جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/11/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4366


نتايج تکميل ظرفيت آزمون سراسري دانشگاه آزاد امروز اعلام مي شود


جزييات مرحله دوم ثبت نام داوطلبان کنکور 92


نتايج متقاضيان رشته هاي بدون آزمون پيام نور و غيرانتفاعي ها 26 بهمن اعلام مي شود


خبـر


تاريخ دانشگاهي


 نتايج تکميل ظرفيت آزمون سراسري دانشگاه آزاد امروز اعلام مي شود 

 
نتايج پذيرفته شدگان مرحله تکميل ظرفيت آزمون سراسري دانشگاه آزاد اسلامي مجموعه هاي 2 و 7 ، شامل رشته هاي پزشکي و غيرپزشکي، امروز(چهارشنبه) 25 بهمن ماه 91 اعلام مي شود.به گزارش ايرنا براساس اعلام روز سه شنبه مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي، داوطلبان مرحله تکميل ظرفيت مي توانند از امروز با مراجعه به پايگاه اينترنتي اين مرکز به نشاني www.azmoon.com از وضعيت کارنامه خود مطلع شوند.پذيرفته شدگان مرحله تکميل ظرفيت آزمون سراسري دانشگاه آزاد لازم است روز شنبه، 28 بهمن ماه 91 براي ثبت نام به واحدهاي دانشگاهي محل قبولي خود مراجعه کنند.

پذيرفته شدگان اين مرحله از آزمون سراسري دانشگاه آزاد به هنگام مراجعه به واحدهاي موردنظر بايد شش قطعه عکس 4×3، کارت ملي، اصل مدرک پيش دانشگاهي و برگه اي که وضعيت نظام وظيفه مردان را مشخص مي کند به همراه داشته باشند.مرکز آزمون دانشگاه آزاد همچنين از داوطلبان خواسته است، سوالات و ابهامات خود را به نشاني اينترنتي porsesh@azmoon.net ارسال کرده و يا به پايگاه هاي اطلاع رساني www.azmoon.org و www.pubr-azmoon.com مراجعه کنند.


 جزييات مرحله دوم ثبت نام داوطلبان کنکور 92 

 مشاورعالي سازمان سنجش آموزش کشور جزييات دومين مرحله ثبت نام کنکور 92 و همچنين ويرايش اطلاعات ثبت نامي داوطلبان اين آزمون را تشريح کرد.حسين توکلي روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگي ايرنا اظهار داشت: اولين مرحله ثبت نام داوطلبان آزمون سراسري سال 1392 از روز پنج شنبه، 16 آذرماه 91 از طريق شبکه اينترنتي سازمان سنجش آغاز شد و روز دوشنبه، 27 آذرماه پايان پذيرفت.

وي آمار ثبت نام هاي مرحله اول آزمون سراسري 92 را حدود 975 هزار نفر اعلام کرد و گفت: اين داوطلبان مي توانند از روز 30 بهمن ماه تا سوم اسفندماه 91 با مراجعه به پايگاه اينترنتي سنجش به نشاني www.sanjesh.org نسبت به مشاهده اطلاعات ثبت نامي خود اقدام کنند و درصورت نياز به اصلاح، با ورود به بخش ويرايش اصلاحات لازم را انجام دهند.

توکلي با بيان اينکه دومين مرحله ثبت نام آزمون سراسري براي داوطلبان جديد نيز همزمان با ويرايش اطلاعات ثبت نامي داوطلباني که قبلا ثبت نام کرده اند از 30 بهمن تا سوم اسفندماه صورت مي گيرد، خاطرنشان کرد: بنابراين آن دسته از داوطلبان ديپلم مشمول اعمال سوابق تحصيلي نظام جديد سال 1384 و بعد از آن که موفق به مشاهده اطلاعات سوابق تحصيلي خود نشده و يا اطلاعات سوابق تحصيلي مشاهده شده، مورد تاييد آنها نبوده و به اين ترتيب نتوانسته اند در اولين مرحله، براي شرکت در کنکور 92 ثبت نام کنند مي توانند به نحوي که در دفترچه راهنماي شماره 1 اين آزمون گفته شده، از روز دوشنبه، 30 بهمن تا پنج شنبه، سوم اسفندماه 91 با مراجعه به سايت اينترنتي سازمان سنجش براي ثبت نام اقدام کنند.

وي تصريح کرد که ضمنا آن دسته از داوطلبان متقاضي آزمون سراسري سال 92 که علاقه مند به شرکت در گزينش کدرشته محل هاي تحصيلي با آزمون دانشگاه آزاد اسلامي هستند نيز مي توانند از 30 بهمن تا سوم اسفند ماه با مراجعه به سايت سازمان سنجش، ثبت نام خود را به انجام برسانند و توجه داشته باشند که امسال، آزمون دانشگاه آزاد با ديگر دانشگاه هاي کشور، تجميع شده و به صورت جداگانه برگزار نخواهد شد.

سخنگوي سازمان سنجش يادآور شد: آزمون ورودي سال 1392 در هريک از گروه هاي آزمايشي پنجگانه، همانند سال قبل در يک مرحله برگزار خواهد شد و به صورت تستي چهارگزينه اي خواهد بود.

وي ادامه داد: سوالات آزمون سراسري در حد اطلاعات مندرج در کتابهاي تعيين شده در دفترچه راهنماي شماره 1 اين آزمون به صورت مفهومي طراحي خواهد شد و مفهومي بودن آنها به معناي دشواري سوالات نيست بلکه به منزله آن است که داوطلبان به ميزان مطالعه اي که داشته اند در پاسخ دهي به سوالات، موفق خواهند بود.

توکلي تاکيد کرد: در کنکور سال آينده، از مباحث، فصل ها، بخش يا قسمت هايي از کتاب هاي درسي که توسط آموزش و پرورش، حذف شده است به هيچ عنوان سوال طراحي نخواهد شد.

توزيع کارت ورود به جلسه داوطلبان کنکور 92 از دوم تا پنجم تيرماه

مشاورعالي سازمان سنجش زمان توزيع کارت اينترنتي ورود به جلسه داوطلبان آزمون سراسري سال 92 را از روز يکشنبه، دوم تيرماه تا چهارشنبه، پنجم تيرماه اعلام کرد و گفت که اين کارت از طريق سايت سازمان سنجش توزيع مي شود.

وي اضافه کرد: داوطلباني که علاقه مند به شرکت در گزينش کدرشته محل هاي تحصيلي با آزمون دانشگاه آزاد اسلامي نيز هستند مي توانند براساس دستورالعملي که در زمان توزيع کارت منتشر مي شود نسبت به اعلام علاقه مندي خود را در اين رابطه اعلام کنند و پس از اعلام نتايج، چنانچه مجاز به انتخاب رشته هاي دانشگاه آزاد شدند مي توانند کدرشته محل هاي اين دانشگاه را در فرم انتخاب رشته درج کنند.

آزمون سراسري سال 1392 در نوبت صبح و بعدازظهر روزهاي پنج شنبه و جمعه، 6 و 7 تيرماه و صبح شنبه، 8 تيرماه در حوزه هاي امتحاني سراسر کشور برگزار خواهد شد.نتيجه اوليه اين آزمون به صورت کارنامه تنظيم شده و در هفته دوم مردادماه 92 بر روي سايت سازمان سنجش قرار خواهد گرفت.


 نتايج متقاضيان رشته هاي بدون آزمون پيام نور و غيرانتفاعي ها 26 بهمن اعلام مي شود 

 مشاورعالي سازمان سنجش آموزش کشور گفت: نتايج داوطلبان کدرشته محل هاي تحصيلي بدون آزمون دانشگاه پيام نور و موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي در روز پنجشنبه، 26 بهمن ماه اعلام خواهد شد. حسين توکلي در گفت و گو با خبرنگار فرهنگي ايرنا افزود: اطلاعيه راهنماي سازمان سنجش درباره تاريخ و محل مراجعه پذيرفته شدگان، همزمان با اعلام نتايج آنها بر روي پايگاه اينترنتي سنجش به نشاني www.sanjesh.org قرار خواهد گرفت.

وي اظهار داشت: داوطلبان ضرورت دارد براساس مندرجات اطلاعيه راهنما و برنامه زماني اعلام شده با در دست داشتن مدارک لازم به دانشگاه يا موسسه آموزش عالي محل قبولي خود مراجعه و مراحل ثبت نام خود را انجام دهند. توکلي خاطرنشان کرد: پذيرفته شدگان رشته هاي بدون آزمون دانشگاه پيام نور و موسسات آموزش عالي، جزو ورودي هاي نيمسال تحصيلي دوم 92-1391 محسوب مي شوند و کلاس هاي درس آنها از ترم بهمن آغاز خواهد شد. براساس آمارهاي موجود، حدود 92 هزار نفر براي پذيرش در رشته محل‌هاي تحصيلي بدون آزمون پيام نور و غيرانتفاعي ها ثبت نام کرده اند.


 خبـر 

 ظرفيت‌هاي جديد آزمون دستياري در زمان انتخاب رشته اعلام مي‌شود

رييس مرکز سنجش پزشکي از اعلام ظرفيت‌هاي جديد آزمون دستياري هنگام تعيين رشته داوطلبان خبر داد.به گزارش سرويس دانشگاهي ايسنا، دکتر جبراييل نسل سراجي، گفت: ظرفيت‌هاي آزمون دستياري هر ساله درصدي افزايش مي‌يابد و ما هر سال قبل از اعلام نتايج در زمان انتخاب رشته‌ ظرفيت‌ها را اعلام مي‌کنيم. وي افزود: دبيرخانه شوراي آموزش پزشکي تخصصي نيز به دنبال استخراج ظرفيت‌ها و جمع‌بندي و اعلام آن است.

وي ادامه داد: تقويم آزمون هاي سال 92 را روي سايت سنجش پزشکي گذاشته‌ايم و بحث آماده سازي برگزاري آزمون‌ها را با هماهنگي دبيرخانه ذيربط در دست اقدام داريم. وي گفت: امسال دو سه آزمون قبل از نوروز داريم از جمله آزمون mhl و آزمون‌هاي جامع علوم پايه پزشکي، دندانپزشکي و پيش کارورزي داريم که نتايج آن پيش از نوروز اعلام مي‌شود.

دکتر سراجي اضافه کرد: اولين آزمون ما در سال 92 آزمون دستياري تخصصي پزشکي است که 5 ارديبهشت ماه 92 برگزار مي شود و تمام داوطلبان آن طي دو مرحله ثبت‌نام کرده‌اند. وي افزود: هم اکنون تمام کارهاي اجرايي اين آزمون از ديدگاه مرکز سنجش پزشکي انجام شده است و اميدوارم آزمون راس زمان مقرر برگزار شود.

وضعيت دانشگاههاي ايران در رتبه‌بندي ISC

سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام با ارائه گزارشي از وضعيت دانشگاههاي ايراني شرکت کننده در رتبه بندي ISC، به زمان اعلام تازه ترين نتايج رتبه بندي اشاره کرد.جعفر مهراد در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد رتبه بندي دانشگاهها و پژوهشگاه ها در سال 1390، گفت: رتبه بندي دانشگاه ها سه سال متوالي است که از سال 1389 به بعد توسط ISC انجام مي گيرد.

تعداد دانشگاههاي ايراني شرکت کننده در رتبه‌بندي

مهراد درباره تعداد دانشگاههاي داخل کشور که در رتبه بندي ISC شرکت کردند، اظهار داشت: در سال 1389 در کل 93 دانشگاه در رتبه بندي ISC شرکت کردند که از اين مجموع 29 دانشگاه مربوط به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و 64 دانشگاه و پژوهشگاه متعلق به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري بود.به گفته وي در سال 1390 تعدادي ديگر از دانشگاه ها، علاقمندي خود را به رتبه بندي ISC ابراز کرده و در اين رتبه بندي شرکت کردند. در اين سال 30 دانشگاه از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و 66 دانشگاه از وزارت علوم، تحقيقات و فناوري بر اساس معيارها و شاخص هاي ISC مورد ارزيابي و رتبه بندي قرار گرفتند.

عدم شرکت دانشگاه آزاد در رتبه بندي 91

وي گفت: در سال جاري، رتبه بندي ISC با استقبال بسيار زياد دانشگاه ها و موسسات تحقيقاتي مواجه شد؛ امسال دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان يک واحد در رتبه بندي شرکت نکرده بلکه بطور مجزا و به منظور ايجاد رقابت ميان واحد هاي مختلف، معاونت پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد رتبه بندي جداگانه واحد هاي اين دانشگاه را از ISC خواستار شد.

به اين ترتيب در سال 1390 علاوه بر حضور فعال دانشگاه هاي آزاد اسلامي در رتبه بندي ISC، تعداد 36 دانشگاه از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و تعداد 87 دانشگاه و پژوهشگاه از وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در رتبه بندي سال 1391 شرکت کردند.

رشد دانشگاههاي شرکت کننده در رتبه بندي ISC

سرپرست ISC با مقايسه تعداد دانشگاههاي شرکت کننده در رتبه بندي ISC، گفت: تعداد دانشگاهها و موسسات تحقيقاتي شرکت کننده در سال جاري نسبت به سال گذشته، 20 درصد و تعداد دانشگاهها و موسسات پژوهشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در سال جاري نسبت به سال گذشته، 32 درصد رشد نشان مي دهد.وي رشد 28 درصدي ورود دانشگاهها در سال جاري نسبت به سال گذشته را گزارش داد.

زمان اعلام نتايج آخرين ربته بندي ISC

سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام اعلام کرد که نتايج رتبه بندي ISC در فروردين 1392 منتشر خواهد شد.

اعلام نياز دانشگاهها براي جذب 12 هزار عضو هيات علمي جديد

رييس مرکز جذب اعضاي هيات علمي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از اعلام نياز دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي کشور براي جذب 12 هزار عضو هيات علمي جديد در فراخوان جذب بهمن ماه 91 خبر داد.محمدرضا مرداني در گفت و گو با خبرنگار فرهنگي ايرنا اظهار داشت: ثبت نام متقاضيان جذب هيات علمي از سه روز قبل از طريق سامانه اينترنتي جذب به نشاني www.msrt.ir/sites/jazbsite آغاز شده و تاکنون حدود دو هزار نفر نسبت به ثبت نام خود اقدام کرده اند.

وي با بيان اينکه هم اکنون امکان پرداخت الکترونيکي وجه ثبت نام و همچنين انتخاب اولويت براي داوطلبان جذب هيات علمي وجود ندارد، توضيح داد: با توجه به تغييراتي که قرار است در حساب پرداخت الکترونيکي سامانه جذب ايجاد شود شماره حساب جديد طي سه، چهار روز آينده به اطلاع داوطلبان خواهد رسيد و به روز رساني اعلام نيازها نيز صورت خواهد گرفت و پس از اين مرحله، داوطلبان مي توانند علاوه بر پرداخت الکترونيکي وجه ثبت نام، اولويت هاي انتخابي خود را در سامانه درج کنند.مرداني تاکيد کرد: داوطلبان فعلا مي توانند به سامانه جذب مراجعه کرده و مطالب خود را بارگزاري کنند و پس از اعلام شماره حساب و اعلام نيازهاي جديد، تقاضانامه خود را تکميل کنند.به گفته رييس مرکز جذب اعضاي هيات علمي وزارت علوم، در مهلت تعيين شده، تعداد 264 دانشگاه و موسسه آموزش عالي، نيازهاي خود به جذب هيات علمي جديد را بر روي سامانه اينترنتي جذب، بارگذاري
کرده اند.

انتخاب استاد دانشگاه شريف به عنوان داور برجسته سال 2013

دکتر «وحيد کريمي پور» از اساتيد دانشکده فيزيک دانشگاه صنعتي شريف به عنوان يکي از داوران برجسته سال 2013 انجمن فيزيک آمريکا انتخاب و مورد تقدير قرار گرفت. به گزارش روابط عمومي دانشگاه شريف، برنامه انتخاب کارشناسان و داوران برجسته انجمن فيزيک آمريکا (APS) از سال 2008 ميلادي با هدف انتخاب و تقدير از محققان ممتاز دنيا که نقش موثري در ارزيابي و چاپ مقالات در مجموعه نشريات اين انجمن دارند، آغاز شده است.تلاش اين گروه از کارشناسان و داوران علاوه بر ارتقاء و بهبود سطح استاندارد مجلات APS به نويسندگان مقالات براي افزايش سطح کيفيت و خوانايي مقالات (حتي مقالاتي که در اين مجلات چاپ نشوند) کمک مي‌کند.در حال حاضر بيش از 60 هزار محقق از سراسر دنيا با انجمن فيزيک آمريکا همکاري دارند که هر سال حدود 150 نفر از اين گروه انتخاب و با اهداي بورس تحقيقاتي (فلوشيپ) در APS مورد تقدير قرار مي‌گيرند.

ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان مرحله تکميل ظرفيت دکتري دانشگاه تهران از امروز

ثبت‌نام الکترونيکي پذيرفته‌شدگان مرحله تکميل ظرفيت دکتري تخصصي دانشگاه تهران از امروز آغاز مي‌شود. به گزارش سرويس دانشگاهي ايسنا، ثبت‌نام الکترونيکي پذيرفته‌شدگان تکميل ظرفيت دوره دکتري تخصصي آزمون سال 1391 سازمان سنجش آموزش کشور امروز چهارشنبه 25 بهمن انجام مي‌گيرد.درخصوص ثبت‌نام پذيرفته شدگان نيمه متمرکز دوره کارشناسي رشته هاي هنر و تربيت بدني و دکتري پيوسته بيوتکنولوژي تاريخ ثبت‌نام الکترونيکي آنان به محض وصول اسامي در پرتال متعاقباً اعلام خواهد شد.

تازه ترين تغييرات منابع آزمون ارشد رشته هاي گروه پزشکي اعلام شد

مرکز سنجش آموزش پزشکي، تازه ترين تغييرات منابع آزمون کارشناسي ارشد رشته هاي گروه پزشکي سال 92 را اعلام کرد.به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس اين تغييرات اعلام شده، در رشته روانشناسي باليني ضريب درس زبان در مقطع کارشناسي ارشد رشته امتحاني روانشناسي باليني(2) است.

در رشته مديريت خدمات بهداشتي درماني نام کامل منبع شماره 6 درس مديريت مالي و اقتصاد، (مديريت مالي در مراقبت سلامت و بيمارستاني) است.براساس اعلام دبيرخانه شوراي آموزش داروسازي و تخصصي دارندگان مدارک کارشناسي علوم بيولوژي (جانوري، سلولي مولکولي، گياهي، ميکروبيولوژي و ژنتيک)، علوم و صنايع غذايي، فيزيولوژي،زيست شناسي، پرستاري، بيهوشي مجاز به انتخاب رشته امتحاني سم شناسي هستند.همچنين براساس اعلام دبيرخانه شوراي آموزش علوم پايه پزشکي، بهداشت و تخصصي، رشته جديد پرستاري نظامي به رشته هاي امتحاني کارشناسي ارشد اضافه شده است. پذيرش براي اين رشته در دو دانشگاه علوم پزشکي ارتش و بقيه ا... بوده و متقاضيان بايد ضوابط مربوط به اين دو دانشگاه را (مندرج در دفترچه راهنما) داشته باشند.مدرک تحصيلي مورد پذيرش در رشته پرستاري نظامي شامل کارشناسي پرستاري است.

به گزارش مهر، ثبت نام آزمون کارشناسي ارشد گروه پزشکي از 24 بهمن آغاز شده و داوطلبان تا 12 اسفند فرصت دارند با مراجعه به سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي در آزمون ثبت نام کنند و پس از ارسال مدارک ثبت نام به صورت اينترنتي، کد رهگيري را دريافت کنند. مهلت ويرايش و تصحيح اطلاعات ثبت نامي از 21 تا 23 اسفند ماه است. آزمون در روزهاي 8 و 9 خردادماه سال 92 در دو نوبت صبح و بعدازظهر برگزار مي شود.

شرايط تحصيل همزمان دانشجويان در 2 رشته

مدير کل دفتر نظارت و ارزيابي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري شرايط تحصيل همزمان دانشجويان در دو رشته را در مقاطع مختلف تحصيلي تشريح کرد.دکتر رضا عامري در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهي» خبرگزاري دانشجويان ايران با بيان اينکه ادامه تحصيل دانشجويان در دو رشته مقطع کارشناسي ارشد به صورت همزمان ممنوع است، گفت: تحصيل همزمان دانشجويان به صورت همزمان در دو رشته مقطع کارشناسي ارشد، غيرقانوني است و اين امکان وجود دارد که در هر دو دانشگاه از تحصيل محروم شوند.به گفته وي، اخيرا طرحي مطرح بود که دانشجويان مقطع کارشناسي ارشد که در دوره‌هاي مجازي مشغول به تحصيل هستند، بتوانند در دانشگاه ديگري نيز در اين مقطع به صورت همزمان ادامه تحصيل دهند، البته در حال حاضر اين موضوع نهايي نشده است.

عامري در خصوص نحوه تحصيل در دو رشته به صورت همزمان در مقطع کارشناسي نيز گفت: اگر داوطلبي دانشجوي دانشگاه پيام‌نور و يا يک رشته غير حضوري باشد، مي‌تواند به صورت همزمان در رشته ديگري در دانشگاه ديگر ادامه تحصيل دهد، در غير اين صورت امکان ادامه تحصيل در دو رشته به صورت همزمان براي وي وجود ندارد. مدير کل دفتر نظارت و ارزيابي وزارت علوم افزود: به عبارت ديگر دانشجويي که در يک دانشگاه دولتي در مقطع کارشناسي مشغول به تحصيل است، نمي‌تواند به صورت همزمان در دانشگاه و رشته ديگري ادامه تحصيل دهد.عامري خاطرنشان کرد: همچنين در مقطع دکتري نيز تحصيل در دو رشته به صورت همزمان ممنوع است.


 تاريخ دانشگاهي 

 دارالفنــون

قسمت نود و دوم

كلاسهاي عملي كه دكتر پولاك راه‌اندازي كرده بود از جمله اعتبارها و امتيازهايي است كه از روش پژوهشي، تحقيقي، و علمي وي در مدرسه دارالفنون راه يافت.

دكتر پولاك در عملهاي جراحي خود سعي مي‌نمود از حضور شاگردانش بهره برد تا دانش‌آموزان شيوه تدريس عملي علمي را به طور كاربردي فراگيرند.

نمونه‌اي از دروس عملي دكتر پولاك را در روزنامه وقايع اتفاقيه راجع به بيرون آوردن سه سنگ مثانه مشاهده مي‌كنيم:

"مشاراليه (دكتر پولاك) سه سنگ مثانه بيرون آورده و در تعليم شاگردان به تحقيق علمي اكتفا نمي‌كند بلكه به عمل رفع هر گونه مرض را حالي و خاطرنشان مي‌نمايد و از ماه محرم پارسال تا حال كه يك سال است بيست و سه سنگ مثانه بيرون آورده كه بيست نفر آنها ذكور و سه نفر اناث بوده‌اند و از همه اينها يك نفر تلف شده است.

الحق عاليجاه مشاراليه در كار خود بسيار قابل و ماهر است و ..."

ادامه دارد...

بر گرفته از كتاب دارالفنون: گفتاري در هويت داالفنون و جايگاه آن در تاريخ معاصر ايران

تدوين و نگارش: مهدي اشراقي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته