جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/10/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2676

اکونوميست پيش بيني کرد:
نرخ بيکاري ايران امسال به 12 درصد مي رسد

رييس کل گمرک:
تحريم ها هيچ تاثيري بر درآمد گمرک نخواهد داشت

باهنر خبر داد;
افزايش مستمري بازنشستگان تامين اجتماعي به 200 هزار تومان در بودجه 86


نوبخت : لايحه پولشويي تا پايان بهمن نهايي مي شود


افزايش 3/1 واحدي شاخص هاي بورس


بازار سكه وارز


کوتاه و خواندني


  اکونوميست پيش بيني کرد:
 نرخ بيکاري ايران امسال به 12 درصد مي رسد  

نرخ بيکاري ايران در سال جاري به 12 و در سال 1390 به 15 درصد افزايش مي يابد.
به گزارش ايسنا، واحد اطلاعات اکونوميست در گزارش ماه دسامبر 2006 خود آمارهايي را منتشر کرد که نشان مي دهد               نرخ بيکاري در سال گذشته معادل 11/6 درصد بوده است که طي سال جاري و سال هاي آينده روند صعودي را در پيش خواهد گرفت                                  به طوري که در سال 85 نرخ بيکاري کشور معادل 12 و در سال 86 برابر با 12/5 درصد خواهد بود که اين شاخص با تداوم روند رو                     به رشد خود طي سال هاي 87، 88 و 89 به ترتيب به 13، 13/4 و 14 درصد خواهد رسيد.
در سال 90 نرخ بيکاري معادل 15 درصد براي کشور به ثبت خواهد رسيد.
در همين حال نيروي کار ايران در سال گذشته معادل 23 ميليون و 700 هزار نفر برآورد و پيش بيني شده است که با 2/9 درصد افزايش سال جاري به 24 ميليون و 400 هزار نفر برسد.
نيروي کار ايران طي سال 86 به                                    25 ميليون و طي سال 87 به 25 ميليون و             700 هزار نفر خواهد رسيد که به ترتيب 2/8 و 2/7 درصد افزايش نشان مي دهد.
در سال هاي 88 و 89 نيروي کار کشور به ترتيب معادل 26 ميليون و 400 هزار نفر و                27 ميليون و 100 هزار نفر خواهد بود که افزايش 2/6 درصدي در هر دو سال را تجربه خواهد کرد.
سال 1390 سالي است که نيروي کار                27 ميليون و 700 هزار نفري در ايران مشغول به کار خواهند بود.


 رييس کل گمرک:
 تحريم ها هيچ تاثيري بر درآمد گمرک نخواهد داشت  

رييس  کل گمرک ايران و معاون وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: تحريم مطرح شده از سوي شوراي امنيت عليه ايران ارزش عملياتي ندارد و هيچ تاثيري در واردات و صادرات کالا به ايران و فعاليت و درآمد گمرک نخواهد داشت.
به گزارش فارس، محمدهاشم رهبري در نشست خبري با رسانه ها گفت: تعرفه هاي غير ارزشي مبتني بر وزن بيشتر، افزايش يافته بود، البته اين تغييرات براي بعضي از تعرفه ها مشکل ايجاد کرده بود و فضاي رسانه اي تندي به ويژه درباره تعرفه واردات تلفن همراه به وجود آمد.
وي علت اصلي افزايش تعرفه تلفن همراه از چهار درصد به 60 درصد را تصميم دولت درباره واردات SKD و ايجاد خط توليد آن در داخل کشور عنوان کرد.
رييس  کل گمرک ايران گفت: براساس قانون واردات و صادرات بايد پيش از شروع سال جديد تعرفه هاي وارداتي اعلام شود             اين کار در سال جديد با تاخير زماني انجام شد بعضي تعرفه ها افزايش و بعضي کاهش داشت اما بخش عظيمي  از تعرفه ها مربوط به                     سال 84 بود و تغييري نکرد.
رهبري تصريح کرد: در 9 ماهه اول               سال جاري بيش از 30 ميليارد دلار کالا وارد کشور شده است که 3/3 درصد نسبت به همين مدت در سال گذشته افزايش داشته است، در همين مدت صادرات غير نفتي کشور به ارزش 11 ميليارد و 581 ميليون دلار، 59 درصد افزايش داشته  است.
وي افزود: در حال حاضر در گمرکات کشور حدود شش هزار نفر فعاليت مي کنند که ورود و خروج کالا در 160 مرز عبوري و حدود 50 بازارچه مرزي و مناطق آزاد و ويژه اقتصادي را تحت نظارت خود دارند، در حالي که کشور ژاپن 600 ميليارد دلار صادرات و    520 ميليارد دلار واردات را در تنها 55 پايانه گمرکي انجام مي دهد.
وي درباره سهم گمرک از درآمدهاي دولت در بودجه سال آينده گفت: درآمد گمرک براي سال آينده 42 هزار و 140 ميليارد ريال پيش بيني مي شود و مجلس بايد به دولت اجازه دهد در بودجه سال آينده با توجه به نوع کالا ها درصد ها را تعيين کند.
رهبري هرگونه تحريم شوراي امنيت را بر فعاليت گمرک ايران بي اثر دانست و گفت: تحريم مطرح شده از سوي شوراي امنيت ارزش عملياتي ندارد و هيچ تاثيري در واردات و صادرات کالا به ايران نخواهد داشت، دولت نيز تدابيري براي حفظ امنيت تامين کالاهاي اساسي و مورد نياز مردم انديشيده است. 


 باهنر خبر داد;
 افزايش مستمري بازنشستگان تامين اجتماعي به 200 هزار تومان در بودجه 86  

نايب رييس مجلس از افزايش حداقل مستمري بازنشستگان سازمان تامين اجتماعي به 200 هزار تومان در  بودجه سال 86 خبر داد.
محمد رضا باهنر در مراسم روز تکريم بازنشستگان که در محل سالن همايش هاي صدا و سيما برگزار شد، گفت: تفاوت بين دريافتي هاي بازنشستگان در کشور از نظر شرعي و عقلي قابل قبول نيست و بايد اصلاح شود.
وي در ادامه افزود: مصوبه مجلس براي افزايش حداقل حقوق مستمري بگيران به 200 هزار تومان براي بازنشستگان کشوري و لشگري به اجرا در آمده است و اجراي آن براي بازنشستگان تامين اجتماعي، دير و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد و حتما در بودجه سال 86 کشور براي آن فکر اساسي مي شود.
نايب رييس مجلس اظهار داشت: اگر دولت بدهي هاي خود را به سازمان تامين اجتماعي سريعتر پرداخت کند تقويت خوبي براي اين صندوق است و سازمان تامين اجتماعي بهتر مي تواند خدمات خود را به بيمه شدگان و بازنشستگان ارائه کند.
به گزارش فارس، باهنر تصريح کرد: فراکسيون بازنشستگان مجلس بيشترين اعضا را در مجلس به خود اختصاص داده است به طوري که از 290 نفر نماينده مجلس              207 نفر عضو اين فراکسيون هستند و از حقوق اين قشر از جامعه دفاع مي کنند. وي با بيان اينکه دولت نهم در خدمت رساني به مردم حريص است، گفت: اين خدمت رساني در دولت از پايين ترين اقشار جامعه شروع شده است.
وي به اولين مصوبه مجلس هفتم نيز اشاره کرد و گفت: اولين مصوبه نظام هماهنگ پرداخت بوده است که به زودي                         به اجرا درمي آيد.


 نوبخت : لايحه پولشويي تا پايان بهمن نهايي مي شود  


معاون اقتصادي مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: تکليف لايحه مبارزه با پولشويي تا پايان بهمن ماه سال جاري در مجمع تشخيص مصلحت نظام مشخص مي شود. محمد نوبخت در گفت و گو با فارس درباره بررسي لايحه پولشويي در مجمع تشخيص مصلحت نظام اظهار داشت: کارگروه مطالعاتي در کميسيون اقتصادي مجمع تشخيص مصلحت نظام براي بررسي لايحه پولشويي تشکيل شده است.


 افزايش 3/1 واحدي شاخص هاي بورس 

                 شاخص کل بورس روز يکشنبه با 3/1 واحد افزايش به 9993/1 واحد رسيد.

 


تجهيز نيروي زنگان                           2                        32                             1633  
پتروشيمي فارابي                            2                         94                           4799 
داروسازي سبحان                         2                         69                           3524 
توليد سموم علف کش                     99.1               217                        11103 
شرکت صنايع جوشکاب يزد                    99.1                140                           7169 
فرآورده هاي تزريقي ايران                    99.1                135                         6917 
معدني املاح ايران                       99.1                159                         8148 
داروسازي جابرابن حيان                       99.1                181                           9278 
گروه صنعتي بوتان                     99.1                   19                               974 
بانک پارسيان                      98.1                  29                            1490 
توليد تجهيزات سنگين هپکو                         2-                   34-                          1666 
داروپخش                          2-                  175-                      8575 
بهنوش ايران                             2-                273-                     13379 
شرکت داروسازي زهراوي                         2-                 511-                      25047 
توسعه معادن روي ايران                         2-                 227-                     11127 
لوله و تجهيزات سديد                         2-                365-                   17894 


 بازار سكه وارز 

يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                                                                             14180  تومان
 
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                                                           164000 تومان
 
 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                                                      142000 تومان
                                                                                     
نيم سکه بهار آزادي                                                                                                                                        72000  تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                                                                           37000 تومان
 
دلا ر                                                                                                                                                                                                  927  تومان
 
يورو                                                                                                                                                                                                      1206  تومان


 کوتاه و خواندني 


استرداد يک ميليون و 450 هزار فيش تلفن همراه

رييس هيات مديره  شرکت مخابرات ايران گفت: تمام سيم کارت هاي تلفن  همراه                         باقيمانده ثبت نام شده در سال 84 که در حدود يک ميليون و 500 هزار سيم کارت است، از اواخر دي ماه تا اوايل بهمن ماه جاري پشت سرهم واگذار مي شوند. وفا غفاريان در گفت وگو با ايسنا با اعلام اين که از 28 دي ماه واگذاري سيم کارت هاي ثبت نامي سال 84 آغاز مي شود                           اظهار کرد: در تلاشيم قبل از آغاز دور جديد ثبت نام سيم کارت تلفن همراه دولتي در بهمن ماه امسال، واگذاري سيم کارت هاي باقي مانده به اتمام برسد. وي با اشاره به اين که در کل در حدود يک ميليون و 450 هزار، آمار استرداد فيش هاي تلفن همراه است، گفت: در اين ماه با اعلام آخرين فرصت مهلت استرداد فيش ها، در حدود 200 هزار مورد مسترد شده است.
 
مديرعامل بانک سامان:
يک بانک اروپايي را مي خريم

مديران بانکي اعتقاد دارند تحريم هاي اعمال شده از سوي آمريکا و غرب عليه بانک هاي ايراني تاثيري چنداني بر فعاليت هاي آنها در کوتاه مدت ندارند. الله وردي رجايي سلماسي مديرعامل بانک سامان در گفت وگو با ايسنا با تاکيد بر اينکه گشايش اعتبارها تاکنون نيز با دلار انجام نمي پذيرفت گفت: ذخاير ارزي بانک سامان به صورت ارزهاي گوناگون نگهداري مي شود.
وي در پاسخ به سوالي مبني بر تغيير سبد ارزي ايران از دلار به يورو و اقداماتي که بانک سامان در اين زمينه به عمل آورده است، گفت: با توجه به اين که قوانين بانک ها از سوي بانک مرکزي تدوين مي شود ما ملزم به رعايت اين قانون هستيم، ولي از آنجايي که نرخ نوسانات در يورو بيشتر از دلار است، ممکن است برخي از واردکنندگان در اين زمينه دچار مشکل شوند. وي ادامه داد: البته ما ذخاير ارزي خود را به واحدهاي پولي مختلف مثل يورو فرانک، پوند، ين و درهم نگهداري مي کنيم و دستورالعمل بانک مرکزي هم تاکيد دارد که حتي الامکان بيشتر ذخاير ارزي را به صورت يورو نگهداري کنيم اما مراقب باشيم که در تبديل هاي ارزي دچار مشکل نشويم. وي در پاسخ به سوالي درباره چگونگي فعاليت هاي بين المللي بانک سامان گفت: از مدت ها پيش در فکر تاسيس شعبه هايي در خارج از کشور هستيم اما به دليل مشکلاتي موفق به انجام اين امر نشده ايم. بعد از آن در پي ايجاد دفاتر در کشورهاي خارجي بوديم اما فعلا صلاح را در اين ديده ايم که با خريد يک بانک کوچک اقدام به فعاليت در کشورهاي اروپايي کنيم.

 سمينار بيمه حمل و نقل برگزار شد

سمينار بيمه حمل و نقل با هدف آشنايي و گسترش بيمه در صنعت حمل و نقل به همت شرکت سهامي بيمه آسيا و مشارکت سازمان هاي مرتبط با اين بخش در بندرعباس برگزار شد.به گزارش                   روابط عمومي بيمه آسيا مهدي شاکرين عضو هيات مديره و معاون فني اين شرکت طي سخناني در اين سمينار گفت: توجه ويژه بيمه آسيا  از سال 76 به بخش حمل و نقل در بندرعباس معطوف گرديد و تصميم بر آن شد تا با طراحي بيمه نامه اي مناسب مسئوليت متصديان حمل و نقل پوشش داده شود.وي افزود: اين امر به ابتکار بيمه آسيا براي نخستين بار در کشور محقق شد و اين کار با ارايه پوشش هاي محدود               آغاز شده و امروز در سطح گسترده تر ريسک هاي صنف حمل و نقل را تحت پوشش قرار داده است.

عيدي بزرگ ايران خودرو به آذري ها

ايران خودرو اعلام کرد: کارخانه بزرگ توليد خودرو تبريز، عيدي بزرگ گروه صنعتي ايران خودرو به مردم شريف خطه آذربايجان است.دکتر منوچهر منطقي مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو در مراسم آغاز عمليات اجرايي احداث سايت ايران خودرو تبريز ضمن بيان اين خبر به تشريح اهميت و اهداف اين پروژه پرداخت.وي افزود: مشارکت بخش خصوصي و تمرکززدايي از طريق احداث کارخانجات فرعي در نقاط مناسب کشور اهميت فوق العاده اي دارد.وي افزود: لازمه جهاني شدن ايران خودرو توسعه و حمايت از قطعه سازي و احداث سايت هاي فرعي در نقاط مختلف کشور با مشارکت بخش خصوصي است.مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو گفت: توسعه صنعت                     قطعه سازي در کشور تا دو ميليون خودرو و رسيدن به حجم صادرات 10 ميليارد دلاري طي 10 سال آينده با مشارکت بخش خصوصي از برنامه هاي گروه صنعتي ايران خودرو به منظور حضور در عرصه رقابت جهاني و حفظ و توسعه کمي و کيفي توليدات در بازارهاي داخلي و گسترش سايت هاي توليدي در خارج از مرزها تا سال 1390 است.


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
هنري 2
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته