جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/10/19 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4338


نشانه‌هاي افسردگي آقايان


خبرها از عالم علم


ماکروويو، شمشير دو لبه!


 نشانه‌هاي افسردگي آقايان  

بيش از 5 ميليون مرد آمريکايي هر ساله با افسردگي روبه‌رو مي‌شوند؛ بيماري‌اي که از روي نشانه‌هايي مي‌توان آنرا تشخيص داد.به گزارش فارس؛ افسردگي در مردان و زنان مي‌تواند به اندوهناکي و از دست رفتن علاقه به کارهاي لذت بخش منجر شود اما در افراد متفاوت به صورتهاي مختلفي بروز مي‌کند.

کارشناسان به 12 مورد به عنوان نشانه هاي افسردگي در مردان اشاره مي کنند که عبارتند از:

خستگي

در افراد افسرده برخي تغييرات جسمي و عاطفي ايجاد مي شود. آنها احساس خستگي مي‌کنند و از نظر حرکتي، تکلم و روند تفکر کند مي‌شوند. به گفته کارشناسان مردان بيشتر از زنان از احساس خستگي و ساير نشانه هاي فيزيکي افسردگي به عنوان مهمترين شکايتشان خبر مي دهند.

کم خوابي يا خواب زياد

اختلال در خواب مانند بي خوابي زود بيدار شدن در صبح يا خواب بيش از حد نشانه هاي رايج افسردگي هستند. برخي افراد 12 ساعت در روز مي‌خوابند و باز هم احساس خستگي و خواب آلودگي دارند و هر دو ساعت يک بار هم بيدار مي‌شوند. همانند خستگي مشکلات خواب نيز يکي از مهمترين نشانه‌هاي افسردگي در مردان است که با پزشکان در ميان مي گذارند.

شکم درد يا کمر درد

مشکلات سلامت مانند يبوست يا اسهال به مانند دل درد و کمر درد در افراد افسرده رايج است. اما مردان اغلب متوجه نيستند که دردهاي مزمن و اختلالات گوارشي کاملاً مرتبط با افسردگي هستند.

کج خلقي

مردان افسرده اغلب دچار کج خلقي و زودرنجي هستند. علاوه بر آن افکار منفي يکي از جوانب رايج افسردگي هستند. مردان از اين لحاظ کج خلق به نظر مي‌رسند که به طور مداوم افکار منفي در سر دارند.

اختلال در تمرکز

کندي رواني مي‌تواند توانايي مردان در تحليل اطلاعات را کاهش داده و در نتيجه تمرکز بر کار يا ساير کارها را مختلف کند. افسردگي فرد را پر از افکار منفي مي‌کند و نيروي فکري فرد صرف فکر کردن به دنياي منفي شده و تمرکزش را بر کارها سخت مي‌کند. افسردگي و تأثير آن بر تمرکز مانند درست کار نکردن CPU کامپيوتر است.

عصبانيت و پرخاشگري

برخي مردان افسردگي را با پرخاشگري و عصبانيت و خصومت بروز مي دهند. مردي که متوجه شود يک جاي کار لنگ مي زند ممکن است نياز داشته باشد تا با اثبات اينکه او هنوز قوي و توانا است اين نقص را جبران کند. عصبانيت و پرخاشگري متفاوت از کج خلقي است. عصبانيت يک احساس قوي است.

برخي اوقات مرداني که بر اثر افسردگي گوشه گير شده اند زير فشار دوستان و خانواده براي بازگشت به جامعه عصباني و پرخاشگر مي شوند.

استرس

مردان بيش از زنان هنگام افسردگي از داشتن استرس خبر مي دهند نه به اين دليل که استرس آنها بيشتر است بلکه به خاطر اينکه اعلام اين موضوع براي آنها از نظر اجتماعي پذيرفته شده تر است. استرس و افسردگي همچنين مي توانند علت و معلول يکديگر باشند. تحقيقات نشان مي‌دهد استرس طولاني مدت مي‌تواند به تغييراتي در بدن و مغز منجر شود که مي‌تواند به افسردگي بينجامد.

تشويش و اضطراب

تحقيقات نشان دهنده ارتباط قوي ميان تشويش و اضطراب و افسردگي هستند. تشويش و اضطراب ممکن است در زنان نمود بيشتري داشته باشد اما براي مردان صحبت کردن در مورد آن راحت تر از زنان است. مردان ممکن است در مورد نگرانيشان در مورد از دست دادن شغل و سخت شدن تأمين نيازهاي خود و خانواده شان صحبت کنند.

سوء استفاده از مواد

سوء استفاده از مواد متناوب همراه با افسردگي است. تحقيقات نشان داده که افراد الکلي تقريباً دو برابر سايرين با افسردگي شديد روبه‌رو مي‌شوند.

اين اتفاق براي مردان و زنان مي‌افتد اما استفاده از مواد مخدر يا الکل براي پنهان کردن احساسات نامطلوب تاکتيکي است که بسياري از مردان به جاي دريافت مراقبتهاي بهداشتي به آن روي مي آورند.

ناتواني جنسي

افسردگي دليلي براي از دست رفتن تمايلات و بروز اختلالات جنسي است و مشکلي است که مردان معمولاً علاقه اي به گزارش آن ندارند.

اين مشکلات مي‌توانند از افسردگي ناشي شده و حتي آن را تشديد کنند. با اين حال اين مشکلات مي‌تواند نتيجه ساير شرايط بهداشتي مانند داروهاي ضد افسردگي نيز باشد.

ترديد و دو دلي

برخي افراد به طور عادي در تصميم گيري هاي مشکل داشته و دو دل هستند. اما اگر اين حالتي تازه براي يک فرد باشد نگران کننده است. تصميم گيري هم يک روند تحليل اطلاعات است و افسردگي توانايي تصميم گيري را کاهش مي دهد.

فکر خودکشي

زنان بيشتر از مردان دست به خودکشي مي‌زنند اما احتمال مرگ مردان اگر به خودکشي دست بزنند 4 برابر بيشتر از زنان است.

يکي از دلايل اين است که شيوه هاي خودکشي مردان مرگبارتر است. آنها بيشتر از سلاح گرم استفاده کرده و در اولين خودکشي موفق مي‌شوند. مردان مسن‌تر احتمال خودکشي بيشتري دارند و پزشکان ممکن است متوجه علايم افسردگي در اين گروه نشوند. در واقع بيش از 70 درصد قربانيان خودکشي در يک ماه قبل از خودکشي به روانشناس خود مراجعه کرده بودند.


 خبرها از عالم علم 

فراگيري زبان

ترجمه: پيروز پاليزي

نشانه‌هايي جديد درباره چگونگي فراگيري زبان در کودکان

پژوهش‌هاي تازه منتشر شده در نشريه proceeding of the national academy of sciences نشان مي‌دهد که صحبت رودررو با کودکان، پيگيري نگاهشان و نيز بحث درباره آنچه را که مي‌توان از نگاه آنان متوجه شد، روش‌هايي است که والدين مي‌توانند، رشد زباني فرزندانشان را تشويق کنند.

لب خواني کودکان

اين حقيقت دارد که نورسيده شما عاشق نگاه کردن در چشمان شماست، اين بخشي از صورت است که بيشترين تقابل را با او دارد، اما زمان شکل‌گيري صداهايي مثل کوکو و بوبو براي فرزندتان، نزديک به 6 ماهگي اوست، زماني‌که احتمالا او به دهان شما علاقه بيشتر را نشان مي‌دهد.

در اولين پژوهش براي استفاده از پيگيري نگاه به منظور تشخيص اين‌که وقتي او صحبت کردن را ياد مي‌گيرد، توجه خود را به کجا متمرکز مي‌کند، پژوهشگران کشف کردند که در چهارماهگي کودک به چشمان گوينده، در شش ماهگي به دهان و چشم به يک اندازه و در 8 تا 10 ماهگي به شدت به دهان گوينده متمرکز مي‌شود.

نويسنده اين پژوهش دکتر ديويد ليوکوويکز پروفسوري در دانشگاه بوکا راتون فلوريدا در امريکا مي‌گويد: نزديک به دوازده ماهگي نگاه کودک دوباره به چشمان گوينده باز مي‌گردد.

آنها از قبل مي‌دانند که چگونه صدا بسازند و در حال شروع به يادگيري اين نکته هستند که چشم‌ها شامل بسياري از اطلاعات اجتماعي است.

صجبت کردن با فرزندتان کمک خواهد کرد که او چشم‌هاي (و گوش‌هاي) خود را براي يادگيري زبان بگشايد

پژوهشگران مي‌گويند: کودکان معني واژه‌ها را از پيشتر مي‌دانند و برخلاف عقيده عموم، فرزندان شما سخت مشغول يادگيري الگوهاي پايه‌اي زبان نيستند، آنها همچنين شروع به مرتبط کردن واژگان با معاني آنها هستند.

نويسنده مقاله مي‌گويد: در پژوهشي درباره 33 کودک 6 تا 9 ماهه، پژوهشگران گروهي از تصاوير را به کودکان نشان دادند، در حالي‌که والدين آنها نام يک تصوير را بيان مي‌کرد.

بخش اعظمي از کودکان نگاه خود را به سمت تصوير نامبرده برگرداندند که نشان‌دهنده فهم واژه‌هاي بيان شده است.

براساس نظر رئيس گروه پژوهشي، دکتر روانشناس اليکا برگلسون، والدين بايد با کودکان خود هرچه بيشتر صحبت کنند. 

آيا هوش و حافظه کاملا ارثي است؟

تصور عموم بر اين است که هوش و حافظه مسائلي کاملا ارثي و ژنتيک هستند و نمي توان اين قبيل فرايندها را تقويت کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، دکتر محمد مهدي مير حسني، متخصص روانشناسي باليني در پاسخ به اينکه آيا هوش و حافظه کاملا ارثي و ژنتيک است گفت: تصور عموم مردم بر اين است که هوش و حافظه و چيزهايي از اين قبيل مسائلي کاملا ارثي و ژنتيک هستند و نمي توان اين قبيل فرايندها را تقويت کرد.

وي در ادامه مطلب خود افزود: به طور مثال اگر کسي به اندازه بقيه باهوش نيست تا آخر عمر محکوم است با مسئله کنار بيايد و يا اگر کسي حافظه اش خوب نيست به هيچ طرقي نمي تواند حافظه اي را تقويت کند و بايد بپذيرد که هميشه همه چيز از يادش برود و حواس پرت باشد.

مير حسني تصريح کرد: اما پيشرفت هاي علمي نشان داده است که اين فرض کاملا اشتباه است.

وي ادامه داد: در اينجا چند راه ساده را براي تقويت ذهن و باهوش شدن را معرفي مي کنيم.

- فرايند يادگيري بايد به صورت بلوک بلوک باشد

مير حسني تصريح کرد: تحقيقات نشان داده که فرايند يادگيري به صورت بلوک بلوک است يعني اينکه فرد ابتدا در يک زمينه تبحر پيدا کرده و بعد سراغ مرحله بعدي مي رود.

وي ادامه داد: محققان اين روش را به مراتب موثر تر براي بهبود عملکرد مغز پيشنهاد مي کنند روش که به آن بافندگي مي گويند.

- در محيط هاي مختلف مطالعه کنيد

اين متخصص روانشناسي باليني تصريح کرد: مطالعه در محيط هاي مختلف کمک مي کند تا بعدا راحت تر داده هاي مطالعه شده را به ياد آوريد.

- در بين جلسات مطالعه ي خود فاصله بياندازيد

مير حسني در ادامه تصريح کرد: اگر مي خواهيد يک برنامه کامپيوتري ياد بگيريد يا زبان خارجي مطالعه کنيد فاصله اي بين جلسات مطالعه خود در نظر بگيريد تا در جلسات بعدي براي به ياد آوردن ناچار نشويد به مغزتان فشار بياوريد.وي خاطر نشان کرد: تحقيقات نشان داده است هرچقدر براي ياد آوري اطلاعات بيشتر به مغزتان فشار بياوريد در جلسه بعدي با فشار و تمرکز بيشتري مطالعه خواهيد کرد.

چرا دندان ها زرد مي شوند؟

در زردي دندان ها عوامل مختلفي تاثير گذار است که در اين بين استعمال دخانيات و رسوب مواد غذايي تاثير بسزايي ايفا مي کنند.دکتر اکبر فاضل متخصص دندانپزشکي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: از جمله عواملي که باعث زرد شدن دندان ها مي شود مواد تاثير گذار در چاي- نوشابه و نسکافه هستند همچنين ميکروب هايي به نام " کروموژنيک" رنگدانه‌هايي ايجاد مي کنند که در طي چند ماه مي توانند دندان ها را زرد کنند .

همچنين آب آشاميدني حاوي فلورايد زياد هم در هنگام تشکيل مياني دنداني مي تواند باعث زردي دندان شود که بيشتر در مناطق جنوبي کشور اين اتفاق مي‌افتد از ديگر عوامل مصرف داروهاي حاوي " تتراسايکلين" در دوران بارداري و در سنين رشد کودک اشاره کرد. وي افزود: علت ديگر تغيير رنگ دندان مسواک نزدن يا رسوب مواد بزاقي به صورت جرم روي سطح دندان است که البته اين عامل با جرم گيري برطرف مي شود.وي در رابطه به تاثير استعمال دخانيات به خصوص سيگار در اين امر گفت: سيگار به دليل نيکوتين و حرارتي که دارد باعث انقباض عروق خوني مي شود و نه تنها رنگ دندان بلکه رنگ لثه ها را نيز تيره‌تر مي کند.


 ماکروويو، شمشير دو لبه!  

 قسمت اول

زمستان از راه رسيده و خورشيد در كم فروغ‌ترين روزهاي خود به سر مي‌برد، اما حتما يادتان هست كه در چله تابستان يكي از بزرگ‌ترين دغدغه‌هاي مردم تابش شديد نور خورشيد و تلاش براي مراقبت از پوست در برابر اشعه‌هاي مضر اين ستاره زيبا بود.

به گزارش جام جم آنلاين، همين که تابستان به روزهاي آخر خود نزديک مي‌شود و نفس‌هاي آخرش را مي‌کشد، حساسيت‌ها و پرهيز‌ها پيرامون آفتاب و اشعه‌هايش همپاي ريزش برگ‌هاي پاييزي رنگ مي‌بازد و کم‌کم به دست فراموشي سپرده مي‌شود.

چنين چيزي تقريبا منطقي است؛ در تابستان به دليل زاويه تابش خورشيد نسبت به فصل‌هاي ديگر شدت نور و طبيعتا تابش اشعه‌هاي مضر خورشيد بيشتر است، اما نبايد فراموش کرد که خورشيد خارج از جو سياره زمين بوده و امواج و نور آن از بيرون به زمين مي‌رسد.

در حقيقت جوي که در اطراف کره خاکي ما وجود دارد مانند سپري محافظ شدت آسيب‌رساني نور خورشيد را تا حد بسيار زيادي کاهش مي‌دهد.

اما بد نيست ما که حساسيت بالايي نسبت به امواج و اشعه‌هاي خورشيد داريم، کمي هم متوجه امواج و پرتوهايي باشيم که در زير آن لايه محافظ توسط دستان خودمان توليد مي‌گردد و به فصل خاصي از سال هم محدود نمي‌شود.

امواج گيرنده‌هاي راديويي و تلويزيوني، ماهواره‌ها، ايستگاه‌هاي مخابراتي و ارتباطي، اينترنت، شبکه

موبايل و ... مواردي هستند که در دنياي امروز مانند رشته‌هاي در هم تابيده يک طناب ما را محاصره کرده‌اند.

امروزه مخصوصا در کلانشهرها کمتر جايي پيدا مي‌شود که از پرتو امواج مصون باشد.

آيا اين امواج که در همه حال و در هر مکان پا به پاي ما حرکت مي‌کنند براي سلامت‌ما مضر هستند؟

پيش از پرداختن به اصل موضوع بهتر است اطلاعات نسبي در مورد امواج به دست آوريم و ببينيم که در زندگي روزمره با چه نوع امواجي سر و كار داريم.

بر اساس تعريفي که در فيزيک از موج ارائه شده است، به شكل خيلي ساده موج به حركت ارتعاشي ماده يا فوتون‌هاي حامل انرژي در فضا اطلاق مي‌شود. فوتون ذرات تشكيل‌دهنده نور است.

بر اين اساس انواع موج‌ها به دو دسته تقسيم مي‌شود:

امواج مکانيکي و امواج الکترومغناطيسي.

نوع اول يعني امواج مکانيکي براي منتشرشدن و گسترش يافتن نيازمند يک واسط مثل هوا يا‌ آب است.

مثلا صدا يك موج مكانيكي است.

گروه دوم که در اين مقاله قصد پرداختن به آن را داريم، امواج الکترومغناطيسي است که به واسطه يا حامل براي پيشروي نيازي ندارد.

در عوض حامل اين امواج از نوسانات متناوب در ميدان‌هاي مغناطيسي و الکتريکي که توسط ذره‌هاي باردار شده به وجود آمده‌ تشکيل شده است و بنابراين مي‌تواند در فضاي بدون ماده (خلأ) انتشار يابد.

اين نوع امواج طول موج‌هاي گوناگوني دارد و امواج راديويي، امواج ماکروويو، تابش مادون قرمز، نور مرئي، تابش فروسرخ، اشعه ايکس و پرتوهاي گاما را شامل مي‌شود.

اما موجي که ما قرار است درباره‌ آن صحبت كنيم، طول موجي بين يک ميلي‌متر تا يک متر دارد و فرکانس آن در محدوده 300 مگاهرتز تا 300 گيگاهرتز است.

اين طول موج مربوط به امواج راديويي يا به طور اختصاصي امواج ماکروويو مي‌شود.

امواج ماکروويو به شکل وسيعي براي ارتباطات و مخابرات مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

ماکروويو به اين دليل بسيار مناسب است که به آساني در پرتوهاي باريکي متمرکز مي‌گردد و همچنين فرکانس بالايشان پهناي باند وسيع و انتقال گسترده داده‌ها را ممکن مي‌سازد.

امواج ماکروويو در حقيقت ابزار اصلي گيرنده‌هاي تلويزيون، ارتباطات تلفني بين ايستگاه‌هاي زميني و ماهواره‌اي، رادارها و همچنين اجاق‌هاي ماکروويو است و بستر مناسب را براي انتقال داده‌هاي سيستم‌هاي مذکور فراهم مي‌آورد.

موجي با چند وظيفه

حال که با امواج ماکروويو آشنا شديم، مي‌خواهيم دو نوع محصول متفاوت را که به طور گسترده از اين موج استفاده مي‌کنند بررسي کنيم.

اجاق‌هاي ماکروويو و تلفن‌هاي همراه، اما دليل انتخاب اين دو دستگاه شباهت‌هاي زياد و تفاوت جالب‌شان است.

شباهت‌شان در آن است که هر دو دستگاه از امواج ماکروويو براي كار كردن استفاده مي‌کنند، اما تفاوت‌شان در آن است که اولي امواجش مي‌تواند به درون غذا نفوذ کند، مولكول‌هاي‌آب را به ارتعاش در آورد و در نتيجه باعث گرم‌شدن غذا شود يا حتي آن را بپزد.

طبيعي است كه قرار گرفتن انسان در معرض آن مي‌تواند خطرناک يا مرگبار باشد، ولي دومي در مجاورت مغز قرار مي‌گيرد و وظيفه مخابرات تلفني را به عهده دارد، اما گفته مي‌شود خطرناك نيست، اما بد نيست نگاه دقيق‌تري به امواج ماکروويو بيندازيم تا متوجه شويم که امواج اين دو دستگاه چه تفاوتي با يکديگر دارد.

يکي از مهمترين شاخصه‌هاي امواج که باعث تفاوت‌شان با يکديگر مي‌شود، فرکانس آن است. فرکانس به آن معناست که موج با چه سرعتي نوسان مي‌کند.

مانند فاصله که با واحد متر سنجيده مي‌شود فرکانس نيز براي اندازه‌گيري توسط واحد هرتز محاسبه مي‌گردد.

ادامه دارد...


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته