيل تصريح کرد: همچنين 334 نفر از همکاران راه و شهرسازي به صورت شبانه‌روزي آماده ارائه خدمات به هموطنان در محورهاي مواصلاتي مي‌باشند که تلفن گوياي 141 به صورت شبانه‌روزي در اختيار آنان مي‌باشد.حيدري از انبار 8 هزار تن نمک مورد نياز محورهاي کوهستاني و صعب‌العبور استان خبر داد و بيان داشت: از لحاظ ارائه خدمات مشکلي در زمستان سال جاري در محورهاي مواصلاتي امسال نخواهيم داشت.


 دومين نمايشگاه بزرگ دستاوردهاي علمي و پژوهشي شهرستان فيروزکوه افتتاح شد 

 فيروزکوه - خبرنگار آفرينش

در آييني با حضور معاون برنامه‌ريزي استانداري تهران و مسؤولان محلي، دومين نمايشگاه دستاوردهاي علمي، پژوهشي و دستاوردهاي داخلي شهرستان فيروزکوه با رويکرد حمايت از کار و سرمايه ايراني افتتاح شد. در آيين افتتاحيه اين نمايشگاه در محل سالن آمفي تئاتر شهيد آويني دانشگاه آزاد اسلامي واحد فيروزکوه، نعمت ا... ترکي معاون استاندار تهران اظهارکرد: پس از پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي، کمتر کسي باور داشت که اين نظام نوپا بتواند در عرصه هاي مختلف از جمله علم و فناوري به رشد و شکوفايي برسد. معاون استاندار تهران گفت: افزايش تعداد مدارس تيزهوشان از 250 به 450 تا پايان سال 90، افزايش تعداد دانش آموزان اين آموزشگاهها از 60 هزار به 121 هزار، اتصال 24 هزار مدرسه کشور به پرتال ملي مدارس هوشمند تا سال 90، تامين و راه‌اندازي 9 هزار مجتمع آموزشي روستايي و افزايش سه برابري تعداد مراکز تحقيقات پزشکي کشور از جمله اين اقدامات بوده است.

ترکي ادامه داد: افزايش 12 برابري توليد دارو با فناوري بالا، ورود پنج دانشگاه علوم پزشکي کشور به فهرست مؤسسات تحقيقاتي برتر جهان، توليد 2 درصد کل توليدات علمي جهان و پشت سر گذاشتن ترکيه و دست يافتن به رتبه نخست علمي منطقه، توليد 3/16 درصد مقالات علمي مهندسي نفت با توليد 60مقاله، توليد 550 مقاله در رشته رياضي (و کسب رتبه نخست منطقه و دهم جهان)، توليد 5/2 درصد علم شيمي جهان ( و رتبه نخست منطقه و سيزدهم جهان) و توليد 21 هزار مقاله از سال 84 تا پايان سال 90، ديگر توفيقات نظام مقدس اسلامي در عرصه علمي و پژوهشي است که تحسين جهانيان را برانگيخته است. در ادامه فرماندار شهرستان فيروزکوه اذعان داشت: پژوهش، تحقيق، نهضت نرم افزاري و توليد علم، پايه و اساس پيشرفت و توسعه همه جانبه اجتماع است. سعيد افشار نادري افزود: رسالت همه نسل ها، کسب دستاوردهاي گذشتگان و افزودن بر آنهاست تا سهم و نقش خود را به درستي در پيشرفت جامعه ايفاء کنند. در اين نمايشگاه دستگاههاي جهاد کشاورزي، شبکه بهداشت و درمان، ميراث فرهنگي، دانشگاه آزاد اسلامي، آموزش و پرورش، امور بانوان فرمانداري، ايستگاه توليد بذر چغندرقند و همچنين واحدهاي توليدي از شهرک صنعتي عليدره و شهرک صنعتي قديم (دشت ناصر) به ارائه دستاوردهاي علمي، پژوهشي و توليدات خود پرداختند.


 دومين همايش تجليل از فعالان عرصه حمل و نقل در نسيم شهر برگزار شد 

بهارستان - خبرنگار آفرينش

جانعلي‌زاده گفت: در اجراي فرامين مقام معظم رهبري و در اجراي اصل 44 قانون اساسي مبني بر خصوصي سازي سازمان، با واگذاري اتوبوسها به بخش خصوصي اين مهم تحقق يافت.

وي در اين مراسم در بخشي از سخنان خود فعاليتهاي سازمان اتوبوسراني را تشريح نمود و با اشاره به كسب رتبه برتر شهرداري نسيم‌شهر در برخي حوزه‌ها علي‌الخصوص سازمان اتوبوسراني شهرداري، شاخص فعاليتهاي سازمان را بازسازي 35 دستگاه اتوبوس فرسوده برشمرد و خواستار حمايت بيشتر مسئولين در اين زمينه شد. نوبخت فرماندار شهرستان بهارستان نيز در ادامه اين مراسم گفت: روند تقويت حمل و نقل عمومي تا رسيدن به حد مطلوب از سياستهاي دولت خدمتگزار بوده است به طوري كه در حال حاضر 210 دستگاه اتوبوس، 197 دستگاه ميني بوس و 200 دستگاه تاكسي فعال در سطح شهرستان در حال سرويس‌دهي و خدمت‌رساني به شهروندان مي‌باشد. نوبخت درادامه افزود: روزانه حدود 440 سفر در اين شهرستان توسط ناوگان حمل و نقل عمومي انجام مي‌پذيرد وي در ادامه از زحمات مسئولين بويژه در زمينه حمل و نقل عمومي تقدير نمود. وي در ادامه راه‌اندازي ايستگاه ريل باس شهري در سال 90 را كه با پيگيري شهرداري و مساعدت مسئولين به ويژه استاندار محترم تهران در سال 90 افتتاح شد را يادآور شدند و همچنين زمان توقف قطار شهري از مبداً نسيم‌شهر به تهران و بالعكس اعلام نمود.

اين مسئول امور شهري در ادامه ساعت برداشت مسافر توسط سازمان اتوبوسراني را 4 صبح به مقصد آزادي– حرم مطهر – زمزم اعلام داشت. در بخش ديگري از اين مراسم مهندس محمودي معاون عمراني استانداري تهران به اقدامات و خدمات شاخص و ارزنده دولت خدمتگزار اشاره نمود.

حجت الاسلام و‌المسلمين حاج احمد محسن زاده امام جمعه نسيم‌شهر نيز از مساعدت و توجه مسئولين نسبت به شهرستان بهارستان به ويژه نسيم‌شهر تقدير نمود و اظهار داشت:انتظار مي‌رود مسئولين با رفت وآمد بيشتر به نسيم‌شهر اقدامات صورت گرفته را از نزديك مشاهده نمايند.

وي در ادامه اقدامات ارزشمند در منطقه را نتيجه اتحاد و همدلي مسئولين، شورا اسلامي، مديريت شهري و.... برشمرد و از جمله اقدامات شاخص شهرداري، كسب رتبه برتر مديريت شهري نسيم‌شهر در حوزه‌هاي مختلف اعم از دريافت رتبه برتر سازمان اتوبوسراني در سطح كشور، كسب رتبه برتر سازمان فضاي سبز در سطح استان و همچنين دريافت لوح سپاس از وزير محترم كشور و كسب عنوان شوراي نمونه براي شوراي اسلامي نسيم‌شهر را اعلام نموده و در ادامه خواستار تعامل بيشتر مسئولين در راستاي خدمت‌رساني به مردم شريف نسيم‌شهر شد.

گفتني است در پايان مراسم مهندس محمودي معاونت عمراني استانداري تهران در جمع هيئتي متشكل از مسئولين شهرستاني و استاني از اقدامات و پروژه‌هاي در دست اقدام شهرداري نسيم‌شهر بازديد به عمل آورد و رضايتمندي خود را از مجموعه اقدامات مديريت شهري و اعضاي شوراي اسلامي شهر اعلام نمود.


 استاندار خوزستان:
 شركت ملي حفاري ايران در دوره خلاقيت و نوآوري خود قرار دارد 

 اهواز - خبرنگار آفرينش

استاندار خوزستان گفت: شرکت ملي حفاري ايران با گذشت بيش از سه دهه از زمان تاسيس، هم اکنون در دوره خلاقيت و نوآوري خود قرار دارد. دکتر سيد جعفر حجازي در آيين اختتاميه دهمين نمايشگاه تخصصي صنعت حفاري در اهواز با گرامي داشت اول دي سالروز تاسيس اين شرکت به فرمان امام خميني (ره) و تبريک به کارکنان صنعت نفت و حفاري کشور افزود: دهه نخست فعاليت شرکت ملي حفاري ايران به ساماندهي و تجهيز شرکت اختصاص داشت. وي اظهار کرد: دهه دوم رشد و بالندگي اين شرکت را رقم زد و دهه سوم عرصه فناوري است که خلاقيت و نوآوري را به همراه داشته است.

حجازي گفت: مديران اين شرکت بايد به نحوي دورانديشي و سياستگذاري کنند که دهه چهارم و پنجم به صدور خدمات و دانش فني به کشورهاي نفت خيز منجر شود.

استاندار خوزستان با تقدير از خدمات ارزشمند مهندس حيدر بهمني مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران افزود: موفقيتهاي اين شرکت در بومي سازي صنعت و استفاده از ظرفيتهاي سازندگان و صنعتگران داخلي به ويژه استان خوزستان موجب ايجاد تحرک در ساير صنايع بزرگ استان شده است.

وي اظهار کرد: اين روند به گونه اي است که زمينه حضور فعال سازندگان داخلي در عرصه طراحي، مهندسي ساخت و توليد انبوه قطعات و تجهيزات پيشرفته را به همراه داشته است. حجازي با اشاره به اين که در دور دوم و سوم سفرهاي استاني هيئت دولت به استان خوزستان مصوبه‌اي به تصويب رسيد که بر اساس آن 70 درصد طرح هاي پژوهشي بايد به مراکز علمي و پژوهشي استان محول شود، گفت: شرکت ملي حفاري ايران بيش از اين رقم نيز با دانشگاه هاي استان قرارداد پژوهشي منعقد و همگامي و همراهي داشته است. استاندار خوزستان برپايي نمايشگاه هاي تخصصي را در هم افزايي ميان سازندگان و صنعتگران، پژوهشگران و محققان و شرکتهاي متولي بسيار مهم ارزيابي کرد و افزود: با توجه به دستاوردهاي برگزاري اين رويدادهاي صنعتي بايد به گونه‌اي برنامه‌ريزي شود که بتوانيم اين نمايشگاهها را در خارج از کشور نيز برپا کنيم.

وي در همين ارتباط به برگزاري نمايشگاه تخصصي در استان بصره در كشور عراق اشاره و اظهار کرد: در اين نمايشگاه که اواخر دي ماه برگزار مي شود 6 استان نفت خيز عراق حضور دارند و فرصت مناسبي براي سازندگان تجهيزات صنعت نفت است تا با ارائه توانمنديهاي خود زمينه ورود به بازارهاي خارجي را فراهم آورند.


 ايران زمين 

 نقدينگي مورد نياز واحدهاي صنعتي لرستان تامين مي شود

خرم آباد – نجف وند

حجت ا... بيرانوند رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان گفت: يکي از اقدامات جديد سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان تامين نقدينگي واحدهاي توليدي و صنعتي استان است. وي ادامه داد: در جلسه‌اي با حضور وزير صنعت، معدن و تجارت، نمايندگان لرستان در مجلس شوراي اسلامي و معاون برنامه‌ريزي استانداري لرستان مقرر شده که تسهيلات ويژه‌اي به استان لرستان در اين زمينه اختصاص يابد. رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان با بيان اينکه اين تسهيلات به ترتيب اولويت به واحدهاي توليدي پرداخت خواهد شد بيان داشت: اين ميزان تسهيلات قرار است از محل سه درصد منابع بانکها و همچنين 10 درصد صندوق توسعه ملي به استان لرستان اختصاص يابد. بيرانوند افزود: اين تسهيلات با هدف افزايش توان توليدي و همچنين ظرفيت واحدهاي توليدي استان لرستان پرداخت مي‌شود.

تقدير از فعاليتهاي نيروي انتظامي در جلسه شوراي اداري

بهارستان - اصغري

در چهارمين جلسه شوراي اداري شهرستان بهارستان از تلاشهاي نيروي انتظامي اين منطقه به دليل کاهش آمار جرايم کلي و خشن قدرداني شد. امام جمعه شهرستان بهارستان در اين خصوص به خبرنگار ما گفت:در گذشته نه چندان دور وضعيت امنيت در منطقه مطلوب نبود تا اينکه با استقرار فرماندهي انتظامي شاهد اقدامات بسيار ارزنده اي از سوي ناجا هستيم. حجت‌الاسلام سيد مرتضي صفايي اظهار داشت:کاهش آمار جرائم به ويژه جرايم خشن موجي از رضايت‌مندي مردم شهرستان را به دليل اهتمام ويژه نيروي انتظامي به همراه داشته و ما نيز به نمايندگي ازاين مردم از سرهنگ داود عبدالمالکي فرماندهي نيروي انتظامي قدرداني به عمل مي‌آوريم. در ادامه همچنين فرماندار شهرستان، معاونت انتظامي سياسي فرمانداري شهرستان و تني چند از مسئولين حاضر از ناجا قدرداني کردند.

کارگروه استاني اجراي بند "الف" ماده 9 قانون برنامه پنجم توسعه تشکيل شد

کرج - خاکپور

مدير کل فرهنگ وارشاد اسلامي استان البرز از تشکيل کارگروه استاني اجراي بند "الف" ماده 9 قانون برنامه پنجم توسعه خبر داد.به گزارش روابط عمومي اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامي استان البرز، مجتبي ابراهيمي از تشکيل کارگروه استاني اجراي بند "الف" ماده 9 قانون برنامه پنجم توسعه خبر داد وگفت: براي اجرايي نمودن اين بند از قانون برنامه بايستي کارگروهي استاني تشکيل مي شد که با اهتمام استانداري البرز نسبت به مقولات فرهنگي و مذهبي اولين جلسه کارگروه به رياست معاون محترم برنامه‌ريزي استانداري البرز تشکيل شد. وي با اشاره به محتواي اين بند از قانون برنامه پنجم توسعه گفت: بر اساس بند "الف" ماده 9 قانون برنامه پنجم توسعه کشور به دولت اجازه داده شده است حداکثر 50 درصد هزينه تکميل مراکز فرهنگي، هنري، ديني و قرآني داراي پيشرفت فيزيکي حداقل پنجاه درصد بخش غير دولتي و همچنين احداث اماکن ورزشي همجوار و متعلق به مساجد و کانون هاي فرهنگي ورزشي جوانان بسيج را که تکميل و بهره‌برداري از آنها براي استفاده عمومي ضروري است براساس آئين‌نامه مصوب هيأت وزيران به صورت کمک بلا عوض تأمين نمايد. ابراهيمي در ادامه خاطرنشان کرد: براساس آئين نامه هيأت محترم وزيران رياست اين کارگروه با استانداران محترم مي‌باشد و دبير کارگروههاي استاني نيز مديران کل فرهنگ وارشاد اسلامي استانها هستند که معاونان برنامه‌ريزي استانداريها و برخي ديگر از مديران دستگاهها عضو اين کارگروه هستند. مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان البرز در پايان افزود:اصل تشکيل اين کارگروه که تا پايان برنامه پنجم توسعه کشور وجاهت قاوني دارد مفيد و ضروري است و ان شاء‌ا... با تخصيص اعتبارات و تشکيل منظم جلسات کارگروه به ارتقاء سرانه‌هاي فيزيکي، فرهنگي وهنري استان افزوده خواهد شد.

تقدير رئيس دانشگاه شهيد چمران اهواز از مدير عامل شرکت برق منطقه‌اي خوزستان

اهواز - خبرنگار آفرينش

رئيس دانشگاه شهيد چمران اهواز از مسعود معين پور مدير عامل شرکت برق منطقه‌اي خوزستان به خاطر ايجاد زير ساخت وفراهم نمودن بسترپژوهش با حمايت از راه‌اندازي آزمايشگاه برق ودر راستاي نهادينه شدن فرهنگ تحقيق وپژوهش تقدير کرد. دکتر حسن مروتي در اين تقدير آورده است: ضمن گراميداشت هفته پژوهش وفناوري که عرصه نمايش دستاوردهاي علمي وپژوهشي پژوهشگران کشور عزيزمان ايران اسلامي مي‌باشد ، اين لوح تقدير به پاس تلاشها وخدمات جنابعالي در ايجاد زيرساخت وفراهم نمودن بستر پژوهش با حمايت از راه‌اندازي آزمايشگاه تخصصي برق و در راستاي نهادينه شدن فرهنگ تحقيق وپژوهش تقديم مي‌گردد، از خداوند متعال توفيق روز افزون جنابعالي را مسئلت مي‌نمايد. شايان ذکر است شرکت برق منطقه‌اي خوزستان امسال نيز همانند سالهاي گذشته و به مناسبت هفته پژوهش وفناوري، در نمايشگاه دستاوردهاي پژوهشي استان با برپايي غرفه‌اي که در آن عملکرد پژوهشي سال جاري وسالهاي گذشته و همچنين به نمايش گذاشتن نمونه‌اي از قطعات وتجهيزات که حاصل پروژه‌هاي تحقيقاتي، کاربردي بودند ، حضوري فعال داشت.

مشكلات بيماران كليوي در استان همدان

همدان - محبوبه يادگاري

حبيب اله معصومي با بيان اينکه پيوند کليه دراستان همدان سابقه‌اي 20ساله دارد و بيمارستان اکباتان تنها مرکز پيوند کليه در استان است، گفت: بخشهاي اورولوژي آن بيمارستان اخيرا به اينجا منتقل شده و پارسال 22 مورد پيوند کليه در اين بيمارستان انجام شد. وي با بيان اينکه متاسفانه بيماران کليوي در استان همدان با مشکلات بسياري مواجه هستند، گفت: بيماراني به دليل نبود اهداکننده در استان همدان به ناچار به استانهاي ديگر مراجعه مي‌کنند. معصومي با اشاره به وجود 19 تخت فعال براي بيماران دياليزي در اين بيمارستان اظهار داشت: بخشي با 12 تخت فعال براي ارائه خدمت به اين بيماران در حال ساخت است که تاکنون 80درصد پيشرفت داشته است. معصومي به اقدام براي خريد شش دستگاه دياليز براي بخش جديد اشاره کرد و افزود: مجمع خيرين سلامت استان همدان يک دستگاه دياليز براي اين بخش خريداري کرده است. وي از مراجعه 181بيمار دياليزي به اين بيمارستان خبر داد و عنوان داشت: هر بيمار در هر ماه 10بار به اين بيمارستان مراجعه مي کند که هر دياليز سه ساعت طول مي‌کشد.

وي گفت: با توجه به طولاني بودن فرايند دياليز، سي دي هاي آموزشي براي اين بيماران طي مدت دياليز پخش مي‌شود. معصومي عنوان کرد: بيمارستان شهيد بهشتي داراي 240تخت فعال است که 40تخت آن ستاره دار بوده و مربوط به بخشهاي آي سيو و دياليز و سرطاني و غيره است.

وي با اشاره به اينکه بيمارستان شهيد بهشتي در حوزه تخت فعال در بين پنج بيمارستان همدان رنبه دوم را دارد، گفت: بيمارستان شهيد بهشتي در چهار سال اخير در بين پنج مرکز آموزشي درماني همدان قرار گرفته و داراي بخش هاي متعددي از قبيل آزمايشگاه، پاتولوژي، سونوگرافي داپلر، سي تي اسکن، اکو کارديو گرافي، شنوايي سنجي و سنگ‌شکن است. رئيس بيمارستان بهشتي اظهار کرد: اين بيمارستان داراي 12 بخش بستري داخلي، 19 تخت ويژه دياليز و 18 تخت آي سيو است.

عظيمي:

جويبار ازشهرستانهاي پيشرو در کشت علوفه دامي مازندران است

جويبار- خبرنگار آفرينش

سرپرست سازمان جهاد کشاورزي مازندران گفت: جويبار در کشت علوفه دامي در سال جاري با توجه به تحريم و وارداتي بودن اين محصول از شهرستانهاي پيشرو مازندران مي‌باشد. رضا عظيمي در نهمين جلسه شوراي اداري جويبار با بيان اينکه ماموريت ويژه براي اهميت به بخش کشاورزي در هردولتي داده مي شود، اظهارداشت: تامين امنيت غذايي کشور يکي از موضوعات مهم جامعه است.وي به جايگاه کشاورزي مازندران در کشور که رتبه‌هاي بالايي دارند، اشاره و افزود: 22 محصول توليدي و فعاليت بخش کشاورزي رتبه نخست تا سوم را به خود اختصاص داد.

وي با بيان اينکه ميزان فعاليت کشاورزان و نتايج توليد محصولات آنها ، مازندران در بخش هاي مختلف کشاورزي داراي مزيت نسبي است، اظهارداشت: کشاورزي مازندران نسبت به استانهاي ديگر بيش از 15 درصد افزايش توليد و توزيع دارد.

وي با اشاره به اينکه پس از 33 سال به بخش کشاورزي تسهيلات ويژه اي اختصاص يافت، گفت: از کل اعتبار هزار و 497 ميليارد ريال براي توسعه بخش کشاورزي مازندران، 294 ميليارد ريال آن به جويبار اختصاص يافت. وي با اشاره به اينکه ظرفيتها و پتانسيلهاي جويبارو استفاده از حداکثر بهره‌وري درتوسعه بخش کشاورزي علاوه بر تخصيص اعتبارشهرستاني، تاکيد کرد: براي توسعه طرحهاي کشاورزي و نياز رئيس کارگروه توسعه کشاورزي ،تاپايان سال جاري به ميزان اعتبارافزوده مي‌شود. سرپرست سازمان جهادکشاورزي مازندران با اشاره به مشکل سنتي بودن کشاورزي استان گفت: براي توسعه و افزايش برداشت، کشاورزي سنتي به مهندسي کشاورزي مدرن تبديل شد.


 گزارش 

جايگاه هنر در فضاهاي شهري

مشهد - الهه قوچاني

ورود هنر به فضاي شهري مي‌تواند تا حدود زيادي به جامعه خشک و پرهرج و مرج کنوني روح و زندگي ببخشدو به تلطيف و زيباسازي محيط منجر شود و شهر بيمار و خسته از هياهو را تسکين دهد. شهروندي که خسته از تمامي آشفتگيهاي بصري است که در تمام مدت شبانه روز، بي‌آن که خود بخواهد بر او ديکته مي‌شوند،او ناخودآگاه در شهر و فضاهاي اطراف خود، به دنبال عناصر و پديده‌هايي براي رفع خستگي بصري و روحي خويش است؛ اين جاست که هنر مي‌تواند چاره‌ساز باشد.

فضاي شهر، محيط زندگي شهروند را تشكيل مي‌دهد. بنابراين مديران، طراحان و ا فراد متخصص بايد محيط را به گونه‌اي تجهيز كنند كه شرايط زندگي و زيست محيطي آن از سطحي عالي برخوردار باشد و بايد چهره شهر همچون موزه و نگارخانه‌اي باشد كه در آن آثار متنوع مردم و تاريخ و فرهنگ تمدن بشري به نمايش درآيد.

براي رسيدن به اين هدف مي‌توان هنرهاي زيادي همچون نقاشي ديواري، مجسمه سازي، هنرهاي تجسمي و غيره را به خدمت گرفت و هر کدام از آنها مي‌توانند در فضاهاي شهري کارآمد و موفق ظاهر شوند.

مشهد به عنوان پايتخت معنوي کشور که هرساله ميزبان هزاران هزار زائر از سرتاسر دنيا مي‌باشد در سالهاي اخير با موفقيتهاي چشمگيري در زمينه فضاسازي شهري مواجه بوده است. ساخت مجسمه‌هاي زيبا که هرکدام سمبل و نمادي از فرهنگ و اعتقادات ديني کشور است، رنگ آميزي و نقاشي بر روي ديوارها به مناسبتهاي مختلف تنها بخشي از کارهاي صورت گرفته در اين زمينه است.

مدير گروه طراحي صنعتي دانشکده معماري و هنر دانشگاه آزاد اسلامي مشهد گفت:‌ براي فضاسازيهاي شهري رسالت هنرمندان بايد افزايش سطح سواد بصري مردم باشد و تكيه بر چند نماد و سمبل مشخص ارزش كيفيت آثار را تنزل مي‌دهد. محسن طبسي با بيان اين مطلب که هنرمندان بايد به سمت تمثال ها و نمادهايي بروند که در بطن خود حاوي مفهومي باشند، اظهار داشت: براي ساخت المان شهري نبايد تنها به نمادهاي شناخته شده اكتفا كرد ، چرا كه اين نشانه‌ها تا حدي براي سطحي از عموم مردم ارزشمند است اما به تدريج و در سالهاي آينده بايد از پرداختن مستقيم به آنها خودداري شود. استاد معماري و هنر دانشگاه مشهد خاطرنشان كرد: در اين راستا مولفه هاي فرهنگ رضوي بايد شناسايي شود و ابعاد و شاخصه‌هاي آن تعيين گردد.

مدير گروه طراحي صنعتي دانشکده معماري و هنر گفت: بازخوردي كه فعاليت هاي سال هاي اخير داشت، هم در بين هنرمندان و هم بين مردم قابل مشاهده بود و حتي نقد و اظهارنظرهاي مختلفي كه امسال بر روي آثار ارائه شده انجام شد نشانه به وجود آمدن فضاي جديدي بود. طبسي گفت حمايت شهرداري از مقوله هنر و اتفاقي كه در مشهد افتاده است ،‌پديده اي منحصر به فرد است كه تاكنون در هيچ نقطه اي از كشور چنين اقبالي از سوي نهاد شهرداري ديده نشده است؛ لذا از به وجود آمدن چنين رويكردي كه نتيجه تصميم گيري و برنامه‌ريزي مديران جوان بخش هنري شهرداري است قدرداني مي‌نمايم.


 خبر 

 جوهري فرماندار شهريار:

طرح يوم الشهدا بايد در سراسر استان تهران الگو شود

شهريار - برزگر

فرماندار شهريار در جلسه هماهنگي مشاورين ايثارگران دستگاههاي شهرستان شهريار که با حضور مشاور ايثارگران استاندار تهران، مدير کل بنياد شهيد شهرستانهاي استان تهران،بخشدار و ديگر مسؤلان شهرستان برگزار شد، گفت:طرح يوم الشهدا (ديدار با خانواده معظم شهدا پنجشنبه هر هفته در شهرستان شهريار) بايد در سراسر استان تهران الگو شود. فرماندار شهريار عنوان كرد : در حوزه ايثارگران ، دستگاههاي اجرايي و اداري شهرستان شهريار قانوناً وظايفي را به عهده دارند و مسئولين امر بايد پيگير امور ايثارگران باشند. در حوزه دستگاههاي اجرايي و اداري دوستاني كه جزء پرسنل مي‌باشند و از ايثارگران و جانبازان 8 سال دفاع مقدس مي‌باشند بايد تسهيلاتي در اختيارشان قرار بدهيم و خدماتي به اين عزيزان از باب وظيفه ارائه داده شود. از طرفي در خود شهرستان شهريار نيز سعي كرديم كه به عنوان يك تكليف، وظيفه خودمان را درفرصت مقتضي آنچنان كه بايد و شايد در حوزه ايثارگران انجام بدهيم.

تقدير استاندار تهران از فرماندارشهرستان شهريار

استاندار تهران به پاس تلاش وکوشش بي دريغ فرماندار شهريار در پاسداشت فرهنگ گرانبهاي ايثاروشهادت و ديداربا خانواده معظم شهدا ورفع مشکلات آنها در شهرستان شهريار به عنوان فرماندار نمونه شهرستانهاي استان تهران از ايشان قدرداني نمود.

بهره‌مندي 77 هزار خانوار در لرستان از خدمات کميته امداد امام خميني (ره)

خرم آباد - نجف وند

ولي‌ا... منتظري مديرکل کميته امداد لرستان با اشاره به اجراي فاز دوم طرح نظام جامع آموزشي و تربيتي خانواده کميته امداد امام‌خميني (ره) در لرستان گفت: هشت هزار مددجوي تحت پوشش اين نهاد در سال‌جاري آموزش‌هاي لازم جهت پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي و توانمندسازي حوزه فرهنگي را فرا مي گيرند. وي افزود: در راستاي اجراي اين طرح دو هزار و 627 خانوار تحت پوشش از اين آموزش‌ها بهره‌مند مي‌شوند.

مديرکل کميته امداد امام‌خميني (ره) لرستان گفت: 77 هزار خانوار در سطح استان لرستان از خدمات کميته امداد امام‌خميني (ره) بهره‌مند هستند.منتظري اظهار داشت: در راستاي توانمندسازي فکري و فرهنگي خانواده‌هاي تحت حمايت فاز اول، طرح نظام جامع آموزشي تربيتي خانواده سال گذشته براي پنج هزار و 940 خانوار با جمعيت 28 هزار نفر در سطح استان اجرا شد.وي تصريح کرد: در اين طرح آموزش‌ها به صورت فردي و گروهي و بر اساس نيازهاي واقعي آموزشي مددجويان در رده‌هاي مختلف سني برگزار مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته