جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/10/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2676

وضعيت سرويس هاي مدارس در اروميه
ضرورت نظارت جدي به سرويس هاي مدارس


کوتاه و خواندني


احداث باغ موزه صنعت فرش ايران در کرمان


جنگلکاري مرز ايران با جمهوري آذربايجان در اردبيل


  وضعيت سرويس هاي مدارس در اروميه
 ضرورت نظارت جدي به سرويس هاي مدارس 

اروميه - خبرنگار آفرينش
متاسفانه در جامعه اينگونه باب شده تا زماني که يک مسئله و معضل به يک دمل چرکي تبديل نشده و بوي تعفن و چندش آورش همه جا را فرا نگرفته ، به فکر علاج آن نيستيم و آن گاه که کار از کار گذشت و اوج فاجعه خود را نمايان ساخت ، تازه به اين فکر مي افتيم که اي داد چنين مسئله اي بوده و ما از آن غافل مانده ايم . که البته در بيشتر موارد اين مسئله تنها در همان مقطع زماني محدود مورد توجه مسئولان امر قرار مي گيرد و آنگاه که غبار زمان ظاهر امر را پوشاند همه چيز به باد فراموشي سپرده مي شود ، تا اينکه مشکل مورد نظر به شکل و گونه اي ديگر خود را نمايان سازد که اين خود نيز دردي بر روي دردهاي ديگر است.
شايد تردد دانش آموزان توسط سرويس هاي مدارس از جمله موضوعاتي باشد که عليرغم مهم بودنش کمتر به آن توجه شده و در واقع اين طور مي توان مطرح کرد که فاصله زماني کوتاه و کم مدرسه تا منزل مي تواند سرمنشا» بسياري از مسائل و ناهنجاري هاي اجتماعي شود که آثار سو» آن در درازمدت در خانواده ها و اجتماع نمايان خواهد شد.
همانطور که مي دانيد برخي مدارس دولتي و غيردولتي مسئوليتي را در قبال تهيه و نظارت بر سرويس ها جهت رفت و آمد دانش آموزان برعهده نمي گيرند و عموما اين والدين هستند که بايد عهده دار مسئوليت تردد فرزندانشان باشند .
متاسفانه اغلب اتومبيل هايي که به عنوان سرويس مدارس در شهرها مورد استفاده قرار مي گيرند غالبا خودروهاي فرسوده ، قديمي و از رده خارج شده  هستند که به هيچ عنوان نمي توان از نظر امنيت ، جان دانش آموزان را تضمين کرد . خودروهايي که به هيچ عنوان از نظر فني و ايمني مورد تاييد مراکز صلاحيت دار نيستند که البته استفاده غير اصولي و سوار کردن بيش از ظرفيت مسافر در اين سرويس ها نيز مزيد بر علت شده و بيش از پيش امنيت و ايمني جان دانش آموزان را با خطر مواجه مي کند .
بر سر و کول هم نشستن دانش آموزان يا تلو تلو خوردن آنها در ميان ميني بوس ها يا ماشين هاي قديمي صحنه هاي آشنا و قابل تاملي هستند که همه روزه در خيابان ها و جلوي درب مدارس با آن مواجه هستيم .
توجه جدي ماموران راهنمايي و رانندگي و سخت گيري آنها در مقيد کردن رانندگان و مسافران در بستن کمربند ايمني و اخذ جرايم سنگين از متخلفين برنامه هاي جديدي است که ناجا طي چند ماه گذشته و سپس تصويب قوانين جديد ، آن را با جديت دنبال کرده که تا حدودي نتايج خوبي را در کاهش آمار تلفات جاده اي و شهري در پي داشته است .
ما شاهد هستيم که در بيشتر مواقع دانش آموزان در بدترين وضعيت ممکن ، بر اثر فشار مداوم و بيش از اندازه بر يکديگر ، دچار خستگي و يا ناراحتي عصبي شده اند و پس از اين بحران به محيط آموزشگاه يا منزل مي رسند که اين امر به نوبه خود تاثير بسزايي بر يادگيري دانش آموزان مي گذارد و مي تواند يکي از دلايل عمده در افت تحصيلي دانش آموزان باشد.
توجه جدي مسئولان و ماموران نيروي انتظامي جهت اعمال قانون در مورد خودروهاي فرسوده ، توجه مديران مدارس در امر سرويس دهي به دانش آموزان و کساني که طرف قراردادشان قرار دارد و در نهايت سازمان آموزش و پرورش کل به عنوان يک ارگان و نهاد مسئول در همه موارد جهت رسيدگي به شکايات اوليا» دانش آموزان و خود دانش آموزان ، همگي از جمله عواملي هستند که با کنار هم قرار گرفتن مي توانند زمينه و بستر هاي لازم جهت بروز اين مشکلات را کاهش دهند .
براي آگاهي بيشتر از وضعيت سرويس هاي مدارس به سراغ يکي از مدارس شهرستان اروميه رفتيم تا از نزديک با مشکلات پيش روي والدين و دانش آموزان در اين خصوص آشنا شويم .
 مقابل درب مدرسه با ازدحام شديدي از والدين مواجه شديم و به محض مطرح کردن موضوع ، والدين به گرمي از ما استقبال کردند.
يکي از اوليا که بسيار ناراحت به نظر مي رسد در خصوص سرويس هاي مدارس مي گويد : هر ماه براي سرويس دخترم پانزده هزار تومان پرداخت مي کنم ، اما چون ما مستاجر هستيم و تغيير مکان داده ايم مسير تردد هم عوض شده به همين دليل  راننده به بهانه مسير طولاني تر مبلغ بسيار بالايي را به عنوان دستمزد طلب مي کند و ما به هيچ عنوان توان مالي آن را نداريم تا مبلغ پيشنهادي آنها را بپردازيم .
خانم ديگري مي گويد : چند روز پيش سرويس خراب شده بود و دانش آموزان پس از کلي معطلي و در حالي که از سوز و سرماي زمستان به خود مي لرزيدند به مدرسه رسيده بودند و در اين ميان مسئولان مدرسه با منزل تماس گرفته و از تاخير پسرم شکايت مي کردند در حالي که اين مشکل متوجه خود مدرسه است که هيچ مسئوليتي را در خصوص تهيه سرويس مناسب براي بچه ها به عهده نمي گيرند.
به سراغ مدرسه ديگري مي رويم . اوضاع اين جا نيز تعريف چنداني ندارد.
يکي از مربيان مدرسه از نحوه کار سرويس ها شکايت مي کند و در اين خصوص مي گويد : متاسفانه سرويس هاي اين مناطق مشکل ديگري هم دارند و آن عدم تطابق سني دانش آموزان داخل خودروها است . دانش آموزان دوره دبيرستان و ابتدايي تواما و در ساعت مشترکي به مدارس خود رسانده مي شوند.
بدون شک دست يابي به آموزش مطلوب و ايده آل يکي از اساسي ترين اهدافي که سازمان آموزش و پرورش کشور آن را دنبال مي کند و اين امر ميسر نمي شود مگر با توجه همه جانبه و اصولي به تمام زمينه هاي دخيل در امر آموزش  است.
لذا توجه يک بعدي به مقوله آموزش آن هم تنها در آموزش مطالب خشک درسي بدون توجه به مسائل حاشيه اي چون کيفيت و نحوه رفت و آمد دانش آموزان و ... دستيابي به اهداف آموزشي را دچار خدشه مي کند.
لذا لازم است تا مسئولان آموزش و پرورش تدابيري اتخاذ کنند تا مدارس نيز همچون موسسات عالي آموزشي از سرويس هاي ويژه و امن براي سهولت رفت و آمد دانش آموزان در محيط بين خانه و مدرسه برخوردار باشند. که به اين ترتيب مقداري از بار رواني که بر دوش دانش آموزان و متعاقب آن خانواده ها تحميل مي شود ، کاسته شده و زمينه براي يادگيري بهتر فراهم شود.
تهيه و تنظيم : معصومه لشگري


 کوتاه و خواندني 


 اخبار کوتاه از آذربايجان غربي

تدوين کتاب جغرافياي حوادث انقلاب اسلامي و دفاع مقدس
اروميه - خبرنگار آفرينش
مدير کل حفظ آثار و نشر ارزش هاي اسلامي دفاع مقدس آذربايجان غربي در جلسه هماهنگي ساخت يادمان شهداي گمنام شهرستان خوي اظهار داشت : در کتاب جغرافياي حوادث انقلاب اسلامي و دفاع مقدس مکان هاي تجمع مردم آذربايجان غربي در راهپيمايي هاي ضد طاغوت ، محل اقامت و فعاليت مبارزان ، محل بمباران و اصابت موشک هاي رژيم صدام ، مکان اعزام نيروها به جبهه، اسکان جنگ زدگان و شهادتگاه شهداي انقلاب و دفاع مقدس شناسايي و ثبت خواهد شد.
سرهنگ سيد تاجي افزود : جمع آوري و تدوين عکس هاي مربوط به صحنه هاي انقلاب اسلامي خاطرات و جزئيات حوادث انقلاب و دفاع مقدس از ديگر محورهاي تهيه و تدوين جغرافياي حوادث انقلاب اسلامي و دفاع مقدس در آذربايجان غربي است.
وي گفت : اين کتاب زمينه ساز تدوين تاريخ تفضيلي انقلاب اسلامي و دفاع مقدس در آذربايجان غربي خواهد بود .
مدير کل حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس استان در خصوص روند احداث موزه دفاع مقدس در اروميه نيز گفت : اين طرح 80 درصد پيشرفت اجرايي دارد و سال آينده به بهره برداري خواهد رسيد .

صادرات 4 هزار تن فرآورده دامي به خارج از کشور
امسال نزديک به 4 هزار تن فرآورده دامي از آذربايجان غربي به خارج از کشور صادر شده است .
مدير کل دامپزشکي آذربايجان غربي با اعلام اين مطلب گفت : طي 9 ماهه اخير ، 2799 تن تخم مرغ خوراکي ، 885 هزار عدد تخم مرغ مادر ،19 هزار قطعه جوجه ،33 تن پشم  ، 14 هزار و 500 جلد پوست ،82 تن عسل ، بيش از 17 تن ماهي و 101 هزار جلد سالامبور بعد از کنترل هاي بهداشتي از بازراچه هاي مرزي و گمرکات آذربايجان غربي به خارج از کشور صادر شده است.
داهيم افزود : در اين مدت همچنين بيش از 4 هزار تن گوشت منجمد مرغ ، 317تن گوشت دام،20 تن عسل و مقادير زيادي خوراک دام بعد از بازرسي هاي بهداشتي از مبدا» ترکيه به مقصد کشورهاي افغانستان ، ازبکستان ، تاجيکستان ، ترکمنستان و آذربايجان از طريق ايران ترانزيت شده است .

معاون وزير مسکن و شهرسازي در خوي خبر داد :
تکميل عمليات احداث 96 بيمارستان نيمه تمام در کشور
عمليات احداث 57 بيمارستان جديد در مناطق مختلف کشور آغاز شده است .
معاون وزير مسکن و شهرسازي در خوي با اعلام اين مطلب افزود : احداث اين بيمارستان ها در سفرهاي استاني رئيس جمهور تصويب شده و با احداث آنها 2 هزار طرح به ظرفيت بيمارستان هاي کشور افزوده خواهد شد .
برزگر ، اعتبار اختصاص يافته براي احداث بيمارستان هاي جديد را ، بالغ بر 40 ميليون دلار عنوان کرد و گفت : اين اعتبارات از محل صندوق ذخيره ارزي کشور تامين شده است.  وي با اشاره به عمليات تکميل ساخت 96 بيمارستان نيمه تمام در کشور گفت : تا پايان امسال بيش از 25 واحد از اين بيمارستان ها مورد بهره برداري قرار مي گيرد .
معاون وزير مسکن و شهرسازي همچنين گفت : هم اکنون 870 ساختمان دولتي و عمومي شامل ورزشگاه ، مجتمع هاي فرهنگي هنري ، ساختمان اداري ، بيمارستان و مجموعه هاي مذهبي توسط وزارت مسکن و شهرسازي ساخته مي شود.

ساخت نخستين کارخانه بازيافت زباله در مياندوآب
کارهاي اجرايي ساخت مرحله اول نخستين کارخانه بازيافت زباله و توليد کود آلي آذربايجان غربي در مياندوآب آغاز شد .
مرحله نخست اين کارخانه که دومين واحد توليدي کشور از لحاظ استفاده فن آوري جديد به شمار مي رود در زميني به وسعت 114 هزار و 100 مترمربع و 67 هزار و 855 مترمربع زيربنا و با اعتباري                    بالغ بر 185 ميليارد ريال ساخته مي شود .
20 درصد اعتبارات اين کارخانه از طريق شهرداري مياندوآب و بقيه از محل تسهيلات بانکي تامين مي شود که براي مرحله نخست 185 ميليارد ريال تسهيلات اختصاص يافته است .
در کارخانه بازيافت و توليد کود آلي مياندوآب روزانه 500 تن زباله خانگي و شهري بازيافت و در مرحله نخست براي 152 نفر شغل ايجاد مي شود .

بهره برداري از 47 معدن در خراسان رضوي

مشهد - خبرنگار آفرينش
طي نه ماهه اخير 47 معدن جديد با 49 ميليون تن ذخيره مواد معدني در خراسان رضوي مورد بهره برداري قرار گرفت .
به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان صنايع ومعادن خراسان رضوي مهندس پرويز واثقي رئيس اداره نظارت بر معادن اين سازمان با عنوان اين خبر گفت : ماده معدني معادن فوق شامل باريت ، تانک ، تراورتن ، خاک صنعتي ، ذعال سنگ ، سنگ آهن ، گچ و لاشه ، سيليس ، گرانيت ، مرمر ، مرمريت و نمک سنگي و ... مي باشد .
رئيس اداره نظارت بر معادن استان ميزان استخراج ساليانه اين معادن را 862 هزار تن ذکر کرد و افزود : گروه معدني معادن مذکور شامل 27 مورد مصالح ساختماني ، 13 مورد غيرفلزي و 7 مورد فلزي مي باشد . مهندس پرويز واثقي گفت : طي مدت فوق 84 مجوز برداشت از معادن نيز صادر شده که امکان استخراج 221 هزار تن ماده معدني را براي صاحبان معادن فراهم کرده است .

طي 9 ماهه اخير در غرب استان تهران ;
مصرف بنزين سوپر از مرز 20 ميليون ليتر گذشت

کرج - خبرنگار آفرينش
رئيس شرکت توزيع فرآورده هاي نفتي غرب استان تهران گفت : از ابتداي سال جاري تاکنون مصرف بنزين سوپر در غرب استان تهران از مرز 20ميليون ليتر گذشت .
ابراهيم شکوري اظهار داشت : ميزان مصرف بنزين سوپر طي 9 ماهه اخير به 23 ميليون و 499 هزار ليتر رسيد که اين رقم نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته 14 ميليون و 615 هزار ليتر افزايش نشان مي دهد. وي افزود : با توجه به توسعه جايگاه هاي سوخت CNG و روند رو به رشد استفاده خودروها از اين سوخت ، همچنين آمار بيش از 700 ميليون ليتر مصرف بنزين معمولي و استفاده از بنزين سوپر نگران کننده است . شکوري همچنين مصرف بي رويه بنزين ، رشد روزافزون تردد خودروها در سطح شهر و قاچاق سوخت توسط سودجويان را ، از عوامل اصلي مصرف بيش از حد استاندارد بنزين در کشور و اين منطقه برشمرد .

مردم دزفول براي دريافت شبکه هاي
راديو   و تلويزيون مشکل دارند

دزفول - خبرنگار آفرينش
به دنبال قطع شبکه هاي سراسري راديو دزفول در اين شهر ، دريافت شبکه هاي راديويي و  تلويزيوني در دزفول با مشکل مواجه است . به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از روابط عمومي صدا و سيماي مرکز خوزستان به منظور تعويض و تعمير فرستنده هاي راديو دزفول طي چند روز گذشته شاهد قطع شبکه هاي سراسري راديو در دزفول بوده به نحوي که دريافت شبکه هاي تلويزيوني نيز قابل دريافت نيست . روابط عمومي دزفول هدف از انجام تعميرات اعلام شده را ، افزايش کيفيت دريافت شبکه هاي راديو و تلويزيوني اعلام کرده است .

 

 


سومين جشنواره بانوان خير و مدرسه ساز در اردبيل

اردبيل - خبرنگار آفرينش
با حضور جمعي از مسئولان و بانوان خير ، سومين جشنواره بانوان خير مدرسه ساز استان اردبيل در سالن ورزشي شهيد ديرين اردبيل برگزار شد .
به گزارش خبرنگار ما ، رئيس مجمع خيرين مدرسه ساز استان اردبيل در سخناني گفت : مجامع خيرين به عنوان يک تشکل غيردولتي و مردمي از زمان شکل گيري اقدامات و کارهاي خطيري انجام داده به طوري که مجمع خيرين استان اردبيل پيشرو و ساير مجامع کشور است .
جواد قرآن نويس با بيان اينکه هم اکنون بيش از 24 زن خير مدرسه ساز در استان اردبيل وجود دارد افزود : زنان خير مدرسه ساز در سطح استان بيش از 11 مدرسه در قالب 25 کلاس درس ساخته و تحويل آموزش و پرورش داده اند .
در ادامه اين مراسم مدير کل نوسازي و تجهيز مدارس استان اردبيل با اشاره به حضور گسترده بانوان در امر خيرين مدرسه سازي تصريح کرد : 20 درصد خيرين مدرسه ساز استان را بانوان تشکيل مي دهند که دوشادوش مردان اقدام به ساخت مدرسه مي کنند .

انجام مجموعه فعاليت هاي دولت در قالب طرح هاي متعدد در استان ها

يزد - خبرنگار آفرينش
مدير کل دفتر فني استانداري يزد گفت : معمولا دولت مجموعه فعاليت هايي را در قالب طرح ها و پروژه هاي متعدد در سطح کشور و استان ها انجام مي دهد و براساس نيازهاي هر منطقه اعتباراتي را منظور مي کند .
مهندس سالاري افزود : امسال در استان يزد بالغ بر يکهزار و 877 پروژه در قالب 420 طرح تعريف شده که بين 50 دستگاه اجرايي تقسيم و براي اجرا تامين اعتبار شده است .
وي افزود : از اين تعداد 261 پروژه جديد مي باشد و منابع اعتباري که در اختيار پروژه گذاشته مي شود از اعتبارات عمراني استاني ، رديف ها و تبصره ها و ملي استاني است .
وي مجموع اعتبارات عمراني مصوب شده استان را ، يکهزار و 90 ميليارد ريال ذکر کرد و افزود : با توجه سياست هاي پيش بيني شده دولت نهم در بخش عمراني استاني تاکنون 80 درصد اعتبارات مصوب تخصيص داده شده است . مدير کل دفتر فني استانداري اظهار اميدواري کرد : با شرايط مناسبي که استان از نظر اعتبارات و تخصيص دارد ، بخش عمده اي از پروژه هاي نيمه تمام تکميل و پروژه هايي که شروع شده با روندي مناسب ادامه پيدا کند.

ظرف دو ماه آينده صورت مي گيرد ;
افزايش سرانه فضاي سبز کرج

کرج - خبرنگار آفرينش
سازمان پارک ها و فضاي سبز شهروندان کرجي به 8 مترمربع مي رسد .
سازمان پارک ها و فضاي سبز شهرستان کرج اعلام کرد : تا پايان سال جاري سرانه فضاي سبز هر شهروند کرجي به 8 مترمربع مي رسد که اين ميزان سرانه با بهره برداري از 33 پروژه فضاي سبز در نقاط مختلف کرج محقق خواهد شد  .
گفتني است هم اکنون سرانه فضاي سبز کرج 6 مترمربع است که با برنامه هاي علمي 2 مترمربع به اين سرانه افزوده خواهد شد .

سمپاشي بيش از 95 هزار هکتار از مزارع دشت آزادگان

اهواز - خبرنگار آفرينش
بيش از 95 هزار هکتار از مزارع شهرستان دشت آزادگان سمپاشي مي شود .
سرپرست جهاد کشاورزي شهرستان دشت آزادگان با بيان اين مطلب گفت : عمليات سمپاشي در سطح مزارع شهرستان آغاز شده و پيش بيني مي شود بيش از 95 هزار هکتار به صورت هوايي و زميني مبارزه بر عليه علف هاي هرز انجام مي شود .
ناصر صالحي نسب با اشاره به اين مطلب که هم اکنون فقط يک فروند هواپيماي سمپاش ، عمليات مبارزه هوايي را انجام مي دهد ، افزود : از سطح عمليات سمپاشي حدود 15 هزار هکتار به صورت هوايي و توام خواهد بود .
صالحي نسب از تمامي کشاورزان خواست در صورتي که مزارع آلوده به علف هاي هرز باشند در اسرع وقت به مراکز خدمات مراجعه کنند .
وي يادآور شد : سطح اراضي طرح محوري گندم در دشت آزادگان در سال زراعي 85 - 86 حدود 65 هزار هکتار است .

آغاز عمليات اجراي پل زيرگذر
ميدان امام حسين(ع) يزد

يزد - خبرنگار آفرينش
طي مراسمي عمليات اجراي پل زيرگذر ميدان امام حسين(ع) يزد آغاز شد .
در اين مراسم که نماينده مردم يزد و صدوق در مجلس شوراي اسلامي ، شهردار و اعضاي شوراي اسلامي شهر يزد و چند تن از مديران و مسئولان ادارات و نهادهاي استان حضور داشتند ، معاون عمراني استانداري در سخناني فعاليت هاي عمراني شهرداري يزد در طول چند سال گذشته را که با حمايت شوراي اسلامي شهر انجام شده خوب توصيف کرد .
وي ساخت پل هاي زيرگذر ، روگذر و پارک هاي بزرگ شهر و کوهستان را جهت رفاه حال شهروندان دانست و گفت : اينگونه پروژه ها بايد در دستور کار شهرداري و شوراي اسلامي شهر قرار گيرد .  همچنين در اين مراسم شهردار يزد بودجه شهرداري در سال جاري را 510 ميليارد ريال با بيش از 40 پروژه اعلام کرد . امير حسين رادمنش رئيس شوراي اسلامي شهر يزد هم با بيان اينکه طر هاي عمراني سطح شهر يزد هزينه هاي بالايي دارد ، بودجه سازمان هاي وابسته به شهرداري بالغ بر 180 ميليارد ريال ذکر کرد و گفت : سازمان پارک ها و فضاي سبز در سال گذشته علاوه بر 29 ميليارد ريال بودجه به 8 ميليارد ريال ديگر نياز داشته که تامين شده است .

انتصاب در کرج

کرج - خبرنگار آفرينش
طي مراسمي با حضور حجت الاسلام و المسلمين کازروني نماينده ولي فقيه و امام جمعه کرج ، حجت الاسلام و المسلمين کريمي امام جمعه موقت ، آوايي رئيس دادگستري کل استان تهران ، جاسبي معاون قضايي رئيس کل ، خاني مدير کل اداره اطلاعات غرب استان تهران و جمعي از مسئولان و مديران ادارات کرج در نمازخانه دادگستري کرج ، علي فرهادي به عنوان دادستان عمومي و انقلاب شهرستان کرج معرفي شد .


  احداث باغ موزه صنعت فرش ايران در کرمان 

کرمان - خبرنگار آفرينش
باغ موزه صنعت فرش ايران با هدف احياي صنعت فرش کشور در ساختمان شرکت فرش کرمان با قدمت بيش از صد سال احداث مي شود.
قاسم نژاد رئيس سازمان بازرگاني استان کرمان با بيان خبر فوق افزود : از جمله طرح هاي آماده در زمان سفر هيات دولت به کرمان ، احداث باغ موزه صنعت فرش است که در اين موزه تمام سوابق فرش کشور به ويژه استان کرمان و همچنين تجهيزات بافت فرش و فرش هاي عتيقه به نمايش درخواهد آمد .
همچنين در اين مراسم رئيس شرکت فرش کرمان گفت : فرش و صنعت فرش کرمان يک فرهنگ 400 ساله است که احتياج به حمايت و رسيدگي دارد . خداورديان از جمله اقدامات انجام شده از سوي شرکت فرش با همکاري سازمان بازرگاني را ، برگزاري کارگاه هاي آموزش به بافي با هدف آموزش صحيح و مدرن بافندگان در شهرهاي منوجان، کهنوج و جيرفت دانست . گفتني است شرکت سهامي فرش کرمان قبل از سال 1314 در اختيار کمپاني شرق لندن بود و کليه فعاليت هاي اين شرکت در دست دولت انگلستان بود . در سال 1314 دولت ايران پي به وضعيت اقتصادي اين شرکت برد و فعاليت کمپاني شرق را متوقف کرد و اين شرکت را با نام شرکت سهامي فرش ايران به ثبت رساند .


 جنگلکاري مرز ايران با جمهوري آذربايجان در اردبيل  

اردبيل - خبرنگار آفرينش
حاشيه رودخانه هاي مرزي بالحارود و ارس در استان اردبيل به منظور حفاظت خاک ، گسترش فضاي سبز و جلوگيري از فرسايش خاک و هدر رفتن منابع ملي کشور جنگلکاري مي شود .
مدير کل منابع طبيعي استان اردبيل در گفت و گو با خبرنگار آفرينش با اعلام اين مطلب گفت : طي سال هاي اخير به علت چراي بي رويه و بهره برداري بيش از حد و ظرفيت منابع جنگلي و مرتعي استان در نوار مرزي و حاشيه رودخانه هاي مرزي بالحارود و ارس ، پوشش گياهي اين مناطق از بين رفته و فرسايش خاک را در منطقه تشديد کرده است .
رحيم فرزانه افزود : معمولا به علت کمبود پوشش گياهي و جنگلي در حاشيه اين رودخانه هاي مرزي در فصول پر آب سال بر اثر بارندگي زياد و ذوب برف ها و ايجاد سيلاب و طغيان آب ، اين رودخانه ها تغيير مسير داده و با به وجود آمدن فرسايش توده اي خاک قسمتي از خاک کشور بدين طريق از بين رفته و باعث پيشروي رودخانه به خاک کشور ايران مي شود .
وي گفت : به منظور جلوگيري از اين فرسايش خطرناک بايستي با اجراي طرح هاي بيولوژيکي و فيزيولوژيکي از قبيل سنگ چيني گاليون بندي در مناطق مرزي استان که امکان تغيير مسير رودخانه ها و فرسايش آبي در آن وجود دارد ، جلوي اين خسارت را گرفت .
فرزانه ميزان اعتبار مورد نياز اين طرح را بيش از 21 ميليارد ريال ذکر کرد و اظهار داشت: در صورت تامين اعتبار لازم ، راي اجراي اين طرح علاوه بر اجراي پروژه هاي درختکاري و جنگلکاري پروژه هاي آبخيزدار نيز در اين مناطق به منظور حفاظت و تثبيت خاک به مرحله اجرا درخواهد آمد .


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
هنري 2
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته