جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/10/19 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4338


دولت يارانه دستمزد مي‌دهد

حذف قبوض کاغذي کليد مي‌خورد
آغاز صدور قبوض SMS رايگان گاز در تهران


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


 دولت يارانه دستمزد مي‌دهد 

نمايندگان کارگري طرحي براي بررسي در شوراي عالي کار در دست تهيه دارند که براساس آن، حداقل مزد کارگران براي سال آينده 1.1 ميليون تومان شود، ضمن اينکه براي نخستين بار مابه‌التفاوت توان پرداخت کارفرمايان و فاصله آن با مزد واقعي بايد از سوي دولت به صورت يارانه پرداخت شود.

به گزارش مهر، با نزديک شدن به ماه‌هاي پاياني سال تعيين حداقل دستمزد سال آينده بيش از 10 ميليون کارگر و مشمول قانون کار وارد فاز جديدي شده است.

تاکنون چند نشست 3 جانبه بين مقامات کارگري، کارفرمايي و دولت در قالب شوراي عالي کار برگزار شده و مباحثي نيز پيرامون مسائل معيشتي خانوار کارگري و همچنين مشکلات تامين مالي و نقدينگي واحدهاي توليدي کشور و همچنين لزوم دستيابي به راه حلي بينا بيني مطرح و بررسي شده است. قرار است به زودي - تا ماه آينده- ستادهاي مزد کارگري در سارسر کشور نيز نظرات و پيشنهادات گوناگون خود از وضعيت قيمتها و معيشت کارگران را به کانون هاي عالي کارگري و از آنجا نيز به نمايندگان کارگران در شوراي عالي کار براي طرح در تصميم گيري هاي نهايي، ارائه کنند.

همچنين به زودي و پس از اتمام نشست هاي مقدماتي تعيين حداقل دستمزد در شوراي عالي کار، اين شورا وارد دور نهايي گفتگو بر سر تعيين مزد سال 92 مشمولان قانون کار خواهد شد.

تعيين دستمزد به دليل دايره وسيع فراگيري و اينکه همه فعالان بازار کار به نوعي با اين مسئله سر و کار دارند، هميشه مورد توجهات ويژه جامعه کارگري قرار دارد. از انتقادات مهم و محوري نمايندگان کارگري به ويژه در سالهاي اخير افزايش فاصله بين تعيين حداقل مزد واقعي و مصوبات شوراي عالي کار است.

در پايان سال گذشته شوراي عالي کار حداقل دستمزد امسال کارگران را تنها به ميزان 59 هزار و 400 تومان افزايش داد و اعلام کرد که در سال 91 کارگران و مشمولان قانون کار بايد حداقل در پايان هر ماه 389 هزار و 700 تومان دستمزد دريافت کنند که البته اين ميزان در سال 90 تنها 330 هزار و 300 تومان بوده است.

يک پيشنهاد به تازگي از سوي جامعه کارگري کشور مبني بر لزوم طراحي و پذيرش نقشي از سوي دولت در افزايش توان پرداخت دستمزد کارفرمايان مطرح شده است که مشخصا پرداخت يارانه از سوي دولت به توليدکنندگان و صاحبان بنگاه ها را مطرح مي کند.

کارگران مي گويند دولت در حداقل يک دهه گذشته نه تنها هيچ نقشي در بهبود وضعيت معيشت و دستمزد کارگران نداشته، بلکه به واسطه اينکه خود کارفرماي بزرگ است، در مواقعي باعث تصويب حداقل دستمزدهاي پايين نيز شده و مستقيما در مصوبه پاياني شوراي عالي کار تاثيرگذار است در حالي که اين تاثير در سالهاي اخير از سوي مقامات دولتي رد شده است.

علي اکبر عيوضي در گفتگو با مهر با اعلام پيشنهاد طرحي به شوراي عالي کار گفت، طي مذاکراتي که با نمايندگان کارفرمايي داشتيم، قرار است در قالب مذاکرات شوراي عالي کار نقشي موثر براي دولت در تامين معيشت کارگران قائل شويم.

رئيس کميته ويژه مزد استان تهران اظهار داشت: همچنين مطرح شد که در راستاي تعيين حداقل مزد واقعي برخي بررسي ها از سوي جامعه کارفرمايي و کارگري کشور صورت پذيرد. مابه التفاوت توان پرداخت کارفرمايان و فاصله آن با مزد واقعي بايد از سوي دولت به صورت يارانه پرداخت شود.

عيوضي خاطر نشان کرد: با توجه به اينکه سياستهاي دولت در بازار کار منجر به بروز مسائل اقتصادي و تورم شده است، اين مسئله نبايد متوجه کارگران باشد و آنها به واسطه دستمزدهاي پايين، مسئول تورم بالا و افت توان مالي بنگاه ها باشند.

اين مقام مسئول کارگري افزود: در حال حاضر مبلغي هم که براي بررسي بين کارگران و کارفرمايان و طرح در شوراي عالي کار مطرح است، بيش از 1 ميليون و 100 هزار تومان است و قرار است شوراي عالي کار بررسي کند که چه ميزان از اين مبلغ را کارفرمايان مي‌توانند بپردازند و مابقي آن از سوي دولت تامين شود.

وي يکي از راهکارهاي کاهش فشار مالي در واحدهاي توليدي کشور را پرداخت يارانه سهم توليد از سوي دولت عنوان و تاکيد کرد: در مذاکراتي که با کارفرمايان داشتيم، آنها مسائل و مشکلات موجود در معيشت کارگران را پذيرفته اند و نمايندگان کارفرمايي نيز قبول دارند که ديگر با حدود 400 هزار تومان مزد در ماه نمي توان زندگي کرد.عضو هيئت مديره کانون شوراهاي اسلامي کار استان تهران اظهار داشت: کارفرمايان معتقدند که دولت بايد از طريق به کارگيري ابزارهاي کنترلي، اجازه افزايش دوباره نرخ تورم را ندهد و نقش اساسي خود را در بهبود معيشت کارگران ايفا کند.


 حذف قبوض کاغذي کليد مي‌خورد
 آغاز صدور قبوض SMS رايگان گاز در تهران 

مديرعامل شرکت گاز استان تهران با اشاره به آغاز صدور قبوض پيامکي بدون کارمزد گاز براي مشترکان خانگي از احتمال توقف بخشي از قبوض کاغذي گاز مشترکان خانگي از سال آينده در سطح استان‌هاي تهران و البرز خبر داد.

يعقوبعلي حسين نيا در گفتگو با مهر درباره شرايط صدور قبوض پيامکي گاز براي مشترکان خانگي در سطح استان هاي تهران و البرز، گفت: در حال حاضر حدود 2 ميليون و 600 مشترک خانگي در 60 شهر و 510 روستاي استان تهران و البرز از نعمت گاز طبيعي بهره مند هستند.

مديرعامل شرکت گاز استان تهران با اعلام اينکه در حال حاضر يکي از سياست‌هاي دولت توسعه دولت الکترونيک و ارائه خدمات به صورت الکترونيکي و يا از طريق پيامک است، تصريح کرد: از سالجاري صدور قبوض پيامکي گاز براي مشترکان خانگي در سطح اين 2 استان پرجمعيت کشور آغاز شده است.

اين مقام مسئول در تشريح ساز و کار صدور قبوض پيامکي با تاکيد بر اينکه تمامي مشترکان خانگي تهران و البرز مي توانند شماره 15 رقمي اشتراک قبض کاغذي خود را به سامانه 20001704 پيامک بزنند، اظهار داشت: با ارسال اين پيامک چهار رديف اطلاعات شامل مبلغ، شناسه، مهلت پرداخت و شماره اشتراک مشترک برايش پيامک خواهد شد.


 تريبون اقتصادي 

 يارانه نقدي دي ماه ساعت 20 ديشب واريز ‌شد

يارانه نقدي دي ماه ساعت 20 ديشب به حساب سرپرستان خانوار واريز ‌شد.به گزارش مهر، يارانه نقدي 45 هزار و 500 توماني به ازاي هر نفر ساعت 20 ديشب به حساب سرپرستان خانوار واريز و از ساعت 24امروزقابل برداشت مي‌شود. بيش از 74 ميليون ايراني يارانه نقدي 45 هزار و 500 توماني - فاز اول هدفمندي يارانه‌ها- را دريافت مي‌کنند.

نان امسال گران نمي‌شود سال بعد معلوم نيست

مدير عامل شرکت بازرگاني دولتي ايران با بيان اينکه نان امسال گران نمي شود و براي سال بعد معلوم نيست، تهاتر گندم با نفت و همچنين قاچاق گندم را تکذيب کرد.عباس قبادي در گفت و گو با فارس در پاسخ به اين سوال که شايعاتي در خصوص افزايش قيمت نان در رسانه ها مطرح شده است، گفت : تا پايان امسال نان گران نمي‌شود.وي در پاسخ به اين سوال که در سال آينده چطور ؟ آيا برنامه‌اي براي افزايش قيمت نان وجود دارد يا خير گفت : براي سال آينده هنوز هيچ چيز معلوم نيست .

زمستان و لذت يک سوپ گرم

زمستان از راه رسيده و هوا هر روز سردتر مي شود و هر روز تعداد كساني كه سرما خورده‌اند اطراف‌مان بيشتر مي‌شود.

حالا تمام مادران پتوهاي نازك را در كمد گذاشته‌اند و پتوهاي زمستاني را بيرون آورده‌اند. اما اين تمام كار آنها نيست.

تمام مادران ضمن انجام اين كارها، دستور پخت غذاهاي گرم و انرژي‌زا را هم بيرون كشيده‌اند و اگر اين دستورالعمل‌ها را نداشته باشند، تمام تلاش‌شان را مي‌كنند تا قبل از اينكه به تعداد افراد سرماخورده در خانه اضافه شود، غذاهاي داغ را براي افراد خانه تهيه كنند و آنها را از يك سرماخوردگي نجات دهند.

حال چه چيز لذت بخش تر از خوردن يک سوپ گرم در زمستاني سرد! سوپ يکي از محصولاتي است که مي تواند به گرم شدن بدن کمک کند و هم تغذيه اي مناسب براي فصلي سرد باشد.

سوپي که سرشار از مواد مغذي باشد و تمامي ويژگي هاي يک غذاي خوشمزه را نيز همراه خود داشته باشد و از همه مهم تر اين که سوپ ها متنوع نيز باشند تا ديگر هيچ کدام از افراد خانواده بهانه اي براي نخوردنش پيدا نکنند تا خيال کدبانوهاي خانه نيز از بابت ذائقه هاي مختلف راحت باشد.

شرکت اليت که پيش از اين محصولات متنوعي همچون انواع نوداليت ها را به بازار عرضه کرده است، سال هاست که با انواع سوپ هاي مغذي و خوشمزه مهمان سفره خانواده هاست و مادران خانه با سوپ هاي آماده اين شرکت همچون سوپ جو، مرغ، سبزيجات، جو و گوجه، جو و قارچ، قارچ و طعم هاي متنوع ديگر توانسته اند تا هر آنچه افراد خانواده مي خورند را برايشان آماده کنند و حتي بچه هايي که بد غذا هم هستند ديگر با توجه به تنوع غذايي بهانه اي براي غذا نخوردن ندارند.

از طرفي قيمت مناسب سوپ هاي اليت نيز دليلي ديگر براي کدبانوهاي خانواده شده تا آن را در سبد کالاي خود قرار دهند.


 نهادهاي مالي 

 مدير عامل بانک توسعه تعاون خبر داد:

ايجاد و تثبيت 65 هزار شغل

مدير عامل بانک توسعه تعاون گفت: با تسهيلات پرداخت شده در سال جاري بيش از 65 هزار شغل جديد ايجاد و نيز تثبيت شده ‌اند. ماشاءالله عظيمي در گفت‌وگو با فارس ، با اشاره به عملکرد فعاليت بانک توسعه تعاون در زمينه حفظ و ايجاد اشتغال اظهار داشت: سال گذشته اين بانک براساس تعهداتي که داشت طي 12 ماه توانست 22 هزار و 238 نفر شغل جديد از طريق پرداخت تسهيلات و راه‌اندازي طرح‌هاي جديد ايجاد کند.

مديرعامل بانک ملت:

توسعه نظام مالي زيربناي رشد اقتصادي کشور است

مديرعامل بانک ملت با بيان اينکه بدون نظام توسعه مالي قدرتمند نمي‌توانيم زيربناهاي رشد اقتصادي را فراهم کنيم، گفت: توسعه مالي موجب مديريت بهتر ريسک‌هاي اعتباري و به تبع آن افزايش رشد اقتصادي مي‌شود.به گزارش فارس ،علي ديواندري اظهار داشت: اقتصاد ايران با اين حجم از نقدينگي، به پيش نمي‌رود و تمامي مطالعات انجام شده در سال 2012 نشان مي‌دهد کشور از لحاظ دسترسي به منابع مالي براي کارآفرينان اقتصادي، رتبه مطلوبي ندارد و اين موضوع نشان دهنده مشکلات جدي ما در اين حوزه است.

تقدير رييس جمهور از خدمات بانک مسکن در استان مازندران

دکتر محمود احمدي نژاد، رييس جمهور در مراسم بهره‌برداري از 11 هزار و 32 واحد مسکن مهر در استان مازندران از خدمات بانک مسکن تقدير کرد.به گزارش اداره کل روابط عمومي ، بهره برداري از واحدهاي ساخته شده مسکن مهر در استان مازندران با حضور محمود احمدي نژاد ،رييس جمهور و علي نيکزاد ،وزير راه و شهرسازي در محل دانشگاه نوشيرواني بابل و از طريق ويدئو کنفرانس انجام شد.

امکان برداشت مستقيم از حساب‌هاي جاري طلايي به وسيله عابربانک سپه

رئيس اداره کل فناوري اطلاعات بانک سپه خبرداد: امکان برداشت مستقيم از حسابهاي جاري طلايي به وسيله عابربانک سپه فراهم شد.حسين رياحي در گفت وگو با پايگاه اطلاع رساني، اظهارداشت: در راستاي ارتقاء و تسهيل ارائه خدمات نوين بانکي به صاحبان حساب‌هاي جاري طلايي و افزايش رضايتمندي مشتريان، بانک سپه امکان برداشت مستقيم از حساب‌هاي جاري طلايي به وسيله کارت عابربانک از طريق دستگاه‌هاي عابربانک (ATM) سپه را فراهم کرده است.

همايش مديران شعب استان‌هاي درجه يک بانک صادرات

همايش مديران شعب استان‌هاي درجه يک بانک صادرات ايران با هدف افزايش همگرايي و همفکري در شعب با حضور رئيس هيأت مديره، مدير امورشعب و بازاريابي، مشاور و بازرس ويژه مديرعامل و مديران شعب استان‌هاي درجه يک به ميزباني استان هرمزگان برگزار شد.به گزارش روابط عمومي ، عرفاني رييس هيات مديره اين بانک هدف از تشکيل اين جلسه را همفکري و هم‌انديشي در راستاي تصميم‌گيري و برنامه‌ريزي براي بانک اعلام کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته