جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/12/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4387


داروهاي رايج سرماخوردگي


ضرورت واکسيناسيون فلج اطفال


خبرها از عالم علم


 داروهاي رايج سرماخوردگي  

 قسمت دوم و پاياني

داروهاي خلط‌آور (اكسپكتورانت):

اين داروها با نازك‌كردن مخاط، گرفتگي قفسه سينه را رفع و سرفه‌كردن را راحت‌تر مي‌كنند (مانند گايافنزين). البته در بعضي داروهاي ضدسرفه مخلوطي از هر دو نوع داروي ضدسرفه وجود دارد.

آنتي‌بيوتيك‌ها:

مصرف آنتي‌بيوتيك در درمان سرماخوردگي اثري ندارد. چون سرماخوردگي يک بيماري ويروسي است و آنتي‌بيوتيك‌ها روي ويروس موثر نيستند.

بهتر است دارو را طبق نياز مصرف كنيد. مثلا اگر فقط آبريزش بيني داريد، يك آنتي‌هيستامين كافي است يا اگر سرفه مي‌كنيد، يك داروي ضدسرفه به تنهايي مشكل را حل مي‌كند. قبل از مصرف دارو روي جعبه آن را مطالعه كنيد يا از داروساز سوال كنيد كه اين دارو شامل چه موادي است. اگر علايم بيماري شما بهتر نشد به پزشك مراجعه كنيد شايد دچار آنفلوانزا يا پنوموني شده باشيد كه علايمي مشابه سرماخوردگي دارند.

بعضي داروهاي سرماخوردگي به دو نوع داروي روز و داروي شب تقسيم شده‌اند. هر دو نوع اين داروها معمولا مشابه هستند اما در داروهاي روز، عوامل خواب‌آلود‌كننده (مانند آنتي‌هيستامين) وجود ندارد يا كمتر است تا فرد در طول روز دچار مشكل نشود و در عوض عوامل ضد تب يا ضد سرفه در آن موجود است، اما داروهاي شب معمولا حاوي عوامل ضددرد و ضدتب و آنتي‌هيستامين است.

داروهاي سرماخوردگي كودكان:

مواد موثر داروهاي سرماخوردگي كودكان، تقريبا مشابه داروهاي سرماخوردگي بزرگسالان يعني حاوي مواد ضددرد، ضدتب، آنتي‌هيستامين، ضداحتقان و ضدسرفه است اما با آنها تفاوت‌هايي نيز دارند. مثلا در داروهاي سرماخوردگي كودكان، عوامل ضداحتقان كمتر به كار رفته است (چون آثار جانبي مانند خواب‌آلودگي دارد) يا مثلا آسپيرين در آنها وجود ندارد (چون مي‌تواند باعث ايجاد مشكل‌هايي در كودكان شود).

يكي ديگر از تفاوت‌هاي داروي سرماخوردگي كودكان با بزرگسالان در مقدار مواد موثر آن است. داروهاي بزرگسالان، حاوي مقادير استاندارد از هر ماده است كه براساس وزن يك فرد بالغ (حدود 70 كيلوگرم) تعيين مي‌شود اما تعيين اندازه دارو در كودكان سخت‌تر است و اغلب براساس سن و وزن كودك مشخص مي‌شود. تفاوت ديگر در شكل داروي كودكان است.

از آنجا كه بلعيدن قرص براي كودكان كار سختي است، معمولا داروهاي كودكان به اشكالي ساخته مي‌شوند كه مصرف آنها راحت‌تر باشد. مثلا داروهاي مايع و قرص‌هاي جويدني از معمول‌ترين اشكال دارويي كودكان است. به علاوه طعم داروهاي كودكان معمولا متفاوت است و از طعم‌هاي ميوه‌اي در آنها استفاده مي‌شود.

رنگ داروهاي كودكان نيز اغلب متفاوت است و از رنگ‌هاي شاد و جالب‌توجه كمك مي‌گيرند. داروهاي سرماخوردگي كودكان گاهي مي‌تواند باعث بروز مشكل‌هايي در آنها شود. معمولي‌ترين مشكل، مصرف بيش از حد و مسموميت كودكان است. بنابراين داروهاي كودكان را بايد حتما با پيمانه مخصوص دارو اندازه‌گيري كرد تا مقدار آن حساب‌شده باشد. مصرف داروهاي سرماخوردگي بدون نسخه و دستور پزشك، براي كودكان زير 2 سال ممنوع است و هرگز نبايد به كودكان كمتر از 2 سال، سر خود دارو داده شود.

داروهاي گياهي و طبيعي:

افراد زيادي ترجيح مي‌دهند هنگام سرماخوردگي، به جاي مصرف دارو، از مواد طبيعي استفاده كنند. ويتامينc (كه در بسياري ميوه‌ها و سبزي‌هاي تازه وجود دارد)، گياهان دارويي (مانند گياهان اكيناسه، «سرخارگل») و قرص‌هاي مكيدني حاوي «روي» تا حد زيادي موثر هستند.

عسل در كم‌كردن سرفه، آثار خوبي دارد. البته براي كودكان كم‌سن و سال توصيه نمي‌شود. براي رفع گلودرد، غرغره آب نمك اثر خوبي دارد به علاوه مصرف مايعات گرم مانند سوپ مرغ و چاي هم توصيه شده است. مرطوب‌كردن هوا به كمك بخور نيز در مواقع گرفتگي بيني، كمك قابل‌توجهي به بيماران مي‌كند.

در نهايت بايد گفت، هيچ دارويي نمي‌تواند ويروس سرماخوردگي را از بين ببرد. به همين دليل، افراد زيادي ترجيح مي‌دهند در صورت سرماخوردن، با استراحت و صبركردن، اجازه دهند كه دفاع بدن ويروس را از بين ببرد.


 ضرورت واکسيناسيون فلج اطفال 

رييس مركز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت به خانواده‌هاي شهرهاي هم مرز با كشورهاي افغانستان و پاكستان، هشدارداد كه با توجه به شيوع فلج‌اطفال و نبود زيرساخت‌هاي لازم براي مهار اين بيماري در اين كشورها، خطر بازگشت اين بيماري به ايران و در واقع در استان‌هاي شرقي و جنوب شرقي كشور وجود دارد.

دکتر محمدمهدي گويا در گفتگو با جام‌جم تاکيد کرد: بر اين اساس لازم است تا وقتي چنين شرايطي وجود دارد، واكسينه شدن سالانه كودكان بخصوص تا پنج سالگي در اين مناطق تداوم پيدا كند تا به اين ترتيب سطح ايمني كودكان در بالاترين حد باشد.

او ادامه داد: البته ما با جديت طرح واكسيناسيون خانه به خانه را در برخي مناطق روستايي و شهري در استان‌هاي ياد شده و همين‌طور در مورد اتباع زير 15 سال افغاني و پاكستاني كه به كشور وارد مي‌شوند، دنبال مي‌كنيم، چرا كه دريافت قطره فلج اطفال مي‌تواند از ابتلا و همين‌طور از انتقال بيماري جلوگيري كند. اما همچنان لازم است تا با افزايش آگاهي عمومي اين طرح با مشاركت مردم در سطح گسترده‌تري اجرايي شود.

بيماري فلج‌اطفال‏ يا پوليوميليت نوعي بيماري حاد ويروسي است كه دستگاه گوارش و در بعضي مواقع دستگاه عصبي مركزي را درگير مي‌كند. نكته بسيار مهمي كه نبايد بي‌اهميت انگاشته شود آن‌كه راه انتقال ويروس عامل اين بيماري از طريق تماس مستقيم فرد با فرد، تماس با ترشحات دهان يا بيني فرد آلوده يا تماس با مدفوع آلوده به ويروس است. يعني رعايت نکردن بهداشت فردي و محيطي و تراكم جمعيت از عواملي است كه به گسترش بيماري كمك مي‌كند.

انتقال فلج اطفال از طريق مدفوع آلوده

بيماري فلج‌اطفال به دليل پوشش خوب برنامه واكسيناسيون در كشور، 12 سال است كه در ايران مشاهده نشده است. يعني ريشه‌كني فلج‌اطفال در ايران در حالي صورت گرفته است كه شيوع فلج‌اطفال در كشورهاي شرقي همسايه ايران يعني افغانستان و پاكستان وجود دارد.

دكتر فيروزه ساجدي، متخصص اطفال در گفت‌وگو با جام‌جم با تاكيد بر اين‌كه فقط در يك درصد موارد، ويروس فلج‌اطفال به از دست رفتن قدرت عضلاني پاها منجر مي‌شود، مي‌گويد: گرچه درمان مشخصي براي بيماري فلج‌اطفال وجود ندارد، اما در تعداد كمي از بيماري‌ها پزشك آنقدر براي درمان بيمار ناتوان است كه به فلج كامل مبتلا مي‌شود.

كابوس فلج‌اطفال؛ هديه همسايگان

بر اساس برنامه ايمن‌سازي همگاني كودكان مصوب كميته كشوري، ايمن سازي وزارت بهداشت ودرمان كه از اول سال 1383 به اجرا درآمد، واكسيناسيون در كشور ايران بر ضد فلج‌اطفال با استفاده از واكسن زنده خوراكي پوليو (OPV) صورت مي‌گيرد.

واكسن خوراكي به ترتيب در بدو تولد، دو ماهگي، چهار ماهگي، شش ماهگي، 18 ماهگي و شش سالگي به كودك خورانده مي‌شود. يك دوز واكسن 50 درصد و سه دوز آن 95 درصد ايمني ايجاد مي‌كند.

البته از آنجا كه اكنون بيماري فلج‌اطفال در برخي كشورها مانند دو كشور افغانستان و پاكستان شايع بوده به علت همسايگي با ايران براي كشور ما نيز مشكل‌ساز است. در چنين مناطقي براي ريشه‌كني بيماري حتي به كودكان تا پنج ساله 13 دوز واكسن تزريق مي‌شود. در اين كشورها روزهاي ملي واكسيناسيون همگاني تعيين مي‌شود. در ايران نيز در صورت مشاهده موارد جديد بيماري، واكسيناسيون سالانه لازم خواهد بود.

روي پنهان و آشكار يك بيماري خطرناك

دكتر ساجدي با اشاره به دوره نهفتگي بيماري فلج‌اطفال مي‌گويد: ويروس عامل بيماري از زمان برخورد فرد با ويروس تا شروع علائم (علائم شبه آنفلوآنزا) بين 9 تا 12 روز است و تا زمان ايجاد فلج بين 11 تا 17 روز طول مي‌كشد. البته مهم‌ترين نكاتي كه در ارتباط با بيماري بايد از آن اطلاع داشت، آن است كه تظاهرات باليني عفونت با ويروس فلج‌اطفال از يك بيماري ناپيدا و غيرمشخص تا فلج شديد و مرگ متغير است، يعني حداقل در 95درصد موارد، عفونت ناپيدا، غيرمشخص و بدون علائم باليني است و فقط با جدا‌كردن ويروس از مدفوع يا گلو يا از طريق افزايش سطح آنتي‌بادي‌هاي سرمي خون تشخيص داده مي‌شود.

بيماري با علائمي شبيه آنفلوآنزا

به گفته متخصصان بيماري‌هاي عفوني اطفال در چهار تا هشت ‌درصد موارد ابتلا به فلج‌اطفال، عفونت ايجاد مي‌شود و با تب، سردرد، گلو درد، بي‌اشتهايي، استفراغ و درد شكمي مشخص مي‌شود كه دو تا سه روز ادامه دارد. البته چنين بيماراني فاقد علائم عصبي هستند. در موارد غير فلجي بيماري همين علائم البته با شدت بيشتري مشاهده مي‌شود.نوع فلجي ‌ـ ‌نخاعي بيماري نيز تنها در يك درصد كل موارد عفونت با ويروس فلج‌اطفال اتفاق مي‌افتد.

دكتر ساجدي با اشاره به اين‌كه علائم نوع فلجي بيماري در دو مرحله بروز مي‌كند كه تحت عنوان مراحل كوچك و بزرگ بيماري نامگذاري شده‌است، مي‌گويد: در مرحله كوچك بيماري كه همزمان با نفوذ ويروس به داخل جريان خون اتفاق مي‌افتد، علائمي مانند آنفلوآنزا آشكار مي‌شود. اين علائم يك تا سه روز به درازا مي‌كشد و سپس يك بهبودي موقت دو تا پنج روزه ايجاد مي‌شود. به دنبال اين بهبود موقت، مرحله بزرگ بيماري آغاز مي‌شود. در اين مرحله دوباره تب، سردرد، درد عضلاني، استفراغ، سفتي گردن و افزايش سلول‌هاي التهابي در مايع مغزي‌نخاعي ايجاد مي‌شود و پس از آن فلج عضلات آغاز مي‌شود. شدت فلج عضلات بسيار متغير است و از فلج در قسمتي از يك عضله تا فلج كلي اندام‌ها متغير است.

نجات كودكان در چند قطره

فراموش نكنيد كه رعايت بهداشت از گسترش بيماري بين كودكان جلوگيري مي‌كند، ولي انجام واكسيناسيون براي پيشگيري از ابتلا به فلج‌اطفال ضروري است.

به گفته دكتر ساجدي دو نوع واكسن جهت پيشگيري از اين بيماري وجود دارد.يكي واكسن تزريقي كه اولين واكسني بوده كه بر ضد فلج‌اطفال تهيه شده است و ديگري واكسن خوراكي كه چند سال بعد از واكسن تزريقي تهيه شد و حاوي ويروس زنده ضعيف شده است. اين واكسن را بانام OPV مي‌شناسند. اين متخصص اطفال تاكيد مي‌كند: البته واكسن خوراكي فلج‌اطفال بر واكسن تزريقي آن ترجيح دارد، چون نه تنها ايمني گوارشي بهتري را ايجاد مي‌كند، بلكه فاقد اثرات جانبي از طريق انتقال ويروس ضعيف شده است و مصرف آن نيز ساده بوده و هزينه كمتري را نيز نسبت به نمونه تزريقي دارد.

راه درمان سخت، اما بسته نيست

«متاسفانه هيچ درمان مشخصي وجود ندارد؛ اما ترس از فلج شدن براي بسياري از مبتلايان لازم نيست، چرا كه بيمار خواهد توانست قدرت عضلاني خود را به دست آورد يا نه، به ميزان آسيب سيستم عصبي بستگي دارد و پزشك در اين مورد كار زيادي نمي‌تواند انجام دهد.»دكتر ساجدي با اشاره به مطلب فوق تاكيد مي‌كند: اين داروي ضدويروسي خاصي بر ضدويروس فلج‌اطفال هنوز در دسترس نيست و درمان‌ها محدود به درمان‌هاي كمكي يعني فيزيوتراپي، استفاده از بريس يا جراحي پس از دوره حاد است و انجام هرگونه تزريق داخل عضلاني و جراحي در دوره حاد بيماري ممنوع است، بخصوص در هفته اول كه ممكن است باعث پيشرفت بيماري شود.


 خبرها از عالم علم 

رژيم پدر، سلامت نوزاد

ترجمه: پيروز پاليزي

غذايي كه همسرتان قبل از لقاح جنين ميل كرده بود مي تواند نقش مهمي در سلامت نوزادتان داشته باشد.در مطالعه اي آزامايشگاهي، تعدادي از موش هاي نر با غذايي معمولي و تعدادي از آنها با غذاي كم پروتئين تغذيه شدند.

نوزادان پدران تغذيه شده با مواد كم پروتئين ژن هاي بيشتري در رابطه با توليد چربي و كلسترول داشتند.

محقق اين آزمايشات دكتر اوليور راندا اينطور توضيح مي دهد: احتمالا خطر ابتلاء نوزاد به بيماري ها در سالهاي آينده زندگيش نه فقط از ژن هاي پدر و مادر و سبك زندگي آنان (مثل سيگار كشيدن يا تمرينات ورزشي) بلكه با عوامل ديگري مثل رژيم غذايي آنان قبل از لقاح جنين نيز تاثيرپذير است.

منبع: www.niniplus.com

منبع غذايي فوق‌العاده مفيد

کساني که ماست مي خورند، رژيم غذايي متعادل‌تري دارند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ نتايج يک مطالعه جديد نشان داده است افرادي که از خوردن ماست لذت مي‌برند و بيشتر از اين فرآورده لبني در رژيم غذايي روزانه خود استفاده مي‌کنند، در عين حال رژيم غذايي متعادل‌تري دارند و بيش از افرادي که اصلا ماست نمي‌خورند، ريزمغذي‌هاي اصلي را دريافت مي‌کنند.

در اين بررسي معلوم شد مقدار مصرف ساير مواد غذايي سالم و مفيد مانند ميوه‌ها، سبزي‌ها، ماهي‌ها، مغز، خشکبار و غلات سبوس‌دار در افرادي که بيشتر ماست مي‌خورند، زيادتر است.

افرادي که علاقه بيشتري به خوردن اين فرآورده لبني دارند، تمايل کمتري به خوردن مواد پرکالري مثل گوشت‌هاي فرآوري‌ شده و غلات سفيد نشان مي‌دهند.

ماست يک منبع غذايي فوق‌العاده مفيد است که حاوي بسياري از ريزمغذي‌هاي ضروري مانند کلسيم، پتاسيم و منيزيم است و يکي از منابع خوراکي مطلوب و پرخاصيت براي دريافت املاح ضروري است که ممکن است در رژيم غذايي روزانه موجود نباشد.

پاک کننده هاي طبيعي کبد

کبد يکي از اعضاي مهم بدن است که صفرا توليد مي کند. بدن بدون ترشح صفرا قادر به عملکرد مناسب نيست.

به گزارش خراسان ؛ يرقان يا سندروم کبد چرب از جمله بيماري هاي کبد است که به علت مصرف هله هوله، غذاهاي چرب و مشروبات الکلي ايجاد مي‌شود. مصرف مواد غذايي تصفيه کننده خون از بدن در برابر بيماري کبد چرب محافظت مي کند. براي حفظ سلامت کبد از مصرف برخي غذاهايي که به کبد آسيب مي رساند، پرهيز کنيد.

به ويژه افرادي که نشانه آسيب ديدگي کبد را دارند. در مقابل برخي مواد غذايي براي حفظ سلامت کبد سودمند است که عبارت است از:

غلات سبوس دار: غلات سبوس دار که سرشار از ويتامين B کمپلکس است، روند سوخت و ساز چربي بدن را سرعت مي بخشد و به حفظ سلامت کبد کمک مي کند.

روغن زيتون: اسيد چرب امگا-3، به سوخت چربي کمک مي کند و کبد را سالم نگه مي دارد.

اين نوع اسيدهاي چرب در روغن زيتون موجود است.

سير: سير خاصيت پاک کننده دارد. 2 ترکيب حياتي به نام «آليسين» و «سلنيم» موجود در سير، ماده تصفيه کننده کبد به حساب مي آيد.

سيب: اين ميوه حاوي پکتين است که سموم موجود در معده را پاک سازي مي کند و در نتيجه سموم موجود در کبد را کاهش مي دهد.

سبزيجات: گروه سبزيجات از جمله گل کلم، کلم برگ، کلم بروکلي و... حاوي نوعي آنتي اکسيدان است که براي عملکرد کبد مفيد است.

چغندر قرمز: به علت بالا بودن ميزان فلامانوئيد در اين گياه، قدرت آنزيمي کبد را بهبود مي بخشد.

آواکادو: به بدن در توليد «گلوتاتيون» کمک مي کند. اين نوع آنتي اکسيدان به کبد کمک مي کند تا خود را تميز کند.

سبزيجات سبز: اين نوع سبزيجات حاوي کلروفيل است که رنگ سبز ايجاد مي کند. کلروفيل نوعي رنگ دانه است که به دفع سموم کبد کمک مي کند.

گريپ فروت: کبد با کمک ويتامين C مي تواند خود را سم زدايي کند. علاوه بر آن، ويتامين C آن به بدن در توليد آنزيم هاي تميز کننده کبد کمک مي کند.

تخم گشنيز: دانه گشنيز را در آب خيس و روز بعد ميل کنيد. اين کار باعث خنک شدن حرارت بدن و دفع سموم از کبد مي شود.

زردچوبه: اين ادويه خاصيت ضد التهابي دارد. بنابراين اگر کبد شما ملتهب است، غذاهاي حاوي زردچوبه ميل کنيد زيرا به کاهش التهاب کبد کمک مي‌کند.

گردو: کبد، اغلب با آمونياک مسموم مي شود. گردو حاوي نوعي اسيد آمينه است که آمونياک کبد را متلاشي مي کند و اين عضو را تميز نگه مي دارد.

چاي سبز: اين چاي خواص متعددي دارد. «کاتکينز» نوعي آنتي اکسيدان موجود در اين نوشيدني براي تصفيه کبد مفيد است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته