جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/10/19 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4338


سوت قطار در اروميه تا نيمه نخست 92 به صدا درمي‌آيد

مديرعامل توزيع برق استان تهران:
واحدهاي مسکن مهر مهک و مهرآباد دماوند امسال برق‏دار مي‏شوند


ايران زمين


خبر


 سوت قطار در اروميه تا نيمه نخست 92 به صدا درمي‌آيد 

 اروميه - خبرنگار آفرينش

مدير عامل شرکت توسعه و ساخت زيربناهاي حمل و نقل گفت: صداي سوت قطار تا نيمه نخست سال آينده در اروميه به صدا در مي‌آيد. احمد صادقي در بازديد از روند اجراي راه‌آهن مراغه به اروميه، اظهار داشت: روند اجراي عمليات راه‌آهن مراغه به اروميه روند خوبي را طي مي‌کند و پيش‌بيني مي‌شود با اين روند نيمه نخست سال آينده صداي سوت قطار در اروميه به صدا درآيد.

وي با اشاره به روند اجراي اين طرح، تصريح کرد: در حال حاضر اين پروژه به طور متوسط 65 درصد پيشرفت فيزيکي دارد و عمليات اجرايي در آن در حال انجام است. مدير عامل شرکت توسعه و ساخت زيربناهاي حمل و نقل با تاکيد بر واگذاري به موقع اعتبارات در اين زمينه، عنوان کرد: در صورت واگذاري به موقع اعتبارات در اين حوزه شاهد تسريع در اجراي اين پروژه مي‌شويم. اين مسئول با بيان اينکه تا پايان سال جاري شبکه ريلي به نقده مي‌رسد، خاطر نشان کرد: تا شهريور ماه سال آينده نيز در اروميه صداي سوت قطار شنيده مي‌شود.

صادقي وجود شبکه ريلي را گام مؤثري در رونق اقتصادي اين منطقه عنوان کرد و متذکر شد: پروژه راه‌آهن مراغه به اروميه در پنج قطعه و به طول 184 کيلومتر در حال اجرا است که اين پروژه در شهرهاي نقده، مهاباد و مياندوآب نيز اجرا مي‌شود. قطعه نخست اين طرح از مراغه به مياندوآب به بهره‌برداري رسيده و قطعه مياندوآب به مهاباد نيز به طول 38 کيلومتر در دهه مبارک فجر امسال مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرد.


 مديرعامل توزيع برق استان تهران:
 واحدهاي مسکن مهر مهک و مهرآباد دماوند امسال برق‏دار مي‏شوند 

 رودهن - ايرج صادقعلي

مديرعامل شرکت توزيع برق استان تهران از برق‏رساني به همه واحدهاي مسکوني مسکن مهر شهرستان دماوند در منطقه مهرآباد و مهک تا پايان امسال خبر داد.به گزارش خبرنگار آفرينش ،سيدعلي بربند در جريان بازديد از پروژه مسکن مهر مهرآباد و مهک انجام شد، اظهار داشت: با تلاشي که از سوي فرماندار پرتلاش دماوند و ديگر دست‏اندرکاران مسکن مهر در شهرستان دماوند انجام شده است، شاهد آن هستيم که زيرساخت‏هاي لازم براي انجام عمليات برق‏رساني به اين واحدها آماده شده و در اختيار شرکت برق قرار گرفته است.وي ضمن اظهار رضايت از پيشرفت پروژه مسکن مهر در منطقه مهک دماوند تصريح کرد: بازديد امروز نسبت به بازديدهاي دوره‏اي که در گذشته انجام مي‏شد، بسيار متفاوت بود؛ چراکه تقريباً در منطقه افتتاح پروژه کارهاي انتهايي واحدهاي مسکوني در حال انجام است و پيشرفت خوبي را در پروژه شاهد هستيم.

مديرعامل شرکت توزيع برق استان تهران ضمن اعلام برق‏رساني به يک‌هزار واحد مسکوني در منطقه افتتاح پروژه مسکن مهر مهک تا پايان دي‌ماه افزود: با توجه به آماده‏سازي مسيرها، همکاران شرکت برق در منطقه دماوند توانسته‏اند تيرهاي برق‏رساني را نصب کنند.اين مسئول ادامه داد: در آينده‏اي نزديک با نصب کنتورهاي واحدهاي مسکوني، اين انرژي پاک در اختيار مردم قرار خواهد گرفت.

بربند با اشاره به برق‏رساني به واحدهاي مسکن مهر مهرآباد تا پايان دي‌ماه اظهار داشت: در مهرآباد از يک‌هزار و 300 واحد مسکوني که در حوزه افتتاح قرار دارد، 80 درصد کار به اتمام رسيده است.مديرعامل شرکت توزيع برق استان تهران يادآور شد: 20 درصد باقيمانده نيز که نصب تعدادي از کنتورهاي برق واحدهاي مسکوني است، به زودي به پايان خواهد رسيد.بربند اظهار اميدواري کرد؛ تا پايان سال‏جاري در هر دو پروژه مهک و مهرآباد کار برق‏رساني به اتمام برسد و اين امکان ضروري زندگي در اختيار مردم قرار گيرد.


 ايران زمين 

راه‌اندازي سيستمهاي کنترل هوشمند انرژي در پالايشگاه

مشهد - اعظم اعظمي

مسئول برق و ابزار دقيق واحد مستغلات شرکت پالايش گاز شهيد هاشمي نژاد از راه‌اندازي سيستمهاي کنترل هوشمند انرژي در اين شرکت خبر داد.به گزارش روابط عمومي شرکت پالايش گاز شهيد هاشمي‌نژاد، عباس صارمي با اعلام اين خبر افزود: اين سيستم در موتورخانه هاي پالايشگاه خانگيران سرخس نصب و راه‌اندازي شده است.وي اظهارداشت: در گذشته براي تنظيم دماي مورد نياز گرمايش و سرمايشي ساختمان ها در موتورخانه از ترموستاتهاي معمولي استفاده مي شد که اين موضوع معايبي را همچون عدم واکنش در اثر تغييرات هواي بيرون و هدر رفتن دماي بيش از حد از ساختمانها به همراه داشت.اين مقام مسئول تصريح کرد: بنابراين براي رفع اين مشکل، پس از برگزاري جلسات مختلف با مسئولين شرکت، تصميم به راه‌اندازي سيستمهاي کنترل هوشمند انرژي در پالايشگاه را گرفتيم.

شبکه آبرساني رودهن مجهز به تجهيزات پيشرفته کنترلگر فشار شد

رودهن - ايرج صادقعلي

به منظور کاهش هدررفت آب ناشي از نشت شبکه توزيع و انشعابات آب، براي نخستين بار دستگاه کنترلگر فشار بر روي دو دستگاه شير فشارشکن در شهر رودهن از توابع دماوند نصب شد. معاون بهره‌برداري شرکت آب و فاضلاب شرق استان تهران با اعلام اين مطلب اظهار کرد: با ايجاد اين سيستم فشار شبکه به طور اتوماتيک در ساعات مختلف تنظيم و از فشار مازاد در ساعات غير ضروري جلوگيري مي‌کند و در نتيجه هدررفت آب ناشي از شکستگيها به علت کاهش فشار شبکه به ميزان قابل ملاحظه اي کاهش مي‌يابد. مجتبي رمضاني در ادامه افزود: اطلاعات اين دستگاهها همچنين از طريق اينترنت و سامانه پيام کوتاه قابل رصد است. معاون بهره‌برداري آبفاي شرق بيان کرد: با نصب اين تجهيزات مي توان فشار خروجي از شير فشار شکن را درطول ساعات شبانه‌روز براساس ميزان مصرف برنامه‌ريزي کرد.

ضرورت اجراي 23 پروژه اصلاح و توسعه شبکه آب بندرعباس

بندرعباس - خبرنگار آفرينش

پروژه اصلاح و توسعه شبکه آب حد فاصل چهارراه نخل ناخدا تا پارک شهر بر اساس برنامه زمانبندي شده ، تا پايان سال تکميل و به بهره‌برداري مي‌رسد.معاون مهندسي و توسعه آب و فاضلاب هرمزگان از ضرورت اجراي 23 پروژه اصلاح و توسعه شبکه آب در شهر بندرعباس خبر داد و گفت: توسعه اين شهر و تبديل خانه هاي ويلايي به اپارتمان از دلايل افت شديد فشار آب و ضرورت اصلاح و توسعه شبکه در برخي از مناطق اين شهر است. هوشنگ ملايي افزود: حد فاصل چهارراه نخل ناخدا تا پارک شهر شامل؛ گلشهر جنوبي، رسالت جنوبي، خيابان صمدو، نايبند جنوبي، خواجه عطاء، محدوده بلوار معلم و محله سيم بالا از جمله محلاتي هستند که پروژه اصلاح و توسعه شبکه آب در اين مناطق آغاز شده است.

به گفته وي؛ هم اکنون اين پروژه با 25 درصد پيشرفت فيزيکي ازچهار راه نخل ناخدا تا چهارراه رسالت بطور کامل اجرا شده و ادامه آن به سمت خيابان صمدو بصورت کانال کني در حال انجام است. مهندس ملايي در خصوص زمان اتمام اين پروژه اظهار داشت: پروژه اصلاح و توسعه شبکه آب حد فاصل چهارراه نخل ناخدا تا پارک شهر بر اساس برنامه زمانبندي شده ، در صورتيکه مشکلي در تاسيسات زيرزميني ايجاد نشود، تا پايان سال تکميل و به بهره‌برداري مي‌رسد و در تابستان آينده شاهد مشکل تامين آب نظير؛ کاهش افت فشار آب نخواهيم بود. اين مقام مسئول همچنين دليل اجراي اين پروژه در بلوار اصلي(امام) را نداشتن بلوار جايگزين عنوان کرد و گفت: به منظور کاهش ترافيک در اين محدوده ، عمليات ترميم آسفالت خيابان (حد فاصل چهارراه نخل ناخدا تا چهارراه رسالت) با همکاري شهرداري در حال انجام است که ظرف دوهفته آينده به اتمام مي‌رسد.

اهميت اجراي طرحهاي آبياري تحت فشار در زمينهاي کشاورزي مهاباد

اروميه - خبرنگار آفرينش

بااجراي طرح آبياري تحت فشاردر355هکتارازاراضي کشاورزي شهرستان مهاباد،ميزان اراضي تحت پوشش اين طرح امسال به حدود3هزارهکتار رسيد.کارشناس آبياري تحت فشارجهادکشاورزي شهرستان مهابادگفت:طرح آبياري تحت فشار،پارسال با اعتبارچهارده ميليارد و چهارصد ميليون ريال در260 هکتار از اراضي کشاورزي مهاباد اجرا شدکه84 هکتار از اين اراضي باراني و124 هکتارقطره اي بود. اماني افزود:امسال نيزطرح آبياري تحت فشاربا اعتبار2ميليارد و580ميليون ريال در 355 هکتارازاراضي کشاورزي اين شهرستان شامل 208 هکتارباراني و147هکتارقطره اي اجرا شده که تاکنون اجراي اين طرح به حدود3هزارهکتاررسيده است.

کارشناس آبياري تحت فشارجهاد کشاورزي شهرستان مهاباداضافه کرد:براساس آمارموجود سالانه حدود83ميلياردمترمکعب آب دربخش کشاورزي مصرف مي‌شودکه اين ميزان،شامل 7/93 دهم درصدمصرف آب کل کشورو 8/63 دهم درصدکل آب قابل استحصال است.اين درحالي است که تنها 21 درصدازاراضي زراعي کشور،تحت پوشش آبياري قراردارد.اماني بااشاره به اينکه آبياري تحت فشارروشي کار آمدبه منظور استفاده بهينه ازمنابع آب درراستاي کشاورزي پايداراست،تصريح کرد:افزايش بازده آبياري از35درصدبه 75 درصدبه منظور صرفه جويي درمصرف آب،امکان مديريت آبياري درحد مطلوب،امکان آبياري تحت فشاردراراضي شيب دارتسطيح نشده،افزايش کمي وکيفي محصول وکاهش هزينه هاي کارگري ازجمله مزاياي اجراي آبياري تحت فشاراست.

رئيس کل دادگستري لرستان:

تدابيري انديشيده شود تا روند روبه رشد پرونده‌ها در دادگستري استان متوقف شود

خرم آباد – خبرنگار آفرينش

جعفر بدري رئيس کل دادگستري لرستان در جلسه شوراي اداري پلدختر از روند روبه رشد پرونده‌ها در دادگستري استان انتقاد کرد و گفت: آمار دعاوي و اختلافات روز به روز در حال افزايش است به گونه‌اي که 100 هزار پرونده در دادگستري استان ثبت شده است و اين تعداد غير از پرونده‌هاي شوراهاي حل اختلاف استان است چرا که 116هزار پرونده در اين شوراها وارد شده است. رئيس کل دادگستري استان با بيان اينکه اين حجم سنگين پرونده در محاکم دادگستري لرستان شرايط سختي را ايجاد کرده است، افزود: ماهانه 16هزار نفر از مردم استان لرستان به دادگستري مراجعه مي کنند و لرستان تنها استاني است که همه قضات، معاونان، روساي دادگستريها و شخص رئيس کل وارد کار قضايي شده‌اند. بدري با بيان اينکه بايد تدابيري انديشيده شود تا روند روبه رشد پرونده‌ها در دادگستري استان متوقف شود گفت: دستگاه قضايي برنامه پيشگيري از جرم را در دستور کار خود قرار داده است.

وي اجراي امنيت و پيشگيري از وقوع جرم را وظيفه تمام دستگاههاي اجرايي و اداري دانست و افزود : همکاري و تعامل دستگاههاي اداري مي تواند در مهار پديده جرم موثر باشد.رييس کل دادگستري لرستان ادامه داد: در حال حاضر زندانهاي استان لرستان مملو از زنداني است به طوري که از چهار هزار زنداني استان يکهزار و 500 زنداني را سارقان تشکيل مي‌دهند و يک هزار زنداني هم توزيع‌کنندگان مواد مخدر هستند.بدري با بيان اين که زندان مرکزي لرستان به مرکز آموزش جرم تبديل شده است؛ گفت: بايد علل و عوامل افزايش تعداد زندانيان در استان بررسي و شناسايي شود.وي با اشاره به روند افزايشي طلاق در استان نهاد خانواده را در معرض خطر دانست و افزود: امروز آمار طلاق سال به سال در استان لرستان در حال افزايش است.

نماينده بوشهر، گناوه و ديلم خواستار شد؛

تعيين تکليف سند مالکيت مردم خارک

بوشهر – خبرنگار آفرينش

نماينده بوشهر، گناوه و ديلم در مجلس شوراي اسلامي از وزارت نفت خواست تا تکليف سند مالکيت مردم خارک را تعيين و پرداخت حقوق آلايندگي زيست محيطي در محل‌هاي استقرار صنايع نفت و گاز را مشخص کند.عبدالکريم جميري در نشست پيگيري مصوبات و طرح‌هاي اشتغالزايي استان بوشهر اظهار داشت: معتقدم وزير نفت و همه کساني که در نظام اسلامي مسئوليت مي‌پذيرند نگاهشان در جهت تقويت مباني ديني هم هست و در نظام ديني بين مردم و مسئولان حقوق متقابلي وجود دارد.وي افزود: اگر مردم و حاکمان نسبت به حقوقشان واقف نبوده و نسبت به انجام تکليفشان مسئوليت‌پذير نباشند نمي‌توانند در جهت اعتلاي نظام سياسي‌شان وظيفه خود را انجام دهند.نماينده مردم بوشهر در مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: مردم باسابقه فرهنگي بوشهر امروز از نعمات فراواني برخوردارند و به عنوان يک حق براي مردم و به عنوان يک تکليف براي مسئولان فرض است که مردم بخواهند و مسئولان نيز به وظايفشان عمل کنند. جميري گفت: مردم استان از آلايندگي صنايع نفت و گاز برخوردارند اما آيا به عنوان يک وظيفه از سوي مسئولان، حقوق آلايندگي زيست محيطي به آنان به موقع پرداخت مي‌شود؟


 خبر 

 بهره‌برداري از 125 طرح عمران شهري در جنوب غرب تهران

اسلامشهر – محمدرضا عباسي

محمد صارمي زاده شهردارمنطقه 18 تهران از بهره‌برداري 125 طرح عمران شهري تا پايان سال جاري در سطح جنوب غرب تهران خبر داد.صارمي زاده افزود: در راستاي ارائه خدمات‌رساني به ساکنين مناطق جنوب شهر تهران و کاهش فاصله مناطق جنوب و شمال، تعداد 38 عنوان پروژه در غالب 125 طرح عمراني، فرهنگي، خدماتي، اجتماعي، ورزشي و ترافيکي باهزينه‌اي بالغ بر 660ميليارد ريال تا پايان سال جاري از سوي شهرداري منطقه 18 آماده افتتاح و بهره‌برداري مي‌شود. وي بيان داشت: مجموعه ورزشي شهيد مختار سليماني در زميني به وسعت 2800 مترمربع و زيربناي 4500 متر مربع شامل استخر و سوناي خشک و بخار، جکوزي از جمله اين طرحهاست که با بهره‌برداري از اين طرح به عنوان نخستين استخر و سونا، در محلات شاد آباد و شمس آباد شاهد ارائه خدمات ارزشمند به شهروندان منطقه خواهيم بود.

شهردار منطقه 18 گفت: از ديگر طرحهاي قابل افتتاح ،احداث زائر سرا و حوزه علميه امامزاده زيد(ع) با زيربناي 2330 مترمربع در 5 طبقه، ساختمان موزه شهدا جهت ثبت و ضبط آثار و وصيت نامه شهدا و ارزشهاي دفاع مقدس به متراژ 1500 متر مربع در ميدان مفتح ، ساختمان شماره 4 شهرداري منطقه با زير بناي 3400 متر مربع و سراي محله وليعصر شمالي با زير بناي 750 متر مربع مي‌باشد. صارمي زاده افزود: تجهيز ساختمان مرکز شهربانو با زيربناي 487 متر مربع و ساختمان مرکز خدمات و رفاه اجتماعي با زيربناي 450 متر مربع از ديگر طرح هائي است كه در اين دور از افتتاحيه‌ها به بهره‌برداري مي‌رسند.

وي در بخش فعاليتهاي عمراني و ترافيکي به احداث 4 معبر جديد شامل بلوار 35 متري شهيد مهتدي (ابراهيم آباد) و پل کن بطول 4000 متر و عرض 35 متر از حد فاصل بلوار الغدير از شرق تا خيابان خليج فارس و بزرگراه آزادگان از غرب، خيابان شهداي اسلام به مساحت 8400 متر مربع ، خيابان صنايع فلزي در خيابان 17 شهريور به مساحت 5400 متر مربع ، بازسازي جاده روستاي ترشنبه به شهرک گلدسته اشاره داشت.

با اعتبار يک هزار و 550 ميليارد ريال؛

انعقاد قرارداد پروژه لرزه‌نگاري 3 بعدي در ميادين مناطق نفت‌خيز جنوب

اهواز - خبرنگار آفرينش

انجام پروژه لرزه‌نگاري 3 بعدي ميادين بي‌بي‌حکيمه، کيلورکريم و سياه‌مکان در حوزه عملياتي شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب طي قراردادي به ارزش يک هزار و 550 ميليارد ريال به شرکت ژئوفيزيک دانا واگذار شد. در چارچوب اين قرارداد عمليات لرزه‌نگاري سه بعدي اين ميدانها که در 4 استان خوزستان، کهگيلويه و بويراحمد، فارس و بوشهر قرار دارند در مدت 34 ماه از سوي شرکت ژئوفيزيک دانا و با نظارت شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب انجام خواهد شد.

مديرعامل شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب در اين مراسم اين پروژه را يکي از بزرگترين پروژه‌هاي مطالعات ميادين صنعت نفت برشمرد و گفت: انجام چنين پروژه‌هايي در مناطق نفت‌خيز جنوب نشان دهنده توجه و اهتمام ويژه اين شرکت به برنامه ريزي و فعاليت براساس اطلاعات دقيق و علمي است.

مهندس حميد بورد افزود: هم اکنون بر روي نيمي از ميادين اين شرکت فعاليتهاي مطالعاتي در دست انجام است که از جمله آنها لرزه‌نگاري 3 بعدي ميدانهاي اهواز، زيلايي و رامين مي‌باشد.

وي به توان متخصصان داخلي در اجراي پروژه هاي بزرگ اشاره کرد و اظهار داشت: مجموعه فعاليت هاي بالادستي در مناطق نفت‌خيز جنوب پيچيده و گسترده است که توان بالاي علمي و فني متخصصان اين شرکت را اثبات مي‌کند. بورد درباره ضرورت اجراي پروژه هاي لرزه‌نگاري گفت: عمليات لرزه‌نگاري مقدمه شناخت کامل مخازن است که براي انجام مطالعات دقيق براي توسعه ميدان و نگهداشت دقيق تر مخزن بسيار ضروري و حائز اهميت است.

مديرعامل شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب با اشاره به وسعت و حجم بالاي عمليات لرزه‌نگاري 3 بعدي ميدان بي‌بي‌حکيمه گفت: منطقه بي‌بي‌حکيمه از نظر شرايط جغرافيايي از مناطق سخت گذر در حوزه عملياتي اين شرکت محسوب مي‌شود که بالا بودن وسعت لرزه‌نگاري بر سختي کار افزوده است.

در اين مراسم معاون مدير امور فني در زمين شناسي گسترشي شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب در ارتباط با اين پروژه مهم گفت: عمليات لرزه‌نگاري 3 بعدي ميدان هاي بي‌بي‌حکيمه، کيلورکريم و سياه‌مکان، با هدف شناخت بيشتر مخازن آسماري، بنگستان و خامي اين ميدان ها انجام مي شود.

مهندس شهرام تقوي پور افزود: از ديگر اهداف اين پروژه تعيين مشخصات ساختماني ميدان بي‌بي‌حکيمه در بخش جنوبي و بررسي ارتباط اين ميدان با ميدانهاي مجاور از جمله رگ سفيد و سولابدر است.

وي، شناسايي پتانسيلهاي نفتي و تعيين نقشه‌هاي دقيق ساختماني در اين 3 ميدان را از ديگر اهداف انجام اين عمليات عنوان کرد. تقوي پور گفت: طراحي اين پروژه از سوي کارشناسان معاونت زمين شناسي گسترشي شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب انجام شده است و به گونه‌اي است که تمامي افقهاي مخزن را پوشش مي‌دهد.

معاون مدير امور فني در زمين شناسي گسترشي شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب افزود: اين عمليات در گستره اي به وسعت 2 هزار و 100 کيلومتر مربع انجام مي شود و نقاط چشمه انفجاري عمليات نزديک به 108 هزار نقطه است.

تغيير و تحول گسترده در هيأتهاي ورزشي شهرستان پاکدشت

پاکدشت - مجيد انوري

طي هفته‌هاي گذشته اداره ورزش و جوانان شهرستان پاکدشت شاهد تغييراتي وسيع در رأس هيأتهاي ورزشي خود بود. هيأتهاي اسکيت، بسکتبال، جودو، کاراته، ووشو و تکواندو هيأتهاي بودند که روساي آنها به دلايل مختلف تعويض شدند.

رئيس اداره ورزش و جوانان با اعلام اين خبر گفت: اين تغييرات به معني ضعيف بودن روساي هيأتهاي قبل نيست بلکه برخي به دليل مشغله و به خواست خود آنها بوده است.

حميد رنجبر پازوکي اظهار داشت: اميدواريم با انجام اين تغييرات روساي جديد با برنامه‌ريزي و تدوين برنامه مناسب موجب پيشرفت هيأت زير مجموعه خود شوند مجموعه اداره ورزش و جوانان ضمن عرض خسته نباشيد به روساي قبلي، براي روساي جديد آرزوي موفقيت مي‌نمايد. شايان ذکر است آقاي دامون ابوالقاسمي به عنوان رئيس هيأن تکواندو، آقاي داود بوربور به عنوان رئيس هيأت کاراته، آقاي محمد موسوي همداني به عنوان رئيس هيأت جودو ، آقاي احسان ابراهيمي به عنوان رئيس هيأت بسکتبال، آقاي اکبر موسوي به عنوان رئيس هيأت ووشو منصوب شده‌اند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته