جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/10/19 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4338

رييس مجلس:
مبارزه با جرايم اقتصادي احتياج به ساختاري پيشرفته دارد


کامرون: تا 2020 نخست وزير هستم


استراليا مسئول تحريم هاي ايران


هيلاري کلينتون به سر کار باز مي گردد


مرسي: از تلاش‌ها براي جايگزيني اسد حمايت مي‌کنيم


يک نکته از هزاران


ميز خبر


تا انتخابات يازدهم


ماندگار بر جريده عالم

معاون وزيرخارجه:
ايران براي بحرين طرح و راهكارهاي سياسي دارد


واکنش‌هاي منفي آمريكا، ترکيه و غربي‌ها به طرح بشاراسد


سرمقاله

محسني اژه اي:
اخلالگري هاي بازار ارز تشکيلاتي است

صالحي:
قاره آفريقا از اولويت هاي سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران است


سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي


 رييس مجلس:
 مبارزه با جرايم اقتصادي احتياج به ساختاري پيشرفته دارد 

رييس مجلس شوراي اسلامي خواستار تشکيل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادي شد.به گزارش ايسنا، علي لاريجاني در همايش ملي نقش مبارزه با جرايم اقتصادي در جهاد اقتصادي با تاکيد بر اين که بايد سازمان خاصي براي مبارزه با مفاسد اقتصادي تشکيل شود، گفت: مبارزه با جرايم اقتصادي احتياج به ساختاري پيشرفته دارد که طبيعتا رسيدگي به اين جرايم نيازمند سازماني متشکل است تا به جرايم بزرگ رسيدگي کند؛ جرايم خرد نيز همچون روال گذشته در دادگاه‌هاي عادي مي‌تواند مورد رسيدگي قرار گيرد.

وي ادامه داد: مطمئنا تشکيل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادي بر حسب قانون اساسي در زيرمجموعه کار قوه قضاييه قرار مي‌گيرد ولي باز هم بخش‌هاي اطلاعاتي همچون سازمان بازرسي و ديوان محاسبات بايد به اين سازمان کمک کنند. تمام هم و غم سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادي بايد رسيدگي به جرايم مهم اقتصادي از سنخ‌هاي مختلف باشد.

لاريجاني ادامه داد: شايد لازم باشد طرح سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادي با رعايت يکسري ملاحظات قانون اساسي و براي رسيدگي به جرايم مهم تشکيل شود. در اين زمينه کميسيون حقوقي و قضايي و مرکز پژوهش‌هاي مجلس لازم است که رسيدگي‌هاي لازم را انجام دهند که به تبع آن همکاري سازمان‌هايي همچون نيروي انتظامي در تهيه‌ي طرحي مدون در اين رابطه راهگشاست، مجلس نيز آمادگي دارد تا کمک‌هاي لازم را انجام دهد.

رييس قوه مقننه تاکيد کرد: اين موضوع باعث رونق کشور مي‌شود و شايد به واسطه آن ديگر کشمکش‌ها در موضوع مقابله با جرايم اقتصادي از بعد رسانه‌اي کاهش پيدا کند و به وضوح در جامعه مشخص شود که چه مرجعي با دقت موضوع مبارزه با جرايم اقتصادي را پيگيري مي‌کند.

لاريجاني در عين حال با بيان اينکه در حال حاضر مبارزه با جرايم اقتصادي امري پررنگ در جامعه به شمار نمي‌آيد، گفت: جرايم اقتصادي از پيچيدگي برخوردار است که مبارزه با آن اهتمام ويژه‌اي را مي‌طلبد. درست است که برخي از شعب براي مبارزه با اين جرايم در دادگاه‌ها تشکيل شده است، ولي باز هم مبارزه با اين جرايم در جامعه امري پررنگ محسوب نمي‌شود.

وي خاطرنشان کرد: در حال حاضر در برخي از کشورها علاوه بر وجود سازمان‌هاي مختلف، سازمان خاصي براي مبارزه با جرايم اقتصادي وجود دارد؛ چرا که اين امر موضوعي مهم به شمار مي‌آيد و احتياج دارد که تمامي دستگاه‌ها با يکديگر همکاري کنند، طبيعي است که وجود اين سازمان در ايران نيز لازم و ضروري است.

لاريجاني در ادامه به قوانين مصوب مجلس براي مبارزه با جرايم اقتصادي اشاره و اظهار کرد: قوانيني همچون قانون مجازات اخلال‌گران نظام اقتصادي، مبارزه با پولشويي، ارتقاي سلامت نظام اداري، قانون الحاق جمهوري اسلامي به کنوانسيون سازمان ملل براي مبارزه با فساد و منع مداخله وزرا، نمايندگان مجلس و کارکنان دولت در معاملات کشوري و قانون مجازات اسلامي و مبارزه با قاچاقچيان از جمله مواردي است که در مجالس گذشته براي مبارزه با جرايم اقتصادي به تصويب رسيده است، البته طرحي براي رسيدگي به دارايي مقامات و کارکنان نظام جمهوري اسلامي در مجلس هشتم نيز به تصويب رسيد که مورد ايراد شوراي نگهبان قرار گرفت و اکنون براي رسيدگي به مجمع تشخيص مصلحت نظام ارجاع شده است.

وي با اشاره به فرمان هشت ماده‌اي مقام معظم رهبري براي مبارزه با مفاسد اقتصادي، گفت: بعد از فرمان رهبر معظم انقلاب، ستادي براي مبارزه با مفاسد اقتصادي تشکيل شد ولي باز هم احساس نمي‌شود که سيستم روشني براي مبارزه با فساد اقتصادي در کشور وجود دارد و يا اينکه نتايج آن ملموس نيست، بايد تلاش کرد به نوعي مشکلات پيش‌رو حل شود که نتايج خروجي چنين همايش‌هايي مي‌تواند در اين راستا راهگشا باشد.

رييس قوه مقننه با بيان اينکه مبارزه با مفاسد اقتصادي از پيچيدگي خاصي برخوردار است، اظهار کرد: طبيعتا مبارزه به اين جرايم به اطلاعات پشت پرده نياز دارد که اين امر احتياج به چشم‌هاي بيدار اطلاعاتي دارد.

لاريجاني در عين حال گفت: البته در خيلي از موارد مربوط به جرايم اقتصادي، ردپاي روساي اطلاعاتي و افراد ذي‌نفوذ ديده مي‌شود که کار را براي رسيدگي پيچيده‌تر مي‌شود، گاهي آنها موج‌هاي رسانه‌اي را ايجاد مي‌کنند تا روند رسيدگي به جرايم‌شان کندتر شود.

وي با بيان اينکه نحوه رسيدگي به جرايم اقتصادي احتياج به بحث‌هاي تخصصي دارد، اظهار کرد: در اين راستا همکاري نيروي انتظامي، وزارت اطلاعات، سازمان بازرسي و ديوان محاسبات براي مبارزه با جرايم اقتصادي مي‌تواند براي کشور راهگشا باشد، اينکه مقام معظم رهبري در سال‌هاي پيش در مبارزه با مفاسد اقتصادي تاکيد کرده‌اند، از اين رو است که قواي مختلف بايد به اين امر اهتمام ويژه‌اي داشته باشند امري که مقابله با آن از پيچيدگي‌هاي خاصي برخوردار است که بايد سازوکارهاي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري براي مقابله با آن فراهم گردد.

رييس مجلس شوراي اسلامي همچنين در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه گاهي برخورد با جرايم اقتصادي بعد سياسي به خود مي‌گيرد، گفت: گاهي مبارزه با جرايم اقتصادي در لفافه سياسي قرار مي‌گيرد که اين موضوع خاصيت مبارزه را کاهش مي‌دهد، اگر قرار است مبارزه با جرايم اقتصادي جنبه بازدارندگي داشته باشد طبيعتا قرار گرفتن اين جرايم در زير چتر يک قدرت سياسي تاثير مبارزه را در اذهان عمومي کاهش مي‌دهد، بايد از رسانه‌ها براي موج‌آفريني استفاده کرد تا بتوان به خوبي با اين جرايم مقابله نمود.

لاريجاني با بيان اينکه ضمانت اجرايي مبارزه با جرايم اقتصادي در سه سطح ايجاد بستري براي بازدارندگي، حمايت از مردم و تعيين ارزش‌ها و ضدارزش‌ها دارد، گفت: اينطور نيست که فقط پليس يک مجرم اقتصادي را دستگير کند و بعد از آن در محکمه‌اي محاکمه شود، اگر رسانه‌ها به اين امر نپردازند و موجي در کشور ايجاد نکنند طبيعتا نمي‌توان انتظار بازدارندگي و دوري از جرايم اقتصادي را در کشور داشت، بايد رسانه‌ها انفجار احساسي را در کشور به وجود آوردند تا شاهد بروز جرايم اقتصادي نباشيم. وي در عين حال گفت: رسانه‌ها بايد با انجام کاري تخصصي، ارزش‌ها و ضدارزش‌ها را به خوبي در جامعه تبيين کنند که اين رويکرد جدا از هوچي‌گري‌هاي سياسي و سياست‌ورزي است. رييس مجلس شوراي اسلامي افزود: از طرف ديگر بايد قانون‌گرايي در سطوح کشور وجود داشته باشد چرا که اگر در قانون‌گرايي قائل به تفکيک باشيم به تبع آن مبارزه با مفاسد نيز کاهش پيدا مي‌کند و تاثير بازدارندگي آن نيز در جامعه کمتر مي‌شود.


  کامرون: تا 2020 نخست وزير هستم 

دويچه وله: «ديويد کامرون» نخست وزير انگليس در گفت وگوي اختصاصي با نشريه ساندي تلگراف گفت که قصد دارد تا سال 2020 به عنوان نخست وزير انگليس باقي بماند و اصلاحاتي از جمله مذاکرات مجدد درباره روابط انگليس با اتحاديه اروپا را کليد بزند.کامرون گفت: هيچ بازگشتي نسبت به سياست هاي غيرمردمي حزب از جمله ازدواج همجنس گرايان و حمايت از کاهش هزينه هاي خارجي وجود ندارد.ديويد کامرون همچنين فاش کرد که در حال فراهم کردن مقدمات يک راه حل اساسي براي خنثي کردن کنوانسيون اروپايي حقوق بشر به ويژه در زمينه مهاجرين است.وي درباره انتخابات سال 2015 گفت: من مي خواهم براي انتخاب مجدد مبارزه کنم و انتخابات بعدي را ببرم. براساس اين گزارش، ديويد کامرون قرار است اواخر ماه جاري درباره مواضع انگليس نسبت به اتحاديه اروپا سخنراني کند و بسياري از محافظه کاران مشتاقانه منتظر اين سخنراني هستند.


  استراليا مسئول تحريم هاي ايران  

عصرايران: استراليا از سوي شوراي امنيت ملل متحد، رياست کميته نظارت بر تحريم هاي اين شورا عليه ايران ، طالبان و القاعده را عهده دار شد.به گزارش عصر ايران استراليا همچنين نايب رييسي کميته نظارت بر تحريم هاي سودان، لبنان و ساحل عاج را عهده دار شد.مسئوليت اصلي اين کميته ها که از سوي شوراي امنيت تشکيل مي شود نظارت بر نحوه اجراي تحريم هاي اعمالي عليه کشورها و معرفي ناقضان تحريم ها به اين شورا طي گزارش هاي ادواري منظم است.

باب کار وزير امور خارجه استراليا ضمن ابراز خوشحالي از به دست گرفتن رياست اين کميته ها ، راي به استراليا را نشانه اعتماد جامعه جهاني به کشورش دانست. وي همچنين افزود که اين راي نشانه اعتماد 5 عضو دايم شوراي امنيت به استراليا به ويژه در زمينه مسايل مهمي چون مبارزه با تروريسم است.استراليا از سال 2012 به عنوان يکي از اعضاي غير دايم شوراي امنيت برگزيده شده است.


  هيلاري کلينتون به سر کار باز مي گردد 

بي بي سي: هيلاري کلينتون وزير امور خارجه آمريکا قرار است فعاليت هاي خود را در وزارت خارجه اين کشور از سر بگيرد.کلينتون که در هفته هاي گذشته به دليل بيماري و لخته شدن خون در مغزش مدتي را در بيمارستان بستري بود، از چهارشنبه هفته گذشته از بيمارستان مرخص شد و به منزل رفت.قرار است کلينتون آغاز دوباره فعاليت هايش در سمت وزير خارجه آمريکا را در واپسين روزهاي حضور خود در کابينه اوباما با يک ملاقات با مشاوران و دستيارانش آغاز کند.همچنين قرار است کلينتون در سفر هفته جاري حامد کرزاي رييس جمهوري افغانستان به آمريکا با اين مقام افغان ديدار و گفتگو کند.کلينتون در چهار ساله حضور خود در کابينه اوباما در سمت وزير امور خارجه رکورد بيشترين سفرهاي خارجي يک وزير امور خارجه در تاريخ آمريکا را شکست. در 15 دسامبر سال 2012 وزير خارجه 65 ساله آمريکا به دليل وجود ويروس در معده و دستگاه گوارشي از هوش رفت و سرش ضربه ديد.وي پس از اين حادثه به بيمارستان منتقل شد.


 مرسي: از تلاش‌ها براي جايگزيني اسد حمايت مي‌کنيم 

محمد مرسي در مصاحبه‌اي با شبکه خبري سي‌.ان.ان در اظهاراتي مداخله‌جويانه درباره سوريه گفت: مردم سوريه از طريق انقلاب و از طريق جنبش هنگامي که خونريزي‌ها متوقف شود وارد مرحله جديدي خواهند شد. به گزارش ايسنا، محمد مرسي، ‌رئيس جمهوري مصر در مصاحبه با يکي از مجريان معروف اين شبکه تصريح کرد: مردم سوريه از طريق انقلاب و از طريق جنبش هنگامي که خونريزي‌ها متوقف شود وارد مرحله جديدي خواهند شد که در آن يک پارلمان مستقل و دولتي را به انتخاب خود خواهند داشت.

وي خاطرنشان ساخت: پس از آن تصميم خواهند گرفت نسبت به کساني که عليه آنها جنايت مرتکب شده‌اند چه کاري انجام دهند. اين مردم سوريه هستند که تصميم خواهند گرفت.مرسي در پاسخ به سوالي درباره سوريه بار ديگر تقاضاهاي قبلي خود را براي ترک قدرت از سوي بشار اسد تکرار کرد.

اين در حالي است که انقلابيون در مصر در اوايل سال 2011 حسني مبارک، ديکتاتور اين کشور را سرنگون کردند و مرسي اظهار داشت که مصر در جهت حمايت کشورهاي عربي و بين‌المللي به منظور جايگزيني بشار اسد تلاش خواهد کرد.


 يک نکته از هزاران 

طبق روال پيش بيني شده بايد هزينه تجهيزات بيماران تالاسمي توسط بيمه‌هاي درماني و وزارت بهداشت تامين شود و بيمار در اين خصوص وجهي پرداخت نکند، اما متأسفانه در عمل برخي مراکز درماني تجهيزات مورد نياز بيماران تالاسمي را تحويل بيماران نمي‌دهند و برخي از مراکز نيز اين تجهيزات را به ازاي دريافت وجه در اختيار بيماران مي‌گذارند. اين درحالي است كه اداره پيوند و بيماريهاي خاص نيز عزم لازم براي به ثمر رساندن اين هدف را ندارد.

بيماران خاص وضعيت سختي را سپري مي كنند... بيش از اين تحمل رنج بيماري را برآنها سنگين نكنيم!


 ميز خبر 

فروزنده خبر داد:

رييس‌جمهور به صحن علني مجلس خواهد رفت

معاون پارلماني رييس‌جمهور خبر داد که رييس‌جمهور چهارشنبه هفته آينده - 27 دي - در صحن علني مجلس جهت گفت‌وگو با نمايندگان حضور پيدا مي‌کند.لطف‌الله فروزنده در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به نامه رييس‌جمهور به مجلس شوراي اسلامي جهت حضور در مجلس گفت: قرار بود رييس‌جمهور در چهارشنبه هفته جاري در صحن علني مجلس حضور پيدا کند که اين موضوع به چهارشنبه هفته آينده موکول شد.وي درباره اهداف حضور رييس‌جمهور در صحن علني مجلس اظهار کرد: رييس‌جمهور با نمايندگان مجلس در مورد مسائل مهم اقتصادي کشور صحبت مي‌کند تا در راستاي همدلي بين دولت و مجلس،‌ در ارتباط با اين مسائل يک جمع‌بندي حاصل شود.

ورود ديوان محاسبات به حسابرسي کمک‌هاي بلاعوض

ديوان محاسبات کشور کمک‌هاي بلاعوض به موسسات و سازمان‌هاي مختلف و نحوه مصرف رديف‌هاي مذکور در بودجه کشور را حسابرسي مي‌کند.به گزارش ايسنا، ديوان محاسبات به دليل آن‌چه «انتشار اخباري مبني بر برخورد سليقه‌اي و مصرف خارج از چارچوب قانوني از رديف‌هاي بودجه پيش‌بيني شده براي کمک بلاعوض دولت به موسسات و سازمان‌هاي عام المنفعه» خوانده است، اعلام کرد: ديوان محاسبات که نحوه مصرف کل بودجه کشور را تحت عنوان تفريغ بودجه مطابق قانون و آئين‌نامه‌هاي مربوطه حسابرسي و گزارش آن را به مجلس شوراي اسلامي و موارد تخلف را به دادسراي خود ارسال مي‌کند، نحوه مصرف رديف‌هاي مربوط به کمک‌هاي بلاعوض دولت به موسسات و سازمان‌هاي عام المنفعه را به صورت ويژه حسابرسي خواهد کرد.

توافق ترکيه با ليبي براي جايگزيني کاهش واردات نفت ايران

ترکيه در فکر جبران کاهش واردات نفت خام از ايران با افزايش واردات نفت از ليبي است.به گزارش عصر ايران به نقل از سايت شبکه الجزيره، وزير انرژي ترکيه گفت آنکارا واردات نفت خام از ليبي را به بيش از 7 ميليون و 400 هزار بشکه در سال افزايش مي‌دهد تا بتواند کاهش واردات نفت از ايران را جبران کند. ترکيه در يک سال گذشته به طور مستمر، ميزان واردات نفت خام از ايران را کاهش داده است و اين روند را ادامه مي دهد.با اين حال براساس آمار موجود، صادرات نفت خام ايران به ترکيه به 100 بشکه در روز رسيده است اما اکونوميست در جديدترين گزارش خود، ترکيه را از فهرست واردکنندگان نفت ايران خارج کرده است.

ترکيه براي کاهش مستمر واردات نفت خام از ايران به شدت تحت فشار آمريکاست.

ديدار مديران مسئول روزنامه هاي غير دولتي با هيات نظارت بر مطبوعات

در جلسه هيأت نظارت برمطبوعات، مديران مسئول روزنامه هاي سراسري غير دولتي با اعضاي هيات نظارت بر مطبوعات ديدار و گفت و گو کرده و به طرح مسائل و دغدغه هاي حرفه اي – صنفي خود پرداختند.

به گزارش دبيرخانه هيأت نظارت برمطبوعات در اين جلسه اعضاي هيات نظارت بر مطبوعات ضمن استقبال از برگزاري نشست هايي از اين دست با مديران مسئول نشريات و دستيابي به راه حل هاي تفاهم آميز براي توسعه مطبوعات، بر ضرورت رعايت حقوق و حدود قانوني مطبوعات،تاکيد کردند.در اين جلسه همچنين تغيير صاحب امتيازي و مدير مسئولي 12 نشريه مورد بررسي و موافقت قرار گرفت. در اين بين تعداد 5 تقاضاي تغيير صاحب امتيازي و 7 تقاضاي تغييرمدير مسئولي مورد بررسي و موافقت قرار گرفت.

وزير ارشاد جانشين جوانفکر را منصوب کرد

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي طي حکمي مجيد اميدي شهرکي را به سمت مديرعامل سازمان خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران منصوب کرد.به گزارش ايرنا در بخشي از متن حکم سيد محمد حسيني خطاب به اميدي شهرکي آمده است: «آگاهي، زير بنايي‌ترين عامل رشد انديشه‌هاي يک ملت است و هيچ تغييري در بناي افکار و به تبع آن، ارتفاع و ارتقاء زندگي اجتماعي يک ملت، صورت نمي‌پذيرد تا علم و آگاهي يک جامعه در مسير تعالي قرار نگيرد.

خبر عنصر اصلي اين تحول است به شرط آنکه از منبعي ذيصلاح ناشي شود تا هم دوستان را حبرت دهد و هم دشمنان را عبرت! و خبرگزاري مأموريتي اينچنين دارد و به تعبير رهبر عزيزمان، خبرگزاري جبهه مواجهه با دشمن خارجي است.

اميدي شهرکي، پيش از اين مديرکل سياسي دفتر رئيس جمهور بوده است.

با اتهام نشر اکاذيب و تضعيف اعتماد عمومي مطرح شد:

شکايت سازمان بازرسي کل کشور از حميد رسايي

سازمان بازرسي کل کشور از «حجت‌الاسلام حميد رسايي» نماينده مردم تهران در مجلس به علت نشر اکاذيب و تضعيف اعتماد عمومي شکايت مي‌کند.به گزارش ايسنا،‌ سازمان بازرسي کل کشور در اطلاعيه‌اي با اعلام اين شکايت آورده است: «آقاي حميد رسايي نماينده مجلس شوراي اسلامي علي‌رغم پاسخگويي مستدل و مستند معاونين محترم سازمان بازرسي کل کشور، به بيان مطالب خلاف واقع گذشته (در سايت شخصي خود)، تأکيد و اصرار ورزيده‌اند و متأسفانه برخي از رسانه‌ها آن را منعکس کرده‌اند. نظير اين مطلب که؛ اسناد مربوط به پرونده آقاي مهدي هاشمي بعد از تذکر ايشان به مرجع قضايي ارسال شده است.

همان‌طور که در پاسخ معاون امور اقتصادي سازمان آخرين قسمت از مجلدات پرونده مربوط به آقاي مهدي هاشمي در تاريخ 22/ 9/ 91 طي نامه شماره 179663 و قبل از نطق مورخ 28 /9/ 1391 وي به دادسراي عمومي و انقلاب تهران تحويل گرديده است، همچنين سازمان بازرسي کل کشور طبق قوانين و مقررات خود نسبت به انجام بازرسي از دستگاه‌هاي اداري و اجرايي از جمله شرکت مترو پرداخته و انجام بازرسي محدود به زمان و يا موضوع خاصي نيست و نبوده است.ناگفته نماند؛ با توجه به مراتب فوق و اصرار آقاي حميد رسايي بر نشر اکاذيب و تضعيف اعتماد عمومي، ناگزير موضوع براي تعقيب کيفري به مرجع صالح قضايي اعلام خواهد شد».


 تا انتخابات يازدهم 

ارائه پيشنهاد کانديداتوري به مطهري

نماينده عضو جريان اصولگرايان مستقل در مجلس هفتم که نزديکي زيادي به جريان صداي ملت دارد، از ارائه پيشنهاداتي به علي مطهري براي کانديداتوري در انتخابات سال 92 خبرداد و در عين حال گفت: در صورتي که شرايط فراهم باشد ممکن است صداي ملت تبديل به يک حزب شود.حجت الاسلام علي عسگري در گفتگو با مهر اظهار کرد: يک سري از دوستان آقاي مطهري را براي حضور در انتخابات رياست جمهوري سال آينده تشويق و ترغيب کرده اند، اما بنده تاکنون جديتي از وي براي فعاليت در اين حوزه نديده ام.

عسگري در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر درخصوص اين که احتمال تبديل شدن صداي ملت به حزب براي فعاليت در انتخابات رياست جمهوري يازدهم وجود دارد يا خير؟ گفت: تا به حال سعي کرده ايم چراغ صداي ملت خاموش نشود، صحبت هايي براي اين که اين تشکل براي انتخابات رياست جمهوري آينده در قالب يک حزب يا جبهه عمل کند، شده است.وي اضافه کرد: تاکنون روي نحوه و روش کار بحث هايي در خصوص اين که صداي ملت حزب باشد يا گفتمان شده است. اگر زمينه فعاليت حزبي بوجود بيايد، اين تشکل تبديل به حزب خواهد شد در غير اينصورت در قالب جبهه و گفتمان فعاليت خواهيم کرد.

محمد رضا عارف:

اجماع اصلاح‌طلبان با محوريت خاتمي را قطعا مي‌پذيرم

عارف به اظهارات برخي افراد که خود را منسوب به اصلاح طلبان مي دانند و تشويق بر عدم مشارکت و تحريم انتخابات مي‌کنند اشاره کرد وگفت: اينگونه اظهارات را به صلاح کشور نمي دانم. زيرا با توجه به جايگاهي که براي خودمان در انقلاب و نظام قائل هستيم، تحريم مساله منتفي شده است. اصلاح طلبان براي اينکه به نتيجه برسند بايد به صحنه بيايند و براي اينکه در صحنه انتخابات بازنده تلقي نشوند بايد اجماع کنند.

به گزارش ايلنا، وي نگاه اصلاح طلبي را ميانه روي و اعتدال دانست و اظهار داشت: طبيعي است که همه با اين تفکر موافق نباشند ولي وقتي به جمع بندي رسيديم بايد احترام و تمکين کنيم.معاون اول دولت اصلاحات تاکيد کرد: اصلاح طلبي يعني اصلاحات در داخل نظام زيرا در منش اصلاح طلبان و شخصيتهايي همچون آقاي خاتمي رودر رويي با نظام هيچگاه وجود نداشته و ندارد.به گفته عارف در حال حاضر حذف اصلاح طلبان کاملا طراحي شده است. اصلاح طلبان حذف شدني نيستند و اگر حذف شوند مطمئنا کشور با مشکلات جدي رو به رو مي شود.

وي در حال حاضر ضرورت را بر مشارکت اصلاح طلبان دانست و خطاب به رسانه ها گفت: رسانه هاي اصلاح طلب بايد فضا را اصلاح کنند. و اگر مي خواهيم شکست نخوريم بايد به اجماع برسيم من هم اگراصلاح طلبان با محوريت آقاي خاتمي به هر اجماعي برسند، صددرصد تمکين مي کنم.

اميدي به اتحاد اصولگرايان نيست

از نگاه عضو فراکسيون روحانيون مجالس هفتم و هشتم، با توجه به تکثر نامزدهاي اصولگرا در انتخابات آتي، اميد به وحدت به حداقل رسيده است.

به گزارش خبرآنلاين، موسي قرباني عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس هشتم در يادداشتي که با عنوان «تا کي قرار است اصولگرايان از يک سوراخ گزيده شوند؟» در وبلاگ خود در خبرآنلاين، نوشته، آورده است: با دست يافتن اصولگرايان به کرسي‌هاي مجلس هفتم دوباره اختلافات آغاز شد به گونه اي که يک سال پس از تشکيل مجلس هفتم و به هنگام انتخابات رياست جمهوري نهم نتوانستند به وحدت برسند و نزديک بود رياست جمهوري را از دست بدهند.


 ماندگار بر جريده عالم  

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلامFUIW

حوزه هاي فعاليت اتحاديه در برنامه 2007 تا 2009

قسمت چهاردهم

مکانيزم هاي پياده سازي:

در جستجوي تأمين هدف هاي توسعه مواد درسي وبرنامه هاي آموزش عالي، يک سمپوزيوم تحت عنوان « آموزش عالي بين ثابت ها ومتغيرها» تشکيل مي گردد. به علاوه، جلسات متخصصين تشکيل خواهد شد تا موضوعات مختلف آموزش عالي مورد بحث قرار گيرد، درحاليکه مطالعات براي تبيين مشکلات انجام مي شود. براساس تخصص برجسته دانشگاه هاي عضو، اتحاديه، مشاور فني براي ترويج و ارتقاء آموزش عالي را بطور کلي توسعه خواهد داد.

نتايج مورد انتظار:

1- برگزاري يک سمپوزيوم در مورد «آموزش عالي بين ثابت ها ومتغيرها» ؛

2- تأمين مشاوره فني براي مدرن کردن آموزش عالي؛

3- برگزاري جلسات متخصصين و ترسيم مطالعات براي توسعه برنامه هاي آموزش عالي.

برنامه 3.1.3.2 : مدرن کردن مديريت دانشگاه و افزايش صلاحيت دانشکده و کارکنان:

اهداف:

- افزايش مهارت هاي حرفه اي کارکنان دانشگاه؛

- افزايش صلاحيت هاي آموزشي دانشکده؛

- استفاده از مزيت تعليمات آموزشي و آخرين نوآوري هاي علمي در توسعه منابع انساني.

مکانيزم هاي پياده سازي:

با احساس نياز دانشگاه ها به منابع انساني که داراي صلاحيت آموزشي و حرفه اي هستند، اتحاديه قصد دارد تا جلساتي درتاييد کيفي آموزشي و حرفه اي براي کارکنان اداري و آموزشي در دانشگاه هاي عضو سازماندهي نمايد، تا منافعي از آخرين تئوري ها و برنامه ها همچنين منافعي از برتري هاي علمي و فن آوري در اين حوزه بدست آورد.

نتايج مورد انتظار:

1- برگزاري جلسات تربيتي براي دانشکده؛

2- برگزاري جلسات تربيتي افراد حرفه اي براي کارکنان دانشگاه.

برنامه 3.1.3.3 : کيفيت و فن آوري در آموزش عالي

اهداف:

- بدست آوردن کيفيت جامع در آموزش عالي براي تأمين تقاضاها و نيازمندي هاي جامعه؛

- انجام بهترين کاربردهاي فن آوري آموزشي در آموزش عالي؛

- افزايش آگاهي درباره اهميت کيفيت و فن آوري در آموزش عالي.


 معاون وزيرخارجه:
  ايران براي بحرين طرح و راهكارهاي سياسي دارد 

حسين امير عبداللهيان در مصاحبه با شبکه العالم اظهار داشت: حکومت بحرين به خوبي مي داند که ايران نگاه يکساني به بحرين و سوريه دارد؛ هم سوريه نيازمند راهکار سياسي است و هم بحرين.

به گزارش خبرگزاري فارس، عبداللهيان در بخش ديگري از اين مصاحبه تأکيد کرد: ايران براي بحرين همانند سوريه طرح سياسي دارد؛ اين طرح را به طرق مختلف به حکومت بحرين منتقل کرده ايم حتي اين طرح را به گروه هاي معارض بحرين نيز گفته ايم و اميدواريم که خشونت ها در بحرين متوقف شود و حکومت به مطالبات مسالمت آميز و دمکراتيک مردم توجه کند، تا مردم و حکومت در يک چارچوب سياسي بتوانند آينده کشورشان را رقم بزنند.

وي تصريح کرد: لغو تابعيت ها ، سرکوب ها و کشتارها در دو سال گذشته در بحرين نه تنها بحران اين کشور را حل نکرده بلکه وضع به گونه اي شده است که برخي کشورهاي غربي و مجامع بين المللي درباره وضعيت بحرين هشدار داده اند.

ايران در امور بحرين دخالت نمي کند

وي ادامه داد: کشورهاي منطقه از جمله حکومت بحرين مي دانند که ايران در امور بحرين دخالت نمي کند و اگر دخالت مي کرد ، امروز وضعيت بحرين وضعيت ديگري بود.

عبداللهيان تأکيد کرد: راهبرد ايران حتي در حوزه دفاعي، حمايت از کشورهاي همسايه و صيانت از امنيت منطقه است؛ و چيزي غير از اين در سياست ايران وجود ندارد.

ايران بهترين دوست کشورهاي منطقه بوده و خواهد ماند

عبداللهيان اظهار داشت: بحرين نيازمند راهکار سياسي است؛ ما از بي توجي حکومت بحرين به مطالبات مردم در اين دو سال گذشته، انحلال مجلس قانوني و مشروع بحرين و لغو تابعيت برخي از نمايندگان و ارسال تجهيزات جنگي و اعزام نيروهاي نظامي يک کشور همسايه به بحرين و متعاقباً پيچيده تر شدن وضعيت اين کشور متأسف هستيم.

عبداللهيان افزود: ما از اينکه مي بينيم حضور نظامي يک کشور همسايه در بحرين باعث خدشه دار شدن استقلال ، حاکميت و تماميت ارضي اين کشور شده، نگران هستيم و آرزو مي کنيم که بحرين استقلال ، حاکميت و تماميت ارضي خود را توسط حکومت ، مردم و پارلمان اين کشور بازيابد.

طرح سوريه قبلا در تهران بررسي شده بود

عبداللهيان درباره گفت و گوهاي "فيصل المقداد" معاون وزير امورخارجه سوريه در ايران گفت: در اين گفت و گوها ما آخرين مناسبات دوجانبه را بررسي کرديم و آخرين تحولات ميداني سوريه را مورد بحث و تبادل نظر قرار داديم؛ نکته مهم در اين گفتگوها اين بود که محتوا و چگونگي تحقق طرح سياسي سوريه که ديروز توسط آقاي بشار اسد مطرح شد، از اولين ساعات ورود فيصل المقداد به تهران به صورت مفصل مورد بحث و بررسي قرار گرفت؛ که به نظر ما طرح سياسي کاملي براي آينده سوريه خواهد بود.

تفاوت ديدگاه ايران و ترکيه درباره سوريه

عبداللهيان در خصوص طرح ترکيه درباره سوريه گفت: ما به طور مستمر با برادران مان در ترکيه درباره بحران سوريه رايزني و گفت وگو مي کنيم .وي افزود: روابط ايران و ترکيه راهبردي است؛ ولي ما با ترکيه درخصوص بحران سوريه تفاوت ديدگاه و يا به عبارت ديگر اختلاف ديدگاه داريم. عبداللهيان تأکيد کرد: حدود 70 درصد از مفاد طرح ترکيه درخصوص بحران سوريه با طرح ايران مشترک است؛ اما تفاوت در اينست که ما معتقديم در پايان فرايند سياسي رأي مردم سوريه تعيين کننده آينده سياسي اين کشور است، اما برادران ما در ترکيه بر اين نکته اصرار مي کنند که بشار اسد در ابتداي فرايند سياسي حتي قبل از توقف خشونت بايد از قدرت کناره گيري کند.وي افزود: اين ايده از هفته اول آغاز درگيري ها در سوريه توسط طرف هايي مانند ترکيه و قطر دنبال مي شد.

نگراني برخي طرف ها از انتخاب مجدد بشار اسد در سوريه

عبداللهيان ادامه داد: برخي طرف ها اصرار مي کنند که ابتدا بشار اسد بايد از قدرت کناره گيري کند بعد به امور ديگر پرداخته شود چون اين طرف‌ها مي‌دانند که اگر بشار اسد براي انتخابات رياست جمهوري نامزد شود ، رأي مي آورد و چون اطمينان دارند که بشار اسد داراي پايگاه مردمي است ، به همين دليل اصرار مي کنند که وي بايد همين امروز از قدرت کناره گيري کند .

عبداللهيان تأکيد کرد: طرف هاي خارجي از ترس رأي آوردن بشار اسد در انتخابات تأکيد مي کنند که وي بايد از قدرت کناره گيري کند، ولي ما معتقديم که انتخاب رئيس جمهوري بايد به مردم واگذار شود و قانون اساسي سوريه اين مساله را روشن کند که آيا بشار اسد يا هر کس ديگري مي تواند بيش از يک دوره يا دو دوره رئيس جمهور باشد يا نه که بشار اسد و کشورهاي داراي نظام دمکراتيک اين موضوع را قبول دارند .


 واکنش‌هاي منفي آمريكا، ترکيه و غربي‌ها به طرح بشاراسد 

در پي اظهارات بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه که در پي آن راهکاري را براي حل و فصل بحران در اين کشور ارائه داد، برخي کشورهاي جهان از جمله آمريکا واکنش‌هاي تندي نشان دادند.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه الجزيره،‌ ويکتوريا نولاند، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در بيانيه‌اي اظهارات اسد را "تلاش بي‌معنا براي حفظ قدرت در سوريه‌اي که جنگ آن را تکه تکه کرده" توصيف کرد.

نولاند همچنين از بشار اسد خواست تا هر چه سريعتر از قدرت کنار رود.سخنگوي وزارت خارجه آمريکا اعلام کرد: اظهارات اسد تلاشي ديگر از نظامي بود که به قدرت چنگ زده است و هيچ اقدامي براي انتقال سياسي نمي‌کند. همچنين ديويد کامرون، نخست وزير انگليس نيز به نوبه خود بشار اسد را به ترک قدرت در سوريه فرا خواند.کامرون در مصاحبه‌اي با راديو بي‌بي‌سي اعلام کرد: پيامي که من به اسد مي‌دهم اين است که هرچه سريعتر برکنار شود چرا که دستانش به خون مردم آلوده است. ما ديديم که 60 هزار نفر در سوريه کشته شدند.

همچنين ويليام هيگ، وزير خارجه انگليس نيز به نوبه خود طرح پيشنهادي بشار اسد را بي‌فايده اعلام کرده و گفت: طرح خالي از فايده اسد هيچ کس را فريب نخواهد داد چرا که کشتارها و خشونت‌هايي که در سوريه شاهد آن هستيم ساخته دست اسد است.هيگ همچنين وعده‌هاي اسد براي اصلاحات را وعده‌هاي توخالي دانست که نمي‌تواند ديگران را فريب دهد.

گوئيدو وستروله، وزير خارجه آلمان نيز بار ديگر بشار اسد را به برکناري از قدرت فرا خواند.وي در واکنش به اظهارات اسد که پس از چندين ماه ايراد شد، گفت: اسد بايد به جاي تکرار عبارات تهديد آميز زمينه را براي تشکيل دولت انتقالي و آغاز سياسي جديد در سوريه فراهم کند.

در ترکيه نيز احمد داوود اوغلو، وزير خارجه ترکيه در اظهاراتي مداخله جويانه سخنان روز يکشنبه بشار اسد را در خصوص حل و فصل بحران سوريه وعده‌هاي توخالي توصيف کرد.وي گفت: اسد نمي‌تواند ادعاي حقانيت کند پس از اينکه 60 هزار سوري را قتل عام کرده است. من از اسد مي‌خواهم مخالفان را به رسميت بشناسد.

کاترين اشتون، رئيس سياست خارجه اتحاديه اروپا نيز به نوبه خود اسد را به برکناري از قدرت فرا خوانده و گفت: اسد بايد هرچه سريعتر از قدرت برکنار شود تا بتوان به راهکاري سياسي در سوريه دست يافت.


 سرمقاله 

 پژوهش و توسعه همه جانبه

علي رمضاني

پژوهش «حلقه مفقوده توسعه» يا «سنگ زير بناي توسعه» و يا کوششي براي يافتن بهترين راهکار‌هاي ممکن براي حل مشکلات موجود در عرصه‌هاي زندگي امروزه است. يکي از عوامل اساسي پيشرفت در کشورهاي توسعه يافته، توجه ويژه به پژوهش است.

به عبارتي هر نوع پيشرفت و توسعه ارتباط مستقيمي با تحقيقات علمي دارد و رشد و توسعه کشورهاي پيشرفته، در نتيجه سرمايه‌گذاري در بخش پژوهش است. چنانچه اكنون اگر نگاهي دقيق به نقش پژوهش در توسعه داشته باشيم بايد گفت بيش از نيم سده از زماني تنها راه پيشرفت را سرمايه‌گذاري همه‌جانبه در پژوهش‌ مي دانند مي‌گذرد.

چنانچه امروزه هم کشورهاي پيشرفته بخش قابل توجهي از توليد ناخالص ملي ( 5 درصد يا بالاتر ) را به سرمايه گذاري در امور پژوهشي و تحقيقاتي اختصاص داده‌اند.

در همين راستا است كه انجام پژو هش‌ها و تحقيقات کاربردي براي پاسخ به نيازها ومشکلات، بيش از هر زمان ديگري به دغدغه مقامات ، تصميم‌گيران و تصميم‌سازان كشورهاي به فكر پيشرفت بدل شده و هر کشوري با اختصاص حجم متناسبي از بودجه خود در راستاي اهداف سياسي اقتصادي فرهنگي و امنيتي خود از پژوهش به عنوان گام مهم در راستاي پيشرفت خود بهره مي گيرد. چنانچه اكنون نيز شمول و دايره گسترده پژوهش‌هاي علمي در کشورهاي توسعه يافته گوياي اين امر است.

در کشور ما نيز سالياني است که پژوهش مورد توجه قرار گرفته است، اما مسلما تا يافتن جايگاه اصلي خود در كشور راه طولاني در پيش دارد.

در اين بين هر چند در سالهاي گذشته ايران در توليد علم و پژوهش از بهترين‌هاي كشورهاي منطقه شده، بودجه آن در برنامه پنجم توسعه مورد توجه بيشتر قرار گرفته و رشد توليد علم افزايش يافته اما همچنان چالشها و موانع گسترده اي تا رسيدن ايران به جايگاه هاي برتر در امر پژوهش و رسيدن به اهداف پژوهشي و برنامه سند چشم انداز 1404 در مقايسه با کشور هاي پيشرو وجود دارد.

به عبارت ديگر چالش هايي همچون مشکلاتي انجام پژوهش هاي عمدتا دولتي ، توجه بيشتر به کميت تا کيفيت در پژو هش‌ها ، عدم تعريف دقيق بخش خصوصي در راستاي توليد دانش ، نبود حمايت مالي، عدم توجه کافي و مالي به نيروي انساني محقق و پژوهشگر، عدم اعتقاد به ضرورت بنيادين پژوهش در بين برخي مسئولان، کاربردي نبودن برخي از طرح‌هاي پژوهشي و..عدم دستيابي به اهداف اصلي كشور در پژوهش ها نقش دارد و مسلما در صورت برطرف شدن اين چالشهاي پژوهشي راه توسعه و پيشرفت هموارتر خواهد شد. گذشته از ا ين نيز بايد توجه داشت كه سال 1391 به عنوان سال «توليد ملي با حمايت از کار و سرمايه ايراني» به نوعي در برگيرنده مفهوم پژوهش نيز هست و بايد توجه داشت که امروزه در سطح جهان هيچ گونه اقدامي در زمينه توليد ملي انجام نمي گيرد ، مگر آنکه در زمينه ان پژوهشي صورت گرفته باشد.

چه اينگه اگر نگاهي دقيق و استراتژيك به پژوهش در كشور ميشد امروزه مي توانستيم جلوي بسياري از دوباره کاري‌ها، اتلاف وقت ها عملكردهاي اشتباه خود و.... را در همه بخش ها بگيريم.


  محسني اژه اي:
 اخلالگري هاي بازار ارز تشکيلاتي است 

دادستان کل کشور با بيان اينکه اخلالگري هاي اخير بازار ارز تنها به خاطر فعاليت و سودجويي 22 نفر نيست گفت: بيشتر فسادهاي رخ داده سازمان يافته و تشکيلاتي است و بايد براي مقابله با آن نيز سازمان يافته و با هماهنگي عمل کرد.

به گزارش مهر، حجت الاسلام غلامحسين محسني اژه اي در حاشيه همايش نقش مبارزه با جرائم اقتصادي در جهاد اقتصادي در جمع خبرنگاران اظهار داشت: قبل از ساختار و قانون بايد اراده به منظور مقابله با فساد وجود داشته باشد. پس از اراده بايد مجريان پاک باشند. نمي توان با دستمال کثيف اقتصاد را تميز کرد.

وي ادامه داد: بيشتر فسادهاي رخ داده سازمان يافته و تشکيلاتي است و بايد براي مقابله با آن نيز سازمان يافته و با هماهنگي عمل کرد.اژه اي در پاسخ به سئوال خبرنگاري در مورد معوقات و بدهيهاي بانکي گفت: در مواردي خود دولت ضامن است که اين معوقات پرداخت شود در مواردي ممکن است بانکها کوتاهي کرده و هنگام دادن وام وثيقه مناسب دريافت نکرده باشند. در موارد ديگري نيز فرد يا سازماني اقدام به دريافت تسهيلات کرده و با مشکلات ناخواسته و نوسانات بازار روبرو شده است. اين فرد بدون سوء نيت نتوانسته اند بدهي خود را بدهند و قانون به بانکها اجازه داده است برخي معوقات اينگونه مشتريان را به تعويق بيندازند.

به گفته وي، عده اي نيز با تقلب و رشوه تسهيلاتي را دريافت کرده و آنها را پس نداده اند که قوه قضائيه آمادگي برخورد با اين افراد را دارد. به همين دليل بانک مرکزي نيز در يک سي دي ليست اسامي بدهکاران دولتي شبه دولتي و خصوصي و افراد حقيقي و حقوقي را براي ما ارسال کرده است.


 صالحي:
 قاره آفريقا از اولويت هاي سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران است 

وزير امور خارجه کشورمان ضمن برشمردن قاره آفريقا به عنوان يکي از اولويتهاي سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران، گفت: اين قاره در قرن 21 در سکوي پرتاب قرار گرفته و بايد آن را از نو شناخت.به گزارش ايرنا، علي اکبر صالحي در جمع ايرانيان مقيم شهر آکرا، پايتخت غنا افزود: قاره آفريقا تاکنون مظلوم و تحت سلطه بوده و هم اينک بيداري در مردم اين قاره مشاهده مي شود.

وزير امورخارجه کشورمان تصريح کرد: کشور غنا راه خود را يافته و باتوجه به اينکه داراي رشد اقتصادي 8.5 تا 14 درصدي است، لذا آينده روشني را در پيش دارد.صالحي تصريح کرد: ما به دليل قرابتي که با اين قاره داريم بايد آفريقا را در اولويت سياست خارجي خود قرار داده و با جديت در حمايت از اين قاره کار کنيم و از قول هاي بدون حساب بپرهيزيم.

وي اظهار اميدواري کرد: با کار کارشناسي وامکان سنجي لازم، اقدامات موثري در گسترش روابط با قاره آفريقا بويژه کشورغنا برداشته شود.وي ادامه داد: اميدواريم نهادهاي ايراني مستقر در اين کشور نيز با همکاري يکديگر خدمات ارزنده اي را به مردم غنا ارايه دهند.


 سي سال با دانشگاه آزاد اسلامي 

سري هجدهم

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته